PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MISSIE-MENZIES WERD MISLUKKING Engeland geneigd zaak Suez voor de Verenigde Naties te brengen? Fruitfee werd in Goes feestelijk ontvangen Nasser verwerpt het plan van Dulles ZWEEDS SCHIP LONA BRANDDE UIT IN DE HAVEN VAN HULL 199e jaasrgarig - ae. 214 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. Zeventien minuten net lang genoeg voor een formeel afscheid duurde gisteravond de laatste bijeenkomst van de commissie-Menzies met president Nasser van Egypje en zijn adviseurs. De heren stapten naar buiten en poseerden nog even (Nasser breeduit glimlachend) voor de foto grafen, men schudde elkaar de hand en vertrok. De onderhandelingen op basis van het door achttien lan den ter conferentie in Londen gesteunde plan van de Amerikaanse minister Dulles voor het Suezkanaal wa ren een mislukking geworden. De Australische premier Menzies noemde na afloop van hef laatste gesprek de toestand „zeer ernstig". Menzies vliegt vandaag naar Londen terug om verslag uit te brengen aan de voorzitter van de gehouden conferentie, de Engelse minister Selwyn Lloyd. Ook premier Anthony Eden, de Franse eerste-minister Mol- let en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, zullen aanwezig zijn. Geruchten in Londen voorspellen de komst van John Foster Dulles. Volgens diplomatieke kringen in Londen bereid Engeland zich er op voor de kwestie-Suez thans voor de Verenigde Naties te brengen. Faure: Frankrijk zal geduld tonen Men beschouwt dit als de laatst overgebleven mogelijkheid en men neemt aan, dat de beslissing op dit punt zal vallen tijdens het overleg in de eerste dagen van deze week. Het alternatief zou zijn een gewa pend optreden. Rusland heeft via een artikel in de Prawda gewaar schuwd, dat het aanwenden van een Brits-Franse strijdmacht tegen Egypte een grote oorlog zou kunnen veroorzaken. De Franse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken verklaarde gisteren in een rede, dat Frankrijk geduld zal tonen bij het zoeken naar een vreed zame regeling voor de kanaalkwestie. De Franse premier Mollet zei gisteren, dat een ernstige toe stand zou ontstaan, indien Nas ser de westelijke voorstellen zou afwijzen. Hij was van mening, dat de Europese produktie van atoomenergie sterk zou moeten worden opgevoerd, om de afhan kelijkheid van de olie uit het Mid den-Oosten te verminderen. Diplomatieke kringen in Washing ton menen te weten, dat Dulles er bij de Britse en Franse regeringen op heeft aangedrongen hun onderdanen die loods in het Suezkanaal zijn te verzoeken ook na 15 september op hun post te blijven. De regering van PRESIDENT NASSER ...lachend.... neerleggen, hetgeen de van de scheepvaart door het kanaal zal betekenen, de spanningen 'onnodig groter zouden worden. Yemen mobiliseert De „Daily Telegraph" meldde za terdagochtend, dat de Egyptische re gering voorbereidingen treft om het kanaal voor maanden te blokkeren. Een oud, groot en roestig schip vol geladen met schroot en stenen, zou klaargelegd zijn om dwars in het ka naal tot zinken te worden gebracht. De minister van Buitenlandse Za ken van Yemen verklaarde gisteren, dat Yemen een algemene mobilisatie heeft afgekondigd om Nasser te steunen. De militaire maatregelen van Engeland en Frankrijk zijn in de afgelopen uren weer verscherpt. In de Britse haven Portsmouth liggen acht troepentransportschepen „onder stoom". De Fransen zullen vanaf vandaag 6000 man op Cyprus hebben. Een be richt van plotselinge landingen van Engelse troepen in Israël werd giste ren van verscheidene zijden tegenge sproken. Het dageiyks bestuur van de Raad van Europa heeft zaterdag besloten een spoedzitting van de uit vijftien landen-vertegenwoordigers bestaande Raad van Europa samen te roepen om de kwestie-Suez te bespreken. ROBERT MENZIES zeer ernstig Het einde van het overleg tussen de vijf-mogendhedencommissïe en president Nasser van Egypte is ge komen met een onverbloemde