Nederland moet strijdkrachten zo gevechtsvaardig mogelijk houden Weerbericht voor bouwnijverheid? KLANKBORD j VERLOOP ONDER PERSONEEL GROTE ZORG BIJ DE MARINE DONDERDAG 20 SEPTEMBER 195® PROVINCIALE ZEEUWSE) COURANT KANS OP GEWAPEND CONFLICT MINDER, MAAR Vlootbezoek aan Antwerpen Van 21 tot 24 september zal een Nederlands smaldeel, bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" en Hr. Ms. patrouillevaartuigen, „Hadda" en „Freyr" een niet-officieel bezoek brengen aan Antwerpen. Commandant van dit smaldeel, te vens commandant van Hr. Ms. „De Ruyter", is kapitein ter zee G. J. Pla- terink. Bij aanval: grondgebied verdedigen en met kernwapens terugslaan De minister van oorlog en marine heeft een algemene inleiding op zijn be groting aan de Tweede Kamer voorgelegd. De minister geeft als zijn me ning, dat Nederland in overleg met de Navo zo goed mogelijk aan de wes terse defensieinspanning zal moeten blijven meewerken en dat niets nage laten mag worden om de strijdkrachten zo geveehtsvaardig mogelijk te ma ken. De regering is van mening, dat de Atlantische defensieinspanning niet alleen Sowjetagressie in Europa heeft voorkomen, maar er tevens toe heeft meegewerkt, dat de Sowjets de scherpe Stalinistische koers hebben verla ten. Er zal moeten worden volgehouden, dat is een eerste voorwaarde om de veiligheid in liet Atlantisch gebied zo goed mogelijk te waarborgen. Zo lang het Sowjetblok haar expansionistisch karakter behoudt zal men niet mogen verslappen. Al kan thans de kans op het uitbreken van een gewapend conflict kleiner worden geacht dan enkele jaren geleden, toch Is de dreiging nog zeer omvangrijk. Het behoud van machtsevenwicht zal voortdurend nodig blijven. Hierin is ook de reden gelegen, dat voortdurend gestreefd moet worden naar een algemene ontwa pening. Niet teveel praten De door de Navo te voeren strategie is onderwerp van voortdurend zorg vuldig beraad in deze organisatie. De minister acht het dan ook zeer te be treuren, dat bepaalde politieke en mi litaire autoriteiten hun plannen en meningen aangaande de door de Navo te voeren strategie in publieke dis cussie brengen op een wijze, welke de indruk vestigt, dat er reeds beslissin gen zijn genomen buiten de Navo om. De in enkele van die openbare me ningen tot uiting, komende argu mentatie, dat de westelijke verde diging praktisch geheel dient te worden gebaseerd op de afschrik wekkende werking van A en H bommen acht de minister gevaar lijk en onjuist. Eenvoudig gezegd is en blijft het doel van de Navo: voorkomen dat er op nieuw een oorlog uitbreekt en als er toch strijd zou komen de verdediging- van het gehele grondgebied van alle Navolanden. Die verdediging omvat een tegenoffensief door de lucht met gebruikmaking van atoomwapens en een opvangen van de agressie door een „schild" van parate strijdkrach- In 1957: steunmaatregelen voor roggetelers De begroting van het Landbouwega- lisatiefonds vertoont voor de gewone dienst 'n eindbedrag van f 165.720.000. Voor de binnenlandse roggeoogst 1957 zullen steunmaatregelen genomen worden, teneinde de telers een mini mum opbrengst te garanderen. Als nadelig saldo op de aan- en verkoop van suiker wordt f 14.620.000 ge raamd. Aangezien de garantieprijs voor de bietenoogst 1957 nog niet is vastgesteld werd het bedrag geba seerd op de garantieprijs van 1956 en de verwachte afleveringsprjjs. Er werd rekening gehouden met de aan de raffinaderijen toegezegde vergoe ding van het verschil tussen het wet telijk vastgestelde invoerrecht op witsuiker en het recht op witsuiker dat afgeleid kan worden