Woensdag in Londen oprichting van de gebruikers-associatie Prins Bernhard ere-voorzitter van internationale werkgroep KLANKBORD POLITIEKE MOORDEN: WAPEN VAN MAKARI0S EN GRIVAS ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 PROVINCIAL* ZBBUWBB COURANT VIJFTIEN LANDEN KRIJGEN UITNODIGING Bijna alle niet-Egyptische loodsen len vannacht het werk neer legde Bijna alle niet-Egyptische loodsen, die in het Sue/,kanaal werkzaam waren, hebben vannacht om twaalf uur hun werk neergelegd. De zon stond op deze laatste dag voor de mannen, waarvan de meesten vele jaren ervaring in het kanaal hadden, verzengend heet boven de omstreden 160 kilometer lange waterweg. Bij de laatste schepen, die onder het vertrouwde geleide voeren was de Nederlandse tanker >,Vasum", met aan boord de Engelse loods N. S. Henderson, die ver klaarde, dat hij de uren telde „tot alles over is". Spoedig zal er op de ervaren loodsen waarschijnlijk een beroep worden gedaan door de ..Vereniging van gebruikers van het Suez- kanaal". het coöperatief „beheers"lichaam, dat door de westelijke Grote Drie is voorgesteld. Een Britse woordvoerder deelde gisteren mee, dat vertegenwoordigers van de belangrijkste staten-gebruikers volgende week woensdag in Londen bijeen komen om de associatie op te richten. Voor deze conferentie worden uitgenodigd de vijftien landen, die het plan-Dulles hebben gesteund, dus niet Rusland. India. Indonesië en Ceylon. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, vliegt he denochtend naar Parijs, waar hij de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westeuropese Unie, waar onder mr. Beyen, zal ontmoéten. De oude Suezkanaalmaatschappij heelt bekend gemaakt, dat zij een aandeelhoudersvergadering heeft uit geschreven op 15' oktober in Parijs. Premier Mollet heeft een speciale commissie uit het kabinet benoemd om de ontwikkelingen in de Suez- kwestie nauwlettend te volgen. In gewoonlijk welingelichte krin gen in Washington gaf men de vol gende punten waarin de voorgeno men gedragslijn van het westen zou kunnen worden samengevat: Proefschip 1. De voorgestelde gebruikersver eniging zal aan beide zijden van het kanaal in internationale wa teren een schip stationeren. 2. De vereniging zal een proef schip (c.q. konvooi) door het ka naal zenden, met eigen loods aan booi'd, met als opdracht de Egyp tische autoriteiten volkomen te gehoorzamen, behalve wat betreft het aan boord nemen van een Egyptische loods. 3. Indien Egypte het proefschip tot stoppen dwingt, dan zal het de steven wenden en om de Kaap varen. Een dergelijke daad van Egypte zou dan als een schending van de conventie van 1888 wor den beschouwd. Kans op mooi, droog weer. (Van onze weerkundige medewerker) |j Wanneer wij op de barometer kijken, dan durven wij een mooi en droog weekeinde voor- spellen. De hoge barometer- stand is het gevolg van een uit- loper van een hogedrukgebied, p dat boven de oceaan ligt. Ach- ter de stormdepressie die naar Noord-Noorwegen is getrok- ken, is de luchtdruk boven Eh- geland vrijdag blijven stijgen M met als gevolg, dat een zwak koufront heel langzaam ovér. Nederland naar het zuidoosten m is getrokken. Er komen enkele opklaringen voor en het weer is rustig. Van de Golf van Bis- caye uit trok vrijdagavond een kleine storing in de richting van het Engelse Kanaal en ver- oorzaakl.e in het zuiden van Engeland enige regen. De kans op regen blijft ook in het zuid- westen van ons land tijdens i| het weekeinde aanwezig, maar afgezien hiervan blijft het rus- tig en de temperatuur zal voor jy- september nog vrij aangenaam g zijn. Ook zijn er nog