ver werping van het plan-Dulles van de kant van Egypte. „Een vijandige in breuk" op de rechten en de souve- reiniteit van Egypte noemde presi dent Nasser het in een brief van 2500 woorden aan de commissie. „Iedere poging, zulk een systeem (n.l. de internationalisatie) op te dringen, zou het sein zijn voor een onoverzienbaar conflict en het Suez kanaal in een maalstroom der poli tiek betrekken". De brief van president Nasser rechtvaardigt nog eens de naasting van het kanaal en ontkent het ple gen van enige onrechtmatigheid. Scherp valt de president erin datgene aan, wat hij beschrijft als „pogingen tot intimidatie, economische pressie en aanstichting tot sabotage". Als voorbeelden: bedreigingen met ge weld, mobilisatie en troepenbewegin gen door Engeland en Frankrijk, aansporing aan de employes en lood sen van de Suezkanaalmaatschappij het werk neer te leggen. Het voorgestelde systeem van het plan-Dulles sluit Iedere samenwer king uit, aldus president Nasser, om dat het Egyptische volk cr een vij andige inbreuk op de rechten en sou- vereinïteit van Egypte in zal zien. Nasser wijst er op, dat de naas ting vijftig dagen oud is en dat het kanaal al die tijd goed gefunctioneerd heeft. Egypte echter, aldus Nasser, is nog steeds bereid desondanks over een vreedzame oplossing te onder handelen overeenkomstig het doel en de principes van de Ver. Naties. Nederlands elftal tegen Zwitserland De keuzecommïssie van de KNVB heeft het Nederlands elftal, dat zater dag 15 september te Lausanne tegen Zwitserland speelt, als volgt samenge steld doel: De Munck (Fortuna); achter: Wiersma (PSV) cn Kuijs (NAC); mid den: Schaap (Gooi), aanvoerder, Van der Hart (Fortuna) en Notermans (Fortuna); voor: Bosselaar (Sparta), Wilkes (VVV), Cor van der Gijp (Feyenoord), Lenstra (Sportcl Ensche de) en Koopal (Willem II). Reserves zijnLandman Schevenin- gen Holland Sport), Kerkum (Feyen oord), Klaassens (VVV) en Van der Kuil (Ajax). Dit elftal speelt dinsdag 11 septem ber te Boxtel een trainingswedstrijd tegen de B-ploeg. De aanvang van deze wedstrijd is bepaald op 17.00 uur. Wervelstorm teistert Japan Het zuiden en westen van het Ja panse eiland Kioesjioe is zondag ge teisterd door een zware wervelstorm, die de codenaam „Emma" draagt. Bij Kagosjima is een school, waar vrouwen en kinderen waren onderge bracht, vernield. Voorzover bekend zijn ef geen slachtoffers gevallen. Zaterdag werd het eiland Okinawa getroffen, waar voor miljoenen dol lars schade is aangericht. Duizenden zijn dakloos. Na zes uur zwoegen tot zinken gebracht Tweemaal binnen twaalf uur heeft het 4625 ton metende Zweedse mo torschip „Lona", dat in de haven van Huil, Engeland,, gemeerd lag, zater dag in brand gestaan. De eerste keer waren bemanningsleden en brand weermannen zes uur lang zonder succes bezig geweest en had men het schip laten zinken. De tweede keer begon de brandstofolie van het ge deeltelijk gezonken schip te branden en moest de brandweer opnieuw in actie komen. Van de „Lona" is niet veel meer over dan een geblakerd en verbogen wrak. Zes uur lang heeft de brand weer, die met groot materieel en enkele blusboten aanwezig was, tegen het vuur gevochten. Toen de deklast een lading hout van enkele meters hoogte op het dek van de boot begon te branden achtte de kapitein, Eric Ohsman, de toestand niet langer houdbaar en gaf hij zijn eerste machinist opdracht de buitenboordskleppen te openen, waardoor het gloeiend hete schip langzaam begon te zin ken en een slagzij van 15 tot 20 graden kreeg. Tegen twaalf uur 's middags was het lot van het schip bezegeld. Po gingen om het brandende wrak van de kade weg te slepen hadden gefaald omdat de sleepboten door rook en hitte in hun werk belemmerd wer den. Om drie uur 's middags brak opnieuw brand uit in het schip. Stook olie was uit de brandstoftanks van het schip waarschijnlijk naar smeu lende gedeelten van de lading gelekt, want een felle brand begon wat er nog van