PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Suez-kwestie wellicht spoedig op agenda van Verenigde Naties Middensluis Wemeldinge wordt flink onder handen genomen CANADA BELOOFT AAN ISRAËL VIERENTWINTIG STRAALJAGERS 199e jaargang - no. 225 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. LONDENSE CONFERENTIE GEËINDIGD Associatie van Kanaalgebruikers wil samenwerken met Egyptenaren De tweede conferentie over het Suezkanaal is gisteravond in Londen geëindigd met als resultaat, dat de kwestie hoogstwaarschijnlijk binnen kort zal worden voorgelegd aan de Verenigde Naties en dat 12 van de 18 landen, die zich op de eerste conferentie hadden verenigd met de ge dachte van een internationaal beheer over het kanaal, hebben aange kondigd dat hun deelneming aan de voorgestelde Suez Canal Users As sociation (associatie van Suezkanaal-gebruikers) als zo goed als zeker kan worden beschouwd. De zes delegaties, die zich in afwachting van het standpunt van hun regering niet hebben willen uitspreken over het lidmaatschap van de S.C.U.A. zijn Zweden, Denemarken, Japan, Ethio pië, Pakistan en Perzië. Algemeen wordt dit resultaat beschouwd als een aanduiding, dat de westelijke mogendheden belangrijk minder ver zijn gegaan dan zij oor spronkelijk van plan waren om de eenheid tussen de achttien landen, die in het eerste stadium van de conferentie niet zo bijzonder groot bleek, te handhaven. Minister Luns: In elk geval een j forum. I Frankrijk heeft een voorbehoud gemaakt, wat de gebruikersvereni ging betreft. De Franse minister van buitenlandse zaken Christian Pineau zei, dat hij het plan voor het ogenblik niet kan accepteren omdat er aan gedokterd is en de herziene tekst bestudeerd zal moeten wor den. Vooral had hij er bezwaar te gen, dat de betaling van doorvaart en loodsgelden niet strikt is gere geld. Drie documenten Op het eind van de conferentie wer den drie documenten uitgegeven: een verklaring van algemene aard, een verklaring waarbij de Kanaalgebrul- kers-aESociatie wordt opgericht en een korte brief van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Poster Dulles aan zijn Britse collega Selwyn Lloyd, waarin medewerking aan de organisatie werd toegezegd. In de algemene verklaring wordt on der meer met leedwezen vastgesteld, dat Egypte de voorstellen, die na de eerste Suez-conferentie zijn gedaan, niet heeft aanvaard; de achttien lan den beschouwen die eerste voorstellen nog steeds als een redelijke basis voor een vreedzame oplossing. De acht tien landen zullen ernaar blijven stre ven, deze te bereiken. De voorstellen, die Egypte heeft ge daan voor een uitgebreidere conferen tie ter bespreking van een herziening van de in 1888 te Constantinopel 'over het Suezkanaal gesloten overeen komst, zrjn onvoldoende uitgewerkt om als een nuttige besprekingsbasis te kunnen dienen. De voorgestelde gebruikersorgani satie zal ten doel hebben, alle stappen te vergemakkelijken die kunnen lei den tot een definitieve of voorlopige oplossing, welke de samenwerking tussen de regeringen der betrokken De middensluis te Wemeldinge ondergaat een grondige res- tauratie, waarbij het buiten- hoofd en de sluiskolkwanden vernieuwd moeten worden. Voor deze karwei, welke onge. veer anderhalf jaar zal ver- gen, moet de gehele sluis M drooggezet worden. (Foto P.Z.C.J 1 staten, en het gebruik van het Suez kanaal door hun schepen, zal bevorde ren. De organisatie zal, zolang geen de finitieve oplossing van 't Suezkanaal- geschil is gevonden, streven naar sa menwerking met de bevoegde Egypti sche autoriteiten. Zy zal ook met deze autoriteiten spreken over hetgeen ge daan moet worden, indien het scheep vaartverkeer door het kanaal zou verminderen of tot stilstand komen. De gebruikersorganisatie zal binnen kort, nadat de afgevaardigden ter tweede Londense conferentie hun regeringen hebben geraadpleegd, in werking treden. Achttien staten verklaren nadruk kelijk, dat het. geschil aan de Verenig de Naties dient te worden voorgelegd, zodra het ernaar zou uitzien dat dit De deelnemers aan de tweede Lon dense Suezconferentie. zijn ervan over tuigd, dat het volgen van de in de al geméne verklaring aangegeven koers de aangewezen weg is om met vreed zame middelen een oplossing te vin den, welke in overeenstemming is met de beginselen van