f KlAhKbüKD j Schmidt: Overtuiging van onschuld kan geen mens mij ooit ontnemen Mevrouw Bouman kon nauwelijks aar ■^dende «de ontsnappen EUROPESE AGRARIËRS MOETEN WAKEN TEGEN VERWAARLOZING DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT i PERSOONLIJK PLEIDOOI IN DJAKARTA Op de zitting van hét Landgerecht te Djakarta heeft de 53-jarige Nederlander H. Schmidt gisteren ver klaard, onschuldig te zijn. De zitting verliep in een gespannen atmosfeer. Honderden jongeren wachtten buiten. Zij waren vroeg in de ochtend naar het ge rechtsgebouw gekomen en bedekten de hekken en muren met plakkaten, waarin de doodstraf voor Schmidt werd gevraagd. De menigte kon luisteren naar de persoonlijke verdediging van de heer Schmidt, daar de radio Republik Indonesia op verschillende punten luidsprekers had geplaatst. Schmidt las zijn veertig pagina's tellende pleidooi in het Nederlands voor, nadat mevrouw Bouman, zijn verdedigster, de Indo nesische vertaling had weergegeven. De Nederlandse journalist, Willem Mooyman, ver dedigde mevrouw Bouman toen op het eind van de zitting een woedende menigte zich met geweld toe gang trachtte te verschaffen tot de rechtszaal. Toen hij niet er in was geslaagd, de demonstranten tot be daren te brengen door een beroep op hen te doen, zich kalm te houden, hield hij hen met een bank van het gerechtsgebouw tegen, terwijl mevrouw Bouman een toevlucht zocht in een kamer aan de achterkant van het gebouw. Hij werd met een steen aan het hoofd gewond. De openbare aanklager, Soewondo, gaf geen re pliek op Schmidts persoonlijke pleidooi. Hij persisteer de in zijn eis van vijftien jaar gevangenisstraf. Rechter Rochjani zal 15 oktober het vonnis uitspreken. .Mynheer de voorzitter", zo sprak de heer Schmidt onder meer in zijn pleidooi, „dikwijls heb ik U tot getuigen de waarschuwing horen richten, dat men U als aardse rechter misschien kan misleiden, maar dat de Rechter hierboven niet te misleiden is. Ik vertrouw en hoop, dat deze Rechter U de wijsheid en de moed zal geven, om uit dit warnet van aantygingen tot een rechtvaardige uitspraak te komen". De heer Schmidt zeide, na lang nadenken waarvoor hjj ruimschoots de tijd had gehad tot de conclusie te zijn gekomen, dat de zaken, die hem ten laste worden gelegd, moeten zijn opgezet door enkele personen, oor- spronkeiyk met het doel, hieruit goede munt te slaan voor zichzelf. Het is deze personen aldus de heer Schmidt gelukt, de wind mee te krijgen, hetzij door hun meerde ren een rad voor ogen te draaien, hetzij door de steun te verwerven van de een of andere groep die hier in politiek voordeel zag, de kans na melijk, deze zaken te gebruiken als wapen tegen de algemeen erkende buitenlandse tegenstander. Nederland, zowel als intern tegen binnenlandse tegenstanders, die hiermee verdacht konden worden gemaakt. „Naar de eigenlijke aanleiding tot mijn arrestatie op 18 december 1953 kan ik eigenlijk alleen maar raden. Ik was volkomen verbijsterd en be- wilderd, toen' ik op mijn bromfiets gezeten op Djalan Wastoekentjana staande werd aangehouden door in specteur Endoeh, die mij een pistool op de borst richtte met de woorden, dat hij mij arresteerde als zijnde de beruchte bendeleider kapitein Smith". De overgrote meerderheid van de getuigen rekende de heer Schmidt tot de categorie van degenen, die be- Avust liegen. Wat betreft beloften, aan getuigen gedaan om valse be schuldigingen te uiten, zei hij: „In de gevangenis deden allerlei geruchten de ronde over vermindering van straf of kwijtschelding als men als getuige tegen mij of wijlen Jungsch- liiger optrad". Schmidt noemde hier op enige feiten, die volgens hem de gerijchten bevestigden. De heer Schmidt verzekerde de rechters, nooit aan een actie te hebben deelgenomen. „Ik heb, zo als mijn opdracht