ORANJE VERSLOEG ZWITSERLAND (3-2) Nederlandse verdediging hield ondanks tekortkomingen stand Reeds in de eerste minuten een sensationeel doelpunt van Abe Zwitsers speelden snel, maar werkten aanvallen slordig af De Munck had grooi aandeel in hei Nederlands verzei tmm KM MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze speciale verslaggever) „Lest, best".... voor de elf voetballers, die zo'n duizend kilometer van huis waren om de naam van Nederland hoog te houden, voor het handjevol officials van de K.N.V.B. en voor de paar honderd man van het sup- porters-legioentje gold dit gezegde bij het laatste fluitsignaal van de Duitser Dusch in zeer sterke mate. Niet in de eerste plaats vanwege het feit, dat de aan kondiging van het einde een van de weinige juiste be slissingen van deze scheidsrechter was, maar vooral omdat dit laatste signaal betekende, dat het Neder landse voetbalelftal voor het eerst sedert 20 jaar weer eens met een overwinning uit het Alpenland huiswaarts kon keren. Dit gaf reden tot uitbundige vreugde in het vaderlandse kamp, maar laten wij hieraan direct toe voegen, dat deze vreugde eerder de ontlading van een intense spanning was, dan een uiting van oprechte te vredenheid over de wijze, waarop de benauwde 32 overwinning behaald was. Immers, het door Neder land vertoonde spel was van dermate middelmatig ge halte geweest en had vaak zelfs zo ongunstig tegen het snellere, verrassender Zwitserse spel afgestoken, dat men zeer objectief gezien nauwelijks kon spreken van een verdiende zege der Oranjemannen. Het was zo, dat iedere Nederlander in het fraaie Zwitserse Olympisch Stadion te Lausanne met een gelijkspel al tevreden zou zijn geweest. En als de Zwitsers een klei ne overwinning zouden hebben behaald, wel, dan zou den we ons daar met een, „zij hebben het verdiend, want zij voetbalden iets beter" zonder veel morren bij hebben neergelegd Om evemvel de 32 victorie van N ederland met een bars en boos „on verdiend" te bestempelen zou nu ook niet helemaal juist zyn. Tenslotte heb ben zy zelf dapper medegewerkt aan hun nederlaag door het missen van kansen, te lange individuele acties en te slordig schieten. Rechtsbinnen An- tenen zal wel voor lange tijd het zwarte schaap van de berglandbewoners zijn, want hij onthield hun uiteindelijk het genoegen van een gelijk spel doo* vijf minuten voor het einde een strafschop te missen, welke was voortge sproten uit de hulpvaardigheid van Kuys ten opzichte van doelman De Munck. Keihard knalde Antenen het leer tegen de onderkant van de lat En wat de Nederlandse zege verder betreft: ondanks haar tekortkomin gen heeft de verdediging van Oranje, vaak versterkt tot 8 of 9 man, met ware heldenmoed stand weten te hou den tegen de steeds weer aanrollende Zwitserse aanvalsgolven. Dit was on getwijfeld een grote verdienste en al dus gezien mag men de honorering met een kleine zege toch ook niet bot weg onverdiend noemen. Laten we het een gelukkige overwinning noe men! Het zou onverstandig zijn om ge zien het matig voetbal-technisch op treden van de Oranjemannen in deze wedstrijd maar direct ach en wee te gaan roepen. Bij dit alles wat er aan het Nederlandse spel, zowel technisch als tactisch mankeerde, moeten we toch wel even bedenken, dat er enke le factoren waren, die de „onzen" na delige parten hebben gespeeld. In de eerste plaats viel deze landen- wedstrijd zeer vroeg in het seizoen, waarmee verklaard kan worden, dat de conditie van diverse spelers nog wel wat te wensen overliet. Mogelijk kan dit een