Kansen van prof. De Gaay Fortman weer enigszins gedaald Najaarsbeurs opende haar poorten mmoRD j Gebrek aan bewijs vordert vrijspraak WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 PROVINCIALS ZSBUWSE OOÜRANT 8 DE KABINETSCRISIS Drs. Korthals bedankt voor ministerpost (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagavond vernamen wij, dat drs. Korthals, de vice-voorzitter van de Tweede Kamerfractie der VVD, aan de informateur, prof De Gaay Fort man heeft medegedeeld, dat hij niet voor een ministerpost in aanmerking wenst te komen. Hij kwam tot dit besluit, omdat hij van oordeel is, dat iemand, die in zijn fractie 'n centrale plaats inneemt, geen zitting behoort te nemen in een kabinet, dat zich als extra-parlementair aandient. Drs. Korthals heeft dus niet om principiële redenen bedankt. Niet nl. omdat hij zou menen, dat de liberalen zich van deelneming aan een extra parlementair kabinet dienen te onthouden. Wanneer een minder op de voor grond tredende liberale figuur ge vraagd zou worden, dan bestaat de mogelijkheid, dat deze accepteert. Prof. Oud zou zo iemand wel duide lijk maken, dat hij de fractie van de V.V.D. tegenover zich zal vinden, als hij zou medewerken aan maatregelen, die de V.V.D. onaanvaardbaar acht, doch overigens zou de liberale fractie leider de verantwoordelijkheid en dus de beslissing aan deze kandidaat over laten. Nu een van de vooraanstaande li berale politici bedankt heeft, is het intussen voor eventueel aan te zoe ken andere liberale kandidaten, die minder bekendheid op het politieke erf genieten, moeilijker geworden om te accepteren. De C.H.U. is door het besluit van de heer Korthals min of meer in moeilijkheden geraakt. Het vooral de heer Tilanus, de fractie voorzitter van de C.H.U. geweest, zo vernamen wij, die de medewer king van de V.V.D. op prijs stelde en daarop heeft aangedrongen. Daardoor zou n.l. de deelneming van C.H.U.-kandïdaten aan een nieuw kabinet gemakkelijk zijn. Nu de heer Korthals heeft be dankt, is voor de C.H.U. onzeker der geworden, wat zij doen moet. Dit is nog in de hand gewerkt, doordat de christelijk-historische ir. Staf, naar in Den Haag ver luidde, aan de informateur te ver staan heeft gegeven, dat hij niet van de partij wenst te zijn. Wij vernamen, dat dinsdagavond be halve de heer Korthals ook andere aangezochte personen geweigerd had den in een door prof. De Gaay Fort man te vormen extra-parlementair ka binet zitting te nemen. Had de informateur spoedig libera len bereid gevonden, dan zou vermoe delijk ook de C.H.U. wel over de brug gekomen zijn en dan leek een snelle oplossing van de kabinetscrisis waar schijnlijk. Thans zijn de kansen van Commissie adviseert over prijzenbeleid landbouw. Minister Mansholt heeft geant woord op schriftelijke vragen van het eerste-kamerlid de heer Rip met be trekking tot de instelling van een commissie van deskundigen, ten einde de minister te adviseren inzake de doorberekening van de volledige eige- naarslasten in het prijzenbeleid in de landbouw. De minister heeft naar hij meedeelt een aantal deskundigen verzocht zit ting te willen nemen in een kleine commissie, ten einde hem van advies te dienen over problemen, samen hangende met deze doorberekening. De commissie is als volgt samenge steld: prof. dr. ir. G. Minderhoud (voorzitter), ir. R. van Hees, prof. dr. E. W. Hofstee, prof. dr. J. Horring, prof. dr. Till. M. Thurlings. De commissie is nog niet niet haar werkzaamheden gereedgekomen. Na ontvangst van liet advies zal de mi nister publikatie in overweging ne men. Welvaart bij Horeca bleef achter schermen. In de dinsdagmiddag