PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Socialisten wijzen het plan van informateur De Gaay Fortman af Feestelijke opening van oester- en mosselseizoen werd groot succes BILT EERSTE GROEP AMBONEZEN NAAR HUIS TERUG VRACHTAUTO VERPLETTERDE ZWEEDSE AUTO IN DUITSLAND NEGERKINDEREN NAAR SCHOOL ONDER GEWAPEND GELEIDE Vandaag... 199e jaargang - no. 212 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Min lm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen. Brouwerijstr. 2: Zierikzee. N Bogerdstr. 24. telef. 26. DE BESLISSING IS GEVALLEN Grote vraag is wat er nu zal gebeuren (Van onze parlementaire redacteur) De beslissing is gevallen: de Party van de Arbeid heeft de plannen van professor De Gaay Fortman getorpedeerd! Woensdagmorgen heeft zij de informateur een ultimatum gesteld: onderhandelen over onze bezwaren of we doen niet met U mee. Maar prof. De Gaay Fort man heeft er kennelijk niet voor gevoeld de samenstelling van zijn ex tra-parlementair kabinet toch weer parlementair te behandelen. Dat zou zeer uitvoerig overleg met de fracties betekenen, hetgeen toch weer zou uitlopen in een herhaling van het schier eindeloze gepraat. Hy heeft nog dezelfde ochtend rapport uitgebracht aan H.M. de Ko ningin. Ook dit veelomstreden kabinet is dus weer van de baan. De politici zien al weer uit naar nieuwe plannen en de heer Van Tilburg kan gevoegelijk naar Suriname terug. Even zag het er gisteren naar uit, dat prof. De Gaay Fortman de moed bad opgegeven en zijn pogingen zou staken. Na hem ontving H.M. de ko ningin namelijk de heren Rutgers, Jonkman en Van Schaïck voor het vragen van advies. Na een tweede be zoek van de informateur aan Huize Den Bosch volgde echter het commu niqué dat van een tussentijds rapport sprak, waaruit dus bleek, dat de heer De Gaay Fortman doorgaat. Reeds van de aanvang af heeft de Partij van de Arbeid duidelijk laten doorschemeren, dat het vermoedelijk te veel van haar gevergd zou zijn om dr. Drees en de heer Mans/holt te offeren op het altaar van het extra parlementair brede basis-kabinet. Veel hing nog af van een definitieve zetelverdeling en van het program van prof. De Gaay Fortman, doch beide waren voor de Partij van de Arbeid bronnen van nieuwe grieven. Zo had men overwegend bezwaar te gen de landbouwparagraaf, waarin de beslissing over de maatregelen, die minister Mansiholt direct noodzakelijk aoht, wordt opgeschort tot de S.E.R. aan het eind van deze maand zijn. rap port over de garantieprijzen zal heb ben uitgebracht. Ook ging het pro gram ten aanzien van de belasting aftrek voor industriële investeringen aanzienlijk verder dan de Partij van de Arbeid toelaatbaar acht. Naar de socialistische opvatting zou de informateur de K.V.P. op verschillende punten veel te ver tegemoet zijn gegaan, ten koste van de P.v.cLA. Dit zou niet alleen Mexico City: zakkende stad Binnenkort zal in Mexico een landelijke campagne beginnen om een bedrag van driehonderd miljoen galden in te zamelen, voor een fonds, dat de oude hoofdstad van Mexico, Mexico City, moet redden van de „ver- drinkingsdood". Ingenieurs hebben vorig jaar uitgerekend dat door de zachte bodem en het vele vocht daarin de stad Mexico City per jaar 26 tot 45 centimeter dieper weg- zinkt. In dit tempo zal de stad in 1990 geheel verdwenen zyn. De regering van Mexico zal het fonds aanwenden voor de bouw - van een nieuwe waterleiding, i Als deze gereed is kunnen de ruim vijfduizend putten waar- uit Mexico City momenteel zijn water voor een groot deel be- trekt, dichtgegooid worden. Hierdoor denkt men een eind te maken aan de verzwakking van de bodem. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, opende met het nuttigen van de eerste oes ter donderdagmiddag in Zierikzee het oester- en mosselséizoen. (Foto P.Z.C.) gelden ten aanzien van de bezits vorming, maar ook voor de zetel verdeling. Prof. De Gaay Fortman schijnt namelijk te hebben gepro beerd de K.V.P. de portefeuille van wederopbouw te laten behou den, zonder de V.V.D. uit zijn schema te schrappen. Daartoe zou het ministerie van ver keer en waterstaat moeten worden gesplitst; verkeer voor een liberaal en waterstaat voor een socialist. Voor de V.V.D. moet zo'n half departement een nogal schrale buit zijn. terwijl de an dere helft de P.v.d.A. ook onbevredigd laat, hoewel zij de zorg voor het Delta plan wel graag aan een socialist zou zien toevertrouwd. En zo zijn we dan in het zoveelste stadium der speculatieve voorspellin gen beland. De mogelijkheid van een vier-partijen-kabinet met de K.V.P. in de oppositie wordt uitgesloten geacht. Uit de vérgaande tegemoetkomingen aan de K.V.P. wordt in socialistische kringen trouwens afgeleid, dat de A.R. thans definitief keus voor de K.V.P. heeft gedaan. In de P.v.d.A. is de stemming bo vendien meer rijp voor de oppositie dan voor vérdere pogingen tot sa menwerking, waar men toch geen heil meer in ziet. In bepaalde kringen wordt nu reke ning gehouden met de mogelijkheid, dat prof. De Gaay Fortman al een re servelijstje in zijn zak heeft. Maar welke namen er dan op dit lijstje zouden moeten staan? Enkele voor standers van een christelijk coalitie kabinet zoeken het in dé richting van het eigen verlangen, anderen spreken van een zakenkabinet en elders kan men de theorie beluisteren, dat re constructie van het demissionaire kabinet de enige oplossing is. Maar de kansen voor een smalle basis staan voorshands nog lager genoteerd, dan verleden week, aangezien het overgrote deel van de C.H.U. daar pertinent tegenstander van is en of de V.V.D. mee zal willen doen is een grote vraag. De vraag „wat nu?" wordt intussen benauwender dan ooit, want het aan tal nog overblijvende mogelijkheden wordt voortdurend kleiner. Proef-repatriëring Donderdagmiddag is per „Willem Ruys" de eerste groep Ambonezen vertrokken die de wens te kennen liad gegeven naar Indonesië terug te ke ren. In het kamp „De Golflinks" te Arnhem verblijft thans een andere groep Ambonezen, die eveneens naar Indonesië wensen te vertrekken. Over dit vertrek is evenwel nog geen be slissing genomen. De eerste groep bestond uit een achttal Ambonese gezinnen en drie alleenstaande vrouwen. Het gaat hier om een proef-repatriëring, als uit- Indonesische jeugd wil doodstraf voor Schmidt In Djakarta zijn donderdag vlug schriften verspreid, waarin de dood straf wordt geëist tegen de Nederlan der Schmidt. In de afgelopen dagen zyn in het communistische blad „Ha- rian Rakjat" al verscheidene berich ten verschenen over resoluties, die door verschillende jeugdorganisaties zijn aangenomen en waarin eveneens de hoogste straf voor Schmidt werd verlangd. Stoffelijk overschot van baby Ruotolo aangetroffen Het lijkje van de zes weken oude Cynthia Ruotolo, die zaterdag j.l. werd ontvoerd toen haar moeder boodschappen deed in een winkel te Hamden (Ver. Staten), is donderdag gevonden in een meer op ongeveer 3 km. afstand van de winkel. De politie liet verslaggevers niet toe tot het gebied, waar het lijkje ge vonden werd. Agenten van de federa le recherche, plaatselijke en staats politie en honderden vrijwilligers had den het omliggende gebied uitge kamd om het kind te kunnen vinden. vloeisel van de besprekingen, die ver leden jaar zijn gevoerd over de terug zending van diegenen onder de 17.000 in Nederland vertoevende Ambone zen, die hiertoe de wens te kennen ge ven. Bijna alle betrokkenen in to-* taal 38 personen hebben Ambon tot eindbestemming, enkelen echter zullen in Djakarta achterblijven. T.jdcns de feesten d-.e gisteren H te Yerseke bij de opening van het oester- en mosselseizoen m werden gehouden, hebben de- legaties uit Tholen, Bruinisse, Zierikzee en Yerseke, een proe- ve van hun eerste vangsten aan de commissaris der ko- ntngin in Zeeland aangeboden. Op de, foto zijn op de voor- grond de Yersekenaren, mej. M E. J. de Leeuw en de heer H. H Koster onderweg om hun zee- banket aan te bieden. 