PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA STEUNT BRITTEN EN FRANSEN Suezloodsen mogen koffers pakken Kleuterscholen in Goes worden voorlook gesloten GROTE EENSGEZINDHEID VAN MINISTERS-PRESIDENTEN RUSSEN BEREIDDEN SOEKARNO IN MOSKOU GROOTS VAARWEL Vand aag... 199e jaargang - no. 216 Dagblad uitgave van de Urma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 sept. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mintm. p. advertentie 4,—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 83, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, B rouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogcrdstr. 24, telef. 26. Geweld, als vreedzame middelen falen President Eisenhower heeft gisteren verklaqrd, dat de Verenigde Staten het recht van Groot-Brittannië en Frankrijk zullen erkennen geweld te gebruiken om het Suezkanaal open te houden, indien alle vreedzame middelen ter beslechting van het Suezgeschil zijn uit geput en indien Egypte een of andere daad van agres sie pleegt. Eisenhower voegde hier echter aan toe, dat hij er zeker van is dat de Suezkwestie aan de Ver. Na ties zal worden voorgelegd, voordat er geweld ge bruikt zal worden. Er kunnen zoveel dingen gebeuren, aldus Eisenho wer, dat het enige dat hij hieraan kon toevoegen de verklaring is, dat de Verenigde Staten met de andere mogendheden beraadslagen over elke mogelijke stap die verder genomen kan worden. De oude Suezkanaal-maatschappij heeft gisteren alle Suez loodsen „volmacht" gegeven om het werk met ingang van dit weekend neer te leggen. De maatschappij richtte een schrijven aan het hogere perso neel en zei„De loodsen moeten onmiddellijk hun voorbereidin gen treffen voor repatriëring, met medewerking indien nodig van de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers". De tekst van het schrijven werd na een vergadering van de directeuren in Parijs te Parijs en Londen gelijktijdig bekend gemaakt. De meeste van de loodsen zijn Fransen of Engelsen. Het pro bleem dat nu voor hen acuut is geworden is veroorzaakt door de Egyptische wet die eist dat zij op hun post zullen blijven ten zij de nieuwe genationaliseerde kanaalmaatschappij hen ontslag geeft. Er is strenge straf gesteld op het overtreden van deze wet. Maatregelen van Mollet en Eden blijven geheim tot vandaag Engeland en Frankrijk hebben gistermorgen een „volledig ak koord" bereikt over de volgende stappen inzake de kwestie van het Suezkanaal, nu Egypte het plan-Dulles heeft verworpen. Maar premier Eden en zijn Franse coUega Mollet hielden hun beslissingen geheim tot vandaag, wanneer het Britse parlement in een spoedzitting bijeenkomt. Wel werd een communiqué uitge geven, nadat de staatslieden en hun deskundigen gedurende drie uur en twintig minuten hadden geconfe reerd. In het communiqué wordt ver klaard dat de weigering van presi dent Nasser van Egypte om te on derhandelen op de door de Wester- sen voorgestelde basis „een bijzon der ernstige toestand heeft doen ontstaan". Eden en Mollet verklaren vast besloten te zijn de Brits-Franse samenwerking nog uit te breiden. Hun landen zullen zich, mét alle daartoe geëigende middelen, ver zetten tegen elke, van willekeur getuigende inbreuk op rechten, die onverenigbaar is met het recht en in strijd is met de verplichtin gen, die voortvloeien uit verdra gen en andere peilers van het in ternationale reent. De Britse en Franse ministers presidenten brengen in hun bekend making hulde aan de „bekwaamheid, Mr. J. Jonkman weer voorzitter Eerste Kamer Bij K.B. is mr. J. A. Jonkman voor de op 18 september a.s. aanvangende zit ting benoemd tot voorzitter der Eer ste Kamer. I|IIIIJJ1!IIIIIII!III!!!!!!IIIIIIIIII!IIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII[I H Deze kennismaking op de scha- H H pendag in Goes verliep klaar- s blykelijk tot volle tevredenheid! De dreumes, die hier zo nieuws- H gierig over de rand van het j§ schapenhok lcijkt, kan het j§ H gezien zijn opgewekte gezicht tenminste goed vinden met s H de witgewolde dieren. Of zijn truitje het grootste schaap be- H kend voorkomt zal wel altijd een raadsel blijven, maar de belangstelling heeft het ken- nelijk wel! m (Foto p.