Dertig Ambonezen ieder tot twee maanden met aftrek veroordeeld Zeeuwse Almanak RADIO De nieuwe is verschenen PROTESTTELEGRAMMEN OVER VEER-SITUATIE BIJ ZIJPE MIDDEN SLUIS WEMELDINGE WASMACHINES „DE LICHTBRON" Agenda 2 F li U V I N V t A L.E Z Eb. i. MIDDELBURGSE POLITIERECHTER VONNISTE Leider P.N.M.S.: Onze diefstal ivas een programmapunt, een demonstratie MALEISE AANMOEDIG INGSKRETEN klonken vrijdagmorgen in en om het ÏVIiddelburgse kantongerecht. Na een maand betraden opnieuw Ambone. zen het gerechtsgebouw om voor de politierechter verantwoording af te leggen van him daden. Onder de dertig kleine zwarte mannen bevond zich de aanstoker van de ongeregeldheden, de 39-jarige leider van de P.N.M.S., S. S. uit Westkapelle. Zij hadden begin augustus Westkapelle in opschud ding gebracht door er te gaan stelen. Negenentwintig verdachten hoorden het vonnis van de politierechter, mr. P. van Empel met een geringschatten de glimlach aan en verklaarden vervolgens, dat hun algemene leider de vol le verantwoording droeg. Toen deze als laatste voor de rechter verscheen, verklaarde hp, dat het gebeurde een onderdeel van het partijprogramma was, een demonstratie tegen de rechtsverkrachting van zijn volgelingen. De politierechter ging echter niet op de politieke zijde van de zaak in en be rechtte zakelijk de strafbare handeling. Voor alle dertig luidde de eis en het vonnis: 4 maanden, waarvan 2 onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en 2 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Buiten het gebouw stonden Ambo nes e vrouwen met spandoeken, waar op zij leuzen geschreven hadden als: „Wij eisen vrijlating van de algemeen leiders P.N.M.S." en „Wij eisen te rugbrenging naar onbezet Ceram". Ook hadden zij een brieftelegram aan de justitie gezonden: „Wij eisen vrij lating algemeen leider en leden P.N. M.S. Wensen niet te buigen onder Ne derlandse wetten. Piot est tegen oor deel en opgelegd vonnis". In vier groepen verdeeld werden de mannen voorgeleid. „Menia", schreeuwden zij bij him aankomst, waarop de vrouwen terugriepen „Moeria". Vervolgens gooiden zij de mannen sigaretten en shag toe en op de doosjes hadden zij bemoedigende teksten geschreven. In de rechtszaal zelf was het rustig, hoewel de vrou wen en mannen intens met de zitting meeleefden. Rustig ook verklaarde de woordvoerder van de eerste groep, dat de veroordeelden de rechtspraak en de straf niet erkenden. De toege voegde advocaat had men niet nodig. Mr. P. C. Adriaanse verklaarde, dat zij naar hun zeggen geen vertrouwen ln hem stelden. „Geen advocaat", rie pen ze driftig gebarend, toen mr. Van Empel door middel van de tolk liet vragen of dit zo was. Voordat de officier van justitie, mr. J. L. Andrea, met de tenlaste legging een aanvang nam, bracht hij eerst enkele algemene opmer kingen naar voren, om de zaak in een juist daglicht te stellen. Mr. Andrea merkte onder meer op, det de moeilijkheden van de afgelopen maanden er tenslotte toe geleid hebben, dat de justitie er in be trokken werd. Dit houdt in, dat de Ambonezen in strijd met de wet komen. De officier stipte aan, dat men hierdoor zo gemakkelijk tot het gevaar van generaliseren komt hetgeen volgens mr. Andreae niet gerechtvaardigd is. De officier verklaarde groot respect te heb ben voor de wijze, waarop de mees te Ambonezen in Nederland zich hebben weten aan te passen. Geen misdadigers Er is thans een kleine groep, die zich niet met het beleid van de regering kan verenigen. Verdachte S. heeft, aldus