KAPPIE GEEN JOURNAALFILMS VAN DE OLYMPISCHE SPELEN VLISSimSE BOULEVARDLOOP VOOR 21e MAAL VAR START Enorme vraag naar - tandpasta! STEMMEN UIT DE KERKEN Waar zijn onze schepen? SIEMENS RADIO MET LEVEND GELUID en de PNEUMASAURUS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 COMITÉ IN MELBOURNE GEBOYCOT Producenten kregen te veel beperkingen opgelegd Er bestaat een redelijke kans, dat er op de Europese en Amerikaanse te levisieschermen en ook in de biosco pen geen journaalfilms vertoond zul len worden van de Olympische spelen in Melbourne! Journaalproducenten uit Amerika, Europa, Canada en Aus tralië hebben bekendgemaakt, dat zy de zomerspelen zullen boycotten. Deze beslissing "werd genomen, omdat het Australisch Olympisch Comité contante betaling eist voor het recht om de spelen te filmen. Er werd ten slotte een verbod tot het maken van films opgelegd. Het organiserende co mité heeft nu een agentschap in Fre- rnantle aangewezen voor de exploita tie van de films over de spelen. Maar de overige journaalmaatschappyen mogen zelfs geen keuze maken uit het filmmateriaal, dat gemaakt zal wor den. De besprekingen hebben ruim een jaar gevergd. Onder meer werden aan een „pool" van journaal-producenten beperkingen opgelegd betreffende de toegang tot de spelen. Deze „pool" ac cepteerde de verplichting om het ge bruik van de films te beperken tot een maximum van drie minuten per Beneluxronde wordt ook volgend jaar verreden Dokter J. Arends trad af als voorzitter van „Scheldegouwen" Ook in 1957 zal de Beneluxronde de achtste worden verreden! Dit besluit, werd donderdagavond tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van de M.A.C. „Scheldegouwen" in het Ne derlands Koffiehuis te Middelburg ge nomen. Ten opzichte van deze ronde werden echter enige financiële re stricties gesteld. Voor de laatste maal werd de le denvergadering gepresideerd door de voorzitter dokter J. C. Arends. In ver band met drukke werkzaamheden moest hti deze functie, die hg ruim vijf jaar bekleedde neerleggen. Met algemene stemmen werd tot voorzit ter gekozen de heer J. H. L. M. Coone uit Vlissingen. De heer H. Moor uit Middelburg werd herbenoemd als eer ste secretaris. Tot tweede secretaris werd benoemd de heer P. M. van Hese uit Middelburg en tot clubblad-redac teur de heer M. J. Neels uit Vlissin gen. Desgevraagd zegde de sportcommis- sie tgdens de rondvraag toe nog dit jaar enkele trials te organiseren. Middelburgse hockeyers in het veld tegen Hopbel. De Middelburgse hockey-heren spe len zondag hun tweede thuiswedstrijd in de promotieklas A. Ditmaal komt Hopbel op bezoek, dat waarschijnlijk met lege handen naar Scliijndel zal moeten terugkeren, daar de hoofdste delingen in staat geacht moeten wor den een kleine zege te bevechten. In dezelfde klas zal Geel Zwart Forward een goede wedstrijd worden en eeai verdeling van de punten Inkt het meest waarschijnlijke. Keep Fit MEP zal een kleine overwinning kunnen worden voor de bezoekers en in de wedstrijd 's-Hertogenbosch Rapidity geloven wg, dat ook hier de bezoekers uit Oss de sterksten zgn. De Middelburgse dames zullen wel met een nederlaag genoegen moeten nemen, daar zg in Tilburg met een verzwakte opstelling de strijd aanbin den tegen Were Di n. DES kan van Forward IV winnen op de Efteling, Liberty van Push in, terwijl Tilburg IV op eigen bodem niet veel kans heeft tegen Pelikaan. Het programma luidt: Promotie klas A, heren: MiddelburgHopbel; Geel ZwartForward: Keep Fit MEP: 's-HertogenboschRapidity; 3e klas A: dames: Were