aanwijzing zijn om de voorbereiding, de training in het ge sloten seizoen wat serieuzer ter hand te nemen, indien in de toekomst nog maals een interland in het prille be gin van het seizoen valt. Nu de condi tie over het algemeen nog wel wat te wensen overliet (zonder overigens bepaald slecht te zijn) was de warm te, waarin te Lausanne gespeeld moest worden, een dubbele handicap voor de Nederlandse spelers en voorts de Zwitsers speelden hard, kei hard en hiertegen waren aanvoerder Schaap en zijn mannen ook niet ge heel opgewassen. Zij waren hiervoor nog niet klaar. De grootste tekortkoming in het Nederlandse spel was echter het gemis aan homogeniteit. Er zat tussen de drie linies niet het min ste verband. De spelers begrepen elkaar te weinig. En dit mag er volgens ons op duiden, dat de nei- oefenwedstryden te besnoeien de ging om de centrale training en de kop ingedrukt moet worden. Als Nederland in dit seizoen met een redelijke kans op succes tegen Oos tenrijk voor de voorronde van de strijd om hel wereldkampioen schap in het strijdperk wil treden, dan zal de K.N.V.B. er yoor moe ten zorgen, dat er een elftal in het veld komt en niet II voetballers, die zo'n beetje onafhankelijk van elkaar optreden! micamin»illflt«intmin! M De strijd is gestreden! De Ne- M H derlanders verlaten (glunde- rend) het veld van het Olym- 1 pisch stadion in Lausanne, waar zij zojuist. Zwitserland met 32 hebben verslagen. H Vanzelfsprekend werden zij direct gefeliciteerd door dolge- lulckige reserves en officials. M Op de foto ziet men van links naar rechts: Kees Kuys, op de rug gezien de reserve-doelman n Wim Landman, BoskampRi- nus Schaap, Cor van der Hart, in overhemd de heer Hooiboom, s Abe Lenstra en Jan Klaassens. EERSTE SCHRIK. Dit was naast de persoonlijke te kortkomingen van Van der Hart, No- termans, Kuys en Koopal de grootste les, die Nederland ondanks zijn zege te Lausanne te leren kreeg. Conditie en ploegverband, ongetwijfeld waren de Zwitsers ons op dit stuk de baas. Toen zij van de eerste schrik, welke Abe Lenstra hen na nauwelijks een minuut spelen had bezorgd, door met een laconiek en uitgekookt boogbal- letje doelman Pernumian voor de eerste maal te verschalken, waren be komen en voor een morele kater wa ren behoed doordat Lenstra in de der de minuut de bal naast in plaats van in het lege doel schoof, ontplooiden de gastheren met veel energie een spelletje, dat de Nederlanders vaak bijna op de rand van wanhoop bracht. De zwervende spil Vonlanden had een groot, aandeel in de Zwitserse druk, die binnen 15 minuten resulteer de in 2 doelpunten. Hij was de zesde aanvaller voor wie Nederland niet voortdurend een bewaker had. Wel probeerde de debuterende Voges de lange Vonlanden zo veel mogelyk de voet dwars te zetten, doch het tempo en de routine van de Enschedeër wa ren lang niet toereikend om de Zwit ser een figurantenrol te laten spelen. Door het optreden van Vonlanden stond in de Zwitserse voorhoede vaak een mannetje volkomen vrij. En zo kregen de Helveten gelegen heid genoeg om rap te combineren en zelfs de lang niet zekere Nederlandse verdediging aan 't wankelen te bren gen. Cor van der Hart zag zich me nigmaal door midvoor Meier of door de "Dinnenspelers Antenen en Pastega in de luren gelegd. De Fortuna-man bewoog zich traag en herstelde zich aldus na gepasseerd te zijn moeilijk of soms zelfs helemaal niet. Notermans liet zijn clubgenoot wat vorm betreft niet in de steek. De kleine linkshalf sjouwde wel zeer actief van links naar rechts voor eigen doel en