opklarin- gen te verwachten, zodat het fy gedurende het weekeinde nog g best een beetje mee kan vallen llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1 WEL GEWEND. De politie van Triëst in Italië heeft moeten erken nen, dat een krankzinnige, die uit een gesticht in Oostenrijk was ontvlucht erin geslaagd is in zijn gestichtskle- ding naar Italië te liften, zonder door Iemand opgemerkt te worden. „De mensen zijn er hier wel aan gewend, dat buitenlandse toeristen een beetje vreemd gekleed gaan", was het com mentaar van de politieman. ONGEDEERD. Steven McVicker inwoner van Hollywood werd midden in de r-mht wakker en zag zich om geven door laaiende vlammen: zijn huis stond in lichterlaaie. Steven aarzelde geen moment, maar sprong onder zijn douche cn zette de kraan zo wijd mogelijk open. Brandweer mannen haalden hem later veilig on der de waterstralen vandaan. „SNOR". De haarstijl van sir An thony Eden toont „de latente prik kelbaarheid van iemand die er ver driet van heeft dat zijn goede bedoe lingen niet worden begrepen", aldus Albert Saphier, een vooraanstaand Brits barbier, in het Engelse vakblad voor kappers. Saphier gaf sir Anthony de raad, zijn snor wat uit te dunnen „om een gevoelig gelaat een krachtiger uit drukking te geven". Een dunnere snor past beter bij een staatsman, zo meent Saphier. Ondanks de verzekering van Nas ser, dat Egypte het ook wel zonder Europese loodsen kan klaarspelen, leverde het beschikbaar hebben van voldoende loodsen gisteren al ernsti ge moeilijkheden op. W aarschuwing In Duitsland en Denemarken heeft de Egyptische ambassadeur gisteren de regeringen gewaarschuwd, dat uit voeren van het plan van de Grote Drie oorlog zou betekenen. Eenzelfde waarschuwing kreeg Dulles donder dag. De Deense premier Hansen heeft te kennen gegeven geen voorstander te zijn van het westerse plan. De oppositieleider in de Cevlonese Tweede Kamer merkte op, dat wan neer de grote machten de wet in eigen hand gaan nemen, de Verenigde Naties wel ontbonden kunnen wor den. De Britse ambassade in Cairo heeft de ongeveer 2000 Engelsen, die nog in Egypte zijn aangeraden het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Een woordvoerder in Parijs heeft ver klaard, dat de brief, die Mollet don derdag van Boelganin ontving geen enkel dreigement inhield, maar dat het slechts een raadgevend geschrift was. Niet realistisch De kans bestaat dat de Suezkanaal- crisis tot fundamentele veranderingen in de Britse economie zal leiden, die de Engelse regering er toe zouden kunnen brengen in november een buitengewone begroting in te dienen. Van dit gerucht maakte de „Financial Times" gisteren melding. Naar het A.N.P. bij informatie in Amsterdamse zakenkrmgen verneemt, maakt men zich daar over de onmiddellijke ge volgen, die voor het bedrijfsleven uit de kwestie van het Suezkanaal kun nen voortvloeien, niet ongerust. In Cairo kwam gisteravond een aantal Russische loodsen aan. De di recteur van de oude Suezkanaalmaat schappij heeft gisteravond voor de B.B.C. verklaard, dat het plan van de Grote Drie niet erg realistisch is. Men staart zich maar blind op de loodsen, maar die vormen in wezen maar een klein onderdeel. Er is zo veel meer: sloepen, sleepboten, sta tions, seininrichtïngen en boeien. Het plan is zeer moeilijk uitvoerbaar. De oude kanaalmaatschappij zou wel haar medewerking willen verlenen. Nieuwe brief van Boelganin aan Eisenhower. Gemeld is, dat de Sowjetrussische premier, maarschalk Boelganin, een nieuwe brief over ontwapeningsza ken aan president Eisenhower lieeft gezonden. De inhoud ervan is thans door