In Den Bosch gingen de nationale kampioenschappen naar Zeeland Kilo's slanker BonKorets :mn Zeeuwse Almanak GOLD STAD-^Skingsize 75ct. KRABBENDIJKES BURGEMEESTER IN PIJNACKER BENOEMD H0RZELLARVE VEROORZAAKT TAL VAN MOEILIJKHEDEN Agenda 2 t L J V 4 .V C I ALE £.L ZEEUWSE HEGEMONIE IN BRABANT „Quarré" en „Zora van E.D.R." kregen de eretitels (Van een speciale verslaggever) Het is woensdag in Den Bosch verlopen zoals de Zeeuwse paardenlief hebbers gehoopt en de ingewijden ook wel verwacht hadden. Toen 's mid dags op het demonstratieveld van de Veemarkthallen voor vele duizenden belangstellenden de kampioenhengst en de kampioenmerrie 1956 werden gepresenteerd, stonden daar twee prachtig gelynde Zeeuwse paarden met him gelukkige eigenaren. De zesjarige zwartscliinunel „Quarré", van de Stallen de Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catseman te Biervliet, die tweemaal de eretitel aan een Limburgse hengst moest laten en met het reserve-kampioenschap genoegen moest nemen, heeft ditmaal de hoge onderscheiding ontvangen. Bij de merries ging het kampioenschap naar de achtjarige vosschimmel „Zora van E.D.R.", dochter van Nico van Smakt en Olga. De eigenaar, J. Maljaars uit Oostkapelle, die juist woensdag zyn verjaardag vierde, had zich zeker geen schoner verjaarsgeschenk kunnen wensen. Hoog in de eremast wapperde 's middags de Zeeuwse vlag en staande hoorden de bezoekers het Zeeuwse volkslied aan, dat de Bosse Harmonie deed horen. Alles ter ere van de 'Zeeuwse paardenfokkers, die naast beide kampioenschappen ook vele andere mooie resultaten boekten. Zo is deze vierentwintigste „na tionale" weer een groot succes ge worden. In het bijzonder wel voor de Zeeuwen, maar toch zullen ook de duizenden andere paardenliefhebbers, die woensdagmorgen uit alle wind streken naar Den Bosch stroomden, een prachtige en gezellige dag heb ben gehad. Mede doordat en daar had nu echt niemand meer op dur ven hopen! in de middaguren het zonhetje door de wolken brak en het demonstratieveld zyn vrolijk, feeste lijk tintje gaf. Het was deze dag trouwens toch extra feestelijk, want ter gelegenheid van het jubileum van de Veemarkthallen, kwamen 's- middags ook de twee symbolische fi guren „Zoete, lieve Gerritje" en „Den Eersten Boer den Beste" op een boe renwagen een bezoek aan de demon- Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week, BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter - een ander mens! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, ƒ3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES stratie brengen, om met de bekende Bosse gulgeefsheid de eigenaren van de winnende paarden op enorme Bos se koeken te trakteren.. By de keuringen zag het er, wat het weer betreft, nog maar somber uit. De regen viel in stromen neer, zodat ook de kampioenskeuringen, die anders steeds op het demonstra tieveld plaats vinden, ditmaal in de Brabanthal moesten worden gehou den. De keuring van de hengsten met afstammelingen bracht tot veler ver rassing een overwinning voor de 15— jarige Nico van Beek, die nu in Gro ningen verblijft. Het eens zo beroem de vaderpaard bleek in weinig fraaie conditie te verkeren, zodat zeker zyn afstammelingen de grootste bijdrage aan dit succes zullen hebben gele verd. Bij de vierspannen merriën van één eigenaar heeft het allerminst aan spanning ontbroken. Voor het toewij zen van de eerste plaats, moest zelfs de arbiter eraan te pas komen. Toch wisten uiteindelijk de stallen Dobbe laere hun reeds jaren gevestigde he gemonie op dit nummer met