PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote Drie oogstten instemming voor hun afgezwakt voorstel Gezamenlijk Belgisch-Zeeuws E.T.I.-rapport? HEVIGE PROTESTEN TEGEN DE EXECUTIE VAN „DRIE HELDEN" DOEL VAN INTERNATIONAAL ORGAAN VOOR ATOOMKRACHT Va ndaag... 199e jaargang - no. 224 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 8,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van X,—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304): Middelburg. Markt 51. telef. 3841 Goes. Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 222a)Oostburg, Nieuwstraat 43. telef- 20: Terneuzen, Brnuwerijstr. 2; Zierikzee. N'. endrest.-. 34, telef. 26. LONDENSE CONFERENTIE VANDAAG TEN EINDE Waarschijnlijk over dag of tien definitieve oprichting „CASCU" De Grote Drie hebben instemming verworven voor een genootschap van gebruikers van het Suez-kanaal die eigen loodsen zal gebruiken. Woordvoerders der Grote Drie verklaarden gisteravond dat een meerderheid der gedelegeerden op de Suez-conferentie van 18 naties de blauwdruk heeft geaccepteerd die de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles verschaft heeft voor een „Coöperatieve Asso ciatie van Gebruikers van het Suez-kanaal!'. Maar de conferentie stelde tot vandaag een beslissing uit over de lastige kwestie hoe deze associatie met de V..N. moet handelen, een kwestie die het westen de steun heeft gekost van Pakistan, Zweden en Denemarken. De eerste concessie aan de „neutralen" was dat de leden van de ge nootschap zelf mogen bepalen of zij de kanaalgelden zullen betalen aan het genootschap of aan Egypte. Maar gezaghebbende kringen zei den, dat de andere punten van Dul les' plan voor de associatie, gister middag door een commissie van des kundigen zwart-op-wit gezet, gister avond door de conferentie geaccep teerd zijn. Vrijdagochtend om half tien zul len de deskundigen samenkomen om de kwestie-V JN. op te nemen en twee uur later zullen zij aan de ministers van buitenlandse zaken verslag uitbrengen. Verwacht wordt dat de conferentie dan zal eindigen. Het definitieve „wor king paper" zal dan ter overwe- fing worden gezonden naar de eelnemende regeringen. De antwoorden worden in 10 k 14 dagen verwacht en het genootschap moet binnen twee weken daarna aan het werk kunnen gaan, verklaarden officials. Wel loodsen De Grote Drie wilden niet afstap pen van het idee ervaren Suez-lood- sen In dienst te nemen en die beschik baar te stellen voor de schepen der le den. De voornaamste reden uit scheep vaartoogpunt bezien is dat extra lood sen beschikbaar zullen zijn als Egvp- te loodsen tekort komt. In het Kanaal wordt thans op halve kracht gewerkt. Dit is een fundamenteel punt voor de Franse en Britse marines die het ka naal gebruiken als een belangrijke schakel tussen hun vloten in Europa en die in het oosten. De Amerikaanse marine heeft er niet minder belang bij. Hangende de zitting van vandaag wordt de geamendeerde tekst van het genootschapplan geheim gehouden. Officiële persoonlijkheden weigerden ook een schatting te geven wat be treft het aantal landen dat het plan accepteren zal. De middagzitting der ministers van buitenlandse zaken Ondervoed In de Verenigde Staten leven vele liefdadige mensen. Wanneer hun gemoed geroerd wordt door verha len over noodlijdenden tasten ze grif in de zak. Zo geviel het onlangs, dat men in de Verenigde Staten weer eens een inzameling hield voor ondervoede kindertjesDie kindertjes woon den 'in zulke landen als Engeland, België, Nederland enz. enz. De Britten in Amerika vonden het nogal pijnlijk, dat hun land bij de noodkreet voor de ondervoede kinder tjes werd genoemd. Ze protesteerden en de inzamelaars(ters) verzeker den daarna, dat ze minder de kinder tjes van het Britse volk op het oog hadden dan wel kinderen wier baker mat in Oosteuropese landen had ge staan en die nu in Engeland werden opgekweekt tot krachtige burgers