Penalty-specialist Hengelo werd winnaar van revanche-toernooi Italianen veroverden drie titels KAMPIOEN RAPID JC VERLOOR AL DIRECT VAN ENSCHEDE ABE LENSTRA IN GROOTSER VORM DAN OOIT TEVOREN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 f ST RAF SCHOPPEN AAN DE LOPENDE BAND Vlissingen was de enige ploeg, die won en revanche nam ER IS GEEN REVANCHE genomen in het revanche-toernooi van de Ne derlandse amateurkampioenschappen, dat zondag in Vlissingen werd ver speeld! Want weer werd Hengelo winnaar, of kampioen zo men wil, weer werd R.F.C. tweede en weer werd Vlissingen derde. T.S.C., de vierde deel nemer eindigde op de vierde plaats. Bevredigend is deze uitslag echter niet. Daar kan een ieder het mee eens zijn als men weet, dat winnaar Hen gelo in feite geen enkele wedstrijd heeft gewonnen. In de voorronde speel den Vlissingen en Hengelo namelyk gelyk en pas na een groot aantal sensationele strafschoppen werden de Overijsselnaren triomfators. En ook in de finale, die ging tegen R.F.C., kwam Hengelo niet tot de zege, want het werd tenslotte, zelfs na tweemaal 7\/2 minuut verlenging, 33. Ook in dit geval moesten strafschoppen dus de beslissing brengen en weer bleek Hengelo bedreven in dit onderdeel van het voetbalspel. Dus werd Hengelo kampioen! Maar ook R.F.C. kan niet pronken met een gewonnen wedstryd. Want de Rotterdammers speelden in hun voorwedstryd gelyk tegen T.S.C. (32). Ook in dit geval brachten strafschoppen de beslissing. Vlissingen is de enige ploeg, die in dit jubileum-toernooi een wedstryd won; In de stryd om de derde en vierde plaats werd T.S.C. namelyk met 20 versla gen. En zo werd het toernooi toch nog een beetje een revanche-toernooi, want daarmee namen de Vlissingers revanche voor een aan het eind van de jongste competitie op eigen veld geleden nederlaag! Ondanks de wat onbevredigende uitslagen is dit toernooi, dat de „Zil veren Zeven Provinciën" als inzet had, toch voortreffelijk geweest. Er werd sportief gespeeld en er was, vooral van de zijde van Vlissingen en R.F.C. uitstekend technisch spel te genieten. Ook in dit toernooi is weer geble ken, dat Vlissingen momenteel ge noeg veelbelovende spelers heeft en dat de Scheldestedelingen zonder angst de nieuwe competitie kunnen beginnen. Piet Stroo, Henk de Nooy- er, Jantje de Nooyer, Joop Kleinjan en H. v. Wezel hebben talent genoeg om straks naast de geroutineerde spelers een goed elftal te vormen. Spinnewiel Voordat de wedstrijd Vlissingen Hengelo van stapel ging, kreeg Vlis singen van Hengelo een spinnewiel- in-miniatuur aangeboden. Nadat de wedstrijd tien minuten oud was, had Vlissingen bijna een voorsprong, toen doelman Koers, de keeper van het na tionale amateur-elftal, bij een schot van Kleinjan reeds gepasseerd was, maar back Scholten bracht op de lijn redding. Maar na vijftien minuten nam Vlissingen een verdiende voor sprong, toen Van der Schraaf een ffoede pass gaf naar Van Wezel, die nschoot. Nog werd de bal terugge slagen, maar de snelle Van aer Schraaf was er gauw bij en schoot raak (10). Na de rust was de stand spoedig gelijk. Reeds na vijf minuten passeerde linkshalf Terbeek doelman Baart na een schermutseling (11). Vooral in de laatste tien minuten had Vlissingen een grote veldmeerder- heid, maar de voorhoede had te veel kansen nodig om een doelpunt te ma ken, zodat de stand ongewijzigd bleef. Om tot een beslissing te komen liet men toen iedere