Cultuurtechniek vindt in Zeeland zijn meest integrale toepassing Zeeuwse Almanak AFDELING ZEELAND N.I.V.E. WERD VERDER UITGEBOUWD VAN Uoin TOT tS.ij'pe Z.V.U. MAAKTE PROGRAMMA VOOR SEIZOEN'56-57 BEKEND Agenda f UU V l N U I A Lh A h. L, C UITSTEKEND VERZORGD JAARVERSLAG Onze provincie kreeg relatief voorsprong op overige gebieden Riet samenvattingen in Frans. Duits en Engels is verschenen het uitvoe rige, uitstekend gedocumenteerde en typografisch voortreffelijk verzorgde jaarverslag over 1955 van de Centrale Cultuurtechnische Commissie, de Cultuurtechnische Dienst, de Herverkavèiingscommissie Zeeland, de Her verkavelingscommissie Walcheren en de Stichting tot het beheren van Landbouwgronden. In een woord vooraf merkt ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst en van de S.B.L. 0.111. op, dat de verweven heid der werkzaamheden van de verschillende instanties het verantwoord deed voorkomen de jaarverslaggeving tot één geheel te doen versmelten. Aan de cultuurtechnische werken en ruilverkaveling in Zeeland werd uit voerig aandacht geschonken. Over de herverkaveling wordt o 111. opgemerkt: „In het henerka vel ingsgebied Zeeland vindt de cultuurtechniek zijn meest inte grale toepassing. Dit betekent dus een compleet nieuwe agrarische uitrusting. Niet alleen do agrari sche ontsluiting, waterbeheersing en grondverbetering krhgen daar bij de aandacht, maar ook de bouw en verplaatsing van boerderijen, de aanleg van elektriciteit en water leiding', lie,t landschapsplan, de sti mulering tot intensivering en bun deling van de maatschappelijke activiteiten, gericht op de boeren bevolking, behoren hiertoe". Uit de diverse rubrieken in dit jaar verslag komt zulks ook duidelijk tot uiting. Het verslag omvat algemene beschouwingen over het begrip cul tuurtechniek, overzichten compleet met keurige statistieken en overzich telijke kaartjes) over de stand der werken, korte verhandelingen over bijzondere onderwerpen zoals plano logie, sanering, boerderijenbouw. wa terbouw. onderwijs, public-relations e.d., over het werk in de verschillen de provincies en in de herverkave lingsgebieden (voor het verslag over Walcheren zie men elders in dit blad) en tenslotte over taak, bestuur en werk van de Stichting tot het behe ren van Landbouwgronden. Zeeuwse aspecten In de diverse rubrieken worden herhaaldelijk Zeeuwse aspecten be licht en zo wordt onder „sanering" o. m. opgemerkt, dat hiermee in Zeeland! inmiddels is begonnen. De voor sane ring beschikbare grond is afkomstig van landbouwers, die zich elders ves tigden en met name dan van 99 land bouwers, die naar de Noordoostpol der vertrokken, van negen die naar de Braakmanpolder gingen en van vijf, die zich in de Quarlespolder ves tigden. Er kwam een oppervlakte van onge veer 2300 ha vrij voor sanering. Over de boerderijbouw wordt gemeld, dat op Schouwen-Duiveland reeds 194 boerderijen gegund zijn, waarvan er nu 92 bewoond zijn. De verwoesting van vele gebouwen in de dorpen is een gerede aanleiding tot verplaat sing naar de polder, zo wordt opge merkt, en op Tholen is een begin ge maakt met de plannen tot verplaat sing van bedrijven uit de doi'pen. De verplaatsing, benevens uit breiding van gebouwen wegens vergroting van het bedryf tenge volge van de sanering, zijn ken merkend voor de activiteiten in het herverkavelingsgebied. De overheidsbijdrage bij vergroting bedraagt 40% van de bouwkosten, mits het betrokken bedrijf met ten minste 1/3 wordt uitgebreid. Bij de landschappelijke wederuit- rusting van het overstroomde gebied in Zeeland probeert men zoals be kend weer aan te sluiten aan de kenmerken van het Zeeuwse land schap. Zodra de cultuurtechnische- en andere werkzaamheden voldoende zyn gevorderd, zal tot aanplant van hout worden overgegaan. De