Dijkgeschotten ongebouwde en gebouwde eigendommen niet hoger Verkeer van en naar Schouwen ontwricht A M S TL E V E N le vensverzekering Elke vrouw houdt van afwisseling... van Imn Imm? Almanak tot MEVROUW DE CASEMBROOT SPREEKT VOOR ZEEUWSE V.V.H. NOG STEEDS MOEILIJKHEDEN MET RIJKSWATERSTAAT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 ONTWERP-BEGROTING 1957 POLDER WALCHEREN Bijna elf miljoen voor buitengewone werken aan Noord- en Zuidwatering In de ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1957 deelt het dageljjksbe- 6tuur van de Polder Walcheren aan de algemene vergadering mee, dat het van de ongebouwde eigendommen te heffen dijkgeschot onveranderd op 60 per ha kan worden vastgesteld. Oölc het dijkgeschot van de gebouwde eigendommen kan opnieuw op 8 per 100 belastbare opbrengst worden gehandhaafd. Op de begroting is 'n bedrag van 9.130.000 aan buitengewo ne werken aan de Noordwatering en een bedrag van 1.520.000 aan bui tengewone werken aan de Zuidwatering geraamd. Voor gewone werken is door de ingenieur 30.000 meer aangevraagd dan voor 1956. Voor de Noord watering is 60.0(10 meer geraamd, wat in hoofdzaak voortvloeit uit de om standigheid, dat het hoofd vóór de Westkappelse zeedijk, dat volgens plan in 1957 zal worden gebouwd, aanzienlijk meer zal kosten dan de vroeger ge bouwde hoofden. De handhaving van het geschot van de ongebouwde eigendommen op 60 per ha is slechts mogelijk doordat onder de gewone ontvangsten een bij drage van de buitengewone dienst we gens kosten van toezicht op de uit voering van buitengewone werken en wegens aandeel in de algemene kos ten van 240.000 is geraamd. In een uiteenzetting licht het dagelijksbe- stuur deze post nader toe. De buitengewone werken aan de Noordwatering omvatten ten eerste voor het Zuiderstrarid: Een verster king van de zeewering vóór Zoutelan- de tussen de strandpalen 6 tot 14 in clusief kosten van onteigening voor een totaal bedrag van 2.000.000. Het verbeteren van de koppen der strand- hoofden 5. 7, 9, 11. 17 en 21 voor 1.250.000. Verder het verbeteren van de hoogwaterkering tussen Westka- palle en Zoutelando (strandpalen 36- 46) voor 1.500.000. Ten tweede voor de zeedijk: Het maken van twee nieuwe strandhoof- den, verlengen van het bestaande strandhooM en uitbreiding van de verdediging op het buitenbeloop van de inlaagdxjk te Westkapelle (dijk- palen 0-7) voor een bedrag van f 1.000.000. Het verbeteren van de steenglooiing en van de steen van de dijk tussen de dijkpalen 7 en 22 voor 430.000. Het vervangen van de stortsteen-asfaltglooiing door met as falt gepenetreerde basaltglooiing tus sen de dijkpalen 33 en 35 voor een bedrag van 550.000. Het opruimen van bunkers in buitenbeloop en kruin tussen ded ijkpalen 22 en 38 voor 150.000. Ten derde is voor het Noorder- strand f 500.000 uitgetrokken voor het maken van twee nieuwe strand- hoofden tussen Westkapelle en Dom burg tussen de strandpalen 15 en 31, Voor het maken van drie nieuwe strandlioofden vóór Oostkapcllc tus sen de strandpalen 77 en 87 wordt 750.000 begroot, terwijl tenslotte voor het opruimen van bunkers in de duinen tussen de strandpalen 16 en 61 een bedrag van 1.000.000 uitgetrok ken is. Dezelfde werken voor de Zuidwate ring omvatten het bouwen van een magazijn te Ritbhem voor 20.000 en het verhogen en verzwaren van de zeedijk tussen dijkpaal 32 en de be- heersgrens te Vlissingen, hetgeen een totaal van 1.500.000 omvat. Het to taal der buitengewone inkomsten en uitgaven bedraagt 10.890.000. De meerdere kosten van het hoofd