PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kleurrijk Zeeuws fruitcorso trok door Goes Amerikaans schip „Pelaria" ging in enkele seconden ten onder ZANDVLIET-VERSTEKELINGEN HEBBEN HUN DOEL BEREIKT WAARSCHUWENDE WOORDEN VAN REGERING IN MOSKOU VERWACHT... Slechts vijf schipbreukelingen gered Zaterdagmiddag om twaalf minuten vóór twee zond liet Ameri kaanse libertyschip „Pelagia", dat zich ter hoogte van Narvik voor de Noorse kust bevond, een S.O.S. uit, waarin om assistentie werd ge vraagd, aangezien er „iets met de romp niet in orde was". Onmiddel lijk daarop moet het schip in tweeën zijn gebroken en binnen enkele seconden in de golven zijn verdwenen. Tien schepen, waaronder een Nederlands» die te hulp snelden vonden niets meer dan wat afgedre ven wrakhout en een paar reddingsgordels. Aangenomen moet wor den» dat bij deze scheepsramp 45 zeelieden om het leven zijn gekomen. Uit één reddingboot werden vijf overlevenden opgepikt. De geredden verklaarden, dat him sloep de enige was, die men nog had kunnen strijken. De „Pelagia" een libertyschip, dat een lading van 10.000 ton ijzer erts vervoerde, had. naar "de be manning aannam, een lek opgelo pen. Een sloep met vier mannen werd gestreken om de schade aan de romp te inspecteren. Toen deze sloep afdreef zond het schip haar noodsignaal uit. In de loop van de avond arriveer de het ene schip na het andere op de plaats van de ramp. Vissers trotseer den met hun kleine boten de hevige storm, maar geen spoor van schip of bemanning werd gevonden. Een Ame rikaans vliegtuig steeg van Prest- wick in Schotland op, maar slecht zicht maakte enig resultaat van de tocht onmogelijk. De Noorse marine zette een aantal vaartuigen in, maar al evenmin met resultaat. Pas zon dagmorgen tegen zessen vond een Duits scheepje de eerste, ver afge dreven, wrakstukken. Het weer ver beterde intussen en de zee werd kal mer. Een Noorse vliegboot steeg op. Uit dit toestel werd zondagmorgen om negen uur gemeld, dat men een sloep met vijf personen had waarge nomen. Vijf geredden De Britse treiler „Northern Duke" heeft de mannen uit de sloep overgenomen. Het schip, dat zelf een Iele opliep tijdens de red dingswerkzaamheden, zou de schipbreukelingen waarschijnlijk nog vannacht naar Harstadt brengen. De mannen vertelden aan de ge zagvoerder van de „Northern Duke", dat hun schip zonk als een baksteen. Gunnar Mee, het hoofd van de Noorse reddingsdienst in Bodoe, heeft ver klaard, dat er zeer weinig hoop meer bestaat nog meer overlevenden te redden, tenzij er nog schepelingen zich aan wrakstukken hebben kunnen Auto vloog uit bocht drie mensen gedood Op de Bossche weg onder Vught is zaterdagmorgen een auto uit die bocht gevlogen, waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen en drie mensen werden gewond. De wagen, bestuurd door de 25-iarige A. O. N. uit Borne," is met vrij grote snelheid uit een bocht gevlogen en tegen een boonl terecht gekomen, waarbij N. op slag werd gedood evenals de heer W. M. (53 jaar) en zijn 49-jarige echt genote, beiden uit Bome. Twee kin deren van dit echtpaar, een 22-jarige dochter en een 16-jarige zoon, wer den zwaar gewond in een der Bossche ziekenhuizen opgenomen. Een 16-ja- rige vriend van de familie W. van G. uit Heerlen, werd licht gewond. Hardy ernstig ziek. De Amerikaanse filmkomiek Oliver Hardy is vrijdag door een beroerte getroffen en in een ziekenhuis in Hollywood opgenomen. Hardy's toe stand wordt als „zeer zorgelijk" be schreven. De acteur is 64 jaar oud. Burgemeester J. Vader heeft