over het middenveld, maar zijn afnemen van de bal en zijn plaatsen waren ver be neden de maat. Uit een lelijke misser van hem kwam in de 9e minuut de ge lijkmaker voort. Toen hij onder de bal doorkopte kreeg Meier de bal en een centertje naar de vrijstaande Ante nen was vervolgens voldoende om het vonnis over de wankele Nederlandse defensie te doen voltrekken. Ook Frans de Munck, de enige verdediger die de gehele wedstrijd constant goed gespeeld heeft, kon de fouten van zijn secondanten niet meer goed maken toen Antenen hard in de hoek schoot. Het was aan het te korte samen spel van de Zwitsers te danken, dat Nederland in de eerste fase van de strijd voor meer dan twee doelpunten behoed werd. Dat tweede doelpunt kwam in de 15e minuut toen linksbui ten Riva een staaltje van snelheid en balbehandeling weggaf. Hij flitste om Wiersma, v. d. Hart en Schaap heen en loste van korte afstand een schui ver welke De Munck, die voordien en kele malen door resoluut ingrijpen meester was gebleven in verwarde si tuaties, te machtig was. En terwijl Nederland met 21 ach terstond en het optreden van de ver dediging als geheel tegen de felle Zwitserse aanvallen het ergste deed vrezen, zocht de oranjeaanvalslinie aarzelend naar de juiste wijze om de beroemde Zwitserse grendel open te schuiven. Niettegenstaande de twee doelpunten, die nog voor de rust „door het sleutelgat glipten", is het in we zen de gehele wedstrijd een vruchte loos zoeken gebleven. Cor van der Gyp vond in de „slingerback" Kernen volkomen zyn meester. In snelheid, baltech niek en vooral in tactiele van op stellen was de Zwitser de Feyen- oorder te kundig af. Waarom v. d. Gijp zo weinig gebruik maakte van de mogelijkheid om met Bosselaar en Koopal te switchen, is ons een raadsel. Hij bLeef angstvallig in het midden en zag hier slechts een maal resultaat van zijn wil tot doorzetten. Dat was in de 30ste minuut toen Lenstra uit een vrije trap de bal lis tig over de Zwitserse muur plaatste en v. d. Gijp in volle ren op Pernumian inliep. De bal sprong via v. d. Gijps li chaam in de Zwitserse touwen. Dat was dan 22. En ondanks dit suc ces, dat bij het Zwitserse publiek een oorverdovend fluitconcert opriep, mocht men als Nederlander op de tri bune niet aan een Nederlandse zege denken. Wel waren de acties van Len stra weer even fijn van techniek en tactiek als altijd, doch zij vonden geen afwerking bij de andere vier voorwaartsen. Voges bewaakte Von landen of werd door deze bewaakt. De debutant probeerde zeer zeker zijn best te doen, niet alleen met zijn be nen, doch ook met zijn hoofd. Hij gaf blijk zijn „hersens" te kunnen gebrui ken, maar was te sloom in zijn balbe handeling, zodat het leer hem (te) vaak ontnomen werd. Op links draaf de Koopal wel heel hard, maar hij mis te voldoende techniek om dit draven enig nuttig rendement te geven. Bosselaar glipte nog wel eens langs linkshalf Weber, maar als dit gebeur de dan bleek weer eens te meer. dat er geen verband in de voorhoede zat, want zelden was er een andere speler om het werk van Bosselaar voort te zetten laat staan af te Tonden. Dat de In de dertigste minuut van de M wedstrijd tegen Zwitserland, toen Nederland een 21 ach- terstand had, nam Abe Len- stra- op listige wijze een vrije trap, waarop Cor van der Gyp keurig doorliep en de gelijkma- leer scoorde (22). Van links naar rechts zijn te zien: p Koopal, Antenen (8), Vonlan- den (3), Lenstra (10), Bosse- laar (7J, Perruchoud (2), Ker- nen (3), Voges (8) en Pastege H (10). Verder voor het doel We- ber (6), Zermuhle (op het doel aanstormend) en op de grond |f doelman Pernumian en Cor van der Gijp. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kleine Rotterdammer kort voor de rust, toen hij op grote afstand van het Zwitserse doel de bal van Lenstra kreeg toegespeeld, dacht: „nu doe ik het zelf maar eens" was dan ook vol komen verklaarbaar. En Bosselaar „deed het" op de manier van Lenstra met een boogschot. De verkeerd opge stelde Pernumian greep mis en dat be tekende 32 voor Nederland met de rust. En ondanks een vaak groot Zwit sers overwicht, dat Nederland noopte om soms met 10 man te verdedigen, bleef het na de rust 32. Vele botsingen, vele onjuiste scheids- rechtelijke beslissingen, een zeer goe de De Munck, een zich volkomen her stellende Schaap, een steeds minder doende Lenstra, een serie gemiste kansen (en een strafschop) van de Zwitsers, alsmede een aan Nederland onthouden strafschop vanwege haken door Pernumian van Cor v. d. Gijp, markeerden na de rust het strijdbeeld. Nederland verdedigde moedig, maar niet gaaf en Zwitserland viel moedig, maar niet gaaf aan. En hiermee is de zege van Oranje in deze 20ste inter land tegen Zwitserland verklaard. FRANS DE MUNCK heeft het leeuwenaandeel in het taaie Neder landse verzet voor zijn rekening ge nomen. Tal van schoten heeft hij vakkundig onschadelijk gemaakt, doch zijn rustig, zelfverzekerd optre den was van even grote, zo niet gro tere waarde. ROEL WIERSMA heeft zeker niet zijn prettigste interland gespeeld. De snelle Zwitserse linksbuiten Riva was hem vaak te glad af. Met forse tackles en slidings kon Wiersma veel afbrekend werk verzetten. Opbou wend ging er evenwel maar weinig goeds van hem uit. KEES KUYS kon zijn draai ook niet helemaal vinden. Na de rust let te hij wat beter op" zijn dekkende taak, maar op het vele plaatsverwis- selen in de Zwitserse voorhoede had hij ook toen lang niet altijd vat. Zijn plaatsen was ook al niet best, maar zijn grote ijver was toch wel van groot nut in de „defensieslag". COR VAN DER HART speelde zijn slechtste, of laten we zeggen zwakste interlandwedstrijd, die we van heni hebben gezien. Hij miste zijn zekerheid van ingrijpen en had onvoldoende conditie. Dit laatste bleek vooral als hij gepas seerd was. Traag en weifelend zocht hij dan de weg naar herstel. Dat hij ondanks dit alles ook vele aanvallen tot stand gebracht heeft beweegt ons om wat ver zachtend te zeggen, dat hij een off-day had. JAN NOTERMANS kon ons het minst van allen bekoren. Zijn ijver mag geprezen worden, maar het was SLECHTS 25 000 TOESCHOUWERS... (Van een speciale verslaggever) De belangstelling voor deze landemvedstrijd viel sterk tegen en toen de beide ploegen precies op tijd het terrein van het olympisch stadion opwan delden hadden zeker niet meer dan 25.000 toeschouwers een plaats op de tri bunes gevonden. Het begin was sensationeel! Nederland leidde een eerste aanval in via de linkervleugel, die werd afgeslagen. Maar Notermans legde Abe Lenstra onmiddellijk daarna de bal voor de voeten. Een kogel volgde maar doelman Pernumian stopte het keiharde schot, zonder evenwel con trole over het leer te verkrygen. De bal sprong terug in het veld, waar Len stra klaar stond om met. de buitenkant van de rechtervoet een verraderlijk lobballetje te plaatsen, dat in de linkerbovenhoek verdween (01). Er waren nauwelijks twee minuten gespeeld, en weer toog de oranjevoor- noede ten aanval, maar Cor van der Gijp schoot in moeilijke positie en met Kernen op de hielen, naast uit een goed aangegeven pass