PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dringend beroep Bondsrepubliek: versnel eenmaking van Duitsland Prof. De Gaay Fortman koerst naar rechts In 1970 wellicht 14.000 Zeeuwse personen- en 6.600 vrachtauto's DE BILT VERWACHT... 199e jaargang - no. 213 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.: fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mdx. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. «0; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. NOTA'S AAN GROTE VIER Bonn wil geen grote conferentie; wellicht geheime besprekingen? West-Duitsland heeft een dringend beroep op de Sowjets gedaan de eenwording van Duitsland te versnellen, en heeft gewaarschuwd dat zolang die eenwording wordt tegengehouden, normale betrekkingen of betrekkingen van goede buurschap tussen de twee landen onmogelijk zqn. Een en ander was vervat in een lange nota die gistermiddag om vier uur door de Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Wilhelm Haas, aan plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Gro- myko overhandigd is. De Westduitse regering heeft enige maanden aan deze nota gewerkt. Afschriften van de nota werden te zelfder tijd afgegeven op de mi nisteries van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. „Daar verscheidene pogingen om overeenstemming over deze kwes tie te bereiken door middel van grotere conferenties mislukt zijn, acht de regering het niet dienstbaar thans voor te stellen weer een confe rentie te convoceren, zo wordt in de nota gezegd. Wel wordt de moge lijkheid geopperd van geheime besprekingen. Hieraan wordt toegevoegd: „De federale regering doet een dringend beroep op de regering van de U.S. S.R. haar pogingen de kwestie langs deze lijnen te bevorderen, voort te zetten". Onderstreept wordt dat de kwes tie van hereniging niet alleen van groot nationaal belang is voor het Duitse volk, maar ook van grote betekenis voor het Russische volk en van algemeen belang voor de veiligheid van Europa en de vrede van de wereld. Hieraan wordt de waarschuwing vastgeknoopt: „de vestiging van nor male betrekkingen en zelfs van goede buurschap tussen de Duitse en Russi sche volkeren wordt gedicteerd door de belangen van beide naties. Zolang meer dan 70 miljoen mensen in het hart van het Europese continent van gevoelens zijn dat de Sowjet-Unie willekeurig en tegen ieder begrip van de internationale wet hun hereniging en vrije zelfbeschikking in een natio nale orde van hun eigen keuze wei gert, zal de vestiging van wezenlijk normale betrekkingen tussen de twee volkeren onmogelijk zijn". In de nota is een 15 punten om vattend memorandum over de kwesties hereniging en Europese veiligheid opgenomen. In dit me morandum waarin de besprekingen worden nagelopen die in het verier den hébben plaats gevonden over Duitse hereniging, worden de Rus sen van vertragingspolitiek be- A Te taai Is vakantiegangers uit het bui tenland terugkeren kan men soms op Nederlandse grens stations de vreugdevolle vraag horen schallen: „Hebben we al een kabi net?" En wanneer dan het antwoord luidt: „Neen, nog altijd geen kabi net", vermag dat geen schaduw te werpen op de napret van de vakan tie. Nieuwsgierig zijn de thuisreizen- den wel, maar geenszins ongerust. Waarom zou men ongerust zijn? Het is immers bekend, dat het vor men van kabinetten in Nederland se dert jaren een moeilijke zaak is. De oorzaak daarvan is ook bekend: het werkprogram van het kabinet wordt veel te veel tot in finesses uit gedokterd en daarover plegen de ka binetsformateurs te struikelen. Neen, ongerust zijn de Nederlan ders niet over het uitblijven van een nieuwe regering, ook al duurt het ditmaal langer dan ge woonlijk. Maar een tikkeltje ontevreden zijn ze wel, omdat het politieke spelletje in Den Haag te traag en te weinig boeiend wordt opgevoerd. Ook vragen sommigen zich af of we ons niet een beetje belachelijk maken in de ogen van het „buiten land", dat zo'n solide indruk van ons heeft. Zou