met zijn echtgenote afscheid genomen van Krahbendïjhe in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Pijnacker. Men ziet op deze foto hoe de gemeente-secretarisde heer H. Boshem het allerbeste wenst voor de toekomst. (Foto P.Z.C.) vastklampen. Omdat gebleken is, dat de wrakstukken al veertig zeemijlen naar het zuidoosten zijn afgedreven, wordt het zoeken in die richting in tensief voortgezet. Het vergane schip meet 7238 tun en was op weg van Narvik naar Balti more. De laatst bekende positie van de „Pelagia" was 67.15 noord, 11.59 oost. De bemanning bestond vermoe delijk uit 50 personen. De plaats van de ramp is een van de onherberg zaamste in Noorwegens kustland: bij de beruchte Vestfj orden, waar reeds zoveel scheepsrampen zijn voorgeko men. (United Press.) Oud-SS-ers eisen „rechten" Ongeveer 6000 oud-leden van de Waffen-SS, Hitiers elitetroepen, heb ben zaterdagavond te Minden in Westfalen de vroegere SS-pancser- generaal Meyer toegejuicht, toen de ze gelijke rechten voor hen eiste. Oua-leden van de Waffen-SS, die door het tribunaal te Neurenberg tot een misdadige organisatie is ver klaard. hebben niet dezelfde rechten op pensioen als de andere oud mili tairen. Meyer zei, dat de oud-Leden van de Waffen-SS, van wie er thans nog on geveer 400.000 in leven zijn. zeer on gaarne dienst zullen nemen m de Westduitse strijdkrachten zolang hun ..louter militaire" formatie uit de oor log nog „van haar eer blijft beroofd". Volgens Meyer heeft de Waffen-SS in de oorlog geen „uitroeiïngsac'.ies" ondernomen Indien, men het Legen- deel zegt., maakt men zich schuldig aan geschiedvervalsing, zo zei hij. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door vele honderden oudleden van de Waffen-SS uit België, Denemarken, Frankrijk, Nederland, Oostenrijk, Zuid-Tirol en Zwitserland. In Tunesië is zaterdagmiddag om twaalf uur eeü algemene staking be gonnen uit protest tegen het incident waarbij een Frans vliegtuig een Tu- nesisch dorp heeft beschoten en ge bombardeerd. VADER IS OOK ONDERWEG. Dankbaar afscheid van gastvrije „Orontes". De „kinderen-Zandvliet" zijn weer thuis. Zondagmorgen arriveerden zij per schip in Rotterdam na een avon tuurlijke reis, die ze als verstekelin gen van Australië naar Engeland hebben gemaakt. Verstekelingen zijn ze eigenlijk maar twee uur geweest en ze danken het helemaal aan het feit, dat kapitein Edgecombe van het Britse passagiersschip „Orontes" het een „bijzonder geval" vond, dat ze niet bij de eerstvolgende haven weer van boord zijn gezet. Anna (19), Adriaan (12), Gerard (10), Robbie (8) en Pauline (6) Zandvliet, waren twee jaar geleden naar Australië geëmigreerd met hun ouders. Moeder moest echter naar Nederland terug om daar te genezen van een tropische ziekte. De kinde ren, die hun moeder erg misten, wa ren niet van plan als verstekeling naar Nederland, naar hun moeder te reizen. Toen ze echter in Fremantle een uitstapje naar de diergaarde zou den maken, kwamen ze als vanzelf bij de haven terecht. Daar bekeken ze met honderden anderen het passa giersschip Orontes. Toen het sein klonk voor de be zoekers om het schip te verlaten, was daar ineens bij Anna het plan: „We gaan naar moeder", zei ze tegen haar broertjes en zusje. Die vonden het best. Bijna onmid'dellijk vertrok het schip. Na twee uur onopgemerkt tussen de vele passagiers rondgescharreld te hebben, meldden de kinderen zich bij de scheepsautoriteiten. De vol gende dag ontmoetten ze de kapitein, die vanwege het bijzondere geval toe stemming gaf om te blijven. De