De impasse in Cairo is volledig: Menzies wellicht zondag huistoe Op kerkedag Frankfort verlangen naar mogelijkheid van biecht VERSTANDIG SAMENSPEL MOET NIJVERHEID GEZOND HOUDEN H ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALS ZWBUWSB COURANT SLECHTS WONDER KAN GETIJ DOEN KEREN Commissie ontmoet Nasser nog alleen om goedendag te zeggen? De besprekingen, in Cairo over het Suez-kanaal zijn in een impasse geraakt en het getij kan alleen door een wonder-van-de-laatste-mïnuut keren. De commissie der vijf landen zal Nasser misschien alleen maar zien om goedendag te zeggen. De commissie, die onder leiding staat van de Australiër Menzies, begon gisteren zijn laatste rapport over de mislukking der onderhan delingen op te stellen in een bijeenkomst, die meer dan drie uren duurde. Uit welingelichte kringen wordt vernomen, dat er waarschijnlijk nog een laatste poging zou worden gedaan om tot enige overeenkomst te komen, maar dat de hoop niet groot was. Vandaag zal men waarschijn lijk president Nasser ontmoeten. Het wordt mogelijk geacht dat de commissie zondag af zal reizen. De woordvoerder van de commissie, Deschamps, zei, dat de com missie president Nasser opnieuw zou zien, „alware het alleen maar om der wille van de beleefdheid". De volgende stap in de crisis kan wellicht komen van dë zijde van de Europese loodsen. De oude Suez-maatschappij ver zocht hen aan het werk te blijven tot na afloop van de Menzies-be- raadslagingen. Als de meeste van de 94 Engelse en Franse loodsen nu 't werk zou den gaan neerleggen, zou het ver keer door het kanaal in het hon derd lopen. Een berekening van United Press toont aan, dat op zijn minst 265 zee lieden van elf landen, waaronder En geland en Frankrijk, gesolliciteerd hebben voor de betrekking van loods, sedert Nasser het kanaal nationali- sèerde. Maar het vereist gewoonlijk twee jaren, voordat een kanaal-loods voor zijn werk voldoende getraind is. 'De Egyptische genationaliseerde maat schappij zegt evenwel, dat zij de op leiding ervan tot zes maanden kan bekorten. De Ethiopische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, En- dankattsjew Makonnen deelde aan een correspondent van United Press mede: „Wij kunnen ons niet veroor loven niet hoopvol gestemd t.e zijn over het resultaat, dat de besprekin gen van Cairo zullen opleveren." Ethiopië is lid van de vijflanden- commissie. Italië heeft gisteren een beroep ge daan op de Egyptische president, wat meer verzoeningsgezind te zijn in zijn onderhandelingen met het westen. De president van de Libanon heeft een persoonlijke vertegenwoordiger naar Nasser gezonden om aan te dringen op matiging. Dulles ontving in Wash ington gisteren de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland en Frankrijk om met hen de impasse te bespreken. De nieuwe Franse ambas sadeur in de Verenigde Staten ver klaarde bij zijn aankomst in Wash ington, dat het plan-Dulles voor Frankrijk de minimum-oplossing van het Suez-gesohil is. Hij wilde niet, dat Menzies gemachtigd zou worden over een compromis onderhandelingen te beginnen. Nieuw-Guinea voor V.N. Gezaghebbende kringen hebben vrij dag aan de correspondent van het A. N.P. in Djakarta meegedeeld, dat Indonesië zijn geschil met Nederland over Nieuw-Guinea zal voorleggen aan de aanstaande algemene verga dering van de Verenigde Naties, „op basis van de onafhankelijkheidsprocla matie van augustus 1945". Volgens genoemde kringen is de huidige toestand gelijk aan die in 1945, nu Indonesië de in 1949 in Den Haag gesloten Ronde-taf el-overeen- komst heeft verbroken. Stakende taxichauffeurs wijzen voorstel af De stakende Amsterdamse loon- Ohauffeurs hebben het voorstel van de ondernemers om als firmanten toe te treden