ZEEUWS FRUITCORSO TREKT DOOR GOES Fruitfee „regeert" de Ganzestad Zeeuws fruit is beter gesoigneerd Wilhelminadorp: een begrip in de fruitteelt tXifvoerig en AAutrc44cfij4 programvha De Belgen welen onze kwaliieiis- produklen ie waarderen MORGENMIDDAG HALF DRIE KOMT ZE! De fruitfee doet haar intrede, om een week lang in het hart van het Zeeuwse fruitland te vertoeven. Tot volgende week zaterdag zal Goes de residentie zijn van deze goede geest uit sprookjesland, die er de lof zal bezingen van het Zeeuwse kwaliteitsfruit. En hoe! Vorig jaar werd haar bezoek een overwel digend succes, maar ditmaal belooft het nog groot ser te worden. De gehele week zal een afwisselend feestprogramma er voor zorgen, dat het in de Goese straten dubbel gezellig zal zijn. Het bezoek van de fee zal zijn hoogtepunt krijgen, wanneer deze gaste en haar hofdames zaterdag 15 september zullen rondtrekken met het tweede Zeeuwse fruitcorso, een manifestatie, uniek voor ons land. De fee zal er zich „thuis" voelen, want als de voortekenen niet bedriegen, wordt het weer een sprookje. Een sprook je vari* fruit. Vijfentwintig grote wagens zullen, be laden met de kostbaarste en kostelijkste produkten uit de Zeeuwse boomgaarden, een prachtig, kleur rijk schouwspel voor ogen toveren. Om het feest verder te vervolmaken, zullen vijf muziekgezelschap pen hun opgewekte tonen over de Ganzestad uit strooien. Vele tienduizenden kwamen vorig jaar uit alle windstreken naar Goes om het eerste corso te zien. Opnieuw maakt deze stad zich op voor de waardige ontvangst van een massaal bezoek. Het Zeeuwse fruit, waarom het hier allemaal gaat, is die belang stelling waard. Ondanks veel moeiten en tegensla gen, hebben de organisatoren de evenementen commissie 1956 niets onbeproefd gelaten om het festijn zo goed mogelijk voor te bereiden. Eén zeer belangrijke factor voor het welslagen van dit festijn, hebben zij echter niet in de hand: het weer! Mis schien, heel misschien, krijgen we in september nog wel een paar zonnige dagen. Als het dan maar in de Zeeuwse fruitweek mag zijn Ontwikkeling van teelt sterk bevorderd Knappe wetenschapsmensen ge en de fruittelers van vandaag de .vegen aan voor het kweken van 'iwaliteitsprodukten. En nog gaat leze ontwikkeling voort, waarbij iiet landelijk proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wil helminadorp een zeer vooraan staande rol speelt. Meer dan een halve eeuw lang wordt daar reeds belangrijk baanbrekend werk op Op zoek naar de schadelijke spint mijter op hei proefstation in Wilhel minadorp De .,afdéling" voor waterhuishouden- de fruitteelt in Wilhelminadorp, waar proeven worden genomen met het kunstmatig toedienen van vocht en waar „echte regen" zorgvuldig ge weerd wordt.... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH zaterdag 8 september 2.30 u. Vertrek fruitfee van de veiling. 3.00 u. Ontvangst fruitfee ten stadhuize; na af loop bezoek aan bloemententoonstelling" zaal Krijger. 7.009.00 u. Massale gymnastiekdemonstraties Grote Markt. 9.0011.00 u. Concert „Euphonia". maandag 10 september: 7.00-7-9.00 u. Rolschaatswedstrijden v. d. jeugd Bergweg; optreden „The Dutch Rolling Stars". 9.0011.00 u. Optreden band „The Orpheans". dinsdag 11 september- 1.00 u. Ontvangst fruitfee op de veiling te Goes. Daarna bezoek aan ziekenhuizen. woensdag 12 september: 8.009.00,u. Concert „Hosanna". 