uit het wet telijk recht op ruwe suiker. Een memoriepost is opgenomen als nadelig saldo op de aan- en verkoop van fabrieksaardappelen, om het eventueel nemen van maatregelen mogelijk te maken. Eenzelfde moge lijkheid i:x 1 is open gelaten ten aanzien van de consumptieaardappelen. Voor de nadelige saldi, die kunnen ontstaan bij de uitvoer van bacon en vleeswa ren, werd een stelpost van 25 miljoen opgenomen. Een post van 60,7 miljoen is beschikbaar voor toeslag op con- sumptiemelk, gerekend met een ba sistoeslag van f 3.30 en een extra toe slag van f 0.75 in het westelijk gebied per 100 liter gestandaardiseerde melk. Voor uitkeringen aan veehou ders door de gegarandeerde melkprijs is 49,4 miljoen geraamd. Memorie- posten werden opgenomen voor even tuele voorzieningen voor tuinbouw, sierteelt of visserij. Kindje overleden na aanrijding door auto Het bijna 3-jarig kindje van de fa milie V. uit Tienraai is bij het over steken van de weg door een vracht auto gegrepen en gedood. De chauf feur trachtte nog tijdig af te rem men. doch een aanrijding was niet meer te voorkomen. Het kind over leed vrij spoedig ter plaatse. De bestuurder D. uit Wanssum treft geen schuld. ten. Daarbij zal de verdediging van het Atlantisch zeegebied van zeer groot belang blijken te zijn. De inter gratie van alle strijdkrachten zal krachtig worden doorgevoerd. Niet verminderen De minister acht het niet waar schijnlijk, dat de studies op het gebied van de nieuwste ontwikkeling van de kernwapens als gevolg zullen hebben dat de parate landstrijdkrachten ver minderd zouden kunnen worden. Een verdere uitbouw van het waar- schuwings- en verbindingssysteem, aansluitend op het Noordamerikaan- se, is te verwachten. Voor 1960 kan niet worden gerekend op een adequate voorziening met geleide projectielen Een belangrijk punt is voor de minister de dringende wenselijk heid om zo spoedig mogelijk het leger te reorganiseren. De rege ring zal in overleg treden met de Navo en trachten tot plannen te komen, waarvan de kosten in de jaren 1958 tot en met I960 het be drag van 1550 miljoen niet te boven zullen gaan. Zij beschouwt deze drie jaren als de periode binnen welke de bestaande strijdmiddelen nog grotendeels aan de behoeften van de westerse verde diging zullen beantwoorden. Inmid dels zal het beeld van de krijgsmacht der toekomst zich verduidelijken en. zullen voorbereidingen worden ge troffen, die voor de overgang naar de nieuwe vormgeving vereist zullen blijken. Bij het overleg in de Navo wil de minister va.n de volgende verdeling uitgaan: Marine 328.000.000; Land macht 759.000.000; Luchtmacht 363.000.000; Internationale financie ring f 50.000.000 en Burgerlijke ver dediging 50.000.000. BEGROTING VAN MINISTER STAF Vervulling oorlogstaken echter niet bedreigd. Het verloop onder het beroepsper- soneel blijft de minister van marine blijkens zijn begroting grote zorgen baren. De hoop, dat in de begroting aan de hand van de nu beschikbare cijfers zou kunnen worden medege deeld, dat de Kon. Marine ten aan zien van het personeelsvraagstuk over het dieptepunt is en een gelei delijke vooruitgang waarneembaar is, is niet alleen niet in vervulling ge gaan, doch er heeft zich nog een ver dere teruggang van de totale be roepssterkte voorgedaan. Slechts ten aanzien van het kader valt in het al gemeen wederom een geleidelijke toeneming te constateren. Het meest directe gevolg van het verloop is dat het vereiste getal aan beroepspersoneel dit jaar wederom niet zal kunnen worden bereikt. Naast de grote zuigkracht van de burgermaatschappij, is naar het