tot op te richten vennootschap pen onder firma, van de hand gewe zen. Zij blijven bij hun, in een eerder stadium van de nu al vijftien weken durende staking, geformuleerde eisen. De chauffeurs voeren als motief voor hun afwijzende houding onder meer aan, dat zij vrezen door het contract, waarin hun positie als firmant wordt omschreven, te tekenen, zichzelf alle sociale zekerheid uit de handen te slaan. Bovendien legt het contract al le rechten om de vennootschap te be heren in handen van de ondernemer. MR. W. H. FOKKEMA ANDREAE: Waarschuwingen deskundigen niet in de wind slaan Aan de vooravond van de 67ste ma nifestatie van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs heeft de voorzitter van de raad van beheer van de beurs, mr. W. H. Fokkema Andreae, zich tij dens een persbijeenkomst afgevraagd, wat er gebeurt met. de vraagstukken, die volgens hem terecht in onze volksgemeenschap aan de orde wor den gesteld. Hy merkte op, dat wan neer kritische of waarschuwende opmerkingen worden gemaakt over structurele problemen, het tot een soort „goede gewoonte" is geworden- die autoritair weg te wapperen. Wie aanhoudt zich openbaar af te vragen of Nederland wel op de goede weg is, wordt „verrachtelijk terzijde gescho ven." Wordt de vraag opgeworpen of het met onze koopvaardij wel goed gaat, dan wordt met zeker gemak het his- Raad van Europa wil waarnemers in Poznan De Raad van Europa heeft vrijdag aan de Poolse regering gevraagd toe stemming te geven voor het zendén van waarnemers naar de processen over de ongeregeldheden te Poznan. Het verzoek werd gedaan in een te legram aan premier Cyrankiewicz, na een vergadering van het bureau van de raadgevende vergadering van de raad. Gezegd wordt, dat de delegatie zou bestaan uit leden, die de grootste ob jectiviteit in acht zouden nemen. Indonesisch parlementslid: „Kondig noodtoestand af" De voorzitter van de sectie defensie van het Indonesische parlement, Lu cas Koesartjo, heeft er vrijdag bij de regering op aangedrongen, „in Indo nesië de noodtoestand af te kondigen, om eerlijke mensen gelegenheid te' geven tegen de corruptie te strijden". Koesartjo meende, „dat het kabinet moet aftreden, indien het niet in staat is de corruptie uit te roeien". KOMEN HALEN. De politie van Bre men kreeg een telefoontje van een dief in een warenhuis. De inbreker was via een tuimelraam binnengeko men om zijn slag te slaan, maar hij had zijn enkel gebroken en kon niet meer wegkomen. „Of de politie hem alsjeblieft zou willen komen halen". LENING. De Duitse stad Oberhausen (200.000 inwoners) heeft de financiële hulp gevraagd van de vrouw, die 700.000 mark in de loterij heeft ge wonnen. Het gemeentebestuur heeft formeel aan de gelukkige vrouw van de politieagent Peters verzocht haar winst aan de stad uit te lenen. De stad wil 7 procent rente betalen en jaarlijks 3 procent aflossen. NIET AAN GEDACHT. De Londe- naar Peter Hutchins sprong dezer dagen in het water om een klein jon getje en een dienstbode van de ver drinkingsdood te redden. Toen hij druipend en wel weer op de kant stond zei hij: „Ik had er met aan ge dacht. dat ik 92 jaar was". In Zïerikzee is de Laatste tijd veel deining onlstaan rond het nieuwe poortje in de Venkel. De vereniging Stad en Lande" heeft meegeholpen, dat dit poortje weer sinds enkele weken in de oude staat is opgebouwd. Enkele maanden geleden echter heeft het gemeentebestuur van Zïerikzee de sleutel van de poort aan een par ticulier gegeven, die in de Nieuwe Boogerdstraat woont; het poortje is dan nu ook permanent gesloten. Tot vóór de restauratie deed de poort door gang sdienst als brandpad voor een tiental gezinnen uit de Venkel en de Nieuwe Boogerdstraat. Mocht er dus onverhoopt