de officier, een apart partijpro gramma ontwikkeld en bij' de uitvoe ring daarvan zijn spanningen ont staan, die geleid hebben tot wanorde lijkheden, die algemeen bekend zijn. Valt dit gebeurde onder het straf recht?. vroeg mr. Andrea zich af, „Als dit inderdaad het geval is, dan wil ik er bijzeggen, dat ik deze men sen niet aanzie voor gewone misdadi gers". De officier verklaarde begrip te hebben voor hun moeilijkheden, die voortvloeien uit een historische ont wikkeling, waarvoor bepaalde mensen verantwoordelijk zijn. Voor de oplossing van dit moeilijke probleem is veel geduld nodig, zo ver volgde de officier en gebeurt dit niet, dan vallen de feiten onder de straf wet, zoals nu het geval is. Daarna las mr. Andreae de tenlastelegging voor: diefstal en heling. „Vraag het maar aan onze leider", antwoordden de Ambonese woordvoerders van de groepen op de vraag of zij dit toega ven. kring en ook het begrip „ruimtevaar Bij de eis wilde mr. Andreae wel rekening houden met de omstandig heden waaronder de feiten zijn ge pleegd. De officier hoopte, dat de voorwaardelijke straf er toe zou lei den, dat zij in die tijd zouden willen aantonen hun doel te bereiken zonder het plegen van strafbare feiten en geweld. „Maar wij accepteren deze straf niet, al is het maar een minuut. Wij stellen ons niet onder de Neder landse wet", zei de woordvoerder van de derde groep. En verder moest de politierechter zich maar tot de woord voerder richten. Ten slotte kwam dan de partijleider uit Westkapelle voor, die tenlaste- gelegd werd zijn volgelingen opdracht hen die méér eisen met de verrassend I goede FM uitlegantcnne I VAN TOT ZANDBAK In Oostburg weet men wat de jeugd toekomt! Daar is men begonnen met de bouw van een gigantische zand bak, die een oppervlakte van 160 m2 zal beslaan. Voor de belangstellenden zullen we ook even vertellen waar de ze nuttige speelgelegenheid komt te liggen, al is de plaatsaanduiding; die ons werd meegedeeld dan ook wat Ingewikkeld: naast de woning van de conciërge van het openbaar scholen complex aan de -Schoolstraat te Oost- burg. Nadat men eerst een reusachti ge pnt tot circa twee meter had uit gediept, werd dit gat reeds gedeelte lijk met zand gevuld. Tientallen kin deren kunnen maar nauwelijks wach ten tot de zandbak gereed is en nu al vermaken grote groepen zich in be' "nd' DIEREN De heer J. I. van den Bout uit Brui- nisse kan voortreffelijk met dieren BELEEFD.... Voor grote groepen Engelsen en Amerikanen moet het een enorme opluchting zijn wanneer zij met de veerboot van Breskens naar Vlissin- gen (of omgekeerd) varen. Dan kunnen zij namelijk eindelijk, eindelijk, pijp, sigaar of sigaret do ven en hoeven zij niet meer te roken. Zó voorkomend is nu de directie van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland. Die verbiedt het roken niet alleen, néé, die staat welioillend toe, dat er niet gerookt wordt. Je hoeft niet te roken op de veerboot. Althans niet wanneer je Engels of Amerikaans bent. Want heel vrindelijk staat er op de boten aangegeven: „No smoking allowed", oftewel in het Neder lands vertaald .jNiet roken is toe gestaan".... 