Mevrouw Mieke Bouman pleit voor vrijspraak in proces-Schmidt f KLAPtkbokd j Suezkanaal-loodsen zijn uitputting nabij KAMERS STATEN-GENERAAL OP 3 NOVEMBER VOLTALLIG DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MENIGTE BEKOGELDE BEKLAAGDE Onschuldige heeft verzachtende omstandigheden niet nodig" In de zaak tegen de 53-jarige Nederlander H. C. J. G. Schmidt voor het landgerecht te Djakarta heeft de verdedigster, mevrouw Mieke Bouman, maandag in een pleidooi dat vier uur duurde vrijspraak voor beklaagde gevraagd. Na het ontzenuwen van de verklaringen van de getuigen a charge, waarbij zij op talrijke tegenstrijdigheden wees, kwam mevrouw Bou man tot de conclusie, dat er „van alle Nigo (Ned. Indische guerilla organisatie)-activiteiten eigenlijk niets overblijft. Iedereen praat er over, maar er wordt niet aangetoond, dat er werkelyk iets gedaan is. Als de NIGO dus niet bestaan heeft, kan beklaagde dus ook geen nauwe verbindingen daarmee hebben onderhouden, laat staan er lid of leider van zijn geweest. Ook lean hy niet als leider van de NIGO enig ten laste gelegd feit hebben gepleegd", aldus de verdedigster. Het was gisteren de 56ste zitting in dit proces, dat thans twee jaar gaande is. De heer Schmidt werd op 18 december 1953 gearresteerd. Hij werd o.m. beschuldigd van steunverlening aan de vijand in oor logstijd als leider of lid van de NIGO en het plegen van opstand. De officier van justitie, Soewondo, heeft op 20 augustus jl. 15 jaar met aftrek van voorarrest geëist. Mevrouw Bouman zei in haar pleidooi, dat de verzachtende om standigheid, waarover de officier van justitie had gesproken, bij het vorderen van de strafmaat blijk baar niet tot uitdrukking was ge bracht: Hij eiste immers de ma ximum straf voor het door hem bewezen geachte. „Het moge vreemd zijn voor een verdediger, maar ik wijs die verzachtende om standigheden eveneens van de hand: een onschuldige heeft geen verzachtende omstandigheden no dig." Mevrouw Bouman ging uitvoerig in op de betrouwbaarheid van de ver klaringen van de getuigen a charge. Zij herinnerde aan het herroepen van bij het vooronderzoek afgelegde ver-, klaringen en aan het weer intrekken daarvan. Zij noemde talrijke tegen strijdigheden en onwaarschijnlijkhe den in de ter zitting afgelegde ver klaringen, bijvoorbeeld over „drop pings' door een vliegtuig van een vreemde mogendheid en over de komst van een Nederlandse duikboot, welk verhaal „wemelde van dwaas heden". Over kroongetuige Manoch zei mevrouw Bouman, dat zijn verkla ringen vol tegenstrijdigheden en onwaarschijnlijkheden zaten, die hij steeds maar weer goed praat metdat zei ik alleen om verwar ring te stichten. Hij zei zelf voor minstens 50 procent gelogen te hebben- Wat dan eigenlijk waar was kan hij niet zeggen, zodat aan zijn verklaringen in het geheel geen waarde kan worden gehecht, tenzij zij onomstotelijk van elders bewezen worden. En dat is ner gens het geval. Over kroongetuige Tomasoa ze: verdedigster, dat deze vergissingen maakt met betrekking tot beklaagd:' is wel te begrijpen. Hij kent hem niet en weet niets van hern af. Hij kent uit de tijd, dat hij informant van de Nederlandse inlichtingendienst was, een aantal namen van Nederlandse officieren en die noemt hij maar luk raak in zijn verhalen. Tegendeel bewezen Mevrouw Bouman wees op de hier tegenover staande verklaringen van werkgevers enz., overgelegde militai re dienststaten en beëdigde verkla ringen, waaruit o.m. blijkt, dat be klaagde en andere personen op be