brand uitbreken, dan zouden de grootste ongelukken hiervan het gevolg kunnen zijn. In middels heeft de gemeenteraad, van Zierikzee zich met het geval be moeid. maar sinds de eerste bragen hierover zijn alweer maanden verstre ken. Thans is de zaak door B. en W. aan het kadaster om advies gegeven, maar intussen blijft de situatie voor de bewoners rond de poort uiterst moeilijk en onverantwoord. (Foto P.Z.C.) torische register van Nederland als zeevarende natie- opengeschoven en dan worden fiere beweringen gedaan. Maar is Nederland inderdaad nog wel een zeevarend volk? Bestaat er met name bij de jeugd niet veel meer opwinding over het betaalde voetbal, dan over onze zeevaart? In een soortgelijk licht wilde de heer Andreae de vraagstukken be treffende de Nederlandse industriali satie stellen. De nijverheid is onze be langrijkste bestaansbron geworden. We mogen niet het risico lopen, dat ons industrieel potentieel te eniger tijd niet vuurvast zou blij ken tegen de hitte van de inter nationale concurrentie, tegen de vonken van de-conjuncturele span ningen of de gloed van de broe derliefde van de Westeurcpese in tegratie. De huidige situatie is vrij gunstig en ernstige waarschu wingen van deskundigen worden dan ook niet te tragisch opgeno men. Toch staan tal van industriële on dernemingen voor moeilijke vraag stukken betreffende financiering, mo dernisering, concentratie en organi satie. Die keunnen zeker niet alleen met optimisme worden opgelost. Een groeiende nijverheid is voor ons een onderwerp, dat in alle geledingen van de samenleving een medeverantwoor delijkheid oproept, welke duidelijk dient te worden verstaan. Spr. wees erop, dat de stijging van onze produktïe langzaam, maar ge stadig afneemt, bij stijgende con sumptie. Dit is een gevaarlijke ont wikkeling. De sector van het "bedrijfs leven zal bij de tegenwoordige inrich- De padvinders van Zierikzee kunnen hun avonden weer zoals voor de ramp, gezellig ih een eigen troephuis doorbrengen. Vele nationaliteiten hebben als Nothelfer gebouwd aan het nieuwe gebouwdat bij Schud- debeurs verrees. De leider van het kamp, Heinz Schlemmer, overhandigde de sleutel van het gebouw aan de padvinder Pim Kotoum, terwijl een Duitse, En- gelse en Turkse Nothelferin toekijken. Foto P.Z.C.) VVVWSAAA\*VVV\***AAiVV*V De kabinetsformatie, (Slot van pag-.na 1). streven naar een extra-parlementair kabinet met dus zo weinig mogelijk binding aan de kamerfracties, ver wachten velen het aanblijven van mi nister Zijlstra en enkele rooms-katho- lieke ministers. Reeds gisteren beluisterden we voorspellingen over mogelijke sche ma's voor de zetelverdeling. Een in teressante prognose voor een opzet met dertien portefeuilles (dus bij combinatie van binnenlandse zaken met p.b.o. en bezitsvorming) luidt als volgt: zes k.v.p., twee a.r., twee v.v. d„ één c.h.u., en twee partijlozen. Voor de waarschijnlijk lijkende op zet van veertien zetels (6 dus by vor- n een apart ministerie by p. bezitsvorming) zal het vol gende schema In aanmerking komen: zes k.v.p., twee a.r., twee v.v.d., twee c.h.u. en twee partijlozen. Een aparte moeilijkheid hierbij zou zijn, dat de beide partijloze ministers niet liberaal georiënteerd mogen zijn om het evenwicht niet te verstoren. Voor een deel zijn deze voorspellin gen, die toch altyd nog een mm of meer speculatief karakter hebben, ge baseerd op het feit, dat prof. De Gaay Fortman donderdagavond en vrijdag de volgende bezoekers ont vangen heeft: prof. mr. A. M. Don- ner, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam mr. C. L. W. Fock, secr.