gerechtigheid en het internationale recht zoals die in het Handvest der Verenigde Naties zyn vastgelegd. De Indiase minister zonder porte feuille Krisjna Menon gaat heden middag per vliegtuig naar Londen om daar de „krachtige wens" van presi dent Nasser te laten horen om te on derhandelen over een regeling van de Suezkwestie. Menon heeft dezer dagen besprekingen gevoerd met Nas ser en andere Egyptische leiders. Hij zal, naar men verwacht, de Britse re gering een uiteenzetting geven van het Egyptische voorstel voor de vor ming van een onderhandelingsorgaan, bestaande uit ongeveer acht landen, dat de Kanaalconventie van 1888 zou moeten herzien. Menon, die volgens Indiase kringen in het begin van de week „zeer bezorgd" over de toestand was, zou nu „veel opgewekter" zijn. Prins Bernhard bezoekt eind oktober Ver. Staten Prins Bernhard zal eind oktober voor een week naar de Verenigde Staten gaan. Hij zal op 30 oktober in New York tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koop handel spreken over de verantwoor delijkheden der westelijke landen te genover de onderontwikkelde gebie- „Hoewel de resultaten van de conferentie niet alle even dui- H delijk zijn en wij gaarne wat p meer duidelijkheid zouden heb- ben gewenst, kan ik toch zeg- p gen, dat het een nuttige confe- i§ rentie is geweest". Dit zei vrij- dagavond de leider van de Ne- p derlandse delegatie naar de p tweede Suezconferentie in Lon- s den, minister Luns, toen hij om even over half zeven met de p overige leden van de delegatie M Lancaster House verliet. „Er is p echter in elk geval een forum p gevormd, waarin de eenheid is vastgelegd en waarin de poli- p tieke en technische moeilijkhe- p den, die zich wellicht ten aan- p zien van het verkeer door het p kanaal zullen voordoen, kun- M nen worden besproken en even- M tueel gezamenlijke maatregelen kunnen worden genomen", p voegde hij hieraan toe. „Het is p voorts aan te nemen", aldus p p mr. Luns, „dat een spoedige p voorlegging van de kwestie in p enige vorm aan de Y.N. te p verwachten is." p De voorzitter van de Neder- p landse delegatie verklaarde ten- p slotte nog, alvorens in de :-= p wachtende auto van de Neder- p landse ambassadeur in Lon- den, mr. Stikker, te stappen, p dat hij op de conferentie vrij- dagmiddag de algemene in- p p stemming van de Nederlandse p delegatie met de resultaten had p kunnen verklaren. Illllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll Drie Cyprioten werden terechtgesteld Drie ter dood veroordeelde Grieks- Cypriotische verzetsstrijders zijn in de vroege ochtenduren van vrijdag in de gevangenis van Nicosia opgehangen, aldus is van bevoegde zijde vernomen. De terechtgesteld en zijn: de 23-jarige Stelios Mavormatis, de 22-jarige Mi chael Koetsoftas en de 22-jarige An dreas Panajides. De eerste schoot in maart van dit jaar op twee leden van de Britse luchtmacht, de laatste twee doodden in mei van dit jaar een korporaal van de Britse luchtmacht. Er zijn thans in totaal 8 Griekse Cyprioten terechtgesteld. De oude openbare lagere school te Kloetinge is voor twee da gen in een bloementuin her schapen. Voor het eerst na haar heroprichtingorgani seert de vereniging voor'oud- Iccrlv.pei: ran land- en tuin-' bouwcursussen hier tot van avond een bloemententoonstel ling en een bazar. (Foto P.Z.C.) MET INSTEMMING VAN AMERIKA Nadat Egypte van Russen straalbonraienwerpers kocht Het bureau van Canada's premier Louis St.-Laurent heeft gisteren be kendgemaakt. dat Canada 24 Sabre- jets aan Israël zal leveren. Na overleg met andere Westerse mogendheden is de Canadese regering tot de slot som gekomen dat het niet langer ge rechtvaardigd is de in het voorjaar geplaatste order op te houden. De leveringsvergunning heeft een loop tijd van 6 maanden en kan worden in getrokken of opgeschort indien de po litieke omstandigheden in het Midden- Oosten daartoe aanleiding geven. Bij het nemen van dit besluit werd de Canadese regering sterk beïnvloed door het feit, dat Egypte onlangs gro te aantallen straaljagers uit de Sow- jet-Unie heeft, ontvangen en, wat nog belangrijker is, een aanzienlijk aantal moderne straalbommenwerpers, waar van Israël er geen enkele bezit. De regering van Israël heeft beloofd, dat de door Canada te leveren toestellen alleen gebruikt zullen worden voor