&£.) i het geduld en de eensgezindheid, waarmede de vijflandencommissie, onder leiding van de Australische premier Menzies, de op de Londense conferentie goedgekeurde voorstel len over het Suez-kanaal aan presi dent Nasser hebben uiteengezet". Zij brengen verder in herinnering dat hun regeringen van het begin af feheel en al volgens de beginselen en oeleinden der Verenigde Naties heb ben gehandeld. Sibajak ook rond de Kaap. De „Sibajak", die dinsdag uit Rot terdam met 1020 emigranten aan boord naar Australië vertrok, zal, evenals de „Willem Ruys" rond Kaap de Goede Hoop varen. De reisduur zal hierdoor met 34 dagen worden verlengd. De „Sibajak", een schip van de Kon. Rott. Lloyd, vaart in charter voor de Nederlandse regering. Het besluit is gevallen na vanochtend met de betrokken minister gepleegd over leg. Man overleden na redden van hond De 42-jarige cacaobewerker T. uit Amsterdam is maandagmiddag over leden, nadat hij te water was ge sprongen om zijn hond te redden. De man liep op de kanaaldijk bij westelijke Merwede in Amsterdam toen hij een stuk hout in het water gooide en zijn hond opdracht gaf het er uit te halen. Het dier sprong in het water, doch kon de kant niet meer be reiken. De heer T., ondanks een hart afwijking, ontkleedde zich, dook in 't water en bracht de hond zwemmend aan wal. Kort daarna werd hij onwel. Tijdens zijn overbrenging naar de G.G.D.-barakken aan de Zeeburgér- dijk is de man overleden. De Franse premier onderstreepte In een commentaar voor zyn vertrek naar Parys nog de volgende drie punten: 1. „Ik wens de nadruk te leggen op de zeer grote voldoening, waarmede wij hebben geconstateerd dat de Britse en Franse regeringen het in hun beoordeling van de toestand ge heel eens zijn. 2. Over bijzonderheden der maat regelen, die wij overwegen te nemen, moet overleg worden gepleegd met sommige onzer bondgenoten, zodat ik niet de vrijheid heb nader in te gaan op de thans getroffen beslissin gen. 3. Het lijkt mij billijk dat de Brit se premeir, die woensdag a.s. voor het Lagerhuis verschijnt, het voor recht krijgt dit het eerst in te lich ten over de maatregelen, die wij zul len nemen. „Ikzelf zal woensdagmiddag a.s. te Parijs namens de Franse regering eeü verklaring afleggen", aldus Mol let. President Eisenhower heeft giste ren op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard, dat naar zijn mening de kwestie inzake het Suez-kanaal voor de Verenigde Naties zal komen vóór eventuele militaire stappen wor den gedaan. Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft gisteren ver klaard dat het viel te betwijfelen of een nieuwe, internationale conferen tie over het Suez-kanaal, als door Egypte voorgesteld, enig nut zou hebben. President Nasser van Egypte heeft gewaarschuwd dat een aanval op zijn land, betrekking hebbend op het Suez-kanaal, „zijn weerslag zal heb ben op de gehele wereld, van de At lantische oceaan tot de Indische oceaan". Nasser legde deze verklaring af in een onderhoud dat hij had met een redacteur van het Griekse dagblad „Kathemerini", en voegde eraan toe: „Als verantwoordelijk president be reid ik me voor op de ergste even tualiteiten, en het kan mij niet sche len welke maatregelen anderen ne men". Onder de 526 niet-Egyptische func tionarissen van het Suezkanaal zijn 16 Nederlanders. De voorzitter van het bestuur van de nieuwe Egyptische kanaalmaat schappij verklaarde gisteravond, dat alle employe's, die hun baantje verla ten zonder officiële toestemming „sa botage plegen". Premier Menzies van Australië heeft gisteravond in Londen het rap port over de onderhandelingen in Cai ro openbaar gemaakt. Het behelst de botte weigering van Nasser om in te gaan op het plan-Dulles voor het ka naal. Menzies reist van Engeland naar de Verenigde Staten om president Eisenhower te ontmoeten. Republikeinen verloren bij verkiezing in Maine Edmund Muskie, de democratische gouverneur van de Amerikaanse staat Maine, een traditioneel republikeins bolwerk, is maandag voor een tweede ambtstermijn herkozen. Bij het tellen van de stemmen in deze eerste fase van de Amerikaanse algemene verkiezingen bleek dat Mus kie anderhalf maal zoveel stemmen had verworven als zijn Republikeinse tegenstander Willis Trafton. Dé "republikeinen bezetten al meer dan twintig jaar de drie congreszetels die Maine toekomen, maar de- verkie zingen van maandag verdeelden de zetels in twee democratische en één republikeinse Het is de eerste keer na 1934 dat de democraten in de staat Maine weer zetels krijgen. De verkiezingen in Maine voor een gouverneur en drie leden voor het Amerikaanse huis van afgevaardig den welke twee maanden voor de presidentsverkiezingen werden gehou den beschouwt men algemeen als een barometer voor de politieke stem ming in de Verenigde Staten. VOLKOMEN OVEREENSTEMMING Orde van Len'm en een tweemotorig vliegtuig. Een menigte van meer dan 100.000 mensen heeft in het Lenïn-stadion te Moskou een groots vaarwel aan Soe- karno bereid, zoals alleen Nehroe en Tito eerder te beurt is gevallen. De Russen stelden aan Soekamo een tweèmotorige I.L.