dat solide en rustige Neder landse volk dan toch zo intens ver deeld zijn, dat de politieke partijen niet eens meer een regering kunnen vormen We zullen deze vraag haastig met een ontkenning beant woorden. We zijn alleen maar taaie onderhandelaars en tot de aller- taaisten behoren onze politici. Wekenlang zijn onze vijf politieke partijen nu al bezig eikaars onder handelingsposities af te tasten en zo mogelijk moeilijker te maken. Zo moeilijk zijn die posities en zo taai heeft men onderhandeld, dat een samengaan van K.V.P. en P. v. d. A. thans wel uitgesloten is. Naar het schijnt is de enige nog bruikbare oplossing het vormen van een extra-parlementair kabinet, waarin een dezer partijen ontbreekt. Die oplossing zal gevonden moeten worden vóór de derde dinsdag in sep tember,, als de kamers bijeenkomen. Er resten dus nog tien dagen. Laat dat genoeg zijn! sohuldigd en is een schema opge nomen voor een overeenkomst zo wel betreffende hereniging als Eu ropese veiligheid. Zelfde plan In grote trekken is dit plan het zelfde als in oktober en november door de westerse geallieerden is in gediend op de Geneefse conferentie van de ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier. Het bevat ook een wat gewijzigde versie van het zg. plan-Eden voot een gedemilitari seerde zone tussen oost en west, een plan dat premier Eden in Juli 1955 aanhangig heeft gemaakt op de Ge neefse conferentie-aan-de-top. De Westduitse regering zegt dat slechts één Duitse staat "kan toetre den tot een systeem van Europese be veiliging, en dat hereniging tot stand moet komen als resultaat van vol komen vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De door de algemene studen- M ten vereniging Amsterdam uit- geschreven cartoon-wedstrijds in verband met de kamernood =j voor studenten, heeft ZOO in- zendingen opgeleverd, waarvan er negen bekroond werden. De foto laat zien hoe een der be- kroonde ontwerpen (een stu- M dent, die afgu7istig 7iaar een vogel in zijn nestje opkijkt) M de geestelijke vader, de M Medisch onderzoek in Ambonezenkampen In opdracht van de stichting „Door de eeuwen trouw" hebben dr. A. H. Wiebenga en mejuffrouw H. A. Ken ter een medisch onderzoek ingesteld in het Ambonese woonoord „Lunet ten" te Vught en in het strafkamp te Heijthuijsen. In het rapport van de medici wordt o.a. gezegd: de psycho logisch onvoorbereide overgang naar de zelfverzorging heeft het gemiddel de Ambonese gezin geplaatst voor problemen van voedsehnkoop en voed selbereiding, die de krachten, kennis en financiën vrij ver te boven gaan. Reeds nu is er voor ondervoeding te vrezen. Men acht een verder onder zoek urgent, wil men deze winter niet met ergerlijke omstandigheden gecon fronteerd worden. Men was van me ning, dat de behuizing in Vught niet voldeed aan de minimum stelbare eisen. Het rapport behelst het advies een geestelijk klimaat te scheppen, waardoor de verhouding tussen de Nederlandse overheid en de Zuid-Mo- lukkers in het reine wordt gebracht. 0 Twee mijnwerkers zijn door een In storting op 600 meter diepte in een ko lenmijn bij Gelsenkirchen In West- Duitsland omgekomen, aldus heeft de directie van de mijn bekendgemaakt. Engeland heeft gisteren beloofd sa men met zijn bondgenoten te blijven werken voor de „hereniging van Dnitsland in vrede en vrijheid". Deze Engelse belofte, waarvan het Foreign Office melding maakte, kwam als antwoord op de nota van de West duitse regering, waarin wordt aange-' drongen op de hereniging van het verdeelde Duitsland. Het Engelse ministerie van buiten landse zaken zei: „Wij wensen het Duitse initiatief alle succes toe". Ook Frankrijk en de Verenigde Staten verwelkomden gisteren offi cieel de hernieuwde actie voor Duits- lands hereniging en zegden de Bonds republiek alle steun toe. De Sowjet-Russische onderminister Gromyko deelde de Duitse ambassa deur mee, dat Rusland de hereniging van Duitsland op democratische basis thans onmogelijk acht. Hij meende, dat deze kwestie door overleg