Voorlopig Oranje won van Karlsruhe (4-3) In Middelburg woont en leeft de jeugdschrijver Henri Arnoldus Belgische mijnwerkers willen grotere veiligheid r DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA DE RAMP TE MARCINELLE Er wordt aangedrongen op nationalisatie der mijnen (Van onze Brusselse correspondent) Terwijl te Marcinelle nog steeds zware inspanningen worden gele verd om de laatste lichamen van de 263 slachtoffers aan de oppervlak te te brengen, wordt het hoe langer hoe duidelijker, dat de ramp in een land waar scherpe tegenstellingen bestaan op politiek en demo grafisch gebied nog menige gepassioneerde discussie zal uitlokken. De kwestie van de eventuele nationalisatie van het mijnbedrijf en de toe stand van de Vlaamse arbeiders in de Waalse steenkoolmijnen zullen hierbij wel de voornaamste twistpunten blijken te zijn. Is de ramp te wijten aan het grauwvuur, aan onvoorzichtigheid van een arbeider of aan nalatigheid van de mijndirectie Waarom heeft men aanvankelijk geweigerd de hulp te aanvaarden, die werd aangeboden door gespe cialiseerde buitenlandse reddingsploegen, terwijl men drie dagen later toch van'hun diensten gebruik wenste te maken? Waarom waren er zo weinig blusapparaten in de mijn? Dit zijn slechts enkele van de ve le vragen, die men stelt en waarop uiteraard een verschillend ant woord wordt gegeven naarmate men zich wendt tot de werkgevers of de werknemers. Het vraagstuk van de veiligheid in de mijnen en vooral dan in de wei nig renderende, ouderwetse Waalse mijnen, waarvan men er vroeger reeds verscheidene heeft willen slui ten heeft plots een Europese weer klank gekregen. Aan dit thema, dat in het verleden vaak minder de aan dacht wekte dan de problemen van de verhoging der produktiviteit en de salarissen der mijnwerkers, zal ook de E.K.S.G. eerlang een conferentie wijden. Afgezien van het zuiver humanitair aspect van de kwestie, zal de oplos sing die er aan wordt gegeven wel licht doorslaggevend blijken te zijn voor het voortbestaan van de Waalse mijnen. In binnen- en buitenland ge nieten zij een slechte reputatie. In het Vlaamse land wordt reeds gesproken van de „Waalse grafkelders De aan werving van arbeidskrachten, die de laatste jaren met stijgende moeilijk heden te kampen had, zou in een uiterst kritiek stadium komen te staan, wanneer in de toekomst geen steviger garanties zouden worden ge geven met betrekking tot de arbeids voorwaarden. Nationalisatie Het probleem van de veiligheid in de mijnen werpt automatisch de kwestie op van de verantwoordelijk heid. In dit verband worden dan ook zeer scherpe polemieken gevoerd over de wenselijkheid van de nationalisatie van het Belgisch mijnbedrijf. De politieke aspecten van het pro bleem hebben de gemoederen in be weging gebracht. De socialisten zijn sedert lang overtuigde voorstanders van de nationalisatie. Hun liberale re geringspartners blijven er beslist te gen gekant. Welke houding zou de sterkste partij van België, de opposi- tievoerende Christelijke Volkspartij innemen De C.V.P. wijdde dezer dagen een speciale vergadering aan de mijnramp te Marcinelle. In de hierbij goedge keurde resolutie werd o.a. gezegd: „De nationalisatie van het mijnbedrijf zou noch doeltreffend noch wenselijk zijn". Vanzelf sprekend viel deze stel- lingname in goede aarde bij de werk gevers en de middenstanders, die een belangrijk deel uitmaken van de C.V. P. kiezers. Niet minder belangrijk is echter in de partij de invloed van het Algemeen Christelijk