Suez-onderhandelingen in Cairo zijn op dood spoor geraakt klankbord j Sowjet vliegergeneraal lucht in met geheime Britse straaljager TOESPITSING WEDUWENZAAK IN BADPLAATS EASTBOURNE VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 provinciala aaauwsa courant 8 TOCH IS ER NOG HOOP Anthony Eden roept Lagerhuis van reces terug: woensdag debatten De besprekingen in Cairo zijn op dood spoor geraakt. De onderhan- delingscomniissïe, uitgestuurd door de Londense conferentie, onder leiding van de Australische premier Menzies en de Egyptische kolonel Nasser hebben elkaar weinig meer te vertellen. Menzies heeft 't Suez- plan van de Amerikaan Dulles, zoals dat door 18 landen in Londen is aanvaard, uit de doeken gedaan. Op zijn beurt heeft Nasser 't stand punt van Egypte duidelijk gemaakt en zich onthouden van commen taar op Dulles' plan. Het overleg is na woensdag een pauze van twee dagen ingegaan. Zeer waarschijnlijk zal men zaterdag verder praten. „En er is nog hoop", voegden de woordvoerders in Cairo hieraan toe. Eden rekent erop, dat hij vóór volgende week woensdag rapport van Menzies heeft ontvangen. Tegen die dag heeft hij het Hoger- en Lager huis van reces teruggeroepen voor een debat over de Suez-kwestie. Het is sinds het Korea-conflict niet meer voorgekomen, dat de Britse parlementariërs him vakantie van twee en een halve maand moesten onderbreken. Een vierkante weigering van Nasser om het westerse plan voor internationalisatie van het kanaal te aanvaarden, zal geen onmiddel lijke militaire actie uitlokken, al dus bronnen, die in nauw contact staan met het ministerie van bui tenlandse zaken. Maar men waar schuwde, dat de Europese loodsen bij een mislukken van de onderhan delingen hun taak waarschijnlijk in de steek zouden laten. Bronnen in Engeland noemen wel de mogelijkheid van een militaire actie, Indien Menzies met lege handen te- rugkomt. Men vestigt er de aandacht op, dat koningin Elisabeth een paar weken geleden de regering reeds machtigde tot het onder de wapenen roepen van 200.000 reservisten. Het debat van het Britse Lagerhuis zal wel enkele dagen in beslag nemen. Labour deelde bij monde van Gaits- kell gisteren nog mee het in vele op zichten geenszins met de Suez-politiek van Eden eens te zijn. De Labour- afgevaardigde Edith Summerskill zei Oud-SS-officieren mogen in nieuw Westduits leger Voormalige officieren van de Waf- fen-SS tot en met. een rang die over eenkomt met die van luitenant-kolo nel kunnen thans toetreden tot 't nieu we Westduitse leger, aldus een be sluit van de commissie in Bonn, die de keuze van hoge officieren voor 't Westduitse leger controleert. Zq mogen echter geen misdaden of vergrijpen tegen de menselijkheid hebben begaan. Tot heden konden voormalige leden van de Waffen-SS slechts als soldaat dienst nemen in het nieuwe Westduit se leger. In juli: 6000 nieuwe huizen Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de maand juli 6035 nieuwe woningen op geleverd. In de eerste zes maanden - van 1956 werden 34.441 woningen vol tooid. In het vorig jaar waren dat er in dezelfde periode 29.347. Het aan tal in uitvoering zijnde woningen steeg in- juli tot ruim 88000. Een der gelijk aantal is na de oorlog nog niet tegelijk in uitvoering geweest. In Zeeland kwamen in juli 115 wo ningen klaar. In 1956 tot 1 augustus waren het er 1085. gisteren in een rede: „Eden heeft lange tijd de Verenigde Naties het hof gemaakt, maar nu dreigt hij de vol kerenorganisatie te verraden. Enge land zal geen oorlog voeren, alleen omdat de rechtervleugel