paalde tijdstippen niet waren op plaatsen als door getuige Tomasoa genoemd. De officier van justitie kent geen enkele waarde toe aan een zo danige verklaring in een criminele zaak, aldus mevrouw Bouman. „Ik laat de beoordeling van de waarde aan u over. Maar aan een of ficieel stuk als een door het departe ment van oorlog in Nederland afge geven militaire dienststaat dient toch ongetwijfeld wel waarde te worden toegekend. De officier meent ten aan zien van de getuigen a decharge, dat zij niet geloofwaardig zijn, omdat zij de getuigen a charge tegenspreken en deze onvoorwaardelijk kunnen wor den geloofd. Ik meen het tegendeel te hebben aangetoond". Persoonsverwisseling Verdedigster zei stellig niet te me nen, dat alle getuigen alleen maar onzin hebben verteld. „Ik geloof, dat zij veel hebben verteld, dat zij werke lijk ervaren hebben. De genoemde ge vechten bijv. zullen zeker wel plaats hebben gehad. Zelfs zal het waar zijn, dat de meesten hunner althans, de Europeaan bij de benden gezien heb ben, die zij kenden als Ejang of Smit, al dan niet dezelfde persoon. Veel van die tegenstrijdigheden en veranderingen echter, waaraan wy nu hun verhalen als geheel genomen als onwaar kunnen erkennen, zijn juist veroorzaakt, doordat de werke lijke herinneringen werden aangepast aan één grote fundamentele onwaar heid, n.l. dat die Europeaan beklaag de was. Hiervoor moesten verschuivingen in tijd en plaats worden gemaakt en werkelijke herinneringen, die daar niet pasten, moesten verdwijnen of vervangen worden door nieuw ver zonnen of uit andere herinneringen opgediepte bijzonderheden". Pleitster laakte tenslotte de wijze van confrontatie van getuigen met beklaagde: „Eerst foto's vertonen en dan door een gaatje kijken, is m.i. Zondag is in de haven van Hull in Engeland het Zweedse motorschip „Lona" in brand gevlogen. Nadat de brandweer ér niet in geslaagd, was de brand te bhissen besloot men hét schip tot zinken te brengen. De foto geeft een overzicht van de ,Lona" met de lading hout, terwijl de roolc uit het middelste gedeelte van het schip opstijgt. geen enkele waarborg, dat de ver dachte is herkend". Zij verwees naar de overgelegde verklaring van getuige a decharge, mr. Michael, die vertelde, dat hij door «ruim 40 getuigen was herkend als Bos. Het Dleidooi van de heer Schmidt zelf werd een week uitge steld. Na afloop van de zitting, toen Schmidt buiten het gerechtsgebouw werd geleid, bevond zich daar een woedende menigte, die de doodstraf tegen hem eiste en waaruit stenen naar hem werden geworpen. Men wachtte ook mevrouw Mieke Bouman op, maar die werd "oor de „sterke arm" in bescherming genomen. Het proces tegen de Nederlander Doornik, dat gisteren zou beginnen, is uitgesteld. Medegedeeld werd, dat thans een verdediger voor hem is ge vonden. De naam van de advocaat werd niet bekend gemaakt. VIER ZEEUWEN DOEN INTREDE V. Dongen, Kodde, V. d. Peijl en Westerhout naar Kamer. Gisteren is bjj Koninklijk Besluit bepaald, dat de vijftig nieuwe leden waarmee de Tweede Kamer ingevol ge de bepalingen van de gewijzigde grondwet .dient te worden uitgebreid, door het Centraal Stembureau op 13 oktober aanstaande zullen worden benoemd verklaard. Tevens is vastgesteld, dat de ver kiezingen voor de leden van de uit gebreide Eerste Kamer in elke pro vincie zullen worden gehouden op donderdag 11 oktober. De staten der provincies zullen daartoe in buiten gewone zitting bijeenkomen. Een en ander zal tot gevolg heb ben, dat de beide kamers der Staten- Generaal