Voorzitter Roosjen: Radio-Unie zit financieel aan de grond Nederland protesteert mondeling tegen vasthouden baggermolens mmÖRÖ GEEF ONS RIJST", ROEP VAN HONGERIGEN IN PAKISTAN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 PROVINCIALB BBBUWSB COURANT 3 KIJKJE IN DE N.C.R.V.-KEUKEN N.C.R.V. komt met gevarieerd programma voor de draad „De Nederlandse Radio-Unie zit financieel gesproken met het hoofd tegen het plafond. Zij is niet in staat het hoofd te bieden aan de stij gende kosten, vooral veroorzaakt door de personeelslasten. Verrui ming van de financiën van de radio is noodzakelijk. Zoals de situatie op het ogenblik is, is het onmogelijk aan het personeel van de N.R.U. per 1 september 6 procent loonsverhoging te geven. Men zou voor die loonsverhoging moeten putten uit de reserves, en dat zou dwaasheid zijn". Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Radio Ver eniging, mr. A. B. Roosjen, woensdagmiddag verklaard op een pers conferentie waarin de staf van de N.C.R.V. mededelingen deed over het programma voor het nieuwe seizoen. Mr. Roosjen achtte het vooral met het oog op de financiën noodza kelijk, dat de definitieve radiowet zo spoedig mogelijk tot stand komt. De tóestand, dat de radio wordt geregeerd bij ministeriële beschikkin gen, noemde hij hoogst onbevredigend. Aangaande de nodig geachte ver ruiming van de financiën der radio merkte de voorzitter der N.C.R.V. voorts op, dat de minister van O. K. en W. de luisterbijdrage zou kunnen verhogen om aan geld te komen. Maar dan zou hij in strijd komen met zijn ambtgenoot van economische za ken, die de prijzen gestabiliseerd wil houden. Toch zal men hiertoe moeten overgaan ais er niet qp een andere manier soelaas komt, namelijk door de wereldomroep in het vervolg uit 's rijks kas te betalen in plaats van uit de radioretributie, aldus mr. Roosjen. Winterseizoen Het programma van de N.C.R.V. voor het komende winterseizoen be vat naast een aantal gehandhaafde en veranderde onderdelen vele nieu we punten. De donderdagse ster avond blijft als vaste ontspannings avond behouden. Het programma hiervoor zal in grote lijnen worden aangehouden. Er komt een wekelijk se aflevering van de Enkhuizer Al manak en er wordt een comunity sin- ging ingevoerd. Iedere week wordt een nieuw lied of instrumentaal werkje in premiere gebracht, bedoeling: het niveau der ontspanningsmuziek te verhogen. Als militair element komt in de Ster- avond een nummer „Artisten uit de troep", verzorgd door artisten-onder- Brittén arresteerden weer vooraanstaand Cyprioot In alle vroegte hebben Britse po litiemannen woensdag op Cyprus Nikos Kranidiotis van zijn bed ge licht wegens „samenzwering met de terroristen". Kranidiotis is de secre taris van de machtige politiek-reli- gieuze organisatie die werd geleid door de verbannen aartsbisschop Ma- karios. de-wapenen. Het Mastklimmen blijft. Als extra attractie wordt een onder ling competïtiesysteem ingevoerd. Door een nieuw programmapunt („Operatie goedzo") hoopt men een flink bedrag voor het lichamelijk zwaar getroffen kind bijeen te bren gen. „Wij bouwen muziek" is de ti tel van een uitzendingenreeks, die onder leiding van Henk Badings en A. D. Hildebrand de composi tie van het ontstaan tot de uit voering behandelen zal. Er komt een voordrachtserie „Inleiding tot de moderne muziek". Voor de huisvrouwen zal er in de ochtend uren een rubriek „Waar voor uw geld worden gecreëerd. Een aantal hoogleraren wordt be trokken bij een wekelijkse maandag ochtend uitzending „Rondom het Woord" voor dorpspredikanten, ver verwijderd van universitaire centra. Zondagsavonds zal 'n gesprekskring worden gehouden, waarin kerkelijke en maatschappelijke problemen aan de orde komen. De jeugdrubrieken blijven vrijwel alle normaal doorbestaan evenals de schoolradiouitzendingen. Een veer tiendaagse filmrubriek geeft bespre