PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland en Frankrijk verzoeken om Suez-zitting Veiligheidsraad Waterschapswereld in Zeeland staat voor een moeilijk jaar Vlieger stort neer in eigen woonstraat BILT EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET OP BREDE BASIS? DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 226 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zicrikzee. N'. Bogerdstr. 24. telcf. MR. LUNS „NOODZAKELIJKE EN NUTTIGE DAAD" Ver. Staten niet geheel akkoord met nieuwe stap tegen Nasser Engeland en Frankryk hebben gisteren formeel de Veiligheidsraad verzocht, de Suezkwestie op de agenda te plaatsen. In een brief, ge richt aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, doctor Emilio Nunez- Portuondo, afgevaardigde van Cuba, verzoeken beide landen, de Vei ligheidsraad op woensdag aanstaande bijeen te roepen. In de brief wordt gezegd dat de Raad bijeen zou moeten komen „met het doel, de situatie te onderzoeken die ontstaan is door de unilaterale actie van de Egyptische regering, welke een eind gemaakt heeft aan het systeem van internationale controle over het Suezkanaal, zoals dat werd bevestigd en vastgelegd in de conventie van 1888. Gezaghebben de kringen in Parijs verklaarden, dat men verwacht dat de vergade ring van woensdag zal worden gevolgd door een vergadering van alle betrokken landen, waarbij inbegrepen Egypte. De datum van aan staande woensdag valt samen met een bezoek van de Engelse pre mier sir Anthony Eden en de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd aan Parijs. In Londen en Parijs noemen di plomatieke kringen deze ongewone stap ongewoon omdat deze op een zondag valt zeer onver wacht. Men had verwacht dat pas na* de oprichting van de gebrui kers vereniging (1 oktober in Lon den) de kwestie naar de Veneigde Naties zou worden gezonden. Men meent echter, dat deze versnelde actie wel eens te wijten kon zijn aan de mogelijkheid, dat Rusland Verbintenis voor onbepaalde tijd beroepsmilitairen Ook bij koninklijke marechaussee Het is volgens de toelichting bij de begroting van oorlog mogelyk, een regeling in het leven te roepen, waar onder door de beroepsmilitair beneden de rang van tweede-luitenant ter stond bij zijn indiensttreding een ver bintenis voor onbepaalde tijd wordt gesloten. De daarvoor nodige wijzi ging in het reglement voor de militai re ambtenaren der Koninklijke Land macht dat ook op de Koninklijke Luchtmacht van toepassing is is in voorbereiding. Het is daarbij de bedoeling, dat de beroepsmilitair door het aangaan van deze verbintenis zijnerzijds gehouden is de staat gedurende ten minste zes jaren als militair te dienen, terwijl aan het vrijwillig volgen van een op leiding de verplichting zal kunnen worden verbonden om na het einde van de opleiding nog gedurende een aantal jaren ter beschikking te blij ven. De regeling zal mede van toe passing zijn op de militairen be horend tot het wapen der Kon. Marechaussee, omdat het niet juist kan zijn, eniige bepaalde groep beroepsmilitairen daarvan uit te zonderen. Derhalve zal ook voor een aantal dienstplichtige militairen der Kon. Marechaussee de gelegenheid moeten bestaan om gedurende enige tijd vrijwillig na te dienen. Er komen weer aardbeien De heer Gilden te Steenbergen heeft deze week 111 zijn tuintje aan de Burg. van Loonstraat een flink maal rijpe aardbeien geplukt. Zij za gen er zeer smakelijk uit en waren van normale grootte. In verschillen de andere tuinen beginnen de aard beien ook te „blozen/* llllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll| H Zaterdagmiddag keerde me- vrouw Bouman terug uit In- M donesië op het vliegveld te Ij Rome. Op de foto ziet men de verwelkoming door de heer Boumandie haar tegemoet ivas gereisd. of Egypte de kwestie eerder had den kunnen stellen. Men meent dat de plannen tot oprichting van de gebruikersvereniging hierdoor niet wordt beïnvloed. Frankrijk had zaterdag, na een spoedzitting van het kabinet, mor rend ingestemd met oprichting van een gebruikersgenootschap, maar eiste dat de tolgëlden aan dit genoot schap zouden worden voldaan en dat de tolgeldenkwestie niet, zoals op de conferentie te Londen gebeurde, in het midden zou worden gelaten. De Verenigde Staten waren door Engeland en Frankryk op de hoogte gehouden, maar gingen nog niet vol ledig akkoord met het tijdstip van het verzoek tot bijeenroeping van de Veiligheidsraad. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles had het beroep uitgesteld willen zien tot na de der de conferentie van Londen op 1 ok tober, waarop de gebruikersorgani satie zou worden gesticht. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns heeft het voorleggen van de Suez-kwestie aan de Veiligheids raad „een noodzakelijke en nut tige daad" genoemd. In Caïro werd gisteravond verno men, dat Egypte als lid van de Ver. Naties niets erop tegen heeft, dat de kwestie-Suez in de Veiligheids raad wordt besproken. De Egyptische president, Gamal Abdel Nasser, is zaterdagavond op het vliegveld van Dharan in Saoedi- Arabië aangekomen voor besprekin gen te Damman met koning Saoed van Saoedi-Arabië en president Koeatly van Syrië. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken heeft vrijdagavond bekendge maakt, dat het besloten heeft zeven Amerikanen, die zich naar Egypte willen begeven om daar als loodsen voor het Suez-kanaal dienst te doen, paspoorten te verstrekken. Over drie andere aanvragen was nog niet be slist. Inmiddels zijn zeven loodsen uit Zuld-SIavië en elf uit Polen naar Caïro vertrokken. Vergoeding van 1. G. Farben voor oud-slavenarbeiders United Press meldt uit Milaan; Het internationale Auschwitz-comi- té heeft te Milaan bekendgemaakt dat de Duitse I. G. Farb en-industrie zich bereid verklaard heeft een be drag van tofaal 30 miljoen mark uit te betalen aan alle personen, die ge durende de oorlog als slavenarbeiders bij dit bedrijf in Duitsland moesten werken. De arbeiders of hun nabestaanden uit de kampen Auschwitz, Bunamo- nowitz, Heydebreck en Furtsengrube kunnen dit smart egel d aanvragen door middel van de rechtsgeleerde Henry Ormone, Schillerstrasse 15, Frankfurt. Het is de eerste keer dat een par ticuliere firma zich tot het betalen van smartegeld bereid verklaard. Streven van mr. Burger In de loop van het weekeinde is dui delijk geworden, dat de informateur mr. Burger streeft naar een extra parlementair kabinet op brede basis, dat wil zeggen, naar een kabinet, waarin ministers zullen zitten van de K.V.P., de P.v.d.A., A.R.P., de C.H.U. en zo mogeljjk ook van de V.V.D., die in de afgelopen vierjarige regerings- Eeriode geen vertegenwoordigers in et ministerie-Drees heeft gehad. Blijkbaar heeft dit streven de mede werking van de erbij betrokken par tijen, want zij hebben, als wij goed zijn ingelicht, besloten geen fractie-ver gaderingen te houden, zulks ter accen tuering van het extra-parlementaire van het kabinet. Er zal geen speciale binding van de te benoemen ministers met de fractie's, waaraan zij verwant zijn, bestaan. Ondanks het extra-parlementaire karakter, dat mr. Burger zijn kabinet heeft toegedacht en dat meer de keus van niet m het politieke leven op de voorgrond treden kandidaat-minis ters zal verklaren, bedoelt de informa teur blijkbaar zo veel mogelijk de af tredende ministers in het kabinet op te nemen. Hij heeft daarvoor verschil lende besprekingen met demissionai re ministers gevoerd. Aangezien er geen liberale demissionaire ministers waren, heeft hij zaterdagochtend ge confereerd met de voorzitter van de 2e Kamer-fractie van de V.V.D., pro fessor Oud. Wij vernamen, dat deze, als partijgenoten worden aangezocht, geen enkele druk in welke richting ook zal uitoefenen. Dé bereidheid om aan een breed sa mengesteld kabinet deel te nemen, is de laatste dagen op een merkwaardige wijze gegroeid. Aangenomen mag worden, dat de V.V.D. zich er niet aan zal onttrek ken. Ook van de A.R. behoeft geen te genstand verwacht te worden. De C. H.U. zal stellig meedoen. In een zater dag gehouden vergadering van de christelyk-historische gemeenteraads leden heeft de heer Tilanus, voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de C.H.U., medegedeeld, dat hij een felle tegenstander is van een herstelde rechtse coalitie, maar dat hij evenmin voelt voor het samengaan van de P.v. d.A. met enkele kleine partijen, omdat zo'n kabinet op een te wankele basis zou berusten. De heer Tilanus is sterk voor de brede basis geporteerd. Dat de P.v.d.A. dit ook is, is stellig geen geheim. De socialistische infor mateur, mr. Bnrger, werkt thans in deze richting. Ook de K.V.P. is bereid weer met de P.v.d.A. in zee te gaan, doch zij verlangt uiteraard, dat ten aanzien van het program aan enkele voor waarden is voldaan. Het schijnt, dat men wat dit betreft tot verrassende resultaten is geko men. Er is voor de bezitsvorming een formule gevonden, die voor alle par tijen aanvaardbaar is. H Zaterdagmiddag is te Eindho- ji H van een lesstraalvliegtuig van H de Koninklijke luchtmacht op een woonwijk neergestort. De Ezj foto geeft een overzicht van ff jf de straat en in het midden f| m ziet men het huis waarop het toestel terecht kwam. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Japans plan voor een atoomlocomotief In Japan zijn plannen gemaakt voor de bouw van een eerste locomotief, die acht maanden zal kunnen rijden zonder nieuwe brandstof in te nemen. In acht maanden tijds zal de locomo tief. die 29 meter lang is en zeven meter hoog zal worden, 155.000 km kunnen rijden met een gemiddelde snelheid van vijftig tot negentig kilo meter per uur. De motor, die wordt aangedreven door een reactor met verrijkt uranium, zal een vermogen hebben van 3000 pk. Resolutie Landbouwcongres over de keuterbedrijven Studiemateriaal voorbereid door ir. Geuze en mr. Zijp Op het eind van de algemene ver- gedarenig van de Confédération Euo- péenne de l'Agriculture, het congres dei' Europese boeren, zijn zaterdag in het Kurhaus te Scheveningen enige resoluties aangenomen, waaronder één waarin verklaard wordt, dat er naar gestreefd moet worden, de keu terbedrijven te vergieten door het aantal van deze bedrijfjes te vermin deren en vrijkomende grond aan de overblijvende boerderijen toe té voe gen. Het studiemateriaal voor deze re solutie was voorbereid door ir. M. A. Geuze en mr. N. M. Zijp. Vergroting van de keuterbedrijven moet gepaard gaan aan grondige voorlichting van de bevolking. Persoonlijke initiatieven dienen te worden aangemoedigd door het ter beschikking stellen van goed koop krediet. In de resolutie wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de boe ren nooit gedwongen mogen worden hun bedrijven te verlaten, zij moeten vrijwillig besluiten hun bedryf op te geven om elders werk te zoeken. Het zou nuttig zyn, aldus de resolutie, wanneer de overheid reeds boerderij en kocht van oudere boeren, voor zo ver dezen geen kinderen hebben, die hen op het bedrijf zullen opvolgen. AFGEWEKEN VAN OPDRACHT Twee doden in Eindhoven In de Zeelsterstraat en de Ber gen op Zoomstraat te Eindhoven zijn zaterdag zes woningen nage noeg uitgebrand, vijf ernstig be schadigd en nog twee andere zo danig gehavend dat ze moesten worden ontruimd, nadat een Ies- straaljager van het type Lock heed 33, afkomstig van de basis Volkel en bestuurd door de 24- jarige sergeant-vlieger A. de J. nit de Bergen op Zoomstraat, daar was neergestort. De piloot is bij het ongeluk om het leven gekomen. Een burger, de 48-jarige J. K., werd op slag gedood, terwijl hij op de achterplaats van zijn huis bezig was met het schoonmaken van zijn bromfiets. Hij werd door een stuk van het vliegtuig getrof fen. In Eindhovense ziekenhuizen zijn acht gewonden opgenomen. Tien an deren konden, na verbonden te zijn, het ziekenhuis verlaten. Het toestel kwam zeer laag uit zuidoostelijke richting op de stad Pleegmoeder Anneke Beekman wordt niet uitgeleverd Mevrouw Getrude van Moorst, de pleegmoeder van Anneke Beekman, is in Luik vrijgelaten, met de op dracht binnen 24 uur België te ver laten. Mevrouw Van Moorst was vrij te kiezen over welke grens zij dit zou willen doen. Het verzoek om uitleve ring werd om juridische redenen niet ontvankelijk verklaard. VERGADERING IN KORTGENE Concentratie van polders en waterschappen: een teer punt „De Zeeuwse waterschapswereld staat voor een zeer moeilyk jaar. De voor genomen concentratie van polders en waterschappen in Noord-Beveland, Tholen, Schouwen en misschien ook Zuid-Beveland, welke zeer waarschijn lijk in de wlnterzitting van de Staten aan de orde komt, is een teer en moeilijk punt. Het mes moet worden gezet In een vaak eeuwenoude gemeen schap, maar Ged. Staten trachten alles ln zo goed mogelijk overleg met de belanghebbenden te regelen". Dit verklaarde de commissaris der koningin, jhr. mr. A, F. C. de Casembroot, toen h\j zich zaterdagmorgen in de verga dering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, welke in de Stadswyn- kelder te Kortgene gehouden, tot de meer dan