op 3 november voltallig zul len zijn in de nieuwe samenstelling. Onder de vgftig kandidaten, die, naar men aannemen kan, geko zen zullen worden verklaard voor de Tweede Kamer zijn vier Zeeuwen. Het zijn de heren Van Dongen, K^dde, Van der Peijl en Westerhout. Hieronder volgt de complete lijst van de vijftig kandidaten voor de nieuwe zetels in Tweede Ka- - nier: K.V.P. (16): Blaisse, P. A.. Den Haag; De Vreeze, J. Th. M., Utrecht; Veldkamp, G. M. J., Breda; Van Buël, B. J., Oss; Assmann, W. P. G. Roo sendaal; Janssen M. M. A. A., Zeist; Albering, L. A. H., Rijswijk (Z.-H.); NAAMBORDJE. De bewoners van het plaatsje Llanfairpwll gwyngyllgogery- chwyrndrobwllolantysiliogogogoch, in Wales, zijn meer dan lichtelijk ont stemd over het besluit van de autori teiten om het plaatsnaambord op het station, ruim 8 meter lang, te demon teren en de naam van het plaatsje kleiner te maken. Er is ongeveer twee meter vanaf gegaan. De naam bete kent: „De kerk van Mariain, een dal van witte hazelaars, dicht bij een snel le draaikolk, bij de kerk van St. Tysilio s, bij de rode grot". GROENTJE. "Joan Livingstonde, een Engels meisje van elf jaar, klom op het dak van het abattoir en viel door een glazen kap. Zij kwam terecht in een groot vat met groene kleurstof en werd van kop tot teen groen. De verf laat zich door goede wasbeurten niet verwijderen, en nu blijft Joan zolang ze nog groen is maar in de buurt van het ouderlijk huis.... Zwanikken, J., Hilversum: Verhoe ven, B. J„ Arnhem; Van Dongen, J. M. A. C„ Aardenburg; Noïte, mej. A. H., Amsterdam; Bachg, F J. H„ Den Haag; De Graaf, Th. M. J., Lisse; Kleisterlee, C. F., Rotterdam; Moor man, H. C. W„ Voorburg; Baeten, A. M. I. H., Maastricht P.vd.A. (16): Daams, F. H. M, M„ Den Haag; Kramer, J. J„ Brunssum; Reehorst, T, Rotterdam; Van den Born, H. J„ Amsterdam; Lamberts, J. H., Rotterdam; Den Uyl, J. M., Amsterdam; Van clen Tempel, B.. Den Haag; Patijn, C. L„ Den Haag; Baart, I.. Den Haag; Westerhout, Th. J„ Middelburg; Sehurer, F., Heeren veen; Vredeling, H., Huis ter Heide (gem. Zeist); Teilegen, geb. Veldstra, U„ Maarssen; Kranenburg, F. J., Den Haag; Franssen, H. M., Assen; om de zestiende plaats loten tussen de kandidaten Deering, J. C., Rotter dam en Wierda, W., Arnhem. A.R. (5),:. Gerbrandy, P.. Scheve- ningen; Van der Zaal, C„ Harlingen; Smallenbroek, J., Assen; Biesheuvel, B. W., Wassenaar; Versteeg, Th. A., Amsterdam. C.H.U. (5): De Ruiter, J.. Heeren veen; Van Mastrigt, C. J., Zeist; Cal- meyer, M. R. H„ Den Haag Van der Perjl, C. F., Goes; Van der Linden, J. W-, Den Haag. V.V.D. (4): Toxopeus, E. H., Bre da*; Berkhouwer, C., Alkmaar; De Wilde. J.. Amsterdam; om de vierde plaats loten tussen de kandidaten Van Dijk, F. G., Den Haag en Visser, M., Arnhem. C.P.N. (3)Haken, J., Amsterdam: Lips, geb. Odinot, M. E„ Hilversum; Bakker, M., Zaandam. S.G.P. (1): Kodde, D„ Zoutelande. Nederlandse suiker later dan normaal. Tengevolge van de slechte weers omstandigheden van de afgelopen maanden zal de suikerbietenoogst twee a drie weken later dan normaal kunnen beginnen, zodat de suiker van de nieuwe oogst wat later beschik baar zal komen dan gewoonlijk. Ten einde de voorziening in de overgangs- neriode niet té laten stagneren, heeft de overheid voor dit doel 10.000 ton buitenlandse suiker voor binnenland se consumptie bestemd. Ook dient voorkomen te worden dat suikerbie ten uit Nederland naar het buiten land worden verkocht. Volgens een beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, gepübïiceerd