kingen en voorlichting betreffende films. In een reeks klankbeelden „werk in uitvoering" wordt de arbei- dersproblematiek aan de orde gesteld. T elevisie Wat de televisieuitzendingen be treft: de ontspanningsavonden op za terdagavonden zullen geheel nieuw worden opgezet. Er wordt elke zater dagavond een reportage van onge veer drie kwartier uit „een zaal in het land" op het beeld gebracht. „Vragen aan voorbijgangers", een vroegere radiorubriek, krijgt haar te levisiepremière. In het najaar komt een studioproduktïe van de opera „Zar und Zimmerman" op 't scherm. MINISTER GEMOLESTEERD Politie opende vuur op menigte van 10.000 man De gouverneur van Oost-Pakistan, Fazoel Hoeq, heeft gisteren president Iskander Mirza in Karachi telegra fisch verzocht naar Dacca te komen om zich persoonlijk te belasten met de gespannen toestand, die naar aan leiding van de voorgekomen ongere geldheden onder hongerige betogers, is ontstaan. Honderden zwaar gewapende poli- tie-mannen patrouilleren door de stra ten van Dacca, waar zes personen werden gedood en 50 gewond tijdens ongeregeldheden. Opgewonden betogers, die „geef ons rijst" schreeuwden en spandoe ken met zich mee droegen waarop voedsel werd geëist, zwermden door Dacca, ondanks 't bevel tegen het houden van demonstraties. De politie begon te vuren toen zij de minister vain voedselvoorziening, Abdoel Latif Biswas, hadden gemo lesteerd, drie politïe-jeeps hadden in brand gestoken, politie-mannen over mand en zich met vuurwapens en stenen bewapend. Men schatte de menigte op 10.000 man. Officieel werd bekend gemaakt, dat minstens 15 personen zijn gear resteerd. In een regeringscommuniqué werd de menigte beschreven als „oproe rig" en werd verklaard, dat de po litie het vuur uit zelfverdediging had geopend na zich vergeefs met knup pels te hebben verdedigd. Latif Biswas, die de centrale regering in Karachi vertegenwoordigde, werd geslagen, terwijl zijn gezicht door de betogers met modder werd besmeurd. Inmiddels heeft de regering aange kondigd dat 87 duizend ton Amerii kaan se rijst onderweg is naar het door hongersnood geteisterde gebied. Bijna 20.000 ton Amerikaanse en Birmese rijst is verleden week in Pakistan aangekomen. Afrikaans bisschop gedood Bisschop Sims, een Afrikaanse bis schop, is dinsdag- in zijn woning te Evaton, een plaats in de buurt van Johannesburg, doodgeschoten en zijn huis is in as gelegd. Geloofd wordt dat de bisschop, een vroegere politiesergeant, gedood werd in verband met een boycot door Afrikanen tegen verhoogde bustarie ven. Bisschop Sims was de leider van een gematigde groep welke tegen de reeds lang durende boycot gekant Is en welke verschillende malen in bot sing is gekomen met feller Afrika- f§ Foto boven: Quarrè, de 6-jari- j= M ge hengst van de Stallen de H Dobbelaere te IJzendijhe en Adr. J. Catseman té Biervliet, s behaalde woensdag in Den H Bosch het nationaal kampioen- m schap. j|j Foto onder: De merrie van E. D.R., eigendom van de heer J. M al jaar s te Oostkapeïle, M werd tot nationaal kampioene |p 1956 uitgeroepen. m llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï K.R.O.-schoolradio in het komend seizoen Van de redactie K.R.O.-Schoolradio ontvingen wij een keurig uitgevoerd exemplaar van het gelijknamige blad, waarin op aantrekkelijke wijze een overzicht gegeven wordt van het pro gramma van het nieuwe cursusjaar en waarin eveneens de resultaten van het schoolradio-onderwijs in het afge lopen jaar vermeld staan. Uit het laatste blijkt o.m., dat het aantal scholen in het afgelopen jaar, dat naar één of meer uitzendingen luisterde, de 1200 overschreed. In het nieuwe jaar zullen weer programma's gebracht worden voor lager onder wijs, voorbereidend gewoon lager on derwijs, uitgebreid lager onderwijs en nijverheidsonderwijs. Wat de pro gramma's betreft, blijft de rubriek „Muziek voor jullie en