de „Lona" over was te ver teren. Men heeft duizenden liters water in het brandende schip gepompt. Hon derdvijftig havenarbeiders en brand weerlieden zijn tegen de brand in actie geweest. Een man die in zijn hut sliep, toen het vuur ontdekt werd liep brand wonden op. Hij moest door een pa trijspoort vluchten. De directeur van de werf waaraan de „Lona" gemeerd lag, de heer H. Morgan, had thuis bericht gekregen van de brand en was van zijn ziekbed opgestaan om te gaan kijken. Toen hij zag hoe om vangrijk de brand was viel hij flauw. Uit neergestort vliegtuig 53 passagiers gered Een tweemotorig passagiersvliegtuig van de „Jordan International Air ways". met 54 passagiers aan boord, is nabij de luchthaven van Amman neergestort en verbrand. Alle inzittenden werden gered, be halve een kind dat om het leven kwam. Een stralende fruitfee met acht hofdames, in keurige toiletjes, waardige ambassadrices van liet rijk der sprookjes, kwam zaterdagmiddag Goes binnenrijden. Jong en oud hadden zich bij duizenden langs de weg ge schaard om een glimp op te vangen van de bijzondere gasten, die in een glanzende, witte auto hun joyeuze entree 'maakten. Mede dank zij een voor dit jaar wel zeer zeldzaam en mild zonnetjes, werd de opening van de Zeeuwse fruitweek in Goes een „sprookjesachtig" schouwspel. De fee had op de eerste dag van haar verblijf in de Ganzenstad een druk bezet programma af te werken. Nadat haar in het stadhuis een officiële ont vangst door het college van B. en VV. van Goes was bereid, bracht zij een bezoek aan de bloemen- en vogeltentoonstelling, waarna 's avonds de mas sale turndemonstraties op de Grote Markt met hun aanwezigheid werden opgeluisterd. Eerste dag feestweek trok duizenden bezoekers Van het veilingsterrein af begon de fee haar ^zegetocht door Goes. De harmonie „±üuphonia" en het tam boer- en pijpercorps „Excelsior" vergezelden haar en de plechtig in het zwart gestoken heren van het Fruitcorso-comité bij deze rondrit. Minzaam buigend nam de gaste de huldebetuigingen van de jeugd in ontvangst. In de raadszaal van het stadhuis sprak de burgemeester, mr. W. C. ten Kate, zijn bijzondere vreugde uit over het feit, dat de fee door haar komst op spectaculaire wijze de in- 'toningin Juliana heeft zaterdagmid dag op liet paleis Soestdyk ontvan gen een deputatie van het congres nan de Union Internationale des Or ganismes Familiaux, dat in de afge lopen week in Den Haag en Schg- veningen is gehouden. De foto toont de koningin met haar gasten zittend in de tuin achter het paleis te Soestdyk. druk wil leggen op de betekenis van Goes en omgeving voor de fruitteelt. In zijn dankwoorden betrok hij ook de heren van de Evenementen en de Fruitcorsocommissie, die zo veel tijd hebben gegeven om het fes tijn weer mogelijk te maken. Van zelfsprekend trad de burgemeester zijn gaste niet met lege handen te- femoet, doch hij bood haar een raaie ruiker rozen aan. In een vlot speechje dankte de fee het colllege voor deze harte lijke ontvangst. Het deed haar goed te mogen vertoeven in deze centrumgemeente, waar de bevol king ha_ar taak verstaat, zo ver telde ze. Jammer vond ze het echter, dat de fruitwereld nog niet ten volle doordrongen is van de goede reclame, welke van het corso uitgaat voor het Zeeuwse fruit. Zij hoopte dan ook, dat door een breder opvatting van die zijde, het corso tot een nationaal gebeuren zal kunnen uitgroeien. Namens de handelaren kon de fee de heren van het college van B. en W. verrassen met enkele man den fruit. Ook de voorzitter van de Fruit corsocommissie, de heer A. Vermaire, bracht de dank aan B. en W. over voor de ontvangst en het begrip, dat dit college toont voor' het streven van de organisatoren. Hij sprak de wens uit, dat ook de fruitkwekers dit zullen gaan inzien. „Het is ons mid denstanders niet om de drukte in de stad te doen. Wij willen de telers alleen maar duidelijk maken, dat on ze gemeente hen de mogelijkheid biedt, een jaarlijks