speler een strafschop nemen. De eerste maal maakte Hen gelo uit elf strafschoppen acht doel punten. Reeds na acht penalties had ook Vlissingen acht doelpunten. Vlis singen had toen nog maar één treffer nodig uit drie strafschoppen. De laat ste drie schutters misten echter allen. Omdat de stand dus weer gelijk was, deed men het spelletje nog een keer over. Hengelo schoot toen tienmaal raak en reeds bij de achtste straf schop was Vlissingen een geslagen ploeg, want toen werd de tweede pe nalty gemist. Weer gelijk De wedstrijd R.F.C.T.S.C. was niet zo aantrekkelijk als die tussen Vlissingen en Hengelo. R.F.C. miste de ook in Vlissingen al bekende mid- voor De Heijdt, die momenteel gebles seerd is. Na tien minuten nam R.F.C. een voorsprong, toen linksbinnen Huxsloot een terugspringende bal voor de voeten kreeg en raak schoot. Maar vijf minuten later maakte rechtsbinnen Van Halderen de stand gelijk en linksbinnen Kop zorgde er zelfs voor, dat T.S.C. met. rust een Zondag werd in Vlissingen gestreden om de zilveren „Zeven Provinciën een trofeedie de inzet was van het revanche-toernooi van de Neder landse amateurkampioenscha/ppen. Dit is een spelmoment uit de finale partij tussen Hengelo en RFC. Kee per Verbrugh van RFC moet hoog opspringen om een aanval van de in het wit gestoken Hengelo-spelers onschadelijk te maken. (Foto P.Z.C.) ste tien minuten lukte het R.F.C. de gelijkmaker te scoren. Rechtsbuiten Scherpenhuizen zorgde hiervoor, toen doelman Baeten uit zyn doel was ge lopen. langdurige geschiedenis, omdat doel man Baeten dikwijls naar voren sprong voor geschoten werd. Vaak moest dan ook een strafschop over genomen worden. R.F.C. was nier de gelukkige. T ank-aanval T.S.C. speelde in de verliezerswed strijd tegen Vlissingen ver beneden zijn competitie-vorm. Bij Vlissingen daarentegen werd goed samenspel te zien gegeven. In de tiende minuut nam Vlissingen reeds een voorsprong, toen Pierre van der Schraaf in één van zijn bekende tank-aanvallen een korte solorush ondernam en ook de uitgelopen keeper geen kans gaf (10). Kleinjan kreeg vervolgens een voortreffelijke kans, maar gaf de bal door aan Weststrate, die buiten spel stond. Direct na de rust zig zagde Piet Weststrate, die deze dag weer uitstekend speelde, door de T.S.C.-defensie, maar schoot tegen de doelman aan. Tien minuten later was het echter toch raak. Dank zij een mistrap van de T.S.C.-spil kon Jan de Nooijer doorbreken en raak schie ten (20). Daarna was voornamelijk Vlissingen in de aanval, maar kansen werden niet meer benut. Eindstand dus 20. Sportieve daad Voor de finale-wedstrijd tussen R.F.C. en Hengelo verrichtte de heer J. W. Hupkes. directeur van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de", die de wisselprijs schonk, de af trap. De heer Hupkes had nog niet op de tribunes plaats genomen na zijn sportieve daad. toen rechtsbuiten Scherpenhuizen van R.F.C. al een korte rush achter de rug had en langs de meest&l imponerende, maar nu verbouwereerde doelman Koers in schoot (10). Tien minuten later was het weer raak, toen Scherpenhuizen, na goed werk van linksbuiten Kroon, zyn voet onder de bal zette (20). Een com binatie tussen Kroon en linksbinnen Van Vlies leverde R.F.C. zelfs een 30 voorsprong op, want Van Vlies schoot tenslotte langs Koers. Nog voor rust zorgde rechtsbinnen Smit, dat het 31 werd. Speelde R.F.C. voor rust ongeveec een tempo ho'ger dan