gehouden open bare vergadering van het bestuur van liet bedrijfschap Horeca heeft de voorzitter de heer J. G. Meyer, opge merkt dat de welvaart deze zomer voor de bedrijfstak achter de scher men is gebleven. Door het slechte weer hadden de Horecabedrijven veel afbestellingen. Er waren minder be zoekers, dus ook de omzetten liepen terug. NOOIT GENOEG. „Ik draag dit werk op aan diegene, die me steeds weer tot werken aanzet, die alles met mij deelt, die ik nooit genoeg geven kan en die ik zo oneindig veel verschuldigd ben ik bedoel de in specteur der belastingen", zo luidt de opdracht in het laatst verschenen boek van de Amerikaanse schrijver Edniund Wilson. ENGROS. De Amerikaan Joseph Le- roy Parmelee werd gearresteerd we gens diefstal van een fiets. Bij die gelegenheid vertelde hij de politie, de afgelopen 20 jaar meer dan 1000 rijwielen te hebben gestolen. De 44- jarige Joseph vertelde erbij dat zijn „carrière" hem in bijna iedere staat van de V.S. bracht. PERIODIEK. Te Zwaagdijk, ge meente Wognum, is maandag in het gezin C. BruinGroot een tweeling Cornelia Alida en Anne Louise geboren. Op zichzelf is dat niet zo bijzonder, maar wel is dat het feit, dat in dit gezin de kinderen precies om de zes jaar op 10 september schijnen tc komen. De eerste, Dick, is geboren op 10 september 1944, de tweede, Ade, kwam ter wereld 10 september 1950 en de tweeling op 10 september 1956. prof. De Gaay Fortman weer enigs zins gedaald. Dinsdagavond voerde hij besprekin gen met de heer A. B. W. Tilanus, di recteur van de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk Werk te Arn hem en met zijn partijgenoot, prof. A. M. Donner. Tevoren ontving de informateur ir. Witte, de heer Ebels (V.V.D.), oud commissaris der koningin in de pro vincie Groningen, prof. v. d. Grinten (K.V.P.) en de heer Van Campen (K.V.P.) directeur van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Sowjet-spion in Zweden legt bekentenis af. De Zweedse instrumentmaker A. Ericsson heeft dinsdag bij de opening van het proces tegen hem, bekend voor de Sow jet-Unie te hebben ge spioneerd. Ericsson wordt o.m. ten laste ge legd het bespioneren van Sowjet- vluchtelingen en „ernstige spionage" van militaire aard. Volgens de openbare aanklager heeft Ericsson reeds in 1936, toen hij in de Sowjet-Unie woonde, voor de Russen gespioneerd. Hij zette de spionage in 1938 in Stockholm voort toen hij daarheen verhuisde. De openbare aanklager deelde het hof mede, dat Ericsson brieven, ge schreven met onzichtbare inkt, uit Stockholm naar Moskou zond en ook mondeling gegevens verstrekte aan onbekenden. Lufthansa via de pool naar Noord-Amerika. De Deutsche Lufthanso zal waar schijnlijk reeds het volgende jaar met haar toestellen via de poolroute een verbinding met de westkust van Noord-Amerika gaan onderhouden. Officier overtuigd, dat kelner de juwelen heeft gestolen Dinsdag 12 juni werd in hotel Pays Bas te Amsterdam éen valies met juwelen ter waarde van 11.000 uit de kamer van de Britse zaken man J. C. Matthews en zijn echtgenote gestolen. Het valiesje werd ech ter de volgende dag in de dakgoot van het hotel teruggevonden met de meeste sieraden erin. Na een uitgebreid onderzoek kwamen de officier van justitie mr. A. W. Holsteyn en de raadsman, mr. P. A. Hoogbergen bij het gerechtshof te Amsterdam gisteren tot de slotsom, dat geen der verdachten in aanmerking komt voor rechtsvervolging. Ook de 27-jarige kelner JH. J. uit Laren werd, ondanks de talrijke aanwijzingen tegen hem wegens het ontbreken van de schakel voor het wettig bewijs, vrijge steld van rechtsvervolging. Direct nadat de