voor de Westkappelse zeedijk is het gevolg van de omstandigheid, dat de diepte voor de dijk op de plaats waar- het hoofd geprojecteerd is, groter is, zodat langere palen moeten worden gebruikt. Voorts is voor onderhoud van waterleidingen 20,000 meer ge raamd dan voor 1956. Voor de Oost watering waar de steenglooiingen in de loop der jaren geleidelijk zijn verbe terd, zodat een meer stabiele toestand bereikt is, is echter 15.000 minder aangevraagd. Voor de Westwatering, waar de raming voor 1956 verhoogd was wegens een noodzakelijke grote beurt van de spuisluis te Vlissingen, kan eveneens met 15.000 minder worden volstaan. De begroting sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van 54.897.50. Daar de begroting voor de gebouwde eigendommen een batig saldo van 37.966.40 heeft, wordt door de ongebouwde eigendommen rond 17.000 tot de post onvoorziene uitgave bijgedragen, hetgeen het be stuur voldoende lijkt. Verder vraagt het bestuur in de memorie van toelichting de aandacht voor enlteleb ijzondere posten. De dienst opent mot het nadelig slot van de rekening over 1955 zijnde 94.872,43. De dienst 1955 opende met een nadelig slot van 192.353.08, zodat liet resultaat van de dienst '55 met 97.480.65 verbeterde. Evenals vorig jaar is deze verbetering groten deels te danken aan belangrijke be dragen, die van het rijk werden ont vangen wegens bijdragen In de kosten van herstel van oorlogsschaden, waartegenover in 1955 géén uitgaven stonden. Behalve het tekort van 1955 zal ook het tekort van 1954 ad 12.307.53 moeten worden ingehaald. Eerst wan neer het totaal van deze tekorten tot een bedrag van 109.788,18 zal zijn ingehaald, zal weer een bevredigende financiële basis zijn bereikt. Voor de financiering van de om vangrijke werkzaamheden ter verbe tering van de zeewering zal het on vermijdelijk zijn, dat ook* in 1957 wordt voorzien in de behoefte aan kasgeld, hetzij door middel van het sluiten van een of meer geldleningen op korte termijn, hetzij door opne ming van gelden in rekening-courant. Het dagelijksbestuur stelt de algeme ne vergadering daarom voor om machtiging te verlenen tot een bedrag van 10.000.000. Daarom kijken zoveel dames iedere week vol spanning uk naar hun Libelle. In dit veelzijdigste dames weekblad staan nu weer „sprekende" schilderijen! Beroemde schilder stukken in de originele kleuren mèt boeiende uitleg. Lees ook: „Eén agent tegen een duizendkoppig monster". Veilig verkeer gaat ook u aan En binnenkort: „Herinneringen aan vroeger dagen". Henriê/te van Etjk sprak met de bekende zangeres Julia Culp. Dertig cent per week is beslist een kleine uitgave voor zovéél afwisseling. Bovendien bespaart u zich dit bedrag dubbel en dwars door de uitstekende patronen en gratis adviezen! Vul dus nu de bon in: RfïlSJ Noteer mij als abonnee op Libelle a 30 ct per week a f 3.90 per 3 maanden NAAM: - STRAAT: - Doorstrepen wat niet wordt verlangd. Invullen a.u.b. en in open envelop, waarop 2 ct postzegel, zenden aan Libelle, Nassau- plein 7, te Haarlem, Postgiro 268670. Libelle biedt u de ene verrassing na de andere De heer J. Hommes (25 jaar wethouder) werd gehuldigd Woorden van lof in raad van 's-Heer Arendskerke Maandagavond werd de heer J. Hommes in de raadsvergadering van 's-Heer Arendskerke gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als wethouder. De heer J- Hommes deed op 1 september 1921 zijn intre de in de raad van 's-Heer Arendsker ke als raadslid en werd met ingang van dezelfde datum wethouder. Na de rondvraag werd de'jubilaris toegesproken. De