-104 ter beschikking. Hij werd tevens benoemd in de Orde van Lenin. Aan het slot van de onderhande lingen tussen een Indonesische dele gatie, onder leiding van president Soe- karno, en de Sow jet-leiders in het is het 325 jaar geleden, dat 90 schepen omvattende vloot, welke opdracht had Holland en Zeeland van elkaar te scheiden, op het Slaak benoorden het eiland s Tholen door een Hollands- li Zeeuwse vloot van circa 50 schepen onder leiding van vi- H ee-admiraal Marinus van Hol- lare werd verslagen. In samen- werking met de Duinkerker IE kapervloot wilde deze vloot de y handel vernietigen en nestelde 2nch daartoe op de verbindings- weg tussen Dordrecht en de Zeeuwse steden. 1500 Spaanse p soldaten lieten bij deze slag het leven en 4000 anderen werden M gevangen genomen. Van de Spaanse schepen ontkwamen er ee slechts twee, zeven werden in dé grond geboord, drie werden verbrand en de overige achten- zeventig met in totaal 402 stuk- ken geschut vielen in onze han- H den. uilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kremlin, is een gezamenlijk Russisch- Indonesisch ondertekend communiqué uitgegeven. Dit communiqué luidt o.m,: „Wat betreft de toestand, die thans in het gebied van het Suezkanaal bestaat, verklaren beide zijden, dat de 'oplos sing van dit vraagstuk bereikt moet worden door vreedzame middelen op basis van volledige eerbiediging van de soevereiniteit en eer van Egypte". Rusland en Indonesië zijn het eens over de beginselen van samenwerking op het gebied van handel en tech nische ontwikkeling, op de voet van gelijkheid en wederzijds voordeel. Beide zijden spreken hun vertrou wen uit, dat de onderhandelingen die thans (tussen Rusland en Indonesië) in Djakarta gaande zijn zullen leiden tot het sluiten van een technische en economische overeenkomst, waarbij de Sowjet-Unie kredieten aan Indo nesië zal versohaffen en Indonesië aan de Sowjet-Unie grondstoffen zal le veren". Voorts worden in het communiqué de vijf beginselen van co-existentie van de Bandoengse conferentie onder steund. Japan wil verder praten De Japanse regering heeft dinsdag besloten de Sowjet-Unie voor te stel len de besprekingen over een vredes verdrag, die waren opgeschort, om dat men geen overeenstemming kon bereiken, te hervatten. Dit is door een regeringswoordvoerder meegedeeld. Het besluit werd genomen, nadat de Japanners via de Sow jet-ambassadeur te Londen de toezegging hadden ge kregen, dat de Sowjet-Unie bereid'is territoriale kwesties buiten de bespre kingen te houden en deze te beper ken tot kwesties als beëindiging van de technische staat van oorlog, die nog tussen beide landen bestaat, de te rugkeer van Japanse gevangenen, uit wisseling van ambassadeurs, Sowjet- steun voor Japans kandidatuur voor de V.N. en een visserij-overeenkomst. GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID, MAAR: Enkele maatregelen zijn gewenst Hoewel de kinderverlamming in Goes niet die vormen heeft .aangenomen, dat er van enige ongerustheid sprake behoeft te zijn, is het nemen van enkele maatregelen noodzakelyk geweest, zo delen B. en \V. aan de raad mede. Deze maatregelen beogen te voorkomen, dat speciaal de jongere- kinderen door vermoeidheid te veel zullen verzwakken, hetgeen het ont staan van deze ziekte kan bevorderen. In overleg en in overeenstemming met de inspectrice van het kleuteronderwijs heeft het college namelijk be sloten, zowel de ochtend- als middagschooltijden van de openbare kleu terschool voorlopig op te schorten. Het bestuur van de bijzondere kleuter scholen is in overweging gegeven, dezelfde gedragslijn te volgen. Het vaststellen van deze maatrege len houdt in belangrijke mate ook verband met het feit, dat momenteel ill Goes aanmerkelijk meer zieken zijn met name een vooral bij kleinere kinderen met erristigë verschijnselen gepaard gaande griep veroorzaakt veel patiënten dan normaal in deze tijd van het jaar het geval is. B. en W. hadden een bespreking met