oor- Grotere personeelsuitgaven Inspectie van de Visserijen. De personeelsuitgaven van de in spectie van de visserijen stijgen vol gens de begroting van landbouw, vis serij en voedselvoorziening van 5Ó5.400 voor 1956 tot 582.600 in 1957. De personeelsbezetting van de in spectie der binnenvisserij dient te worden uitgebreid met 9 man, waar van bij suppletoire begroting 1956 een vijftal is aangevraagd. Deze uit breiding is noodzakelijk in verband met het feit, dat de betrokken in spectie in toenemende mate wordt belast met z.g. advieswerkzaamhe den ten behoeve van de Kamer voor de Binnenvisserij. De Kamer voor de Binnenvisserij zal in totaal 224.100 vorderen. De Kamer heeft per ultimo 1955 de beschikking gekregen over een eigen administratief apparaat waar van de omvang met het oog op de steeds groter wordende aantallen ter goedkeuring aangeboden overeen komsten en een groeiende achter stand in de te behandelen zaken, moet worden uitgebreid. PIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Nee, dit is geen vliegende scho- M tel tijdens een landing op het water, doch een suggestieve M opname van de raceboot „Miss j= Windermere 11", waarmee de Engelse advocaat Norman BucMeij (J/8) een nieuw water. §r snelheidsrecord vestigde, toen hij een snelheid van ongeveer 120 Jem per uur bereikte. deel van de minister, het woning vraagstuk de voornaamste reden van het verloop. Medegedeeld wordt dat een verho ging van de re-engagementspremiën in overweging is, terwijl een verbe- tering der bezoldigingsregeling, waarbij onder meer voor de schepe lingen het stelsel van een jaarlijkse in plaats van tweejaarlijkse verho gingen werd ingevoerd, reeds haar beslag kreeg. Daarnaast worden ver betering der woningpositie waarbij bijzondere aandacht wordt geschon ken aan Den Helder, waar enige maanden geleden een nieuw bouw contract .omvattend ruim 750 voor marinepersoneel bestemde woningen tot stand kwam en Doom en ge leidelijke verruiming der uitzendings mogelijkheden van gezinnen naar Nieuw-Guinea krachtig gestimuleerd. Volledigheidshalve en ter ver mijding van misverstand merkt de minister op.^dat, ondanks de on getwijfeld moeilijke personeelssi- tuatie in vredestijd de oorlogsta ken ten allen tijde kunnen worden vervuld, aangezien het beroeps- personeel, hetwelk na verstrijken van zijn dienstverband met ont slag gaat nog geruime tijd reser- veplichtig blijft en boven het be schikbare ruime dienstplichtig- potentieel een goed geoefende per- soneelsreserve vormt. Het Rotterdams Philharmo- H nisch Orkest gaf gisteravond, w H een concert in de Grote kerk p te Goes, met de pianiste Janine Dacosta als soliste. Des middags werd een uitvoe- f| ring gegeven in de Grote kerk Zi voor de schooljeugd, waar diri- g| gent Eduard Flipse een toe- lichting gaf. Hier ziet men een foto van dit jeugdconcert. 1 (Foto P.Z.C.) 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllI Bestuur Landbouwschap besprak aardappelgarantie De conceptregeling voor de aard appelgarantie 1956/'57 4.75 per 100 kg) kon op enkele punten ook in de bestuursvergadering van het Landbouwschap woensdag geen alge mene instemming vinden. Velen keerden zich tegen de beperking, dat de eerste 75 are gerooide aardappe len op zand- en veenbedrijven uilge sloten zouden moeten zijn van con- tractrecht met het A.V.A. Taan- en verkoopbureau akkerbouwproduc ten), omdat deze aardappelen als voederaardappelen zouden moeten worden beschouwd. De regeling wordt nog nader met het produktscnap aardappelen en de minister van landbouw besproken. In principe is besloten mee te werken