hun fraaie bruine vierspan te handhaven. HOOGTEPUNT. De spanning in en rond de baan groeide tegen tienen naar een hoogte punt, hèt grote moment van iedere „nationale", de kampioenskeuringen. Eerst was de beurt aan de „heren". Onder het scherp toeziende oog van de juryleden Boonen en Den Hartog Jager kwamen de twee eerstgeplaat- sten van de diverse aan 't kampioen schap deelnemende categorieën In de baan. Twaalf hengsten in totaal, waarvan zes Zeeuwen. Nadat alle waren voor geleid, w erdén er drie teruggeroepen, n.l. Quarré, van Stallen de Dobbelae- VAN TOT VLAGGETJESDAG Vandaag gaat in Yerselte de première van de „Zeeuwse vlaggetjes dag"; het oester- en mosselseizoen nvordtzoals bekend feestelijk ge opend en het staat al vast, dat voor «dit gebeuren grote belangstelling be staat. Zo hebben reeds tientallen Bel- gische en Nederlandse journalisten un komst gemeld, evenals de Neder landse Televisie Stichting, de Belgi sche televisie (die uitzendingen zal maken voor zowel het Franse als het Vlaamse programma), de Wereld omroep en de mensen van Polygoon, die er voor zullen zorgen, dat flitsen van de vlaggetjesdag ook in de bio scopen te zien zullen zyn. „Vlaggetjesdag" zal dus wel In het zonlicht der publiciteit, worden ge heven KERKORGEL In Ouwerkerk werd dezer dagen het nieuwe orgel voor de ned. herv. ACHT CENTEN Ongeveer een jaar lang lieeft de tamelijk bejaarde en over het alge meen zeer bedaarde redactie-archiva ris van de P.Z.C. acht centen per dag op zij gelegd. Hij deed zulks met toewijding. Die acht centen vormden de prijs van twee sigaretten daags, twee sigaretten, die hij tot voor een jaar met grote nauwgezetheid elke dag aan de redactiesecretaresse aanbood. Want die archivaris is een wellevend, charmant man. Een rid derlijk man. Een jaar geleden staakte de secre taresse het roken. Spaar liet geld maar voor me op", sprak ze schert send. De man deed het. Gisteren heeft hij haar het ronde bedrag van f 21,.overhandigd, ter gelegenheid van haar afscheid. Zij, die jarenlang alle zeer grillige jour nalistengrillen heeft verdragen, zorg vuldig onze correspondentie verzorg de, predikbeurten behandelde, men sen te woord stond, thee schonk, cor respondentenrekeningen ontcijferde en nog veel meer deed, veel te veel om op te noemen. z\j ging met eervol ontslag. Met het gebruikelijke ca deautje en de beste wensen. Maar voor de grootste verrassing zorgde onze archivaris met z'n in stilte opgespaarde som van rond vier en twintig gulden! Een verrassing onze ridder vjant dat is ie waar dig! vormde kerk per verhuiswagen aan gevoerd. Niet minder dan tien sterke mannen waren er voor nodig om het gevaarte op het platform te hijsen. Het mechanisme is zo ver mogelijk op de fabriek in elkaar gezet en orgel- houwers zyn thans bezig het instru ment verder speelklaar te maken. In- toneurs leggen tenslotte de laatste hand aan het pijpenwerk. Het gehele werk zal ongeveer vier weken In be slag nemen. BRANDWEERFEEST De brandweerlieden van Sluis trek ken a.s. zaterdag naar Avelgem (B.), waar zij zullen meewerken om de feestvreugde tijdens de 3-daagse brandweerwedstrijden, die daar wor den gehouden, te vergroten. De Sluise •spuitgasten werden hiertoe uitgeno digd door het brandweerkorps van Avelgem. Het gemeentebestuur van Sluis zal op dit grote brandweerfeest eveneens acte de présence geven. BEELDENDE KUNSTEN In Hulst kan men vrydag 7 septem ber a.s. werken van kunstenaars gaan bewonderen uit eigen streek. Dan wordt er namelijk in hotel „Termi nus" om 8 uur een tentoonstelling ge opend