in de Nederlandse staatscourant van maandag 10 sep tember 1956, kan export ook dit jaar niet worden toegelaten. Zaterdag maalde de fruit-fee met haar hofdames een ware triomftocht door Goes. Het was een even char mante als glorieuze opening van de Zeeuwse fruitweek! (Foto P.Z.C.) (Tengevolge van een technische sto ring kon deze foto eerst heden wor den geplaatst; red. P.Z.C.) Te Parijs wonende schilder Corneille onderscheiden. Aan de Nederlandse in Parijs woonachtige kunstschilder Corneille is een nationale prijs van de Salomon R. Guggenheim foundation te New- York toegekend voor zijn werk „Vil- le hostile". Voor mededinging naai- de interna tionale prijs in november a.s. te Parijs zijn aangewezen: J. Diede ren (met een „mijnlandschap" en een nog niet getiteld werk). Frisco ten Holst (met.„Jacob en de Engel") en Corneille (met „Pierre et fleur"). De genoemde Guggenheim founda tion heeft deze kunstprijzen een internationale groot 10.000 dollar, zestien landelijke en drie continentale elk groot 1000 dollar in het begin van 1956 ingesteld. Elke twee jaar zullen deze worden uitgereikt. In de ochtend mist. H (Van onze weerkundige medewerker) H In Zeeland kwam gisteren de meeste zonneschijn voor en daar de temperatuur tot 20°C H opliep, was het een mooie sep- temberdag, zoals dit ook van- daag het geval zal zijn. De H luchtdruk is boven geheel West ij Europa vrijwel gelijk, zodat er maar een heel zwakke wind M voorkomt. De lucht boven ons M land is nog wel zeer vochtig met als gevolg dat er vooral in de nacht en morgenuren op uit- gebreide schaal mistvelden ont- staan, die later door de zon weer ontrekken. Bij IJsland is een actieve depressie aangeko- m men, waarvan de storingsfron- H ten met wat lichte regen over Schotland en het noordelijke deel van de Noordzee naar het H oosten trekken. De zwakke rug van hogeluchtdruk, die ons di:t fraaie najaarsweer brengt, s trekt langzaam verder naar 't zuiden. De storingsfronten kunnen woensdag tot boven de Noordzee en het noorden van ons land doordringen, maar in Zeeland blijft het nog een paar j= dagen fraai weer. Na het mid- 1§ den van de week krijgen de depressies méér invloed op het weer in West-Europa en gaan jp de regenkansen langzaam weer wat toenemen. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Er moet hard gewerkt worden en de atmosfeer is ondraaglijk Een voor een zullen de mannen, die thans de schepen door het Suez-kanaal loodsen, hun werk moeten neerleggen. Dat heeft met het conflict niets te maken, dat is een fysieke kwestie. Bij de tegenwoor dige overbelasting der loodsen is het beroep zo inspannend, dat zij hun dienst niet onbeperkt zullen kunnen voortzetten. Vijftien a zestien uur per dag voor hen, die overdag een convooi van Port Said naar het zuiden loodsen, bij een middagtemperatuur van 100 graden fahrenheit, is een inspanning, die niet ongewroken blijft. Om half negen 's morgens is de loods uit de veren, tegen mid dernacht komt hij thuis. De volgende dag begint het opnieuw en op dezelfde tijd. Vroeger, onder de oude Suez-maatschappij, had een loods in de zomer per maand gemiddeld 15 schepen, thans 27. Bij dat alles komt een atmosfeer van onrust en een gevoel, niet vrij te kunnen werken. De Suez-maatschappij heeft de loodsen wel (via hun regeringen) laten opdragen, het werk normaal voort te zet ten, maar wat is „normaal"? Normaal is zeker niet een dagtaak, die dubbel zo zwaar is als voorheen, dubbel zo zwaar ook als die van welke andere