groot3 propagan distisch gebeuren voor het fruit te brengen, zoals Aalsmeer en Zundert hun bloemencorso's hebben". Met vrolijke muziek vervolgde de fee daarop haar tocht door de Goese straten om zich naar de bloementen toonstelling te begeven. Ook daar weer een hartelijke ontvangst, bij monde van de voorzitter van de afd. Goes van de Kon. Ned. Mij. v. Tuin bouw en Plantkunde de heer K. Goudswaard. Tevens was er voor de fee en haar gevolg weer een bloe menhulde. In de avonduren omzoomden dui zenden toeschouwers het marktplein voor het stadhuis, waar negen gym nastiekverenigingen uit Goes en om geving, nl. Volharding, O.K.K. en Kasporgo, allen Goes, Atlas, Hein- kenszand, Olympia, Kapelle, Sparta, Krabbendijke, U.D.I., Wolfaartsdijk, V.Z.O.S., Yerseke en W.IJK., Wemel- dinge een afwisselend programma van vrije oefeningen en toestelnum mers boden. Vooral de massale oefe ningen trokken de bijzondere aan dacht. Onderzoek naar Subversieve organisaties in Indonesië Dr. Koestomo, oud-minister-presi dent van Pasoendan een der deel staten van de RIS, die in 1950, enkele maanden na de soevereiniteitsover dracht aan Indonesië, weer werden geliquideerd is opgeroepen door het parket van de procureur-generaal, om te worden gehoord in verband met een door hem in verschillende dagbla den gepubliceerd artikel. In dit artikel onthulde Koestomo het bestaan,, sinds 1946, van subversieve organisaties, welke volgens zijn be wering door Nederlanders zouden worden geleid. Op de werf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen icerd zaterdag met goed gevolg te water gelaten het dieselelelctrisch vrachtschip „Indigirka". Dit schip is één van de serie vrachtschepen in aanbouw voor de V.O. „Su- doimport" te Moskou. Foto P.Z.C.) Mohamed Ali afgetreden Premier Mohamed Ali van Pakistan is zaterdag afgetreden. Ook heeft hij bedankt voor het lidmaatschap van de Moslem Liga. De president heeft hem verzocht tot nader order zijn werk te blijven verrichten. Dr. G. Bolkestein overleden In Den Haag is zaterdagmorgen vroeg op 84 jarige leeftijd overleden dr. G. Bolkestein, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. Gerrit Bolkestein werd 9 oktober 1871 te Amsterdam geboren. Van 1890 tot 1937 was hij in het lager, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs werkzaam. In 1939 en latere jaren trad hij op als minister van onderwijs in de re gering, welke zich in Londen vestig de. In 1945 en 1946 was hij persoon lijk adviseur van de minister van onderwijs, dr. Jos Gielen. Dr. Bolkestein behoorde in 1946 tot de oprichters van het Nederlands Instituut voor het Buitenland (N.O.I.B.) te Breukelen. Van de hand van de heer Bolke stein verscheen een aantal werken op onderwijsgebied. De Rutgers-Univer- sity benoemde hem in 1944 tot ere doctor; de Amsterdamse gemeente universiteit in 1950. Dr. Bolkestein was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. Het weer in Europa De weerrapporten van gisteravond 7 uur luiden: Stockholm, onbew. 17 gr. Oslo, geheel bew. 14 gr. Kopenhagen, regenbuit 17 gr. Aberdeen, zwaar bew. 13 gr. Londen, geheel bew. 16 gr. Amsterdam, regen 18 gr. Luxemburg, licht bew. 20 gr. Parijs, zwaar bew. 23 gr. Bordeaux, zwaar bew. 23 gr. Grenoble, zwaar bew. 25 gr. Nice, zwaar bew. 24 gr. Berlijn, licht bew. 21 gr. Frankfort, zwaar bew. 23 gr. München, zwaar bew. 26 gr. Zürich, half bew. 19 gr. Genève, half bew. 19 gr. Locarno, half bew. 21 gr. Wenen, onbew. "26 gr. Innsbruck, licht bew. 27 gr'. Rome, zwaar bew. 30 gr. Ajaccio. zwaar bew. 33 gr. Malorca, zwaar .bew. 29 gr. DE ball VERWACHT... RUSTIG EN ZACHT. Opklaringen ma3r ook plaatselijk enige regen, mogelijk met onweer. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen, in de zuidelijke pro vincies veranderlijk. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN .MAAN 11 september. Zon op 6.10 onder 19.06 Maan op 14.12 onder 22.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1