Nieuwe belasting in gemeente Middelburg Zeeuwse Almanak met imn &Zifpe LIONEL SHAPIRO BRACHT KORT BEZOEK AAN VLISSINGEN Agenda t t&U V I N U l ALh 6 tu a u kf o u. u w U a *v -■ iVLA-A-LN J.i isijj.'AiJMiUlSitt 1956 Middelburg krtfgt een nieuwe belasting! B. en W. stellen do raad name lijk voor over te gaan tot de instelling van een verordening op de heffing en invordering van een brandverzekeringsbelasting. Met deze belasting wil len B. en W. de kapitaalslasten tot een bedrag van rond 18.000, die voort vloeien uit de aanschaffing van nieuw brandweermateriaal, waarvoor 180.000 verzooht wordt, dekken. In hun voorstel aan de raad merken B. en W. onder meer op, dat een goed geoutilleerde brandweer de In de gemeente aanwezige roerende en onroerende goederen beschermt, waardoor elke be zitter van die goederen by het bestaan daarvan een zeker belang heeft. Hot ooilege vindt hot dus volkomen redelijk, dat van die bezitters een bijdrage in de daaraan verbonden kosten wordt gelteven. Voor financiering brandweermateriaal. De belasting zal worden gelieven, voor wat betreft het gebouwde onroe rende goed, naar de belastbare op brengst, zoals deze is vermeld in de kadastrale leggers. Voor dc belasting op de roerende goederen dient als grondslag voor de heffing de waarde meubilair krachtens de wet op de personele belasting 1950. Voor de verhouding tussen het ta rief op het onroerend goed en dat op het roerende goed, dient te wor. den uitgegaan van de werkelijke waarde, aldus B. en W, BH bena- dorlng kan worden gesteld, dat 100 maal do belastbare opbrengst van een pand gelijk is aan de kos ten van nieuwbouw en dat 30 maal de waarde meubilair do werkelijke waarde van dat meubilair is. Hot tarief op het onroerend goed dient dus 10 maal zo hoog te zijn als het tarief op het roerend goed. TOTAAL 27.144.88 Bij de heffing van een belasting naar een tarief van twee procent op het ge bouwde onroerende goed is daarvan dus de opbrengst 23.000. Het totaal van deze belastbare opbrengsten be draagt namelijk rond 1.150.000. De heffing op het roerende goed dient dan twee promil te bedragen, dat is Benoeming In het postdistrict Middelburg te Middelburg is met ingang van 17 september benoemd op de afdeling loon-administratie als schrijver le klas de heer P. van 't Hof. tot dus ver waarnemend schrijver bij de P. T. T. te Sint-Annaland. In zijn plaats is te Sint-Anmaland aangesteld de beer Mars. C. Heiboer, een opbrengst van 4144,88, omdat het totaal van de waarde in Middel burg 2.072.440 is. In totaal be draagt de opbrengst van deze brand- verzekerlngabelasting dus 27.144.88. Dit bedran- is dus ruimschoots vol doende om tie kapitaalslasten, ver bonden aan de aanschaffing van nieuw brandweermateiriaal rond 18.000 te dékken. De ramingen van de blnnenlcort te bouwen brand weer- en reinigingsgarage zjjn ech ter al enige jaren oud, zodat te ver wachten is dat de stiohtingskosten hogor komen te liggen. De daaruit voortovloeiende hogere kapitaalslas ten kunnen dus mede uit de opbrengst van de brandverzekeringsbelasting worden gedekt. Full Speed ligt in de vir- giniaklasse steeds 'n ronde vóór! Geen wonder, want echte kwaliteit wint altijd! Voor ieder,' die van 'n supe rieure virgioia houdt, staat nu de keuze-vast. Die keuze luidt voortaan: Zestien ooievaars op doortocht De belangstelling in ons land voor de ooievaar is toegenomen, sinds be kend geworden is dat dezo symboliso lie vogel nog maar zelden bier wordt waargenomen. Zaterdagmiddag had de heer J. van Rijssel uit Vlisslngcn, Lambreehtsenstraat 30, men mag wel zeggen het voorrecht, gelijk hij zelf constateerde, getuige te zijn van een boeiend schouwspel: het neerdalen van een troep van 14 ooievaars. De vogels kwamen neer op een weiland nabij Zoutelande. Zij waren