aan het op gang brengen van een stichting arbitrage veehan del. Aan de Ned. Organisatie voor In ternationale Bijstand werd 5000. subsidie verleend. De heer G. J. F. Oomen te Emmel- oord werd benoemd tot bestuurslid van het proefstation voor akker- en weïdebouw. De heer G. M. Lambers te Assen werd naast de heer R. Wi- chers te Borger benoemd tot be stuurslid van het proefstation aard appelverwerking. Het bestuur van het landbouw schap zal schriftelijk bij de minister van landbouw aandringen om de hulpverleningsregeling 1954 voor de vollegronds groenteteelt (indertijd voor kooltelers) ook van toepassing te verklaren op de groentetelers, die door de «slechte weersomstandigheden en wateroverlast getroffen zijn. 4 Het Wereldgebeuren Doodvonnissen van drie Cyprioten bekrachtigd Het Britse ministerie van koloniën heeft woensdagochtend bckcndge= maakt, dat de gouverneur van Cy prus, sir John Harding, geen gratie heeft verleend aan drie ter dood ver oordeelde Cyprioten: Michael Koetsof- tas, Andreas Panajides en Stellos Mavrommaties. De Rooms-Katholieke kerk in Ooslen- ijk gaat een lening van vijftig miljoen schilling (700.000 gulden) uitschrijven voor het financieren van haar dringend ste bouwplannen, aldus heeft de aarts bisschop, mgr. Koenig, op een persconfe rentie meegedeeld. De bouwplannen om vatten kerken, ziekenhuizen, scholen e.d. De heer L. H. Slotemaker, plaats vervangend directeur van de K.L.M., heeft te Edinburg in Engeland, waar hij een luchtvaartbijeenkomst bij woont weer kritiek geuit op de hou ding van de Amerikanen tegenover de K.L.M. en andere Europese lucht vaartmaatschappijen. Hij zei, dat de Europeanen „het zat" zijn en wellicht terug zullen slaan. De heer Slotema ker zei, dat men in Amerika van het in 1944 voorgestane principe van „vrijheid in de lucht" teruggekomen was en dat men er thans een protec tionisme voorstond. De voornaamste Europese klacht is, dat de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen rechten hebben ge kregen om in de meeste landen van de wereld landingen uit te voeren, meestal om passagiers op te pikken, maar dat de Amerikanen er weinig voor voelen aan Europeanen het recht te geven meer dan enkele Ame rikaanse vliegvelden te gebruiken. Als sanctie noemde de heer Slote maker het verminderen van de fre quenties van Amerikaanse vluchten op Europa. (U.P.). Kritiek op toelating van S.S.-ers in Westduits leger „Het eerherstel van oud-SS'ers in het kader van de Westduifse herbe wapening kwetst het rechtsgevoel van alle volkeren", aldus heeft het college van advocaten te Leipzig in een resolutie de beslissing van het Westduitse ministerie van defensie om oud-SS'ers tot de rang' van lui tenant-kolonel in het nieuwe Bonds- leger op te nemen gekritiseerd. „Wij protesteren ten sterkste tegen het feit dat de SS'ers opnieuw Euro pa en het Duitse volk in het ongeluk kunnen storten", aldus de resolutie. Ook de Berlijnse Joodse gemeen schap heeft een fel protest tegen het besluit laten horen: „De verschrik kelijke. en onmenselijke misdaden van de Waffen-SS in Europa staan voor altijd in ons geheugen gegrift". Bouwen bij min vijf graden door speciale voorzieningen. De Studiecommissie Weersinvloe den die onder voorzitterschap staat van dr. L. Xelier en op 1 februari j.l. door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting werd geïnstal leerd, heeft als eerste resultaat van liaar werkzaamheden „voorlopige richtlijnen voor het doorwerken bij minder gunstige weersomstandighe den" opgesteld en aan de minister aangeboden. Zij zün bedoeld als leidraad voor het