heer Matthews zijn juwelen miste, waarschuwde hij de hoteldirectie, die de hoofdstede lijke recherche op de hoogte bracht van de diefstal. De verdenking viel allereerst op het kamermeisje Josina en de huisknecht. Het onderzoek te gen deze beiden bleef echter volko men negatief. De volgende dag vond de recherche het sluitstukje van een ritssluiting op de vloer van de zolder. Drie uur later werd het valies in de dakgoot gevonden. Later werden op het dak nog enige sieraden en doos jes gevonden, alsmede een tweede grijze handschoen, die op het dak geworpen moest zijn. De andere handschoen was direct na de ont dekking van de diefstal reeds gevon den op de grond in de gang van de derde etage. Tijdens de verhoring van een groot aantal personeelsleden, viel plotseling de verdenking op een Indonesische kelner, thans de verdachte, die nog geen maand in dienst was en een lijvig strafblad bleek te bezitten. Hij had die avond dienst gedaan in de eet zaal, maar het was een vijftal le den van het personeel opgevallen, dat hij gedurende het bewuste uur enkele malen de eetzaal had verlaten. Op alle drie etages van het hotel was hij gesignaleerd... Bij een onderzoek bij de verdachte thuis, trof de recherche viscouverts flazen van diverse hotels aan. De achte erkende deze gestolen te hebben. Het bleek, dat de verdachte uit een hotel in Hilversum ontslagen was, wegens onbetrouwbaarheid. Bij zijn sollicitatie in hotel Pays Bas toonde verdachte een prima Hore- caf-getuigschrift, dat hij zelf had in gevuld. Met behulp van de speurhond Arno ontdekte men, dat de ver dachte de handschoenen gedragen moest hebben of in ieder geval in zijn bezit moest hebben gehad. Cornells Nijsse, vice-'voorzitter van de veilingsvereniging in Goes, was dinsdag in niet-alledaags gezelschap. De fruit fee en haar hofdames namen een kijkje in de veiling en Nijsse in de arm.' (Foto P.Z.C.) Hardnekkig bleef de verdachte echter ontkennen de juwelendief- stal te hebben gepleegd. Uit de verklaringen van de getui gen, merendeels hotelpersoneel, bleek, dat de verdachte minstens ge- Het Wereldgebeuren Verdachte van moord in Amsterdam gearresteerd. Na bijna dertien maanden nauwge zet onderzoek van de Amsterdamse recherche heeft de politie van het bu reau Leidseplein op last van de offi cier van justitie een 29-jarige zieken verpleger, J. G. F., gearresteerd die ervan verdacht wordt op 12 augustus van het vorige jaar zijn buurman, de 44-jarige H. Goyaerts in de Eerste Helmerstraat te'hebben vermoord. Deze man is indertijd door een van zijn onderhuurders dood aangetroffen In zijn kamer. Hij werd, met beide handen vastgebonden en met een wond aan het hoofd, onder een kleed gevonden. Een geldkistje lag open in de ka mer en alle laden bleken doorzocht. Onder de vele personen die de politie in de loop van de tijd heeft verhoord in verband met deze moord, bevond zich ook F., die toen hardnekkig bleef ontkennen de moord te hebben ge pleegd. durende circa een kwartier uit de eetzaal was geweest. „Al zijn er dan sterke aanwijzin gen en al ben ik er dan van over tuigd, dat deze verdachte de dader is", aldus de officier van justitie, „Ik mag mijn overtuiging bij mijn eis niet.mee laten tellen, aangezien ik van 'mening ben, dat de schakel voor het wettig bewijs toch ontbreekt". Voor de verduistering van de glazen en de viscouverts eiste hij 6 maan den met aftrek tegen de verdachte, terwijl de rechtbank vroeg verdach te VTÏj te spreken ten aanzien van de juwelendiefstal. De rechtbank zal op 15 sëpteraber a.s. uitspraak doen. H Een rundveefokdag is een em- stige zaak! Dat ziet ge zo aan I het nadenkende gelaat van de man links op de foto en zelfs uit de rug van zijn collega M spreekt overpeinzing. Beiden M waren gisteren in Goes op de Markt, waar runderen en scha- pen gekeurd werden. (Foto P.Z.C.) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIP „B.B. is niet slechts papieren organisatie". Tot nu toe hebben bijna 146.000 mensen een vrijwillige verbintenis met de Bescherming Bevolking gete kend. Het aantal volledig opgeleide B.B.-ers bedraagt, nu 104.500 en i leiding zijn er 135.000. - De landelijke behoefte voor de B.B. bedraagt 238.000 man. Deze cijfers werden maandag genoemd door mr. L. Tielenius Kruythoff, directeur van de stichting Bescherming Burgerbe volking, in de rede, die hij te De venter hield in de jaarlijkse bijeen komst van hoofden en kringhoofden van de A-gemeenten en de B.B.-krin gen in Nederland. De heer Tielenius Kruythoff zeide voorts ervan overtuigd te zijn. dat de B.B. niet slechts een papieren orga nisatie is: de veiligheidsproeven die zijn genomen bewijzen het tegendeel. Er zijn wel klachten over slechte op komst en er is wel verloop, maar dit verloop is niet meer dan landelijk 4 tot 8 pet. Veertigduizend arbeiders op rub berplantages die het eigendom zijn van het Nederlandse syndicaat „Avros", zijn op Oost-Sumatra dins dag in staking gegaan. Zij eisen ach terstallige premies over 1955. DUIZENDEN NAAR DOMSTAD Honderden firma's uit 22 landen exposeren hun beste produkten Zonder enig officieel vertoon is gistermorgen in Utrecht de 67ste Jaarbeurs geopend. Reeds vroeg voerden treinen, bussen en auto's dui zenden naar de Domstad, waar men zich verspreidde over de jaar- beursterreinen op het Vreeburg en aan de Croeselaan. De Utrechtse politie had samen met de Koninklijke marechaussee uitgebreide voor zieningen getroffen om de verkeersstroom door de nauwe binnenstad te leiden. Vooral de belangstelling voor het Croeselaanterrein, waar dit jaar voor het eerst de elektrobeurs is ondergebracht en ook de efficiency- afdelingen een plaats vonden, was bijzonder groot. De beurs, die t|m 20 september wordt gehouden, omvat totaal 1969 inzendingen, die een netto-expositie-oppervlakte van 33.000 m2 in be slag nemen. Firma's uit 22 landen zullen aan deze manifestatie deelne men, te weten uit: Nederland (1100), België (25), Canada (4), Dene marken (19) West-Duitsland (380), Oost-Duitsland (15), Groot-Bri- tannië (123), Finland (1), Frankrijk (52), Italië (25), Japan (9), Liechtenstein (3), Marokko (1), Noorwegen (6), Oostenrijk (7), Pa kistan (1), Polen (6), Spanje (2), Tsjecho-Slowakije (4), Ver. Staten (76), Zweden (33), en Zwitserland (-77). Op het Croeselaanterrein wordt, in het kader van de Najaarsbeurs-, - een elektrobeurs gehouden. In de Julianahal zijn de fabrikanten, in de Margriethal de groothandelaren en importeurs ondergebracht. Deze vakbeurs telt 273 inzendingen op het gebied van elektrische huishou delijke apparaten elicverth n.WJ delijke apparaten en verlichtingsar tikelen, alsmede radio- en televisie toestellen. Naast 135 Nederlandse inzendingen, zijn er op de elektrobeurs 138 buiten landse inzendingen te bezichtigen. De totale oppervlakte van de elektro beurs bedraagt 7000 m2, inclusief en kele stands die op het buitentcrrcin zyn opgesteld. Er wordt in de groep elektrische huishoudelijke apparaten een grote verscheidenheid van produkten ge toond, o.a. was- en droogmachines, stofzuigers, strijkijzers, koelkasten, afwas-apparaten, haarden en ventila tors. Voorts wordt op de elektrobeurs een overzicht geboden van de nieuwe modellen en technische snufjes in ra dio- en televisietoestellen, geluidsop