kennelijk op doortocht naar warmere streken. De heer Van Rijssel had, evenals andere toeschouwers, volop gelegenheid de vogels, die in het geheel niet schuw waren, goed te observeren. Bij be nadering schatte hij hun vleugelspanning van 1.40 m tot 1.80 m. Ook uit Zierikzee bereikte ons een melding van het neerstrijken van ooievaars. Zaterdagavond kwamen twee jonge ooievaars neer op een der molenwieken van de molen, bij het Bolwerk nabij dc aanlegplaats van de provinciale boot. In Zierikzee was de belangstelling voor deze verrassende komst eveneens groot. Tot kolonel bevorderd De luitenant-kolonel bjj de kon. militaire luchtmacht, B. H. Slager, vroeger te Vlissingen, ia met ingang van 15 september bevorderd tot ko lonel. (Advertentie) M. H. BOASSON ZONEN N.V. MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19-21 KARPETTEN - BEDDEN - GORDIJNSTOFFEN Onze toonzalen zijn voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 8.30-12.30 en 2-5.30 's zaterdags 8.30-12. (levering uitsluitend via de detailhandel). VAN TOT INVASIE? Onze medewerker Barend Zwerf- mans méldt ons, dat hem drie doods hoofdvlinders zijn toegestuurd. De vlinders werden alle tussen 10 en 12 september gevangen. Omdat de vang- plaatsen vry ver uiteen liggen de dieren werden gevangen in Biezelin- ge, IJzendijke en Middelburg is het niet uitgesloten, dat het hier een late invasie van deze dieren geldt. De heer Zwerfmans zal nadere inlichtin gen gaarne tegemoet zien en hy EENDEN Binds enkele weken wonen er in de Spuikom te Vlissingen eenden. Niet zo maar een paar eenden, nee, honderden van die sierlijke water vogels. De voordien wat trieste plas water, die eigenlijk alleen in de loin- termaanden, wanneer het hard ge noeg gevroren had, een levendige aanblik opleverde als ijsbaan, heeft nu ook 3s zomers een eigen bekoring. Velen hebben de weg naar de Spuikom die voortaan beter „Een denkom" zou kunnen heten vélen dan hebben de weg naar deze kom reeds gevonden en met name des zondags kan men er enthousiaste kleuters aantreffendruk doende met het voeren van de eendjes. Maar ook bejaarde mannen, gepensioneerden, scheppen vreugde in net gedoe van de watervogels, die bedrijvig af- en aan zwemmen, opgewekt snaterend en..,, altijd hongerig! Want dat is nog een probleem voor de initiatiefnemer.' De voeding van al die eenden. Weliswaar is er reeds een handjevol getrouwen, dat overgebleven oud brood „ter Spui kom draagt", maar voor een goede gang vanzaken zouden het er nog veel meer moeten zijn. Vlissingen heeft thans zijn „een denkom". Ook in de Scheldestad kan de jeugd dus thans genieten van die aloude vorm van ontspanning, het voeren van eendjes. Eigenlijk heeft die mogelijkheid al te lang ontbro ken! Aan de Vlissingers nu om de „een denstapel" in stand te houden! Wij twijfelen er niet aan of de kinderen zullen maar al te graag bereid zijn enkele malen per week naar de Spui- kom te tijgen om broodresten uit te delen aan de eenden. En reken maar dat die eetlust hebben! hoopt er dan binnenkort op terug te komen. De doodshoofdvlinder is de grootste van onze nachtvlinders, vooral herkenbaar aan de donker bruine, tapytachtige kleur en een vlek in de vorm van een doodshoofd vlak achter de kop. NIEUWE WEG. De werkzaamheden aan de weg Sint- AnnalandPoortvliet naderen hun voltooiing. In ieder geval is de weg al berijdbaar en het laatste gedeelte werd vorige week van een slijtlaag voorzien. Het oude wegdek treft men nu alleen nog maar in de onmiddel lijke omgeving van beide gemeenten aan. Een groot aantal bochten is af gesneden en er is hier van een flinke verbetering sprake. KAUW. Een „dierenverhaal" is zo langza merhand een gewoonte geworden in dit hoekje. Mevrouw L. Goedegebuu- reQuist in Sint-Annaland krijgt da gelijks bezoek van een