't Is bijzonder beleefd, maar ver moedelijk zal het allemaal veel dui delijker worden wanneer er heel ge woon „no smoking" komt te staan. Of desnoods „Smoking not allo- wed", maar dat hoeft niet eens. omgaan. Bij een veldwedstrijd voor jachthonden, die was uitgeschreven door de vereniging „Langhaar", be haalde hij een tweede prijs met zijn jonge -jachthond „Lady". Bovendien verwierf hij een prachtige zilveren medaille, die beschikbaar was ge steld door het gemeentebestuur van Sint Annaland voor de beste Zeeuwse hond in de jeugdproef. „Door het he ren bestuursleden", zo berioht onze correspondent ons, „werden de kwa liteiten van de heer Van den Bout als dresseur van jachthonden zeer geroemd, terwijl in een schrijven van het hoofdbestuur de prima aanleg van de hond werd geprezen". DUIVEN De duiven in Sas van Gent heb ben voor een goed doel gevlogen! Zoals ieder jaar hield de duiven- maatschappij „De Vrede" een dui venvlucht ten bate van de tuber culosebestrijding. Denk nu niet, dat dit een kleinigheidje opbracht, want er bleef tenslotte niet min der dan f 1001,55 over. Dit bedrag werd aan het bestuur van het Wit- Gele-Kruis afgedragen. ZEEDIJK In het noorden van de polder Brui- nisse ligt momenteel een groot, reeds aanbesteed werk op het terrein van dijkverhoging en -verzwaring op uit voering te wachten. Enkele dagen ge leden kreeg het polderbestuur ook toestemming tot het verzwaren en verhogen van de zeedijk aan de zuid zijde over ongeveer 1700 meter. Dit werk zal op 23 oktober a.s. worden aanbesteed. Aan de verzwaring en verlegging van de langs de dijk lo pende weg zal bovendien met zand zuigers moeten worden gewerkt. te hebben gegeven te gaan stelen en deze gestolen zaken heeft aangeno men. „Stelen is een partijprogramma en als leider kan ik U alle verklaringen verstrekken betreffende de rechts verkrachting". zei S. Mr. van Empel„Maar daar kan de politierechter niets aan doen, die be recht de strafbare handelingen. En als U demonstraties wilt houden, dan moet U ze zo kiezen, dat U niet in conflict met de rechtspraak komt". De officier: „Bent U van plan om op dezelfde gewelddadige wijze voort te gaan?". S. „Hierop kan ik geen antwoord geven". Mr. Andreae voerde verder aan, dat de diefstal in de winkels geschiedde op grond van het partijprogramma, waarmee S. zich verontschuldigen wilde. „U bent verantwoordelijk voor al de mensen, die thans in de gevan genis zitten", zei de officier, die bo vendien verklaarde onaangenaam ge troffen te zijn door het feit, dat S. op de 4e augustus thuisgebleven is en zijn mensen de kastanjes uit het vuur heeft laten halen. Voor S. eiste mr. Andreae dezelfde straf als voor de anderen. Mr. Van Empel sloot zich bij liet uitspreken van zijn vonnis bij deze eis aan. Tenslotte gaf <le politierech ter S. en zijn partij ernstig in overwe ging te stoppen met lief pleeen van strafbare feiten. „U kunt IT thans gaan bezinnen om uw doel te berei ken zonder gebruik te maken van on wettigheden", gaf mr. Van Empel S. hem als raad mee. „Er zijn zeker an dere middelen te vinden om uw recht te verkrijgen f Advertentie) llJI Reeft schuchter-zacht haar „ja" geklonken? zo snel als vrijersvoeten lopen. Wclneen! Plols kwam hem in gedachten. En haast hij zich nu vreugdedronken, naar 'n goudsmid ont een ring te kopen? dat thuis de Spiegel lag te wachten. Jaarabonnement:30 ct. p. week, f 3.90 pef kwartaal. Opgaven aan: Bureau De Spiegel, Wageningen. I^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Bomscherf door dakraam H Zoals bekend ontplofte don- p derdagmiddag even na half zes in Vlissingen aan boord van de p baggermolen „Montgomery" een opgebaggerde bom. De scher- p p ven van het geëxplodeerde pro- H jectiel vlogen ver in het rond. Ëj Eén scherf belandde zelfs, pre- p cies via het dakraam, in de p woning van de heer C. M. Dom- misse in de Palingstraat, op een p p flinke afstand van de ontplof- H fing. Dit restantje bom woog maar liefst twee kilo. Gelukkig p p bevond zich op het moment p van de inslag niemand op de zolder. De trap kreeg een aan- M p zienlijke deuk. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii™ Wie d,t plaatje aandachtig be kijkt, moet wel tot de ontdek king komen, dat onze ex-na- tionale-doelman Piet Kraak het als biertapper nog niet zo heel ver gebracht heeft. Zelf staat hij er weliswaar b\j met een gezicht alsof het niet moeilij ker is dan een glaasje met water volmikken, maar het jurylid, dat zich achter Kraak heeft opgesteld aanschouwt het maar bedenkelijk en zijn vrouw geeft zelfs de indruk wat mee warig te kijken naar de mani pulaties van haar echtgenoot. Schijn bedriegt echter, want het echtpaar Kraak zette in de biertapwedstrijd, die vrijdag middag in Vlissingen werd ge houden, aan de jury een glas bier voor, dat er mocht zijn.' Kortom,- Piet Kraak deed het uitstekend. (Foto P.Z.C.) Bedrijven in de Braakmanpolder In de toelichting op de begroting- 1957 van financiën wordt in de afde ling Dienst der Domeinen mede ge deeld. dat in de Braakmanpolder 10 bedrijven verpacht zyn aan boeren uit de Zeeuwse watersnoodgebieden. Het is de bedoeling de 14 a 16 in de ze polder nog uit te geven bedrijven nog toe te wijzen aan gegadigden uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Nagegaan wordt of de uitgifte van deze bedrijven en van los land in de Braakmanpolder kan worden gecom bineerd met verbetering van de be drijfsomstandigheden op Domein gronden in de aangrenzende Dijck- meesterpolder. Automatisering telefoon in West-Zeeuwsch-Vhanderen Met ingang van maandag 1 oktober a s. om acht uur 's morgens zullen de aangeslotenen van alle volautomati sche telefoonnetten in Nederland hun gesprekken voor de netten Aarden burg. netnummer 01177, Breskens 01172. Cadzand 01179, Groede 01171. Hoofdplaat 01174, Schoondijke 01173, Sluis 01178 en IJzendijkt 01176, langs automatische weg tot stand kunnen brengen. Wedstrijd in biertappen te Vlissingen Piet Kraak zette zijn beste beentje voor Vertegenwoordigers van een aantal Zeeuwse horacabedrijven waren vrij dagmiddag naar Vlissingen gekomen om daar in het Concertgebouw strijd te leveren in het „biertappen". Deze wedstrijd werd gehouden in het kader van de nationale „biertapwedstrijden 1956". die georganiseerd worden door het Centraal Brouwerij Kantoor te Amsterdam. In zijn openingswoord kon Peter Knegjëns, die deze wedstrijd op vlotte wijze van commentaar voorzag, een bijzonder woord van welkom richten tot de voormalige doelverdediger van het Nederlands voetbalelftal, Piet Kraak. Zoals bekend is Kraak in Zie- rikzee hoteleigenaar geworden. In Vlissingen kon men vrijdagmiddag zien, wat de heer en mevrouw Kraak in de afgelopen weken in Zierikzee op net gebied van biertappen hebben geleerd. Zij brachten het weliswaar niet tot de finales daarvoor zijn zij nog te kort in- deze branche werk zaam maar het glas bier, dat de familie Kraak de juryleden (acht in getal) voorzette, mocht er zijn! Biertappende journalisten zijn een niet alledaagse verschijning, maar de verslaggevers, die deze wedstrijd in het Concertgebouw gadesloegen, bon den toch de strijd aan, samen met de directrice van de Vlissingse V.V.V., die van dit viertal uiteindelijk het beste vakmanschap toonde. De wedstrijd zelf verliep spannend. Als overwinnaar kwam tenslotte het team van café-restaurant „De Een dracht" te Middelburg uit de strijd (voor de derde