-gen. van liet ministerie algem. zaken. prof. dr. J. Zijlstra, prof. F. L. Polak, dir. van het Cen traal Planbureau en prof. mr. W. C. L. van der Grinten, oud-staatssecr. econ. zaken. Hierbij zij echter opge merkt, dat de gesprekken met de he ren Polak en Fock ook als oriënteren de besprekingen kunnen worden ge zien. ting der nationale gemeenschap slechts kunnen gedijen, wanneer er sprake zal zijn van een verstandig samenspel van ondernemers en werk nemers, consumenten en overheid, om te bewerkstelligen, dat voor vrijwil lige bewaking en beheersing -van de voor de groei der nijverheid vitale factoren als produktie. ordelijke con sumptie en ordelijke investering, evenwichten worden gehandhaafd, zonder welke geen gezondheid denk baar is. Congres „Nationaal overleg voor gewestelijke cultuur" „De cultuur is een zaak van de gemeenschap" Vrijdagmiddag om twee Uur open de de waarnemend voorzitter, de heer M. Russel in Alkmaar het congres „Nationaal overleg voor gewestelijke cultuur". Vertegenwoordigers van al le provincies, alsmede van verscheide ne provinciale besturen waren aanwe zig. Na de openingsrede liet een ensem ble uit Zeeland, bestaande uit Carlos Moerdijk uit Zuidzande (piano) en Antoinette Caimpen uit Middelburg (cello) zich horen in een sonate van Loeillet. De commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, hield een rede, waarin hy stelde, dat een volk, dat zijn cultuur niet als een van zijn hoogste goederen behoedt en bewaakt, dreigt in zijn geestelijk le ven te verzanden. De cultuur is een zaak van de gemeenschap. De over heid, die zich daarvan onvoldoende bewust toont, schiet in haar taak te kort. De provincies hebben getoond hun medeverantwoordelijkheid op dit punt over het algemeen voldoende te beseffen. Aan gewestelijke culturele activiteiten is in verscheidene pro vincies bijzonder de aandacht gewijd geweest. Belangrijke rapporten zijn verschenen. Culturele contactorganen zagen het levenslicht. De overheid subsidieert niet naar vaste maatsta ven; daarin achtte spreker een ge vaar. Hij betoogde, dat de provincie slechts activerend, stimulerend en co- ordinerend behoort op te treden. Vrijdagochtend is in Alkmaar de tentoonstelling „Het gewestelijk Landschap" geopend. De expositie be staat uit vijf schilderwerken uit elke Krovincie. De tentoonstelling zal nog een aantal andere steden in ons land te zien zyn na Alkmaar. Elf Amerikaanse soldaten verdronken Van een groep Amerikaanse mari niers die woensdag in naar het leek kalm water te Naha (V.S.) zwom. zijn 11 man door een onderstroming meegesleurd en verdronken. De ande re 12 zwemmers konden gered wor den. Een ooggetuige heeft verteld dat de mariniers al voor zij tot hun middel in het water waren, in moei lijkheden kwamen. Zij werden door een krachtige onderstroming opgeno men en naar zee weggedragen. De plotseling ontstane sterke stroom wordt toegeschreven aan het ont staan van de tyfoon die met de co denaam Emma wordt aangeduid en die donderdagochtend ten zuiden van Okinawa gemeld is. STEMMEN UIT DE KERKEN Het Wereldgebeuren Sociale onrust et eerbiedwaardige Engelse dag blad „The Times" heeft er on langs over geklaagd, dat een goede traditie bezig is te verdwijnen. Die traditie wilde, dat het Engelse T Nieuwe ontwikkeling in de protestantse zielszorg? Ergens in het buitenland zagen we met dikke letters in een dagblad aan gekondigd: Protestanten vragen weer om de biecht! Onder die dikke letters stond er het een en ander over de kerkdagen, die de vorige maand in Frank fort zijn gehouden. Een van de werkgroepen, die daar gevormd zijn, heeft zich gedurende die vier dagen bezig gehouden met het waagstuk van de biecht en aan het eind is deze werkgroep tot een slotsom gekomen, die aan de leiding van de kerkedagen is aangeboden en daarna bekend gemaakt. De „leken" zouden om de biecht hebben gevraagd. Zo ongeveer luidde het korte bericht. By het lezen van zo'n bericht doemt voor je op een pro testantse kerk, waar ergens in een hoek een biechtstoel staat. In de oudere kerken, die voor de Reformatie voor de r.