eerste die het woord voerde, was burgemeester D. M. Ver met. Deze wees er op, dat het werk van de heer Hommes allerwegen veel waardering heeft gevonden. „De sa menwerking met is altijd voortref felijk geweest", aldus de spreker. Na mens de gemeente bood de heer Ver met de jubilaris een staande sche merlamp aan. Als oudste raadslid sprak de heer A. C. de Kooning, die er aan herin nerde, dat er vanzelfsprekend wel eens verschil van mening is geweest, maar dat de heer Hommes als wet houder een zeer objectief standpunt innam. Ook deze spreker had veel waardering voor de samenwerking met de jubilaris. Namens de raad bood de heer De Kooning enkele ge schenken. aan De heer Hommes dankte de spre kers en memoreerde, dat hij drie bur gemeesters heeft meegemaakt tijdens zijn wethouderschap en dat hij verder in de afgelopen jaren gewerkt heeft met vier gemeente-secretarissen. Hij richtte een speciaal woord van dank tot de oud-burgemeester A. A. Elen- baas, die ook aanwezig was. Na de sluiting van de vergadering werd het woord nog gevoerd door de heer Elenbaas, oud-wethouder C. Phi- lipse, die thans lid van gedeputeerde staten is, en oud-wethouder Jac. de Schipper. R.T.M.-boot viel uit liet verkeer op SchouwenDuive- land was maandag zo ontwricht, dat tientallen automobilisten de nacht op het eiland moesten doorbrengen. Om streeks half écn 's-middags raakte het roer van de R.T.M.-boot tussen Zijpe en Anna Jacobapolder onklaar. Het liet zich aanzien, dat de reparatie lange tijd zou vergen en er was geen reserve-boot beschikbaar. Lange rijen wagens reden daarop naar Zïerikzee om te trachten via Katseveer het vas te land te bereiken. Begrijpel'jk, dat ook de „Koningin Emma" zo'n groot aantal wagens niet verstouwen kon, zodat 's-avonds om acht uur de „Zandkreek" te hulp geroepen werd. Inmiddels was alle verkeer van Zijpe naar Zierikzee gestuurd, zodat de haven van Zierikzee één grote parkeerplaats leek. Om kwart over acht vertrok de „Emma" en een klein uur later de „Zandkreek" naar Katse veer, maar nog een lange rij auto mobielen wachtten op de kade. Om dat de provinciale boot deze avond niet meer varen zou, bleef er niets HAVENDRUKTE Het was in het afgelopen weekein de weer bijzonder druk in de haven van Vlissingen! Zaterdagmiddag om kwart voor vijf begon in de buitenha ven de ruim 12.000 br. reg. ton me tende Noorse tanker „Thorvanger" pit Bergen met het lossen van 18.000 ton gasolie. Dat vergde uiteraard wel enige tijd en na het draineren was men dan ook zondagavond omstreeks half acht gereed. Heel wat lichter kon het schip maandagmorgen weer zee kiezen. Bovendien gleed gisteren een schip met een bijzonder transport de Vlis- singse haven binnen! Het Britse stoomschip „Melrose". dat in de ha ven meerde, had namelijk zestig ossen aan boord. Deze dieren zijn bestemd voor het Britse leger in Duitsland. Zoals wij al eens hebben gemeld wor den de ossen door een Haagse firma geïmporteerd. De verwachting, dat dit wekelijkse transporten zullen wor den, is dus nu in vervulling gegaan. VERLAAT SCHOOLREISJE Nu de zomer 1956 achter de rug is en ook het „schoolreisjesseizoen" vrij wel gesloten is, zijn de kinderen van de school met de bijbel uit Wemel- dinge nog gauw haastig op reis ge gaan om het jaarlijkse uitstapje te maken. Maar al viel dit reisje dan wat laat in het seizoen, genoten hebben ze EETLUST..... De Benjamin van een Oostburgs gezin, een knaapje van een jaar of vier, zette gretig z'n tanden in de derde boterham van het twaalfuurtje; een handeling die belangstellend