van beeldende kunsten. Deze •expositie wordt georganiseerd door de „Sasse Kunstkring" in samenwer king met. de kunstkring „Van den Vos Reihaerde" te Hulst. Er worden o.m. werken tentoongesteld van de Hulste naren L. Verstraeten, G. de Bruyn, J. Helmich, A. Rooms, A. LJsebaert en H. Metsers. De kunstenaars De Buck, De Blieck en Slok uit Sas van Gent leveren eveneens een bijdrage. Deze tentoonstelling werd tot en met dinsdag in Sas van Gent gehou den en trok daar reeds vele honder den bezoekers. V.V.V.'s VERGADEREN De V.V.V.'s uit het land van Cad- zand gaan volgende week woensdag 12 september in Oostburg vergaderen. Het programma voor de grote na jaarsvergadering, die 16 oktober a.s. in Cadzand wordt gehouden, zal wor den vastgesteld en verder is men voor nemens de ervaringen van het af gelopen seizoen te bespreken. re, Guido uit de Kluis, van de fa. D. A. Timmerman en Zn., Kattendijke en Nico van 't Hof, van P. H. Slots Op Hey te Baexem (L.) Met het verstrijken van de minuten, steeg de spanning ten top. Guido uit de Kluis moest de baan verlaten, zo dat de eindstrijd tussen Quarré en Nico van 't Hof, tussen Zeeland en Limburg, geleverd moest worden. Totdat de jury op de heren Dobbe laere toestapte. Quarré, was eindelijk nationaal kampioen. Nico van 't Hof, werd de reserve-kampioen. De kampioenskeuring voor de mer ries, bracht ook tal van Zeeuwse paarden in de baan. Hier liet de jury het oog vallen op Paula van Dierken- steen, van gebr. de Milliano te Wa terlandkerkje, Zora van Eindje de Ronde, van J. Maljaars, Oostkapelle en Olga van Moerkapglle van gebr. Van de Velde te Moerkapelle (Z.H.), als de drie meest ernstige kandida ten. De eindstrijd ging tussen Zora van E.D.R. en Olga van Moerkapel le, met de Zeeuwse als winnaresse. De demonstraties werden 's mid dags, zoals altijd, weer een machtig, boeiend schouwspel, dat een prach tige propaganda voor de Nederland se paardenfokkerij vormt. In een show, rijk aan afwisseling, presen teerden zich de kampioenen en zeef veel andere paarden. Uit handen van de alg. voorzitter, de heer J. A. Stola en de burgemees ter van Den Bosch, mr. H. J. M. Loeff ontvingen de eigenaren van de winnende paarden de ere-prijzen. Ter wijl de mannen van de Bosse Har monie hun vrolijke marsen lieten weerklinken en burgemeester Bax van Andel op onnavolgbare wijze zijn praatjes-achter de microfoon hield, toverden de enthousiaste pikeurs met hun paarden de toeschouwers een show voor, die elk jaar opnieuw de paardenliefhebbers weer in extase brengt en hun harten sneller doet kleppen. De Zeeuwse deelnemers aan de prijsvraag „Wie wordt kampioen", deelden niet in de grote successen, want de hoofdprijs: het stamboekveu len, ging ditmaal naar Limburg. Wel vielen enkele lagere prijzen in deze omgeving. Als attractie was nog aan het feestprogramma een „keuring" van trotteurs verbonden. Zoete lieve Ger ritje en Den Eersten Boer den Bes te" kenden de prijzen toe voor de trotteurs; die hun paarden alles naar het oordeel van Gerritje en haar vrijer het best voorbrachten. Advertentie Aanvaring in oostsluis te Hansweert Het m.s. „Scheldewadht" van het Belgische Loodswezen te Antwerpen is woensdag bij het binnenvaren van de oostsluis te Hansweert in aanva ring gekomen met het m.s. „Maria". Het voorschip van de loodshoot raak te de stuurhut van de „Maria", die ernstig beschadigd werd. bevonden zich drie mensen in de hut, die even wel geen letsel opliepen. De „Schel- dewacht" bekwam geen schade. De rijkspolitie te water stelde een onderzoek in. Ambonese kinderen gooiden ramen van barakken in In het woonoord „Middelburg I" aan de Nadorslweg hebben Ambonese kinderen zich woensdagavond schuldig gemaakt aan grof vandalisme. Al dan niet met toestemming van hun ouders hebben zij met stenen ettelijke ramen van de keuken- en magazijnbarakken ingegooid. Liefst 71 ruiten zijn hier door gesneuveld. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Vlissingse stuurman reed bij Souburg in watergang De heer J. v. d. R. uit Vlissingen, stuurman op de grote vaart, heeft woensdagmiddag niet over geluk te klagen gehad. Om even over half één 's middags reed hij van Vlissingen naar Middelburg in een personenauto. Ter hoogte van het Wissel bij Sou burg wilde hij een voor hem rijdende auto passeren, maar moest plotseling remmen voor een tegenligger. Door de gladheid van de weg kwam de auto te slippen en schoof de zachte berm in, waarna hij vervolgens in de naast de weg lopende watergang kantelde. Het liep allemaal wonderlijk goed af. Alsof er niets aain de hand was, stap te de onfortuinlijke zeeman „aan land", waar hij door een daar wonen de winkelier van droge kleding werd voorzien. Toen de rijkspolitie op de plaats des onheils arriveerde, werden de gezagsdienaren verwelkomd door een tweede stuurman op klompen. De auto moest met behulp van een kraan wagen uit het water getakeld worden, maar veel schade had het voertuig niet opgelopen. Zo kroop stuurman Van de R. door het oog van een naald en door het waterwaar hij ove rigens niet vreemd tegenover stond. Collecten De collecte, die in Wolfaartsdijk ten bate van de kankerbestrijding werd gehouden, bracht 180,68 op. Woensdagmiddag werd op het de monstratieveld van de Bosse vee- markthallen weer de jaarlijkse paar- denshow gegeven, als besluit van de nationale trekpaardententoónstellvng. Foto P.Z.C.) MET INGANG VAN 16 SEPTEMBER Veel kwam onder zijn leiding tot stand Met ingang van 16 september is de heer J. Vader, thans burgemeester van Krabbendijke, benoemd tot bur gemeester van de rond 8000 zielen tel lende Zuidhollandse gemeente Pijn acker. De heer Vader, die lid is van de C.H.U., is sinds 16 maart 1947 burge meester van Krabbendijke. In het openbare leven bekleedde hij een in drukwekkend aantal functies, zodat hier zeker gesproken kan worden van een leemte, die na zijn vertrek zal ontstaan. Tijdens zyn ambtsperiode kwamen in Krabbendijke tal van voor de ge meente belangwekkende zaken tot stand. „Wat woningbouw betreft hadden wy kort na de oorlog de wind mee", zo verklaarde de heer Vader in een kort vraaggesprek, „Rond 70 huizen kwamen gereed vóór de contigente- ring." Maar het is niet bij woningbouw ge. bleven. Krabbendijke kreeg in de na oorlogse jaren o.m. nieuwe sportvel den, verbeterde wegen, scholen, een nieuwe veiling, een muziektent en een nieuw gemeentehuis. Allemaal projec ten, die zeker ook dank zy de activi teiten van burgemeester Vader uit gevoerd konden worden. Zijn leven dige belangstelling voor het openbare leven blijkt ook overduidelijk uit de serie bestuursfuncties, die hij be kleedde en waaryan hier slechts een kleine „bloemlezing" moge volgen: lid hoofdbestuur Ver. van Ned. Gem., lid Radioraad, commissaris Bouwkas Ned. Gemeenten, penningmeester van het landelijk Genootschap voor Bur gemeesters, vice-voorzitter van de Ver. van B. en S. op de Bevelanden, voorzitter Z.L.M.