PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Heftige oud-infanterist benoemd tot Brits minister van marine Vrienden van „Bethesda" brachten 7.750 gulden bijeen Nina ook gezocht in K.L.M.-vliegtuig de BILT BEVOLKING VAN CLINTON WIL RASSENSCHEIDING HANDHAVEN JEUGDIG TWEETAL STAL AUTO EN TOERDE NAAR FRANKRIJK 199e jaargang - no 208 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adro» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen b.g.g 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43. telef. 20: Terneuzen. Brouwerljstr 2; Zlerlkzee. N Bogerdstr. 24, telef. ,26. PLOTSELINGE WIJZIGING IN EDENS KABINET Commissie-Menzies kwam in Cairo aan; gesprek begint vanochtend Sir Anthony Eden, de Engelse premier, heeft zondagavond burg graaf Hailsham, een 48-jarige oud-soldaat, krantenman en advocaat benoemd tot eerste lord van de admiraliteit minister van marine. Dat gebeurde onmiddellijk nadat lord Cilcennin „om persoonlijke redenen" ontslag had gevraagd als minister van marine. De nieuwe minister is een nors en heftig afgevaardigde, die kort geleden in zijn wekelijkse dagbladkolom schreef: „Als wij de ambities van Nasser zouden kuimen verijdelen, zouden wij de wereld een dienst bewijzen en wij zouden dat dan op wettige wijze doen. Wij kunnen ons niet veroorloven slappelingen te zijn op dit ogenblik". Lord Hailsham, die als een doortastend man bekend staat, is geschoold bij de infanterie. Hij heeft tijdens de tweede wereldoorlog in Egypte gevochten. In de Egyptische hoofdstad zijn gisteravond 27 leden en adviseurs van de commissie, die met president Nasser over het Suezkanaal moet onderhandelen, onder leiding van de Australische premier Men- zies, aangekomen. Hedenochtend om elf uur zal in Nassers ambts woning de eerste bespreking worden gehouden. Het Egyptische blad Al Gom- houria publiceerde zondagmorgen een „open brief aan Menzies' „Egypte wil u een pijnlijke waar heid vertellen, die uzelf hier ook wel zult ontdekken: het westen is bezig hier zelfmoord te plegen, omdat men de mensen in dit ge bied niet wensj; te begrijpen," al dus het blad. „Het westen gebruikt nog altijd de eeuwenoude imperialistische metho den van pressie en terreur, in de overtuiging dat die tot overwinning zullen leiden Egypte is zeer kop pig. En achter Egypte staan een miljoen Arabieren. Achter dezen staan weer 150 miljoen Afrikanen en Aziaten. God zij met u, mr. Men zies", zo besluit men. Russische wapens In diplomatieke kringen Washington werd vernomen, dat minstens eenmaal per week een Russisch schip wapenen aflevert in Egypte. Men schatte, dat de communistische landen tot nu toe voor bijna 900 miljoen gulden aan zware wapens naar Egypte hebben verscheept. De Franse minister van buitenlandse zaken Pineau heeft zondag in een rede gezegd, dat Russische steun aan de Egyptische stijfhoofdigheid in de Suez-crisis de wereldvrede in gevaar brengt. De Engelse regering heeft een nieuwe waarschuwing doen uitgaan aan de Britse onderdanen in Egypte en hen aangespoord het land te ver laten. Deze waarschuwing heeft een ware rush naar de visumbureaus veroorzaakt. Ook de Britten in Jor danië en Syrië is repatriëring aan geraden. De Australische minister voor het leger heeft meegedeeld, dat Austra lië een volledig uitgerust bataljon in gereedheid heeft, voor het geval militaire hulp nodig zou zijn bij het geschil om het Suezkanaal. De Fran sen sturen erop aan hedenmorgen alle nodige troepen op Cyprus te hebben. Een aantal troepentrans portschepen zijn met enkele duizen den soldaten onderweg. De gouver neur van Cyprus, sir John Harding heeft een besluit ondertekend, dat voorziet in de aanwezigheid op het eiland van „op bezoek zijnde strijd krachten" van Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid Afrika, India, Pakistan, Ceylon, Frankrijk en de Verenigde Staten. Engeland zou de noodzakelijkheid overwegen van een terugtrekken van bezettingstroepen uit Duitsland. Baggermolens blijven De Nederlandse ambassade In Cairo heeft vrijdag aan Egypte ge vraagd de twee Nederlandse bagger molens, die worden vastgehouden, te laten vertrekken. De Egyptenaren hebben vooralsnog geweigerd het Nederlandse materiaal (tezamen voor 10'/2 millioen gulden) te laten vertrekken. De Egyptische autori teiten willen, dat eerst de werk- zaamhe_den, die door de Nederlan ders zijn verricht zullen worden ge ïnspecteerd. In bevoegde kringen gelooft men echter, dat men het ma teriaal in het kanaal wil vasthouden voor het uitvoeren van verdere on derhoudswerkzaamheden. De sleepboten Tyne en Humber zijn gearriveerd om de baggermo lens naar Nederland te verslepen. Geschat wordt, dat elke dag uitstel