9.0010.00* u. Openluchtfilmvertoning Grote Markt. donderdag 13 september 7.309.00 u. Optreden Zebra keurtumsters en keurturners, Grote Markt. 9.0011.00 u. Optreden boerenkapel „Euphonia". vrijdag 14 september: 8.0010.30 u. Concert „Euphonia". zaterdag 15 september 2.30 u. Vertrek fruitcorso van veiling. 5.006.00 u. Prijsuitreiking op Grote Markt. 7.308.30 u. Rondgang fruitcorso. 7.309.00 u. Concert „E.M.M.", Kortgene. 9.009.45 u. Concert „Hosanna". 9.4511.00 u. Concert „Apollo", Etten. 11.0011.30 u. Taptoe „Apollo". De winkeliers komen er van drie tot zeven uur hun aankopen doen by de groothandel. De duizenden kisten en kratten fruit waarmee de vracht wagens in de voornacht Brussel kwa men binnengereden, vinden hun ko pers, om dan nog in de duisternis of by het eerste morgenlicht naar win kels en markten te worden vervoerd. Veel Zeeuws fruit, keurig verpakt in de bekende kisten en kratten van de veilingen in Goes, Kapelle en Krab- bendyke is er by. Prachtige appelen en peren van standaardkwaliteit, want de Belgen weten goed wat ze hebben willen! Minderwaardig fruit hoeven ze niet helemaal uit Zeeland te laten komen. „Het Zeeuwse fruit is beter gesoig neerd, de prima verpakking is het grote succes", verklaarde ons de groothandelaar Meessens aan de Dix- muidenlaan spontaan. Als in de nachtclubs op de Brusselse boulevards in de prille mor genuren de jazztrompetten nog schetteren, is er voor de fruitmensen rond de Oude Graanmarkt alweer een nieuwe werkdag aangebroken. Om drie uur reeds zijn de rappe mannen druk in de weer, want voordat ieder van de honderdduizenden inwoners van België's hoofd stad zijn appeltje of peertje in huis heeft, komt er heel wat kijken België is druk aan de markt, zeg gen ze op de Zeeuwse veilingen. Het is des avonds te zien aan de grens posten, waar de vrachtauto's volge laden met kisten fruit nog juist pas seren vóór de douanekantoren slui ten. De vrachtautochauffeurs weten er ook van mee te praten. „Al elf jaar lang slaap ik van maandag tot vry- dag elke nacht in mijn cabine ergens op een Brusselse markt", vertelde ons David Vereeke uit Goes. Met zijn col lega Jan Schipper, had hij net rond zes uur zijn laatste vrachtje op de Dixmuidenlaan gelost. Om beurten bedient hij met Schipper de vroeg- markt van drie uur en de groothandel waar om zes uur de grossiers uit alle delen van België komen kopen. „Benefruit" staat er op de pui van groothandel Meessens. Hoog opgesta peld staan er voor de aspirant-kopers de kisten fruit uitgestald. Veel ver pakte Zeeuwse appelen als Zigeune rin, Manks Codlin en James Grieve. De heer Meessens, zegt het eerlijk: „De verpakking is prima en behoort tot de beste. Bovendien is Zeeland een paar weken vroeger met een goede handappel aan de markt, terwijl over het algemeen het fruit uit Zeeland beter verzorgd en gesorteerd is." België zelf heeft procentueel wei nig kwaliteitsfruit, zodat de heer Meessens het logisch vindt, om in Holland te kopen. Al is dan volgens hem de smaak van het Belgische fruit beter. Hij meende, dat bij ons een te groot gebruik van kunstmest e.d. de smaak zou beïnvloeden. Een fris en oorspronkelijk reclame bord, dat de aandacht vestigt op het fruitcorso. Een paar telefoontjes en de komst van een koper maakte al spoedig een eind aan ons onderhoud. In de fruithandel is 't 's morgens vroeg werken geblazen. Er moeten za ken gedaan worden en dan is er niet veel tijd voor een praatje tus sendoor.... luMxdel in M+clxtelylz Dat gaat een paar uur later op de