radio-Moskou gepubliceerd. Volgens Boelganin is het niet nodig dat voor een staken der proefnemin gen met kernwapens internationale overeenkomsten worden gesloten. „Bij de huidige stand van wetenschap en techniek is het altijd mogelijk vast te stellen, dat een kernwapen tot ont ploffing is gebracht". De jubilerende directeur van rt gemeentebedrijven in Middel- H burg, ir. B. J. Roeters van Len nep, ontving tijdens de in hotel ,jDe Burg" gehouden re- H ceptie een fraai horloge, dat M namens het personeel M H werd overhandigd door mevr. rt A. van der Graaf-van der Giessen. 1 (Foto P.Z.C.) lllllllllllllllllllliilllillllllllllllllllllllH Indonesiërs wensen dood van Schmidt De vereniging van desa-ambtena ren heeft uit naam van haar 350.000 leden de doodstraf geëist voor Schmidt aldus meldt het commu nistische dagblad „Harian Rakjat" gisteren. OOK CYPRUS-POLITIEK GOEDGEKEURD Is Makarios op de Seychellen ziek? Na een vinnig debat in het Engelse Lagerhuis heeft de regering-Eden gisteren ook het vertrouwen van dé afgevaardigden gekregen voor haar politiek inzake Cyprus. De Labour- oppositie had, om van haar wantrou wen blijk te geven, een stemming uit- Rodeo-show op Middelburgse Markt Wat zeildoeken en touwen vormden vrijdagavond het circus, dat Delmon- te's toreadors, in welke romantische naam de uit Hongarye gevluchte cir cusfamilie zich gehuld heeft, op het parkeerterrein achter de Markt te Middelburg hadden ingericht. Enkele honderden toeschouwers hadden zich rond de met schijnwerpers verlichte piste geschaard, waar zij een op Portugese wijze opgevoerde „rodeo-show" hebben bewonderd. Het hoofdnummer van deze show werd voorgedragen door drie torea dors, die op soms adembenemende wijze in een gevecht waren gewikkeld met stieren. Het was echter maar ge lukkig, dat deze gevechten op Portu gese wijze uitgevoerd werden, want in dat land mag er namelijk geen bloed aan te pas komen. De dieren mogen dus alleen maar op de knieën gedwon- fen worden en dat viel de drie torea- ors in het geheel niet mee. Meestal kwamen de stieren als overwinnaar uit de strijd. Even sensationeel waren de „bij- nummers" van de show. Daar was Harryson, die grote bijval oogstte met zijn touw- en schietnummers. Feilloos sloeg deze „show-man" met een zweep in uiterste koelbloedigheid een P.Z.C. in snippersVoorts toonde de 14-jarige Carmen zich een bijna volleerde acrobate, temeer daar zij werkte op een tamelijk wankele in stallatie. Dan waren de toeschouwers verrukt over de grote intelligentie die Bobby, de kleine ponny, ten beste gaf. Tenslotte maar niet het minst waren er dan de twee donkerogige signorita's, die, zoals men op de foto kan zien, volbloed Spaanse volksdan sen ten beste gaven, compleet met castagnetten. Vandaag zaterdag treden Del- monte's toreadors eveneens op en wel om 3 en 8 uur. (Foto P.Z.C.) gelokt over het voorstel om de de batten tot 23 oktober te verdagen. Deze verdaging werd daarna goed gekeurd met 308 tegen 243 stemmen. Philip Noel Baker, voormalig La bour-minister, betoogde, dat de Cy prioten recht hebben op zelfbestuur en eventueel op aansluiting bij Grie kenland. Hij betreurde het, dat het aanbod van een wapenstilstand van de Eoka door de regering beantwoord was met een ultimatum. Hij stelde voor, dat de regering nu het initiatief tot een. bestand zou nemen en onderhande lingen zou openen door aartsbisschop Makarios naar Londen te laten ko men. De authenticiteit van het „dag boek van Grivas" trok spreker in twijfel. In zijn antwoord betoogde minis ter Lennox Boyd, dat Engeland hoewel de regering het zelf beschikkingsrecht van de