Di n—Mid delburg; DESForward IV; Liberty Push in; Tilburg IV—Pelikaan. In 's-Herenhoek start uitstekend rennersveld. Sterke concurrentie voor Zeeuwse wielrenners Voor de tweede maal dit jaar zul len vele renners zondagmiddag van start gaan in een wielerwedstrijd te 's-Heerenhoek. Deze koers voor onafhankelijken en amateurs gaat over een afstand van 110 kilometer en zal worden afgelegd in vijftig ron den. Ongetwijfeld zal dit een buiten gewoon spannende wedstrijd worden waaraan tal van renners, die in bin nen- en buitenland hun sporen ruim schoots vêrdiend hebben, zullen deel nemen. Natuurlijk gaan vele beken de Zeeuwen van start. Om er enkelen te noemen: Theo van Wtfchen, die pas nog 2 overwinningen in België op zijn naam schreef, Jaap Huissoon, die ook regelmatig tot frote successen komt, Bram van luis, Jo de Ro, Dies Wouters, Cees Oosthoek en Dominicus. Zij zullen echter veel concurrentie krijgen van de niet-Zeeuwen. Zo zal bijvoorbeeld Coen Niesten van start gaan, de renner, die in Kopenhagen bij de amateurs om de wereldtitel reed. Verder is er Adrie van Steenselen, die onder meer successen boekte in de ronde van Europa, A. van Wetten, Gijs Pauw, Jaap Bruggenkamp. die de Kaperprijs in Heinkenszand won. de gebroeders Peters enz. In totaal hebben reeds 55 deelnemers inge schreven. De organisatie van deze wedstrijd is in handen van de 's-Hee- renhoekse supportersclub. Kaartleesrit De motor- en autoclub „Scheldegou wen" houdt zondagmiddag een rit om het kampioenschap. Het is een kaart leesrit door Zuid-Beveland over een afstand van circa 60 km, waarvan de start om half drie bg hotel „Tivoli" te Goes Is. De deelname staat open voor alle motorrijders en automobilisten. journaal of televisie-uitzending en met een totaal van negen minuten per dag. Bovendien stelden zij het Olym pisch comité voor gratis een complete rilm te leveren over de spelen. Het comité zou ten volle gerechtigd zijn om deze te verkopen voor speciale film- en t.v.-programma's of te ver spreiden. Het agentschap in Fremantle wei gerde echter ook dit en stelde voor dat de „journaal-pool" de toegang tot de spelen zon worden ontzegd. Tenslotte hebben de journaalpro ducenten aan het agentschap in- Fremantle het volgende bericht „Gezien uw antwoord is het duide lijk dat de journaalpool niet in staat zal zgn, 'n minimum geschikt nieuws- verslag aan zijn afnemers te verschaf fen. U heeft het onmogelgk gemaakt, de Olympische spelen te verslaan door de beperkingen, die U hebt op gelegd. Tegen uw voorstel, dat het Olympisch Comité voor het filmma teriaal zal zorgen, verzet elk lid van de filmpool zich ten sterkste. Deze methode druist in tegen een legale nieuwsvoorziening. Wij zijn er vrijwel zeker van, dat het Australisch Olym pische Comité de dagbladen, de nieuwsagentchappen en de radio- maatschappijen van de wereld, niet hetzelfde aanbod voor een beperkte weergave heeft gedaan", aldus het communiqué. niet naar Melbourne Hij zal binnenkort een licentie als prof aanvragen De wereldkampioen op de weg voor amateurs, Frans Mahn, heeft aan de sportcommissie van de Koninklgke Nederlandse Wielren Unie medege deeld, dat lig niet voor uitzending naar de Olympische Spelen te Mel bourne in aanmerking wenst te ko men. Frans Mahn zal fcz.t. een licen tie als professional aanvragen. Naar bekend, heeft het dagelijks bestuur van het Internationaal Olym pisch Comité de reglementen zodanig veranderd, dat een deelnemer aan de spelen niet alleen verklaart dat hg op dat ogenblik amateur is, maar dat hij ook