bedrijfsleven bij het treffen van doelmatige voorzieningen voor het doorwerken op de bouwplaatsen in het komende winterseizoen tot tem peraturen van omstreeks minus 5 graden C. De studiecommissie acht het mo gelijk dat bij de toepassing van de richtlijnen kan worden doorgewerkt gedurende circa 80 van de werk uren tussen half november en half maart. De richtlijnen bevatten onder meer aanwijzingen voor maatregelen, die getroffen moeten worden ora de kwaliteit van de bouwconstructies te waarborgen. Bij het opstellen van deze voorlopige richtlijnen is de com missie uitg'egaan van eenvoudige maatregelen, die slechts weinig kos tenverhogend zullen werken. Het weerbericht speelt bij de oplossing van de problemen die zich bij het doorwerken onder minder gunstige weersomstandig heden voordoen een grote rol. Im mers, aan de hand van een ten behoeve van de bouwwereld op gestelde weersverwachting zal op de bouwplaats vastgesteld kunnen worden, of bepaalde voorbereide maatregelen tot uitvoering moeten komen of niet. Daarom zijn bij het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting onlangs twee bouwkundigen aangesteld, die voor de opstelling van bouwweer- berichten bij het K.N.M.I. worden gedetacheerd. Waarschijnlijk zal het reeds in de loop van novem ber mogelijk zijn deze berichten te ontvangen door het draaien van een bepaald telefoonnummer. Uitvaart in Marcinelle Te Marcinelle zijn woensdagmiddag 53 slachtoffers van de mijnramp be graven. Op het plein bevond zich een gro te menigte rond de 19 legervrachtwa- gens, waarop dé lijkkisten waren ge plaatst. Er waren vele autoriteiten aanwe zig. Op de „Place des Hayes" werd de militaire eer bewezen door een de tachement jagers De balans van de mijnramp ziet er als volgt uit: 203 geïdentificeerden: 107 Italianen, 73 Belgen, 7 Polen, 5 Grie ken. 3 Duitsers, 3 Hongaren, 1 En gelsman, 1 Oekraïner, 1 Rus, en 2 Fransen. 32 niet geïdentificeerden, 27 nog niet opgehaalde lijken, 13 overle venden. Leeuwezoon SPREKEN IS ZILVERHet zou beter geweest zijn als Marvin Cook in Tupelo (V.S.) zich het spreek woord „Spreken is zilver, zwijgen is goud" had herinnerd toen hij veroor deeld werd wegens dronkenschap. „Tien dagen?", mopperde hij toen de rechter het vonnis uitsprak, „waarom maakt U er geen 15 van?" De rechter stemde toe. WAT ZE ZEGGEN. De Amerikaan se filmster Orson Welles, toen men hem in Parijs prees om zijn goede Frans „In werkelijkheid spreek ik zeer slecht Frans. Maar ik ben een goede toneelspeler en weet het te ver bergen." De Spaanse toneelspeelster Conohita Montez: „Wanneer men niet weet, wat men voor een bepaalde gelegenheid moet aantrekken, is het aan te bevelen, er als eerste te we zen. Dan hebben de anderen het ge voel, verkeerd gekleed te zijn." Weer K.L.M.-kritiek op Verenigde Staten In mijn hart was de vreugde van de overwinnaar. Ik lag in mijn bed, maar ik sliep niet; ik rook het rijpende koren, hoorde het gebalk der ezels en luisterde naar het geritsel der bladeren in de boomgaarden. Bo ven mijn hoofd schitterden de ster ren aan het diepblauwe firmament. Mijn hart vloeide over van geluk. Het was mij, of ik het koninkrijk der le gende was binnengegaan. Eindelijk was mijn droom werkelijkheid gewor denDat schreef David Grun toen hij in 1906 uit zijn Pools-Russi- sche geboortestadje Plonks in Palesti na .arriveerde om zich daar met an deren een nieuw vaderland te schep pen. Hij nam meteen een nieuw# naam aan: David ben Goerion; Da vid, zoon van een leeuw. Wel voel de 'hij zich in 1906 al een overwin naar, maar hij besefte, dat de strijd van het joodse