PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Informateur heeft zijn pogingen om kabinet te vormen opgegeven Indonesisch-Russische verklaring gelaakt Ook in Zeeland wellicht weer verbouw van wintergerst Vandaag... BLOEDIGE GRENSINCIDENTEN TUSSEN ISRAEL EN JORDANIË I Het militaire beleid in de oorlogsjaren 1 199e jaargang - no. 219 Dagblad uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm, Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsstngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 liinen (b.g.g. 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Temeuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 2 EINDRAPPORT UITGEBRACHT AAN KONINGIN JULIANA Thans reconstructie van het kabinet? (Van onze parlementaire redacteur) De informateur prof. De Gaay Fortman heeft zijn pogingen om een extra-parlementair kabinet te vormèn opgegeven. Het leek er vrijdag middag aanvankelijk op, dat prof. De Gaay Fortman de pogingen na de hem bereidde teleurstellingen dapper voortzette» doch toen het ka binet van de koningin bekend maakte» dat H.M. de informateur ont vangen had en dat deze zijn eindrapport had uitgebracht, was lie' duidelijk, dat de informateur een hopeloze poging had opgegeven. Na dertien weken tobben staan wij, aan de vooravond van de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal, dus nog ongeveer evenver als aan het begin. De heren politici hebben zich lelijl-: in een impasse gewerkt. Ons land zai de man dankbaar zijn, die hen eruit helpt en het regeringswagentje weer stevig op de rails zet. De koningin ontving vrijdag de he ren dr. Rutgers, vice-president van de Raad van State, mr. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en mr. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer om haar te adviseren over de thans'te nemen stappen. Aangezien de mislukking In de eer ste plaats te wyten is aan de weige ring van de P.v.d.A., de V.V.D. en de C.H.U., zou het voor de hand liggen, dat deze partijen geroepen worden nu een nieuw kabinet te vormen. Doch wy betwijfelen in de eerste plaats of de C.H.U. „con amore" haar mede werking aan een dergelijk kabinet zou verLenen en of, wanneer zo'n kabinet geboren zou worden, het wel veel le venskracht zou bezitten. Een andere oplossing zou zjjn het zoeken in de richting van een extra parlementair kabinet op brede basis, waarvoor de P.v.d.A. dus tot mede werking zou moeten worden bewogen. Naar het ons voorkomt zou voor de formatie het meest in aanmerking komen een vertegenwoordiger van een van de kleine partijen: van de V.V.D. of van de C.H.U. Van zelf dringt zich dan de naam op van ir. Staf (c.h.). Hij zou, gezien zijn voor keur voor de brede basis, zeker een geschikt formateur zijn, ware het niet dat hg het wellicht bij de A.R.P. enigszins heeft verbruid door zijn eigen weigering om in een kabinet van de anti-revolutionaire formateur prof. De Gaay Fortman zitting te ne men en door de beïnvloeding van zijn partijgenoten, de heren Tilanus jr. en Van Mastrigt, die prof. De Gaay Fort man eveneens in de steek gelaten heb ben. Welke V.V.D.'er zou eventueel be reid zijn zich aan de hachelijke onder neming van de samenstelling van een kabinet te wagen? Zou men mis schien toch weer bij de P.v.d.A. te recht moeten komen? Als laatste redmiddel bljjft over een weigering door H.M. de Konin gin het ontslag van de demissio naire ministers te aanvaarden en derhalve een reconstructie van het kabinet. Na alles wat gebeurd is, zou ook dit geen bijster bevredi gende oplossing bieden. De nieuwe directeur van de r.li.b.s. en middelbare school voor meisjes te Middelburg, de heer E. Kuiper, werd vrijdag door zijn leerlingen di rect in de bloemetjes gezet. Louise Luyendyk bood hem een mooie plant aan. (Foto P.Z.C.l is het 400 jaar geleden, s± dat de afgetreden keizer Karei de Vijfde te Rammekens bij g Vlissingen de Nederlanden voorgoed verliet. Begeleid door een grote hofstoet zeilde hg uit naar Spanje met een vloot van H vijftien Spaanse en twintig Ne- derlandse schepen en een erege- leide van een dertigtal Engelse s schepen. Met eep hofhouding yan vijftig personen vestigde hij zich nabij het klooster San Ge- ee f- rónimo te IJste, waar hij 21 september 1558 