mij" door Ad Heerkens gehandhaafd, waarbij aan dacht geschonken zal worden aan zin gen, spelen op eenvoudige (liefst zelf gemaakte) instrumenten, gezamenlijk improviseren en dramatiseren van zang en spel. De historische klank beelden in chronologische volgorde hebben een nieuwe titel gekregen, „Van Claudius Civilis tot Juliana". Verder zal in enige programma's een overzicht worden gegeven van enkele wereld-organisaties. Ook de uitzen dingen over poëzie door Gabriël Smit worden voortgezet. In het afgelopen jaar vond deze dichter in zijn jeugdi ge luisteraars een enthousiast audi torium. Tenslotte is er een- serie ge maakt „Hoofdstad, Hofstad, Haven stad", die een interessante bespreking met lichtbeelden kan opleveren over de drie grootste Nederlandse steden. Produktschap blijft zonder bestuursleden zitten De koninklijke Nederlandse zuivel- bond heeft in zijn algemene vergade ring in Enschede besloten geen be stuurslid aan te wijzen voor het op 15 oktober in werking tredende Pro duktschap Zuivel. Ook de Vereniging voor Zuivelin dustrie en Melkhygiëne zal niet van de bevoegdheid een bestuurslid voor het produktschap aan te wijzen ge bruik maken. De Bond van coöpera tieve zuivelverkoopverenigingen neemt een zelfde standpunt in. De drie landbouworganisaties K. N.L.C., K.N.B.T.B. en C.B.T.B. zullen een afwachtende houding aannemen, daar het geen zin voor deze organi saties zou hebben bestuursleden aar te vijzen, wanneer drie organisatie: verstek laten gaan. Op de vergadering van de K.N.Z. in Enschede, waar heel wat woorden zijn gesproken, die lang niet vriende lijk waren voor minister Mansholt, is het standpunt ten opzichte van het produktschap nog eens duidelijk ge formuleerd. De medezeggenschap van werknemers wordt ten volle geaccep teerd, maaf men staat erop, dat ge dane toezeggingen worden gehono reerd en dat met de opvattingen van de vrije organisaties wordt rekening gehouden. Men acht zich onvoldoen de betrokken bij het opstellen van e advies tot benoeming van het pro duktschap. De thans benoemde voor zitter ir. B. van Dam geniet niet het vertrouwen van de organisaties. Men is van mening, dat de hele zaak voor de regering en de S.E.R. is gebracht in een sfeer van dwang en opgeleg de maatregelen. „De wet op de zui- velorganisatie wordt toegepast- op 'n wijze, die lijnrecht in strijd is met de geest, waarmee deze wet bezield heet te te zijn, concludeerde voorzitter Van Waes. De vereniging van groothandelaren in boter en de vereniging van groot handelaren in melkprodukten hebben besloten, geen bestuurslid voor het produktschap voor zuivel aan te wij- DE SUEZKANAAL-KWESTIE In het laatste stadium van de werkzaamheden op woensdag- p middag, tijdens het lichten van §1 de Zweedse coaster ,JZare". Men ziet hier de mannen wer- s ken aan een van de veertien takelseen voorbereiding om |i later het kustvaartuig hoger te hijsen. Vierde gesprek Nasser-Menzies c.s. Deze week eindonderhandelingen? De Nederlandse tijdelijke zaakgelastigde in Cairo, mr. D. J. Slingen- berg, heeft bij de Egyptische regering mondeling geprotesteerd tegen de weigering van de. Egyptische autoriteiten de terugreis mogelijk te maken voor de twee Nederlandse baggermolens, die hun werk in het Suezkanaal hebben beëindigd. De heer Slingenberg overhandigde een aide mémoire, waarin de bezwaren van de Nederlandse regering zijn neergelegd. De commissie-Menzies heeft in Cairo gisteren de vierde bespreking gehad met kolonel Nasser over het Suezkanaal. Volgens radio-Cairo verwacht men dat de besprekingen voor zaterdag zullen kunnen wor den beëindigd. vrije doorvaart van 't Suez kanaal niet na te komen. Gezegd werd, dat Israëlische schepen en schepen met goederen voor Israel uit het kanaal geweerd worden. Onverwachte aanval RIJK. De Italiaan Dino Piazzerelli, een werkloze, heeft de „schrik van zijn leven" gehad. Een naar