functionaris. De loodsen worden oververmoeid en geprikkeld, het moreel daalt be angstigend. Zij, die aan hun verlof toe zijn, krijgen bericht dat zij geen verlof kunnen nemen. En slechts de angst voor ren strafvervolging, voor mogelijke gevangenisstraf, houdt hen ervan terug, hun werk neer te leggen en het zo nodige verlof eenvoudig te nemen. Wat de loodsen bij dit alles nog eens extra sloopt, is de afwezigheid van ieder gezinsleven. De vrouwen en kinderen zijn elders. Men heeft niets anders dan werk en slaap te veel werk, te weinig slaap. Het ogenblik kan niet ver meer zijn. waarop deze mannen instorten zul len. Toen ikzelf met gezondheidsver lof op 5 september naar Engeland kon vertrekken, was de toestand reeds kritiek. De meeste loodsen teer den op hun laatste krachten. Worden zij ziek, dan is de situatie ook geheel anders dan vroeger. Destijds behoef de de patiënt maai' de dokter te roe- Een, die kwam en onderzocht hem. Iu moet de zieke naar Ismailia voor medisch onderzoek. Wat zijn dokter beweert, heeft geen gezag meer. De nieuwe loodsen hebben nog weinig ervaring. Toen ik vertrok hadden wij er vijftig, de meesten hunner afkomstig van de Egyp tische marine. De meesten weten grote schepen niet te hanteren. Zij zullen een langere leertijd moeten doormaken dan de „oude" lood sen, die niet in dienst kwamen als zij niet minstens vijftien „zeeja ren" achter de rug hadden. Maar zelfs wij „ouden", terwijl de meesten onzer gezagvoerders op gro te schepen waren geweest, hadden een leertijd nodig van twee jaar. Bij de huidige overwerktheid der loodsen kan het thans in dienst zijnde korps geen twee jaar doorwerken, tot de nieuwelingen zijn opgeleid Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllll M Door kapitein Alexander Dun- can. (Kapitein A. Duncan is sedert ■- 12 jaar loods in het Suez-ka- M p naai. Sinjls zijn 16e jaar zee- p ff man, trad Duncan in 1944 in s M dienst van de Suezkanaal- M maatschappij. Thans is hjj M met ziekteverlof in Londen). lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll CENSUUR Wat de toezegging der Egyptische regering betreff, dat de arbeidsvoor waarden onveranderd blijven: Ik ver meldde reeds, dat verloven z(jn inge trokken. Het bedrag, dat men per maand naar huis kon vermaken, is vervallen, men krijgt het in Egyptisch valuta. Dientengevolge zitten ettelij ke gezinnen in het vaderland zonder inkomsten. De oude Suez-maatschap pij heeft de gezinnen een nooduitke- ring verstrekt, maar dat is niet het zelfde. In geval van ziekte is de behande ling geheel anders dan vroeger. In mijn eigen geval kwamen er vijf ver schillende doktoren aan te pas, voor dat ik naar Engeland mocht voor een operatie. Van 26 juli tot 4 september had ik nodig om weg te komen, en (Vervolg op pag. 4) Het Wereldgebeuren T erugslag De daad van kolonel Nasser om het Suez-kanaal tot Egyptisch staatseigendom te verklaren, zou niet zoveel opschudding verwekt hebben als niet de vrees had geleefd, dat behalve Nasser ook andere staats lieden klaar staan om goederen van „buitenlanders" in het bezit te ne men. Die vrees heeft de Engelse en Fran se regeringen ertoe gebracht aan ge wapend ingrjjpen te denken. Er moet een einde komen aan de willekeur, waarmee bepaalde staten internatio nale overeenkomsten schenden. Het uitoefenen van gerechtigheid jegens Nasser zou een waarschuwing zijn aan andere staten, die begerig kijken naar olievelden, kanalen enz. Reeds heeft de regering van de Verenigde Staten de indirecte terugslag