kin deren werden ondergebracht in het scheepshospitaal. De passagiers heb ben ze verwend met cadeautjes en kleren, vooral de verjaardagen van Anna en Gerard maakten ze tot feestdagen voor de verstekelingetjes. Ook kapitein en bemanning maakten het de kinderen zo gezellig mogelijk, evenals de Nederlandse consulaat ambtenaren met wie ze onderweg te maken hadden. De kinderen namen zaterdag, erg dankbaar, afscheid aan boord van de Orontes, in Londen. Vader Zandvliet is inmiddels als werkend passagier aan boord van de De fruitfee heeft zaterdagmid- dag tot besluit van de Zeeuw- se' frümceek 1956 de prijzen uitgereikt van het. Goese fruit- corso. Hiér rijkt zij de eerste prijs, een wisselbeker en een geldprijs van 500, uit aan p de vertegenwoordiger van N. V. Zeeuwse Fruitieeltmij., die voor haar alleraardigste uit- beelding van Roodkapje en n de wolf 88 punten in categorie artistieke wagens verkreeg. Rechts van 'de fruitfee de Amerikaanse groentekoningin m 1955, miss Beverly Bishop. H (Foto P.Z.C.) 1 inn „Amstelkerk" de reis uit Australië naar Nederland begonnen. Een woordvoerder van de maatschappij van de „Orontes" deelde in Londen mee. dat de heer Zandvliet aangebo den heeft de kosten van de overtocht van de kinderen te betalen. De zoon .van het gezin Zandvliet die ter koop vaardij vaart is ook onderweg naar huis. Zo zal straks bet hele gezin weer verenigd zijn. De vijf „Zandvlietjes" in Nederland. De foto toont bij aankomst in Rot terdam v.l.n.r. Adriaan (12), Pau line (6), Rob Smevrouw Zand vliet, radioverslag geef ster Mies Bouwman, Anna (19) die het plan voor de overtocht ontwierp en uit voerde en Gerard (9). Nasser: „Wij verdedigen ons recht tot de laats te druppel bloed" De Sowjet-Unie heeft zaterdagmiddag gewaarschuwd, dat „dreigemen ten met geweld" die Engeland en Frankrijk tegenover Egypte hebben geuit, leiden „tot een toestand, die een gevaar is voor de vrede". In een verklaring, die door Radio Moskou werd omgeroepen, waarschuwde de Russische regering, dat de Brits-Franse militaire voorbereidingen in het oostelijk deel van de Middellandse Zee een dreiging van een totale oorlog inhouden. „Wij zullen onze rechten tot de laatste druppel bloed verdedigen en nooit de oprichting van een gebruikers-vereniging voor het Suezkanaal erkennen", aldus sprak president Nasser zaterdag in een rede voor Egyp tische piloten. „Geen aanvaller zal Egypte levend verlaten", aldus Nasser. Nasser waarschuwde het westen, dat bij een aanval de belangen en hulpbronnen in het midden-oosten voor hen voor goed verloren zouden zijn. Hij gaf de verzekering, dat het kanaal zal blijven functioneren zo als het steeds gedaan heeft. De passage door 't kanaal werd in 't weekend geminiseerd tot twee kon vooien per dag. Bij de oude maat schappij passeerden er dagelijks vier konvooien. Vrijdag zijn niet minder dan vijftig schepen door het kanaal loodst. Dat is een recordaantal. De Egyptenaren beschuldigen de Engelsen en Fransen er van ex tra-veel schepen door het kanaal te sturen om daarmee te probe ren de scheepvaart in de war te sturen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft de uitnodigingen verzonden voor conferentie, die in deze week zal worden gehouden in Londen ter oprichting van de Suez- gebruikers-associatie. W.