van Koopal. Het doelpunt van de Oranjeploeg had een felle reactie in de Zwitserse gele deren teweeg gebracht. Aanvoerder Charly Antenen, die reeds zijn 38e landemvedstrijd speelde, profiteerde keurig van een nonchalante fout van Notermans, die koppend naar een bal, volko men misgreep. Eschmann plaatste toen handig naar zijn vlak voor doel vrijstaande aanvoerder, die met een halve draai naar Jinks een laag schot in de linkerhoek inzond, waar De Munck tevergee.fs naar greep. Het geraffineerde snelle samenspel van de roodhemden scheurde de ver dediging van het oranjeteam open. waarbij Antenen de motor van de voorhpede bleek te zijn en spil Von landen stuwend bergen werk verzette en er steeds maar weer voor zorgde, dat de bal op de Nederlandse helft bleef. Er was een kwartier gespeeld, toen na zeer kort samenspel linksbuiten Kiva plotseling in het midden opdook en van 10 meter afstand een effect- j vol schot loste, dat via de binnenkant van de paal in het Nederlandse doel erdween, onhoudbaar voor De lunck (21). I In het tweede kwartier van de strijd verdween de Zwitserse meer derheid en het spel golfde van doel tot doel, waarbij de duels op het mid denveld tussen Volanden en Voges opvielen en waarin de Zwitser in de meeste gevallen overwinnaar bleef, dank zij een snellere en vooral vinni gere start. Uit een van de vele duels tussen Van der Gijp en Kernen resulteerde een vrije schop, waar Abe Lenstra zich achter plaatste. Een handig hoog bal letje werd door de man van Enschede in de doelmond geplaatst. Van' der Gijp ontsnapte aan de bewaking van Kernen en sprong tegelijk met keeper Pernumian naar de bal. De Feyenoorder had beter getimed en via zijn borst en de arm van de Zwitser caramboleerde het leder hoog in het net (22). Tr.., BOOGBAL. Vijf minuten voor de rust was Len stra naar links geswitched, en loste een uitstekend geplaatste voorzet. Weber kon er nog net met het hoofd bij, maar Bosselaar ving de bal aan de zijlijn weer op. Ut zal maar schieten, dacht Bos selaar, die geen van zijn teamge noten voor doel zag staan. Hy loste een keurige hooghal, waarnaar Pernumian, waarschijnlijk gehin derd door de zon, tevergeefs naar greep. Geruisloos verdween het le der in de linkerbovenhoek (23). Een minuut voor de rust kreeg Van der Gijp een schone gelegenheid de score op 42 te brengen, maar zijn kopbal uit een boogballetje van Abe belandde in de veilige handen van de Zwitserse doelverdediger. ABE VOOR DOEL. In het eerste kwartier van de twee de helft golfde het spel op en neer. Eschman kopte de bal uit een voorzet van Meier hoog over en even later veroorzaakte Van der Hart een hoek schop, hetgeen door de heer Dusch niet eens werd opgemerkt. In de zes de minuut kwam Lenstra vrij voor het doel, toen hem de bal door Van der Gijp werd toegespeeld. Maar zijn schot, hard en straf, belandde precies in de handen van de Zwitserse doel verdediger. De nerveuze sprinter Koopal «1st met een goede schijnbeweging vry voor doel te komen, zyn Itogël, uit een kleine hoek gelost, 'werd door de Zwitserse keeper gestopt, maar op nieuw bleek het schot zo hard te zijn geweest, dat Pernumian de bal niet klemvast kon houden. Perruchoud Werkte het leder maar half weg, juist voor de voeten van de toestormende Van der Gijp, maar deze was dermate toch in doorsnee „domme" ijver. Hij deed te veel wat hij niet moest doen. Hij liep niet zelden andere spelers in de weg, miste nogal eens en plaatste over het algemeen zeer slecht. RINUS SCHAAP had een matige eerste helft, waarin hij vooral in tempo