Cy prioten erkent Cyprüs op het ogenblik niet los kan laten in verband met de grote strategische betekenis van het eiland in de kwestie om het Suezkanaal. Hij verklaarde, dat Griekenland op het eiland geen recht kan laten gel den. De rechtskundige, lord Rad- cliffe, is thans bezig met een ont- werp-grondwet voor Cyprus. Minis ter John Hare, zei nog, dat het niet in het openbaar belang zou zijn aarts bisschop Makarios thans in staat van beschuldiging te stellen. Meegedeeld werd, dat het onomstotelijk vast is komen te staan, dat het gevonden dagboek van Grivas is en dat Maka rios en Grivas de politieke moord als wapen hebben gebruikt om de gemoe deren op te hitsen en druk uit te oefenen op de Britse regering. Hare stelde nadrukkelijk, dat lord Rad- cliffe niet zou onderhandelen op Cy prus, met niemand. Hij maakt een grondwet. Het plan voor de grondwet zou in werking kunnen treden, wanneer de Eoka door zijn terreur een oplossing niet langer onmogelijk maakt. Van de Seychellen komt het be richt, dat Makarios, die daar in ver banning leeft ter observatie in een ziekenhuis is opgenomen. Zo bij al ziek is, dan zal dit niet worden be kendgemaakt. De benoeming voorzitter produktschap zuivel. Minister De Bruijn heeft, in ant woord op schiftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Meel, een uiteenzetting gegeven over de procedure die is gevolgd bij de benoe ming van de voorzitter van het pro duktschap voor zuivel. Deze procedu re is in het geval van het produkt schap voor zuivel dezelfde geweest als die. welke gevolgd is bij de benoe ming der voorzitters van andere pro duktschappen. Zij vindt haar grond slag in artikel 78, van de wet op de bedrijfsorganisatie, waar bepaald wordt, dat de S.E.R, wordt gehoord alvorens 'n voordracht tot benoeming aan de kroon wordt gedaan. Het ho ren van de Raad geschiedt in deze vorm, dat aan de Raad suggesties worden gevraagd omtrent bepaalde personen, onder opgave van de rede nen, waarom de Raad de gesugge reerde persoon of personen voor de vervulling van het betrokken voor zitterschap geschikt acht. Het is de minister bekend, dat de Raad ook in dit geval overleg heeft •gepleegd, waarna de Raad, evenals bij de meeste andere produktschappen adviseerde de voorzitter van het oude bedrijfschap ter benoeming voor te dragen. Dit advies is vervolgens door de 'minister van Landbouw en van •Economische zaken gevolgd. Het is de minister bekend, dat een aantal ondernemersorganisaties in de zuivel sector zich tot de S.E.R. heeft gewend met het verzoek, alvorens een advies uit te brengen omtrent de benoeming van een voorzitter van het produkt schap voor zuivel, die organisaties formeel en als zodanig te horen. De Raad heeft het echter niet wenselijk geacht in dit geval af te wijken van de door de Raad ook bij het advise ren omtrent de benoeming van voor zitters van andere, produktschappen gevolgde procedure van informele raadpleging van het bedrijfsleven, omdat een officiële raadpleging, als door bedoelde organisaties gewenst, ten aanzien van benoemingen van personen onjuist en ondoelmatig werd geacht. De minister is met de Raad van oordeel, dat een dergelijk formeel overleg met de betrokken organisa ties onjuist zou zijn geweest en met name ook zou indruisen tegen de dui delijke bedoelingen van de wetgever. Tandheelkundige verzorging van ziekenfondsverzekerden. Leden van de Nedei'landsche Maat schappij tot bevordering der Tand heelkunde hebben zich in een alge mene vergadering te Amsterdam uit gesproken over een voorstel tot het aanbrengen van een aantal wijzigin gen in de tandheelkundige