kauw. Elke dag geeft zij het dier een .koekje en zelfs pikt hij lekkernijen uit haar hand! Mevrouw Goedegebuure onder vindt veel vriendschap van deze mak ke vogel, die het met zijn gulle gast vrouw best kan vinden. VOOR HET EERST. Te Overslag werd ter gelegenheid van de jaarlijkse dorpskermis een grote hengelwedstrijd gehouden door de club met de toepasselijke naam „De Palingvrienden". Een rasechte ama teur, namelijk de heer G. de la Ruel- le, die voor het eerst van zijn leven een hengel ter hand nam, ging met de erepalm strijken.... Schoolarts benoemd in rayon Walcheren. De Commissie, van Beheer van de Schoolartsondionst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland benoemde tot schoolarts in het rayon Walcheren de heer J. D. Fregeres te Apeldoorn. De heer 'Fregeres komt in de plaats van mej. J. C. P. Tazelaar, die on langs werd benoemd tot schoolarts te Arnhem. De heer Fregeres, die in 1927 in Vlissingen werd geboren, behaalde; in 1954 het artsdiploma. Sindsdien is hij verbonden aan de keel-, neus- en oorafdeling van het centraal mi litair hospitaal te Utrecht. Ir. M. Klasema naar Japan Naar het Alg. Handelsblad meldt zal ir. M. Klasema, hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken, afd. dijkbouw, begin oktober a.s. voor een half jaar naar Japan gaan om van advies te dienen bij droogleggingsplannen al daar. Ir. Klasema, thans le Kampen woonachtig, heeft in 1953 een belang rijke rol gespeeld bij de dichting der stroomgaten in de dijken van Sehou- wen-Duiveland. In de bouw van de zo juist gesloten ringdijk om Oostelijk Flevoland heeft hij een groot aandeel gehad. Dat deze bijzonder knappe wa terstaats-ingenieur is uitverkoren om zijn kennis van zaken in het verre Oostaziatische land uit te dragen, mag als een eer voor de Nederlandse dijk- bouwkunde worden beschouwd. Ir. A. W. van de Plassche, 2e van rechts, directeur-generaal van de landbouw, was speciaal uit Den Haag naar Goes gekomen om zitting te nemen in de jury van het fruit- corso. (Foto P.Z.C..) Verkoping Door notaris Van Werkum vond in de zaal Heijstek te 's Heer Arendsker- ke voor de erven wed. T. de Boot Bommeljé de verkoping plaats van het woonhuis Korte Achterweg 3. Hoog ste inschrijver was de heer C. Schaal* je.voor 5009.Koper werd de heer Jac. Nieuwenhuijze voor 5550. Voorts werd een perceel bouwgrond verkocht aan de heer J. de Boot voor 1650.—-. Bij zijn bezoek aan het Alhambra- theater in Vlissingen werd de Cana dese oorlogscorrespondent en roman cier Lionel Shapiro door de dames Van Diere een tweetal poppen in Zeeuws kostuum aangeboden, Mr. Shapiro was aangenaam verrast door dit geschenk. (Foto P.Z.G.) OORLOGSCORRESPONDENT EN ROMANCIER Bij première van film over invasie De bekende Canadese oorlogscorrespondent en romancier Lionel Sha piro heeft zaterdagavond een bezoek aan Vlissingen gebracht, waar in het „Alhambra-theater" de première ging van zijn film „De zesde juni". Even vóór de eerste voorstelling hebben wij een gesprek gehad met Shapiro, een innemende persoonlijkheid, die vooral boeit door zijn eenvoud en men selijkheid. Evenmin als in zijn boek „The sixth of June" heeft deze schrij ver in zijn omgang met anderen grote woorden van node. Men beseft als men tegenover deze slanke wat verlegen aandoende auteur zit: hier is een man, die iets te vertellen heeft, maar het wil doen op zijn eigen wijze. En zo is het geen wonder, dat zijn I maanden en jaren doorgebracht in werk pas in 1955 van de pers kwam Noord-Afrjka, Sicilië en Normandië, in Amerika maar dat het intussen I en in <ie lage landen hij de zae inner- een indrukwekkende oplage heeft verkregen: meer dan twee miljoen exemplaren met vertalingen in der tien talen en nog verschillende aan vragen o.a. uit Duitsland, Joego slavië, Argentinië