Herverkaveling gereed met het herstel NIEUWS UIT DE KERKEN MOCCONA INTEGRALE TOEPASSING VAN CULTUURTECHNIEK IN ZEELAND Avontuur in de Residentié 10 PROVINCIALE ZEEÜW8E 000 RANT VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 BIJ WERKEN IN ZEELAND Ontwikkeling in rustiger sfeer De fase van herstel en planning bij de Herverkaveling Zeeland is thans afgesloten en heeft plaatsgemaakt voor de uitvoering en verbetering van de agrarische produktie-omstandig- heden. De herstelfase eiste voor het zwaar getroffen gebied een dynami sche werkmethode, maar nn voltrekt de ontwikkeling zich in een normaler en rustiger sfeer. Thans zijn ook de planning van we gen en waterschappen, de begroting en schatting van gronden e.d. nage noeg gereedgekomen. Dit wordt opgemerkt in het hoofd stuk „Herverkaveling Zeeland" in het jaarverslag over 1955 van de Cultuur technische Diensten en Herverkave lingscommissies (zie ook elders in dit blad), in welk hoofdstuk tal van aspecten grondig worden-belicht, zo als bij voorbeeld het kadastrale werk. Opgemerkt wordt o.m. dat voor Tho- len en de Zak van Zuid-Beveland de nieuwe kaarten reeds voor een aan zienlijk deel gereed zijn gekomen. De zogenaamde gebruilcsregelingem in gereed gekomen complexen, waar mee reeds in 1954 wei'd begonnen, zijn in 1955 op steeds groter schaal toegepast. Op Sohouwen-Duiveland is thans voor circa 7200 ha. een tijdelij ke gebruiksregeling gemaakt, op Tholêh voor ongeveer 2150 ha. en in de Zak van Zuid-Beveland voor onge veer 290 ha. Voor het blok Waarde kwam de voorlopige toedeling gereed, welk filan ook voor de definitieve toede- ing gehandhaafd zal kunnen wor den. De nieuwe gebruikskavels zijn al uitgezet. Ter illustratie van de resultaten, die in Waarde met de samenvoeging van de versnipperde verbruikspercelen zijn bereikt, wordt vermeld dat van 59 bedrijven (tussen 2 en 18 ha.) vóór de herverkaveling er 28 meer dan 3 kavels per bedrijf hadden. Van deze 59 bedrijven, waaronder de 29 gesa neerde bedrijven zijn begrepen, heeft nu geen enkele meer dan 3 kavels; 30 bedrijven hebben slechts eén kavel, 25 hebben er twee en vier hebben drie kavels. Cultuurtechnisch - Bij het cultuurtechnisch werk de den zich weinig bijzondere problemen voor. De complexen, die tot dusver op Schouwen-Duiveland werden aange vat beslaan een oppervlakte van bij na 12000 lia., waarvan 8450 ha. moest worden bewerkt. Hiervan is 90% ge heel gereed. Op Tholen bleek het no dig meer wegen aan te leggen dan oorspronkelijk was geprojecteerd. Dit was mede een gevolg van het feit, dat de sanering waarschijnlijk niet tot een zodanige gemiddelde bedrijfsvergro- ti'ng zal leaden, als aanvankelijk voor zien was. De gemiddelde kavelgrootte weid kleiner, zodat een aantal „verdich tingswegen" moest worden geprojec teerd. Ook in de herverkavelingsge- bieden wordt het cultuurtechnische werk in toenemende mate op mecha nische wijze en met inschakeling van aannemers uitgevoerd. In 1954 werd circa 40% van het totaal verwerkte bedrag, aan aannemers betaald. In Zaterdag internationale zwemronde Sas ran Gent Zaterdagmiddag a.s. om vier uur wordt weer gestart voor de jaarlijk se ronde van Sas van Gent, een in ternationale zwemwedstrijd over een afstand van twee km. Ondanks het koude weer is de temperatuur van het water in Sas van Gent de gehele week constant op 18 19 graden ge bleven, zodat het met de kou nog al zal meevallen. Ook nu is er weer een grote deelname, al zullen helaas de olympische kandidaten in verband met hun voorbereiding waarschijnlijk niet mogen starten. Uitslagen zomeravondvoetbal De uitslagen van het Zeeuwse zo meravondvoetbal in de periode van 27 augustus tot en met 1 september luiden: Rayon Vlissingen: S.B.L.V.Coal '52 I 1—2; Uiterton—G.P.C. 4—8. 