Negen demissionaire ministers zijn lid van Tweede Kamer Mère Brazier - het idool van de lekkerbekken en fijnproevers .VRIJHEID VAN GEWETEN IS ERNSTIG IN GEVAAR GEBRACHT" SPORT EN WEDSTRIJDEN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESLISSING VOOR 3 OKTOBER A.S.. Vereniging van beide functies mag slechts drie maanden duren (Van onze parlementaire redacteur.) Op 13 juni j.l., toen het Nederlandse volk naar de stembus werd ge roepen, koos het ook enige ministers van het kabinet-Drees tot leden van de Tweede Kamer. Deze eer viel te beurt aan mr. J. Algera, minis ter van Verkeer en Waterstaat; mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; dr. W. Drees, minister-presi dent en minister van Algemene Zaken; mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille, verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken; S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Vissery en Voedsel voorziening; ir. C. Staf, minister van Oorlog en van Marine; J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid; mr. F. J. F. M. van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk en prof. dr. J. Zylsfcra, minister van Economische Zaken. Deze negen excellenties zullen op 3 oktober a.s. hun installatie had plaats op 3 juli j.l. drie maanden lang tegelijk minister en Ka merlid zijn. Dat mag, maar daarna moeten zij kiezen of delen, want in Nederland kan men niet tegelijk Kamerlid en minister zijn. Evenmin als men tegelijk lid kan zijn van de Eerste en van de Tweede Kamer. Artikel 106 van de Grondwet foe- gaalt o.m.: „Een lid van de Staten- eneraal kan niet tegelijkertijd zijn minister, vice-president of lid van de Raad van State, president, vice-presi dent of lid van of procureur-generaal of advocaat-generaal bij dé Hoge Raad, noch president of lid van de Algemene Rekenkamer, noch com missaris des Konings in een provin cie. Nochtans kan een minister, bij een verkiezing tot lid der Staten-Gene- raal gekozen, ten hoogste drie maan den na zijn toelating als lid het ambt van minister en het lidmaatschap der Staten-Generaal verenigen". Het ambt van minister is bij de herziening van 1938 in artikel 106 van de Grondwet opgenomen. Vóór die tijd kon men dus tegelijk Kamer lid en minister zijn. Doch het was toen reeds lang ongebruikelijk, dat een minister lid van één der Kamers bleef. Voor het laatst kwam dit voor in 1897. De minister van Binnenland se Zaken, mr. H. Goeman Borgesius en de minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, ir. C. Lely, in het ministerie-Pierson, handhaafden, toen zij het ministerschap aanvaardden, het Kamerlidmaatschap. De vereniging van beide func ties die in Engeland zelfs noodzakelijk is, omdat een minis ter anders niet in het parlement zou kunnen spreken is wel ver dedigd met het argument, dat zij een goede werking van het parle- 1 mentaire stelsel bevordert. Be langrijker achtte men echter in 1938 Dij de herziening der Grond wet het beginsel, dat er „dualis me" behoort te zijn van regering en parlement. Men legde vast, wat al lang gewoonte was. zodat sinds 1938 een tot minister benoemd lid van het parlement verplicht is zijn mandaat als Kamerlid neer te leg gen of af te zien van het minister schap. Drie maanden. Aangezien bij een verkiezing voor de Tweede Kamer veelal zittende mi nisters worden gekozen en omgekeerd Kamerleden menigmaal een minis tersportefeuille wordt aangeboden, moest wel de bepaling in de Grond wet worden opgenomen, dat de func ties voor korte tijd verenigbaar zijn. Drie maanden vond men lang genoeg, omdat aangenomen werd, dat in die periode beslist kon worden, of men ae voorkeur gaf aan het Kamerlid maatschap of aan het ministerambt. Als de kabinetscrisis tot 3 oktober a.s. duurt, zullen de negen genoemde ministers dienen te kiezen. Zij staan dan echter voor een aantal onzekere factoren. Geeft een minister de voorkeur aan het ministerambt, dan kan hij dus niet langer Kamerlid zijn. Doch wie garandeert hem, dat hij in hèt nieuwe kabinet wordt opgenomen? Geschiedt dit niet, dan staat hij ge- £llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll£ Ook de jeugd ontbrak niet in M 1= het Prot. Chr. ziekenhuis Bethesdain Vlissingen, bij H de huldiging van de zusters s Blok en Kuypers. De meisjes pÊ Jo'tje Eshoxct en Ineke Boone ee boden nam,ens het comité p Vrienden van Bethesda" een fraai boeket rose anjers aan. (Foto P.Z.C.) heel buiten de parlementaire arena. Besluit een minister zijn Kamerlid maatschap te handhaven, dan moet hij definitief als minister aftreden. Hij kan dan dus zelfs geen demis sionair minister blijven. Wel heeft hij het voordeel, dat. hij, wanneer een herbenoeming tot minister achterwe ge blijft, vier jaar Kamerlid kan zijn, maar toch is de meest logische op lossing, dat de demissionaire minis ters hun Kamerlidmaatschap opzeg gen. Het huidige, demissionaire kabinet mist reeds twee bewindslieden, prof. Kernkamp, die enige tijd geleden overleden is en prof. Beel, die ont slag heeft genomen. Zouden nog meer demissionaire ministers verdwijnen, dan werden de overblijvenden wel bij zonder zwaar belast. Dat is dus een reden om wel minister en geen Ka merlid te blijven. Opschuif-systeem. Daar is nog een goede reden voor. Als een demissionaire minister niet in het kabinet terugkeert, heeft hg zyn Kamerlidmaatschap vrij spoedig te rug. Bij zijn bedanken als Kamerlid wordt zijn naam namelijk onder op de kandidatenlijst van zijn partij ge plaatst. Als een lid van de fractie zijner partij als Kamerlid bedankt, dan komt als zijn opvolger in aanmer king de kandidaat, die het hoogst op de lyst staat. Bedankt ook deze, dan de tweede en zo vervolgens, dan komt men tenslotte toch weer bij de per soon, die zijn Kamerlidmaatschap er aan gaf, omdat hij in 's lands belang demissionair minister wilde blijven, terecht. Om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn, verdient liet dus aanbeve ling dat de P.v.d.A.. de K.V.P., de A. R.P. en de C.H.U. zich nu reeds bera den over de procedure, die tot herbe noeming van de heren Mansholt, Cals, Algera, Staf en de vjjf andere tot Ka merlid gekozen demissionaire minis ters leidt. PROF. DR. G. QUISPEL: Bezwaarden oproep Synode in zake Nieuw-Guinea vergaderden Bezorgdheid over wat werd ge noemd „het te zeer aan een bepaalde politiek gebonden spreken der kerk kenmerkte zaterdagmiddag de woor den, die werden gesproken op de te Amsterdam gehouden bijeenkomst van een groot aantal leden van de N. H. kerk, die zich bezwaard voelen door de oproep van de Generale Sy node dier kerk tot bezinning inzake Nieuw-Guinea. Het moderamen van de Generale Synode was uitgenodigd voor deze bijeenkomst, die werd ge- houdën door het „landelijk comité be zwaarden oproep synode", en onder leiding stond van de voorzitter van dit comité, mr. J. W. de Jong van Schouwenburg. Het moderamen heeft de uitnodiging echter niet aanvaard. Mr. de Jong van Schouwenburg stel de in zijn openingswoord de vraag waarom het advies van de classes niet was ingewonnen voordat de oproep werd opgesteld. Bewogen was het betoog van prof. dr. G. Quispel uit Utrecht, die als Afscheid mej. dr. N. A. Bruining van V.P.R.O. Zaterdagmiddag nam in één der villa's van de V.P.R.O., temidden van een schare van omroepfunctionaris- sen en haar vrienden, mej. dr. N. A. Bruining afscheid als voorzitster van de V.P.R.O. Zoals bekend werd mej. Bruining tijdens de viering van het 30-jarig bestaan van de V.P.R.O. op 21 mei j.l. te Rotterdam tot ere-voor- zitster uitgeroepen. Als grondslag voor het Nicolette Bruiningfonds voor culturele en cha ritatieve doeleinden ,bood de nieuwe voorzitter van de V.P.R.O., dr. De Ko ning, mej. Bruining een bedrag van f 75.236 aan, tussen 21 mei en dit mo ment door de luisteraars bijeenge bracht. Een Japanse parelvisser heeft ten noorden van Australië een parel met een doorsnede van meer dan 25 mm opge haald. Het gewicht is 16 karaat. Vermoe delijk is het op twee na de grootste parel die ooit gevonden is. zijn mening uitsprak dat de vrijheid van geweten door de oproep van dé Synode ernstig in gevaar is gebracht. De Synode, met religieus gezag be kleed, heeft zich niet ontzien dit ge zag aan te wenden om