Hengelo, na rust werd het meestentijds een rustige vertoning. De Rotterdammers wilden kennelijk reeds rusten op de lauwe ren. Maar 12 minuten voor het einde maakte Ensink er vrij plotseling nog even 32 van. Vanzelfsprekend werd het toen nog spannend. Nog geen drie minuten later schoot linksbuiten Filippo van Hengelo zelfs de gelijk maker in de touwen, hetgeen eigen lijk iets meer was dan de Overijssel naren verdienden. Met de gelijke stand kwam het einde en ook de twee maal 7%. minuut verlenging bracht geen beslissing. Iedere club mocht toen drie strafschoppen nemen. Hen gelo schoot ze- alle drie raak, maar R.F.C. miste al bij de eerste. In „Britannia", waar men na af loop dineerde, reikte burgemeester mr. B. Kolff het wisselschip uit. De tweede prys, een door de P.Z.C. be schikbaar gestelde wisselbeker, werd overhandigd aan de vertegenwoordi ger van R.F.C. Ook de derde en vierde prijs waren bekers, die respectievelijk beschikbaar waren gesteld door het Nederlands en Belgisch Loodswezen. De secretaris van Vlissingen, de heer A. F. v. d. Plurjm, werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij in het belang van dit toernooi gedaan heeft en ontving een zilveren sigaret tenkoker, waarin een afbeelding van „De Zeven Provinciën" gegraveerd was. Voortreffelijke start van Fortuna '54 In het betaalde voetbal is gister middag dus weer het competitie-spel aan het rollen gebracht. In de ere divisie ging dit met. maar heel wei nig verrassingen gepaard. De meeste clubs hielden zich namelijk aan de voorspellingen, die overigens voor 'n belangrijk deel nog gegrond waren op de prestaties, die in het vorige seizoen werden g eleverd. Niettemin was er toch nog een enkele onver wachte uitslag te signaleren. Dat PSV bijvoorbeeld op eigen veld van het Maastrichtse MVV zou verliezen hadden wij niet verwacht. Het werd zelfs 13 voor de Limbur gers, die wellicht hoge ogen gaan gooien in de strijd van deze top-elf- tallen. Ook Sportclub Enschede ver raste vriend en vijand, want de com petitie werd door een Overijsselna ren ingezet met een klinkende over winning op Rapid JC, dat misschien nu nog een beetje voetbalmoe is van het vorige seizoen. Hoe is het anders verklaarbaar, dat de Nederlandse kampioen direct al in de eerste wed strijd zo duidelijk het onderspit moet delven Voor Amsterdam, dat met kunst en vliegwerk ploegen in de ere-di- visie kreeg, is het een bijzonder verheugende start geworden. Ajax versloeg namelijk Breda en Am sterdam keerde uit Tilburg met een op NO AD veroverde 31 overwinning naar de hoofdstad terug. Op het ogenblik, dat deze foto werd gemaakt, was de strijd van het revanche-toernooi van H de Nederlandse amateurkam- pioenschappen te Vlissingen n gestreden! Hengelo was ook nu weer kampioen geworden, v Hier ontvangt de aanvoerder n en keeper van Hengelo, Rein Koers, uit handen van de heer M J- IV. Hupkes dan ook het zil- =f H veren vlag geschip „Zeven Pro- vinciën". „Maar", zei de spor- p M tieve doelman Koers, „als deze wisselprijs doormidden kon, zou ik de helft meegeven aan RFCwant zij hebben ook een n beetje de eerste prijs ver- 1 diend (Foto P.Z.C.) g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Samenstelling voorlopig Nederlands elftal Het voorlopige Nederlandse elftal, dat woensdag 5 september in het Feyenoord stadion te Rotterdam een oefenwedstrijd zal spelen tegen de Duitse club Karlsruhe