beplantingen zijn in hoofdzaak ontworpen op of langs binnendijken, langs een aantal wegen, op de boerderij-erven, bjj de dorpskernen en op een aantal perce len waar ligging en bodemgesteldheid daartoe aanleiding geven. Op Walcheren gaan de oudste, na de oorlog aangebrachte beplantingen al een rol van betekenis spelen in het landschap. Het Wegschap Walcheren neemt het beheer der beplantingen op zich. Elektriciteit In de herverkavelingsgebieden in Zeeland is de financiering van de elektriciteitsvoorziening in 1955 een punt van veelvuldig contact geweest tussen de Herverkavelingscommissie en de P.Z.E.M. Het gaat hierbij om ruim 600 zeer verspreid gelegen boer derijen1 en ongeveer 150 landarbei derswoningen. De aansluitingskosten bedragen ca. 5000 per perceel. De „Commissie Financiering Elektrici- teits- en Waterleiding Aanleg in de Herverkavelingsgebieden" stelde de bijdrage van de belanghebbenden vast (Vervolg op pag. 10) JAARVERSLAG 1955—1956 Ledental bleef vrij stabiel Verschenen is het verslag van het tweede verenigingsjaar 19551956 van de afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut voor Efficiency, Stond het eerste levensjaar van de afdeling Zeeland ais zelfstandige af deling min of meer in het teken van de opbouw, het tweede jaar kenmerkt zich veel meer als een jaar van con solidatie en verdere uitbouw, waarby ook de nodige aandacht, werd ge schonken aan de samenwerking met andere organisaties, die op soortge lijk terrein werkzaam zyn, zoals de Zeeuwse Contactcommissie voor de Produktiviteit, zo wordt in het ver slag opgemerkt. Het bestuur van de afdeling kwam zes maal in vergade ring b(jeen en bepaalde zich op deze bijeenkomsten voornamelijk tot het opstellen van het programma en de verdere uitwerking daarvan, al werd ook aan de andere problemen van de afdeling de nodige aandacht besteed. Tijdens de ledenvergaderingen kwa men diverse onderwerpen ter sprake, die werden behandeld door vooraan staande deskundigen in het Neder landse bedrijfsleven. Het N.I.V.E. had in overleg met de "Contactgroep Op voering Produktiviteit om het werk in de provinciale contactcommissies te steunen een aantal handleidingen doen samenstellen om de leiders van deze groepen in hun werk bij te staan. Ook de discussieleiders van de Zeeuwse contactcommissies voor de produktiviteit hebben van de geboden gelegenheid dankbaar gebruik ge maakt. De handleidingen hebben uiterst nuttig werk verricht en met verlangen wordt uitgezien naar nieu we handleidingen. JEUGDTONEEL Ook dit jaar krijgt de jeugd van Zeeuwsch-Vlaanderen weer gelegen heid kennis te maken met het Neaer- landse Jeugdtoneel. Onder leiding van Rob Geraerds gaat deze jeugdgroep het spel „Pinokkio een bewerking van het bekende Italiaanse kinder boek, gestalte geven. Er is weer een massale belangstelling voor het op treden van het jeugdtoneel en Rob Geraerds zal dan ook niet- kunnen volstaan met een opvoering in slechts één stad. Daarom zal het Nederlands Jeugdtoneel in twee Zeeuws-Vlaamse plaatsen op de planken komen. De eerste voorstelling gaat op 24 septem ber in Oostburg en op 25 september komt „Pinoklao" in IJzendijke. In Oostburg worden drie en in IJzendy- ke twee voorstellingen gegeven. SUCCES Onze berichtgeving blijft nog even in de artistieke sector. Ditmaal gaat het over de tentoonstelling „Heden daagse Kunst", die in augustus in het gemeentehuis van Brouwershaven CROQUET De man die zijn vakantie door bracht in Zeeland en van de gelegen heid gebruik maakte om een trip naar Knokke te maken kreeg plotseling trek i» een garnalencroquet Dat kan gebeuren. Ge kunt dat zo hebben en er zijn dan onverzettelijke figuren, die niet rusten voor en aleer hun verlangen bevredigd is. Onze man zocht in Knokke net zo lang totdat hij een eetwinkeltje