tweehonderd bestuurders richtte. De reglementen voor de concen traties zyn byna klaar. De kwestie van de verdeling van de lasten is echter een probleem „waarvan men duizelt", zo verzuchtte de commis saris. Er zal een nivellering van laste» komen, bier en daar wel een verhoging. De eerste burger der provincie deed een beroep op alle polder- en waterschapsbestuurders om er gezamenlijk naar te streven de problemen op te tossen, opdat de Zeeuwse waterschapswereld haar zelfstandigheid behoudt. Het huishoudelijk gedeelte van de ze vergadering werd in vlot tempo af- gewerKt. Na ae verwelkoming van tal van genodigden en de openingsrede van de voorzitter, de heer P. J. jDek ker waarvan elders in dit nummer een verslag is opgenomen werden de jaarstukken goedgekeurd, terwijl dij acclamatie als bestuurslid wer den heraozen de heren P. Boudeling te St. Philipsiand, P. J. J. Dekker, We- meldmge en mr. dr. R. W. Graaf van Lynden te Oostkapelie. In de vacatu reVan den Broecke, werd benoemd de heer J. B. Becu, Groede. Hoofdschotel van de agenda vorm de een causerie van mr. or. J. Winse- mius, hoofd van de afd. Waterstaats recht brj het Ministerie van Verkeer en Waterstaat over „Hei waterschap als doelcorporatie". Uitvoerig wees spr. onet grote be lang van het feit, dat liet waterschap een doelgemeenschap en geen terri toriale corporatie is. Alle problemen die zich momenteel rond het water- LVervolg op pag. 1) aangevlogen. Het raakte de an tenne Van een televisietoestel op een woning aan de Zeelsterstraat en sloeg een groot stuk van het dak van het huis weg. Pal daarop boorde het zich in de daken van de naastliggende woningen, en daarna spatte het uit elkaar, waarbij ae stukken over de ach tertuintjes heen doorschoten te gen een aantal woningen in de Bergen op Zoomstraat, een stroom van vuur achter zich latend. Op slag laaiden van verscheidene kan ten de vlammen hoog op. Een dak van een der huizen kwam terecht in een tuin, waar een kind van vier jaar in een teil zat te baden. Het kind kreeg slechts enkele schrammetjes. De brandweer van de luchtbasis Eindhoven was het eerst ter plaatse. Ook de op de basis gestationeerde brandweer van de Royal Air Force heeft de Eindhovense brandweer die met zes wagens was uitgerukt bijgestaan. De minister van oorlog, ir. C. Staf, heeft in gezelschap van burge meester Kolfschoten een bezoek ge bracht aan de woningen die door net verongelukte straalvliegtuig waren getroffen. De chef luchtmachtstaf, generaal Baretta, heeft naar aanlei ding van het vliegongeval een bezoek gebracht aan de tweede tactische vliegbasis Eindhoven. Vergezeld van zijn echtgenote bracht hij verder een bezoek aan de officiersmess, waar de getroffen families, dertig a veer tig nersonen, waren ondergebracht. De Koninklijke Luchtmacht heeft later oen communiqué uitgegeven, waarin werd meegedeeld dat de vlie ger de opdracht had, een verken ningsvlucht te maliën, gevolgd door enkele landingen op de vliegbasis Volkel. Hij is, aldus het communi qué doelbewust afgeweken van die opdracht en met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan aangenomen worden dat zijn echtge note van zijn komst boven dat stads gedeelte in Eindhoven op de hoogte is geweest. Aan de vlieger die zo juist een „refresher-course" had be ëindigd, waren alle bepalingen en voorschriften ten aanzien van de vliegveiligheid, zoaL vlieghoogte en het vermijden van bebouwde kómmen, medegedeeld. In het verleden hebben zijn commandanten nimmer aanlei ding £ehad, aan de juiste uitvoering van de aan deze vlieger verstrekte opdrachten te moeten twijfelen. Wervelstorm treft Arnot bij Middelburg (Transvaal) In het plaatsje Arnot bij Middel burg in Transvaal, zyn twee kinderen en een volwassene, allen inheemsen, om het leven gekomen door een wer velstorm. Veel mensen liepen verwon dingen op. Israël meldt nieuw incident Van Israëlische zijde wordt gemeld, dat zondag van .Jordaans gebied ge schoten is op een gezelschap archaeo- logen, die tussen Jeruzalem en Beth lehem oudheidkundige vondsten be zichtigden. Er vielen drie doden en zeventien gewonden. NAZOMER BLIJFT. Zonnig weer met een zwakke tol matige wind tussen oost en zuidoost, einig verandering in temperatuur, ZON EN SLAAN 25 september. Zon op 6.33 onder. 18.34 Maan op 21.07 onder 12.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1