van de con servatieve partij dat wil". Het grote Britse vakverbond T.U.C. stelde in een resolutie, dat in de Suez-kwestie aleen geweld mag worden gebruikt wanneer de Verenigde Naties daar voor toestemming geven. Eden vliegt zaterdag naar Balmo ral om aan koningin Elisabeth ver slag uit te brengen over de kanaal kwestie. Volgens diplomatieke kringen in Cairo is de sfeer in de onderhandelin gen in Nassers ambtswoning goed ge bleven. Er wordt gezegd, dat de Egyp tische president een tegenvoorstel zou hebben gedaan, inhoudende de instel ling van een internationale raad van advies voor het kanaal, die verbonden zou moeten zijn aan de Verenigde Na ties. Felle brand te Delft Een felle uitslaande brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in 'n oud' pand aan de Oude Delft te Delft. Dank zij de omstandigheid dat het vuur snel was ontdekt en de brand weer spoedig ter plaatse was, kon 't vuur direct krachtig worden aange vat en kon de brand tot het ene per ceel beperkt blijven. Dit is een geluk kige omstandigheid als men in aan merking neemt, dat het brandende huis gelegen is vlakbij het historische Prinsenhof en schuin tegenover de Oude Kerk. De vonken regenden rond om de kerktoren, die wegens restau ratie in een houten steiger staat. Het pand was een jaar of zes gele den in gebruik genomen door de ar chitect H. P., die op de benedenver dieping zijn bureaus heeft en het ver dere gedeelte aan studenten heeft verhuurd. In totaal wonen er zeven studenten. Prinses op conferentie menselijke verhoudingen Gisterochtend omstreeks half tien kwam prinses Beatrix, in gezelschap van haar secretaresse mejuffrouw mr. M. Meurs in Nijmegen aan voor een bezoek aan de conferentie inzake menselijke verhoudingen, die daar de zer dagen gehouden wordt. Na de of ficiële begroeting woonde de prinses een sectiebijeenkomst bij van jeugd groepen van allerlei politieke en so ciale richtingen. Het thema van deze bijeenkomst was: „Hoe ervaren wij de verhouding van de ouderen tot de jon geren". Te ongeveer elf uur verliet de prin ses de bijeenkomst, waarna ze een gedeelte van de plenaire zitting in ho tel „Hamer" meemaakte. Omstreeks twaalf uur ging de prin ses per auto naar Leiden "om daar deel te nemen aan de ontgroenings plechtigheden. POLITIE BESCHERMT MRS. HURT Kon moordenaar 35 jaar zijn gang gaan? De moeder van de beklimmer van de Mount Everest sir John Hunt, heeft donderdagavond de politie om bescherming verzocht, nadat zij een verklaring had afgelegd inzake het onderzoek naar de overlijdensgeval- len van een aantal rijke weduwen van Eastbourne. Uit politiekringen wordt vernomen, dat mrs. Ethel Hunt tegenover com missaris Herbert Hannam van Scot land Yard een verklaring heeft afge legd betreffende een poging van een man uit Eastbourne haar te behande len voor een „geestelijke afwijking" ongeveer 12 jaar geleden. Nadat mrs. Hunt een verklaring had afgelegd, vreesde zij voor haar leven indien zij een volledige verkla ring over het geval zou afleggen. De politie beloofde haar bescherming waarop zij een volledige verklaring aflegde. Een politieman in burger bewaakt thans haar woning. Donderdag waren ook enkele ver- SNOEPERS. Boeren in het Italiaanse plaatsje Stradella ontdekten in de. ri vier de Po, dat de vis zich al te ge- makkelijk liet vangen. Er was geen kunst meer aan: men kon de vissen gewoon met de hand uit het water pakken. Honderden stroomden toe om het unicum te zien. Ook deskundigen van het ministerie kwamen even kij ken. Zij onderzochten enkele vissen. Ze waren dronken. De