Vakverbond. In hetzelfde communiqué kwam dan ook de volgende passage voor die blijkens commentaren in de pers van de rechtervleugel der partij aldaar enige ongerustheid verwekte: „Structuurhervormin gen van juridische aard zullen evenwel in aanmerking moeten worden genomen". In dit nogal kleurloze communiqué heeft men er blijkbaar naar gestreefd beide richtingen in de partij te bevre digen. Opvallend was het echter dat het party-orgaan van C.V.P. kordater was in zijn conclusies en schreef: „Een zaak staat vast: het juridisch statuut van onze mijnen is totaal ver ouderd". Volgens hetzelfde blad zijn sommigen bovendien van oordeel, dal het beheer van de Belgische steen- koolmijnen zou moeten worden toe vertrouwd aan een naamloze vennoot schap, waarvan het kapitaal zou moe ten worden verdeeld tussen de staat Op de hoelc van de Prim Bernhard- straat in Stavenisse staat dit fraaie Groene Kruisgébouw. Het werd woensdagmiddag officieel geopend door de voorzitter van de afdeling Stavenisse van Het Groene Kruis, burgemeester A. Sluijmers. Na de opening bezichtigden vele genodigden het domein van zuster Pasman. (Foto P.Z.C.J (50%) en de privé-sector (50%). Men ziet dus, dat dit enigszins anders klinkt dan het officiële communiqué van de partij. Verwacht kon worden,, dat men in de r.k, vakverenigingen nog verder zou willen gaan en dit bleef dan ook niet uit. Van diverse zijden gaf men hier te verstaan, dat niet moet wor den teruggedeinsd voor radicale mid delen, nationalisatie incluis. Begrijpe lijkerwijze vonden dergelijke uitlatin gen grote instemming bij het socia listische Algemeen Belgisch Vakver bond. Beide grote vakbonden, die steeds een concurrentiestrijd uitvech ten en elk meer dan een half miljoen leden tellen, zijn het op dit gebied in principe dus wel eens. Vlaamse mijnwerkers. Ook wat de netelige kwestie van de Vlaams-Waal se verhoudingen betreft heeft de mijnramp toestanden in een helder daglicht geplaatst. Opvallend was, dat van de Belgische mijnwer kers, die in de Waalse mijn bedolven werden, het grootste gedeelte Vlamin gen was. In de Vlaamse milieus heeft men geen blad voor de mond genomen. Zo hoort men o.a. de bedenking, dat de wanhopige pogingen ran de Walen om hun verouderde, uitgeputte en le- vensvaarlijke mijnexploitaties toch maar in stand te houden zich vrese lijk wreekt op onschuldige Vlamin gen, die gebukt gaan onder het juk der werkloosheid en zich niet de weel de kunnen veroorloven veeleisend te zijn bij hun beroepskeuze. Schamper merkt men op vooral in de oppositie, dat de Italiaanse ar beiders nog beschermd worden door hun regering, die de verdere emigra tie van arbeiders heeft stopgezet toen enkele maanden geleden reeds meer dan 500 Italianen in de Belgische steenkoolmijnen waren omgekomen, terwijl de Vlaamse mijnarbeiders wor den overgeleverd aan de willekeur en de nalatigheid van Waalse patroons. En dit terwijl de Walen zelf er nog maar weinig voor voelen om in hun eigen mijnen af te dalen. (Van onze sportredacteur) DE TWEEENTWINTIG VOETBALL ERS, die woensdagmiddag tussen vyf uur en kwart voor zeven de groene mat van het Feyenoord-stadion be volkten, waren kennelijk allen nog een beetje in vakantiestemming. Want het werd daar in Rotterdam tussen het voorlopige Nederlandse elftal en sparring-partner Karlsruhe Sportclub een bedaarde wedstrijd, die zo rustig voortkabbelde als een beekje. Toch stond er voor enkele spelers wel het een en ander op het spel. Per slot van rekening wordt binnen