-commissie voor het larvdbouwhuishoudonderwys, voorzit ter van ,,'t Nut", departement Zuid- Beveland-oost en verder bekleedde de heer Vader nog functies in Rode en Groene Kruis, B.B. en in plaatselijke verenigingen. Krabbendijkes eerste burger leidde dus niet bepaald een vegeterend bestaan en de gemeente Pynacker is verzekerd van een ener gieke burgervader! Eerste bespreking. Een eerste bespreking inet bet gemeentebestuur van Pijnacker neeft de heer Vailer overigens al achter de rug! De vroede vaderen van het Zuidliollandse dorp kwa men hem woensdag opzoeken om te beraadslagen overde ope ning (op 17 september) van het nieuwe raadhuis in Pijnacker! Vele jaren is de heer Vader Zee- Advertentie) KANTONRECHTER MIDDELBURG Vier Zeeuwse landbouwers hebben de afgelopen maanden moeilijkheden gehad met de runderhorzelwet, waardoor zy woensdag terecht stonden voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh. Wat de uitroeing van de larve van de runderhorzelvlieg betreft, is er een kleine onvolkomenheid in deze wet: zij bepaalt namelyk niet, dat alle larven gedood moeten wor den in liet stadium, wanneer er een opening in de dierenhuid ontstaat, waar door zij kunnen uitvliegen. Wel heeft de wetgever de verplichtingen aan gegeven, waaraan de veehouders moeten voldoen by de bestrijding. Op één na hadden alle verdachten zich hieraan gehouden. Als getuige in deze zaken verscheen dokter G. Grootenliuis uit 's-Heer Arendskerke, dierenarts en adjunct-directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zee land. zelf s nog geen berisping verdiende, te meer, daar hy bekend staat als een goed verzorger van zijn veestapel. De zaak werd tenslotte aangehouden tot 3 oktober, omdat de kantonrechter ook de ambtenaar van de inspectie dienst nog wilde horen. Wel in overtreding. De laatste van deze horzelzaak, de 57-jarige landbouwer A. V. uit Ka- pelle, was op 19 iuni j.l. wel in over treding tegen de runderhorzelwet, toen ambtenaren op enkele van zijn dertien runderen larven aantroffen. In april had V. zijn dieren voor het laatst behandeld en ze vervolgens in de wei gedaan. Hij gaf ter zitting toe_, dat hij zijn vee tussen april en juni zeker nog eenmaal had moeten be handelen. Mr. Moolenburgh wees de landbouwer er op, dat er van de drie uitgevoerde wassingen twee nutteloos geweest waren, daar die waren uitge voerd in de stal, terwijl een behande ling alleen in de open lucht nut af werpt, aldus het betoog van dokter Grootenhuis. Mr. Lebret constateerde hier toch wel 'n duidelijke overtreding en eiste een boete van f 30 subs 6 dagen hechtenis. Ook de kantonrechter was van de schuld overtuigd en vonniste met f 20 subs. 10 dagen. Op een vraag van mr. Moolenburgh deelde de heer Grooten huis nog mee, dat moeilijk is vast te stellen, in hoeverre de horzellarven verdwijnen, hoewel er de laatste jaren toch minder gevallen zyn dan vroe ger. Veehouders dienen attent te zijn Dokter Grootenhuis verklaarde in een medische uiteenzetting, dat de runderen gewassen of ingewreven moeten worden met een daartoe ver strekte zalf. De eerste wassing moet geschieden voordat de dieren de wei ingaan, de tweede vier A vyf weken later en zo nodig moet nog een derde behandeling geschieden. Bij de eerste wassing verschrompelen de bereik bare larven, terwijl de niet-bereikbare nog tot wasdom kunnen komen. Bij de tweede wassing zullen in de mees te gevallen deze rijpe larven vernie tigd worden. Niettegenstaande een goede behandeling kan het voorko men, dat er nog bulten met levende horzellarven op de dierenhuid aan wezig zijn. De landbouwer J. de J. uit 's-Heer Arendskerke, de eerste gedagvaar de. verklaarde, dat hij een in maart gekocht rund, dat dergelij ke bulten vertoonde, tweemaal ge wassen had. Toch waren