beesten hadden teveel gesnoept van het afval van een aan de Po gelegen wijnfabriek. SLOPERS. In Johannesburg hebben negers iets bijzonders gepresteerd. Ze stalen een compleet huis van acht kamers. Arbeiders van een sloperij begonnen het dak van het pand te lichten. Toen ze de volgende ochtend terugkwamen: niets meer. De funda menten wezen de plaats aan, waar het huis had gestaan. De negers had den zich in dè loop van de nacht met de rest uit de voeten gemaakt. Deze foto toont de „Willem Hors man", een door de fa. gebr. Taat te Katwijk aan Zee gebouwde motor- strandreddingboot, wélke door de N.V. ,J)e Bataafse Petroleum Maat schappij", mede uit naam van alle andere in Nederland werkende maat schappijen van de Koninklijke She-tt- groepis geschonken aan de Konink lijke Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij. Elf mensen en 1200 schapen bedolven in Joego-Slavië Elf mensen en 1200 schapen werden woensdag nabij het dorp Gradot in Macedonië door een geweldige aard- massa bedolven. Een gehele heuvel gleed van zijn basis en bedolf een schaapherder met zijn kudde en boeren die op weg wa ren naar de markt in het stadje Ka- vadar. Vijfhonderd soldaten zijn be zig, de slachtoffers uit te graven. De kans wordt gering geacht, dat er overlevenden zullen worden gevon den. ■pleegsters, die enkele van de gestor ven weduwen tijdens haar laatste .uren hadden verzorgd, door mannen van Scotland Yard ondervraagd. Hannam nam drie verpleegsters voor zijn rekening. Een politïe-woordvoerder deelde mede, dat zuster Mason-Ellis en zus ter Caroline Randall inlichtingen ga ven omtrent een mrs. Edith Alice Morrell, die in 1950 was overleden. Zuster Eunice Hitch, zo deelde de woordvoerder mede, was in staat al gemene inlichtingen te geven over enkele andere patiënten. Scotland Yard zoekt thans be wijzen om een man, die begunstigde was in de testamenten van 'n groot aantal rijke vrouwen, van moord te beschuldigen. Een woordvoerder zei, dat deze man ervan verdacht wordt, dat hij de vrouwen overge haald heeft hem geld na te laten en vervolgens hun dood veroor zaakte, dit zou in een periode van 35 jaar zijn gebeurd. De moeilijkheid is te bewijzen hoe de man de vrouwen overhaalde hem geld na te laten en hoe hij hun dood veroorzaakte. Donderdagochtend heeft prin- H M ses Beatrix een bezoek ge- j= ri bracht aan het congres over §f menselijke verhoudingen, dat M momenteel te Nijmegen wordt gehouden. De prinses in ge- M sprek met mej. Pecson, een §e i§ afgevaardigde van de Philippijnen. Polen protesteert tegen propagandaballons De Poolse regering heeft in een ver klaring, die donderdag door het offi ciële Poolse persbureau P.A.P. is ge publiceerd, bekendgemaakt, dat op 3 augustus propagandaballons, afkom stig uit West-Duitsland, een vlieg tuigongeluk hebben veroorzaakt, waarbij twee vliegers, om het leven zijn gekomen. De Poolse regering stelt West- Duitsland en de Verenigde Staten aansprakelijk voor dit ongeluk en be houdt zich het recht voor schadever goeding te eisen. Zij eist onmiddellijke stopzetting van het oplaten van pro pagandaballons, die de Poolse soeve reiniteit en het Poolse luchtruim schenden, aldus de verklaring. „Zuiderkruis" nam gewonden van „Linda" over Het s.s. Linda, een Liberiaanse vrachtvaarder zond woensdag 'n ra dioboodschap voor medische hulp uit, nadat in ruim no. 1 een explosie had plaatsgevonden. Drie zeelieden werden later van 't vrachtschip overgebracht naar de Zuiderkruis van de Holland-Amerika- lijn die op weg is naar Hoboken en daar morgen moet