-k. eredienst werden gebruikt, zijn er mogelijkheden genoeg zulk een biechtstoel te plaatsen. Maar denk U dit eens even in een kerk die gebouwd is voor de protestantse eredienst. De eni ge ruimte die er gewoonlijk overschiet Is, wat men in onze provincie meest al „de tuin'' noemt; de ruimte rondom de preekstoel, waar gedoopt wordt en het H. Avondmaal wordt gevierd; waar openbare belydenis des geloofs wordt afgelegd. Meestal is de rest van de kerk geheel bezet met banken. Deze kerken zijn geheel en al gebouwd met het oog op de prediking. Waar zou er hier een biechtstoel moeten worden geplaatst. De biecht is ëen van de zeven sa cramenten, die de R.K. Kerk kent. Ze is een sacrament, „waarin aan de boetvaardige zondaar, door de abso lutie van de priester, de zonden ver geven worden, die na het doopsel zijn bedi-even". De plaats waar de biecht wordt afgenomen is normaal de kerk of een openbare of half-openbare bidplaats. Gebiecht moeten worden de bedreven dagelijkse zonden, als ook de doodzonden. Alleen aan de priester kunnen deze worden beleden. Deze biecht is een verplichting. Zo omstreeks 1200 werd er door een concilie vastgesteld „dat wie vóór Palmzondag niet gebiecht had, ge straft werd met uitstel tot na het oc taaf van Pasen". Hij moest zich ook tot dan van vlees onthouden. Ver wacht werd dat de gelovigen, behal ve voor Pasen, nog minstens twee maal per jaar zouden biechten. Is het de bedoeling geweest van de betrokken werkgroep op de kerkeda gen te Frankfort om deze biecht we derom in te voeren? Wanneer wij het woord biecht horen, in kerkelijk ge- volk tegenover het buitenland altijd één lijn trok. Men mocht dan over de binnenlandse problemen meningsver schillen hebben en elkaar in de naren zitten, wanneer men optrad tegen over het buitenland stonden de Engel sen als één man achter hun regering. Die eensgezindheid echter is thans verbroken. De buitenlandse politiek van de Engelse regeringen wordt regelmatig aan heftige kritiek onderworpen. Op dit ogenblik zijn grote groepen En gelsen het helemaal niet eens met de geweldpolitiek op Cyprus en ook niet met het optreden tegen Nasser in Egypte. Zij verzetten zich georgani seerd tegen de besluiten van premier Eden en zijn ministers. ijdens het congres van de Britse vakverenigingen enkele dagen geleden te Brighton gehouden werd openlijk verklaard, dat men het niet eens was met de oorlogspolitiek, welke door sir Anthony Eden werd gevoerd. In een resolutie spraken de vak verenigingsleiders zich uit tegen elk militair optreden, dat niet gedekt zou zjjn door een beslissing van de Ver enigde Naties. Op datzelfde congres veroordeelde men met algemene stemmen ook de economische politiek van het kabinet- Eden en daarmee hebben de vakbon den voor het eerst sedert 1945 open lijk stelling genomen tegen de Britse regering. Tot nog toe hadden de vakvereni gingen min of meer geluisterd naar 't verlangen van de regering om gematigdheid te betrachten bij de looneisen. Engeland lijdt evenals vele Eu ropese landen aan een gematigde inflatie. Door het opschroeven van lo. nen en prijzen neemt de waarde van het geld af. De Engelse regering en in het bijzonder minister MacMil- lan (die bij de vakverenigingen aller minst populair is) wilde die inflatie beweging remmen door het loon-ni- veau te stabiliseren. Men verwijt hem nu, dat hij wel de lonen wil stabiliseren, maar dat hij er niet in slaagt de prijsstijgingen tegen te gaan, zodat de werknemers telkens weer in moeilijkheden geraken. De ontevredenheid