S.C., is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna); achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (SC VW '03); voor: Van der Kuil (Ajax)', Bosselaar (Sparta). C. van der Gijp (Feyenoord), De Wit (Willem n) en Koopal (Willem H». Reserves: Landman (Schev.Hol- land Sport). Kerkum (Feyenoord), Schaap ('t Gooi), Van Melis (Rapid JC) en Schouten (Feyenoord). De b-training zal woensdag 5 sep tember in Boxtel, -onder leiding van Joseph Gruber, WEDSTRIJDEN VAN DE DAG Ajax versloeg NAC Lenstra steekt in de vorm van zijn leven. In enkele weken is hij 12 pond afgevallen en dat was zondag aan zijn snelheid goed te zien. Voor 21.000 toeschouwers heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de grote 52 overwin ning, die SC Enschede op de kam pioenen van 't vorig seizoen, Ra pid JC-, behaalde. Het positiespel van Enschede was zo razend snel en de switches zo geraffineerd dat Rapid er geen vat op kreeg. Toch scoorden de mijnwerkers in deze eerste competitiewedstrijd het eerste doelpunt door hun rechtsbin nen. (01). Aan de andere kant gin gen schoten van Oonk en Volkers tegen de paal. In de veertiende mi nuut gaf Lenstra een feilloze pass naar zijn clubgenoot Jansen, die on houdbaar inschoot (11). Een handig trekballetje van de rechtsbinnen van Rapid belandde op het hoofd van Van Melis, die met een flitsende kopbal de stand op 12 bracht. Lang heeft hij er niet plezier van gehad, want Lenstra benutte nauwelijks een mi- Een belangrijk treffen was ook al direct de strijd tussen DOS en Spar ta in Utrecht. Het was de suppor ters van de Utrechtse club- niet ge gund spoedig voor een overwinning te juichen, want het met Bosselaar goed versterkte Sparta ging met een 32 overwinning en dus met de eer strijken. VVV speelde met Faas Wilkes te gen GVAV en het was voor ons als iets vanzelfsprekends, dat de Gronin gers het niet tot de zege zouden brengen. Het lijkt ons dan ook een felicitatie waard, dat GVAV de scha de beperkt heeft weten te houden tot een 10 nederlaag. Ondanks het in feite negatieve resultaat opent dit toch perspectieven voor het verder verloop van de competitie voor de Groningers. Fortuna '54 liep voortreffelijk van stapel. Eindhoven werd namelyk met 41 in Geleen geslagen. En dat ter wijl Fortuna '54 gewoonlijk niet op eigen terreinhet sterkst speelde. Elinkwijk won zoals verwacht van BW, maar had gezien de uitslag per gelegenheid van het veertigjarig daarvoor toch nog wel enige moeite bestaan hield de voetbal, en atlétiek- nodig (12). Willem H en Feyenoord j vereniging „Middelburg" zaterdag- tenslotte waren de enige clubs, die middag in de bovenzaal van ,JDe de puntjes broederlijk deelden (33). Schouwburg" een bijzonder druk be zochte receptie. Hier aanvaardt voor. zitter S. Simonse één van de vele ge schenken, een bloemstuk met een bal, dat door enkele junioren werd overhandigd. (Foto P.Z.C.) WERELDKAMPIOENSCHAPPEN BEËINDIGD Sprinters Van Vliet en Derksen in kwartfinales uitgeschakeld (Van een speciale verslaggever) Voor de Nederlandse deelnemers waren de wereldkampioenschappen wielrennen zaterdagavond afgelopen. Onze beide sprinters Jan Derksen, die zich direct uit de series en Arie van Vliet, die zich via de herkansingen in de kwart-finales hadden geplaatst, zijn daarin uitgeschakeld. Arie van Vliet kansloos door de Engelsman Reg Harris, de wereldkampioen uit de jaren 1949, 1950, 1951 en 1954, en Jan Derksen door het zeer