arriveren. De Zui derkruis was het eerste schip dat de Linda na het uitzenden van het S.O. S. bereikte. Eén van de mannen was ernstig ge wond. Inbreker nam voor f 11.000 mee In de nacht van dinsdag op woens dag is ingebroken bij een kantoor boekhandel aan de Amsterdamse straatweg in het voormalige Zuilen. Er is voor een waarde van f 11.000 meegenomen, o.m. een kofferschrijf machine, een rekenmachine en 250 vulpenhouders. Tevens wordt een klein geldsbedrag vermist. De eigenaar, die het perceel niet bewoont, is niet verzekerd. Door het forceren van een tuimelraam aan de achterzijde is men het huis binnen gedrongen. Rake klappen in Haarlem jongelui waren lastig In Haarlem is het woensdagavond tussen half negen en half twaalf ln de omgeving van het Houtplein en Grote Houtstraat onrustig geweest. Jongelui van omstreeks achttien jaar maakten het de politie lastig, die rake klappen heeft uitgedeeld, waar bij, voorzover kon worden nagegaan memand gewond werd. Zeven jongens van zeventien en achttien jaar zijn naar het bureau van politie overge bracht. Over de oorzaak deelde de politie het volgende mee: Kortgeleden waren Haarlemmers naar Zandvoort ge gaan om daar te dansen. Het werd nogal rumoerig en daarom besloot de politie daaraan een einde te maken. Vermoed wordt, dat Zandvoortse jon gelui afgesproken hadden woensdag avond met de tram naar Haarlem te komen en omstreeks half negen wa ren bij de tramhalte in de Tempelier straat vele Haarlemse jongens ver enigd. De Zandvoortse jongens kwa men echter niet opdagen. De Haarlemse politie was inmiddels gewaarschuwd en met tien man trok zij er op uit. De jongens, ongeveer 200 in totaal, werden aangemaand zich te verspreiden, hetgeen zij schoorvoe tend deden. Het verkeer wérd gestag neerd en afsluitborden van openbare werken werden op straat gezet. De politie werd versterkt en nadat men enige charges had uitgevoerd keerde omstreeks nalf twaalf de rust terug. Internationale conferentie over veiligheid in mijnen De raad van ministers van de Eu ropese kolen en staalgemeenschap heeft donderdag op een bijzondere zitting besloten om een internationale conferentie bijeen te roepen, die er mee belast zal worden wegen en mid delen uit te werken om „de veilig heid in de mijnen te verhogen tot het uiterste". In een persconferentie aan het einde van de zitting zei voorzitter Guido Cortese, de Italiaanse minister van handel en industrie dat op 24 septem ber vertegenwoordigers van de delega ties der hoge autoriteit en waarne mers van het internationale arbeids bureau in Luxemburg bijeen zouden komen onder voorzitterschap van Paul Finet, het Belgische lid van de hoge autoriteit. Groot Brittannië zal worden uitge nodigd om een delegatie te zenden volgens de bepalingen van zijn ver drag van samenwerking met de E. G.K.S. TOESTEMMING VAN MINISTERIE Het Wereldgebeuren Verbittering Op Cyprus zyn Franse troepen gearriveerd en de Franse leger leiding is wel zo vriendelyk ge weest bij de eerste 500 man een aan tal Grieks-sprekende Fransen te voe gen. Die laatsten zouden het contact van de Fransen met de Griekse be volking van het eiland vergemakke lijken. Helaas heeft de Engelse legerlei- S Cyprus het voorzichtiger ge- 1 de Franse troepen voorlopig Hevige verontwaardiging, vooral bij Amerikaanse waarnemers Een Russische generaal, testpiloot en commandant van een vliegers opleiding, op bezoek in Engeland, heeft woensdag een tocht van veer tig minuten gemaakt in een nieuw model Hawker-Hunter, bestemd voor de opleiding van straaljagerpiloten. Het toestel staat