PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eden verwerft vertrouwen van het Lagerhuis voor zijn Suezpolitiek Hopeloze situatie voor de informateur Brandweerkorps Middelburg in het zilver BILT Dijk om Oostelijk Flevoland is dicht fj NEDERLANDS BEDRIJFSLEVEN MAAKT ZICH NIET ONGERUST 199e jaargang - no. 218 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Lósse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 14 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lUnen (b.g.g. 846 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. ALLEEN IN NOODGEVAL GEWELD Spoedig conferentie gebruikers Suezkanaal over plan Grote Drie De Britse premier Eden heeft gisteravond het vertrouwen van het Lagerhuis gekregen voor zijn beleid in de kwestie Suez. De regerings motie werd met 319 tegen 248 stemmen aangenomen. De motie van de Labour-oppositie werd verworpen met 321 tegen 251 stemmen. Ook in het Hogerhuis werd de regeringspolitiek goedgekeurd. Een hoofdelijke stemming was daar niet nodig, nadat een socialistische motie van af keuring met 145 tegen 18 stemmen was verworpen. Premier Eden besloot de debatten voor de stemming. Hij zei: „Een werkelijke en duurzame vrede kan niet worden gekocht door het over geven van rechten en rechtmatige belangen onder druk van buitenaf en geweld". Hij wilde de mogelijkheid van geweld in geval van nood niet uitschakelen, maar het zal zeker onze bedoeling zijn, als de omstandigheden dat toestaan, wanneer Egypte in gebreke blijft ten aanzien van de conventie van 1888, de zaak voor de veiligheids raad te brengen. De premier herinnerde er in zijn rede aan, hoe Churchill en hij in 1938 tegenover het opkomende dic tatoriaal gevaar ook als eenlingen hadden gestaan. „Sir Winston en ik waren het toen eens en nu ook", aldus Eden. Onder gejuich van de conservatieven bevestigde de grand old man" dit met 'n hoofd knik. Sir Anthony verklaarde, dat het aanbod van de commissie Menzies aan Egypte nog altijd van kracht is. De gebruikers-associatie is slechts 'n voorlopige maatregel voor de thans ontstane toestand. „Wij stellen ons voor in de zeer nabije toekomst een bijeenkomst van vertegenwoordigers van sta- ten-gebruïkers van het Suezka naal uit te schrijven, om de inwer kingstelling van het plan van de gebruikersverenigmg te bespre ken", zei minister Selwyn Lloyd in de rede, waarmee hij de voort gezette Lagerhuiszitting gister middag opende. Hij ontkende, dat er pogingen waren gedaan, om de niet-Egyptische Suez- loodsen, van wie er veten het werk vrijdagavond neerleggen, „uit te ko pen". Hij noemde het oprichten van de gebruikers-coöperatie een nieuwe poging om het geschil langs vreedza me weg op te lossen. „De Egyptische regering heeft Engeland en zijn bond- Prins Bernhard heeft woensdagmid dag met prinses Margriet een bezoek gebracht aan de kampioenschaps wedstrijd met politiehondendie te Oosterbeek werd gehouden. De foto toont v.l.n.r. prins Bernhard en prin ses Margriet bij de heer M. Munter uit Rotterdam, die ,Jopie", zijn jaar oude politiehond, gaarne liet be wonderen door de vorstelijke bezoekers. genoten voortdurend uitgedaagd en elke uitdaging is beantwoord met po gingen tot verzoening", aldus Lloyd. „Wij zyn niet bereid het beheer over het kanaal uitsluitend in de handen van één man of één regering te la ten", zo vervolgde hij. Socialistische lagerhuisleden vielen hem herhaalde lijk in de rede en moesten zelfs tot de orde worden geroepen. De Labour woordvoerder Robbens merkte op, dat de oppositie tot taak