werd gadegeslagen door de juffrouwdie als baby-sitfungeerde. Want pa en ma waren een dagje uit. De jongeling merkte die belang stelling onmiddellijk. Tevreden kau wend blikte hij op naar de juffrouw, at netjes z'n mond leeg en sprak toen zelfbewust: ,Jk eet al drie boterham men voor een jongetje van vier jaar zeker Eerst werd het Burgers Die renpark in Tilburg bezocht en ook werd de Efteling even „aangedaan". Op de terugweg vermaakten de kin deren zich nog in de speeltuin te Oos terhout. NIEUWE STRAAT Kloetinge wordt uitgebreid, want dit Bevelandse plaatsje krijgt er een nieuwe straat bij. Deze weg komt ten noorden van de Lewe- straat en zal do naam „Groenen- daal" krijgen. Overigens kan men nog niet onmiddellijk met de nieu we straataanleg beginnen. Eerst moet „De Hempt" nog gedempt worden. De straat komt naast de nieuwe school te liggen. VERBETERING Ook hij Hulst komt een nieuwe weg. Hier betreft het echter geen spik splinternieuwe weg, maar een verbe tering van een straat. De oude en wei nig gebruikte, provinciale weg van Hulst naar Drieschouwen (Axel), die door het verkeer om het slechte weg dek wordt gemeden, zal van een as- faltdek worden voorzien. Een groot gedeelte is reeds gereed en voor de aanvang van de bietencampagne zal de weg tot Drieschouwen in orde zijn „Deze asfaltering betekent een reus achtige vooruitgang", zo schrijft men ons. AARDBEIEN In Souburg kan men nog, zjj het in bescheiden mate, aardebien eten. Nee. niet uit Mik, maar zo uit de tuin. Bjj de heer A. Janse voor de liefheb bers vermelden we ook even 't adres: Nieuwe Vlissingseweg 29 kan men terecht. Want die haalde zowaar nog een pond van deze vruchten uit zijn tuin. Het was, vanzelfsprekend, de tweede pluk. anders over voor de reizigers dan de nacht in Zierikzee door te brengen. Zowel bij Zijpe als te Anna Jacoba polder werden vele vrachtwagens ge parkeerd, waarvan de chauffers hoop hadden, dat de RTM-boot de dienst zou hervatten. Dit zou echter pas van morgen gebeuren, wanneer de sleep boot „Hellegat" zal helpen de boot over het Zijpe te brengen. Aanrijding te Bergen op Zoom In de Lievevrouwestraat te Ber gen op Zoom kwam een auto, be stuurd door J. D. P. uit Oost-Souburg in aanrijding met een bromfiets, be stuurd door J. W. uit Bergen op Zoom. Deze laatste reed niet volgens de regels der kunst. V. sloeg tegen de grond en bekwam een ernstige hoofdwonde en een zware hersen schudding. Hij werd per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd. De Maatschappij voor Ooft- en Tuin bouw houdt momenteel in Sluis een tentoonstelling. De burgemeester van Sluis, de lieer P. F. van Hootegem, bezocht, in tegenwoordigheid van zijn echtgenote en mevrouw E. J. van de BroeclceDe Man, deze - expositie. Minister houdt voet bij stuk zo diep „pt in de eigendoms- en paohtverhoudlngen, mag men geen bevoegdheden tussen de regels lezen, maar mag slechts ingegrepen worden voor zover de wet dit uitdrukkelijk toelaat. Een voorlopige toedeling zal moe ten berusten op een wetsbepaling! Het is niet voldoende dat de wet haar niet verbiedt De wetgever heeft het dan ook nodig geacht om In de ruil- verkavelingswet 1954 de bevoegdheid tot tijdelijk ingebmik geven uitdruk kelijk toe te kennen, doch de Herver- kavelingswet Walcheren kent een dergelijke bepaling niet! In het adres wordt voorts nog een aantal argumenten opgesomd, dat ook vroeger reeds naar voren is ge komen. Het polderbestuur eindigt ten slotte het conceptadres als volgt: „Wij vertrouwen te hebben aange toond, dat het ons niet mogelijk is, aan