1 (Foto P.Z.C.) ¥e IiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Nijmegen eert Trajanus Donderdagmiddag heeft de burge meester van Nijmegen op het Traja nusplein aldaar het bronzen stand beeld van keizer Trajanus, de impe rator optimus van het Romeinse Rijk, die 1850 jaar geleden aan Novioma- gum stadsrechten schonk, onthuld. Burgemeester Hustinx verklaarde 'in zijn onthullingsrede, 'dat keizer Trajanus inderdaad mag beschouwd wórden als stichter van Nijmegen. Een vrachtauto met een lading van twaalf ton is donderdagavond in de Westduïtse plaats Celle omgeslagen en op een Zweedse personen auto terechtgekomen. Deze werd met de vier inzittenden, samenge perst tot een dikte van hoogstens 20 cm. In de wagen zaten twee man nen en twee kinderen. De vrouwen waren gaan winkelen. Zij vielen flauw toen zij zagen wat er gebeurd was. ZEELAND PRESENTEERDE ZICH OP ZIJN BEST RASSENSTRIJD IN AMERIKA opgesteld. Verscheidene eenheden van de staats-politie van steden uit de na bijheid hielpen mee om de orde te handhaven. Twintig arrestaties werden verricht door de politie van de staat en de garde. Naar verluidt stelt het F.B.I. (Fe deral Bureau of Investigationeen on derzoek in naar dreigementen tegen blanke ouders, die te Clinton hun kinderen naar scholen met negers stuurden. De Nationale Garde heeft er de af gelopen dagen voor gezorgd dat 12 negerkinderen veilig van huis naar school en vice versa konden gaan. Omdat het, uiterlijk althans,, nogal rustig geworden is, zijn woensdag avond de garde-patrouilles terugge trokken, maar het verbod van samen scholingen bleef gehandhaafd. De directeur van de h.b.s. van Clin ton heeft echter gemeld, dat een in timidatie-campagne aan de gang is. Hij zegt dat er elementen zijn die proberen blanke ouders er toe te brengen hun kinderen thuis te hou den, door een campagne van persoon lijk en telefonisch contact. Ruim tweederde van de blanke leerlingen van de h.b.s. te Clinton waren dins dag absent. Te Aston hebben blanke ouders 100 kinderen van de lagere school ge haald, uit protest tegen de inschrij ving van acht negerkinderen. Ongeveer 500 personen verzamelden zich voor de h.b.s. te Matoaka in West-Virginia, om te protesteren te gen de inschrijving van 17 negers. Drie uur later gingen de demonstran ten uiteen op aanraden van een do minee. Tanks werden opgesteld op hoeken van schoolgebouw Troepen van de Nationale Garde hebben zich met gevelde bajonet een weg moeten banen door een woedende menigte van naar schatting 750 per sonen om elf neger-leerlingen te es corteren naar de middelbare school van Sturgis in de Ver. Staten. De autoriteiten hebben vandaag de „integratie-situatie" explosief ge noemd. Verscheidene mensen uit de menig te werden gearresteerd, toen zij pro beerden om de garde te beletten de neger-kinderen të begeleiden naar de vroeger uitsluitend door blanke kin deren bezochte school. Een paar blanken werden bovendien 'neergeslagen, toen zij tegen de gar disten opdrongen. Velen van de blanke leerlingen, die de school waren blijven bezoeken ge durende de betogingen vroeger in de week, zagen daar gisteren vanaf na de relletjes, die plaatsvonden. De neger-kinderen lieten zich in de klassen inschrijven. De menigte vertoonde geen neiging om weg te gaan, bleef rond het ge bouw en de terreinen hangen, jouw de de garde-troepen uit en wachtte blijkbaar op hun vertrek. Maar deze bleven rond het gebouw de wacht houden. Er werden tanks van de 240e tank eenheid op elke hoek van de school Yerseke trok massaal bezoek In het oesterdorp Yerseke heeft men donderdag de zorgen over de bedrei gingen van het Deltaplan voor een dag overboord gezet. Men had er ook doodeenvoudig geen tyd voor, want op de zesde september 1956 hadden de Zeeuwse oester- en mosselmensen wel'wat anders èn gezelligers te doen. Vandaag begint namelijk de verzending van oesters en zoals een boer zijn oogstfeest viert, de haringvissers hun vlaggetjesdag hebben, zo hebben nu de Zeeuwse oester- en mosselmensen op feestelijke wijze dit nieuwe sei zoen geopend. En hoe! Een armada van'meer dan honderd vaartuigen uit Yerseke, Bruinisse, Tholen en Zierikzee, ryk gepavoiseerd en beladen met honder den gasten uit binnen- en buitenland, koerste 's middags over de Ooster- sehelde, de schatkist van de oester- en mosselcultuur. Een historische fi guur uit het Yerseke van de zestiende eeuw, Pieter Corneliszn, kastelein van „De Drie Haringen", die een vermaard oester- en mosselkenner moet /.ijn geweest, keerde voor één dag met zijn echtgenote en trawanten uit het reeds grijze verleden terug, om zich te verwonderen over de ontwikke ling van deze cultures. De commissaris der koningin, jhr. m r. A. F. C. de Casembroot was het, die ten aanschouwe van duizenden belangstellenden op de haven, het oes- ierseizoen opende