markten beter. Brussel is dan ont waakt en op de pleintjes zoals voor de St. Catharinekerk, komen de huis moeders hun inkopen doen. Fruit, groenten, vlees, vis, mosselen, kaas en bloemen, het ligt er allemaal in de kramen in rijke verscheidenheid uit gestald. In de fruitstalletjes vonden we de kratten verpakt Zeeuws fruit terug. De kooplieden weten goed, dat dit mooie fruit uit Zeeland komt. Uit Goes, uit Kapelle, uit Krabbendijke. Jean noemde de drie Zeeuwse veilin gen achter elkaar op. Er komt heer- lyk fruit vandaan, zegt hij. Het is goed verpakt en er is veel vraag naar. James Grieve-appels gaan voor 18 franken (f 1.35) grif van de hand. Of de. Belgische consumenten nu ook weten dat het Hollands fruit is, dat zij kopen, vroegen we. Het ant woord dat we hierop kregen, houdt een waarschuwing voor de Nederland se telers in. De mensen kopen het fruit alleen maar, omdat het er mooi uitziet en aantrekkelijk verpakt is. Bovendien is op het ogenblik in Be1- Fruitteelt en wetenschap. Een kijkjt in het laboratorium van het proef station te Wilhelminadorp gië nog geen inlandse handappel aan de markt, dus neemt men zijn toe vlucht tot import. De Nederlandse fruitteelt de Zeeuwse in het byzonder heeft nog een voorsprong, zo zeggen de Belgi sche handelaren zelf. Het zal dus zaak zyn, door het kweken van kwa- liteitsprodukten vóór te blijven. De Belgische fruittelers zitten ook niet stil en stellen alles in het werk om de kwaliteit van hun produkten op te voeren. „Zouden we het ergens an ders gaan halen, wanneer onze eigen mensen het evengoed konden leve ren"?, zo merkte één van de markt kooplieden, misschien wat chauvi nistisch, maar begrypelyk op. Zeeuws fruit in nachtelijk Brussel. (FOTO'S P.Z.C.) het gebied van het fruitteeltkundig onderzoek verricht, waarvan niet alleen de Zeeuwse, maar de gehele Nederlandse fruitteelt in letterlijke ■zin de rijke vruchten plukt. Trou wens, de roem van dit proefstation is reeds tot vér over onze lands grenzen verbreid. Het is voor de werkers daar helemaal niets bijzon ders meer, wanneer er bezoekers uit Amerika, Egypte en allerlei Europese landen komen binnen wandelen Daar iri het begin van deze eeuw de fruitteelt in de vorm zoals wij deze thans kennen, nog slechts in de kin derschoenen stond, getuigt het wel van ondernemingszin en vooruitstre vendheid, dat er toen een aantal voor aanstaande personen op land- en tuinbouwgebied in Zeeland zelf een proeftuin gingen stichten. Het was de toenmalige directeur van de Maat schappij „de Wilhelminapolder,,' de heer H. A. Hanken, die als enthou siast liefhebber van de fruitteelt hier toe het initiatief nam. Men kreeg een perceel grond van ongeveer een hec tare in de Wilhelminapolder en in 1902 begon de vereniging „Zeelands Proeftuin'' met proeven te nemen. Men wilde weten of de boomvorm een hoogstam of een struikvorm moest zijn. Van alle kanten werden er ook appel- en perebomen verzameld, om hieruit voor Zeeland geschikte rassen te zoeken. De huidige chef van de proeftuin, de heer G. Toorenaar, kan de bezoeker nu nog een halve eeuw oude Précoce de Trévoux tonen. Betrekkelijk bescheiden was de start, maar er zat een gezonde groei in deze proeftuin. De opper vlakte groeide uit tot ongeveer twaalf ha en wat nog belangrijker is, het onderzoekingswerk werd steeds verder uitgebreid en zeer sprekende resultaten werden ge boekt. Dit laatste feit zal er zeker toe hebben bijgedragen, dat in '54 „Zeelands Proeftuinwerd „ge promoveerd" tot Landelijk Proef station voor de Fruitteelt in de Volle Grond. Het kan worden ge zien als een bekroning van het werk door de oude Zeeuwse ver eniging verricht. Uniek mag het onderstammenproef- veld worden genoemd, waarmee een grote bijdrage is'geleverd om de on geveer dertig jaar geleden in ons land nog weinig bekende Malling-onder stammen ingang te doen vinden. Ze ventien verschillende onderstammen werden met de appelrassen Cox Oran je Pippin en Gouaremet ingeplant en de daarmee opgedane ervaringen heeft 't materiaal en de wegen voor 'n moderne fruitteelt opgeleverd. Het werd met de zwakke onderstammen mogelijk, sneller in produktie komen de boomgaarden te krijgen. De fruit teelt kon daardoor meer ais speci fiek bedrijf worden uitgeoefend en niet langer alleen door instellingen en goed gesitueerden, voor wie het finan cieel geen bezwaar was, tien jaar of langer te wachten voordat de bomen een oogst gingen opleveren. STRIJD TEGEN INSECTEN Een belangrijke stap in de geschie denis van „Zeelands Proeftuin" werd in 1940 gezet met de aanstelling van een entomoloog. Dr. D. J. Kuenen, thans hoogleraar te Leiden, begon met succes een onderzoek naar de bestrijding van de in die tijd voor de fruitteelt rampzalige plagen, nl. het fruitspint en later de pereknopkever, de appelbloesemkever en de appel- zaagwesp. De heer Toorenaar weet het nog goed, dat toen soms 80 k 90c/o van de oogst door deze ihsec ten werd vernietigd. Dr. Kuenen wist een be strijdingsmiddel te vinden. Waardoor in twee jaar tijds de schade tot onge veer een half procent werd terugge bracht. Mede daardoor is het zeker te danken, dat de opbrengsten sinds 1940 ongeveer verdubbeld zijn. Steeds verder is het wetenschappe lijk onderzoekingswerk gegaan. In het na de oorlog gebouwde laborato rium, dat inmiddels reeds weer te klein is en straks door een veel gro ter vervangen zal orden, werken nu al vijf wetenschappelijke krachten, die met een keur van moderne toestel len de diverse problemen van de fruitteelt in de volle grond bestude ren. ZIEKTEBESTRIJDING De ziektebestrijding in de fruitteelt is bijvoorbeeld een vraagstuk, waar mee men wellicht nooit aan een eind komt. Daarnaast heeft men thans in teressante proeven opgezet met de palmetvorm van bomen, waarmee tot dusver goede ervaringen zijn verkre- fen. Door de bomen in een soort aagvorm om te buigen wordt op een kleiner oppervlak veel fruit verkre gen. gen. Belangwekkend is voorts een nieuw proefbiok, waar een deel der bomen geheel onbehandeld wordt ge laten. Een ander deel krijgt alle cuï- tuurzorgen als snoeien, bemesten, bespuitingen enz. Een derde groep krijgt geen cultuurzorgen, doch wordt wel bespoten, terwijl een vierde par tij bomen alle cultuurzorgen ontvangt doch alleen niet bespoten wordt. Uit een vergelijking van deze bo men zullen mogelijk belangrijke con clusies getrokken kunnen worden. Een diepgaande studie wordt ook ge maakt van de waterhuishouding en de structuur van de grond. Allemaal vraagstukken, waarvan de bestudering voor de praktijk van de grootste waarde kunnen zijn. De individuele teler zou er de tijd en ken nis, bovendien de financiële middelen niet voor hebben om al dit vaak kost bare onderzoekingswerk te verrich ten. Daarom is het gelukkig, dat Overheid en bedrijfslevèn in dit proef station tot een goede samenwerking zyn gekomen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9