het onrecht dat tengevolge van het door de Herverkavelingscommis- sie gevolgde systeem van voorlopige toedelingen is aangedaan aan hen, die minder grond hebben gekregen dan zij vroeger hadden, tegemoet kan komen Slechts de Herverkavelings- commissie kan de geleden schade be rekenen en vergoeden. Dit kan en behoeft niet op korte termijn te ge schieden. Indien de schotpüchtigen de ze kerheid krijgen da.t hun de schade zal worden vergoed, dan zullen zij daar mee zeker tevreden zijn gesteld". IN KADER WINTERPROGRAMMA „Zeeuwse collecte" nu voor bejaardenzorg Do provinciale federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening heeft voor haar winterprogramma ondermeer een aantal bijeenkomsten vastgesteld, waarop de echtgenote van de commissaris der koningin, mevrouw S. C. de Casembroot-baro- nesse van der Feltz, een lezing zal [Tiouden over liet doel, de samenstel ling, de opbouw en de taalt van de Nederlandse federatie. De federatie acht het namelijk van groot belang, dat zoveel mogelijk plaatselijke afde lingen worden opgericht. Verder zal op deze bijeenkomsten mej. W. J. H. Westera van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk een toelichting geven op de Zeeuwse collecte 1956, die In geheel Zeeland zal worden gehouden van dinsdag 9 tot dinsdag 16 oktober. Deze collecte is dit jaar namelijk in handen gesteld van de federatie voor V.V.H* De opbrengst van deze inzameling komt geheel ten goede voor de vrijetijdsbesteding van de be jaarden. Excursie Heidemij. De afdeling Zeeland van de Ne derlandse Heidemaatschappij zal aan haar op woensdag 26 september te houden jaarvergadering een excursie verbinden naar Someren, waar onder deskundige leiding de aldaar gelegen beregende landbouwgronden zullen worden bezichtigd. VERGADERING WATERSCHAP SCHOUWEN. Delingsdijk zal worden aanbesteed Nog steeds bestaat er een contro verse tussen rijkswaterstaat en het waterschap Schouwen. In de maandag gehouden algemene vergadering van heemraden en hoofdingelanden bleek weer, dat er verschillend gedacht wordt over de delingsdijk en de her stellingen aan de zeedijken. De ver gadering besloot aan Ged. Staten van Zeeland een schrijven te richten waarin er bij dit college op aange drongen wordt om bij het rijk een subsidie voor zwakke plaatsen te be werkstelligen. De voorzitter, de heer J. L. Klompe deelde mede, dat de concentratie van polders officieus op 1 januari 1958 zijn beslag zal krijgen. De vergadering nam afscheid van de hoofdingeland J. Steur Czn., die van af 1918 zitting in het waterschapsbe stuur had. Nadat de herbenoemde hoofdinge landen C. J. van Schelven, N. L. de Oude, C Padmos, A. M. Geluk en L. Hanse door de voorzitter waren ge lukgewenst, legde het nieuwbenoem de bestuurslid, de heer P. Hoogen- boom, de vereiste eed af. De heer Klompe herinnerde er aan, dat in 1872 de overgrootvader van de nieuwe hoofdingeland in dezelfde functie be ëdigd werd. i Advertentie/ Zowel de voorzitter als de water bouwkundige, de heer T. B. van der Straten, gaven uitleg over de verschil lende herstelplannen. De heer Klom pe deelde mee, dat hij bij geruchte had vernomen, dat de delingsdijk in oktober zal worden aanbesteed en dat alle pogingen bij de minister om de aanleg te voorkomen op niets zijn uit gelopen. Zelfs Ged. Staten hadden bericht gezonden, dat zij geen steun meer ge ven aan verzet van de zijde van het waterschap. Over de hoogte van de toekomstige dijk was de heer Klompe nog niets bekend. Uit de handelingen van de Eerste Kamer las de heer Klompe enkele passages