op de ge heime lijst, er mag geen publiek bij komen, er mogen geen foto's van worden gemaakt en het schijnt in de toekomst een met radar uitge ruste nachtjager te zullen worden. De Engelse regering werd kort na het gebeurde scherp bekritiseerd Luitenant-generaal Alexei Blagoweschensky vloog samen met een testpiloot van de Hawker-Siddely-groep van vliegtuigfabrieken. Voor deze vlucht was speciale permissie gevraagd en verkregen van het Engelse ministerie van bevoorrading. Generaal Blagoweschensky bracht in gezelschap van de Russische mi nister voor de luchtvaartindustrie, P. W. Dementiew een bezoek aan de luchtvaarttentoonstelling in Farnborough. De generaal maakte een vlucht van veertig minuten. Boven zee bracht hij het toestel in een duik tij dens welke de geluidssnelheid over schreden werd. Toen de generaal teruggekeerd en uitgestapt was, vroeg men hem naar zijn mening over 't toe stel. „Het Is een heel goed vliegtuig", zei hij. „Bouw er een sterkere mo tor in en het wordt nog sneller" Toen men hem vroeg of het toege staan zou worden dat een Engelse deskundige een vlucht zou maken in een Russische straaljager, ant woordde Blagoweschensky: „Dat zou een kwestie zfjn waarover on ze hoogste commandant zou moe ten beslissen". Amerikaanse en buitenlandse offi ciële waarnemers, en ook Engelse deskundigen, waren bijzonder ont stemd over het besluit om een Russi sche deskundige in een van de meest geheime vliegtuigen te laten opstij gen. Vooral Amerikaanse waarnemers waren zeer verontwaardigd over het geval. Hoewel er nog geen reacties zijn vernomen uit officiële kringen, wezen zij er op dat via de hulp aan Nato-landen en de „off-shore procu rements" belangrijke sommen aan 't toestel besteed waren. Ook Nato-lan den kopen de Hawker-Hunter. Verder wezen de Amerikanen erop dat de verbazende vooruitgang die Rusland in de techniek van straalmotoren ge maakt heeft, indertijd veroorzaakt is door de verkoop van een aantal En- te consigneren binnen een kampe ment. Zij mogen de neus niet op straat steken, want de Griekse Cy prioten vingen juist aan met een tweede campagne tegen de buiten landse bezetters en ze zijn daarbjj nogal vlot met bommenwerpen en schieten. In de Franse pers is nu de vraag opgeworpen of het wel zo verstandig is geweest van de Franse regering om door het zenden van troepen naar Cyprus een onprettig gevoel te bezor gen aan de Cyprioten en ook aan de Grieken. r—«igenlyk moet het verbazing wek- M ken. dat de Griekse regering al- J—1tijd maar lankmoedig blijft, ter wijl toch de Engelsen op Cyprus een regime van een zodanige koloniale hardheid hebben ingesteld als slechts in een ver verleden .denkbaar is. Men vergete piet, dat de Cyprioten geen „achtergebleven" volkje zijn. Zjj zijn gelijkwaardig aan de andere Mid- dellandse-Zee-volkeren en er is geen plek in Europa waar met zulk mili tair geweld als thans op Cyprus wordt toegepast, een buitenlands ge zag gehandhaafd wordt over een be volking, die duidelijk weet wat zij wil op het stuk van ae nationale onaf hankelijkheid. Zij wil aansluiting bij haar Griekse vaderland en zij verwacht, dat de Grieken de helpende hand zullen bie den. Tot nog toe is die hulp echter mi nimaal geweest. De kwestie Cyprus is wei voor de Verenigde Naties geweest, maar Engeland wist verdaging van de be handeling te verkrijgen en daarna verklaarde de Engelse minister van koloniën met pijnlijke uitdagend heid dat voor Cyprus nooit onaf hankelijkheid zou zijn weggelegd. Griekenland heeft dus bij de Ver enigde Naties weinig bereikt voor