is zo hoog geste gen. dat de gematigde elementen niet langer de leiding konden behouden in de Britse vakbonden. Die leiding is in de voornaamste vakbonden overge gaan op hen, die tegen de regering scherp willen optreden. De ontevredenen beseffen wel, dat Engeland onder zware militaire en andere lasten gebukt gaat en dat het moet versoberen, maar zy me nen, dat Mac Millan die versobering vrijwel uitsluitend op het hoofd van de werknemers laat neerkomen. De economen van de vakverenigin gen wijzen er op, dat de regering niet versobert op de overheidsgaven, niet op de kapitaalsinvesteringen en niet op de bedrijfswinsten. "De Britse werknemers lezen dagelijks in de kranten, dat de bruto bedrijfswinsten gemiddeld op een zeer hoog niveau liggen. Dus kunnen de vakvereni gingsleiders aan hun mensen be zwaarlijk vertellen, dat er geen ruim te is voor loonsverhogingen. Ze zou den ogenblikkelijk het verwijt te ho ren krijgen: waarom wel meer inkom sten voor de eigenaren en niet voor ons? Ook al verwacht men in de na bije toekomst, dat de Britse vakver enigingsleiders bij de komende strijd om loonsverhogingen toch nog een ze kere gematigdheid zullen betrachten, dan nog moet gevreesd worden voor een periode van grote sociale onrust in Engeland, waarhij grotere en klei nere stakingen het produktieproces zullen schaden. MAC MILLAN het zwarte schaap voor de Engelse werknemers. Originele Rembrandt kostte kopers slechts 4500.- bruik, gaan onze gedachten naar de biecht-praktijk van de R.K. Kerk. De oorspronkelijke betekenis van het oud-germaanse woord, waarvan biecht is afgeleid, is alleen maar: be kentenis. De Kerkhervormers van de 16e eeuw hebben van de biecht „als vast geregeld en verplicht instituut en als I sacrament" niet willen weten. In de H. Schrift hebben zij deze 'biecht- praktijk niet kunnen terug vinden. Wel hebben zij nadruk gelegd op het schuldbelïjden voor het aangezicht des Heren. En eveneens hebben zij geweten van een belijdenis der zon den aan de broeders in de gemeente. (zie Jacobus o 16). Het is niemand minder dan Luther geweest die0p de kunstveiling, welke in april daaraan grote waarde heeft gehecht 1954 op het kasteeltje te Wylre bil ^VH0°fr«reAldm^ tot, \et ontvangen Maastricht werd gehouden, kwaS van het H. Avondmaal. Maar m geen j p.m. een schilderstuk onder de ha mer, dat in de catalogus werd ver meld als „schilderij Rembrandt: Bij belse figuur". Het kwam voor da prijs Van 4500 gulden in het bezit van de architect G. v. d. Velden te Hel mond en de aannemer B. Lamers te Valkenswaard. Zij wendden zich tot professor Si- mone Bergmans van de Gentse uni versiteit, die een langdurig onderzoek instelde naar de echtheid, die betwij feld werd. Op 'n woensdagmiddag in Eindhoven gehouden persconferentie heeft de Belgische professor als con clusie van zijn onderzoek medege deeld. dat het schilderij inderdaad afkomstig is van Rembrandt. Hij grondde deze conclusie op materiële, esthetische en historische overwegin gen. geval heeft een van de Reformatoren daarvan een verplichting willen ma ken. Toen we later uitvoeriger berich ten over de kerkedagen van Frank fort lazen, bleek dat het korte be richt dat we eerst onder ogen gekre gen hadden, onze gedachten niet he lemaal in de rechte richting hadden gestuwd. Daar heeft men meer ge dacht in de geest van de Reformatie, in het bijzonder van Luther, hetgeen ook begrijpelijk is. „Protestanten mogen biechten! Deze of gene is daarvan misschien geschrokken. Toch is het waar: wij hebben allen de biecht nodig. Maar, dan stellen we meteen de tegenvraag: hebt ge vergeten dat uw binnenkamer uw biechtstoel is? Spreek toch eindelijk Vervolg on nae s i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5