voor van een antwoord van de minister van ver keer en waterstaat, waarin deze zeide dat het waterschap het onderhoud van de delingsdijk na algehele voltooiing op zich zal nemen. De heer Klompe kon zich niet herinneren dat er ooit een toezegging in die geest is ge daan. Spr. noemde het niet verlenen van toestemming om de buitendijken te verzwaren teleurstellend en meende, dat na aanleg van de sluis in de ha ven van Zierikzee er weliswaar spra ke is van een veilig zijn achter her stelde dijken, doch dat er echter zwakke plaatsen blijven die rijkswa terstaat niet erkent. Werd eerst ge zegd, dat de zwakke plaatsen naar de hoogte zouden worden vastgesteld, thans heeft men het standpunt inge nomen, dat alle dijken die de vloe den voor 1953 weerstonden goede dij ken zijn. De vergadering besloot tenslotte een schrijven aan Ged Staten van Zee land te richten met het verzoek als nog steun te verlenen bij het verkrij gen van subsidie voor de volgens het waterschap zwakke plaatsen, De Casembroot Goes bezoeken, waar alle vrouwenverenigingen en alle burgemeestersvrouwen in Noord- en Zuid-Beveland a.s. woensdag uitgenodigd worden om naai- de „Prins van Oranje" te komen. De eerste bijeenkomst van het winterprogramma begint des middags half arie. Donderdag 20 september is ditzelfde programma vastgesteld voor een bij eenkomst in „Mondragon" te Zierik zee, die om twee uur. begint. Onge veer 45 verenigingen en "14 echtge notes van burgemeesters uit geheel Schouwen-Duiveland zijn hiervoor uitgenodigd. Maandag 24 september om half drie worden de verenigingen op Tholen in staat gesteld om kennis van het werk van de federatie te ne men. Zij moeten dan om half drie aanwezig zijn in hotel Engelvaart te Tholen. Voor de kring Oost Zeeuwsch- Vlaanderen is deze bijeenkomst be legd op dinsdag 25 september in de „Koning van Engeland" te Hulst, aanvang half drie en tenslotte zijn de West Zeeuws-Vlaamse verenigin- fen in staat gesteld om op donderdag 7 september naar mevrouw De Ca sembroot te komen luisteren. Deze bijeenkomst wordt in hotel „De Vuyst" in Oostburg gehouden en be gint om half drie. Presidentendag A.s. zaterdag 22 september Is er dan de eerste Presidentendag van de provinciale federatie, die ge houden zal worden in de boven zaal van het Nederlands Koffie huis te Middelburg en om half elf des morgens begint. Hiervoor z(jn uitgenodigd de presidentes van de plaatselijke en gewestelijke fede raties in Zeeland. Het provinciaal bestuur acht het namelijk gewenst om een maal per jaar bijeen te ko men voor het bespreken en inten siveren van de werkzaamheden en voor het versterken van de onder linge band. In overleg met de Stichting Zee land voor Maatschappelijke en Cul tureel werk werd deze dag vastge steld, omdat dan in de middaguren de grote provinciale middag gehouden wordt in de Concertzaal, waar belang rijke zalven betreffende de bejaarden zorg zullen worden besproken. Tenslotte vernamen wij nog, dat de tweede provinciale dag van de fede ratie voor V.V.H. op dinsdag 13 no vember a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden zal worden. (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (602) VANDAAG Middelburg - Electro: „Een mooi por tret", (alle leeftijden), 19 en 21.15 u.; Schouwburg: „Ongetemd", (Cinema scope), (14 jaar), 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „De 6e Juni", (18 jaar), 19 en 21 uur: Luxor: „Het roversnest". (14 jaar). 20 uur. Goes Grand: „Vadertje Langbeen", (alle leeftijden), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2