er later horzellarven geconstateerd. De J. voerde verder aan, dat hij immer de uiterste zorg aan zijn dieren besteedt, zodat hij de aanwezig heid van larven moeilijk heeft kun nen voorkomen. De ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, vroeg vrij spraak, daar hij er van overtuigd was, dat De J. had voldaan aan zyn verplichtingen. By afwezig heid van schuld ontsloeg de kan tonrechter verdachte van alle rechtsvervolging. Ook de landbouwer C. M. K. uit Kruiningen, momenteel verblijvend in het ziekenhuis te Den Helder, werd ontslagen van alle rechtsvervolging, omdat hij op voldoende wijze had aan getoond, de verplichtingen ten aan zien der bestrijding van de horzellarve te hebben opgevolgd. Bij één der run deren van de landbouwer H. P. G. te Kapelle (75 jaar) had een ambtenaar der inspectie der veeartsenykundige dienst eveneens bulten met levende larven opgemerkt. Volgens G. was dit dier een „nakomer" en verder had hij speciaal gewacht tot 24 mei, om zijn dieren in de wei te brengen, zodat hij aan zijn verplichtingen tot wassing kon voldoen. Verdachte was er verder van overtuigd, dat hy voor dit feit land trouw gebleven en veel heeft liy in het belang van zowel Krab bendijke als de provincie gedaan. „Maar voor de studie van mijn kin deren twee studerende zoons is het van groot belang, dat ik wat meer in het centrum van het land ga wonen", aldus de heer Vader, die zich over zijn benoeming zeer verheugd toonde. De heer Vader werd 8 mei 1906 in Middelburg géboren en na zyn schoolopleiding werd hij in fe bruari 1927 volontair ter secreta rie van Westkapelle. In augustus 1929 ging hij als secretaris-ontvan ger naar Ritthem. In juni 1939 werd hij secretaris van Krabben dijke, later kwam daar ook het ontvangerschap bij. Op 16 maart 1947 volgde de benoeming van de Ier tot burgemeester. J. VADER uit Zeeland weg Botsing op rijksweg bij Kapelle-Biezelinge Op de rijksweg bij het kruispunt Eversdijkseweg te Biezeltnge zyn dinsdagavond omstreeks vijf uur twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een uit de richting Goes komende be stelauto, bestuurd door de heer W. V. uit Middelburg, wilde de Eversdijkse weg richting Biezelinge inslaan, doch op hetzelfde moment kwam uit de richting Kruiningen een personenauto aangereden, bestuurd door de heer A. I. K. uit Vlissingen. Op het moment dat V. de rijksweg wilde verlaten bots ten beiden auto's op elkaar. Per soonlijke ongelukken deden zich hier bij niet voor, maar de beide auto's lie pen belangrijke materiële schade op. Naar de oorzaak van deze botsing wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Advertentie i Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Bennies 1 Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. By de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Rennies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en dro gisterij verkoopt men U Rennies graag. VANDAAG Middelburg Electro: „De barbier van Sevllla", (14 J.), 19 en 21.15 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren", 9— 23 uur. Vlissingen Alhambra: „De onvergete lijke melodie", (14 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „De witte non", (18 J.), 20 uur. Goes Grand: „La ronde", (18 j.) 20 u. Zaal Krijger: Bloemen- en vogelten toonstelling, 19.30—22 uur. Zaal Kruger: Bloemen en vogelten toonstelling 19,3022.00 uur. Middelburg. Electro: „De barbier van Sevllla", (14 j.) 19 en 21.15 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 9—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2