1955 is dit percentage tot circa 75% opgelopen. Er zijn nu voldoende aan nemers, die hun materieel op speci fiek cultuurtechnische werkzaamhe den hebben afgestemd en bovendien is hun ervaring toegenomen. Voortdu rend wordt ook nog geëxperimen teerd met nieuwe machines of con structieverbeteringen. Zware eisen Het werk van de Herverkaveling Zeeland heeft een dergelijke omvang, dat zware eisen worden gesteld aan een goed financieel beheer. Gestreefd wordt naar een efficiënte snel wer kende krediet-bewaking. In 1954 werd 35 miljoen gulden verwerkt (21 mil joen door C. D. en 14 miljoen door Landbouwherstelin 1955 46 miljoen (45 miljoen door C. D. en 1 miljoen door Landbouwherstel) De overeenkomsten, die met aanne mers en cultuurmaatschappijen wor den gesloten scheppen verplichtingen. In 1955 is men er in geslaagd het peil der verplichtingen beter te doen overeenstemmen met het peil der ver. werkte bedragen. Een zo continu mogelijke uitvoe ring van de werken is om diverse re denen gewenst, zo wordt tenslotte neg opgemerkt, en daarom ook moet in de winter zoveel mogelijk worden doorgewerkt. Ook al in verband met de seizoenwerkloosheid. (Advertentie) Zo maakt U in een handomdraai een lekker kopje koffie! *f koffiemelk naar smaak toewegen Douwt Egberts oplosbare koffie (Slot van pag. 2) op 400 per perceel en 40 per ha. Voor de onrendabele percelen, bete kende dit, dat de belanghebbenden gemiddeld 18% van de aansluitkosten moesten betalen. Dit bedrag kan. afbetaald worden in de vorm van een herverkavelings rente in 30 jaar. Van de resterende 82% verstrekt de Herverkavalings- comanissie 42%, de provincie 1.0%r de P.Z.E.M. 10 en de gemeenten 20%.. Met de uitvoering kan thans een begin1 worden gemaakt. Op het punt van de aansluiting op de drinkwaterleiding verkeren de wa terleidingmaatschappijen in vergelij king met de elektriciteitsmaatschap pijen in een nog ongunstiger positie. In 1956 zullen de problemen op dit punt met kracht moeten worden aan- Grootste objecten De herverkaveling Zeeland (36.800 ha.) en de herverkaveling Walcheren (15000 ha.) vormen in ons land de grootste objecten. Na het gereedko men van de werken heeft Zeeland re latief in het cultuurtechnische vlak ten opzichte van de andere provin cies een zekere voorsprong gekregen. Hoewel het besef aanwezig is, dat voor het overige ruilverkavelingsbe- hoeftige deel van Zeeland, met een oppervlakte van 50.000 ha., een aan pak in de stijl van de herverkavelin gen Zeeland en Walcheren moet wor den nagestreefd, is de urgentie ten opzichte van andere gebieden in het land nog niet zeker. Momènteel is de situatie zo, dat buiten de herverkavelingen voor 11 complexen met tezamen bijna 18.500 ha., ruilverkaveling is aangevraagd. Tot stand is gekomen 2000 na. en in uitvoering is de ruilverkaveling Eede (1100 haj, die vermoedelijk dit jaar zijn beslag zal krijgen. Gebieden waarvoor ruilverkaveling wel urgent maar niet aangevraagd is, vindt men op de gronden rond Groede, Cadzand en in het zandgebied rond Clinge en Wandeltochten in de omgeving van Kapelle De wandelsportverenïgmg W.S.V. Kruiningen-Biezelinge zal op 22 sep tember a.s. in de omgeving van Ka pelle een wandclsportmidöag houden. De start hiervan is tussen half drie en half vier. Er zullen tochten wor den gehouden voor afstanden van 10, 15 en 25 km in diverse leeftijds groepen. Iedere deelnemer, die de tocht volbrengt, zal een medaille worden uitgereikt. FEUILLETON dooi TJEERD ADEMA „Van wie is ze een dochter?" in formeerde Steensma. „Tja", zei Storm, „een dochter is 't nou juist ook niet. 