achtereenvolgende De uiterst trage wyze waarop sinds enkele dagen het veer tussen Zjjpe en Anna-Jacobapolder wordt onderhouden en waardoor grote vertraging ontstaat, heeft de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Christelijke Boeren en Tuindersbond genoodzaakt zich vrijdag telegra fische tot de commissaris der koningin in Zeeland te wenden. Beide or ganisaties zien in de huidige gang van zaken 'n „roerloze Krammer" met sleepboot niet alleen een belemmering voor het gewone verkeer lange ryen auto's zijn hiervan het bewijs maar vooral een bedrei ging voor de afvoer van landbouwprodukten en een oorzaak van veel schade. De C.B.T.B. verzond vrijdag het volgende telegram, onderte kend door de heren C. de Putter, voorzitter en S. Baar, secretaris: „Het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. neemt beleefd de vrijheid U te attenderen op de stagnatie in de veerverbinding Zijpe-Anna Jacoba- polder, waardoor een ernstige belemmering is ontstaan voor een gere gelde aan- en afvoer van landbouwprodukten, hetgeen voor de agrari sche bedrijfstak een groot gevaar inhoudt, temeer nu de oogst ten ge volge van de ongunstige weersomstandigheden reeds grote vertraging heeft ondervonden. Het verzoekt U beleefd maatregelen te willen tref fen, die zullen leiden tot een spoedige oplossing van de gerezen moei lijkheden". De kring Schouwen-Dvuveland van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pij richtte zich eveneens telegrafisch tot de commissaris der koningin. Dit telegram luidde: „Ondanks alle inspanning bemanning, veerdienst Zijpe-Anna Jaco- bapolder ernstig gestremd. Stagnatie afvoer land- en tuinbouwproduk- ten. Verzoeken uw bemiddeling voor spoedige verbetering". Theologische studiedagen beginnen maandag in Goes De komende winter zullen in Goes weer provinciale theologische studie dagen worden gehouden. Het onder werp is „Praktische Theologie". De reeks van vijf studiedagen begint maandag 24 september om half elf in de consistorie van de gereformeerde kerk te Goes met een college over catechiek. Een der secretarissen van de Raad voor de Catechese der Ne derlands Hervormde kerk zal over dit onderwerp een lezing houden. De studiedagen zijn, behalve voor theo logen van-alle gezindten, ook toegan kelijk voor belangstellenden. Subsidie voor stichting Zeeuws Studiefonds In het verslag over de raadsverga dering van Borssele van vrijdag j.l. stond, dat een verzoek om subsidie van de stichting Zeeuws Studie fonds was afgewezen. Dit verzoek werd evenwel met zeven stemmen tegen één aangenomen. Eerste scholingsdag van vrouwencommissie P.v.d.A. De eerste scholingsdag in dit sei zoen van de gewestelijke vrouwen commissie Zeeland van de Partij van de Arbeid zal gehouden worden op donderdag 4 oktober a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes. In deze bijeen komst, die om half elf begint, zal me vrouw Dekhuyzen-Zeehuisen uit Rot terdam spreken over het woningpro- bleern. De jaarvergadering wordt in de zelfde zaal gehouden op dinsdag 27 november, eveneens dezelfde tijd. maal!) De Middelburgers gaan vol gende week naar Amsterdam, waar zij in het Concertgebouw hun krach ten gaan meten met de prijswinnaars uit 34 Nederlandse plaatsen. De teams van de café's „Ambassa deur" te Oostburg en „Smoorenburg" te Sluis bezetten resp. de tweede en derde plaats Met een toepasselijk woord reikte de directrice van de Vlissingse V.V.V. mejuffrouw N. Priester, een zilveren legpenning, be schikbaar gesteld door de V.V.V., aan