ontactisch ryden in twee van zyn drie ritten tegen de Duitser Werner Potzernheim, die beslist van mindere klasse is. De enige stayer, die wy in de finale had den, de jonge Utrechter Norbert Koch, kwam tot een redelijke prestatie, door vijfde te worden in de honderd k ilometer-wedstryd, die eën verras sende zege opleverde voor de 20-jarige Australiër Graham French, een vroegere taxichauffeur van het eiland Tasmanië. Harris nam zonder aarzelen de kop en Van Vliet bleef hem gedurende de eerste ronde op een afstand van drie tot vijf meter volgen. Nadat een kwart van de tweede ronde was af gelegd versnelde Harris hoog in de baan door een plotselinge samenbun deling van krachten, het tempo. Van Vliet antwoordde, bleef enige tijd aan het wiel en kwam in de laatste bocht op zij" van en een kwartwiel voor de Engelsman. Toen volgde als een bom de gevreesde, tweede demarrage van Harris, die gewoonlijk nog verschrik kelijker is dan de eerste. En onze 40- jarige landgenoot kwam eenvoudig snelheid tekort om de wielerbaan eigenaar uit Manchester op 't laatste rechte eind bij te houden. Hij deed nog een poging, maar liet was een uitgebluste Van Vliet, die zich nog eens vertwijfeld over zijn stuur krom de. Hij bleef anderhalve lengte ach ter op de schynbaar achteloos finishende Engelsman. Jan Derksen leed een verrassende nederlaag tegen Potzernheim, die een spurt van een halve ronde had inge zet. waarop Derksen tot ieders ver bazing, veel te laat reageerde, voor de streep geen schijn van kans meer had en net eigenlijk al opgaf, al eer hij de finish had bereikt. In de twee de rit revancheerde Derksen zich door uit tweede positie gemakkelijk van de Duitser te winnen. Maar in de „belle", de enige be- slissingsrit, welke in deze kwart finales nodig bleek, reed Derksen wederom als een beginneling. Hij vertrok van kop, maar keek juist aan de verkeerde kant om, toen Potzernheim, van de overkant van de tribune, wegsprong. Weer ving Derksen hem te laat op en in de laatste bocht liet hij zich aan de binnenkant van de baan wegdruk ken. Hij werd met 2 lengten versla gen. Arie van Vliet slaagde er ook niet in, de tweede rit van Harris te win nen. Tot tweemaal toe probeerde de Woerdenaar zich los te rijden, maar Harris bleef onverbrekelijk aan zijn wiel en spurtte hem op het iaatste rechte eind gemakkelijk voorbij. Harris en Potzernheim hadden zich dus voor de halve finales geplaatst. Dat deed ook de Zwitser Plattner, die tweemaal gedecideerd de Italiaan Morettini versloeg. Maspes (Italië) was de vierde man. die een gooi deed naar de titel. In de halve eindstrijd had hij weinig moeite met de Engels man Peacock. De Engelsman Reg Harris, die zondag in Kopenhagen zijn vyfde wereldkampioenschap in de sprint hoopte te winnen, zal deze dag heugen. Niet hij, maar de 24- jarige Milanees Antonio Maspes, nuut later op ouderwetse wijze een strafschop en toen was het weer ge lijk (22). Rapid is deze slag niet te boven gekomen. Na de rust zakte het tempo. Uit een lange pass van Odenthal ont stond een comer, die door Abe zelf werd genomen. Uit zijn voorzet maakte Moddejonge er 32 van. Ra pid probeerde nog wel door snelle uitvallen over rechts door te stoten, maar het had daarmee geen succes. Lenstra voerde de score uit een voor zet van Oonk tot 42 op en met nog een prachtig doelpunt won SC En schede deze eerste wedstrijd met 5 Twintigduizend Amsterdamse voetballiefhebbers