van Nasser's optreden ondervonden doordat de Panamese regering de Amerikaanse heerschap pij over het Panama-kanaal ter spra ke heeft gebracht. President Ricardo Arias van Pana ma heeft aan de Amerikanen laten weten, dat zijn land geen uitnodiging ontving voor de Suez-conferentie in Londen en dat hem dit zeer hoog zit. Panama staat namelijk met 8,1 mil joen ton scheepsruimte als zesde op de ranglijst van de mogendheden, die deelnamen aan het verkeer door het Suez-kanaal. Nu is de Panamese vloot slechts een „schgnvloot", want zij bestaat uit schepen die in werkelijkheid toebeho ren aan niet-Panamezen, die Panama als thuishaven hebben gekozen omdat de reders daardoor ontsnappen aan de belasting en aan de collectieve ar beidsovereenkomsten in het eigen land. Maar het valt toch niet te ontken nen, dat al deze schepen onder Pana mese vlag varen en dat Panama zich daarop kan beroepen. Dat heeft het dan ook prompt gedaan, want het had een bijbedoeling die voor de Verenig de Staten bepaald onaangenaam is. Reeds geruime tijd proberen de Pa- namezen meer geld uit het Pa nama-kanaal te kloppen. In 1947 weigerde Panama het pachtverdrag te verlengen, dat aan de Amerikanen souvereine rechten geeft in de kanaalzone. Washington liet toen weten, dat het een nieuw kanaal zou laten graven door Nicaragua en dat was voldoende om de Panamezen tot inkeer te brengen. In 1953 was men zover, dat nieuwe onderhande lingen geopend konden worden en in 1955 bereikte men overeenstemming. De Amerikanen zouden van de meer dan 35 miljoen dollar, welke de scheepvaart in het jaar 1955 aan ka naalrechten opbracht bijna twee mil joen aan Panama afdragen. Dat is "een billijk sommetje en men kan er zeker van zgn, dat kolonel Nasser van de Suezkanaal-rechten 'n heel wat groter aandeel in de Egypti sche staatskas wil laten verdwijnen. Toen het nieuwe verdrag tussen .Washington en Panama was af gesloten hadden evenwel dé Amerikanen helemaal geen haast om het in werking te stellen. Op dit ogenblik is het zelfs nog niet ïn werking. Vandaar dat de Pana mese staatspresident, Ricardo Arias, aan Washington heeft gevraagd hoe men daar denkt over het uitvoeren van de gesloten overeenkomst. De Panamese pers heeft de woorden van Arias nog wat aangedikt en zij spreekt al over een ernstige verslech tering van de betrekkingen met de Verenigde Staten. Er zit overigens achter deze Pa namese ontevredenheid nog wat meer dan enkel het streven naar een betaling van een paar miljoen dollar per jaar. In de kanaalzone werken 17.000 Panamezen, die in dienst zijn van de in 1951 gestichte- Panama-kanaal maatschappij. Die Panamezen worden niet betaald naar Amerikaanse maat staven, maar volgens de gebruikelijke loonregerlingen van de kleinè reublie ken in Midden-Amerika. Dat stak de Panamezen. omdat de Noordamerikaanse werkkrachten in de kanaalzone wel betaling ontvan gen naar Noordamerikaanse maatsta ven. In de overeenkomst van 1955 wist de Panamese regering vastge legd te krijgen, dat de Panamezen ge lijke lonen en gelijke kansen zouden De Panama-kanaal-maatschappg- heeft echter weinig lust deze bepaling uit te voeren en vermoedelijk ver klaart dat waarom men in Washing ton zo traag is met het goedkeuren van de overeenkomst. Men ziet nu in het Suez-conflict een prachtige gelegenheid om bij de Ame rikanen op spoed aan te dringen. Dat is dan de terugslag, die Washington ondervindt van Nassers optreden tegen de Suezkanaal-maatschappij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3