de ge neeskundig inspecteur van de volks gezondheid, de gemeentearts, de kin derarts; de heer P. K. de Haas en de inspecteur van het lager onderwijs. Tijdens deze bespreking heeft de in specteur van de volksgezondheid, in volledige overeenstemming met de beide andere geneeskundigen, gead viseerd tot sluiting van de openbare en bijzondere kleuterschool in de ba rakken aan de Leliestraat over te gaan. De algemene hygiënische toestand in deze scholen is, als gevolg van de gesteldheid van de vloeren, zo- danig, dat het geven van onder wijs niet langer verantwoord Is te achten. Juist het feit, dat deze vloeren zich in minder goede staat bevinden, zou het ontstaan en het verspreiden van verschillende ziekten in de hand kunnen werken. Uit preventief oogpunt is daarom voorlopige sluiting der scholen zeer gewenst. Om stagnatie van het onderwijs in genoemde scholen zoveel mogelijk te voorkomen, is het noodzakelijk, dat zonder uitstel tot verbetering van de bestaande toestand wordt overgegaan Dit kan het beste worden bereikt door het beleggen van de vloeren met lino leum. Voor de openbare kleuterschool wordt hiervoor een crediet van f 3100 gevraagd, terwijl aan de raad wordt voorgesteld aan de Chr. kleuterschool hiertoe financiële medewerking te verlenen tot een bedrag van ca. f 2300 In de openbare kleuterschool moeten eerst nog betonvloeren worden ge stort. De directeur van gemeentewer ken stelt momenteel, in overleg met de gemeente-arts, een onderzoek in of wellicht ook op ander kleuterscholen voorzieningen getroffen dienen te worden. li Robert Menzies (links), de H Australische premier, die voor- H zitter is van de commissie van ee vijf, welke de resultaten van de H internationale conferentie over het Suezkanaal te Londen, aan M president Nasse.r van Egypte M heeft voorgelegd met premier H Eden op de stoep van Downingstreet 10. f§ 'WllillllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllljlf Koningin stelde raadhuis van Heusden in gebruik Door het onthullen van een epitaaf in de hal van het nieuwe stadhuis te Heusden heeft koningin Juliana gis termiddag dit bouwwerk officieel in g6bruik gesteld. Na de onthulling speelde de stadsbeiaardier van Rot terdam, Ferdinand Timmermans, op het carillon van het stadhuis het Wilhelmus. Voordat de plechtigheid was be gonnen, was de koningin met haar gevolg van de provinciegrens af be geleid door de commissaris der ko ningin, prof. dr. J. E. de Quay en de districtscommandant der rijkspolitie te Heusden ontvangen onder meer door burgemeester A. van Delft, waarbij Hare Majesteit bloemen wer den aangeboden door de 16-jarige doohtetMartina van wethouder Buys. Daarna werd een plechtige raadszit ting gehouden, waarin het oudste raadslid, de heer J. H. Roza een rede uitsprak. Na de plechtigheid van de onthul ling werden aan de koningin enkele nabestaanden van de ramp van no vember 1944, toen de Duitsers het stadhuis in de lucht lieten vliegen, omgekomen inwoners voorgesteld. „Hondsrug" naar Hamburg Het 227-ton metende Nederlandse schip „Hondsrug", dat op 14 augus tus van dit jaar in het water ten noorden van liet Deense eiland Fünen zonk en waarbij vijf bemanningsleden om het leven kwamen, vertrok gis teren uit Odense naar Hamburg, na dat maandag twee Duitse bergings sleepboten het schip naar boven had den gehaald. De „Hondsrug" is dinsdag de Oden- se fjord binnengesleept voor een in spectie of het schip nog zeewaardig Het weer in Europa De weerrapporten van gisteravond 7 uur luiden: Stockholm: half bewolkt Oslo: regen Kopenhagen: regen Aberdeen: onbewolkt Londen: motregen Amsterdam: regen Luxemburg: zwaar bewolkt Parijs: zwaar bewolkt Bordeaux: onbewolkt Grenoble: onbewolkt Nice: onbewolkt Berlijn: zwaar bewolkt Frankfort: zwaar bewolkt München: regenbui Zürich: licht bewolkt Genève: onbewolkt Locarno: onbewolkt Wenen: zwaar bewolkt Innsbruck: licht bewolkt Rome: licht bewolkt Ajaccio: licht bewolkt Mallorca: licht bewolkt 16 gr. 12 gr. 15 gr. 16 gr. 17 gr. 17 gr. 19 gr. 21 gr. 24 gr. 26 gr. 26 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 23 gr. 25 gr. 26 gr. 23 gr. 23 gr. 34 gr. 35 gr. 33 gr. DE VERWACHT... WESTELIJKE WIND. Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot krachtige westelijke wind. Dezelfde of iets la gere temperaturen. ZON EN SLAAN 13 september. Zon op 6.13 onder 19.02 Maan op 15.41 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1