overleed. viert de beroemde Duitse M 'irigent Bruno Walter zijn 80e erjaardag. Hij werd achter- |f envolgens tot Oostenrijker, §i ?ransman en Amerikaan ge- -turaliseerd en trad vele ma- p ?n als gastdirigent van het Concertgebouworkest op. M lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Politici in Djakarta ontstemd: scheuring in coalitie-kabinet? Welingelichte kringen in Djakarta hebben gisteren verklaard, dat de ge zamenlijke Indonesisch-Russische verklaring over belangrijke wereldproble men, die in Moskou werd uitgegeven na het bezoek aan de Sowjet-Unie van president Soekarno, een scheuring zou kunnen teweegbrengen in de coalitie regering. Die verklaring zou volgens een aantal invloedrijke politici aan de onaf hankelijke buitenlandse politiek van Indonesië ernstig schade kunnen doen. Mohammed Natsir, voorzitter van de fel anti-communistische en gematigde Islamitische Party beschouwde de verklaring ais „het liedje meezingen in koor met de Sowjet-Unie" en daarvoor voelde hij niets. Men was het er ook niet mee eens, dat Roeslan Abdoelgani, de minister van buitenlandse zaken de verklaring had ondertekend zonder medeweten van het kabinet. Men meende, dat het kabinet de verklaring alsnog zou kunnen verwerpen en dat zou dan het einde betekenen van Roeslan als mi nister. Opgemerkt werd, dat de verkla- ekt tegen het ge- proefnemen met ERNSTIGE SITUATIE IS ONTSTAAN Hoofdkwartier mobiele woestijntroepen verwoest. Sinds enkele dagen zijn de spannin gen aan de Israëlische grenzen weer tot. een hoogtepunt gekomen. Donder dagavond vielen Israëliërs opnieuw een Jordaanse post aan. Uit Jordaan se leringen wordt vernomen dat dit incident aan zeker 40 Jordaniërs het leven heeft gekost. Het gebouw, dat donderdagav ond werd opgeblazen ligt te Gharandai, halverwege tussen de Dode Zee en Eilatli. Het was een hoofdkwartier van het Arabisch Le gioen. De Jordaniërs hebben bij de be standscommissie van de Verenigde Naties een klacht ingediend, waarin gezegd wordt, dat het gehele hoofd kwartier van de mobiel- woestijn troe pen verwoest is. Bij de. overval die de Israëliërs woensdag pleegden op een barak van de Jordaanse grenspolitie heb ben volgens de laatste berichten 17 Jordaniërs het leven gelaten. Naar verluidt betreffen deze over vallen represailles van de zijde van Israël voor de aanvallen van Jorda niërs die enkele dagen geleden voor gekomen zijn. De Jordaanse koning heeft samen men zijn militaire adviseurs contact opgenomen met de regeringen van andere Arabische staten. De dreigen de woorden, die koning Honssein deze week reeds aan het adres van Israël heeft gesproken, werden gistel-mid dag geciteerd in een verklaring van de ambassade van Israël in Londen. Daarin werd gewezen op de ernst van de toestand aan ïsraëls grenzen, Men beschuldigt in deze verklaring Jorda nië van acties, die werden uitgevoerd ondanks de waarschuwing van de Verenigde Naties. De secretarisgeneraal van de Ver- cni-d N-'ies. Hammair'vocfd. ii-cft gistermiddag de Israëlische ambassa deur in New-York in verband met de spanningen bij zich ontboden. kernwapens, terwijl men er zich terdege van bewust is, dat de Rus sen atoombommen produceren en beproeven. Het blad van de Masjoemi-partij stelde in een hoofdartikel vast, dat met de Moskouse verklaring de buitenlandse politiek van Indone sië is beëindigd. Alle goodwill, die Soekarno met zijn reizen door wes terse landen heeft verkregen is er mee teloor gegaan. Abadi vraagt zich af, of de Islam i r.i-sche regeringspartijen ermee zouden kunnen instemmen culturele organi saties uit te wisselen, die de Sowjet atheïstische cultuur in het Islamiti sche Indonesië zouden verspreiden. De voorzitter van de Nahdatoel Oelama wees erop, dat de verklaring de in druk zou wekken, dat Indonesië over helt naar het Sowjet-blok en hij her innerde eraan, dat na het bezoek van Soekarno aan de Verenigde Staten Dr. Dress brengt begroting in de Tweede Kamer Minister Van de Kieft in Verenigde Staten Minister J. van de Kieft vertrok gistermiddag als „governor" van de ^International Bank for Recon struction and Development" naar Washington, waar hij de jaarlijkse vergadering van de ..governors" van de bank zal bijwonen. Bij de opening van de Staten- Generaal zal de minister dus niet aanwezig kunnen zijn. De minis ter van financiën a.