door als eerste dit-edele zeebanket in de keel te laten glijden. Zeeland presenteerde zich. Op zijn best! Er was een kolossale drukte op ferseke, waar de bevolking de dui zenden bezoekers heeft laten zien, goed te kunnen feestvieren. Bijna van huis tot huis werd er gevlagd en om dat bijna het gehele dorp van en vóór de oester- en mosselcultuur leeft, was het ook een feest van de gehele .bevolking. Reeds 's morgens ging de sohool- eugd met „Mozart" voorop door het lorp om op de feestelijk met erepoor- ;en en vlaggen versierde haven, dui zend ballonnen met de leuze „Zeeland oresenteert oesters en mosselen" het luchtruim te laten kiezen. Wie soms zo'n ballon vindt, moet niet vergeten het kaartje op te sturen! De vinder van de verstkomende ballon staat 'n vaatje oesters te wachten. Tegen elven kwam de muziekkapel van de Mechelse politie het dorp bin nen marcheren om luister aan het festijn bij te zetten. En terwijl dit kranige korps zijn wandeling door het dorp maakte, ontving het comité in het gemeentehuis de mensen van de publiciteit. Een legertje journalisten, radiomensen, fotografen en filmope rateurs, een kleine honderd man by elkaar, was naar Yerseke gekomen. En het moet met ere worden gezegd, de organisatoren hadden voor „stof" gezorgd. Er was veel te zien èn ook te horen. Smakelijk en licht verteer baar dienden de deskundigen in het gemeentehuis hun mededelingen op. De voorzitter van het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen, ir. J. D. Dorst, vertelde iets over het be lang van de oester- en mosselcultuur de bodemcultuur onder water, zo als hij het noemde waarvoor de Staat een tweeduizend percelen in de Zeeuwse wateren verhuurt. Dr. P. Korringa, de bioloog van het Rijks instituut voor Visseryonderzoek, die de schelpdierencultuur in Nederland reeds onschatbare diensten bewees, schotelde de oester als het meest vol maakte voedingsmiddel met een on geëvenaarde rijkdom aan miniralen, voor. Reeds in de romeinse tijden wist men de oester te waarderen. Al leenin ons eigen land neemt men thans nog altijd een zekere reserve hiertegen in. De Zeeuwen kunnen er genoeg leveren en zij doen dit ook. Drs. D. j. van Dijk, directeur van het Bedrijfsschap voor Visserijprodukten gaf daarover enkele cyfers. In het laatste seizoen werden byna 21 miljoen afgeleverd, waar van alleen circa 18 miljoen naar België. De export beliep een waar de van ruim 3'/? miljoen. Neder land zelf consumeerde er slechts ongeveer anderhalf miljoen. Met de mosselen is het precies zo. On geveer 400.000 tonnen van 100 kg gaan er de grens over, voor totaal ruim negen miljoen gulden. In Ne derland worden er slechts onge veer 11.000 tonnen afgezet en ca. 25.000 tonnen gaan naar de inleg- gerijen. Om te bewijzen dat er ook over de gezondheid van de consumenten wordt gewaakt, kon dr. A. Grijns, bacterioloog bij het bestuur der vis serijen op de Zeeuwse stromen, me dedelen, dat in de 44 jaar dat het be stuur thans de controles op de cul- ...hoopt koning Boudewijn van België zijn 26e verjaardag te gedenken; J§ ...is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Engelse oorlogs- verpleegster Florence Nightin- gale met een geschokte ge- zondheid uit de Krim in Enge- land terugkeerde. n lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin tures uitoefent, geen enkel geval van typhus zich heeft voorgedaan na het eten van Zeeuwse oesters of mosse len. In 1902 deed zich in Engeland een ernstig geval voor, toen daar oesters werden geconsumeerd, die door een Engelsman waren gekweekt in water, waarin riolen uitmondden. Na deze bespreking bood het ge meentebestuur van Yerseke een twee- hondertal genodigden, onder wie de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje met him echtgenoten, de Grif fier der Staten, mr. J. M. Pilaar en enkele leden van de vaste visserij commissie uit de Tweede Kamer, een lunch in zaal-Nolet aan. Wegens ziek- (Vervolg op pag. 5) DE VERWACHT... ZUIDWESTELIJKE WIND. Over het algemeen zonnig weer met slechts hier of daar een bui. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als don derdag of iets lager. ZON EN MAAN 8 september. Zon op 6.05 onder 19.13 Maan op 10.57 onder 20.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1