volk, om Palestina opnieuw tot een vaderland te maken, nog lang niet uit was. In plaats van de wrede progroms in zijn vaderland, waartegen men machteloos was. be leefde men in Palestina plotselinge overvallen van Arabieren op de jood se nederzettingen. Daartegen echter kon men wel iets doen: het duurde niet lang of David richtte een verde digingsorganisatie op onder de naam ..De Wachter". Die organisatie maakte de Arabieren duidelijk, dat er met de joden niet viel te spotten. En nu, vijftig jaar na David ben Goerïons komst in Palestina, nu hij premier is van de joodse staat, weten de Arabie ren dat nóg. Zij vrezen zelfs een pre ventieve oorlog, die de Israëli's zou den willen ontketenen om te voorko men, dat zij later, als de Arabieren met wapens uit communistische lan den sterker zijn geworden, „in de Middellandse Zee zouden worden ge dreven". Maar Ben Goerion wekt de laatste tijd helemaal niet de indruk, met zulke oorlogszuchtige plan nen rond te lopen, integendeel. Wat voor hem wel ais een paal boven wa ter staat, dat is de noodzaak om waakzaam te zijn en op elke Arabi sche aanval fel te reageren. „Oog om oog, tand om tand", is zijn stelregel, en naar die stelregel handelen zijn mannen, die nu niet meer lid zijn van een organisatie als .,De Wachter", maar van het officiële Israëlisch® leger. Ook in de afgelopen weken is dat weer herhaaldelijk te consta teren. Aan de Israëliseh-Jordaanse grens komen telkens bloedige inciden ten voor. waarbij van Israëlische kant na Arabische aanvallen onbarmhar tig wordt teruggeslagen. Zou Israël van de Suezkwestie. die Egypte's han den bindt, gebruik willen maken ora de Arabieren op grootscheepse ma nier mores te leren? Het is niet waar schijnlijk. David ben Goerion, die nu al vijftig jaar in een vijandige om geving woont, kan immers weten dat het uiteindelijk toch tot een of andere manier.van samenwonen met de Ara bieren moet komen. Door zich onder de gegeven om standigheden in toom te houden, kun nen de Israëli's daartoe misschien een bijdrage leveren. En intussen hopen de Israëli's, dat de Suezcrisis een oplossing zal brengen, waarbij het ook voor Israëlische schepen mogelijk wordt, van het kanaal gebruik te maken. Een uitspraak van de Verenigde Naties, dat de boycot van Israëlische sche pen moest worden opgeheven, hebben de Egyptenaren jaren geleden gewoon maar naast zich neergelegd. Als er dus één land is, dat profijt zou trek ken van een werkelijk vrije vaart door het kanaal, dan is het Israël wel. En zolang deze crisis duurt, is het voor de Israëli's plezierig te zien, dat Egypte de handen nu eens vol heeft met iets anders dan zich te ver sterken tegenover Israël. Misschien zal de kwestie-Suez voorts, ondanks de eensgezinde uitspraken van de Arabische Liga, toch wel weer nieuwe verdeeldheid zaaien onder de nabuur landen. Irak en Saöe'di-Arabïë heb ben immers belang bij een vlot ver voer van de daar gewonnen olie via een „open" Suezka.naal naar het westen. Bovendien is het. nu Egypte's dictator Nasser zich in de vingers ge sneden heeft door het kanaal te na tionaliseren, waarschijnlijk dat hij aan prestige verliest en dat bijvoor beeld Irak aanstalten zal maken om weer met het land aan de Nijl mee te dingen naar de oppermacht in de Arabische wereld. Die verdeeldheid is gunstig voor Israël. David, de zoon van een leeuw" doet er dan ook verstandig aan, dat hij op het ogen blik niet al te luid „brult". De loop der gebeurtenissen is al voldoende in zijn voordeel. DAVID BEN GOERION droom werd werkelijkheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5