had gevonden, alwaar men hem aan het verlangde kon helpen. De winkelier pakte het zorgvuldig in, wenste hem met veel „awel menierkes" een sma kelijk eten en ging over tot de orde van de dag. Buiten gekomen wandelde onze man op z'n gemak naar de boule vards, nam daar plaats op een bankje en ontdeed de croquet van het papier. Het was een voortreffelijk proaukt. Maar er was één moeilijkheid. Het ding moest nog gebakken ivor- den werd gehouden. „En dat is een groot succes geworden", weet men ons te belichten, „want niet minder dan 500 personen gaven blijk van belangstel ling en wisten de tentoonstelling op waarde te schatten". Inmiddels zijn de werken al weer naar Amsterdam verzonden, want daar wordt de vol gende expositie gehouden. IN TERMIJNEN In Oostkapelle kijkt men niet al leen op de dubbeltjes, maar zelfs op de centen! Want een ingezetene van dit plaatsje ontving een aan slag in de straatbelasting van zeg ge en schryve één cent. De man kweet zich voortreffelijk van zijn plicht: hij stortte het bedrag per giro en schreef op het strook je: „Zal geen gebruik maken van mijn recht dit bedrag in twee ter mijnen te voldoen!". ZILVER De heer C. J. de Mol in Baarland is koninklijk onderscheiden. Dat had de ze polderwerker ten volle verdiend, want hij was veertig jaar in dienst van het Waterschap Baarland. En dus kreeg de heer De Mol de ere-me- daille in zilver behorende bij de orde van Oranje-Nassau. STEVIG Tot slot afmaal enkele berichten uit het dierenryk. Het eerste verhaal tje gaat over een koe, een koe met een uitzonderlijk stevige huid. Want toen dit beest op de Hikschedijk by Oud-Vossemeer aangereden werd door de motorrijder A. uit Sint-Anna- iand liep het dier geen schrammetje op, terwijl de motor flink beschadigd uit dit avontuur te voorschijn kwam. De heer A. kwam met de schrik vry. VONDST Mevrouw B. Hamelinck deed dezer dagen in de tuin van haar woning aan de Genestetlaan te Vlissingen een vreemde vondst. Tussen haar plantjes zat namelijk een bizarre sprinkhaan. Haar man, die vroeger de zeven wereldzeeën bevaren heeft, wist het wel! „Dat is een echte tro pische sprinkhaan", zei hij, „ik heb ze bij miljoenen tegelyk gezien aan de Afrikaanse Westkust". Onze vraag is nu: hoe komt dit dier hier verzeild? In december werd des avonds in Goes een vergadering gehouden, waar een forum werd gewijd aan het onderwerp: „Hoe is het mo gelijk het kleine bedrijf". Hier kwam men tot de conclusie, dat het kleine bedryf onder meer van zeer grote betekenis is voor de Nederlandse industrie, zodat maatregelen om de positie te steunen op hun plaats zyn. Ook kunnen het grote en het kleine bedryf elkaar aanvullen door het uitbesteden en toeleveren van werk. In Goes werd een cursus gehouden over „Bedrijfsorganisatie". Onder lei ding van drs. G. J. Baarspul, bedrijfs econoom van het E.T.I. voor Zeeland, kwam in het voorjaar van 1956 een achttiental leden twaalf maal bijeen om diverse onderwerpen te bespre ken. Bij het einde van deze cursus gingen stemmen op om het volgend jaar weer een dergelijke cursus te houden. Tezamen met de-Zeeuwse contact commissie voor de produktiviteit, de. beide Kamers van Koophandel in Zee land en het E.T.I. voor Zeeland hield de afdeling in maart de Zeeuwse dag voor de bouwnijverheid in Vlissingen. Deze dag werd mede door de ster ke belangstelling van de zijde van het bouwbedrijf tot een groot succes. Men hoopt, dat dit initiatief zal leiden tot een verdere uitbouw van de pro- duktiviteitsgedachte in deze zo be langrijke sector in het economische leven in Nederland en Zeeland. Ledental Het ledental83 is dit jaar vrij sta biel gebleven, (vorig jaar 76), waar van 36 (31) persoonlijke leden en 47 (45) bedrijf sleden. De verwachting, dat die streken van Zeeland, waar de