PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderhandelingen met Nasser van start; besprokene blijft geheim Resultaten woningtelling zijn voor Zeeland „illustratie" BILT INFORMATEUR SPRAK OPNIEUW MET MR. VAN SCHAIK Vandaag... RASSENSCHEIDING OP SCHOOL VAN CLINTON VERBODEN sept. 1956 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—.' „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; ZIerikzee, N. Bogerdstr. 2i. telef. 26. EGYPTE MILITAIR GEREED Loodsen nemen ontslag als er op 15 september geen oplossing is Om twee minuten over elf zijn gisterochtend de besprekingen tus sen president Nasser van Egypte en de vijflanden-commissie onder leiding van de Australische premier Menzies in Cairo begonnen. Om streeks dezelfde tijd verklaarde de opperbevelhebber van de Egypti sche strijdkrachten dat zijn mannen „strategisch stonden opgesteld" en dat Egypte klaar stond om aan elke eventualiteit het hoofd te bie den. Uit zeer betrouwbare bron in Cairo wordt vernomen, dat alle niet- Egyptische Suezloodsen gisteren hun ontslag zouden aanbieden. Dat ontslag zou op 15 september ingaan. De ambassadeurs en zaakgelastigden van de Arabische landen in Parijs hebben maandagochtend hun opwachting gemaakt bij de Egyp tische ambassadeur in deze stad. Zij kwamen hem nogmaals de verze kering geven, dat Egypte op de solidariteit van hun landen kan reke nen in het conflict óm het Suez-kanaal. Om vijf uur in de middag volgde in Cairo een tweede bespreking van de commissie met Nasser. Beide malen waren er uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om de veiligheid van de onderhandelaars, de Australiër Menzies, de Ameri kaan Loy Henderson, de Zweed Os- ten Unden en de vertegenwoordi gers van Perzië en Ethiopië te ver zekeren. Tijdens de eerste bespreking kwa men slechts formele zaken aan de orde. Het tweede gesprek, dat één uur en twintig minuten duurde, bete kende het begin van de onderhande lingen over het kanaal zelf. Menzies heeft medegedeeld, dat niet na ieder onderhoud een verklaring zal worden uitgegeven over wat besproken ls, om dat men de onderhandelingen in een rustige en ongedwongen sfeer wenst te voeren. Het plan van Dulles waar over Nasser zijn „veto" in feite reeds heeft uitgesproken werd hem gisteren door Menzies voorgelegd. Na de tweede (geheime) bijeen komst kwam Menzies glimlachend naar buiten. Hij weigerde iets an- Onderhandelingen tussen Sowjet-Unie en Ceylon In een maandag gepubliceerd com munique over dè onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en Ceylon wordt meegedeeld, dat de delegaties die de onderhandelingen hebben ge voerd, haar respectieve regeringen zullen aanbevelen tot uitwisseling van ambassadeurs over te gaan. Bovendien is besloten, dat de Sow jet-Unie hulp zal verlenen voor de economische ontwikkeling van Cey lon. Abdoel Andi Azis vrij De voormalige legerkapitein Ab doel Andi Azis is ontslagen uit de militaire gevangenis van midden-Ja- va. Hij heeft zes jaa van de veer tien waartoe hij was veroordeeld uit gezeten. In 1950 heeft een militair tribunaal hem schuldig bevonden aan het leiden van een gewapende op stand tegen de republiek Indonesië. Hij was in april wegens het leiden van een militaire opstand op Makas sar gearresteerd. In 1953 werd hij veroordeeld. Deze tele foto geeft een beeld H van de aankomst van Menzies en de begroeting door Nasser i= V.l.n.r. Robert Menzies, de Egyptische majoor Aly Sabry Malimoed Yoe Nisdirecteur s van de door Nasser ingestelde Suez-kanaal-autoriieit en pre- sident Nasser, die zijn Austra- M lische gast de hand drukt. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ders mee te delen, dan dat het vol gende gesprek heden om zes uur zal plaatsvinden. Een medewerker van Menzies heeft medegedeeld, dat deze na afloop van de bespre kingen naar Londen zal gaan om aan de Britse minister Selwyn Lloyd rapport uit te brengen. Dat rapport zal vervolgens aan alle deelnemers van de Londense con ferentie worden gezonden. De ontslagaanvrage van de niet- Egyptische loodsen zou definitief wor den, indien voor 15 september geen oplossing voor het Suez-probleem is gevonden. De voorlopige ontslagaan vragen zouden zijn bedoeld als een waarschuwing aan de Egyptische re gering. De Egyptische regering heeft giste ren bekend gemaakt, dat dertig per sonen zijn gearresteerd, die allen iets te maken zouden hebben met de zaak van de Engelsman Swinburn, die enige dagen geleden werd aangehou den en die men beschuldigt van spi onage voor Engeland. De Britse luchtmaarschalk sir Claude Polly, die zondag het comman do over de Britse strijdmacht in het Midden-Oosten heeft overgedragen aan luchtmaarschalk Patch, heeft be sloten toch nog op zijn post te blij ven in verband met de Suez-crisis. Sedert twee weken liggen intussen twee Nederlandse baggermolens met hulpmaterieel en de sleepboten Tyne en Humber bij Port Said te wachten, tot men toestemming zal krijgen naar Nederland te vertrekken. Iedere dag wachten kost de Nederlandse maat schappij 16.000. Alle tot nu toe in gediende verzoeken hebben slechts ne gatief resultaat gehad. r-\ Egypte laat de tanden z<en Zo dreigend zag een Egyptisch poli tieman er uit tijdens de training voor straatgevechten, die eenheden van het Egyptische politiekorps op het ogenblik in Cairo ontvangen in ver band met de spanning rondom, het door Nasser genaast Suez-kanaal. Wachten is op gouverneur Van Tilburg (Van onze parlementaire redacteur) De toestand aan het formatiefront is niet merkbaar veranderd. Het wachten is in de eerste plaats op het resultaat van de bespreking tussen prof. De Gaay Fortman en gouver neur Van Tilburg. Een tweede vraag is of de heer Van Tilburg mocht hy er voor voelen de voorstellen van de In formateur te aanvaarden, al of niet bij de kamerfractie van de Party van de Arbeid te rade zal gaan en zo ia welke adviezen hij daar krygen en of hy er zich aan houden zal. Na het bereiken van overeenstem ming tussen de heren De Gaay Fort man en Van Tilburg kunnen de kan didaat-ministers, die de informateur op zijn lijstje heeft staan, worden aangezocht. Vermoedelyk zal elk van hen dan met de kamerfractie van zijn partij willen overleggen waarby ui teraard het altijd nog geheime pro gram ter sprake zal komen. Zelfs wanneer dit alles precies vol gens het tijdschema wordt afge werkt, kan het resultaat er van eerst tegen het einde van de week bekend zijn. En zouden inderdaad alle be trokken personen hun partyen tot overeenstemming doen komep dan is het niet uitgesloten, datNederland in de loop van de volgende week ein delijk een nieuw kabinet krijgt. Maar tussen nu en volgende week ligt een lange weg vol voetangels en klem men en met een haag van vraagte kens langs de kant. Het A.N.P. deelt nog mede, dat de informateur maandagmiddag een on derhoud van een .uur heeft gehad met mr. J. Cramer, commissaris der ko ningin in Drente. Des morgens bracht de informauteur opnieuw een bezoek aan mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat en lid van de Raad van Sta te. Van de KL.M. vernamen wjj, dat 't vliegtuig, dat de heer Van Tilburg naar Nederland brengt, pas omstreeks half vier in de afgelopen nacht ver wacht werd. is het 450 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse hu- manistisehe geleerde Deside- rius Erasmus te Turijn de graad van doctor in de theologie ver- wierf. ..