van een vrije wereld. De liefdadige dames en heren beg- pen evenwel het Britse protest. Ze verwijderden „Engeland" uit hun op roep tot steun voor ondervoede kin dertjes. Nu staan nog alleen zulke landen als Nederland, België, Frankrijk enz. op de lijst. Hebben wij in Nederland ondervoe de kindertjes? Die vraag kan men in 1956 met een gerust hart ontkennend beantwoorden. Er is een tijd geweest, dat er helaas wèl onder voede kindertjes waren. In die tijd en kort daarna hebben Amerikaanse ver enigingen prachtig werk gedaan door hulp te verlenen. Dat was verscheidene jaren gele den Thans is geen hulp meer nodig en daarom is het met alle respect voor de goede bedoelingen van de Amerikanen verkeerd de onder voede kindertjes van Nederland te laten paraderen bij een inzamelings actie. Er worden bij de contacten tussen volkeren zo gemakkelijk legen den geschapen. Ieder kent de le gende, dat alle Nederlanders op klom pen lopen en verzot zijn op windmo lens, dat alle Fransen wijn drinken en dat alle Engelsen flegmatiek zijn.. Het zou bepaald onprettig zijn, wanneer er een legende ontstond over ondervoede Nederlandse kindertjes voor wie jaar in jaar uit ingezameld moet worden, Temeer omdat cr andere landen zijn waar du'zenden ondervoede kin dertjes leven, die toch niet vergeten mogen worden. werd gebruikt voor heemen-weer- gepraat over het „working paper" der deskundigen, en niet voor de defini tieve verklaring. Een Nederlandse woordvoerder gaf als zijn mening dat verwacht kan worden dat 13 h 14 van de 18 landen zullen meedoen. Vervanging. De definitieve beslissingen zullen niet morgen genomen worden, maar ln feite vla diplomatieke kanalen, na dat de regeringen de resultaten der conferentie bestudeerd zullen hebben, volgens de deskundigen. Zij voegden hier aan toe dat er daarna ongeveer twee weken nodig zullen z\jn om het hoofd van het ge nootschap en diens staf te benoemen, loodsen te werven onder de mannen die verleden week uit Egypte vertrok ken zijn, en „in zaken" te gaan. Gisteren is wel bekend geworden, dat de naam van de organisatie zal zijn „Cooperative Association of the Suezcanal Users" afgekort CASCU. In Washington wordt vernomen, dat hoge Amerikaanse functionarissen vastbesloten zyn middelen te vinden om het Suezkanaal blijvend te vervan gen, bijv. door nieuwe oliepypleidin- gen of grote, snelle tankschepen die olie uit het Midden-Oosten kunnen ha len zonder gebruik te maken van het Suezkanaal. OP CYPRUS Griekse regering verzoekt Engeland om gratie Donderdag zijn in Limassol vlug schriften verspreid, waarin een sta king van drie dagen en sluiting van winkels en arausementslokalen naar aanleiding van het ophangen van „weer drie helden", wordt aangekon digd. De geschriften zijn afkomstig van de onlangs opgerichte organisa tie „Politiek comité voor de Cyprische strijd", de Peka. De veroordeelde mannen, die heden morgen zullen worden opgehangen, zijn Stelios Mayromatis (23 jaar), be schuldigd van het neerschieten van twee Engelse politie-agenten in maart, Michael Koutsoftas en Andreas Pana- vides, (beiden 22 jaar), beschuldigd van het neerschieten van een Engel se piloot op het vliegveld van Nicosia in mei. Donderdag waren de winkels in Ni cosia, Limassol, Yyrenia en de dorpen van het eiland gesloten. Café's en amusementslokalen sloten eveneens vrijwillig. Enkele duizenden Cypri sche arbeiders van militaire bases hadden het werk neergelegd. Aartsbisschop Dorotheos van Athene, het hoofd van de Grieks- orthodoxe kerk, heeft donderdag een beroep gedaan op de leiders van christelijke kerken, regerin gen en parlementen, hun -invloed aan te wenden ter verkrijging van Donderdagmiddag kwam op een baggermolen in Vlissingen een zware bom nog een pre sentje uit de oorlogsdagen tot ontploffing'. Slechts één man werd daarbij licht ge wond, maar er werd aan boord van de baggermolen een enor me ravage aangericht. Op de foto