luidde, vanaf de soevereiniteitsoverdracht tot aan mijn pensionering in maart 1951 getrouwelijk met het plaatselijke militaire bestuur en het TNI-ba- siscommando Djakarta meege werkt om orde en rust in Djakar ta te handhaven. Tenslotte zei hij dat, als hij alle genoemde „misda den" had willen plegen, al dan niet in opdracht van een ander land, het voor hem toch veel een voudiger zou zijn geweest, zijn uniform nooit uit te trekken, maar eenvoudig over te gaan bij de Ne derlandse militaire missie. „Ik stond dan niet onder de jurisdic tie van Indonesië, doch bleef dan onder die van Nederland en had al deze dingen dan vrij onver dacht en zeker risicovrij kunnen plegen en zeker niet, zoals thans bijna drie kostbare jaren van mijn leven achter de tralies behoeven te zitten op valse beschuldiging. Ik zeg drie, en niet vijftien of vei le, want ik heb vertrouwen, dat tenslotte het recht zal zegevieren. Mocht dat niet zo zijn en eist In donesië mijn hoofd en denkt het daardoor gelukkiger te worden, welaan, het kan het krijgen. Ik ben oud en heb niets meer te win nen en weinig te verliezen. En de overtuiging van mijn volslagen onschuld kan geen mens mij ont nemen". Jllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllill Zonniger september- weer j M (Van onze weerkundige ff medewerker) M De weersverbetering, die za- terdag is begonnen zal ook een s groot deel van deze week door- s duren. Het centrum van het hogedrukgebied, dat gisteren p - nog ten westen van Schotland lag heeft zich m de afgelopen j| nacht verder over de Noordzee s en Scandinavië uitgebreid Gis- ff teren dreven nog vrij veel wol- H kenvelden van de Noordzee ee binnen bij een matige noorde- ff lijke wind. De wind draaide iets verder naar noord-oost tot ee M oost, waarmee drogere lucht wordt aangevoerd, hetgeen tot gevolg heeft, dat het weer een ff wat zonniger karakter krijgt. if ee Alleen ten zuidwesten van ff Ierland ligt nog een depressie, |f die maar uiterst langzaam in de richting van Zuid-Engeland ff trekt. Daar wordt morgen nog ee enige regen verwacht, maar het ee is waarschijnlijk, dat het hoge- ee drukgebied, dat zich nu boven Scandinavië ontwikkelt ook in H de komende dagen de depres- M ee sies op een zo grote afstand ee §f van ons land weet te houden, ee f| dat het weer droog blijft. De ee temperatuur kan iets hoger ee worden maar zomerse tempe- ff raturen. zoals die nog in Zuid- ej Europa voorkomen, mogen wij Ëf niet verwachten ff lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TE HARD. Kenneth Butters, een ach tenswaardige inwoner van Rochester had bg de politie geklaagd, dat de mensen het verkeer onveilig maakten door t° hard rijden. Met gebruik van radar werd een valletje opgesteld en men ving vijf overtreders van de snelheidsgeböden. Een er van was Kenneth Butters. ORENLIJST De Amerikaanse soldaat Houston heeft twintig gulden boete gekregen: de rechter wilde hem op die manier afleren, dat hij vaak vecht met Britse burgers die het niet eens zijn met de manier waarop de Ameri kanen op hun eiland het Atlantische bondgenootschap vieren Toen de rechter hem kwalijk nam. dat hij niet zomaar vocht, maar zijn tegenstan ders altijd in de oren beet, veront schuldigde hy zich: „Ik kan dat niet laten. Ik ben er gek op". LANDBOUWCONGRES IN KURHAUS Ir. Staf .over verhoging van de produktiviteit Maandagmorgen is in het Kurhaus te Sclieveningen het algemene con gres 1956 van de Europese Land- bouwfederatie (C.E..A.) dat tot 22 september wordt gehouden, officieel geopend. De voorzitter van de C.E.A., de heer R. A. Hermes, betoogde, dat de toestand van de landbouwers in Eu ropa het afgelopen jaar slechter is geworden. De landbouw heeft in veel mindere mate kunnen deelnemen aan de economische opleving dan dit b.v. voor de industrie