industrie het sterkst tot ontwikkeling gekomen is, ook een groter aantal nieuwe leden zou aanbrengen, is niet tot werkelijkheid geworden. Het aan tal leden op Walcheren is het grootst en nog steeds zijn er delen in de pro vincie, waar het aantal leden niet in verhouding staat tot de aldaar ge vestigde industriële bedrijven. In het verenigingsjaar 19561957 hoopt het bestuur een nog uitgebrei der programma te brengen in de overtuiging, dat het N.I.V.E. een be langrijke bijdrage levert tot de hand having en uitbreiding van het Zeeuw se bedrijfsleven. Vooral wanneer de concurrentiestrijd eens weer zal,toe nemen, dient men over een uitgebreid arsenaal van wapenen te beschikken, die het moderne bedrijfsbeheer kan leveren. VOORSTELLINGEN, CONCERTEN, CURSUSSEN Enkele programmapunten van Zeeuwse N. I. v. E.* De afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut voor Efficiency belegt op vrijdag 12 oktober een ver gadering te Zierikzee, gewijd aan enige "efficiency-onderwerpen. met betrekking tot het. Deltaplan, gfecom-' bineerd met een lunch (met een Kor te inleiding over de geschiedenis van het eiland) en een bezoek aan de Kon. Mij. „Zeelandia" te Zierikzee. Op vrijdag 9 november is er.'s mid dags een vergadering in Middelburg met als onderwerp „Enkele psychi sche aspecten van het personeelsbe leid", te verzorgen door ir. F. J. N. Stades, plaatsvervangend directeur van de Rijksnijverheidsdienst. In de cember volgt dan nog een lezing over het onderwerp „Marktonderzoek." Behalve de gebruikelijke lezingen, die zowel op Het grote als op het kleine bedryf zijn afgesteld, staan er op het programma voor het der de verenigingsjaar wederzijdse be drijfsbezoeken, het vormen van een speciale discussiegroep, een tweede nijverheidsdag en enkele cursussen. Melkwagen aangereden Op de Antwerpsestraatweg had een aanrijding plaats tussen een auto be stuurd door M. B., wonende te Oost burg en een geparkeerd staande melk- wagen van W. van H. uit Bergen op Zoom. M. B. kwam van de richting Zeeland gereden en moest op deze weg plotseling afremmen voor een tegenligger. De wagen van B. slipte en botste tegen de rechts staande melkkar aan. Beide voertuigen liepen schade op. De politie stelde een onder zoek in en maakte daarna tegen M. B. procesverbaal op. --Cf aan deze verrukt kij- s kende jongedame wel te zien, If dat het ten volle waard is een bezoek te brengen aan de bloemententoonstelling, die momenteel in zaal Krijger te §f H Goes wordtgehouden. Me juf- Z± H frouw M. Verburg uit Goes, die hier tussen de dahlia's ge- hurkt zit, kon de verleiding niet weerstaan om even aan de heerlijk geurende bloemen te ruiken(Foto P.Z.C.) 1 lllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIW Goede vraag naar pruimen De Zeeuwse veilingen krijgen de laatste dagen grote aanvoeren van pruimen te verwerken. Nu de oogst van de „Reine Claude d'Ouillin" praktisch is afgelopen, zijn het mo menteel de „Reine Victoria's" en de „Belle de Louvaïn", die in grote hoe veelheden worden aangevoerd. Op de veiling te Kapelle lopen de aanvoeren rond de 25 ton per dag. De prijzen die voor de pruimen betaald worden zijn dit jaar goed. Voor de eerste kwaliteit ,,R. Victoria" worden prij zen besteed, die liggen van 55 tot 75 cent per kilo. Voor „Belle de Lou- vain" bedragen deze van 35 tot 55 cent per kilo. Voor de tweede soort worden dit jaar abnormaal hoge prij zen besteed. De laatste dagen noteer den de „R. Victoria" rond de 50 cent per kilo en „Belle de Louvain" rond de 25 cent. Deze kwaliteit wordt in hoofdzaak gekocht door de binnen landse conservenindustrie. De betere soorten worden gekocht voor de binnenlandse verse consump tie. De laatste jaren zijn de prijzen nog niet zo hoog geweest als dit jaar. De totale aanvoeren zullen echter