„..draagt vice-admiraal F. T. Burghard aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" in de Nieuwe Haven van Den Helder zijn functie van bevelhebber der m zeestrijdkrachten over aan vi- ce-admiraal H. H. L. Pröpper p en zijn functie van commandant zeemacht Nederland aan schout p -by-nacht G. B. Fortuyn (com- mandant van Hr. Ms. kruiser M „De Zeven Provinciën"), welke plechtigheid zal worden opge- luisterd door de in ceremonieel p tenue gestoken Marinierskapel en een ere-detachement. immuunminmum BLIK OP DE TOEKOMST Herberekening van het tekort kan reeds nu gebeuren In de Prov. Zeeuwse Crt. is reeds enige keren opgemerkt dat de woning telling geen onverdeeld succes is geworden. Ais voorbeelden werden ge noemd Vlissingen met een zgn. woningtekort van 21, terwyl er op het feit werd gewezen dat 42 dorpen een overschot vertoonden van 477 wonin gen, ondanks 478 gevallen van samenwoning! Bovendien ligt, het gemiddel de aantal zielen per woning (4.30) altyd nog gunstiger dan in 1930 (4.35). Toch zou 't onjuist zyn de uitkomsten als geheel onbruikbaar ter zyde te letreen. Maar men moet hen dan slechts als illustratie gebruiken van wat wij uit anderen hoofde weten. Wanneer die illustraties inderdaad iets onderlij nen is de situatie duidelijk en in zekere zin bewezen. Spreken zij onze ken nis tegen dan zijn wij verplicht nader te onderzoeken of er iets aan onze kennis of wellicht aan de woning-statistieken mankeert. Het is mogelijk reeds nu deze methode toe te passen. Op ons verzoek heeft de di recteur van het E.T.I. voor Zee land, drs. M. C. Verburg, een beschouwing gewijd over Zee land en de uitkomsten van de woningtelling. Deze beschou wing treft men in nevenstaand artikel aan. In de eerste plaats het totale wo ningtekort voor Zeeland. Dit be draagt zoals bekend statistisch 2596. Dit cijfer bestaat enerzijds uit 'n te kort in de tekortgemeenten van 2809 en uit 'n overschot in de overschotje- bieden van 213 woningen. Afgezien van de onwaarschijnlijkheid van het laatste verschijnsel zijn deze 213 wo ningen niet over te boeken naar te kortgemeenten. Zo gezien moeten wij dus in eerste instantie uitgaan van een Zeeuws tekort van 2809 woningen. Voor de andere gewesten is deze ver tekening te verwaarlozen, omdat daar de woningoverschotten tezamen slechts 264 bedragen. Een tweede ver tekening geven de noodwoningen (in clusief noodboerderijen) en de „overi ge bewoonde andere ruimten", waar onder o.m. de krotten vallen. Voor de krotten e.a. ligt Zeeland het laagst met 590 stuks. Dit stemt niet overeen mét onze reputatie, maar voor de tel ling is dit niet belangrijk, daar deze categorie toch niet in de woningvoor raad is begrepen en de tekorten er dus niet mee zyn verminderd. Anders ligt het met de noodwonin gen e.a. waar Zeeland met 1783 een oneervolle vierde plaats Inneemt, ter wijl b.v. de drie noordeiyke provincies samen er slechts 615 hebben. In ver houding tot de totale woningvoorraad is het aantal zelfs alleen in Zeeland belangryk, n.l. 2 1/3 Voor de ande re provincies kunnen wy dit eyfer in de meeste gevallen verwaarlozen. Dit betekent dat inclusief de noodwonin gen het Zeeuwse tekort 6 (of 4592 woningen) bedraagt (Groningen 6 Friesland 4 en niet 4 zoals is opgegeven. Dit betekent tevens dat voor het dekken van de inhaalbehoef- te ook voor deze woningen een sche ma moet worden opgesteld. Sommi ge noodwoningen zullen nog geruime tyd mee kunnen, maar andere zoals te Vlissingen en Westkapelle dienen snel te worden