van plan is dat te blijven. Een bepaalde termijn wordt daarbij niet gesteld. Het Nederlandsche Olympisch Comité, als uitvoerder van de besluiten van het I.O.C. heeft aan de K.N.W.U. gevraagd aan wiel renners, die voor Melbourne in aan merking komen vóór de datum van 1 januari 1958 geen professionalli centie te willen uitreiken. De K.N.W. U. heeft Frans Mahn en ook de an dere renners hierop gewezen. Alleen de wereldkampioen heeft verklaard, dat hij onder deze omstandigheden niet opgenomen wenst te worden in de Nederlandse ploeg voor Melbour ne. Het bestuur van de K.N.W.U. heeft aan het bestuur van het N.O.C. thans een gewijzigd voorstel voor de uit zending naar Melbourne ingediend, waaromtrent dezer dagen een beslis sing zal vallen. (Advertentie) Stevens verdedigt beker tegen Hein Cujé Zondagmiddag is er in Vlissingen een internationaal sportevenement te beleven, want dan gaat voor de 21ste maal de bekende Boulevardloop van start! Evenals in de voorgaande ja ren zal de Boulevardloop weer uit 3 races bestaan: een wedloop voor se nioren over 3600 meter, wedstrijd voor A-junioren over 14Ó0 meter en een race voor B-junioren over 1000 meter. De start en de finish van deze wedstrijden, die om kwart over drie beginnen, liggen weer bij de „Bom vrije Toren". Bij de senioren hebben onder meer de Zeeuwse favorieten Hein Cujé van E.M.M. (Middelburg), Staf Dob- belaere van Marathon (Sehoondijke) en Arie Bilius van Zeeland Sport (Vlissingen) ingeschreven. Ondertus sen heeft de winnaar van vorig jaar L. Stevens uit Kapellen, zich ook al aangemeld. Deze Belg moet dus de bekende zilveren P.Z.C.-toeker ver- Nederland verloor van Noorwegen in Moskou Te Moskou is het Fidelandentoernooi voortgezet met het spelen van de par tijen uit de achtste ronde van de fina le poule. De resultaten waren: Rusland-Zwitserland 2%-% (1 afge broken); A rgentini e-Buigarije 1-2 (1 afgebroken); Israël-Denemarken 3-1; Na acht ronden luidt dé stand: 1 Rusland 22% punt en 1 afgebroken partij; 2 Joego-Slavië 20% pt; 3 Hon garije 19 punt en 1 afgebroken partij. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de achtste ronde van net eerste kwalificatietoernooi luiden: België-Zweden 1-2 (1 afgebroken) Noorwegen-Nederland 3-1; Chili-Po- len 2%-l%; Frankrijk-IJsland 0-2 (2 afgebroken)Oostenrrjk-Oost-Duits- land 3-1. De stand na de achtste ronde luidt: 1. Zweden 19%pnt. en 1 afgebroken partij; 2. Oostenrijk 19% pnt.; 3. IJs land 19 pnt. en 2 afgebroken partijen; 4. België 17 pnt. en 1 afgebroken par tij; 5. Nederland 17 pnt. Tweede kwalificatietournooi, 8e ronde: GriekenlandLuxemburg 2%- (1 afgebroken partij)Philippij- nenMongolië 21 (1 afgebroken lartij); IndiaIran 22; Saarland Schotland 2%1%; Ierland—Porto Rico 1%1% (1 afgebroken partij). De stand in deze groep luidt na de achtste ronde: 1. Saarland 20% pnt.; 2. Philippijnen 19% en 1 afgebroken partij; 3. India 19 pnt. In luchtmachtkringen te Washington is donderdag meegedeeld, dat kapitein Kincheloe met een vliegtuig van het type Bell X-2 een hoogte heeft bereikt van 48.000 meter. Deze vlucht werd In het begin van september boven Californië gemaakt. De Bell X-2 begon deze vlucht vastgekoppeld aan een bommenwerper van het type B-50, die het toestel op een bepaalde hoogte losliet. Het motorver mogen van de Bell-2 is gelijk aan dat van een kruiser. dedigen. Zondagmiddag zal hij het echter bijzonder moeilijk krijgen te gen Hein Cujé, die dit seizoen tot uit stekende prestaties kwam en die in een heel wat betere vorm steekt dan vorig jaar, toen