dit jaar belangrijk lager liggen dan .voorgaande jaren. De oorzaak hier van is het steeds afnemende areaal, terwijl dit jaar ue oogst ook belang rijk lager ligt dan vorig jaar. Aanrijding te Bergen op Zoom Op de Parallelweg te Bergen op Zoom had nabij wachtpost 13 een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door A. de K. wonende te Rhenen en een truck met oplegger bestuurd door A. de V. te 's-Heer- Arendskerkè, rijdende in de richting van de Wouwseweg. Op de Parallel weg nabij de wachtpost wilde de chauffeur van de truck een op de rijbaan geparkeerde aanhangwagen passeren, waarbij hij in aanrijding kwam met de van de tegenoverge stelde zijde naderende auto van De K. Beide auto's liepen schade op. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en werd tegen De V. pro ces-verbaal opgemaakt. Meer evenementen dan vorig jaar De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft haar programma voor het seizoen 1956/1957 bekend gemaakt. Ook dit jaar is in nauwe samenwerking tus sen het centraal bestuur en de werk groepen aan de samenstelling van dit programma dc grootst mogelijke zorg besteed. Enkele entreeprijzen moesten in verband met de enorm gestegen kosten een kleine verhoging onder gaan. Het aantal evenementen even wel is in vergelijking met het afgelo pen werkjaar aanmerkelijk uitge breid. De definitieve uitvoering van enkele delen van dit programma is nog afhankelijk van de toekenning van overheidssubsidies. Voor Middelburg zijn de volgende toneelvoorstellingen geprojecteerd De Haagse Comedie (10 oktober), het Nederlands Toneelgezelschap (29 ja nuari), Salzburger Marionettenthea ter (29 oktober), Charlotte Kohier (12 februari), Het Rotterdams Toneel (9 november), Het Nederlands Ballet (21 maart), Toneelgroep Puck (22 no vember), Toneelgroep Theater (4 april), Cilly Wang (11 decebber), en de Nederlandse Comedie (7 mei). De ze tien voorstellingen zijn verdeeld over vijf series van twee. De leden kunnen op alle series inschrijven, doch het centraal bestuur houdt zich het recht voor om de inschrijver één of meer series te korten, indien het aantal aanvragen de capaciteit van de Middelburgse Schouwburg nog mocht overtreffen. De volgende concerten staan voor Middelburg op het programma: Irma Kolassi, sopraan en Jacqueline Bon- neau, piano (16 november), Tibor de Machula, cello en Jean Antonietti, piano (18 januari) en Cor de Groot, piano (16 april). Mogelijk komt op 21 februari de opera Forum' met een opera van Cimarosa en op 9 mei het Residentie-orkest. VLISSINGEN. Het aantal Vlissingse toneelvoor stellingen bedraagt vier, namelijk 23 oktober Het Nederlands Toneelgezel schap, 5 april de Toneelgroep Theater, 21 november toneelgroep Puck en 28 januari Het Nederlands Toneelgezel schap. Er zijn drie concerten geprojecteerd, -namelijk 12 december het Rotterdams Kamerorkest en 18 februari opera Forum (beide concerten nog niet de finitief) en op 13 maart Jaap Stotijn met Willem Hielkema. GOES. In Goes begint het seizoen reeds op 19 september met het reeds geanon- ceerde concert van het Rotterdams Philharmonisch orkest met Janine Dacosta. Voorts staan hier de volgen de concerten op het programma: 13 december Willem Andriessen en 14 februari mogelijk het Nederlands Ka merkoor. Voorts is op 29 maart het Scapinoballet geprojecteerd. Ook hier zijn vier toneelvoorstellingen: Puck (23 november), Nederlands Toneelge zelschap (31 januari), het Rotterdams Toneel (28 februari) en de Nederland se Comedie (6 mei). ZIERIKZEE. Drie toneelvoorstellingen krijgt Zierikzee. Het Rotterdams Toneel (7 november), Het Nederlands Toneelge zelschap (30 januari en 8 maart). Mogelijk dat hier voorts optreden het Rotterdams Kamerorkest (10 okotber) en de opera Forum (20 februari), ter wijl ook hier Willem Andriessen een instructieve muziekavond geeft, na melijk op 12 december. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Terneuzen krijgt Puck (20 november) en Het Nederlands Toneelgezelschap (14 maart). Willem Andriessen ver zorgt hier een instructieve muziek avond op 14 december, en mogelijk komen het Rotterdams Kamerorkest (5 oktober) en de opera Forum (19 februari.) In Axel komen Het Nederlands To neelgezelschap (22 oktober) en het Rotterdams Toneel (27 februari), de instructieve muziekavond wordt hier verzorgd door Hertha Ellegiers en Alfons Ellegiers, namelijk op 30 ja nuari. Oostburg tenslotte krijgt op 8 no vember het Rotterdams Toneel en op 15 maart Het Nederlands Toneelge zelschap. Op 13 december geeft Rob Geraerdts solo-toneel en mogelijk komt op 11 oktober het Rotterdams Kamerorkest. Voorts is er een groot aantal cur sussen en bevat het programma een uitgebreide lijst van evenementen voor de jeugd in Middelburg, Vlissin gen, Goes, Zierikzee, Axel, Terneu zen, Oostburg en IJzendijke (muziek, toneel, voordracht, marionetten, voor lichting beeldende kunst enz.). TUINMAN HUIZE WELGELEGEN IN SEROOSKERKE TEELDE PINDA'S Twaalf volwassen bonen onderaan één plant In de grote tuin van „Huize Wel gelegen" in het Walcherse Seroos kerke, waar een deel van de kinde ren der vereniging „Kinderzorg" verblijft, groeien bijna alle denkba re in ons land aanwezige groente soorten. In een klein stukje van diezelfde tuin groeien echter ook nog andere plantjes: pindaplantjes. Met echte pinda's, gekweekt door de tuinman van „Welgelegen", de heer J. Reijnierse. Waarschijnlijk is Serooskerke wel de énige plaats in Nederland, waar deze uitgespro ken vruchten van de warme grond voorkomen. In een grote kas groei de pindaplanten broederlijk naast komkommers en andere kas- groenten. Tuinman Reijnierse begon er twee jaar geleden mee, maar toen was hij net te laat om succes te hebben. Op 25 mei j.l. toog hij echter naar de bakker, kocht een ons ongebrande pinda's en zaaide een achttal nootjes zorgvuldig in de grond. Het was in die dagen nogal tamelijk zonnig, de nootjes gedijden prima en na zeven dagen kwamen de groene steeltjes reeds boven de grond uitkijken. Toen de plantjes ongeveer dertig centime ter boven de grond stonden, versche nen de eerste tere en geelachtige bloempjes, waaruit de zogenaamde stolonen tevoorschijn schoten. De stolonen groeiden de grond in en daarna was het afwachten of er pin da's aan wilden komen. Ze kwamen er aan, ondanks de slechte zomer, waardoor een goe de ontwikkeling van de vruchten stagneerde. „Het teeltproces is eigenlijk precies hetzelfde als bij de aardappel", vertelde de heer Reijnierse, terwijl hij voor ons een pindaplant uit de grond spitte. Toen de aarde er af geschud was, verschenen er twaalf volwassen pinda's onder a3n de plant. Bij sommigen was de schil iets te dik, maar daar is de „winterse zomer" debet aan. Langs de stengel groeiden nog tien tallen stolonen, maar deze konden de grond niet in omdat ze te hoog zaten. In de warme landen zoals Afrika en Indonesië vallen de stengels gedu rende de natte moesson op de grond zodat er veel meer stolonen de grond ingroeien. Maar tuinman Reijnierse, die met zijn gezin in het oude koets huis woont, was al meer dan tevreden met twaalf tot veertien bonen aan één plant. Hij beschouwt het per slot van rekening maar als een aardigheidje. Misschien probeert hij het volgend jaar wel met bananen. Je kunt noodt weten. Tentoonstelling in Brugge tot 1 oktober verlengd Gezien de bijzonder grote bijval, die de tentoonstelling- der „Vlaamse Kunst uit Brits bezit die in Brugge gehouden wordt bij de kunstliefheb bers geniet, is besloten deze te ver lengen tot en met 30 september a.s. Aldus krijgen diegenen, die nog niet in de