PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egypte kwam met een plan, maar Engeland verwierp het dadelijk Polder- en Waterschapslasten in Zeeland blijven stijgen Prinsjesdag gaat in ieder geval door de BILT TE WEINIG GOEDE MVS1C1 VOOR NEDERLANDSE ORKESTEN 199e jaargang - no. 215 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4,—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen Co.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, B rouwerljstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. WILEM RUYS VAART OM DE KAAP Het hart van de kwestie Suez klopt op Downingstreet 10 Om tien minuten over tien gisteravond stapte de Australische pre mier Menzies, na het mislukken van de onderhandelingen van de com- mïssie-van-vyf, waarvan hij voorzitter was, met president Nasser van Egypte, binnen in de ambtswoning van de Britse premier, sir Anthony Eden, Downingstreet 10 in Londen. Binnen wachtten reeds enkele uren, al confererend, Eden en de kern van zijn kabinet en de Franse ministers Mollet en Pineau. De uitkomst van de strikt geheime besprekingen in het oude pand aan de Downingstreet zal de gedragslijn van de westerse mogend heden in het geschil om het Suezkanaal bepalen. Een suggestie van Egyptische zijde voor nieuw overleg werd gisteren vrijwel onmiddel lijk door het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken van de hand gewezen. De woordvoerder zei, dat internationaal beheer de enige basis voor onderhandelingen wordt geacht. De Amerikaanse minister Foster Dulles sprak gisteren zijn diepe teleurstelling uit over het fiasco van de besprekingen met Nasser. Hij liet doorschemeren een voorstander te zijn van het brengen van de kwestie voor de Verenigde Naties. Mogelijk ook werkt hij aan een nieuw kanaal-plan. Egyptische diplomaten in alle wereldhoofdsteden kregen gister ochtend opdracht nota's af te ge ven, waarin een lans werd gebro ken voor nieuwe onderhandelingen over het Suezkanaal. In de nota's werd de onmiddellijke oprichting voorgesteld van een „lichaam voor onderhandeling, dat representatief zou zijn voor de diverse opvattin gen, die leven onder de staten, die het kanaal gebruiken". De Egyptenaren zouden op een gro te conferentie de volgende punten be treffende het kanaal willen bespre ken: 1. De vrije doorvaart en vrije na vigatie. 2. Het uitvoeren van werken om het kanaal „up to date" te houden- 3. Het vaststellen van rechtvaardige passagegelden. Dit plan werd in Londen door een officiële woordvoerder verworpen. Personeel wil weg Alle afdelingschefs van de Suez- kanaalmaatschappij hebben nu de on derhandelingen onbevredigend ge ëindigd zijn de leiders van het Egyp tische orgaan opnieuw laten weten, dat het niet-Egyptische personeel zo spoedig mogelijk gerepatrieerd wenst te worden. De regering van de bonds republiek heeft Egypte laten weten, dat ze bij voorkeur geen werving on der Duitse loodsen ziet; men heeft er zelf te weinig. Menzies kwam tezamen met zijn mede-commissieleden, de Ameri kaan Henderson en de Zweed Un- den, op het vliegveld bij Londen aan. Henderson werd direct naar een ander deel van de luchthaven gereden, waar zijn vliegtuig voor de Verenigde Staten klaar stond. Unden vertrekt vandaag naar Zweden. Menzies begaf zich naar Londen waar hij later op de avond een eerste bezoek aan Eden bracht. Het overleg op Downing street 10, waar nu weer het hart van de Suez-kwestie klopt, zal vandaag worden voortgezet. Vanavond zal een Brits witboek over het beleid inzake Suez verschij nen, maar men verwacht niet, dat er opzienbarende onthullingen in wor den gedaan. Morgen opent Eden de debatten over het Suezkanaal in het Lagerhuis, dat dan in spoedzitting bij een komt. De