veertien dagen (zondag 16 septemb.) de landenontmo eting Zwitserland-Nederland in Lau sanne gespeeld en het ls voor enkele plaatsen In het elftal nog de vraag, welke spelers het Oranje-team zullen formeren. Maar de Duitsers, die in 1955 en 1956 bekerwinnaars waren en die In het afgelopen seizoen finalisten om het landskampioenschap werden, wilden met het oog op de nieuwe com petitie geen risico nemen. Forse lyf-aan-lyf-gevechten bleven dan ook ach- terwege. Maar wel kon men dikwijls genieten van voortreffelijk hogeschool- voor. Het werd echter geen voorzet, voetbal, een spel, dat technisch en strategisch zeer geraffineerd was. Om- dat de Duitsers kennelijk niet op volle toeren wilden draalen, overheersten de „voorlopigen" in de grootste perioden. Niettemin werd het na een ruime 41 voorsprong, die kort na de rust al bereikt was, toch nog een benauwde 43 overwinning. De Duitse treffers waren echter voor een belangrijk deel te danken aan de nonchalance, waarmee de Nederlandse defensie optrad. De Nederlandse keuze-commissie had een enigszins onverwachte voor hoede in het veld gebracht voor deze wedstrijd. Geroutineerde spelers als Lenstra, Wilkes en Appel zocht men tevergeefs in deze aanval, maar wel zag men bijvoorbeeld de Ajaxiet Van der Kuil op de reohtsbuitenplaats, de jeugdige Tilburger De Wit vorig jaar nog amateur als linksbinnen en Cor van der Gijp als aanvalsleider. Deze experimentele bezetting heeft één vondst opgeleverd. Cor van der Gijp bleek namelijk naar een verbazingwekkende vorm te zijn gegroeid en deze balkunste naar kan er vrijwel volkomen van verzekerd zijn, dat hij tegen Zwit serland mee ten aanval zal trek ken. Met de beide anderen, Van der Kuil en De Wit,, ging het niet van zo'n leien dakje. Natuurlijk, het zijn spe lers van uitstekende klasse, maar toch reikt dit milieu (nog) juist iets te hoog voor hen. Koopal, die als linksbuiten opereeerde speelde dit maal individueel niet zo'n glansrol, maar liet toch voortreffelijke combi naties zien met zijn collega's, vooral met de Feyenoorder Schouten, die na de rust op de plaats van De Wit kwam. Rechtsbinnen Hosselaar had een geraffineerd aandeel in het dik wijls vloeiende samenspel. In de middenlinie trad na de rust Schaap weer op en het moet gezegd, dat deze geroutineerde speler, de aan val heel wat beter stuwde dan Jan Klaassens, die alleen voor de rust meespeelde en wel goed afbrak, maar weer slecht plaatste. Notermans was actief als altijd de andere half- speler. De Munok. Wiersma, Kuys en Van der Hart behoeven zich maar weinig zorgen te maken over hun opstelling. De naar schatting slechts ruim 15.000 toeschouwers kregen in de eerste twintig minuten van de strijd het aantrekkelijkste voetbal te zien. Aan Nederlandsez ijde culmineerde dit fraaie spel in de zevende minuut reeds in een doelpunt, toen Van der Gijp zich verrassend snel losmaakte en een fonkelende pass gaf naar Hevige brand in Frans atoomcentrum Een hevige brand heeft dinsdag nacht een gebouw van het atoomcen trum te Chatillon in Frankrijk in de as gelegd, zo verneemt United Press. Dertig brandweerwagens en politie auto's uit acht steden spoedden zich naar het atoomcentrum om een ka- tastrofe te voorkomen. Chatillon is een zuidelijke voorstad van Parijs. Na een actie die negentig minuten duurde en waarin zij met etherbom- men en gasflessen werkte, slaagde de brandweer er in, het vuur onder con trole te krijgen. Drie brandweerlieden werden gewond. Het vuur brak om half acht uit ln