zijn Cypriotische kinderen, die in zo n wanhopige strijd gewikkeld zijn met de Britten. Evenmin heeft Griekenland succes gehad toen het aandrong op een mil de behandeling van enkele verzets strijders, die door de Engelsen op Cy- Êrus waren gegrepen. De Engelse mi- taire commandant van Cyprus Sir John Harding heeft deze strijders voor de onafhankelijkheid, zonder meer laten ophangen alsof zij misda digers waren. Geruime tijd geleden protesteerde de Engelse regering tegen de uitzendingen van Radio Athene, welke uitzendingen gericht waren op het versterken van de nationale ge voelens der Cyprioten. De Grieken hebben op dat protest niet veel uitgedaan. De uitzendingen gingen voort en dat kon ook moeilijk anders, want de Griekse regering mo ge dan een ..vage" houding aannemen tegenover Engeland ,het Griekse volk zelf is ten- zeerste verbitterd. Het moet een uitlaatklep hebben voor zyn verontwaardiging. Thans ziet het er naar uit, dat een nieuwe uitlaatklep voor de Griekse verbittering geschapen is. In Athene hebben Griekse patriot ten de oprichtin bekendgemaakt van een „nationale brigade voor de bevrijding van Cyprus". Deze brigade wil beginnen met alle Britse agenten uit Griekenland te verdrijven. Veel zullen dat" er niet zijn, want in het laatste jaar hebben de meeste Britten het veiliger geoordeeld Grie kenland te verlaten. Bovendien doen reeds geruime tijd de Britse schepen zo min mogelijk de Griekse havens aan. Zelfs het contact tussen schepen van de Griekse en de Britse marine wordt vermeden. Er is dus reeds een mipimale rela tie tussen Engelsen en Grieken. Wel echter kan de nationale brigade druk uitoefenen op dë Griekse regering op dat deze een „pittiger" houding zal aannemen. Dat laatste zal er dan ook van moe ten komen. De Griekse regering kan. zich eenvoudig de weelde niet veroor loven nog langer doof te blijven voor de verontwaardiging van de Grieken over het Britse optreden op Cyprus. Temeer nu de Britten zich steeds feller tegen de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus keren, wier leiders een rol spelen in de strijd voor de onafhan kelijkheid. Die kerk heeft in Griekenland groot jezag en haar geestelijken zullen niet nalaten de Griekse afkeer van de Britten te stimuleren. Er is overigens reeds een protest ingediend bij de wereldraad van ker ken te Génève, waarin geklaagd wordt over de godsdienstige en na tionale onderdrukking der Cyprioten door de Britten. Men bèhoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat de Britten óp Cyprus nog neel wat misère zullen beleven als ze volharden in hun hou ding. gelse straalmotoren, kort na de oor log, aan Rusland. De Hawker-Hunter waarin de Rus sische generaal gevlogen heeft ls ln massa door de Engelse luchtmacht besteld. Niet-militaire luchtvaartdes kundigen hebben nog niet In het toe stel mogen vliegen, en foto's van de Instrumenten van het toestel zijn verboden. Engelse luchtvaartdeskundigen heb ben erop gewezen dat een Engelse de legatie die naar de luchtvaartten toonstelling in Moskou, eerder in de zomer, geweest was, daar geen nieu we of zelfs maar recente Russische ontwikkelingen of nieuwigheden op luchtvaartgebied heeft mogen zien. Wel mochten de Engelsen een kijk- je nemen in een fabriek waar ouder wetse vliegtuigmotoren gemaakt werden, en konden zy een fabriek be zichtigen waar men tweemotori- ge „Ilyushin"-transportvllegtuigen maakt. Van dit model vliegen ln de meeste landen achter t LJzeren Gor- dyn nog wel enkele toestellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5