't Is de geschei den vrouw van een handelaar in groenten". „Die zal het goed te pas zijn ge komen!" riep Steensma lachend. „Wat?" vroeg Storm. „Wel, dat 2e een zak peultjes kon tillen. Maken de andere lui 't ook goed?" „Uitstekend" .antwoordde Storm. „Ze denken allemaal, dat je direc teur van een grote scheepswerf bent geworden. Ze snappen er niks van, dat je nooit eens schrijft". „Ilc hoop binnenkort terug te ko men", zei Steensma glimlachend. „Dan laat ik 't van tevoren weten. Ik kom dan met de Parijse trein en dan kunnen jullie me afhalen". „Hè, ja", zei Storm sarcastisch, „dat zal gezellig zijn. Breng dan voor mij een trommel echte Franse wafels mee. Daar ben ik gek op. En wanneer kom je me nou eens kopie verschaffen voor een avontuurlijk verhaal fff ons zondagsblad „Misschien", zei Steensma, „zal dat niet lang meer duren, misschien zal blijken, dat ilc je niets mag zeg gen. Eén ding kan ik je wel vertel len, Storm en dat is, dat ik de laatste twee maanden meer avonturen heb meegemaakt, dan in mijn hele vroe gere leven. Als je er geen bezwaar tegen hebt, wil ik graag even in mijn garderobe duiken. Hier hangt nog van alles van mij. Ik moet een hoed hebben, een jas, een das en een paar handschoe nen". „Ga je gang", zei Storm glimla chend. „Ik zou haast zeggen: doe maar net of je thuis bent". Tien minuten later stond Steensma met jas, hoed, handschoenen en wan delstok midden in de kamer. „Waar ga je nu heen?" vroeg Storm. „Tja", zei Steensma, „dal vraag ik mijzelf ook af. Quo vadis? In Den Haag zal ik niet kunnen blijven". „Ga dan naar Amsterdam", zei Storm, „of, als je dichter bij huis wilt blijven, naar Voorburg of naar Leiden", „Naar Leiden", zei Steensma, St.-Jansteen. In het hoofdstuk „Zee land" worden voorts nog enkele op merkingen gemaakt over Delta- en Drie-Eilandenplan en over het nut van de voorgenomen concentratie van waterschappen in onze provincie. (Zie voor herverkaveling Zeeland, waar in het jaarverslag nog een apart hoofdstuk aan werd gewijd, elders in dit blad) Zeeuwse kampioenschap pen tafeltennis in Middelburg Zaterdag 29 september a.s. worden in het Schuttershof te Middelburg de Zeeuwse tafeltenniskampioenschap pen gehouden van de N.T.T.B, Het toernooi staat uitsluitend open voor leden van de afdeling Zeeland van deze bond. Er wordt gespeeld in vier klassen, namelijk heren, enkel, le, 2e, 3e en 4e klasse, lieren 'dubbel, le, 2e, 3e en 4e klasse, dames enkel, 3e en 4e klasse en dames dubbel, 3e en 4e klasse. De wedstrijden beginnen om 2 uur. Toni Bergmans brak been in Ronde van Roosendaal Voor Toni Bergmans "uit Aalst is de ronde van Roosendaal voor profs en onafhankelijken bijzonder onfor tuinlijk geëindigd. Nadat hij onge veer 100 km van de 130 km lange race had afgelegd, geraakte hij, te zamen met de Utrechter Gijs Pauw, op een scherpe straathoek betrokken in, een valpartij1, waarbij hij een bo venbeen brak. Bergmans is, na in het plaatselijke ziekenhuis te zijn behan deld, per ambulance naar Aalst over gebracht. Gijs Pauw kwam er af met enkele ontvellingen. De wedstrijd werd gehouden od een parcours van ongeveer 2 km door de straten van Roosendaal. Ook Gerrit Schulte en Wim van Est maakten samen een tuimeling. Zij werden niet gewond, maar liepen een niet meer