het houten gebouw waarin de kanto ren van het atoomcentrum waren ge vestigd. Het is een gebouw van veer- tig meter lengte, dat aan. een zijde grenst aan een laboratorium. De vlammen deelden zich spoedig aan dit I laboratorium mee. Toen de brand- weer arriveerde, lekten de vlammen reeds aan een loden container met splijtbaar materiaal dat een vermo gen vertegenwoordigt. Sterke daling van Britse goud- en dollarreserves Het Engelse ministerie van Finan-1 ciën heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied in augustus met 129 miljoen dollar zijn gedaald. Augustus was de eerste maand van dit jaar, dat de reserves een daling te zien gaven. Einde augustus be droegen de reserves 2.276 miljoen dollar. De minister van financiën, Harold Macmilllan, had de vorige week reeds gewaarschuwd, dat een aanzienlijke daling van de reserves zou worden bekendgemaakt. Naar zijn mening dient de daling te worden opgevat als een aanwij zing van de economische gevaren waaraan het land bloot staat. „Droomtapijt" in Hoedekenskerke Koopal, die de bal slechts van zijn schoen hoefde te laten stuiten om de uit positie gespeelde doelman Fischer te passeren. Maar drie minuten later was het ahveer gelijk. De Duitsers rukten met een gladde combinatie over rechts naar De Munck, die ge slagen was toen midvoor Kohn met een krachtige ruk zyn hoofd onder de bal zette (11). In de 25ste minuut kregen de toe schouwers een solistisch optreden van Cor van der Gyp te zien. In een ver warrende dribbel liet hij drie ont goochelde Duitsers zijn hielen zien en schoot toen nauwkeurig in de hoek. (21). Toen Van der Gijp in de achtste minuut na de rust van Notermans de bal ontving, liet hij weer één van zijn strategische passes los. Van der Kuil was er ditmaal goed-getimed bij en knalde de netten bol (31). De Duitse doelman ging niet helemaal vrijuit aan het vierde Nederlandse doelpunt. Bosselaar, die afgezwenkt was tot dicht bij de cornervlag. liep iets naar binnen en zette toen de bal maar een compleet doelpunt, want de naar binnenzwenkende bal viel ach ter de te ver naar voren opgestelde Fischer in het doel. Een wat al te brutale sliding van Wiersma, waardoor de Duitse mid voor een salto maakte, deed scheids rechter Roomers naar de uitte stip wyzen. De Munck stopte het keihar de schot van Beek, maar de terug springende bal werd toch nog door Beek ingeschoten. Na een combinatie met Beek en Kohn kreeg de rechts buiten Kunkel tenslotte gelegenheid de stand tot 43 terug te brengen. Al ruim twaalf weken werken in Hoedekenskerke avond aan avond vier tot vijf vrouwen aan een Smyrna vloerkleed. Het zijn niet steeds dezelfden, die vlijtig aan het tapijt kno pen, maar telkens anderen. In totaal tachtig', leden van de vijf in Hoedekenskerke be staande buurtverenigingen, die om de beurt hun vrije tijd ge ven voor dit omvangrijke kar. wei, dat allemaal begonnen is omdat de burgemeestersvrouw droomde Ja, mevrouw F. Stieger-Van Waes droomde over het inte rieur van het nieuwe raadhuis Zij droomde dat. er in de raads zaal een prachtig gouden tapijt lag. In een droom kan dal. In werkelijkheid is een gouden ta pijt een onding, waar je bij 'n val lelijk hard op terecht zou komen.... Maar een Smyrna tapijt in donkerbeige behoort wel tot de mogelijkheden en zo komt het, dat het gemeentebestuur straks van de bevolking voor het nieuwe raadhuis een fraai kle,ed aangeboden zal krijgen. Het tapijt, dat een afmeting krijgt van 1,00 x 280 cm.' - met 13 knopen op de 10 cm - is