een bepaalde politieke visie de gemeente op te dringen. Zij heeft datgene gedaan, wat zij vroeger de opstellers van het bis schoppelijk mandement heeft verwe ten. Prof. Quispel noemde de oproep een stuk natuurlijke theologie, niet gegrond op de Heilige Schrift en niet in overeenstemming met het belijden der vaderen, doch gestoeld op een zeer aanvechtbare visie op de situa tie in het Verre Oosten. Dr. A. F. N. Lekkerkerken, N. H. predikant, hield een beschouwing over de wegen en grenzen van de po litieke prediking. Prof. dr. J. Prins uit Leiden hield een toespraak waarin hij betoogde dat de Ned. Herv. Synode met het uit geven van de oproep de Nederlandse zaak ernstig afbreuk heeft gedaan, en gedemonstreerd heeft niet te be seffen dat de leefbaarheid van het bestaan voor Nederland en geheel West-Europa afhangt van een zo rechtvaardig mogelijke ontwikkeling in de betrekkingen met het Verre Oosten. Ds. J. C. Koningsberger, Ned. Herv. predikant, sprak een slotwoord. Abdoelgani naar Moskou De Indonesische minister van buiten landse zaken. Roesian Abdoelgani, is zaterdagmorgen naar Moskou vertrok ken waar hij zich bij president Soe- karno zal voegen. Abdoelgani is door een speciaie commissie van het kabi net vrijgesproken van de beschuldi ging, betrokken te zijn geweest bij een corruptie-schandaal. Soekarno brengt een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie. Arabieren willen ontslag van generaal Burns Volgens een bericht van het semi- officiële persagentschap voor het Midden-Oosten zullen de Arabische landen aan Hammarskjöld, secretaris generaal van de UNO verzoeken om generaal E. L. M. Burns, die de su pervisie van de Israëlisch-Arabische wapenstilstandscommissie heeft, van zijn post te ontheffen. Een officiële Syrische zegsman heeft verklaard dat Egypte, Syrië, de Liba non en Jordanië een gezamenlijke eis overwegen op grond van het feit dat' Burns „vooringenomen is voor Israël". Het Nederlandse loodswezen s te Vlissingen heeft een spile- splinternieuw betonningsvaar- tuig, de „Frans Naerebout". n Zaterdagmorgen omstreeks tien uur meerde het in Gro- ningen gebouwde schip in de e= Vlissingse binnenhaven. 1 (Foto P.Z.C.) i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii S. Koster hoofdredacteur van Haarlems Dagblad Met ingang van 1 oktober zal de heer Simon Koster als hoofdredacteur optreden van Haarlems Dagblad, Op rechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant. Hij wordt daarmee opvolger in deze functie van de heer Robert W. P. Peereboom, die in mei j.l. is overleden. De heer Koster was gedurende de jaren 1927 tot 1940 cor respondent en filmcriticus van de Nieuwe Rotterdamsche Courant ach tereenvolgens in Berlijn, Londen en de Ver. Staten. Van 1943 tot 1953 vervul de hij de functie van directeur van het persbureau A.N.P.-Aneta in de Vei-enigde Staten. In 1953 keerde hij naar ons land terug om redacteur voor Europese zaken te worden van het Algemeen Nederlandsch Persbu reau „A.N.P.". welke functie hij einde van deze maand vaarwel zegt om de hoofdredactie van de bladen in Haar lem en IJmuiden op zich te nemen. Hij is schrijver van een aantal romans, toneelstukken en filmscenario's. De heer Jos. L. Lodewijks, die geruime tijd de hoofdredactionele functie heeft waargenomen en voordien chef der redactie was, zal, eveneens met in gang van oktober a.s„ als adjunct- hoofdredacteur optreden. Noren waarschuwen Russen Zaterdag heeft Noorwegen Rusland gewaarschuwd tegen herhaalde schen ding van Noorse territoriale wateren door Russische vissersschepen. Tege lijkertijd heeft de Noorse marine haar aantal patrouillevaartuigen in de Arc tische zeeën versterkt. Russische plannen op kernenergie-gebied De Sowjet-Russische geleei'de V. S. Emelianow, die deel heeft uitgemaakt der Sowjet-delegatie naar de in 1955 in Genève gehóuden internationale bijeenkomst, waarop de aanwending van kernenergie voor vreedzame doel einden werd besproken, heeft vrijdag te New-York voor de radio-omroep der Verenigde Naties verklaard, dat de Sowjet-Unie in 1958 in het Pool gebied de eerste, door kernenergie voortgedreven ïjsbreker, in gebruik zal nemen. Hij zei ook dat overwogen wordt in bepaalde gebieden in Europees Rusland, waar geen steenkolen wor den gedolven, elektriciteit door mid del van kernenergie op te wekken. E.M.M. hield regionale atletiekwedstrijden Zeeuws record op de 4 x 800 meter jongens A De Middelburgse atletiekvereni ging E.M.M. hield zaterdagmiddag op het gemeentelijk sportterrein re gionale atletiekwedstrijden. Er wa ren slechts 35 deelnemers en de pu blieke belangstelling was gering. Toch waren deze wedstrijden 't aan zien volkomen waard. Een viertal E.M.M.