ziet men duidelijk de die pe gaten, die door de rond springende scherven overal in de baggermolen werden ge slagen. Enkele mannen zijn al bezig wat orde te scheppen in de chaos, die is aangericht. (Foto P.Z.C.) uitstel van de op vrijdag vastge stelde terechtstelling van drie Griekse Cyprioten. De aartsbis schop, die voorzitter is van het Panhelleense comité voor Cypri sche zelfbeschikking, bestempelde de terechtstellingen als „moord". In Nicosia en Kyrenia op Cyprus is donderdag gedemonstreerd tegen de terechtstelling van de drie Griek se Cyprioten. De demonstranten, voornamelijk studenten, werden door de politie verspreid. Vier jongelieden, werden aangehouden. In het gebied van Limassol gingen- verscheidene duizenden bouwvakar beiders in staking uit protest tegen de terechtstelling. In Limassol werd een „rouwsta- king" gehouden. Alle winkels in de Griekse wijken werden gesloten. De Griekse regering heeft de Brit se regering verzocht het leven der drie Griekse Cyprioten te sparen. Te rechtstelling zou een nieuwe vererge ring van de spanning tussen beide lan den veroorzaken, zo werd gezegd. B.E.A.-bestuur geschorst Recente uitlatingen van en namens het bestuur van de B.E.A., een coöpe ratieve vereniging van autorijschool houders u.a., over de direetie en de organisatie van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheids bewijzen hebben grote beroering in deze coöperatieve vereniging verwekt. De raad van districtsvertegenwoor digers van de B.E.A. heeft een spoed vergadering te Eindhoven gehouden. Op grond der statuten werd besloten het bestuur te schorsen en een nieuw tijdelijk bestuur samen te stellen. Het tijdelijke nieuwe bestuur heeft de heer Westerlaken, directeur van 't C.B.R. telegrafisch verontschuldigin gen aangeboden en hem nadien een brief over de ontwikkeling in de B.E. A. gezongen. Nederlands instituut voor radiobiologie Voor het verrichten van onderzoe kingen met bet doel de eventueel na delige gevolgen van radio-actieve straling tegen te gaan. heeft de rege ring onlangs 'n aanvullende subsidie van circa 300.000 verstrekt aan de gezondheidsorganisatie T.N.O. Deze organisatie heeft reeds enige jaren geleden een speciale werkgroep opge richt die binnenkort onder de naam Instituut voor Radiobiologie te Rijs wijk zal worden gevestigd. In deze gemeente (complex aan de T.ange Kleiweg) bevindt zich ook het me- disch-biologisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. dat een werkgroep heeft die zich op verwant terrein beweegt en waarmee een goede samenwerking is te ver wachten. De bestaande wetenschap pelijke staf zal zo snel mogelijk wor den uitgebreid, o.a. met een Neder landse radio-fysicus, die enige jaren in de Verenigde Staten heeft gewerkt. Nog dit jaar wordt begonnen met 'n gebouw voor het nieuwe instituut. De werkzaamheden zullen zich blijven bepalen tot het verrichten van onder zoekingen en het aangeven van even tueel te nemen maatr elen. De uit voering hiervan berust bij de over heid. Met een toestel uit Brussel kwam donderdagmiddag op Schiphol aan de Amerikaanse hartspecialist prof. Paul Dud- H ley White, lijfarts van presi- H dent Eisenhower, met zijn echtgenote. De foto laat zien, hoe prof. White in opgewekte n §§j stemming voet op Nederlandse s 'bodem zette. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminimin! Abdoelgani mag geen verklaringen tekenen Uit betrouwbare Indonesische rege ringsbron werd gisteren vernomen, dat het kabinet de minister van bui tenlandse zaken. Roeslan Abdoelgani, gewaarschuwd heeft niet een geza menlijke verklaring met de regering van Peking te ondertekenen. De gezamenlijke verklaring van Ab doelgani met de Russische minister van buitenlandse zaken is door voor aanstaande leden van de Mohamme daanse partij, die tot het Indonesische coalitie-kabinet behoort bitter bekriti seerd. Volgens het Mohammedaanse blad „Abadi" had premier Ali