name-apparaten en gramofoons. Een andere belangwekkende ex positie wordt gevormd door de medische afdeling, die om de twee jaar op de Najaarsbeurs is verte genwoordigd. In deze afdeling kan de bezoeker zich oriënteren in me dische instrumenten, apparaten en artikelen, farmaceutische prepa raten, laboratoriumapparaten en benodigheden, orthopedische appa raten, sterilisatie- en desinfectie- apparatuur, tandheelkundige ber nodigheden, ziekenhuisartikelen en -meubilair en keukeninrichtin- gen voor ziekenhuizen. Op een oppervlakte van 1.687 m2 zyn 107 Nederlandse en buitenlandse in zendingen bijeen gebracht. West- Duitsland is vertegenwoordigd met 39, de Verenigde Staten met 11 inzen dingen. In de congresruimte van het me disch paviljoen wordt gedurende de beurs een reeks lezingen gehouden over ziekenhuisbouw en -inrichting. In de effieiency-afdeling, die jaar lijks op de Najaarsbeurs een overzicht geeft van kantoormachines, admini stratiesystemen, kantoormeubilair, archief en magazijninrichtingen, tele fonie- en oproepsystemen, kantoor- en schrijfbehoeften en verpakkings artikelen zijn inzendingen van 362 firma's te zien, die een oppervlakte van 6310 m2 in beslag nemen. Behal ve produkten van 139 Nederlandse fir ma's worden artikelen van 223 buiten landse fabrieken geëxposeerd. Een nieuwe verschijning in deze groep is de voorlichtingsstand van acht landelijke instituten, die onder het motto: „Betere bedrijfsvoering in hef midden- en kleinbedrijf" aan on dernemers en detaillisten adviezen zullen verstrekken met betrekking tot hun interne bedrijfsorganisatie. Een aantal deskundigen zal tijdens Iunch- bijeenkomsten verschillende actuele vraagstukken op genoemd gebied be handelen. De afdeling schoolinrichting, die in de efficieney-groep is opgeno men, telt 14 inzendingen op het digdheden. In de congreszaal legen naast de Bernhardhal zullen deskundigen voordrachten houden over moderne scholenbouw en -in richting. De bezetting van de Vredenburgge- bouwen vertoont op deze Najaars beurs een nieuw aspect. De parterre die vrijgekomen is door de verhuizing van de afdeling elektrische huihoude- lijke artikelen, radio en televisie naar het Croeselaanterrein. wordt nu in be slag genomen door een geheel nieuwe groep, de afdeling muziekinstrumen ten en door de afdeling woninginrich ting In eerstgenoemde groep exposeren 16 binnen- en buitenlandse firma's muziekinstrumenten, waaronder pi ano's, orgels, accordeons, blaas- en snaarinstrumenten en mondharmoni ca's. Bovendien trekt aandacht een gro te voorlichtingsstand van het insti tuut voor industriële vormgeving, waarin een achttal Nederlandse fabri kanten een keurcollectie toont van produkten die volgens hen aan de ei sen van industriale vormgeving vol doen. Tenslotte treft de bezoeker op de parterre collectieve inzendingen van Marokko, Oostenrijk, Polen en Fin land aan. Waakzaam Op een dag in augustus j.l. werd bij rechterlijke uitspraak te Karlsruhe de Duitse communis tische partij buiten de wet verklaard en daarmee officieel geliquideerd. Men had in communistische leringen op zo iets gerekend en toen politiebe ambten in het centrale kantoor van de communistische party te Bremen binnenstapten vonden ze slechts wat oud propagandamateriaal, een bank- boekje, waarop nog 15 mark stond en een paar oude schrijfmachines. Blijkbaar door een vergissing be vond zich in het gebouw van de par tij echter ook nog een herdershond, die woedend blafte en daarmee* zijn eenvoudige hondeplicht deed. De hond werd naar een asyl ge bracht, waar men zulke grote bees ten slechts tegen betaling van 2 mark (ƒ1,80) per dag in