-atleten, Kas Mulder, Gabe Woudstra, Ad Bouwens en Rini Mondeel, zorgden voor een U.T.S. voor de confectie- industrie in Den Bosch Op 1 oktober aanstaande zal de r.-k. uitgebreide technische^ school voor de confectie-industrie in 's-Her- togenbosch haar poorten openstellen voor de eerste leerlingen. De confectie-industrie neemt in Nederland een zeer belangrijke plaats in: 63.500 personen zijn werk zaam in deze tak van nijverheid. De moderne opvattingen omtrent het personeelsbeleid hebben een sterke behoefte doen ontstaan aan leiding gevend personeel. De U.T.S. in Den Bosch zal zich bezighouden met de opleiding van lager kaderpersoneel. Het leerplan voor de tweejarige op leiding aan deze school is volledig af gestemd op het doel van het onder wijs, dat de grondslag legt voor de theoretisch-technische en praktische kennis, die nodig zijn voor het kun nen bekleden van de lagere kader functies. In het bijzonder wordt ge streefd naar het opleiden van men sen met persoonlijkheid, die leiding zullen kunnen geven en die de juiste sociale instelling bezitten. Voor de lessen zijn de beste leer krachten aan het instituut verbon den. Tot de school kunnen voorlopig alleen meisjes worden toegelaten. Ze moeten vijftien jaar oud zijn en met goed gevolg twee jaar H.B.S. of gymnasium, drie jaar U.L.O. of M.M. S. of vier jaar huishoudonderwijs hebben genoten. Voor de meisjes, die de U.T.S. heb ben gevolgd openen zich aantrekke lijke perspectieven. Zij krijgen in de bedrijven interessante, leidinggeven de functies. Secretariaat van prinses Beatrix in Den Haag De particuliere secretaresse van prinses Beatrix deelt mede, dat het secretariaat van de prinses gevestigd is Noordeinde 63 te Den Haag. EEN MAHARADJA DONG NAAR HAAR GUNST In Amerika zou ze 150.000 dollar per jaar kunnen verdienen De 58-jarige Frangaise Eugenie Brazier, door de fijnproevers Mère Brazier genoemd, die 10 km buiten Lyon op de berg Luere een restau rant bezit, is ongetwijfeld de beroemdste kokkin ter wereld. In elke reisgids staan bij de naam en 't restaurant van Mére Brazier drie ster retjes, een eer, die tot nu toe behalve aan Eugene Brazier alleen nog maar ten deel viel aan de beroemde koks Point en Dumaine. En dit feit verdient nog meer de aandacht omdat er in vergelijking tot de mannelijke collega's maar weinig beroemde vrouwennamen zijn op het gebied van de gastronomie. Hoewel het restaurant op de 680 meter hoge berg maar moeilijk be reikbaar is, vindt men er altijd prominente gasten nit de hele wereld, die gekomen zijn om nn eindelijk eens al die heerlijke dingen te proe ven, voor welker bereiding alleen Moeder Brazier de recepten en de geheimen kent. Na het eten krijgt Mère Brazier dan vaak de meest verleidelijke aanbiedingen; kortgeleden bijvoor beeld at de directeur van het Wal dorf Astoria hotel in New York bij baar en hij was enthousiast: „Wan neer u mijn aanbod aanneemt en de leiding over wilt nemen van mijn restaurant in New York, dan be taal ik u een jaarsalaris van 150.000 dollar. Heel Amerika zal bij u komen eten!" Maar Eugenie Brazier be dankte ze is al twintig jaar lang aan dergelijke aanbiedingen gewend. Onlangs at een maharadja bg haar. Bij het dessert liet hij de beroemde kokkin aan zich voorstellen: „Uw menu heeft mijn hart veroverd. Wan neer u regelmatig mrjn maaltijden zoudt willen toebereiden dan ben ik bereid, u en uw personeel mee te ne men naar mijn land. U zult daar de beschikking hebben over allerlei exo tische kruiden en specerijen en u mag