Sastroa- midjojo Abdoelgani ook gezegd, geen gezamenlijke verklaring met Joego slavische leiders te ondertekenen. Bakkerswinkels in Parijs in beslag genomen In Parijs zijn de autoriteiten don derdag begonnen met het in beslag nemen van bakkerswinkels, waarvan de eigenaars geen brood willen ver kopen als protest tegen de weigering van de regering om een verhoging van de broodprijs toe staan. Aanvankelijk waren alle broodwin kels gesloten, maar naar mate de te genactie van de overheid vorderde, openden enige bedrijven weer hun deuren. Na enige uren kon in 118 van de 4.200 bakkerswinkels in Parijs en omgeving weer brood worden ge kocht. De Parijse broodbakkers zullen van daag (vrijdag) weer brood afleveren. Miljoenste vluchteling De miljoenste vluchteling sedert de registratie op één januari 1949 begon, is donderdag in West-Berlijn aange komen. 0 Vincent Astor, de erfgenaam van de beroemde Amerikaanse familie, heeft bekend gemaakt dat hij de bouw van een nieuwe reuzenwolkenkrabber over weegt. Het gebouw zou in het centrum van New York komen te staan, 46 ver diepingen hoog worden, voor meer dan tienduizend mensen in kantoor- en win kelruimten plaats bieden, een helihaven bevatten en 75 miljoen dollar kosten CONFERENTIE IN NEW-YORK Admiraal Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de kern energie, heeft een toespraak gehouden tot de afgevaardigden van 81 landen die thans te New York vergaderen in verband met de opstelling van een statuut voor een internationaal orgaan voor atoomkracht. Hij verklaarde dat instelling van dit orgaan onder de voorwaarden, welke in het ontwerp statuut worden vermeld, de volgende gevolgen zou hebben: mens van zijn eigen lichaam en van de planten en dieren, die hem tot voedsel dienen, evenals van de ziekte kiemen, die hem bedreigen, zodat het mogelijk zou worden de normale le vensduur te verlengen; 6 Het verschaffen van middelen, waardoor de staten de beschikking zouden kunnen krijgen over meer elektrisch vermogen, hetgeen zou lei den tot stijging van hun produktie- vermogen en verhoging van de le vensstandaard hunner inwoners; 7 Het in vele landen aanmoedigen van jonge mensen met verbeeldingskracht om zich een loopbaan te kiezen op het gebied der kernwetenschappen, of zich te specialiseren in de met deze tak van wetenschap samenhangende techniek. Ook medisch nut 1 Versnelling van het gebruik der kernenergie voor vreedzame doelein den in alle delen der wereld; 2 Het bestemmen van belangrijke hoeveelheden splijtbaar materiaal die zich thans in de opslagplaatsen van atoomwapens bevinden, voor vreed zame doeleinden; 3 Bevordering van het vinden van nieuwe wetenschappelijke gegevens, waarvan de gehele vooruitgang af hankelijk is; 4 Het bieden van geeigende hulp op het terrein der kernenergie aan lan den, die zelf op dit gebied nog weinig of geen vorderingen hebben geboekt. Deze hulp zou aan dergelijke landen afzonderlijk, of in combinatie, kunnen worden verleend 5 Vergroting van de kennis van de Mollet ontmoet Adenauer. De Franse premier Guj' Mollet zal de Westduitse bondskanselier Kon rad Adenauer op 28 september in Brussel ontmoeten en met hem we reldproblemen bespreken. ...viert de befaamde Griekse H scheepsmagnaat Aristoteles Onassis aan de Rivièra zijn 50e s s verjaardag; ...is het 200 jaar geleden, dat M H de Schotse ingenieur John L. §j Macadam, uitvinder van de naar hem genoemde aanlegwij- M ze van steenslagwegen, te Ayr H werd geboren. IllllllllllllllilllllllllllllllIlllllllllllllllllllf Koningin ontving mr. J. A. W. Burger (Van onze parlementaire redacteur) De koningin heeft donderdagmiddag om vier nor ten paleize Soestdijk ont vangen mr. J. A. W. Burger, voorzit ter van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. Hoewel men in Den Haag 's-avonds nog geen bepaalde betekenis aan dit bezoek kon toekennen achtte men het voor de hand liggend, dat aan mr. Burger gevraagd