ï., dr. ff. Drees, zal in de namiddag van dinsdag 18 september a.s. de be groting voor het dienstjaar 1957 aan de voorzitter der Tweede Ka mér overhandigen. Mr. W. C. Wendelaar verlaat Eerste Kamer. In het officiële orgaan van de V.V.D. „Vrijheid en Democratie" heeft het Eerste Kamerlid mr. W. C. Wende- laar meegedeeld, dat hij bij de ver kiezing van de nieuwe Eerste Kamer geen eventuele herbenoeming zal aanvaarden. De heer Wendelaar is sinds 25 augustus 1948 lid van de Eerste Ktmer. ;één gemeenschappelijke verklaring' was uitgegeven. Het onafhankelijke blad „Times of Indonesia" voegt aan dit alles toe: „Toegegeven moet worden, dat be halve de wodka, kaviaar en onbedui dende opmerkingen, de missie van president Soekarno naar Moskou is uitgelopen op een algehele misluk king. |j De Parlementaire Enquêtecommissie heeft het achtste deel van haar verslag het licht doen zien» dat handelt over M het militaire beleid 19401945 en de terugkeer naar Ne ll derlandsch-Indië. De bevindingen van de commissie zijn M in dit blad gepubliceerd op de pagina's 12, 13 en 15. §j Op deze foto ziet men (als inzet) het opleidings- en wachtschip Hr. Ms. „Noord-Brabant", dat in de meidagen g van 1940 dienst deed in de haven van Vlissingen. Het werd H door de Duitse luchtmacht met bommen bestookt en tot zinken gebracht. De foto laat zien wat er overbleef van H het schip, dat later naar Hendrik Ido Ambacht werd ge- sleept, waar het werd gesloopt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiilil 400 miljoen Russische steun voor Indonesië Naar verwacht wordt, zal de Rus- sisch-Indonesische overeenkomst in zake Russische economische en tech nische hulp aan Indonesië heden In Djakarta worden ondertekend. Dr. Soebrandio, de voorzitter van de Indonesische delegatie voor de besprekingen tussen de Sowjet-Unie en Indonesië, die hier de afgelopen weken werden gehouden, bevestigde gisteren de persberichten, dat dé Russische steun een bedrag van 100 miljoen Amerikaanse dollar zal be dragen (bijna 400 miljoen gulden). Dr. Soebrandio zeidc als wnd. se cretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, dat over de Russische hulp in alle aspecten over eenstemming is bereikt en dat de de legaties zich thans nog bezig houden met het ontwerpen van de bewoor dingen der overeenkomst. 25.000 plus ƒ30.000. In de Staatsloterij is een prijs van 25.000 met een premie van 30.000 gevallen op lot no. 20664. Z.L.M. STELT STUDIE VOOR Vergoedingsnormen onvoldoende voor niet-ingezaaide gronden Het dagelyks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft ii zijn jongste vergadering een uitvoerige'discussie gewyd aan de vraag of <1 verbouw van wintergerst in Zeeland in de toekomst weer mogelijk zal dii nen te zijn. Momenteel bestaat er voor onze provincie een verbod om wintc gerst te verbouwen, voornamelijk in verband met het risico van roestaa tasting van de zomergerst. De opbrengstcijfers van verschillende winti gerstrassen op proefvelden in Noord-Groningen zijn de laatste jaren ho: In Zeeland dient men echter tegenover het voordeel van een hogere kilo-o brengst te bedenken, dat dit gebied zich een mooie positie heeft verworvt met de brouwgerst. Nu zich de laatste twee jaar exportmogelijkheden voor de brouwger naar Duitsland en België hebben voorgedaan, spreekt dit laatste argumer. nog sterker. Toch leek het de vergadering nuttig, indien de in Zeeland wer kende landbouwconsuienlen enkele praktykvelden wintergerst in deze pro vincie zouden aanleggen. Hieruit zouden dan in de komende jaren een aan tal conclusies ten aanzien van de teelt van wintergerst kunnen worden ge trokken. Besloten werd een dergelijk verzoek aan de rijkslandbouwconsu- lenten te richten. ten. Nagegaan zal worden, in hoe verre hiervan op SchouwenDuive- land is afgeweken. KOR'ï E PREDIKATIE ,J)oe uw mond open en eet, icat Ik u geef." Ezechiël 2 8b. De profeet Ezechiël zag in een vi sioen, hoe er een mysterieuze hand naar hem uitgestoten werd, waarin zich een boekrol bevond. Vervolgens werd hem bevolen die boekrol op te eten. Er werd mee bedoeld, dat hij het Woord van-God, dat hij aan Is raël moest gaan prediken, vooraf