uw salaris zelf bepalen!" Maar ook dit voorstel bereikte niet ni^r dan een glimlach van Mère Brazier, want om niets ter wereld zou zij haar eigen restaurant willen verlaten, dat zij met veel moeite en hard werken heeft opgebouwd. Zwijnenhoedster De beroemdste kokkin ter wereld komt uit een klein boerengezin. Toen ze tien jaar was, moest Eugenie voor andere mensen zwij nen en ganzen hoeden; ze had vaak honger en toen al nam het meisje zich vast voor. dat ze er voor zou zorgen, in de toe komst nooit honger te moeten lij den. Enige tijd later kwam Eugenie in dienst bij madame Fïllioux in Lyon, de bekendste kokkin in die tijd. Toen madame Fillioux irizag dat haar leer ling meer verstand van de kookkunst begon te krijgen, dan zijzelf, zette ze haar de deur uit. Maar Eugenie ging niet bij de pakken neerzitten. Ze tel de haar spaargeld en opende haar eigen restaurant. Naarmate het succes van Moeder Brazier steeg, stegen ook de prijzen in haar restaurant en het vroeger zo arme boerenmeisje kan zich tegen woordig met trots een rjjke vrouw noemen. Zeeuws record op de 4 x 800 meter jongens A. De beste tijd op dit num mer, waarvoor tot nu toe geen re cord bestond, was 9 min. 55 sec., die ook op naam stond van een E.M.M.- ploeg. Zaterdag werd een tijd van 9 min. 16,2 sec. gemaakt. De 100 yards leverde een overwin ning voor Kas Mulder op, die een tijd van 10,9 sec. noteerde. J. Sinke van A.V. '56 werd goede tweede met 11 sec. Op de 800 meter heren gaf Sin ke, A. Bostelaar (Zeeland Sport) geen schijn van kans. Zijn tijd be droeg 2 min. 15,1 sec. Bostelaar had precies 9 sec. meer nodig. W. v. d. Linden (Zeeland Sport) stootte bij de heren de kogel 11,08 me. ter ver. J. Johannisse van A.V. '56 was de sterkste bij het verspringen: 5,88 meter. N. van Bruggen van E. M. M. sprong bij de meisjes A 4,24 meter. Nederlandse zwemploeg voor Olympische Spelen Op voorstel van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond is door het Nederlandsche Olympisch Comité besloten de vol de zwemsters en waterpolo-spelers naar de Olympische Spelen te Mel bourne af te vaardigen: 100 meter vrije slag: Hettie Bal kenende, Cockie Gastelaars en Geer tje Wielema. 100 meter rugslag: Jo- pie van Alplien, Joke de Korte en Lenie de Nijs. 100 meter vlinderslag: Atie Voorbij. 200 meter schoolslag: Ada den Haan. Over de uitzending van een tweede schoolslagzwemster zal nog nader een beslissing worden genomen. 400 meter vrije slag: Het tie Balkenende en Mary Kok. 4 x 100 meter vrije slag estafette: Hettie Balkenende, Cockie Gastelaars en Geertje Wielema. Wie de vierde zwemster zal zijn, zal later beslist worden. Er gaat geen Nederlandse heren zwemploeg naar Australië. De 'waterpolo-spelers. die haar Melbourne zullen gaan zgn: Gerrit Bijlsma, Fred van Dorp, Max van Gelder, Ben Kniest, Harry Lamme, Nico Luchs, Wim Mosterd, Hans Muller, Frits Smol, Cees van der Tooren en Wim Waalewijn. De rust. waardoor het dorp Bieze- linge anders getypeerd wordtwerd zaterdagmiddag verstoord door het geschal van trompetten en door aan houdend tromgeroffel. Bet tamboer en pijperkorps .Jonge Kracht" her dacht het feit, dat het korps twintig jaar geleden als onderafdeling van de CJ3I.V. Jehova Nizzi" werd op gericht. Men had er nu een complete pijperdag van gemaakt, waaraan medewerking vjerd verleend door de zusterverenigingen ,Jong Excelsior en „Excelsior" uit Goes en Juliana" uitMiddelburg. Ruim tweehonderd geüniformeerde jongeren van de di verse korpsen, maakten na de ont vangst in het schoolgebouw om om streeks vier uur, door Biezelinge en Kapelle een rondwandeling. Om zeven uur 's avonds volgde nogmaals een mars door Biezelinge. Oorspronke lijk zouden op het Marktplein te Bie zelinge om acht uur concerten wor den gegeven door de verschillende korpsen, doch de weersgesteldheden waren van dien aard, dat een toe vlucht gezocht moest worden in de veulnghal. Na afloop van deze con certen volgde nog een gezamenlijke taptoewaarbij het aan belangstel ling evenmin ontbrak. Foto: een jeugdige pijper in actie. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5