heeft „te po gen een dwaze en koppige regering ervan te weerhouden het land in een oorlog te betrekken". Hij achtte het beter een goede oplossing te zoeken, ook al zou dit veel tijd kosten, dan een tijdelijke oplossing door middel van geweld te bewerkstelligen. Wereldopinie „Wij moeten eerst proberen de we reldopinie weer aan onze kant te krij gen, dan kan kolonel Nasser ons niet meer negeren", zei de Labourleider Gaitskell tijdens het debat, dat volgde. In het Hogerhuis merkte graaf Att- lee nog op: „Eerlijk gezegd ben ik niet erg ingenomen met die Frans- Britse gemeenschappelijke actie". Aan het eind van de debatten volg den de stemmingen, met het boven vermelde resultaat. Drie kinderen vermoordden met geweer hun vader. Drie Amerikaanse jongens, van wie de oudste tien jaar is, hebben woens dag bekend hun vader vermoord te hebben met een geweer „om het huis over te nemen en de zaken te laten marcheren zoals wij dat willen". De politie heeft gezegd dat de enige spijt die de jongens toonden veroorzaakt werd door het feit dat zij bij de voor deur in hinderlaag lagen, toen hun moeder door de achterdeur binnen kwam. Hun moeder hadden ze ook willen vermoorden. Tommy, 10 jaar; Bobby, 9 jaar en Richard,"7 jaar, doodden hun 31-jarige vader terwijl hij lag te slapen Prof. Horring weigert ook (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagavond heeft prof. dr. J. Horring, de partijloze doch met de V.V.D. sympathiserende direc teur van het Landbouw Econo misch Instituut, die aangezocht was als minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, aan de informateur prof. De Gaay Fortman medegedeeld, dat hij niet voor een ministerszetel in aanmer king wenst te komen. Dit is een voor prof. De Gaay Fortman te leurstellende beslissing, temeer daar hij zijn poging om nog iemand uit de V.V.D. bereid te vinden, blijkbaar al opgegeven had en in prof. Horring ,,de neutrale", doch dicht bij de V.V.D. staande figuur meende te zien, die zijn team van r.-k. en a.r. ministers zou kunnen aanvullen. Bedankt hebben nu de heren Kort hals en Ebels (beiden v.v.d.), de he ren Staf en Tilanus (c.h.), Horring (partijloos) en Andriessen (k.v.p.). Verwacht wordt, dat de heer Van Mastrigt (c.h.) vandaag aan de infor mateur zal mededelen, dat hij het mi nisterschap van sociale zaken niet aanvaarden kan. Onder deze omstandigheden wordt het voor andere personen uit liberale, christelijk-historische en neutrale kringen wel uiterst moeilijk om nog te accepteren. De K.V.P.'ers en de antirevolutio nairen, die reeds hebben toegezegd in het ministerie van prof. De Gaay Fortman zitting te nemen en die teza men over een te geringe aanhang in de Tweede Kamer beschikken 33 K.VJP. en 10 A.R. valt alle grond onder de voeten weg. net ziet er voor dè Informateur ho peloos uit, hy moet wel over een gren zeloos optimisme beschikken of over zeer weinig werkelijkheidszin, als hij thans nog gelooft zyn nioeiljjke en ondankbare werk met succes te kun nen bekronen g WEER IS EEN DIJK DICHT. Gistermiddag om ruim H H acht minuten over één vielen de laatste brokken keileem j§ g bij het sluitgat in de ringdijk van de nieuwe polder Ooste- 1 lijk Flevoland. Onder de vele toeschouwers, die dit belang- i 1 rijke ogenblik meebeleefden, bevond zich ook koningin 1 Juliana. Voor verslag verwijzen wij naar pag. 3. g (Luchtopname A.N.P.