het geval is ge weest. Met voldoening kan echter worden vastgesteld dat de door de C.E.A. ondersteunde eis der Europe se boeren, gelijk te worden gesteld met andere takken der industrie, thans overal als gerechtvaardigd wordt erkend en in een aantal landen reeds maatregelen zijn genomen ter verbetering hunner positie. Niettemin bestaat nog steeds het gevaar voor de Europese landbou wers op de achtergrond te geraken. In 't bijzonder moet hier gedacht wor den aan het invoeren van de werk week van 40 uur in de industrie en de vervanging van de menselijke ar beid door machines. Deze gebeurtenissen zullen in de komende jaren diepgrijpende sociale veranderingen met zich brengen en het zal de landbouw dikwijls zwaar vallen deze evolutie te volgen. Vervolgens voerde de minister van landbouw a.i. ir. C. Staf het woord. De laatste tijd wordt gelukkig erkend, aldus spr., dat de land bouw zijn produktiviteit slechts kan verhogen in samenwerking met andere bedrijfstakken. Wat de Europese problemen betreft achtte ir. Staf van groot belang de onderhandelingen die sedert enige tijd tussen de zes bij de O.E. E.C. aangesloten landen te Brus sel worden gevoerd met betrek king tot de vestiging van een ge meenschappelijke markt voor Europa. Niet alleen de afschaffing van liet protectionisme doch ook het vorm geven aan een gemeen schappelijke politiek zijn hierbij de voornaamste doelstelling, zo zeide hij. Nadat nok de voorzitter van het Nederlandse organisatie-comité, dr. Ph. C. M. van Campen het woord gevoerd had, hield ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst, een lezing over het Delta plan. Het Westnederlandse symfonie orkest onder leiding van Sam Swaap verzorgde de muzikale omlijsting van deze algemene vergadering. ,C, U, H og maar net onder en boven ile lange broek uitsteken, heb- ff M ben een vliegtocht van ruim e ff een uur gemaakt boven hun ff woonplaats in een „geleend" vliegtuigje, dat onbewaakt - H met de contactsleutel in het slot op het vliegveld stond. ff De techniek van het vliegen H leverde hen geen moeilijkheden op: ze hadden die van te voren =f in een boekje terdege bestu- ff deerdHier zien we „piloot" Eddie Cates en zijn tweede ff piloot" Roy Allan Brosseaii ee ee in de cockpit van het toestel, M M waarmee zij de „joy flying" pleegden. Laten we hopen, dat de raketten in Amerika beter ee bewaakt worden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Rijk geeft smartegeld aan Apeldoornse kleuter Het rijk heeft een smartegeld van f 10.000 toegekend aan de thans vgf- jarige dochter van de familie Saarloos te Apeldoorn. Toen het kind vorig jaar september amper enige weken op de kleuterschool van de rijksleer- school te Apeldoorn was, gooide een andere kleuter een ruit in. Enige glas scherven kwamen hierbij in een der ogen van het dochtertje van de fami lie S. Hoewel direct specialisten te Apeldoorn en later te Utrecht werden geconsulteerd slaagde men er niet in pet oog van de kleine te redden. Het thans toegekende smartegeld ad f 10.000 zal het meisje worden uitbe taald zodra zij 21 jaar wordt. Het zal worden bijgeschreven op een spaar bankboekje, zodat het Dedrag in de loop der jaren zal aangroeien door rente. Het rgk vergoedde ook de re keningen van specialisten en zieken huizen, evenals het bedrag, dat door de ouders van het kind werd uitge geven voor een prothese. Bij Huachininango, 80 kilometer van de stad Mexico, is een autobus in een vijftig meter diep ravijn gereden. Der tien inzittenden kwamen om het leven, terwijl er twintig werden gewond. Nieuwe plannen voor wegwijzers in ons land In de gisteren te Leeuwarden, on der voorzitterschap van jhr. nir. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland, ge houden jaarvergadering van de afde ling Friesland van de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond, heeft de di recteur, afdeling wegen en verkeer, de heer A. G. 31. Boost, de aanwezi gen de nieuwe plannen voor verbete ring in de bewegwyzering, waarmee in samenwerking met andere instan ties proeven worden genomen, ont huld. In studie is ondermeer het vraag stuk hoe te handelen, wanneer twee wegen naar dezelfde plaats voeren, dat wil zeggen een toeristische route en de normale weg. De toeristische route zal worden aangeduid door de plaatsnaam in groen en op de gewone weg in zwart. Een ander vraagstuk wordt gevormd door de bewijzering naar dezelfde plaats via de autosnel weg. dan wel langs de gewone route. Voor de snelweg zullen worden ge bruikt wegwijzers met een zware, dubbele rand, blauw met witte letters. Een ander nieuw bord zal zijn het E-bord. bedoeld voor bepaalde Euro pese wegen, welke genummerd zullen worden. Het zal zgn een groen bord met witte rand. Een in vele landen gevolgde methode van nummering der we gen zal wellicht ook in ons land voor binnenlands verkeer worden gevolgd. Bepaalde wegen zullen slechts met een nummer worden aangeduid, ge volgd door de letter N, te beginnen, met 85. Dit zal een bord zijn met wit te letters op donkerbruine achter grond. Secretariaat van jongste drie prinsessen De particuliere secretaresse van prinses Beatrix, mejuffrouw M. Meurs, is tgdelgk belast met de voor komende secretariaats-werkzaamhe- den met betrekking tot de drie jong ste prinsessen. Het secretariaat is gevestigd Noord einde 68. Den Haag. LAFHARTIGE AANVAL OP DAPPERE VERDEDIGSTER Twee doden op weg Meppel-Assen Zondagmiddag wilde de 75-jarige mevrouw J. W.H. te Ruinen de gro te verkeersweg MeppelAssen over steken, juist toen een auto naderde. De vrouw weifelde even en de be stuurder van de auto kon, ondanks vlug remmen, niet voorkomen dat ze werd gegrepen. De vrouw werd zo danig gewond dat zy ter plaatse over leed. De auto botste tegen een boom op, waardoor een der inzittende een hersenschudding kreeg, 's Avonds werd op dezelfde weg de 68-jarige G. B. te Ruinerwold door een auto aan gereden en op slag gedood. Het slachtoffer wilde per bromfiets de weg oversteken. Haar eigen relaas: „Ze sloegen me, ik stortte bijna van de trappen..." Een uur na haar ontsnapping aan de menigte heeft mevrouw Mieke Bou man gisteren in het huis van mr. E. Bonn (van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging) aan de correspondent van het A.N.P. het volgende relaas van de gebeurtenissen bij het gerechtsgebouw in Djakarta gegeven. „Na het sluiten van de 61ste zitting in de zaak van mijn cliënt de heer Schmidt, verliet ik de rechtszaal en klom ik op een bank om Schmidt te zien instappen in de politiewagen, waarmee hij naar de gevangenis zou worden teruggebracht. Ik zag, dat de politie zeer krachtig een vrije door gang voor de wagen maakte door de menigte van honderden mensen op het voorerf van het gerechtsgebouw. 3Iaar toen de wagen op een fstand van niet meer dan honderd meter was, zag ik ook, dat de speciale politie, die het gebouw hadden bewaakt, achter de politiewagen met Schmidt liep en dat deze politie het gebouw, dat omsingeld was door opgewonden jongeren, door slechts vijf of zes man gewone politie bewaakt liet. Plotseling was er een opschudding op het voorerf en zag ik, dat de kroongetuige k charge Manoppo temidden van een menigte jongeren er bij deze op aandrong, het gebouw binnen te gaan. uwde: guj'p Onder aanvoering van Manoppo gingen -zij een paar seconden later het gebouw binnen. Zij droegen de demonstrant, die blijkbaar gewond was, toen de politie ruimte voor de wagen van Schmidt maakte. Ze legden hem op een bank vlakbg de plaats waar ik stond. Toen zag Manoppo mij en schreeuwf „Daar is ze, grgp haar, haar". Ik rende weg om mijn