tussen Oost- en West-Duitsland moest wor den geregeld. Topfunctie bij de F.A.O. voor minister Mansholt? Minister Mansholt vertrekt van daag naar Rome. Hjj zal daar de vergadering meemaken van de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de F.A.O. Er bestaat een redelijke kans. dat de heer Mansholt tijdens deze zitting benoemd zal worden tot directeur- generaal van de F.A.O. Hij is één van de drie belangrijke kandidaten voor deze functie. De an dere kandidaten zijn de vertegen woordigers van de Verenigde Staten en India. Het staat hog niet vast wanneer de benoeming zal plaatsvinden. Men rekent met de mogelijkheid, dat dit op dinsdag 18 september zal zijn. TUC wil 40-urige werkweek Als gevolg van het gevaar voor werkloosheid in een deel van de Brit se industrie, in het bijzonder in de auto-industrie, heeft het congres van het Britse vakverbond TUC te Brigh ton een resolutie aangenomen, waar in wordt aangedrongen op een ar beidsweek van 40 uur. De leiders van het vakverbond hadden zich tegen de ze resolutie gekeerd. Vertegenwoor digers van 4.209.000 vakbondsleden spraken zich voor de resolutie uit, vertegenwoordigers van 3.683<000 le den stemden tegen. Een resolutie, waarin wordt aange drongen op terugtrekking van de Brit se troepen van Cyprus, werd met een grote meerderheid van het congres verworpen. Dertiende week van kabinetsformatie! (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag gaat de dertiende week van de kabinetsformatie in. Het zou wel een merkwaardig toeval zijn, wanneer juist de week, waaraan het ongeluksgetal verbonden is, het einde van de slepende crisis zou brengen. Uitgesloten is dit inmiddels niet en naar verluidt heeft prof. De Gaay Fortman zelfs hoop binnen 48 uur een kabinet te kunnen for meren. Dat zal wellicht niet eens zo'n heksentoer zyn als het na alle verwikkelingen wel lijkt, maar in Den Haag geven velen maar weinig hoop, dat zo'n kabinet zyn levensduur tot meer dan enkele maanden zal kunnen rekken. Bij deze tweede poging koerst prof. De Gaay Fortman duidelijk naar rechts. Noodgedwongen, nu zijn verzoe ningspogingen niet zijn geslaagd. Maar hoe ernstig de bezwaren van de P. v. d. A. ook zijn tegen het plan, waarmee hij de verzoening tot stand had willen brengen, in socialistische kring wordt bij hem geen moment „kwader trouw"" verondersteld. Men is van mening, dat zijn politieke on ervarenheid hem parten heeft ge speeld en dat hij oprecht teleurge steld is over de mislukking van zijn zo goed bedoelde pogingen. Zo gaat het dus nu in de richting van een rechtse coalitie, al of niet aangevuld met liberalen en of par tijlozen op basis van een program, dat vermoedelijk nog wel iets „rechtser" zal worden dan die waarop tot dusver alle formatie- pogingen zijn gestrand. Over de vraag of personen uit liberale kring hieraan zullen medewerken zjjn de meningen vooralsnog ver deeld. In de C.H.U. schijnt de laatste mis lukking voor een deel van de fractie een reden te zijn om nu toch aan de totstandkoming van een kabinet zon der socialisten mede te werken. Naar verluid zou met name ir. Staf. die aanvankelijk de vooral door de K.V. P. gepropageerde vorming van een „christen-democratisch" blok af wees, nu in de smallere basis berus ten en medewerking hebben toege zegd. Zijn aanblijven wordt waar schijnlijk geacht, terwijl hij door sommigen zelfs als de toekomstige premier wordt genoemd. De medewerking van de A.R. en de K.V.P. is wel buiten kijf. Hoewel prof. De Gaay Fortman ook nu schijnt te (Vervolg op pagina 3) President van Costarica mag zijn land niet uit Met 24 tegen 21 stemmen, heeft de Costaricaanse wetgevende vergade ring donderdagavond de president van de republiek, José Figures, toe stemming om het land te verlaten feweigerd. Figures zou een bezoek rengen aan Mexico en vervolgens aan Europa. Onderzoek nationalisatie „drukkerij Makassar" De Indonesische procureur-generaal heeft vrijdag een onderzoek gelast in de zogenaamde „nationalisatie" van de „drukkerij Makassar" in Makassar. Deze nationalisatie, die was „gepro clameerd" door een aantal personen, die daarvoor op eigen houtje een spe ciaal comité hadden gevormd, is door de regering gedesavoueerd, doch het comité verklaarde vastbesloten te zijn in zijn actie te volharden. Het in Djakarta verschijnende on afhankelijke dagblad „Times of In donesia" voorspelde in een hoofd artikel, dat er in alle delen van de Indonesische archipel vele mensen zul len zijn, die het in Makassar gescha pen precedent met enthousiasme zul len volgen, indien de regering nalaat tegen dit soort praktijken het been strak te houden. Nieuwe depressie onderweg (Van onze weerkundige medewerker, Boven Noord-Frankrijk be- weegt een rug van hoge lucht- II druk naar het oosten, met het gevolg dat ook vandaag zonnige perioden verwacht mogen wor- p den. De temperatuur zal echter geen grote verandering onder- gaan. Inmiddels is een nieuwe depressie boven de Golf van Biscaje aangekomen, die regel- matig in noordoostelijke rich- ting blijft bewegen. H Het is waarschijnlijk, dat deze p depressie, in de loop van zondag p de bewolking weer zal doen j= p toenemen, later gevolgd door p p enige regen. De wind draait p weer naar zuid tot zuidoost en -- neemt daarbij weer in kracht P II toe. Boven de oceaan is zich, H p ook in de hogere luchtlagen, p p opnieuw een krachtige weste- lijke luchtstroming aan het ont- j= wikkelen, waarmee gemakkelijk p nieuwe depressies met vrij gro- p p te snelheid naar West-Europa p p kunnen bewegen. Hierdoor p moeten ook de verdere voor- p uitzichten weer onbestendig ge- p noemd worden. I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UIT STATISTIEKEN AF TE LEIDEN: Hoge eisen zullen aan veren en wegen worden gesteld In verband met de drukte op onze verkeerswegen hebben verschillende onderzoekers zich de vraag gesteld, hoe het autoverkeer zich zal ontwikke len om daaruit te berekenen aan welke eisen ons wegenstelsel moet voldoen. Een calculatie van de Rijkswaterstaat komt op een vermeerdering In 1S70 van 2/2 maal zoveel wagens als in 1950. Ten behoeve van de oeververbin ding onder het Noordzeekanaal en het IJ is een becyferlng zelfs op 3,6 maal zoveel uitgekomenDit getal is evenwel onzeker, omdat het afhangt van de toeneming der bevolking, de dichtheid van het automobielpark en het aan tal afgelegde kilometers per auto. Overigens mag men aannemen, dat In 1970 Zeeland beschikt over 14.000 personenauto's en 6.600 vrachtauto's. trede doen. De vraag rijst waar dit op moet uitlopen. Om dit maar enigs zins te benaderen is het noodzakelijk de cijfers van de laatste 20' jaar eens op te slaan. Ook hierbij is het C.B.S. een goede gids. In 1939 telde ons land 100.000 per sonenauto's, een situatie die in verge lijking met de voorgaande jaren vrij stabiel genoemd kon worden. Met 3000 personenauto's in Zeeland had onze provincie dus een aandeel van 3 Markwaardig is dat dit percenta ge zich op dit. niveau blijft handha ven. Daar Zeeland nog geen 2,6 Op 1 augustus 1955 telde ons land 267.900 personenauto's en 117.700 vrachtauto's, opleggers e.d. Zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Daar er een jaar tevoren resp. ruim 219.400 en 105.600 van deze voertuigen rondliepen be droeg de toeneming in één jaar tjjds 48.500 personen- en 12.100 vrachtr auto's. Ondertussen zijn wij weer een jaar verder! De aankoop van perso nenauto's is ook in 1956 ongetwijfeld groot geweest. Wie de markt gade slaat ziet dat er telkens nieuwe d.w.z. lagere inkomensgroepen hier hun in- van de Nederlandse bevolking telt ligt het aantal auto's ruim 15 hoger dan men mag venvachten. On getwijfeld hangt dit samen met de relatief hoge welstand hier. Het percentage auto's vertoonde in Zeeland alleen in 1946 (2,6 een inzinking, in 1950 kwam het op 3 de laatste jaren is het 2,9 Het aandeel van Drente, dat" thans meer inwoners telt. steeg van 1,8 in 1939 tot 2,1 in 1955. Groningen had in 1939 5,4 en daalde geleidelijk tot ruim 4% Zou Groningen evenveel personenauto's hebben als Zeeland, dan moest 't op 4,9 staan! Zuid-Hol land kwam in die jaren van 25 op 26 naar verhouding een kleine stij ging; Noord-Brabant van 8,8 op 91/2 Beide laatste cijfers vallen te gen als men weet hoe snel deze ge westen in zielental zijn toegenomen. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat het Zeeuwse aandeel tot 1970 slechts een lichte daling zal onder gaan in verband met het dalende procentuele aandeel van onze be volking. Op 2,8- zal men dit aandeel zeker mogen stellen. Hoeveel auto's zal Nederland nu in 1970 hebben Thans telt het er 1 op de 40 inwoners. Zouden wij het voor 1970 op 1 op 25 stellen (wat België Al heeft de Engelse mevrouvj Rosalind Cornett 7iu nog zo'n lieve baby, toch zou zij er nooit 7nee op de persfoto zijn gekomen, als z\j zich onder haar yneisjesnaam Rosalind Rowe 7iiet een grote faani had verworveyi in de internationale tafelte>i7iiswereld, waar in zij met haar tweelingzuster Diana tot de allersterksten behoort. Rosalind is getrouwd met dok ter Cornett uit Gïllingha7n in het E7igélse graafschap Kent. Haar zoon Mart'oi werd don derdag geboren in het All Saints ziekenhuis in Chatham, waar ook deze foto werd ge maakt. Behandeling uitlevering „tante Gé" uitgesteld De behandeling van het verzoek van de Nederlandse regering tot uit levering van mevrouw G. L. („tante Gé"), ex-pleegmoeder van Anneke Beekman, is door de kamer van inbe schuldigingstelling van het hof van beroep te Luik, acht dagen uitgesteld. Het verzoek zou donderdag in behan deling worden genomen. KORTE PREDIKATIE DE HERE REGEERT.' ,(De goddelozen spruiten uit als onkruid, en alle bedrijvers van ongerechtigheid bloeien, zij zullen voor immer verdelgd worden" Ps. 92:8 Al leven we in een „beschaafde" wereld, dan wil dit 7iiet zeggen, dat 7iiemand zich verdrukt gevoelt. In tegendeel veler leven wordt bemoei lijkt, gekweld of gebroken door al lerlei vormen van 07\recht. Vroeger kon men soms het onrecht ontlopen, omdat er 7log levetisruimte was, 7naar nu kan 7>ien 7tergens heen. Aan alle kayiten zit men in de knel, men is overgeleverd aan de 7nachten en trekt altijd aan het korste eind. Denk eens aan de wo7iïngmisere, ambte- 7iaren, reglementeringen, die ener zijds onrecht willen voorkomeyi, waar a7iderzijds, soms ongewild, juist heel veel 07irecht doen, vooral als de per- sonen, die ze moeten toepassen zich niet laten leiden door de wijsheid van liefde en menselijkheid, maar door eigen eer en macht. Alle mensen, wier leven „zuur" ge77iaakt wordt, zonder dat iemand het begrijpt of helpt, mo- geyi weten, dat er een God is, die al les opmerkt en er terdege nota ran iieemt. De Bijbel verstaat deze ver drukten, en wijst erop, dat God vroeg of laat recht zal doen. Het schijnt of het onrechtwelig lieren kan, maar het is ten oyidergang gedoemd. In 't groot hebben we het allen ervaren. De tyrannie van Hitler was door zichzélf gedoemd oyn ten onder te gaaoi en 't is gebeurd ook. 't On- recht kan en zal 7iiet bestaan. Geef daaroyn uw leven in Gods handen, dan leunt ge het onrecht verdragen zonder verbitterd of xvanhopig te worden, dan kwit ge volhouden, om recht door zee te gaan, zonder er toe over te gaan, om ook maar van uit het on recht te gaan leven, wat spelen-met- vuur betekent. In deze wereld vol verdrukkingen en onrecht, kunt ge alleen „leven" als ge vasthoudt aan God de rechter dezer wereld. Sta pal! Wanhoop nooit'. Geloof in God! Kies zijn zijde en waag 7iiet aan de zijde van het onrecht, en van de liefdeloosheid of haat! God regeert! God wil: liefde! Be denk dit alles elke zondag en vindt: de kroon des levens! WestkapeUe w. Oosthoek MINDER BUIEN. Wisselende bewolking en vrijwel nergens meer buien. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN SLAAN september. Zon op 6.07 Maan op 12.08 10 september. 1 Zon op 6.08 (Vervolg op pag. 5) J Maan op 13.14 onder 19.11 onder 20.59 onder 19.09 onder 21.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1