-foto) illllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll Mgr. Edward Myers overleden. Mgr. Edward Myers, aartsbisschop- coadjutor van Westminster (Londen) is donderdagmorgen in de ouderdom van 81 jaar te Londen overleden. Zijn overlijden volgt kort op de dood van kardinaal Griffin, die aarts bisschop van Westminster was. Opmerkelijk succes van Nederlandse hartspecialist. Een Nederlandse hartspecialist, dr. Ite Boerema, van de faculteit der geneeskunde aan de gemeentelijke universitéit te Amsterdam, heeft zijn collegae op het congres van hartspecialisten in Stockholm woens dag gewaarschuwd de lichaamstem peratuur van patiënten niet verder te laten dalen dan 26 graden celsius. Deze temperatuurverlaging past men in de moderne operatietechniek o.a. toe bij operaties aan het hart. Men noemt deze techniek de „kunst matige winterslaap". Met gebruik van de afkoelings- techniek was dr. Boerema er in ge slaagd een dierlijk hart niet minder dan 45 minuten stil te zetten, het geen .door experts als een sensatio neel succes wordt gezien. Elburg beschermt vlaggen. In Elburg zullen nationale vlaggen, onverschillig van welke natie, voort aan niet meer worden gebruikt als reclamemiddel, blikvangers en derge lijke. Ze mogen in het vervolg alleen worden uitgestoken op feest- en her denkingsdagen en bij bepaalde ge beurtenissen die voor vlagvertoon in aanmerking komen. De gemeenteraad van Elburg heeft de politieverordening op voorstel van B. en W. met deze bepaling aange vuld, omdat de nationale vlaggen van vele landen volgens het college tegen woordig al te vaak worden misbruikt. SITUATIE ROND SUEZKANAAL Egypte staat voor financieel bankroet. Het Nederlandse zakenleven maakt zich niet al te ongerust over de situa tie, die rond het Suezkanaal is ont staan. Dit verklaarde dr. C. Hlllen, secretaris van het Midden-Oost-Insti- tuut, tydens een onderhoud op de Utrechtse Najaarsbeurs. Auto in sloot: twee inzittenden verdronken. Woensdagmiddag is de 47-jarige loonploeger F. uit Opperdoes, toen hy in gezelschap van zrjn 17-jarige zoon in een auto van een stuk land in Ab- bekerk, waar hij gewerkt had, de weg opreed, tegen een juist passerende bus van de Naco gebotst. De personen auto kwam ondersteboven in een die pe sloot langs de berm van de weg te recht. Pas na geruime tijd slaagde men er in de beide inzittenden te be vrijden. Zij bleken toen echter reeds te zijn verdronken. Het Nederlandse zakenleven Is van mening, dat de handelsbetrekkingen niet zullen lijden onder de huidige in ternationale spanning. Bovendien maakt men zich niet al te grote zorgen over een mogelijke stagnatie in de betalingen. In dit licht bezien, aldus dr. Hillen, is het begrij pelijk dat de Nederlandse handel rus tig voortgaat, getuige de deelneming aan de internationale jaarbeurs in Damascus, die de gehele maand sep tember duurt. Al met al raakt de kwestie Suez in feite alleen nog de scheepvaart. Egypte, zo meent dr. Hillen, wordt momenteel financieel uitgewrongen. De Sowjet-Unie heeft slechts 1.3 pro cent van de Egyptische import, het Westen 60 procent. De transactie voor de levering van oorlogsmaterieel heeft Egypte bovendien een gehele katoen- oogst gekost en misschien zelfs nog een tweede en derde oogst. Katoen is voor Egypte het belang rijkste exportprodukt en het ziet er volgens dr. Hillen naar uit, dat Egyp te binnen heel korte tijd voor een fi nancieel bankroet staat. Egypte kan volgens dr. Hillen het Suezkanaal nationaliseren, maar het trekt, volgens hem, uiteindelijk toch aan het kortste eind. BESCHEIDEN FEESTPROGRAMMA Grote brand in 1929 leidde tot volledige reorganisatie DE Middelburgse vrywillige brandweer bestaat deze maand