tekort schoot. Na de rust groeide hij evenwel naar zijn oude vorm. Zijn afnemen en opbouwen worden toen uitstekend. Zijn techni sche bekwaamheid trad vooral op de voorgrond. COY KOOPAL is (weer) tegenge vallen. Snelheid en energie heeft hij voldoende getoond, maar zijn balbe handeling was beneden alle peil. Met enkele onwijze, verre schoten, tracht te hij te vergeefs enig nuttig effect te sorteren. ABE LENSTRA was voor de rust goed, na de rust meestal „nergens". Wat hij deed, deed hij weer uitste kend. Zo had hij aandelen in alle drie doelpunten Hiermee heeft hij de noodzakelijkheid van zijn opstelling weer eens le meer bewezen, maar zijn activiteit laat toch te veel te wensen over. COR VAN DER GIJP bofte niet, dat hij in Kernen een bewaker van grote klasse trof. De Rotterdammer stelde daardoor misschien wat te leur, maar een nieuwe kans verdiend hij zeker. Mogelijk was zijn taak om Kernen aan het middenveld te bin den om zodoende de buitenspelers meer kans op vrijheid te geven. Deze opzet mislukte door de kracht van de Zwitserse haifspelers Weber en Zurmuhle. Zwerven was o.i. een bete re taktiek voor v. d. Gijp geweest. GERR.IT VOGES heeft geen ge makkelijk debuut gehad. Hij toonde meer dan eens wel te kunnen voet ballen, maar Vonlanden schakelde hem (ea hij niet Vonlanden, zoals de opzet was!) als aanvaller uit. Tempo en hardheid zijn factoren, die Voges moet opvoeren, wil hij een ware in ternationaal worden. TINUS BOSSELAAR was de meest bewegelijke voorhoedespe ler, alhoewel Weber hem het le ven danig zuur maakte. Uitblin ken deed ook Bossplaar niet. Bij de Zwitsers vonden wij slin gerback Kernen, spil Vonlanden, linksbuiten Riva en midvoor Meier de besten. Meier schoot wel niet best, maar zijn aandeel in de combinaties en spelverdeling was groot. verrast door deze onverwachte kans, dat hij het Ieder van dichtbij nog over doel deponeerde. Een minuut later kreeg Abe een nieuwe kans, maar ook hij vond de goede richting niet. De Zwitsers put ten moed uit het feit. dat de oranje hemden enkele kostelijke kansen om te scoren, hadden gemist en zonder merkbare overgang ontstond er een zeer groot veldoverwicht van de gast heren. waarbij de tactische Zurmueh- le en de onvermoeide Vonlanden mee ten aanval trokken. SENSATIE. Toen kwam het meest sensationele moment van de gehele wedstrijd. De Munck beging de onvoorzichtigheid te ver en onnodig uit zijn doel te lopen en voordat hij zich had hersteld, zweefde het Ieder al gevaarlijk in de doelmond. Maar Notermans werd door drie Zwitsers gevloerd, hetgeen arbi ter Dusch Kennelijk ontging. Wat hem echter niet ontging was net en kele tientallen seconden later volgen de handsgeval van Kees Kuys. die een doelpunt trachtte te voorkómen door de bal uit het doel te slaan. Antenen p'aatste zich arhter de bal. nadat Van der Hart het Ieder op „keurige" wijze voor hem had neergelegd. Het keiharde schot ketste tegen de lat en de Zwitsers waren door deze tegenslag zo ver bijsterd. dat zij geen moeite deden de teruggesprongen bal opnieuw in te schieten. De bal werd tot hoekschop ver werkt. de zesde na de rust, maar ook deze had geen resultaat, en het slot van de wedstrijd werd gewonnen door het ten val brengen van Van der Gijp, door de Zwitserse doelverdediger die de Feyenoorder naar de benen in plaats van naar de bal green. Protes ten hielpen niet, maar weinig secon den iater was het pleit beslecht: Ne derland had zijn eerste landemved strijd in het nieuwe seizoen gewonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5