leven te red den. Ik vluchtte de rechtszaal in en probeerde door een andere deur te ontsnappen. Maar de jouwende jon geren hadden tegen de tgd dat ik daar was, die andere deur bereikt. Zij sloe gen my op mijn schouders en op mijn achterhoofd, ik viel bijna van de trap pen, toen ik probeerde aangrenzende kamers te bereiken. Maar ik bewaar de mijn evenwicht en het gelukte mij. Ik vluchtte in een van de kleine ver trekken van het kantoor en zag door het raam, dat Willem Mooyman bui ten poogde de menigte te weerhouden mijn kamer binnen te gaan. De me nigte volgde hem, toen hij tenslotte wegliep. Waar is zij?" Na enkele ogenblikken ontdekte ik een deur naar een kleine aangrenzen de bureauruimte, waarin ik mij ach ter een kast heb verborgen. Ik hoor de buiten mensen hard lopen en luid keels schreeuwen. Ik hoorde de vraag „Waar is zij?". Ik hoorde tevens dat er meubilair werd vernield en dat er met stenen gegooid werd. Niemand kwam echter in de kamer waar ik mij bevond. Iemand opende de deur van de ka mer die ik had gesloten, doch door zocht de kamer niet. Ik beken dat ik stond te beven, terwijl ik stond te wachten tot degeen die in de ka mer was binnengekomen, weer zou verdwijnen. Tenslotte werd het stil. Ik waagde het buiten de kamer te kijken en zag dr. Bonn die over de halve deuren van de ertegenover gelegen rechtszaal keek. Ik begaf mij daarheen en na enkele minu ten zag ik politiemensen die bezig waren de deuren van de rechtszaal te sluiten. Vlucht over muur In deze tussentijd ging de jouwende en tierende menigte haar gang. De heer Menke voegde zich even later in de rechtszaal bg ons. De commandant van de politie, die intussen op het to neel was verschenen, zeide ons, dat wij konden ontsnappen aan de achter zijde van het gerechtsgebouw. Wg moesten daartoe over een muur springen van anderhalve meter hoog te, maar ik kan U de verzekering ge ven dat ik in staat zou zijn geweest over een nog hogere muur te springen als dit nodig zou zijn geweest om te ontsnappen. Mevrouw Bouman glimlachte bij deze laatste opmerking. De heer H. 3Ienke, hoofd der poli tieke afdeling van de Nederlandse vertegenwoordiging, werd door de volksmenigte ingesloten onmiddel lijk nadat de menigte het gebouw was binnengedrongen. Een beambte nam de heer Menke onder zijn hoede en bracht hem in zijn kantoorkamer in veiligheid. De heer 3fenke had nog gelegenheid te zien, dat de Neder landse journalist Willem Mooyman zich naar mevrouw Bonman spoedde. De heer Bonn werd met stenen be kogeld, toen hij, enkele ogenblik ken nadat de menigte het ge rechtsgebouw had overstroomd, voor de kamer stond, waarin me vrouw Bouman verbleef, hij had schrammen op zgn linkerarm. „Mooyman heeft gevochten als een leeuw", aldus de heer Bonn. 1 Het Wereldgebeuren Drie tradities Een politicus in hart en nieren. Zo zou men de Zweed Tage Fri- tiof Erlander kunnen noemen. Van 1933 af zit hij midden in de poli tieke arena. Toen hij, na zijn school- tgd, een jaar of tien redacteur was van de Zweedse encyclopedie was de politiek een soortement hobby van hem, maar in dat jaar 1933 werd er een zetel in de Zweedse tweede kamer voor hem ingeruimd. Sindsdien kon men hem in de wandelgangen van de parlementsgebouwen tegenkomen in diverse functies. Banen, waarin een stijgende lijn zat. En nu staat hij dan op de bovenste sport van de politieke ladder, waar hij zich overigens al bij zonder op zijn gemak voelt: hij kwam er al in 1946. Als minister van sociale zaken en als minister van onderwgs 1 had hij intussen de nodige populari teit veroverd. Bovendien profiteerde hij van het feit. dat zgn sociaal-demo- cratische partg verreweg het grootste Dolitieke gezelschap in Zweden is, en die partij is er al bijna een kwart eeuw aan het bewind. In die vieren twintig jaar heeft