Labour-afgevaardigden zullen het hem niet gemakkelijk ma- De „Kare" is, na vele moeizame pogingengelicht. (Foto P.Z.C.j (Zie voor verslag pagina 2) ken. Gisteren werd in Labourkring het geluid gehoord: „Eden ga heen". Frankrijk bereid De Franse ambassadeur in de Ver enigde Staten, Alphand, zei gisteren na een gesprek van een uur met Dul les, dat Frankrijk bereid is de zaak- Suez voor de Verenigde Naties te brengen. Maar hij achtte dat niet no dig* „Wij geloven dat er andere mid delen zijn", besloot hij. Tussen Jordanië en vijf Arabische staten is een overeenkomst gesloten over de financiering van de Jordaan se defensie. Tot nu toe was Jordanië hiervoor afhankelijk van Engeland, maar Egypte, Irak, de Libanon, Sy rië en Saoedi Arabië willen deze rol blijkbaar overnemen. De directie van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd Iieeft de gezagvoer der van de „Willem Ruys" opgedra gen de route naar Indonesië om Kaap de Goede Hoop te nemen. Dit besluit wera genomen omdat men in de hui dige onzekere toestand geen enkel risico wil nemen. De reis naar Indo nesië duurt nu 27 inplaats van 21 da gen. De maatschappij Nederland zal haar schepen de normale route laten varen. De „Willem Ruys" zal Kaap stad en Colombo aandoen. Besprekingen m Londen. De besprekingen in Londen tussen de Britse premier, sir Anthony Eden, zijn Franse ambtgenoot Guy Mollet, en de Franse minister van Buiten landse Zaken eindigden maandag avond tegen 11 uur. Gevraagd of hij iets over de bespre kingen te zeggen had, antwoordde Mollet de verslaggevers: „Alles wat ik kan zeggen, is, dat wij morgen ochtend om half elf weer een afspraak hebben." De Australische premier, Robert Menzies, bevond zich nog binnen toen de Franse delegatie wegging. Hij vertrok pas om 22 minuten na middernacht. Hij had geen commen taar toen hij in zijn auto stapte. Prinses Beatrix rijdt voor het eerst in gouden koets mee (Van onze parlementaire redacteur) Onafhankelijk van de vraag of er dan een nieuw kabinet zal zijn gevormd gaat Prinsjesdag gewoon door. H.M. de koningin zal zich, zoals gebruikelijk in de gouden koets, ditmaal voor het eerst behal ve door Z.K.H. prins Bernhard vergezeld door H.K.H. prinses Bea trix, naar de Ridderzaal begeven om in de verenigde vergadering, der beide Kamers de nieuwe zitting van de Staten-Generaal te ope nen met het uitspreken van een troonrede. De wellicht van enige overmoed ge tuigende verklaring van de informa teur, prof. De Gaay Fortman, dat hij ondanks de afwijzende houding van de P.v.d.A. spoedig een kabinet voor elkaar zou hebben, heeft hem blijk baar in de stemming van „nu of nooit" gebracht en hem tot een activi teit geïnspireerd, waarbij hij geen pot tenkijkers kan gebruiken. Hij heeft het althans bij de ene me dedeling van zijn woordvoerder, dat hij maandagmorgen bij ir. Staf op be zoek geweest is gelaten. Er wordt verder een opvallende geheimzinnig heid bewaard. Zijn oriënterende ar beid heeft prof De Gaay Fortman af gesloten. Dit betekent, dat hij zich thans bezighoudt met het polsen van personen voor de verschillende vakan te ministersposten. Dat de voortgezette taaie van de in formateur moeilijker is, dan hij zich zelf had voorgesteld, is buiten kijf. Vertegenwoordigers van de K.V.P. en van de A.R. zal hij wel bereid vinden om zitting te nemen in een kabinet, dat slechts geringe bindingen heeft met de kamerfracties. Op de P.v.d.A. behoeft hij niet te rekenen en de V. V.D. toont eveneens weinig neiging met de heer De Gaay Fortman in een rechts geoi'ïënteerd extra-parlemen tair kabinet in zee te gaan. Het komt dus voornamelijk op de C.H. aan. Maar dan nog als dus de K.V. P. en de beide prot. christelijke par tijen him medewerking verlenen zal het