hij tweede werd. Bij de A-junioren zal de beker houder, de Westdorpenaar Allon- sius, waarschijnlijk verstek moe ten laten gaan. Daardoor zal het ïn deze groep vooral een strijd worden tussen Siem Huigh van Marathon (Sehoondijke), Rinie Huigh van E.M.M. (Middelburg) en Picavet van R.K.H.A.V. (Hulst). Overigens moet men gissen naar de kracht van de vele Belgische deelnemers, die van start zullen gaan. Jan Peenen van Marathon (Vlis singen) en Cas Mulder van E.M.M. (Middelburg) lijken ons de Zeeuwse favorieten voor de strijd van de B- junioren. Hier geldt echter hetzelfde als voor de A-junioren: wat zullen de Belgische deelnemers presteren? De organisatie is weer in handen van de Vlissingse sportvereniging „Marathon". Dat doet de Goede kwaliteit i. tut».-».,.. 95«„7<m. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Koninklijke Olie blijft zwak gestemd 20 sept 21 sept. Nederland 1951 (3%) 94b 94b Nederland 1948 (3%) 88% 88% Nederland 1955 (3%) 88% 88% Nederland 1947 (3%) 3 91% 91% Nederland 1937 3 89 89 Dollarlening 1947 3»/« 94% 94% Brandstoffenhandelaren klagen over mijnen. Het bestuur van de Christelijke bond van brandstoffenhandelaren zal bin nenkort bij de bevoegde instanties stappen doen om te trachten een eind te maken aan wat het beschouwt als oneerlijke concurrentie van de mij nen In het orgaan van de Christelijke middenstandsbond wordt gezegd, dat de Nederlandse mijnen de goede en goedkope Nederlandse kolen in de eerste plaats leveren aan de eigen mijn zaken. Deze zijn zowel groot handelaar als detaillist, zodat de mijn- zaak eerst de eigen behoefte als de taillist kan bevredigen. In enkele jaren tijds is het aantal kolenhandelaren in ons land met niet minder dan 850 verminderd, aldus de Christelijke middenstandsbond, die van mening is, dat het bestaan van de vrije zelfstandige detaillist door de mijnzaken of mijnagenten ernstig in gevaar wordt gebracht. Jubileumtoernooi Middelburg van het zomeravondvoetbal. In verband met het vijftienjarig bestaan van het zomeravondvoetbal te Middelburg zal vandaag op de Na- dorstvelden in de Zeeuwse hoofdstad een jubileumtoernooi worden ge speeld. Aan deze wedstrijden zullen de volgende clubs deelnemen: Pinge laars, Focus, Stavast, VSV en Blauw Wit. Er zal een halve competitie worden gespeeld, maar om dit toer nooi in één middag te kunnen af werken zullen de wedstrijden slechts tweemaal tien minuten duren. De toe gang is vrij. Wel zal er een collecte worden gehouden ten bate van „Sport steunt Zonneveld". Tevens zal de kampioen „Pingelaars" gehuldigd worden en de wisselbeker worden uitgereikt. De prijzen zullen na afloop worden uitgereikt in het café-restau rant „Schouwburg". Tot slot van de viering van het vijftienjarig bestaan zal er op zater dag 13 oktober in Middelburg een grote feestavond worden gehouden. Daarbij zal Johnny Jordaah met het Jordaan-cabaret optreden. Investeringscertificaten 3 93% 93% Nederland 1962-64 3 93% 93% Nederland N.W.S. 2% 71% 72% Ned. Indië 1937 A 3 92 92% Grootboek 1946 3 88% 88% Nat. Handelsbank 115% 116 Ned. Handelssmij. 