in te ha len achterstand op, waarna zij de strijd staakten. De uitslag van de ronde luidt: 1 Piet Maas (Pindorp) de 130 km in 3 uur 22 min. 7 sec.; 2 F. van Looveren (België) z.t.; 3 Arend van :t Hoff (Sassenheim) z.t.; 4 Gerrit Voorting (Roosendaal) z.t.; 5 Leo van der Pluym (Dussen) z.t.; 6 Rik van Looy (België) 3 uur 22 min. 32 sec.; 7 Gaston de Wachter (België) z.t.; 8 Leo'van t en Brand (Schijn- del) z.t.; 9 Roger Verplaetse (België) z.t.; 10 Adri Voorting (Haarlem) z.t. „daar zeg je zowat". Hij dacht ineens aan het meisje uit de Witte Rozenstraat, aan wiens ouders hij geld had gezonden om hun dochtertje naar een sanatorium te kunnen sturen. Hij zag haar moeder in gedachten weer voor zich, een keurig nette vrouw. „Als U eens iemand weet voor de kamer had zij gezegd. Wat drommel, als die kamer nog vrij was, waarom zou hij dan zelf niet „Storm", zei hij, plotseling beslo ten, „bel een taxi voor me. Ik ga naar Lelden". „Ik zal me in deez' wagen wagen. Die zal mij naar Leiden leiden citeerde Storm. Hij greep de hoorn van de haak en belde een garage op. „Wij wonen op 85", zei Steensma. „Zeg, dat hij op 81 stopt. De juf frouw moest eens wakker worden". „Best", zei Storm, „dan gaan we zo dadelijk naar buiten". Hij gaf zijn orders en hing de hoorn weer aan de haak. „Is er nog meer van meneers dienst?" vroeg hij glimlachend. „Eerst een vraag", zei Steensma. „Hoe bevalt het je hier?" „Kerel", zei Storm enthousiast, „wat dat betreft hoop ik, dat je nooit meer terugkomt". „Hartelijkheid is maar alles", zei Steensma glimlachend. „Een schat van een hospita, niet?" „Een juweeltje", prees Storm. „Is er...... kan ik nog iets voor je doen, „Tiel—Utrecht" opgenomen in „Nationale"-concern Op 16 augustus j.l. werd door de N ationale Levensverzekering-Bank N.V. te Rotterdam aan aandeelhou ders van de N.V. Nederlandse Maat schappij van Brandverzekering, opge richt te Tiel anno 1833, (holding-com pany van het concern TielUtrecht Brandverzekering 1811) een aanbod gedaan tot overname hunner aande len, onder voorbehoud, dat daartoe een voldoend aantal aandelen zou 1 worden aangemeld. Naar wij vernemen heeft aanvaar ding door de overgrote meerderheid d'er aandeelhouders intussen plaats- 1 gevonden,, zodat het te dien opzichte gemaakte voorbehoud is vervallen. De TielUtrecht (pi'emie-inkomen 1955 10,7 miljoen gulden) zal derhal ve voortaan deel uitmaken van het concern der Nationale, hetwelk daar mede, vooral op het gebied der brand verzekering, een belangrijke uitbrei ding ondergaat. Wet op de strandvonderij wordt gewijzigd Door een aantal burgemeesters van kustgemeenten is aangedrongen op vereenvoudiging- van de procedure, welke omtrent Het beheer, de verkoop en de afgifte van strandgoederen krachtens de onderhavige wet dient te worden gevolgd. Sinds de totstandkoming van de wet op de strandvonderij in 1931 zijn hierin geen veranderingen gebracht en het is sindsdien gebleken, dat ver schillende voorschriften slechts leiden tot onnodige formaliteiten en daar door tot verhoging van de kosten, welke aan de beredding van de aan gespoelde zaken zijn verbonden. Bij de Tweede Kamer is nu een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de strandvonderij ingediend, waar door de gang van zaken eenvoudiger wordt. Onder meer heeft een der wijzigin gen van de wet ten doel tot een een voudiger procedure bij de verkoop van aan bederf onderhevige zaken te geraken. R.C.5. speelt vriendschappelijk tegen Goes en Noormannen Zondagmiddag speelt RCS I een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen de tweede klasser Goes I op het terrein aan de Spoorstraat. RCS n trekt naar Westkapelle om de Noormannen I partij te geven, terwijl het derde als tegenpartij fungeert van Noormannen n. ouwe jongen?" „Ja", zei Steensma. „Jullie aan de krant weten natuurlijk precies waar onze grote staatslieden zijn. Ik be doel of ze in 't binnenland of in 't buitenland vertoeven en wanneer ze audiëntie verlenen, als ze weer thuis zijn". „Wie wilde je spreken?" vroeg Storm verbaasd. „Bedoel je mis schien Steensma viel hem in de rede. „La ten we geen namen noemen", zei hij. „Een van de leidende figuren ver toeft momenteel in 't buitenland. Kun je begrijpen wie ik bedoel?" „Natuurlijk", zei Storm. „Kom jij het te weten, als hij weer in Den Haag is?" „Nog dezelfde dag", verzekerde Storm. „Prachtig!" zei Steensma. „Sein mij dat dan, beste kerel". „Goed", beloofde Storm. „Aan welk adres?" „Ingenieur Smit, Witte Rozen straat 7, Leiden. Mocht ik van adres veranderen, dan krijg je bericht". „Eens stuurde ik driehonderd gul den van ir. Smit aan hetzelfde adres", zei Storm peinzend. 9 „Kerel!" ï-iep Steensma glimla chend. „Speel niet voor detective. Je Weet toch wat je me beloofd hebt". Storm knikte. „Tot uw orders, mijnheer de zigeunerbaron, avontu rier, ex-gevangenisboef". Steensma hoorde het lachend aan. „Je bent nog niks veranderd, dikke", Classis Amsterdam staat goeddeels achter synode De classis Amsterdam der Her vormde kerk heeft woensdagavond een bijzondere vergadering gehouden om zich te bezinnen op de oproep van de generale synode inzake Nieuw- Guinea. Aan het slot van de beraadslagin gen werd een resolutie aangenomen, die aan de synode zal worden toege zonden. In de resojutie spreekt de classicale vergadering haar dankbaarheid uit over „het feit, dat de synode, gebruik makend van het recht haar door de kerkordening toegekend, het pro bleem van Nieuw-Guinea kerkelijk en publiekelijk aan de orde heeft ge steld." De resolutie stelt, dat de classicale vergadering het billijkt, dat de syno de in dit geval de grondvergaderingen der kerk niet heeft gehoord. De clas sicale vergadering spreekt vervolgens als haar gevoelen uit, dat Nederland bereid zal moeten zijn, zijn aanspra ken om alleen op eigen gezag Nieuw- Guinea te besturen discutabel te stel len. Een aanwijzing van een concrete oplossing van de problemen rond Nieuw-Guinea acht de classicale ver gadering niet op de weg der kerk lïg- fend. De synode dient er op aan te ringen, dat door regering en parle ment naar een oplossing zal worden gezocht. Tenslotte constateert de classicale vergadering, dat de bijbels theologische fundering van de oproep tekort is gekomen en dat zowel de synode als de andere vergaderingen op dit punt verder zullen moeten ar beiden. Afscheid ds. Rijksen van Gereformeerde Gemeente Middelburg Tijdens een kerkdienst in het ge bouw van dé gereformeerde gemeen te aan de Segeerstraat te Middel burg heeft ds. L.. Rijksen, predikant van deze gemeente, afscheid geno men. Na de openingszang werd een schriftgedeelte voorgelezen uit Ro meinen 12. Tijdens zijn afscheidspre- dikaitie bepaalde ds. Rijksen zijn ge meente bij het elfde vers' van Korin- the 13: „Voorts broeders, zijt blijde, wordt volmaakt, zijt getroost, zijt eensgezind, leeft in vrede; en de God der liefde en des vredes zal met u zijn." Na de predikatie getuigden drie sprekers van de dankbaarheid, die men de scheidende predikant voor zijn vele werk toedraagt. Zelf richtte ds. Rijksen zich eerst tot de ouderlingen