en Mexico. Het geheim van dit succes (in komsten: minstens een halve ton per jaar) is gemakkelijk te achterhalen voor wie met Lionel Shapiro zelf spreekt. Hij heeft de oorlogservarin gen laten bezinken. Hij hooft, de Advertentie j lijk verwerkt en 't relaas Is hét ver haal van de invasie geworden: dc mens achter de voorbereidingen van de grootste operatie, ooit in de ge schiedenis ondernomen Shapiro, die officieel in Montreal (Canada) woont, is niet vaak thuis. Deze vrijgezel zit dan in New-York, dan in Hollywood of soms maanden lang in Europa. Als dq actualiteit hem roept, dan gaat hij er op uit voor de combina tie North American Newspapers Al liance, waarvan niet minder dan 100 Amerikaanse en 12 Canadese dag bladen deel uitmaken. Zo was hij na de oorlog in Cyprus en als men het nodig vinidt, gaat hij óók naar het gebied rond het Suez-kanaal. De stijl in zijn boek is rustig maar even doordringend als de persoonlijk heid van de schrijver. Een Engels meisje, Valerie Russell, is alles wat Lt. kolonel John Wynter, befaamd aanvoerder van de Britse comman do's op do wereld heeft en voor de Amerikaanse officier, die naast hem de invasie moet meemaken, kapitein Brad Parker, betekent zij véél meer dan zijn vrouw thuis: de openharing, dat men een vrouw kan liefhebben zonder om carrière en maatschappe lijke betekenis te denken. Valerie moet nu haar eigen weg trachten te vinden, waarbij haar plicht haar voorschrijft de zijde van John te kiezen maar haar hart naar Brad Parker trekt, Dit conflict wordt weergegeven tegen de achter grond van de hoogtepunten van dc tweede wereldoorlog voor Europa, de strijd in Noord-Afrika en tenslot te de invasie. Lionel Shapiro Iaat de keus niet gemakkelijk zijn maar de plicht overheerst. Niet te verwonderen voor een man, die met de Canadese legers meevocht geheel Enron» door en leerde zijn persoonlijke belangen op zij te zetten. Hiet is voor het cc.rut, dat hij na de strijd weer op Walche ren kwam. Gevraagd naar zijn in drukken, zegt hy rustig: „Very sen timental". De namen als Goes en Vlissingen, waar hij zélf in hetie was in die be wogen dagen stemmen hem weemoe dig. Hoevelen heeft hij hier niet zien sneuvelen toen hij met het Canade se legerkorps optrok? Later was hij een der oorlogscorrespondenten, die bij de capitulatie in hotel „de We reld" in Wageningen was. Hij trok als eerste Rotterdam binnen. Het lof lied op het. Nederlandse volk klinkt niet onecht uit dezq mond, En als hij voor-liet filmdoek staat, even voor het begün van zijn film, dan wil men hem graag geloven als hij zegt óm persoonlijke redenen nog eens teruggekomen te zijn, bij de première van deze film, liet voorspel van de invasie. Het Nederlandse en het Canadese volk zijn één familie geworden, zo meent Shapiro, waar mede hij ook bedoelt dat men in Ca nada de talrijke Nederlandse emi granten een warm hart toedraagt. Bijzonder erkentelijk toonde de Ca nadese romaneier zich voor het char mante geschenk, hem overhandigd door de dames Van Liere, twee pop pen in Zeeuws kostuum. De film werd in dit blad reeds be sproken. Shapiro zélf vindt deze film uitstekend geslaagd: Richard Todd als John Wynter, Robert Taylor als Brad Parker, Dana Wynter als Va lerie Russell zijn stuk voor stuk uit stekend in hun interpretatie van de hoofdrollen en het geheel werd een indrukwekkende hulde aan het door zettingsvermogen van de Geallieerde soldaten bij de invasie van Norman- Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: „De liefdesroman van een koningin", (a.l.), 19 en 21.16 uur; Schouwburg: „De aanslag op Hitler", (14 jr.), 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „De 6e juni", (18 jr.), 18 en 21 uur; Luxor: „Manne quins for Rio", (18 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2