niet gemakkelijk zijn de man nen te vinden, die het risico van een kort ministerieel bestaan willen aan vaarden. Plechtige afkondiging van verandering in grondwet. De plechtige afkondiging van de veranderingen in de grondwet, die op 23 augustus j.l. zijn vastgesteld, is maandagmorgen geschied. De Hoge Raad der Nederlanden is in plechtige zitting bijeengekomen onaer presidium van mr. dr. J. Don- ner. De president verzocht de procu reur-generaal het woord te nemen. De procureur-generaal, jhr. mr. dr. H. K. C. van Asch van Wijck, re- quireerde hierop voorlezing van de vier rijkswetten en de zeven wetten, waarop de president aan de griffier, mr. H. van Oordt vroeg tot voorlezing over te gaan. De voorlezing nam ruim een half uur in beslag. De president en de procureur-gene raal droegen een toga van zijde en fluweel, die met hermelijn was afge zet. Alle leden van de Hoge Raad droegen fluwelen baretten met her melijnen boritrand. Aan het slot van dé plechtige zitting zeide de president dat een proces-verbaal van de voorle zing zal worden opgemaakt en een afschrift hiervan zal worden aange boden aan de procureur-generaal. De wetten werden voorts afgekon digd in plechtige openbare zittingen van elk der gerechtshoven en der ar rondissementsrechtbanken. alsmede in ieder gemeente in of voor het huis der gemeente. Tweede standbeeld aan ingang van Suez-kanaal. De Egyptische dienst voor oudheden heeft, naar verluidt, besloten op de pier aan de ingang van de haven van Port Said, vlak bij het beeld van Fer dinand de Lesseps, de bouwer van het Suezkanaal een standbeeld van Farao Senousret de Derde op te richten. Senousret de Derde, de twaalfde farao van de dynastie, die twee dui zend jaar voor onze tijdrekening over Egypte regeerde is de eerste geweest die getracht heeft een kanaal te la ten graven tussen de Rode en de Mid dellandse Zee. Evenals in alle Nederlandse gemeen ten veerden maandagmorgen half elf voor de pui van het stadhuis te Goes de wijzigingen van de grondwet plechtig afgekondigd. In bijzijn van enkele secretarie-ambténaren en ten aanschouwe van enige toevallige voorbijgangers kweet de burgemees ter, mr. W. C. ten Kate, zich van deze wettelijke plicht. (Foto P.Z.C.) Andriessen en Korthals gepolst voor ministerzetel. (Van onze parlementaire redacteur) Maandagavond laat vernamen wij dat de informateur, prof. De Gaay Fortman, des middags ontvangen had tie heer W. J. Andriessen en des avonds drs. H. A. Korthals en dat hij deze twee politici heeft aangezocht voor een ministerzetel. Zij zouden het verzoek in beraad gehouden hebben. Over deze gang van zaken heerst in Den Haag verwondering. De heren Andriessen en Korthals zijn namelijk lid van de Tweede Kamer, eerstge noemde voor de K.V.P. en de heer Korthals voor de V V.D. en dus uit gesproken politieke personen. Doch dit niet alleen. Zij hebben in hun par tijen een belangrijke rol gespeeld of doen dit nog. De heer Andriessen was tot voor kort algemeen voorzitter van de K.V. P., waarin hij vooral "net arbeiders element vertegenwoordigt en drs. Korthals is waarnemend voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de V.V.D. Als zodanig heeft hij tijdens de ziekte van prof. Oud aan de onder handelingen gedurende de verschil lende formatiepogingen deelgenomen. Als prof. De Gaay Fortman streeft naar een extra-parlementair kabinet, dan is het zeer eigenaardig, dat hij juist deze twee personen gepolst heeft. Het is nog niet bekend gewor den voor welke portefeuille hij hen heeft gevraagd. De heer Andriessen heeft zich de laatste jaren de kampioen voor een versnelde woningbouw getoond en drs. Korthals, die lid is van de Raad van Europa, behandelde in het parle ment voor zijn fractie steeds