en diakenen, die hij dankte voor de prettige samenwerking;. „.Wij; moch ten elkaar vijf jaar lang drapen dbor alle omstandigheden heen", aldus ds. Rijksen. Voorts richtte hij zich tot de; predikanten uit amd'ere classes, die zo bereidwillig zijn om de classis- Middelburg bij te staan. Ook herdacht de scheidende predikant de vele ze genrijke vergaderingen. Verder sprak ds. Rijksen dahk- woorden tot de afgevaardigden van de classis en tot die uit Rotterdam, de catechisanten,, waarvan hij een stoel ontvangen had, de verenigingen, de studievereniging, die hem een ets Militaire jeep slipte: één dode, drie gewonden Woensdagochtend is op de weg tus sen Breda en Prinsenbeek een mili taire jeep door de gladheid van de weg in een bocht geslipt en tegen een boom gebotst. Van de vier inzitten de militairen van de artilleriekader- school te Breda werd dienstplichtig korporaal J. N. N. uit Deens gedood. De chauffeur, dienstplichtig soldaat H. P. uit Ouderkerk aan de Amstel, werd zwaar gewond. De twee andere inzittenden werden licht gewond. Deze foto-combinatie toont v.l.n.r, de Italiaanse wielrenners Morettini en Ercole Baldini en de Fransman Isaac Vitre, die aUe drie een wereld record verbeterden op de beroemde Vigorelli-baan in Milaan. zei hij hartelijk. „Je weet niet hoe verkwikkend zo'n gesprek met jou is na al de misère van de laatste maan den". „We moeten naar buiten!" waar schuwde Storm. „Anders trekt die kerel van de taxi op no. 81 aan de bel.. Daar woont een inspecteur van politie". Steensma schrok op. „Vlug dan!" zei hij. Storm volgde zijn vriend naar bui ten en wachtte met hem voor perceel 81 tot de taxi verscheen. „Had U een auto besteld, mijn heer?" vroeg de chauffeur. „Ja", zei Steensma. „Kun je me naar Leiden brengen?" „Naar Leiden?" vroeg de chauf feur verrast. „Tja, dat zal wel gaan, meneer". Stensma schudde zijn vriend de hand en stapte in de wagen. „Hartelijk dank voor je vriendelij ke ontvangst, dikke", zei hij. „Kruip maar gauw weer in je gezellige ka mer. Verklap alsjeblieft niet, dat je; me gesproken hebt". „Tot ziens, kerel!" zei Storm. „Stuur eens een prentkaartje van de Eifeltoren, als je weer in Parijs bent". De chauffeur schakelde in en de wagen zette zich in beweging. „Waar moet U zijn, meneer?" vroeg de chauffeur, toen ze in Leiden door de binnenstad reden. „Witte Rozenstraat", zei Steens ma. schonk, het hoofd van de school en het personeel ervan, koster, hulpkos ter en voorts de organisten en de kerkmeestez's. Tot slot hoopte ds. Rijksen, dat God met de gemeentele den in Middelburg zou mogen zijn. Namens de particuliere synode zuid sprak ds. Honkoop. „Dat u ons gaat verlaten, spijt ons, daar u altijd veel liefde voor de sy node betoond heeft", aldus ds. Hon koop. Anderzijds toonde spreker zich echter verblijd, omdat Jezus blijft, die meer is dan een mensenkind. Ten slotte hoopte ds. Honkoop, dat het de scheidende predikant zo mocht gaan als "Jabes, die een voortreffelijke plaats naast God innam, waarna hjj ds. Rijksen in Rotterdam veel goeds toewenste. Burgemeester D. Kodde van Zou- telande getuigde van de grote blijd schap en voldoening, die er in 1951 bij de komst van ds. Rijksen bestond. Vooral in 1953 zijn er veel moeilijk heden gekomen en namens de classis- gemeenten dankte de heer Kodde de scheidende predikant voor zijn ar beid. „U werd geen kritiek gespaard, maar ondanks dat hebt u de les van Petrus nagevolgd: „Een discipel te zrjn van Christus", zo besloot de heer Kodde. De heer L. Jobse dankte ds. Rijk sen voor de raad