verzor ging van ziekenfondsverzekerden. De voorgestelde wijzigingen, beogen in de eerste plaats meer aandacht voor de tandheelkundige verzorging van de jeugd en voorts een zo nuttig mo gelijke besteding van de voor tand heelkundige hulp beschikbare zieken- fondsgelden, zowel door een meer doeltreffende voorlichting voor de verzekerden als door een groter on derscheid in de rechten van de ge- saneerden en ongesangerden. Daarbij zullen de rechten van ongesaneerden verder moeten worden beperkt, ter wijl anderzijds verzekerden, die blijk hebben gegeven prijs te stellen op een goede gebitsverzorging, in incidente le gevallen in de gelegenheid dienen te worden gesteld tot het verkrijgen van een tegemoetkoming van zïeken- fondswege ingeval een behandeling plaats vindt die uitgebreider is of meer afgestemd op de tandheelkun dige mogelijkheden. Het Wereldgebeuren Loodsen De Suez-crisis nadert thans haar hoogtepunt. Vandaag vertrekken uit Egypte de buitenlandse ka- naalloodsen, die niet langer voor de Egyptenaren willen werken. De oude Suezkanaalmaatschappij had ongeveer 250 loodsen in dienst, die convooien tot een totaal van meer dan 40 schepen per dag door het ka naal brachten. De meeste loodsen waren Engel sen en Fransen. Tot voor enkele ja ren was er geen enkele Egyptische loods bij de Kanaalmaatschappij in dienst. Dat vedroot Nasser, die de kanaalmaatschappij onder druk zette door toelating van nieuwe buitenland se loodsen te weigeren als niet een aantal Egyptenaren tot loods werd opgeleid. De kanaalmaatschappij nam daar op een veertigtal Egyptenaren in op leiding. Vermoedelijk zullen vandaag alleen nog deze Egyptenaren én een twaalftal Griekse loodsen die sterk geassimileerd zijn aan de Egyp tische bevolking de arbeid voort zetten. Het is uitgesloten dat dit kleine aantal loodsen de scheepvaart door 't Suezkanaal vlot kan laten verlopen. Evenmin is het doenlijk schepen zonder loods door het kanaal te la- toen passeren, want het vaarwater is op bepaalde punten zeer moeilyk door de wisselende stroom. Een snelle opleiding van nieuwe loodsen is cok al niet denkbaar, al thans niet als men de eisen wil hand haven. welke de oude Suezkanaal maatschappij stelde. Een van die ei sen was. een leertijd van verscheidene jaren en daarna moest men tien ja ren als loods tweede klas gevaren hebben, aleer men loods eerste klas werd en de grootste schenen door het kanaal mocht brengen. Tegenover de zware eisen stond, dat de kanaalloodsen behoorden tot de bestbetaalde zeelieden ter wereld. Blijkens een verklaring van de Franse minister-president Mollet ligt het in de bedoeling van de Engelse en Franse regering om de beloodsing aan te grijpen als dwang middel tegen Nasser. De „Internationale Vereniging van Kanaalgebruikers", die door Enge land en Frankrijk deze week werd opgericht, zal de vertrekkende Suez- loodsen in dienst nemen. Straks zal een Engels of Frans schip met zo'n eigen internationale loods aan boord zich melden voor de ingang van het Suez-kanaal en de kapitein zal vrije doorvaart eisen op grond van de Conventie, die in 1888 te Constantinopel werd sresloten. In die 'conventie garandeerde Egypte de vrije doorvaart. Wordt het schip niet in het kanaal toegelaten, dan "heeft men aanleiding om verdere maatre gelen tegen Egypte te nemen. Dat kan dan een groot internatio naal conflict worden. Uit Cairo wordt intussen gemeld, dat Egypte zal weigeren aan enig convooi van het gebruikers genootschap doorvaart te 'geven. Men meende, dat Egypte de doorvaart ge makkelijk kon beletten door alleen maar niet samen te werken. De premier van