de kost neemt. Men vond dit bedrag zo hoog. dat men zo snel mogelijk een nieuwe baas voor de hond zocht. Dat geluk te. Een inwoner van Bremen kocht de communistische herder voor 70 mark en hij is erg tevreden over het dier. Hij verklaarde: „Deze hond is voor treffelijk afgerichthij is bijzon der waakzaam." Dat grapje doet thans de ronde door de Duitse pers Men lacht er zuur-zoet om. want in Moskou ondervinden de Duitsers tenvolle het nadeel van de commu nistische waakzaamheid. Daar staat de Duitse ambassadeur Haas voor een moeilijke taak. De verhouding tussen Russen en Duitsers is er dit jaar steeds killer geworden. Nog altijd hebben de Rus sen aan de heer Haas niet toege staan een officieel bezoek te brengen aan de nieuwe minister van buiten landse zaken Sjepilow. De bewegings. vrijheid van Haas is sterk beknot en er is geen sprake van, dat hy con tact mag opnemen met Duitse on derdanen in Rusland. Vrijdag j.l. kreeg ambassadeur Haas van zyn regering opdracht een Duitse nota te overhandigen aan de Russische regering. De nota handel de over de hereniging van Duitsland. De bekende heer Gromyko nam 't stuk in ontvangst en hij wees het vrijwel tegelijk af. Voor de.hereniging van Duitsland, zo ongeveer sprak Gromyko, loopt de weg niet over Moskou maar over de Oostduitse regering, men moet met de Oostduit sers praten. De nota, die vijftien punten omvat, heeft jammer genoeg door de Suez- kanaal-crisis weinig aandacht gekre gen in de internationale pers. De regering van Bonn grijpt in 't stuk terug op dë onderhandelingen, die in oktober 1955 te Genève zijn gevoerd door de ministers van bui tenlandse zaken. Zij verzekert aan de Russen, dat zij bereid is over een veiligheidssysteem te onderhandelen, dat aan Rusland de nodige zekerheid biedt voor het geval Oost Duitsland samengevoegd zou worden met West Duitsland. Gewezen wordt op de mogelijkheid van een demarcatielijn in de vorm van een gedemilitariseerde zone. De Westduitse regering verklaart voorts, dat het sluiten van een over eenkomst voor het beperken der be wapening zeker niet behoeft te wach ten op de hereniging van Duitsland. Hoewel de regering van Bonn geen nieuwe conferentie van de Grote Vier over de Duitse hereniging wenst, is toch de kennelijke bedoeling van de nota het zoeken naar een mo gelijkheid om 't gesprek met Rusland te hervatten. Daartoe strekt ook de verzekering, dat de hereniging niet gezien wordt als een middel om de militaire posi tie van een der „machtsgroepen" te versterken. Nadruk wordt gelegd op het feit, dat na een hereniging het „totale Duitse volk" vrij kan beslissen of het bij het Noordatlantisoh Verdrag en de Westeuropese Unie aangesloten wenst te blijven. Tot zover enkele punten uit de Westduitse nota, die door minister Von Brentano wel op een erg onge lukkig ogenblik is verstuurd. Men heeft in Londen, Parys en Washington thans urgentere zaken te behandelen dan de Duitse hereni ging, hoe pijnlijk dat voor Duitse oren ook moge klinken. Von Brentano had er ook beter aan gedaan eerst het „klimaat" in Moskou wat milder te maken voor de Westduitse verlangens. Nu bereikt hij alleen maar. dat de nota snel verdwijnt in de dossiers, waarop het etiket is geplakt „verve lende en overbodige stukken." Haas, overhandigde nota aan Gromyko. Eis Indonesische jongeren: doodstraf voor Schmidt. De president van het Indonesische hooggerechtshof, dr. Wirjono. heeft dindsdag een delegatie van jongeren en studenten ontvangen, die hem een resolutie overhandigde, waarin de doodstraf wordt geëist tegen de Ne derlander Schmidt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5