vijfentwintig jaar. Op 23 september 1931 werd de aangewezen of verplichte brandweer tijdens een bijeenkomst in het stadhuis bedankt, waarna B. en W. onmid dellijk daarop de vrijwillige brandweer Installeerden. De voornaamste stoot tot deze reorganisatie gaf de grote brand, die op zaterdag 7 december 1929 een achttal gebouwen in de Lange Delft, waaronder grand-hotel Verseput en zeven bloeiende winkelbedrijven, tot de grond toe in de as legde. Een zeer belangrijk aandeel in de opbouw van de nieuwe organisatie had de heer H. Bierman, beter bekend als „overste" Bierman. De „overste" werd hierby terzyde gestaan door de tegenwoordige commandant van de brandweer, de heer A. J. W. Mathijssen en de ondercommandant, de heer E. Visscher. Dit driemanschap komt de eer toe de vrijwillige brandweer te Middelburg te hebben opgebouwd tot haar huidige vorm: Een paraat korps, dat voor zjjn taak berekend Is Een kwart eeuw waakt deze een heid nu over de veiligheid van de Zeeuwse hoofdstad. De noodzakelijk heid hiervan wordt bewezen door het feit, dat er minstens éénmaal per week een brandmelding binnenkomt in 1955 68 maal, dus boven het ge middelde. De eerste oefeningen wer den gehouden in het Militair Hospi taal, waar de heer Bierman geen on bekende was, daar hy hier zijn kan toor had. Er werden cursussen gege ven om de paraatheid van de man schappen zo hoog mogelijk op te voe ren. De leiding hiervan berustte bij de drie organisatoren, met de hulp van enkele brandmeesters en leden van het aangewezen korps. Men bezocht andere eenheden in Nederland om er varing op te doen. kortom, er werd hard gewerkt om een herhaling van de catastrofe van 1929 te voorkomen. Het optreden van de Middelburg se brandweer tijdens de oorlogsda gen van 1940 en 1944 zal niet licht in het vergeetboek geraken. Het verwoestende vuur van de meida gen in '40 stelde de brandweerlie den, ondanks de hulp van vyftien andere korpsen, voor een schier onmogelijke taak. Toen is er ge leerd om huizen te laten verbran den. Het was een harde beslissing, maar het moest omdat anders de gehele stad in vlammen zou zijn opgegaan. Ook in 1944 heeft het korps een zware taak gehad. Ge lukkig beperkten de verliezen zich bij deze acties tot slechts vijf ge wonden. Aan het begin van dit jaar bestond de brandweer uit 73 leden. Door de verschillende mutaties is de helft van het korps momenteel verjongd. Garage te klein Een doorn in het oog van de korps leden is de garage in de Sint-Jans- straat, die veel te klein is, waardoor het materiaal herhaaldelijk bescha digt en snel uitrukken belemmerd wordt. Ook het ontbreken van een werkplaats is een groot bezwaar, daar de herstellingen nu op de Vismarkt in de open lucht moeten gescheiden. Met ongeduld wacht de Middelburgse vrij willige brandweer thans op de nieuwe garage, waarvoor een plaats is inge ruimd op de Rotterdamse kaai, waar door te zijner tijd dan ook het nieuw aangevraagde materiaal opgeslagen kan worden. Want het 25 jaar oude materiaal is thans niet meer betrouwbaar; de in 1931 door de gemeente geschonken „burgerijspuit" is totaal versleten. Momenteel heeft men o.m. de beschik king over twee auto- en vier motor- Vervolg op pag. 5) DE VERWACHT... DROOG EN ZACHT. Aanvankelijk nog hier en daar mist of laaghangende bewolking. Later op klaringen eri droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Middag- temperaturen 18 tot 22 graden. ZON EN MAAN 15 september. Zon op 6.16 onder 18.59 Maan op 16.42 onder 1.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1