189 189% A.K.U. 240% 241% Bergh's en Jurgens 280% 280% Calvé-Delft 341 342 Kon. Ned. Hoogovens 326% 327 Ned Kabelfabriek 321 326 Philips 275% 276% Unilever 389 388% Wilton-Feyenoord 324 329 Billiton 310b 308 Kon Petroleum Mij. 830% 822% Amsterdam Rubber 78% 76% Holland Amerika Lijn 201% 200% Kon. Paketvaart 165 172% Rotterdamse Lloyd 179% 179% Ned. Scheepvaart Unie 174 174% Stv. Mij. Nederland 192 193 H.V.A. 100% 100% Dell Mij 109% 108% Bank v. Ned. Gem. 4% 100& 100 Van Berkels Patent 124% 124 Centrale Suiker 209 Kon. Mij. De Schelde N.B. 222 225 New York Central 38% Pennsylvania 23% 24 Anaconda 80% 82 Bethlehem Steel 164% 164% General Motors 47% 41% Intern. Nickel 1047/8 104% Kennecott 135% 136% Republic Steel 523/, 54% U.S. Steel 66% 67 Shell Union 97 97% Tide Water 39% 38% PREMIELENINGEN (Slot van pag. 3) dat zij, wanneer de Gen. Synode eens een belangrijke beslissing zal nemen eerst ruggespraak zullen houden met hun claasicale vergadering of, omdat dit te omslachtig zou wezen, in ieder geval met het breed moderamen van die classicale vergadering. Is men over de houding van een afgevaar digde naar de Synode in zijn classi cale vergadering niet tevreden, dan kan men hem bij aftreding niet her kiezen. Men kan hem ook, gedurende de periode waarvoor hij gekozen is, duidelijk doen verstaan aat hij niet het gevoelen van de classis vertegen woordigt. Maar een bindende op dracht kan men hem niet meegeven. Ieder afgevaardigde handelt en stemt in de Synode zoals hij voor zichzelf meent dat dit verantwoord is. De vraag of een Synode gerechtigd is een schrijven te doen uitgaan, ook al vermoed ze van te voren dat dit bui ten de kerk wat verder niet ter zake doet maar ook in de kerk hevige reacties zal opwekken, moet bevestigend beantwoord worden. Stel u eens voor dat een Synode, eer ze sprak de Kerk in haar geheel zou moeten raadplegen. We stellen de zaak algemeen en denken dus niet alleen aan een ontwerp voor een op roep tot bezinning inzake Nieuw- Guinea, maar aan alle herderlijk schrijven dat van een Synode kan uitgaan. Dan is er niet aan te ontko men dat ook zij, die niet in een classi cale vergadering enige verantwoorde lijkheid dragen, er zich mee gaan be moeien. Ja, zelfs buiten de kerk zou men er zich op wei-pen nog eer er één syno daal woord gesproken is en allerlei argumenten zouden naar voren wor den gebracht, die niet bepaald kerke lijk zgn. We laten de vraag weer he lemaal ln het midden of de oproep tot bezinning over Nieuw-Guinea al leen kerkelijke en bijbelse argumen ten bevat. In de jaren van bezetting is er door de kerken menig goed woord gespro ken. We denken bijv. aan dat wat ge zegd is naar aanleiding van de ver volging der Joden. Denk het u eens even ln dat dit eerst op alle classica le vergaderingen behandeld had moe ten worden. Dan was er waarschijn lijk niet veel van terechtgekomen. De vrees voor gevolgen smoorde im mers toen zo menig woord dat ge sproken had moeten worden. Een Sy node moet de vrijheid hebben om zon der ruggespraak te zeggen, wat zij in meerderheid meent te moeten zeggen. In de zittingen van de Synode komen de verschillende gedachten en stand punten ook waarlijk wel aan de orde. De verslagen geven die ook wel weer en de gehouden stemmingen wijzen het ook wel uit. Doch wanneer nu eens blijkt, dat een Synode iets zegt wat niet het ge voelen vertolkt van de meerderheid der classicale vergaderingen? Dan zal er niets anders opzitten dan dat een classicale vergadering bij een vol gende verkiezing van een synodelid duchtig uitkijkt wie zij daarvoor neemt. h. Amsterdam 1951 107 106 Breda 1954 98 981 Eindhoven 1954 977/3 97y2 Enschede 1954 93% 's-Gravenhage 1952 I 108% 101% 's-Gravenhage 1952 II 103% 101% Rotterdam 1952 I 106 1053/2 Rotterdam 1952 II 104 104 ANP-CBS BEURSINDICES 19/9 20/9 21/9 Intern, concerns 292.14 289.97 288.97 Industrie 162.56 162.30 162.83 Scheepvaart 177.29 177.29 177.89 Banken 140.18 139.36 139.20 Ind. fondsen 107.70 107.06 106.79 Algemeen 