verdediging tegen agressie. Onmiddellijk heeft in Washing ton een woordvoerder van 't Ame- Burger Kabinets formateur H.M. de koningin heeft mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid verzocht een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid tot samenstelling van een ka binet. Mr. Burger heeft de opdracht aanvaard. H.M. de koningin heeft vrijdagmor gen op paleis Soestdijk prof. mr. C. W. van der Pot ontvangen. rikaanse ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten geen bezwaar hebben tegen de verkoop van 24 Canadese Super-Sabres aan Israël. De Canadese regering had de Ver enigde Staten op de hoogte gesteld van haar plan de straaljagers aan Israël te leveren, zo verklaarde de woordvoerder. Amsterdamse typografen in staking Onder het typografisch personeel van bijna alle der in Amsterdam ver schijnende dagbladen is een actie gaande, om door middel van een sta king te protesteren tegen het feit, dat het college van rijksbemiddelaars be slist heeft dat voor het grafische be drijf de loonsverhoging 3 proeent zal bedragen met ingang van 1 septem ber j.l. inp ïats van 6 procent. Tegen twee uur bleek, dat het niet mogelijk was „De Telegraaf" te doen uitkomen, behoudens een enkele post- editie, die, nog voordat de staking vol ledig was, al van de pers was geko men. „De Volkskrant" deelde mede, in tegenstelling met een eerder be richt, dat het blad vanmorgen niet kan verschijnen. Bij het Handelsblad was de nacht ploeg, die het ochtendblad van Trouw had moeten zetten, niet opgekomen. De erkende vakbonden staan niet achter deze staking. In de Amster damse krantenwijk hield de politie een oogje in het zeil bij het uitrijden der krantenauto's. Omdat de situatie nog uitermate verward is, kon nog niet worden vastgesteld of ook het ty pografisch personeel van de andere Amsterdamse dagbladen vanmorgen in staking zal gaan. HERSTEL DUURT ANDERHALF JAAR Buitenhoofd en sluiskolkwanden ivorden thans vernieuwd Terwijl de grote en kleine sluis te Wemeldinge als onverzadigbare „slok oppen" voortgaan de stroom van schepen op te nemen, die zich door het druk bevaren kanaal van Zuid-Beveland, van en naar België haasten, is de middensluis voorlopig tot werkeloosheid gedoemd. De sluisdeuren, die an ders talloze malen per dag open en diclit gingen, blijven gesloten totdat ze er straks zelfs tijdelijk helemaal uit gaan. De sluis, die van ongeveer 1870 af dienst heeft gedaan, is hard aan een restauratie toe. Vooral ook, omdat in de laatste oorlog de bezetters met springstoffen in de sluis aan het werk zijn geweest. De hierdoor aangerichte schade werd na 1944 wel provisorisch hersteld, maar nu zal de sluis dan grondig worden aangepakt. Wat betekent, dat ze gedeeltelijk zal worden vernieuwd, want het buitenhoofd en de sluis kolkwanden zullen geheel worden gesloopt en opnieuw worden gebouwd. Om een indruk te krijgen welk een omvang deze karwei heeft, is het interes sant te weten, dat er ongeveer anderhalf jaar mee gemoeid zal zijn en de kosten rond twee miljoen gulden zullen bedragen. er geslagen, waartussen een ruimte van ongeveer twintig meter ligt, wel ke met een slordige 6000 m3 zand en 7000 m3 grond zal worden opgevuld. Het zand zal van de Oosterschelde worden gehaald, terwijl de grond rond de sluis kan worden weggegraven. Vrijdagmiddag werd juist de laatste stalen plaat voor de buitenste dam- wand geheid, zodat straks met het vullen van de kistdam kan worden be gonnen. De waterbouwkundigen, die hier weer een interessant werk onderhan den hebben, zullen dan echter de sluis- kolk nog niet kunnen droogpompen Aan de kanaalzijde zal de sluis ook met een dam afgesloten moeten wor den. Daar zal het iets eenvoudiger zijn, want er zal kunnen worden vol- Vervolg op pag. 2} Sinds de 18de juni zijn de mannen van de Bredase aannemersfirma A. Verhagen in opdracht en onder toe zicht van de Rijkswaterstaat met dit werk bezig. Eigenlijk zijn het nog maar de voorbereidende werken, want tot dusver heeft men zich voorname lijk bezig gehouden met het slaan van een dubbele stalen damwand, die de droog te leggen sluiskom aan de kant van de buitenhaven, hermetisch te gen het water zal moeten afsluiten. De kistdam zal een complete zeewe ring op 5 meter plus N.A.P. moeten worden, die ook in staat zal zijn even tuele stormen