de bui tenlandse politieke onderwerpen en vraagstukken van het leger. Het is be kend, dat van de zijde van de K.V.P. weinig prijs gesteld wordt op deelna me van de liberalen aan een kabinet dat voornamelijk uit de confessionele partijen is samengesteld, omdat het kabinet daardoor een duidelijke anti socialistische signatuur zou krijgen. Om deze reden wordt met spanning afgewacht wat drs. Korthals zal be slissen. De Nederlandse orkesten hebben te kampen met tekorten aan goede, lentvolie musici. Dit verklaarde dirigent van het, Residentie-Orkest, de heer Willem van Otterloo tijdens een persconferentie in Den Haag over het komende seizoen. Er bestaat een tekort aan violisten, hoornisten, fluitisten, die capabel zijn om een waardige plaats in een der Nederlandse orkesten in te nemen. Directeuren van conservatoria en or kestleiders doen alle mogelijke moeite om jonge, talentvolle lieden te vinden. De situatie wordt te nijpender, omdat in de komende vijf jaar vele oudere musici pensioengerechtigd worden. Jammer genoeg kan men geen ac- Egyptische marine op manoeuvres. Het persagentschap voor het Mid den-Oosten heeft te Cairo medege deeld dat de Egyptische marine gedu rende vier dagen manoeuvres in de Middellandse Zee zal houden, met in gang van woensdag, de dag waarop het Engelse parlement ter bespreking van de Suez-kwestie bijeen komt. CIJFERS OVER 195S Verhoging van de pachten bleef aanzienlijk achter De voortdurende stijging van de polder- en waterschapslasten in Zeeland, zoals die in de voorgaande jaren steeds aan de dag is getreden, heeft zich ook van 1954 op 1955 voortgezet. Uit het overzicht dat de rijksconsulent voor grond- en pachtzaken in Zeeland, dr. ir. W. H. Ubbink, over het jaar 1955 samenstelde, blijkt dit wel zeer duidelijk. Terwijl over de gehele pro vincie gerekend in 1954 de lasten 37.95 per ha waren, liepen deze vorig jaar verder op tot 39.54. Wanneer men bedenkt, dat deze in 1939 nog slechts 14.48 per ha bedroegen, dan bljjken deze lasten dus bijna verdrie voudigd te zijn. In vergelijking daarmee blijft echter de relatieve st jjging van de pachtprijzen aanzienlijk achter, want deze stegen slechts van 86.50 in 1940 tot 138 per ha in 1955. Nog duidelijker taal spreken te dien opzich te de indexcijfers. Terwijl de Zeeuwse Waterschapslasten opliepen van 100% in 1939 tot 273% in 1955, stegon de pachtprijzen maar van 100% in 1940 tot 160% in 1955. In het overzicht zijn de polders weer in drie groepen verdeeld, nl. de vrije waterkerende polders, die een opper vlakte van ruim 98.000 ha. beslaan, de binnenpolders met ruim 43.000 ha en de calamiteuze polders met bijna 11.000 ha. Voor de vrije waterkeren de polders komt men dan voor 1955 I tot een bedrag van 45.88 per ha. aan waterschapslasten, tegen 43.03 in 1954 en 15.75 in 1939. De binnenpol- ders kwamen aan resp. 18.17, 17.31 en 7.27, terwijl de calamiteuze pol ders vorig jaar 66.80 aan water schapslasten vergden, tegen 64.13 in l 1954 en 31.06 in 1939. Opmerkelijk is wel, dat deze lasten per gebied sterk uiteenlopen. De stij ging van 1939 op 3955 vprschilt daar bij nog meer. Walcheren geniet de twijfelachtige eer aan de spits te gaan want hier bedroegen vorig jaar de polderlasten f 56.52 tegen 18.45 in 1939. Hierop volgt Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen met 50.69 ('39: 12.96), Tholen en St. Philipsland met 44.38 17.32), Schouwen-Duiveland 43 18.60), Noord-Beveland 39.24 20.90). Zuid-Beveland 38.57 14.31), Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 20.15 9.29). Procentueel blijken dus de lasten in W.