zij er voor gezorgd dat de levensstandaard van de arbei ders flink werd verhoogd. De fcmdelg- ke vakbeweging is een belahgrijke ruggesteun voor Erlanders partg: zg vindt het vanzelfsprekend, dat de le den op hem stemmen: verscheidene afdelingen zijn en bloc bg de partg aangesloten. Aan die traditie is de vakbeweging ook zondag trouw gebleven toen er gestemd werd, omdat Zweden zioh voor de komende vier jaar van een nieuwe tweed" kamer moest voorzien. Trouw aan een traditie bleef ook de zogenaamde party van de thuisblijversopnieuw was er een groot percentage Zweden, die de stembiljetten aan hun laars lapten. En bovendien zette zich een ontwik keling voort, d'e men in de loop van de laatste jaren al telkens bg Zweed se verkiezingen heeft kunnen consta teren: dat de voorsprong van de so ciaal-democraten co conservatieven en liberalen tezamen (de twee voor naamste oppositiegroepen) weer klei ner geworden is. Het verschil, in 1948 nog 11 procent, was na het tellen van de stemmen van zondag nog maar vijf procent. De conservatieven heb ben niet minder dan acht zetels ge wonnen; zij zullen er in de nieuwe ka mer negenendertig bezetten. De libe ralen hebben zich gehouden aan de 58 zetels die tot nu toe voor hen wa ren ingeruimd. De socialisten kwa men met 108 zetels uit de bus, twee minder dan in de oude kamer. De conservatieven hebben hun overwinning, zoals uit de cijfers blijkt, niet voornamelijk behaald ten koste van Erlanders groepering. Wie bg deze verkiezingen bakzeil hebben gehaald, dat zijn de boeren van de heer Gunnar Hcdlund. minis ter van binnenlandse zaken en volks gezondheid. De agrarische partij, die met Erlanders mannen een coalitie vormt, moet niet minder dan zes van de zesentwintig zetels opgeven. De aanvallen in de verkiezingsstrgd wa ren dan ook voornamelijk op haar ge richt, en men schoot daarbij op wallen waarin tevoren al bressen waren te zien. Binnen die boerenpartij was men het de laatste tijd namelijk hele maal niet met elkaar eens over de vraag, of men de coalitie wel zou voortzetten. Door de voorstanders van die coalitie werd betoogd, dat er een gunstige nrgsoolitiek A-oor de landbouwrirodukten was geA-oerd, maar daartegenover werd door ande ren gesteld, dat de belastingdruk me de door die prijspolitiek wel extra zwaar was geworden, en dat daarvan ook de boeren met grote bedrgven het slachtoffer waren. Het is waarschgn- lijk, dat de verkiezingsuitslag door de verdeeldheid in de boerenpartij sterk is beïnvloed. En dat men niet kan vol staan met de verklaring van Gunnar Hedlund, dat „de algemene beweging van het volk van het land naar de stad onze stemkracht heeft vermin derd". De politicus in hart en nieren Tage Erlander heeft inmiddels toege geven, dat zijn partij ook zetels heeft A-erloren, al waren het er maar twee. Maar met nadruk heeft hij er aan toegevoegd, dat er geen verande ringen zullen zijn in dè Zweedse re gering of politiek. De coalitie, zo stelde hg vast, heeft no? e?n flinke meerderheid. Inderdaad heeft de coa litie nog een meerderheid, waarmee te werken valt. Maar of er in do toekom stige binnenlandse politici-- niets zal veranderen? Al heeft de h^e-onpartg een zware slag gekregen rij 's niet „uit het veld geslagen", «r zij weet, dat de coalitiegenoten hen- nu meer dan ooit nodig zullen hebben. Men mag dan ook verwachten dat de he ren Erlander en Hedlund in de komen de dagen uitgebreid zullen confere ren. Hedlund kan daarbij proberen, om het verlies nog wat te verzachten, door bepaalde toezeggingen \-an Er lander los te krggen. Maar hg vindt daarbg een man van grote ervaring tegenover zich. die niet gemakkelgk zal afwijken van de koers, waaraan hij zijn populariteit te danken heeft. TAGE ERLANDER hoogste sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5