215.72 214.49 214.15 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.61%10.62%, New-York 3.82%—3.83%, Montreal 3.92ft— 3.92%, Parijs 1.0810—1.0820, Brussel 7.62%7.62%, Frankfurt 90.76%— 90.78%, Zürich 87.04%—87.09%, Zü- rich (vr. francs) 89.34%—89.39%, Stockholm 73.6773.72, Kopenha gen 54.89%—54.94%. Oslo 53.15— 53.20. Milaan 60.93%—60.98%, Ja panse verrekeningsdollar 3.79% 3.80%, Turkse verrekeningsdollar 3.79%—3.80 nominaal. VWVWAWVVVWVVWMW BEURSOVERZICHT Donderdagavond ln het telefonische verkeer te Amsterdam zijn aandelen Ko ninklijke ingezakt tot 811, nadat Wall- street,in antwoord op het bericht van de splitsing, een zwakke houding voor Royal Dutch had laten zien. 811 Is het dieptepunt geweest, daarna is een her stel ingetreden tot 821 en gistermiddag werd gedaan tot 822%, hetgeen een ver lies van 8 punten betekent t.o.v. don derdagmiddag en van 12 punten t.o.v. woensdag toen men nog ln afwachting verkeerde van de berichten. De markt ia nu weer volkomen tot rust gekomen. In de oliehoek was gistermiddag vrijwel niets te doen en geeft men er de voor keur aan de verdere ontwikkeling af te wachten. In ieder geval was de vraag uitermate gering en aangelzen ook het aanbod niet groot was bleef het koers- verlies tot 8 punten beperkt. Parijse bakkers werken weer In Bargs is de bakkersstaking gis teren geëindigd, al zijn de wensen neg niet ingewilligd. In verscheidene plaatsen in de provincie wordt de sta king voortgezet. Men verwachtte vrijdagavond, dat het geschil zal worden bijgelegd in onderhandelingen achter de schermen tussen vertegen woordigers van de regering en van de bakkers. Dé stallende bakkers worden gesteund door de „voorvechter voor de kleine middenstanders" Poujade, die vrgdag zei hen onvoorwaardelijke steun te zullen geven tegen het „auto ritaire optreden van de regering". Aagtedijk 16 Karachi Aalsdijk 21 Penang Aalsum 17 Basrah Albireo 26 Madras n. Rangoon Aldabi 19 Montevideo Alp hard 20 Las Palmas n. Antwerpen Alnatl 18 Antwerpen Alwaki 15 Mombassa Alphacca 17 340 m. z. New-York Alamak 19 170 m. w. Lissabon Almdljk 19 Rotterdam Almkerk 21 Amsterdam n. Bremen Ameland 18 Makalla Amstelslot 19 Dover Arnoudspolder 19 Rotterdam n. Lissabon Arendsdljke 18 Los Angeles n. Christobal Arendskerke 16 Townsvllle Arkeldijk 20 New Orleans Attis 19 250 m. w. Curacao Arnedijk 20 Rotterdam Averdljk 20 New Orleans n. Corpus Cristl Axeldijk 19 'Rotterdam Baud 20 Prlok Ball 19 95 m. w. Aden Boissevain 21 Mauritius Bussum 19 200 m. o. Gavdo Camltia 19 350 m. n.o. Curacao Dalerdijk 17 15 m. w. Buriea Point Delfshaven 20 Brake Delft 18 Rotterdam Duivendijk 20 Rotterdam Dongedijk 19 Seattle Ena 20 Trinidad Esso-Amsterdam 21 Suez n, Ras Tanura Eos 20 Rotterdam Esso - Den Haag 21 Muscat n. Ras Tanura Fedala 17 Djibantl n. Masawa Gaasterland 19 Amsterdam n. Recife Guineekust 20 bij Kp. Finisterre Haulerwijk 19 Dover Heelsum 19 655 m. n. Horta Helicon 17 290 m, n.o. Barbados Houtman 17 Nagoya n. Yokohama Japara KRL 20 Baltimore Jason 18 Punta Cardon n. Jeremie Josef Frerlng 19 Las Palmas n. R'dam Kara 16 Port Moresby Kellla 20 Pt. Cardon n. Buenos Aires 17. Na een rusteloze nacht had professor Jodelahiti de gehele bemanning reeds bij het eerste ochtendglo ren klaar wakker. Kappie droeg de zorg voor de Kraak op aan de Meester en een poosje later stapte het gezelschap de wal op en de stad ln. Voorop ging Kappie, op de voet gevolgd door de professor, die zijn tonnetje met zoute haring op de rug droeg. Okkj was de derde in de rij en de Maat zorgde voor