-Duitsland, Perzië, Japan, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Italië hebben reeds te kennen gegeven vertegenwoordigd te zullen zijn. Uit Den Haag wordt vernomen, dat een Nederlandse dele gatie opnieuw onder leiding zou staan van mr. Luns. De agenda voor Voor de tweede maal beleefde Goes zijn fruitcorso. Met een verder stijgend succes en een nóg grotere belangstelling dan vorig jaar! En kele tienduizenden bezoekers schattingen variëren van veertig- tot zestigduizend kwamen zaterdag van heinde en verre naar de Ganze- stad om deze grootse manifestatie voor het Zeeuwse fruit te aanschou wen. Het werd een grandioos feest, waaraan alles ten goede mede werkte. Evenals vorig jaar stond er 's middags een stralend zonnetje aan een bijna wolkeloze hemel, in de avonduren was het vrijwel blad stil, organisatoren en de politie zorgden voor een vlot verloop en voorts hebben ook de deelnemers aan het corso dit festijn tot een groots slot van de Zeeuwse fruïtweek 1956 helpen maken. Een volgentle maal .wordt het nóg beter, zeggen de organisatoren reeds. Na de start van vorig jaar. tóen men zonder enig voorbeeld want voor zover bekend, is dit fruitcorso een unicum voor heel West-Europa met een twintigtal wagens op de weg kwam, was thans dit aantal niet al leen gegroeid, doch viel er ongetwij feld ook een kwalitatieve vooruitgang te bespeuren. Wat verschillende deelnemers ge presteerd hebben, mag artistiek ver antwoord worden genoemd. Al zal het geheel verder aan schoonheid kunnen winnen. Een der juryleden, ir. J. J. van Hennik, de rijkstuinbouwconsu- lent voor Zeeland, maakte bij de be kendmaking van de prijzen in dit ver band de o.i. juiste opmerking, dat met de hulp van iemand die het cor so centraal arrangeert en de deelne mers kan adviseren, het artistieke peil nog meer kan worden opgevoerd! Reeds tegen twee uur 's middags kreeg Goes een enorme m ens en in vó- sie te verwerken. Overvolle treinen liepen het station binnen en brachten o.a. vele honderden bezoekers uit Walcheren aan. Op de toegangswegen werd het steeds di-ukker met auto's en bussen, die aangroeiden tot lange files, die door een goede verkeersrege ling toch vry snel konden verwerkt. De straten begonnen zich te vullen en toen even na half drie de vele honder den meters lange stoet zich van het veilingsterrein in beweging zette, had zich langs de gehele route een dichte rij van belangstellenden geschaard. Hef werd een glorieuze tQcht. Vaak onder een regen van confetti en ser pentines maakte de vriendelijk wui vende fruitfee, op haar troon gezeten haar rondgang door de stad. Zes mu ziekkorpsen, waaronder de in kleuri ge uniformen gestoken Harmonie „Apollo" uit Etten, die menig applaus had te incasseren, deden de overvolle straten daveren van de vrolijke klan- Binnenstad één deinende mensenzee. ken en hartelijk waren de toejuichin gen welke de deelnemers, als beloning 'voor hun vele arbeid ten deel vielen. Originaliteit, gepaard aan artistici teit had verschillende wagens omge toverd tot ware kunststukjes. De jury. ditmaal bestaande uit nie mand minder dan ir. A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, de heer C. Boudewijn. voorzitter van de Ned. Fruittelers Or ganisatie en dr. J. J. van Hennik. de Zeeuwse rijkstüinlbouwconsulent, had geen eenvoudige taak. Het geringe puntenverschil tussen de diverse prijs winnaars wijst dit.trouwens wel uit. Op de Grote Markt waar tegen half vijf de stoet na de middagrondgang werd ontbonden, heeft de fee de prij zen uitgereikt. In internationaal ge zelschap, want zoals aangekondigd, heeft ook de Amerikaanse groenteko ningin 1955, miss Beverly Bishop, die bhans bij de familie Kakebeeke te Ril- land-Bath verblijft in het kader van de uitwisseling van landbouwjongeren het corso met een