Ceylon, Bandara- naike. die een tamelijk emotioneel man is, heeft verklaard, dat de we reld door de Suez-kwestie dicht bij een oorlog is gekomen. Hij vreesde, dat deze derde wereldoorlog zou uit breken als de grootmachten, die bij de Suez-kwestie zijn betrokken, geen terughoudendheid betrachten. De Engelse regering had hem niet medegedeeld, dat het gebruikersge nootschap zou worden opgericht en hij veronderstelde, dat ook Indifl, daarin niet was gekend. Blijkbaar betreurde de premier dit, maar tot troost kan hem wellicht strekken de wetenschap, dat Enge land. Frankrijk en de Verenigde Sta ten geen enkele regering van een ander land hebben geraadpleegd over de oprichting van het gebnïïkersge- nootschan. Zij wilden de Egyptiscme premier Nasser op korte termijn een halt toeroepen. Dat is nu geschied. Slotzitting van de conferentie inzake menselijke verhoudingen Ij» de vrijdagmiddag te Nijmegen onder voorzitterschap van prins Ber. hard gehouden plenaire slotzitting van de internationale conferentie inzak menselijke verhoudingen is met algemene instemming besloten tot het in stellen van een internationale werkgroep voor menselyke betrekkingen. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap en het ere-voorzitterschap willen aanvaarden. Tot voorzitter dezer internationale werkgroep werd be noemd prof. F. J. T. Rutten. Van Nederland worden voorts in deze groep ge kozen prof. dr. E. de Vries en mr. J. A. Berger. In deze groep hebben voorts nog 22 personen zitting uit alle delen van de wereld. In een slotwoord heeft prins Bern hard gesproken over de geest van de ze conferentie. Bij de voorbereidingen werd ge vraagd het onderwerp van de confe rentie te beperken tot „menselyke verhoudingen in de industrie". De re sultaten bewijzen dat de keuze van een algemene conferentie de juiste was. Het was nuttig het vraagstuk van de menselijke verhoudingen op zo breed mogelijke basis te stellen: be trekkingen tussen personen, die tus sen groepen en die tussen naties. Deze brede basis stelde ons In staat, aldus de prins, niet te blijven staan bij vraagstukken van techniek en me thode, maar telkens weer de menselij ke persoon te vinden als de kern van menselijke betrekkingen. De discussies waren zeer openhar tig en levendig, maar aan de andere kant ook zeer objectief en vol van we derzijds begrip. De prins zei zeer dankbaar te zijn voor de samenwerking om te komen tot zulk een atmosfeer van oprecht heid in een periode van zovele span ningen. Veel sprekers, aldus prins Bern hard, allereerst H.M. de Koningin, hebben de waarheid van het individu en de kracht van de menselijke liefde onderstreept. Alleen door het vast ge loof in deze eeuwige waarheid zijn wij in staat betrekkingen op te bouwen die menselijk kunen worden genoemd, zelfs in dit technisch tijdperk. De prins verklaarde hierna de conferen tie voor gesloten. SIR JOHN BAND ARANA IK A dicht bij een derde wereldoorlog door de Suez-kanaalkwestie Prof. dr. J. Boeke overleden. In Bandoeng is overleden prof. dr. J. Boeke, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht in de his tologie en de embryologie. Hy bereik te de leeftijd van 81 jaar. „Haarlem" pikte compleet schip uit volle zee op. Het m.s. „Haarlem" van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot maatschappij te Amsterdam heeft donderdag in volle zee een .vissers boot en de bemanning daarvan ge red. De uit Kingston (Jamaica) afkom stige vissersboot „Sabrina", een be trekkelijk nieuw schip, werd hulne- loos aangetroffen. De machine bleek onklaar te zijn geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3