Italië uit Amerika teruggekeerde emigrant kwam hem vertellen, dat er op Dino in Amerika een erfenis van 1,5 mil joen gulden plus wat rijke koffie plantages ligt te wachten, hem nage laten door een oom, die 98 jaar was geworden. De mededeling kwam op een treffend ogenblik: Dino was net wegens huurschuld uit zijn huis gezet en woonde nu in een schuurtje. FIER. De tamboer-majoor van het muziekkorps uit het Amerikaanse plaatsje Hamlin is een man, die weet hoe met zijn staf om te gaan. Hij werpt hem steeds fier in de lucht en vangt hem met gemak weer. Dezer dagen bij een extra-plechtige gelegen heid ging de staf ook extra omhoog. Naai' boven kijkend zag de man in eens zijn stok niet meer komen, maar nog slechts sterretjes. De staf was op een hoogspanningskabel van 5000 volt terechtgekomen. De stad zat an derhalf uur zonder elektriciteit. lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilüllllllllllllllllllll Dreigement Britse kinderen het fietsen te verbieden. De Britse minister van vervoer, Harold Wilkinson, heeft dinsdag ge dreigd kinderen het fietsen te ver bieden indien het aantal dodelijke on gelukken met fietsende kinderen niet spoedig vermindert. Verleden jaar werden 193 kinderen onder 15 jaar gedood en 12.422 ge wond. De minister kondigde een nieuwe campagne aan tegen dodelijke fiets- ongevallen. Er zal een commissie worden inge steld om een proeve van vaardigheid voor kinderen uit te werken. Q Een Zuidslavisch onderofficier is me een bewapende motorboot, die voor pa> trouillediensten in de Adriatische zee ge. bruikt werd, van Istrië naar Triest ge vlucht, waar hij de Italiaanse autoritei ten om politiek asiel heeft gevraagd. In Parijs hebben Engeland (bij monde van minister Selwyn Lloyd) en Frankrijk hun 15 Navo-bondge- noten een uitleg gegeven betreffen de de militaire maatregelen, die ge nomen zijn naar aanleiding van de Suezcrisis. De bijeenkomst van de Navo-raad gistermiddag had mede ten doel de vertegenwoordigers van de landen, die niet op de Londense conferentie zijn geweest, in te lich ten over de gang van zaken daar. De Israëlische ambassade in Lon den heeft gisteren Egypte ervan beschuldigd de belofte over een De bevelhebber van de vrijwillige nationale bevrijdingstroepen in Egyp te heeft de eenheden gistermorgen naar de „frontlinie" gezonden, om een „onverwachte aanval", die elk moment gedaan kan worden, af te slaan. De commandant gaf dit bevel tijdens een plotselinge inspectietocht in de kanaalzone. De premier van Libye, Moestafa Ben Halim, protesteerde gisteren bij de Franse gezant in Tripoli over de Franse troepenverplaatsingen naar Cyprus, terwijl de onderhandelingen in Caïro worden gevoerd. De reactie op dergelijke openlijke bedreigingen kan zeer iel zijn, zei hij. Eisenhower deelde op zijn weke lijkse persconferentie mee, dat de Verenigde Staten zich vast hebben voorgenomen een vreedzame oplossing voor het geschil om het kanaal te vinden. Terroristen, die zich „vrijwilligers Het Wereldgebeuren Clinton In India reist thans rond de heer Earl Warren, die aan het hoofd staat van de rechtspraak fn de Verenigde Staten. Men zou hein de ..opper-rechter" kunnen noemen. Hij kwam om zo hier en daar te praten over de rechtsopvattingen in de de mocratische staten en nij verwachtte dat daarvoor in India grote belang stelling zou bestaan. India telt vele duizenden bekwame juristen en van oudsher heeft men daar aan de uitoefening van de rechts praktijk veel aandacht geschonken. Toch werd de heer Warren aan vankelijk met grote koelte bejegend, want men zag in hem voornamelijk de „blanke", die Westerse denkbeel den wilde verbreiden in een Oosters land. Dat veranderde pas toen bekend werd hoe het Earl Warren was ge weest, die had meegewerkt aan het opheffen van de rassenscheiding op de openbare scholen in de Verenigde Staten. Warren werd plotseling in Delhi