nu voor ongeveer de helft klaar. In totaal heeft men er 1,00 knotten wol voor nodig. Op de foto: de vrouwen van de buurtvereniging Molenstraat aan de arbeid. In vier jaar: 15.551 doden bij ongevallen In vier jaar tijds zijn er bij ongeval len in ons land 15.551 doden te betreu ren geweest. Van het totale aantal ongevallen waren er 6379 te wijten aan het verkeer: Na de verkeersonge vallen nemen de valpartijen van 'n trap, een ladder, een hoogte of gelijk vloers de tweede plaats in: 3236. Op de derde plaats staan de verdrin- kingsgevallen met uitzondering van die bijeen verkeersongeval met 1793. Deze cijfers komen voor in de sta tistiek van de bevolking, samenge steld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Grace filmt nooit meer Prinses Grace van Monaco heeft dinsdag in Parijs tijdens een perscon ferentie definitief en categorisch ver klaard, dat het uit is met de film. Stralend en lachend verzekerde ze het. In de legatie van Monaco te Parijs ontving het prinselijk echtpaar Fran se en buitenlandse journalisten en vertelde, dat er nog geen naam be dacht is voor de troonopvolg(st)er, die in februari verwacht wordt. Er is reeds een aantal vertrekken besproken in het ziekenhuis in Monte Carlo voor februari. HOBBY, DIE VEEL TUD VRAAGT. Zeeuws auteur, die er in slaagde de jeugd het betere boek te brengen Toen Henri Arnoldus In 1946 een verzoek van een uitgever kreeg om een Zeeuwse bydrage te leveren voor het boek „Vry", een boek dat handelt over de stryd van Nederland tydens de laatste oorlog en de bevrydlng, achtte hij zich daartoe niet in staat. Maar de uitgever bleef aandringen en Henri Ar noldus begon te schrijven- Hiermee zette hij zjjn eerste schreden op het schryverspad. Een groot aantal boeken is gevolgd en het zyn allemaal boe ken voor de jeugd. Als onderwyzer leeft hU tussen de jeugd en wie kan zich beter in de gedachtengang van het kind verplaatsen, dan een onderwyzer Bovendien ziet hjj het als een taak de jeugd goede lectuur te brengen en de prullaria te verdryven. Henri Arnoldus werd op 22 febru ari 1919 in Middelburg geboren en hij is zijn geboortestad trouw geble ven. Na de lagere school bezocht hij de rijkskweekschool en in 1937 hij was toen 18 jaar behaalde hij zijn onderwijzersdiploma. De militaire dienst en de mobilisatie in 1940 ver hinderden hem voorlopig voor de klas te gaan staan, maar in 1943 was het toch zo ver; hij werd benoemd tot onderwijzer aan de r.-k. lagere school en aan deze school is hjj nog steeds verbonden. Zijn schrijverij beschouwt Henri Arnoldus als een hobby, maar het is in de loop der jaren een hobby ge worden, die al zijn vrije tijd in be slag neemt. Zelfs vakanties moeten er aan opgeofferd worden, want de contracten, die hy bij zijn uitgevers heeft lopen en dat zijn er heel wat moeten op tijd afgewerkt worden. „Beloonde moed" was zijn eer ste jeugdboek. Het verhaal speelt in de bezettingstijd en de hoofdfi guur is een jongen bij de onder grondse. Het boek dal in de jaren na de oorlog het daglicht zag, be leefde inmiddels zijn 7e druk en het gaat waarschijnlijk over 20 jaar nog. Het was het enige boek, dat Henri Arnoldus uit eigen be- Vlieghaven-Rotterdam opent 1 oktober Het ligt in de bedoeling de luchtha ven-Rotterdam op 1 oktober a.s. te openen. Vanaf 1 oktober wordt een regelmatige, tweemaal dagelijkse dienst tussen Rotterdam en Southend (Engeland) onderhouden. weging schreef. De rest van zijn pennevruchten vloeiden voort uit opdrachten van uitgevers. Zijn