en leiding, die hg de kerkeraad gegeven heeft. Ook na mens het schoolbestuur bracht hg dank. De heer Jobse noemde het een groot voorrrecht, dat de scheidende predikant bp de uitoefening van zijn ambt met één preekdag ziek geweest is. „U gaat wel uit het oog. maar niet uit het hart", gaf de heer-Jobse da verzekering. Tot slot zong de gemeen, te, die de kerk tot in de uiterste hoeken bezette, de scheidende leraar staande psalm 121 vers 4 toe. Na de dienst werd door vele ge meenteleden nog persoonlijk afscheid genomen van ds. Rijksen. Met het vertrek van ds. Rijkseni naar Rotterdam west A hebben de gereformeerde gemeente in Middel burg èn de classis-gemeenten thans geen predikant. Wereldrecords sneuvelden op Vigorellibaan Op de beroemde Vigorelli-baan in Milaan zijn weer enkele wereld records wielrennen gesneuveld. De Italiaan Ercole Baldini, wereldkam pioen bij de amateur-achtervolgers in Kopenhagen, verbeterde het wereld record voor amateurs over de 10 ki lometer. Hij noteerde een tijd van 12 minuten en 37 seconden. Het oude record stond op naam van de Italiaan Franco Aureggi met 13 minuten en 3,4 seconde. De tijd van Baldini was ook beter dan het wereldrecord voor professionals, dat sedert 1937 op naam stond van de Fransman Ar- chambamd', met 12 minuten en 53 se conden. En passant verbeterde Baldini ook het wereldrecord op de 5 kilometer. Op die afstand maakte hij een tgd van 6 minuten 15,6 seconden. Dit re cord stond sinds oktober 1954 op naam van zijn landgenoot Kazianka met 6.25,6. De laatstgenoemde pres tatie van Baldini werd later op de avond nog overtroffen door Leandro Faggin, eveneens een Italiaan, die op zijn beurt het record bracht op 6 mi nuten 15,4 seconden. De Italiaan Morettini verbeterde verder het wereldrecord voor beroeps renners over 1 kilometer met vliegen de start, door een tijd te laten afdruk ken van 1 minuut 3.6 seconde. Het oude record werd sinds oktober 1952 gehouden door de Australiër Patter son met 1 minuut 4 seconden. Het wereldrecord 5 kilometer zon der gangmaking voor profs werd ge kraakt door de Fransman Isaac Vi tre, die deze afstand aflegde in 6 mi nuten 10,4 seconden (oude record 6.13,2, Piazza, Italië). De amateur Faggin heeft voorts 't wereldrecord op de kilometer met staande start nog iets opgevgzeld. Het behoorde toe aan de Rus Var- gachkin, met 1 minuut 9,5 seconden. Faggin maakte er 1 minuut 9,2 se conden van. Hij liet de wagen stoppen bg het begin van de straat en liep langs een donker huizenblok naar nummero zeven, waar hij belde. Na enkele minuten werd er een bo venraam opengeschoven. „Wie is daar?" vroeg een vrou wenstem. „Ir. Smit uit Den Haag", ant woordde Steensma. De vrouw boog verrast haar hoofd buiten het venster. „Is U... bent U... is U het werke lijk?" vroeg ze. „Ik kom beneden, mijnheer". Vijf minuten later zat Steensma in het voorkamertje. Op de plaats waar het bed van het meisje gestaan had, was nu een boe kenkastje vol kleurige banden. „Ik kom vragen", zei Steensma en hij keek ook naar de man, die half gekleed beneden was gekomen, „ik kom vragen of de achterkamer nog te huur is". De vrouw glimlachte. „Het is een beetje laat op de avond om kamers te verhuren", zei ze, „maar we heb ben een wandbordje in de gang, waarop staat, dat goede vrienden nooit te vroeg maar steeds te Iaat komen. Wij zijn U veel dank ver schuldigd, meneer Smit. U heeft ze ker bewezen, dat U onze goede vriend is". „Hoe gaat 't met Annie?" vroeg hij belangstellend. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 20