na het houden van een redevoering uit bundig toegejuicht. Dat bevreemdde hem wel, want hij was geenszins naar India gekomen als kampioen voor het toelaten van negerkindertjes op be paalde Amerikaanse scholen, die tot voor kort gesloten waren voor deze kindertjes. Maar Earl Warren kon er toch wel uit afleiden hoe „kleur"-ge- voelig men in India is en met hoeveel belangstelling men daar de actie volgt, die in Amerika gevoerd is en nog gevoerd wor^t om alle openba re onderwijsinrichtingen open te stel len voor ieder Amerikaans kind onge acht uit welk milieu het afkomstig is en welke huidskleur het heeft. Duizenden Amerikanen vinden die buitenlandse belangstelling voor het Amerikaanse neger-vraagstuk hele maal niet prettig. Men is namelijk in de Verenigde Staten al een goed stuk gevorderd bij het oplossen van dat vraagstuk. Geleidelijk verdwijnen alle barrière's voor de negerbevolking en men voelt enige schaamte, wanneer in het buitenland veel ophef wordt gemaakt over de achterstelling waaraan Amerikaanse negers bloot staan. In het buitenland vergeet men al te grif, dat er in Amerika reeds veel werd bereikt. Zo heeft men bij voorbeeld deze maand in de Zuidelijke staten van Amerika, waar de schei ding tussen negers en blanken het scherpst in acht genomen werd, ge constateerd, dat er nu toch ongeveer 300.000 negerkindertjes in de scholen zitten naast blanke kindertjes. Dat er in 't kleine plaatsje Clinton (Tennessee) relletjes uitbraken en dat men daar bezwaar maak te tegen 't openstellen van de gemeen telijke middelbare school voor neger kindertjes getuigt niet tegen de Ver enigde Staten en ook niet tegen de staat Tenessee, maar alleen tegen de bevolking van Clinton en enkele soortgelijke gemeenten. Te Clinton heeft men niet begrepen, dat de men taliteit van de blanke samenleving je gens de negers is veranderd. Jarenlang heeft men in bepaalde streken van de Verenigde Staten de blanke kindertjes naar scholen gezon den, die uitsluitend voor blanken be stemd waren. Men woonde als blanke bij voorkeur niet in een negerwijk en men zocht zijn kennissen en vrienden niet in negerkringen. Vooral in de Zuidelgke staten be stonden er grote verschillen tussen de levenswijze en de denkwijze van blan ke en neger. Geleidelijk echter zijn die verschil len kleiner geworden en in leidende Amerikaanse kringen besefte men, toen, dat er geen genoegzame rede nen meer bestonden om officiële scheidslijnen te trekken tussen de verschillende rassen in de Verenigde Staten. Vandaar dat voor het open baar onderwijs die scheidslijn onlangs is afgeschaft. Dit betekent uiteraard niet, dat de verschillen nu opeens verdwenen zouden zijn en 't betekent ook niet, dat er nu maar een rasvermen ging moet komen, waardoor in een verre toekomst het Amerikaans volk uit een enkel „mengras" zou bestaan. Elk mensenras heeft eigen kwali teiten en deugden, die handhaving van het ras volkomen gemotiveerd doen zijn. Maar het betekent intussen wel, dat men in Amerika alle burgers wenst te zien als volkomen gelijk voor de wet en voor de openbare instellin gen. Er zijn tientallen staten op deze aardbol waar men nog niet aan dat brede Amerikaanse standpunt toe is. Tientallen staten, waar de rassenhaat en de rassentegenstellingen inplaats van bestredenaangekweekt wor den. Wij zullen deze staten niet noe men. Ieder, die even een blik op de wereldkaart slaat kan vaststellen, dat dit juist de staten zijn, waar het he vigst wordt geprotesteerd tegen ras- discriminatie vande zgde der blanken!! EARL WARREN onverwacht toegejuicht in Delhi (India) van Nasser" noemen hebben gisteren in Beiroet (Libanon) het door En gelsen gestichte en geleide „Arabisch Persbureau" opgeblazen. Er werd niemand getroffen. Uit commnnis- tisch China zijn 36 loodsen naar Egypte onderweg, uit Indonesië één.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5