zyn er zondag middag, de eerste competitiedag van het betaalde voetbal, getuige van geweest hoe hun thuisclub het sterke NAC met een 10 ne derlaag naar Breda terug stuur de. De ploeg van Ajax is gedurende deze wedstrijd voortdurend sterker geweest en toonde meer begrip voor technische en afgemeten combinaties. NAC miste de frisheid en het en thousiasme, dat deze club het vorige seizoen tot grootse prestaties in staat stelde. De spelers waren te traag en het plaatsen vooral was slecht. Het enige doelpunt van de wedstrijd viel reeds in de tiende mi nuut door een hard schot van de Ajax-linksbinnen. Na de rust waren de Amsterdam mers weer in de meerderheid, maar doelpunten maken wilde niet vlotten, vooral doordat linksbuiten Schmidt, die voor de rust toch goed had ge speeld, te weinig in het spel werd be trokken. NAC kwam er echter hele maal niet meer aan te pas. te meer daar de jonge spil Andriessen van Ajax middenvoor Canjels volkomen in bedwang hield. Zeeuws elftal voor strijd tegen prots samengesteld „Compromis-feam"? Zoals bekend zal op zondag 16 september het Zeeuws elftal in Mid delburg een wedstrijd spelen tegen 't „Nederlandse C-clftal", een team van semi-profs, die op de nominatie staan voor de centrale training voor het Oranje-elftal. Thans is de opstelling van het Zeeuwse elftal voor deze wedstrijd bekend gemaakt. Deze opstelling is als volgt: doel: Piet Baart (Vlissingen)achter Jo de Waai en Ab W'ycJiman (beiden Vlis singen); midden: A. Carol (.Middel burg); Piet Barlen (Vlissingen) en A. Vogel (Middelburg); voor: Groe- newege, Kolijn (beiden Middelburg); C. de Kramer (Biervliet); Henk de Nooijer en Pierre van der Schraaf (beiuen Vlissingen). De reserves zijn: F. Becks (Zee- kandia); P. delkraker (RCS); P. Slroo (Vlissingen) en L. Outermans (Middeiburg). Vanzelfsprekend heeft de keuze commissie vooral een beroep moeten doen op spelers van de eerste klasser Vlissingen. Dat kan moeilijk anders, want in de eerste plaats heeft deze vereniging de beschikking over een ruim aantal talentvolle spelers en bovendien en dat is van be lang voor een wedstryd die gaat te gen geroutineerde spelers ais semi- profs hebben de Vlissingers een zwaardere competitie achter de rug als weike andere Zeeuwse club ook, daarbij hebben zij tegen uitstekende ploegen gespeeld en zijn dus gehard en geroutineerd. In dit verband mag men zich zelfs afvragen of er niet nog meer Vlissingers in dit team moesten worden opgesteld. Omdat Middelburg .och eigenlijk niet het spelersrtiateneel heeft voor vier vertegenwoordigers in 't Zeeuw se elftal, wekt het een bevreemding, dat z^y^el Middelburgers zijn geko zen. Wij kunnen het ons voorstellen, dat men dit team daarom een „com promis-elftal" noemde, omdat deze ploeg in Middelburg speelt. De vraag rijst of er ook in andere Zeeuwse verenigingen geen kandidaten van 't provinciale team zyn. die ook in 1955 dit nummer won, greep de titel. In de eindstrijd bleek Harris een innerlijk geslagen man. Bovendien had hij twee ritten meer gereden dan Maspes. die hij vervolgens als tegen stander kreeg. De Italiaan won tot tweemaal toe zeer duidelijk. Beide keren gelanceerd, na een keiharde de marrage in de laatste bocht. Plattner zegevierde in twee ritten over de Duitser Potzernheim in de strijd om de derde plaats. In de finale achtervolgïngswedstryd (Vervolg op pag. 4).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3