de winnaars van de eerste prijs uit. i Slot van pag 11 staan met een enkele stalen damwand met aan beide kanten een zware be kleding van grond. Verwacht wordt, dat over ongeveer zes weken de sluis geheel zal zijn afgedamd. Intussen zal dan ook in éénentwintig rond de sluiskom te boren bronnen, het zg. spanningswater op ongeveer dertig meter moeten zijn weggepompt. Dit zal nodig zyn om de stand van het grondwater omlaag te brengen, zodat bij het droogzetten van de kom, geen Centrifuges Wringers (Advertentie) Onmisbare gemakken in de wintertijd. Hoover - Servis - Miele - Rover - AEG - Bico en andere merken. Lange Noordstraat 14 Telefoon 3373 MIDDELBURG hinder hiervan wordt ondervonden. De vloer van de sluis ligt ruim zes meter beneden N.A.P. Voor zover men het thans kan be kijken, zal het gehele buitenhoofd waarin de deuren hangen, afgebro ken en vernieuwd moeten worden De doorv aart breedte zal gelijk blijven. Ook de ongeveer 125 meter lange sluiskolkwanden van bazalt, welke reeds gedeeltelijk ontgraven en ge sloopt zijn, worden vervangen. Zoals in nieuwe sluizen gebruikelijk is, zal een stalen damwand worden aange bracht met een zware betonnen kop. Ook zal nog moeten blijken of er iets aan het Binnenhoofd za'. moeten worden gedaan. Op het ogenblik ver wacht men, dat dit niet nody,' zal zijn. Voorlopig is er anderhalf jaar voor dit werk uitgetrokken. Men hoopt het echter nog te bespoedigen door in ploegen dag en nacht te gaan werken wat trouwens by het heien reeds ge beurd is. Kraanvogels, julikevers en doodshoofdvlinders De vangst van drie doodshoofd vlinders in Biezelinge, Middelburg en I.Tzendijke blijkt inderdaad het ge volg van een plotseling optredende trek uit het zuiden te zijn geweest. Tot op heden ontvingen we melding van nog twee vangsten in Souburg, één in Westkapelle en één in Kortge- ne. Wanneer Schouwen en Tholen nog volgen, is dus heel Zeeland bij deze trek betrokken. Meldingen van kraanvogels kwa men uit Graauw (1 ex.) en naar eigen waarneming uit Othene bij Terneuzen (3 ex.), beide bij avond. Tenslotte ontving ik uit Westkapel le een levend gevangen julikever. Daar deze in juli behoort te verschij nen, betreft liet hier evenals met de doodshoofdvlinders het geval was een wel zeer late vangst, beide vermoedelijk in verband met de ab normaal koude zomer. De julikever is een grote ,,mei"kever, zwart met witgespikkelde schilden. Zij komt voornamelijk in de duinstreken voor. Z. Advertentie) Nervositeit s gevolgen daarvan overwin» U alleen werkelijk doeltreffend. NEUROTONIC. Niet verdovend, maar genezend. Begin daarom een kuur met NEUROTONIC en U wordt Uw zenuwen volledig de baas. Voorradig bij allo ^apothekers en drogisten. VANDAAG Middelburg Electro: „De naakte oor log", (14 j.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Onteerd", (18 J.), 20 uur; Con cert- en Gehoorzaal: vraagstukken be jaarden, 14.30 uur; Ned. Koffiehuis: presidentendag V.V.H., 10.30 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren", 10 —23 uur. Vlissingen Alhambra: „Carmen Jo nes", (18 J.), 19 en 21 uur; Luxor: „Se- mlramls courtisane van Babylon". (18 J.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Morgen zie lk je weer" (14 J.), 19 en 21 uur. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur; Molenwater: als vandaag. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur: Luxor: als vandaag, ls! 19 en 21 uur. Goes Grand: „De rijzige rivalen", (14 J.), 15, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2