helemaal in zich moest opnemen. Het moest zijn innerlijk zielsbezit worden Dat was nodig opdat hy het met geestdrift en overtuiging aan ande ren door kon geven. Dienaren van het Evangelie, die zelf niet diep in hun hart door de boodschap der genade in Jezus Christus gegrepen zjjn en er uit le ven, zijn dode eleménten. Er gaat van hun prediking geen bezieling uit. Hoe kunnen ze anderen de weg uAj- zen, die ze zelf niet kennen? Het kan echter duidelijk zijn, dat de goddelijke eis om het Woord te „eten" niet slechts komt tot hen, die het verkondigen, maar evenzeer tot wie het horen. Hoe zitten we Zon dags in de kerkMet een open of een gesloten hart? Er zijn vele overi gens trouwe kerkgangers, die van het geheim van het eten van Gods Woord weinig verstaan en daarom ook weer ongezegend naar huis gaan. Het bijwonen van de samenkomsten der gemeenteis voor hen louter tra ditie geworden. Hun kerkgang brengt in hun innerlijk leven niet de minste wezenlijke verandering te weeg. God krijgt niet de geringste kans zelfs om met Zynheüèboodschap in hun hart door te dringen. Ze la ten zich door het Woord niet gezeg gen en nog minder bekeren. Dat wordt alleen anders als we in de kerk actief bezig zijn. We moeten er eten, wat God door de uitgestoken lmnd van de Evangelieverkondiging aan geestelijke spijs en drank ons icil toereiken. Met een naar het heil des Heren hongerig en dorstig hart. Dan komt onze zondagse kerkgang tot z'n recht en zal ons 't goede van Zijn woning verzaden reis op reis. De boekrol, het Woord van God, dat we eten moeten schijnt geen lek- Nu fle inzaai van de wintertarwe kernij, m,mr ee„ wtere voor de oogst 19o7 thans voor de host te zijn. Ezechiël had een andere deur staat, was het bestuur van me- ervaring. HU zegt. dat de rol in zijn ning. dat een prijsvaststelling niet mond zoet v:a« als honing. Wij zul- lang meer achterwege dient te blij- ien hetzelfde ondervindenindien we ven. Het zal echter de vraag zijn, hoe i slechts -<tc <s en gehoorzaam willen een nieuwe minister van landbouw ^listewn naar wat God door Zijn over deze prijszetting zal denken. Dit i Woord en Geest tot de gemeente hangt ten nauwste samen met de zozegt. J. G. van Ieperen Wemeldinge. Ook werd uitvoerig gesproken over 400 per ha, de kosten niet ten volle een schrijven van de afdeling Noord- worden vergoed en van enig onderne- welle, waarin werd gesteld, dat de merslóon geen sprake is. vergoedingsnormen voor cultuur-1 Besloten werd dit vraagstuk, waar- grond, die in verband met herverka- aan vele kanten zitten, aan de her- velingswerkzaamheden niet ingezaaid verkavellngscommissie Zeeland door mag worden, onvoldoende zijn ter te geven. Van de zijde van de herver- dekking van gemaakte kosten en on- kaveling werd ter vergadering nog dcrnemersloon. De genoemde afde- j meegedeeld, dat vergoeding voor ling gaf aan, dat bij een vergoeding niet ingezaaide percelen gebaseerd tegen, van 2,5 maal de pachtwaarde of wel 1 dient te zijn op de kadastrale ma- gewenste herziening van de kostprijs cijfers van het Landbouw Econo misch Instituut. Reeds enige tijd is de georganiseerde landbouw er van overtuigd, dat op de L.E.I.-cijfers correcties dienen te worden toe- Het A.V.A. zal in het komende sei zoen ter ondersteuning van de richt prijs, driemaal aan de markt komen, n.l. van 2429 september, van 17 22 december en van 2327 april. In de eerste periode kan ongedroogde tarwe worden aangeboden tot een vochtgehalte van 18 procent. Over een vergoeding voor droogkosten zijn nog onderhandelingen gaande. Gedacht wordt aan een vergoeding van 40- 60 cent per 100 kg. De op brengst van de wintertarwe blijkt' over het gehele land nog mee te val len, ondanks de slechte weersomstan digheden. De opbrengst van de zo- mertarwe daarentegen valt wat (Vervolg op pag. 2) DE blLl VERWACHT... TOENEMENDE BEWOLKING -Aanvankelijk opklaring, maar later weer toenemende bewolking. Moge- lijk gevolgd door enige regen. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Onge veer dezelfde middagtemperaturen als vrijdag. ZON EN M AAN 16 september. Zon op 6.18 onder 18.55 Maan op 17.06 onder 2.22 17 september. Zon op 6.20 onder 18.52 Maan op 17.27 onder 3.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1