aandeel in de „Lees-Mee"-se- rie was er één van. Vijf deeltjes van deze serie kwamen van de hand van Arnoldus. Een Belgische uitgever bracht deze boekjes in België in een luxe uitgave, waarmee tevens de con tacten in België waren gelegd. Hij werkt nu voor drie uitgevers in het land van onze zuiderburen, waar hij als schrijver van jeugdboeken wel haast even grote bekendheid geniet als in ons land. „Tup en Joep Eén van de grootste successen van de Middelburgse schrijver is wel zijn serie van „Tup en Joep" geworden. Deze serie omvat tien boekjes, waar- In twee aapjes spannende avonturen beleven. Het idee is afkomstig van zijn vrouw en haar echtgenoot heeft ze uitgewerkt tot een voor jonge kin deren uitermate boeiend verhaal. Mevrouw Arnoldus speelt overigens een belangrijke rol bij het vtot stand komen van de boeken. Zij doet haar man de ideeën aan de hand en leest met kritische blik de ma nuscripten door. Zonder dat zij het zelf weten, spelen de kinderen van de schrijver VOor jury. Arnoldus leest het pas gereed gekomen boek voor zijn kinderen voor en de reacties van zijn spruiten zeggen hem voldoende. Voor de oudere jeugd verschenen o.m. „Veertig eeuwen scheepvaart" en „Deze wondere wereld", een popu lair wetenschappelijk boek. dat Hen ri Arnoldus schreef met de bedoeling om bij de jeugd meer belangstelling te kweken voor de belangrijkste uit vindingen .onderzoeken en gebeurte nissen uit de 20e eeuw, de eeuw der techniek. Het boek verschijnt dit na jaar in het Frans. Werk voor de toekomst is er voor lopig nog te over. Binnenkort komt een serie historische jeugdromans uit. Deze serie wordt geschreven in samenwerking met de auteur Carel Beke. „Egil de Germaan" wordt, zo als Arnoldus zelf zegt, het beste wat hij tot nu toe heeft geschreven. „Ge heimen van het oerwoud", een aard rijkskundige jeugdroman, staat mo menteel op stapel. Er komt een hele serie van deze jeugdromans en de be doeling ervan is om de kinderen kennis te laten maken met het leven van kinderen in andere landen en de tiet lichten van de Zweedse coaster Karn" De top van de mast kwam precies half vijf woensdagmiddag boven water HENRI ARNOLDUS schrijver van „Tup en Joep" gehele cultuur van het betreffende land wordt er in verwerkt. „Oki en Doki" is de titel van een serie, die naast de boekjes van Tup en Joep uitkomt. Het succes hiervan staat reeds bij voorbaat vast. Opvoedende taak De taak van een jeugdschrijver is volgens Henri Arnoldus niet eenvoudig. Een jeugdauteur moet steeds voor ogen houden, dat hij de jeugd met zijn boeken liefst niet alleen maar wat aangename verpozing mag bieden. Door zijn boeken immers kan hij meewer ken aan de opvoeding en aan de verrijking van de kennis van het kind. Zeer belangrijk vindt Arnol dus goede voorlichting wat betreft jeugdlectuur door de qpders en door de school. Henri Arnoldus leest graag, maar hij heeft er eenvoudig de tijd niet voor. Hij is verzot op boeken van Fel ïx Timmermans en An toon Coo- len. Naast het schrijven is zijn groot ste liefhebberij de muziek. Zelf speelt hij uitstekend viool. Zijn lievelings componisten zijn Vivaldi, J. S. Bach en Mozart. Hij hoort het liefst klas sieke muziek, maar op zijn tijd kan hij de „super" jazz best waarderen. Wanneer hij de schrijverij 's avonds heeft beëindigd, zoekt hij afleiding bij radio en televisie. Een studieboek neemt hij mee naar bed om zich daarmee voor te bereiden op het werk, dat nog komen gaat P. B,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7