is, te informeren naar de mogelijkheid van de vorming van een kabinet en dat hij bedenk tijd gevraagd heeft. Het communiqué van het kabinet der koningin is ten aanzien van mr. Burger gelijk aan dat, hetwelk het bezoek van professor Lieftinck aan de koningin bekend maakte. Pas de dag, nadat prof. Lieftinck bij de koningin geweest was, werd mede gedeeld, dat hem een opdracht tot in formatie was verstrekt. Er zijn dus enige paralellen, die grond geven aan het vermoeden, dat nu de heer Burger zal gaan informeren, welke mogelijk heden er nog zijn. Causerie drs. M. C. Verburg in Gent TIJDENS DE DONDERDAG op de Gentse jaarbeurs gehouden „Dag van de ekonomische expansie der Vlaanderen" heeft de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, een causerie gehou den, waarin hij nauwe samenwer king bepleitte tussen "Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West Vlaanderen. De heer Verburg her innerde aan de discussies rond een centrale Zeeuwse weg via een dam Zierikzee-Colijnsplaat en rond de vaste oeverbinding over de West- terschelde en betoogde, dat deze projecten ook van belang zijn voor steden als Gent, Brugge, Kortrijk en Zeebrugge. Immers, door derge lijke verbindingen ontstaat rond de Westerschelde een nieuw werkge bied, dat doet denken aan het eco nomische landschap, zoals dat van de 11e tot de 16e eeuw werd ge vormd door Zeeland met Vlaande- De heer Verburg deelde mede, dat hij met zijn collega van de West- Vlaamse Ekonomische Raad in Brug ge voorlopige besprekingen had ge voerd, teneinde te komen tot een ge meenschappelijk rapport over de ves tigingsvoorwaarden in dit nieuwe ge bied. Er zal thans contact worden ge legd tussen het Zeeuwse E.T.I.-be- stuur en de Westvlaamse Ekonomi sche Raad, waarna men de mogelijk heden van een gezamenlijk rapport nader kan overwegen. Wellicht dat te zijner tijd een in Oost-Vlaanderen nog op te richten „Ekonomische Raad" (zoals in België 'n economisch-tech- nologisch instituut wordt genoemd) eveneens in dit contact kan worden betrokken. Tevoren had de heer Verburg iets verteld van de ontwikkeling van de economisch-technologische instituten in Nederland, waarbij hij betoogde, dat deze instellingen zich hebben ont wikkeld tot onderzoek- en stimule ringscentra voor de beleidsorganen van rijk, provincie, gemeente, alsook voor de kamers van koophandel. Zo werd b.v. in Zeeland gerapporteerd over het herstel van de zeesluizen te Vlissingen, het probleem tram of bus op Schouwen-Duiveland, de veerboten met koplading bij Zijpe, de aanleg van diverse industrieterreinen, de proble men rond de nieuwe haven van Bres- kens, de ontplooiing van het technisch onderwijs, de arbeidsmarkt, de bouw capaciteit enz. Vóór de ramp werd dit alles samengevat in het „Ontwikke lingsplan voor Zeeland", waarvan vooral het hoofdstuk over de demo grafische ontwikkeling (het inwoner tal) gemeengoed is geworden. De heer Verburg wees er op, dat in Zeeland grote veranderingen zullen optreden door afsluiting van de zee gaten, veranderingen ook in het ves tigingsklimaat van deze provincie. In de recente studie. „Het Westen en overig Nederland" vraagt men zich af waar in Nederland dezélfde moge lijkheden liggen als bijvoorbeeld langs de Nieuwe Waterweg. Men zoekt naar het antwoord en het begint langza merhand vorm aan te nemen. Bij liet totstandkomen van vaste noord-zuidverbindingen in het kader van het deltaplan ontstaat in het on- derbevollcte deltagebied een kruispunt van vaar- en landwegen. Rond de Westerschelde, namelijk bij Vlissin gen, Krniningen, Hansweert en van Terneuzen tot Sas van Gent ontstaan (Vervolg op pag. 2) DE VERWACHT... DEZELFDE TEMPERATUREN Meer bewolking en overwegend droog weer. Ongeveer dezelfde tem peraturen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 22 september. Zon op 6.28 onder 18.41 Maan op 19.12 onder 9.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1