bezoek vereerd. Het werd een gezellige, ongedwongen ont moeting tussen koningin en fee. In een vlot Engels speechje riep de Goese fee in de lounge van hotel „de Korenbeurs" haar gaste een welkom toe en toen het gezelschap even later op de markt verscheen voor de prijs uitreiking, liet ook miss Beverly zich niet onbetuigd. In Amerika is men op het gebied van de publiciteit wel zo een en an der gewoon. Tóen miss Bevèrly dan ook een microfoon voor de neus werd geduwd, hield ze voor de vuist weg een vriendelijk toespraakje tot het publiek. „Dat ze (natuurlijk) blij was om hier te zijn, dat ze de „fruitparade" had gezien en bij haar terugkomst in Amerika er over zou vertellen". PRIJSUITREIKING Na dit prettige internationale inter mezzo, ging de fruitfee, ijverig geas sisteerd door de onvermoeide voorzit ter van de fruitcorsocommïssie, de (Vervolg op pag. 7). de conferentie vermeldt drie hoofd punten: De besprekingen van Men- zies, het plan van Egypte voor het bijeenroep~en van een conferentie van alle kanaaigebruikers en de oprich ting van de vereniging. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Foster Dulles zal dinsdag in Londen aankomen, evenals zijn Fran se ambtgenoot Pineau. Twintig lan den, waaronder Rusland, India en In donesië hebben inmiddels te kennen gegeven het plan van Nasser voor een grote Suezconferentie te steunen. Een functionaris van het Egypti sche kanaalbeheersorgaan heeft mee gedeeld, dat 212 buitenlandse em- ployé's vrijdag het werk hebben neergelegd. Daarbij waren 92 lood sen, onder wie tien Nederlanders. In Indonesië: persvrijheid beknot De chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal-majoor Abdoel Harris Nasoetion, heeft' een „nood- besluit" afgekondigd waarin de pu- hlikatie van geschriften, foto's en Samfletten, die kritiek, insinuaties of elcdigïngen tegen president Soekar- no. vice-president Katta, rechterlijke instanties en in functie zijnde rege ringsambtenaren bevatten, worden verboden. Dit besluit, dat werd uitgegeven in naam van de Nationale veiligheids raad, is gekomen na een stroom van onthullingen in verschillende dagbla den over corruptie, waarbij hoge au toriteiten betrokken zouden zijn. Het Indonesische nationale comité van het „Internationaal Persinsti- tuut" heeft zaterdag de verordening van generaal-majoor Nasoetion ge brandmerkt als een „schending van de persvrijheid". Het comité heeft een beroep op de journalistenvf :eni- ging gedaan om de persvrijheid hoog te houden en op de regering om dit „ondemocratische" besluit, dat af breuk zal doen aan de goede naam van Indonesië in het buitenland, in te trekken. Enkele leidende Indonesische hoofd redacteuren zeiden tegen de corres pondent van het A.N.P. in Djakarta, aat zij „gewoon door zouden gaar.". DROOG WEER. Overwegend droog weer met zon nige perioden, maar tijdelijk ook enige overdrijvende wolkenvelden. Meest matige noordelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 18 september. Zon op 6.21 onder 18.50 Maan op 17.46 onder 4.35 199e jaargang - no. 220 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4,—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regei met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureau's: Vlisslngen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 llinen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20: Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerixzee. N. Bogerdstr. 24. telef. KOSTTE SCHEEPSRAMP 45 MANNEN HET LE VEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1