een om zichtige achterhoede-dek king. De havenstad Kantjapoe- tl lag nog even stil en ver laten als de vorige dag. „Gruwelijke narigheid!" bromde de Maat. „Hele ste den vluchten voor zo'n monster, maar wij moeten er natuurlijk weer achter heen. De ellende!" „Geen ellenderl!" oor deelde de professor monter. „Wanneer wij 'nmaal der Pneumasaurus gevangen hebben zijt gij gewis der meest beroemde Maaterl der ganse scheepvaart. In naam der wetenschap!" Zelfs dit fraaie vooruitzicht vermocht geen geest drift te wekken in het gemoed van de Maat. Inmiddels had het viertal de stad achter zich gelaten en troK, op aanwijzing van de professor, ln oostelijke richting. „Welk een vriendelijke landschappen, heer ka- pitaln," babbelde de man der wetenschap onge dwongen. „Wist gij dat de bewoners van dit land bekend staan om hun gastvraihait?" Het slot van zijn blijmoedig verhaal werd be geleid door een hoog zoemend gefluit, gevolgd door een korte, droge plof. Geschrokken stond het vier tal stil. Op slechts enkele centimeters van Kappie boorde een speer zich trillend lh de zanderige bodem.... Korovlna 20 Pt. Pierre n. Thameshaven Koratia 19 Montevideo n. Perz. Golf Krebsia 19 96 m. w. Algiers Katelysia i9 450 m. w.z.w. Madeira Keizerswaard 20 Pt. Cardon n. R'dam Kerutra 19 35 m. o. Gibraltar Lawak 20 Los Angeles Leersum 19 100 m. o. Bermuda Liberty Bell 19 405 m. n.o. Fayal Lievevrouwekerk 19 Genua Ldndekerk 19 104 m. n.w. Massawa Limburg lfl Guardaful Lekkerkerk 18 Muscat Lombok 19 Kaapstad Lutterkerk 20 Pt. Soedan Maas. 20 Aden Maasdam 19 250 m. z.w. Cape Race Maashaven 20 Buenos Alros n. Santos Markab N. 19 195 m. o.n.o. Malta Moordrecht 20 Aden n. Mena al Ahmadl Molênkerk 21 Madras Mulderkerk 19 170 m. z.w. Chagos Archipel Mijdrecht 19 Puerto Ia Cruz. n. Philadel phia Murena 22 Miri verw. Nestor 19 New Orleans NIas 21 Bahrein n. Bombay Nieuw Amsterdam 20 bij Kaap Race Noordam 19 570 m. n.n.w. Azoren Oldebarnevelt J. v. 19 460 m. n.n.o, Mozambique Oosterkerk 20 Antwerpen Ondina 20 Terneuzen Oranje 20 Pt. Said n. Napels Ouwerkerk 19 n. Hongkong Overyssel 19 Cebu Polydorus 19 10 m. o. Gibraltar Peperkust 20 Ouessant Pendrecht 19 340 m. n.o. Ras Fartak Perna 20 Singapore Prins Alexander 19 700 m. o.n.o. Belle Isle Prins Casimlr 19 Chicago Prins Willem II 19 v. Quebec Phrontis 14 Singapore Reynlersz 15 Menado Roggeveen 20 Adelaide n. Sydney Rotula 19 500 m. z.w. Fayal Ridderkerk 179 200 m. n.n.w. Kaapstad Samarlnda 17 Beira n. Dar es Salaam Sliedrecht 19 Algiers Sibajak 16 v. Las Palmas Statue of Liberty 19 280 m. o.n.o. Aden Sibigo 20 Singapore Sunetta 19 260 m. o. Madras Stad Lelden 22 Bombay Stad Rotterdam 18 Seven Islands Stad Schiedam 17 Clvita Vecchia Straat Maiakka 18 Port Swettenham n. Penang Straat Soenda 19 975 m. n.w. Tristan da Cunha Stentor 19 880 m. z.z.w. Fayal Sumatra 21 Houston verw. Talisse 20 Suez Tablnta 19 v. Belawan Tegelberg 21 Durban Tomori 19 Beyrouth Triton 18 Baltimore Theobaldius 19 450 m. z.w. Azoren Telamon 20 Ouessant n. Amsterdam Tjinegrara 22 Rio de Janeiro verw. Tjisadana 20 Buenos Aires n. Rio de Janeiro Tjiwangl 16 Makassar Utrecht 10 240 m. z.o. Madras Van Heutsz 16 Soerabaya Vasum 20 Berre n, Mena al Ahmadl Van Waerwyck 20 Hongkong verw. Waal 20 Velos W. Alton Jones 21 Suez n. Mena al Ah- madi Waterman 20 Hallfax Willem Barendsz 19 Galitons Willem Ruys 19 Kaapstad Wonosobo is Los Angeles Wonorato 18 Los Angelos Willemstad 20 Limon LJssel 21 Firaeas verw. Zeeland 18 Labuan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4