gelegenheid waren deze expo sitie, waaraan door ons blad reeds eerder aandacht gewijd werd, te be zoeken, nog een kans vóór de 106 Vlaamse kunstwerken naar de priva te verzamelingen in Engeland en Aus. tralië worden gestuurd. Inzonderheid voor de onderwijsin stellingen is dit een enige gelegen heid om de studerende jeugd met de meesterwerken, die anders niet te bezichtigen zyn, kennis te laten ma ken. De tentoonstelling is iedere dag geopend van 9.30—18 en van 20—22 uur. Het toegangsbewijs voor de ten toonstelling geeft tevens recht tot 'n bezoek aan de zalen met de Vlaamse Primitieven van het stedelijk muse um. Arbeidsmarkt in Zeeland Blykens een opgave van het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland stond bij de onder de ze dienst ressorterende G.A.B.'s per 1 september j.l. een totaal aantal van 601 Zeeuwse werkzoekenden inge schreven. Het aantal ingeschreven mannen bedroeg per. genoemde datum 532, waarvan er 193 geheel werkloos wa ren, 76 werkzaam op aanvullende ob jecten voor werkgelegenheid en 263 te werk gesteld op G.S.W.-objecten. Voor mannelijk personeel waren op die datum 873 aanvragen gedaan. Wat de vrouwelijke werkzoekenden betreft, hiervan stonden er per 1 sep tember j.l. in totaal 69 ingeschreven; 38 van hen waren geheel werkloos en 31 waren niet-werkloos. Het aantal aanvragen van werkgevers, dat op die datum voor vrouwen stond geno teerd, bedroeg 363. „Openbare rechtszitting" op Vlissings badstrand In het on tgroemngsprogramma der nieuwe leerlingen van de Vlissingse zeevaartschool heeft men donderdag avond omstreeks acht uur een wilde gebeurtenis kunnen belevenAlles speelde zich af op het badstrand, on geveer ter hoogte van het Strandho- tel. Daar werd een nogal geïmprovi seerde zitting gehouden van de „bloedraad", die speciaal ingesteld was door de oudste zeevaartscholie ren. Deze „bloedraad", die zich opge steld had op wat sinaasappelkisten, moest een vonnis vellen over de „slechtste aller blikken". En dat von nis was niet mals: de brandstapel 1 Maar het was gelukkig geen man van vlees en bloed, die daar veroordeeld werd, doch slechts een met houtwol gevulde pop, gestoken in de (afge dankte) kleren van een zeevaart- scholier en voor deze gelegenheid overgoten met een litertje petro leum. Alles was dus symbolisch en dat betoogde de „openbare aanklager" ook, die zei, dat hiermee „de even tuele slechte geest van de zeevaart scholieren voor goed vernietigd werd". Natuurlijk was er ook een verdediger, maar die maakte het in tegenstel ling tot de meeste van zijn confraters heel kort, „Ik wens deze schavuit niet te verdedigen", riep hij uit. En daar na werd de brandstapel aangestoken. Het werd vanzelfsprekend een fiks vuurtje. Deze, speciale zitting werd bijgewoond door ongeveer 180 nieuwe leerlingen, of groenen zo men wil. De enkele tientallen oudere zeevaart scholieren hadden er alle moeite mee deze schare op het badstrand in be dwang te houden. Met gerechtvaardigde trots houdt de heer J. Reijnierse, tuinman van „Huize Welgelegen" te Serooskerke op Walcheren, een door hem zelf gekweekte plant met twaalf volwas sen pinda's omhoog. (Foto P.Z.C.) VANDAAG Middelburg Electro: „The French line" (18 jaar) 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Aan de Gestapo ontsnapt" (14 jaar) 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Wal cheren" 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „08-15" (tweede deel), (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Het bataljon der gedoemden", (14 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Pienlc", (a.l.), 20 uur; zaal Krijger: bloemen- en vogelten toonstelling, 10—22 uur. Zaal Krijger: bloemen- en vogelten- toonstelllng,- io—22 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2