te trotseren. Over een breedte van honderd meter heeft men de 22 meter lange stalen platen dam wand niet minder dan 8 tot 12 meter diep de bodem van de buitenhaven in gedreven. Twee stalen dammen zijn Abonnementsprijs Prov. Zeeuwse Courant De abonnementsprijs van dit blad zal met ingang van 1 okto ber bedragen: per week 0.52 en per kwartaal f 6.50 (franco per post 6.75). De verhoging, welke de prijzen van ons blad per 1 oktober a.s. ondergaan, komt lieer op 5 cent per week. Met deze kleine verhoging wordt slechts een deel van de grote kostenstij ging van de laatste jaren op de abonné's verhaald. Aanvan kelijk was het de bedoeling, in verband met de sterke stijging van de papierprijs sedert medio 1954, de abonnementsprijzen reeds in 1955 te verhogen, doch overleg met de Minister van Economische Zaken heeft er toe geleid dat wij de hogere lasten nog enige tijd geheel voor eigen rekening hebben ge nomen in afwachting van de verdere ontwikkeling op het gebied van de prijzen en lonen. Nu de verwachte daling van de papierprijs tot het peil van 1954 is uitgebleven en boven dien verschillende andere aan merkelijke kostenstijgingen hebben plaatsgevonden, kan een verhoging niet langer ach terwege blijven. Zij geschiedt met goedkeuring van de Minis ter van Economische Zaken en is tot het uiterste beperkt. DIRECTIE P.Z.C. VWWWVWVWW^VWVW KORTE PREDIKATIE Jeremia 2 13. „Want mijn volk heeft twee boze daden bedreven: Mij, de bron van levend water, hebben zij verlaten, om zichzelf bak ken uit te houwengebroken bakken, die geen water hou den". Voor de mensen in Palestina was water een belangrijk iets. Ieder dorp had zijn bron, waar het heldere water uit de grond opborrelde. Dit noemde men levend water. Daar gingen de vrouwen uit het dorp heen om hun kruiken te vullen met het kostbare vocht. Bij gebrek aan een bron daar entegen moest men zélf een put ma ken om daarin regenwater op te van gen. Deze putten waren vaak lek, zo dat men zonder water kwam te zit ten. Er was dan ook niemand, die zo dwaas was om een goede bron Ie verruilen voor een lekke regenbak. Zo dwaas was alleen het volk Israël. Het verruilde zijn God, de bron van levend water, voor stomme afgoden van hout en steen Laten wij niet te hard lachen om de dv:aaslieid van die Israëlieten. Doen ook wij niet precies hetzelfde? Ook wij, mensen van 1956hebben nog onze afgoden. Wij vertrouwen op de huidige voorspoed en wij denken, dat het nooit minder zal worden. Wij zweren bij de wonderen der techniek, bij sport en vermaak en voor God i-s in ons leven geen plaats meer. We hebben God niet meer nodig. Zonder Hem gaat het immers net zo goed f Waarom zouden v;e ons dan nog druk maken om die ouderwetse dingen als kerk en godsdienst? Het lijkt allemaal erg mooi, maar in werkelijkheid zijt ge bezig om uw leven te vullen met waardeloze sur rogaten, die uw levensdorst niet kun nen lessen. Ge houdt er alleen maar een leeg en onbehaaglijk gevoel van over. De ware rust is voor een mens alleen te vinden bij Jezus Christus, die voor ons stierf op Golgotha om onze levensdorst weg te nemen, voor eeuwig. Hij nodigt ook U uit: indien iemand dorst heeft, hij kome tot Mij en drinke.' Veere. c. D. OTTE. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gister avond 7 uur. Stockholm, geheel bewolkt 15 gr. Oslo, zwaar bewolkt 14 gr. Kopenhagen, onbewolkt 16 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 18 gr. Londen, zwaar bewolkt 19 gr. Amsterdam, onbewolkt 22 gr. Luxemburg, onbewolkt 23 gr. Parijs, licht bewolkt 26 gr. Bordeaux, onbewolkt 24 gr. Grenoble, licht bewolkt 23 gr. Nice, licht bewolkt 23 gr. Berlijn, onbewolkt 21 gr. Frankfort; onbewolkt 23 gr. München, onbewolkt 22 gr. Zürich, mist 22 gr. Genève, nevel 24 gr. Locarno, licht bewolkt 22 gr. Wenen, onbewolkt 21 gr. Innsbruck, onbewolkt 25 gr. Romë, zwaar bewolkt 28 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 27 gr. DE VERWACHT... DEZELFDE TEMPERATUREN Zonnige perioden en overwegend droog weer. In. de ochtend plaatselijk mist Matige wind voornamelijk tus sen zuid-oost en oost. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAX 23 september. Zón op 6.29 onder 18.38 Maan op 19.43 onder 10.24 24 september. Zon op 6.31 onder 18.36 Maan op 20.20 onder 11.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1