-Zew. Vlaanderen het sterkst te zijn gestegen, gevolgd door Walcheren. Op Noord-Beveland dat in 1939 de hoogste lasten had, zijn deze nog 't meest stationnaii* geble ven. Het indexcijfer voor dit gebied liep slechts van 100 in 1939 tot 188 op .tegen brjv. West Zeeuwsch-Vlaande ren van 100 tot 391. Voor Schouwen-Duiveland tot 231%, Tholen en St. Philipsland tot 256% Zuid-Beveland tot 270%, Wal cheren tot 306% en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot 217%. Pachten Zoals opgemerkt, houdt de stijging van de pachtprijzen geen gelijke tred met die van de polderlasten, doch blijft verre achter. Ook daarbij zijn er tussen de diverse gebieden in Zeeland onderling aanmerkelijke verschillen te constateren. In Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen is de pacht in vergelij king tot 1940 nog het meest verhoogd nl. van 72 in '40 tot 145 per ha m 1955, dus met 101%. Daarna volgt Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, nl. van 66 tot 124 (88%). Zuid-Beve land van 93 tot 146 (57%), Wal cheren 92 tot 143 (55%), Nöord- Beveland van 108 tot f 154 (43%), Tholen en St. Philipsland van 102 tot 145 (42%) en Schouwen-Duive land van 99 tot 139 (40%). Noord- Beveland heeft dus steeds de hoogste pachtprijzen betaald. De hier genoemde prijzen werden berekend als voortschrijdend driejaar lijkse (gewogen) gemiddelde van de C.B.S.-pachtprijzen van los bouw- en grasland, waarbij is uitgegaan van de veronderstelling dat de pachtprijzen om de drie jaar herzien kunnen wor den. De in feite per streek betaalde ge- ties ontketenen onder het motto „er zit muziek in de muziek" of „ook voor U hangt er iets aan de strijkstok" om jongelui tot studie voor de orkest- praktijk aan te sporen. Tezeer nog, aldus de heer Van Otterloo, denkt men dat het leven van de orkestmusi cus een armoedzaaiersbestaan is. Het tegendeel is waar. Reeds aan begin nende krachten worden behoorlijke salarissen betaald. Het Residentie-Orkest heeft enige buitenlandse krachten moeten aanne men, omdat van vele Nederlandse sol licitanten slechts enkelen geschikt bleken. Duifs invoerverbod voor vee en vlees wordt opgeheven. Omstreeks 15 september zal het in voerverbod, dat in de Westduitse sta ten Neder-Saksen en Noordrijn-We3t- falen geldt voor Nederlands vee en vlees, worden opgeheven. Het verbod werd jn juli jl. uitge vaardigd wegens het in Nederland heersende mond- en klauwzeer. Het weer in Europa De weerraporten van gisteravond 7 uur luiden: Stockholm: zwaar bewolkt 16 gr. Oslo: zwaar bewolkt 15 gr. Kopenhagen, half bewolkt 17 gr. Aberdeen: zwaar bewolkt 17 gr. Londen: zwaar bewolkt 17 gr. Amsterdam: geheel bewolkt 17 gr. Luxemburg: zwaar bewolkt 21 gr. Parijs: half bewolkt 23 gr. Bordeaux: licht bewolkt 25 gr. Grenoble: licht bewolkt 26 gr. Nice: licht bewolkt 26 gr. Berlijn: geheel bewolkt 21 gr. Frankfort: mist 19 gr. Mürichen: geheel bewolkt 25 gr. Zürich: onweer 22 gr. Genève: onweer 25 gr. Locarno: geheel bewolkt 22 gr. Wenen: licht bewolkt 27 gr. •Innsbruck: zwaar bewolkt 28 gr. Rome: nevel 32 gr. Ajaccio: half bewolkt 36 gr. Mallorea: zwaar bewolkt 30 gr. middelde pachtprijs zal in een periode van stijgende pachtprijzen echter wel iets lager liggen, dan de op deze wijze berekende prijzen. Er wordt na melijk niet in alle gevallen van de mogelijkheid tot herziening, gebruik gemaakt. Overigens ligt de gemiddel de pachtwaarde, althans in 1955 per gebied 5 a 10 hoger dan de vermel de gemiddelde pachtprijs. Bij Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen is alt ver schil zelfs nog groter. VERWACHT... RUSTIG WEER. Half- tot zwaarbewolkt en op de meeste plaatsen droog weer, ln de ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren o£ iets hogere. ZON EN MAAN 12 september. Zon op 6.11 onder 19.04 Maan op 15.00 onder 23.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1