vervangen. Aldus komen wij aan een tweede punt. Voer vele gemeenten ligt de ver klaring der geringe tekorten c.q. der overschotten in de aanwezigheid van het grote aantal noodwoningen e.a. Wij geven hieronder de belangrijkste gevallen: Aardenburg overschot 1; (Vervolg op pag. 7) ZAAK KWAM VOOR DE RECHTER Rustige maandag na woelige zondag in Amerikaanse stad Het hoge gerechtshof van de Ame rikaanse staat Tennessee heeft maan dag een poging om op juridische gron den de opheffing van de rassenschei ding op de middelbare school van Clinton te verhinderen, afgewezen. De „Federatie van Tennessee voor constitutioneel bewind", een vereni ging, die vóór rassenscheiding is, had het hof gevraagd te bepalen, dat de directeur van de middelbare school van Clinton niet de bevoegdheid be zat om de 12 negerkinderen, waarom de strijd is begonnen, toe te laten. Voorts verklaarde de federatie, dat de schoolfunctionarissen niet het recht hebben staatsfondsen die aan scholen met rassenscheiding waren toegewe- Politie trad krachtig op tegen oproerige jongelui Jazz-concerf in Utrecht afgebroken, zaal door „sterke arm" ontruimd Een jazzconcert heeft zaterdag avond in Tivoli in Utrecht een onty- dig einde gevonden door het ingrypen van de politie. Er was een „wasbord nummer" aan gekondigd, dat echter op aanraden van de Tivoli-directie door de band leider van het programma was ge schrapt. Toen dit werd bekend ge. maakt, volgden heftige protesten uit de zaal. Velen van de jeugdige 1500 jazz-enthousiastelingen uitten hun misnoegen op luidruchtige en voor de inventaris gevaarlyke wijze. De poli tie moest ingrypen. De uitvoering van het besluit tot ontruiming van de zaal door zes aan wezige politiemannen stuitte echter op grote moeilykheden. Driekwart van de aanwezigen gaf aan,het bevel geen gehoor. De politie werd met 14 agenten versterkt en met krachtige hand werd opgetreden. Ook toen de bezoekers de deur uitgeloodst waren bleef het rumoerig. Enkele Tivolirui- ten sneuvelden en rake klappen wer den uitgedeeld. Pas nadat twee radio wagens op de driehonderd samen scholende jongelui waren ingereden, konden deze worden verspreid en keerde-de rust in de omgeving terug. Weer Sowjet-atoomproef De Sowjet-Unie heeft zondag, voor de derde maal binnen veertien dagen, een atoomproef genomen in Siberië, zo heeft de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, Strauss, maandag in Washington Be kendgemaakt. Dé ontploffing was even zwaar als die van 24 en 30 au gustus, die in hetzelfde gebied te weeg gebracht werden. Mr. Van Heuven Goedhart postuum onderscheiden De weduwe van mr, G. J. van Heu ven Goedhart, de op 8 juli overleden Nederlandse Hoge Commissaris van de Ver. Naties voor de vluchtelingen, heeft maandag in Genève de Nansen- medaille in ontvangst genomen, die postuum aan haar man is toegekend wegens zijn grote verdiensten op het gebied van de vluchtelingenhulp. De onderscheiding is genoemd" naar Fridtjof Nansen, de Noorse geleerde en poolreiziger, die na de eerste we reldoorlog de eerste Hoge Commissa ris van de Volkenbond voor de Vluchtelingen was. Zwitser Emil Arnold zegt het communisme vaarwel De hoofdredacteur van de Zwitserse communistische „Vorwaerts", Emile Arnold is afgetreden en heeft zijn partij verlaten. Arnold verlaat de partij en de „Vorwaerts" met een lange brief, waarin hij verklaart dat de commu nistische partij volhardt in een ver ouderd en ondemocratisch radicalis me, dat de eenheid van alle werkers onmogelijk maakt. Het communisme moge in het ver leden zijm betekenis hebben gehad, toen sociale vooruitgang slechts be reikt kon worden in een hevige wors teling, doch die tijden zijn voorbij, zo schrijft Arnold. In Grosse aan de Franse Rivièra worden Felix Roux (links) en Jean Marie Vaisset (midden) onder ver. denking van brandstichting in de bossen rondom, Grosse, in arrest ge- houden en strenc verhoord. De bran den hebben vele honderden hectaren bos in een van de mooiste streken van Frankrijk vernield. zen, te gebruiken voor scholen zonder rassenscheiding. Het gerechtshof, dat binnen vijf minuten tot een uitspraak kwam. ver klaarde, dat de kwestie „volledig uit gesloten" is door het besluit van het opperste gerechtshof van de Ver. Sta ten, dat in het hele land rassenschei ding op openbare scholen buiten de wet stelde. Aan de zitting van het gerechtshof op maandag ging weer een spannen de zondag in Clinton vooraf. Leden van de nationale garde, met gasmas kers op en het geweer in de aanslag, moesten weer ongeveer 600 woelige demonstranten uiteendrijven. De garde had de uitdrukkelijke op dracht gekregen voorzichtig op te treden. Bij de eerste charge gingen dan ook de bajonetten van de kara bijnen. De demonstranten hadden het spe ciaal gemunt op auto's, waarin negers zaten. De inzittenden werden uitge jouwd. In één geval werd een lang zaam rijdende wagen door jeugdige heethoofden beschadigd. Toen een ne ger uit een bus stapte, schreeuwde men: „Get that nigger". Een fles vloog vlak langs de neger, die in dienst is van de Amerikaanse marine, aan scherven. Hij rende weg, maar werd door de joelende jongens nage zet. Hij werd ontzet door gardisten. Maandag, Labourday, was het rus tig in Clinton. Mr. Van Thiel: bevolking moet offers brengen De minister van maatschappelijk werk, mr. F. J. F. M. van Thiel heeft in de Ridderzaal in Den Haag maan dag het internationale Gezinscongres, dat tot 8 september wordt gehouden, officieel geopend. Als een der belangrijkste proble men, die het gezin raken noemde de bewindsman de woningnood in Neder land. Zyns inziens heeft de gehele bevolking de plicht in deze zaak en ter wille van de (jonge) landgenoten en in het belang van het algemeen volkswelzyn offers te brengen. De kerken en de maatschappelijke orga nisaties hebben de taak de bevolking op deze plicht te wijzen. H.K.H. prinses Beatrix heeft s M maandagochtend haar intrek H genomen in het perceel Rapen- P burg 1,5 te Leiden, waar zij gedurende haar studie aan de p Leidse universiteit zal verblij- p ven. De kroonprinses in de in- p gang van haar nieuwe woning iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiuiinl Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N.M.I. van gisteravond 7 uur luidden: Stockholm, onbewolkt, 20 gr. Oslo, onbewolkt. 20 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt, 21 gr. Aberdeen, regen, n gr. Londen, regenbui. 17 gr. Amsterdam, licht bewolkt. 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt. 17 gr. Parijs, regenbui. J8 gr. Bordeaux, licht bewolkt, 19 gr. Grenoble, licht bewolkt, 20 gr. Nice, half bewolkt, 25 gr. Berlijn, regen, 28 gr! Frankfort, zwaar bewolkt. 16 gr. München, zwaar bewolkt, 20 gr. Zürich, half bewolkt, 14 gr. Genève. onbewolkt, 19 gr! Locarno, regenbui, 21 gr. Wenen, half bewolkt, 32 gr. Innsbruck, regenbui, 27 gr! Rome, onbewolkt, 34 gr. Ajaccio, half bewolkt. 21 gr! Mallorca. licht bewolkt, 26 gr. DE VERWACHT... ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. In de ochtend plaatselijk mist. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. Over wegend matige wind tussen zuid en west. ZON EN MAAN 5 september. Zon op 6.00 onder 19.20 Maan op 6.59 onder 19.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1