de Nederlandse maatschappij 5000 kost. Volgens het weekblad Akhbar el Yom zal de Egyptische règering een gerechtelijke actie ondernemen te gen de oude Suezkanaal maatschappij wegens „het misbruiken van haar niet langer toebehorende gelden". Dit zou geschieden naar aanleiding van de gelden door de maatschappij aan Franse bladen uitgekeerd. Advertenties, waarin sollicitanten voor loods in het kanaal worden op geroepen zijn nu ook verschenen in Chinese en Russische bladen. Tot nu toe hebben 38 Duitse loodsen inlich tingen gevraagd betreffende een eventueel in dienst treden bij de nieuwe kanaalmaatschappij. De Engelse vakvereniging van koopvaardijofficïeren heeft haar le den verboden loods te worden in het Suezkanaal. De Egyptische openbare aankla ger in het proces, dat zal worden gehouden tegen de Engelsman Swin- burn, die van spionage wordt ver dacht, heeft meegedeeld de doodstraf tegen de beklaagde te zullen eisen. Nasser verwerpt inter nationaal beheer van Suezkanaal Enkele uren nadat de commls- sie-van-vijf in Caïro was aangeko men, heeft president Nasser een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat Egypte bereid is „iedere oplossing, die de Egyptische soe- te aanvaarden, behalve zulk een oplossing, die de Egyptische sou- vereiniteit over het kanaal raakt. Een internationaal beheer van het kanaal verwierp de president. Treinongeval in India kost 112 personen het leven Bij een treinongeval in India zijn 112 personen om het leven gekomen en enkele tientallen gewond. Zondagoch tend stortte bij Hyderabad de trein van een brug in een snelstromende rivier. Op de brug ontspoorde de trein en boorde zich door de boog heen, waarna een aantal rijtuigen omlaag stortte. Telefoontje naar B. Brenninkmeyer Een detective van Scotland Yard ging juist voor het vertrek aan boord van een toestel van de K.L.M. op de Londense luchthaven. Enkele inspec teurs van de Yard hieven buiten het vliegtuig de wacht houden. De detec tive bekeek nauwkeurig alle vrouwe lijke passagiers. Even later verliet hij het vliegtuig en schudde met het hoofd naar de wachtende heren. Het bleek dat bij de K.L.M. passage was geboekt door een onbekende voor Nïna Ponomarewa, de Russische dis cuswerpster, die ervan verdacht wordt uit een filiaal van C A in Londe.n een paar hoedjes ontvreemd te hebben. De .vrouw, die sedert enige dagen verdwenen is werd niet in het K.L. M.-toestel gevonden en ook niet in bet Russische vliegtuig, dat later nog werd doorzocht. Later op de dag was het nog een Britse Viscount, die niet op mocht stijgen voordat een grondig onderzoek had plaatsgevonden. Nina bleef ondanks alles spoorloos. Een lid van het Lage.rhuis, luite nant-kolonel Marcus Lipton, heeft contact opgenomen met de direc teur van het warenhuis in Londen en met de leider van de C A Sowjet-spion gearresteerd in Perzië De Perzische generale staf heeft be kend gemaakt een internationaal be langrijk Russisch spionagekomplot te hebben opgerold. Een majoor van het Russische leger, Hossik Wagharsjad Kanajan, is gearresteerd. Hij zal zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden. Zaterdag werd te Vlissingen liet 25- jarig jubileum van het Prot. Chr. ziekenhuis „Bethesda" gevierd, o.a. met een huldiging van zusters Blok en Kuypers, die vele geschenken in ontvangst mochten nemen. Hiet ziet men het moment waarop zuster Corré namens het gehele personeel een tin nen theeservies aanbiedt aan zuster Blok. (Foto P.Z.C.) onderneming, de heer B. Brennink- meyer in Hilversum. Hij vroeg de heren telefonisch de aanklacht we gens winkeldiefstal „ten behoeve van de internationale vrede en rust" in te trekken. 'De directeuren van het warenhuis stonden hier sympathiek tegenover. Het intrekken van een aanklacht is in Engeland geen eenvoudige proce dure en moet met redenen omkleed door de aanklager aan het gerechts hof worden voorgelefd. Het geval-Nina zal waarschijnlijk geen definitieve breuk in de sportbe- trekkingen tussen Engeland en Rus land betekenen. Zaterdagmiddag oe fenden Russische en Engelse atleten op verzoek van de Russen op het ter rein in Hurlingham. De Russen heb ben de complete Engelse atletiekploeg uitgenodigd om in de zomer van 1957 naar Moskou te komen voor een ont- moeting. 17 T.n neger-student van de Clin- j§ H on-universiteitdie een plein H i» de nabijheid van de hoge- school oversteekt, wordt door jong en owl uitgejouwd en na- p §7 gewezen. Te zijner bescher. p ming wordt hij begeleid door een politie-officier. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Weer zuigeling ontvoerd in Verenigde Staten De politie van de staat Connecticutt en de plaatselijke politie van Ham den in de Verenigde Staten hebben medegedeeld, dat een zuigeling van zes weken, Cynthia Rutoio, zaterdag weggenomen werd uit de kinderwa gen, die enige tijd zonder toezicht bui ten een winkel stond. Volgens onbe vestigde berichten nam een vr het kind uit de wagen, terwijl ouders in de winkel waren. NOODTOESTAND IN AMERIKAANSE STAD Dreigende menigte met traangas uiteenge jaagd In de Amerikaanse stad Clinton (Tennessee) waar de hele vorige week reeds ernstige onrust heerste door verzet van de blanke bevolking tegen opheffing van de rassenschei ding op de plaatselijke middelbare school, is zaterdag de noodtoestand afgekondigd. Militairen en staatspo litie hebben opdracht gekregen bin- NA DRIJFJACHT GEPAKT Kinderen van vijftien en zestien iaar op avontuur Na een drijfjacht, die verscheidene uren duurde, heeft de Franse politie vrijdagavond twee jeugdige Neder landse avonturiers, die in een gestolen auto door midden-Frankrijk toerden, gearresteerd. Het betrof de vijftien jarige Lamhertus J. en de zestienja rige Clara B., die sinds dinsdagavond uit Geldermalsen werden vermist. Woensdagmorgen kwam stukadoor KL. uit Geldermalsen bij de politie aan gifte doen van de diefstal van zijn auto, die hij 's nachts voor zijn wo ning had geparkeerd. Deze diefstal combinerend met de verdwijning van de kinderen, rees bij de politie het vermoeden, dat.de jongen het meisje voor een- „joy riding" hacf' rrièegeno- men. Het tweetal blijkt nu naar Frankrijk te zijn gereden. In Laon lieten zij de tank van de wagen vullen, maar na men de vlucht zonder de verschuldig de vierduizend francs te betalen. Tweehonderdvijftig kilometer verder reden zij een Parijse wagen aan, die beschadigingen opliep. Weer reden ze door. Hierop werd de jacht ingezet, die na enkele uren resulteerde in de arrestatie. Op het parket te Laon legden zij een bekentenis af. Zij hadden de Fran se grens illegaal overschreden, zonder zich daar in het minst om te bekom meren. MANIFESTATIE VAN TROUW EN HULDE Zusters Blok en Kuypers gehuldigd De viering van het 25-jarig jubileum van het Prot. Chr. ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen werd zaterdagmiddag een grootse manifestatie van trouw en hulde aan het bestuur, de leiding en het personeel van dit ziekenhuis. Door het comité „Vrienden van Bethesda" werd niet minder dan 7750 gulden bijeen gebracht namens de oud-patiënten en de vrienden van dit Walcherse streekziekenhuis. Bovendien is er, zoals de heer W. Sanderse, voorzitter van het huldigingscomïté nog mededeelde, een aan vulling op dit bedrag te verwachten. De heer J. Moll, voorzitter van het dagelijks bestuur, merkte terecht op dat niemand een dergelijk bedrag verwacht had en hij noemde het een bewijs dat het werk van „Bethesda" leeft in de harten van de mensen. Het was zaterdag ook een grote dag voor de adjunct-directrice, zuster Blok en de hoofdverpleegster, zuster Kuypers, die 25 jaar aan het zie kenhuis verbonden zijn, waarvoor zij van vele zijden gehuldig zijn. De nuldiging begon met een bij zondere vergadering in de kerkzaal van de leden der vereniging. De heer J. Moll opende deze bijeenkomst met het lezen van psalm 33 19 en vs 18 22. Daarna ging de heer Moll voor in gebed, waarna hij de g~ schiedenis van het ziekenhuis rei veerde. Groot is de verwondering, dat men deze bewogen jaren zó door kwam, dat thans gezegd kan worden dat men schuldenvrij is, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat men met een sluitende begroting uitkomt. Dankbaar dient men te zijn jegens de familie Blumde Niet, die in de aanvang en ook daarna er in zo gro te mate toe bijdroeg, dat met het 25- jarig bestaan dit resultaat bereikt kon worden. Maar, zo waarschuwde de heer Moll, men moet bij deze re sultaten niet blijven stilstaan doch vooruitzien. Een ziekenhuis is een continu-bedrijf, waar men 24 uur van het etmaal paraat dient te zijn. Juist voor de vereniging ligt hier een grote taak; wil zij blijven bestaan, dan moet het ledental uitgebreid worden. Wat het ziekenhuis zélf be treft: de leiding moet bedacht zijn op voortdurende verbetering. In dit, verband ging de heer Moll na wat er al reeds bereikt werd aan moder nisering en de wensen, die leven ten aanzien van het zusterhuis, de re creatie voor de patiënten enz. Het bestuur besloot een streefplan op te stellen waarin met deze wensen re kening wordt gehouden. Hiervoor is kapitaal nodig maar ook en in de allereerste plaats het medeleven en de medewerking van de leden der vereniging. Op vragen van de secretaris van de Chr. Bond van Overheidsperso neel antwoordde de heer Moll nog, dat men gaarne overleg pleegt over de positie van het personeel, waar bij hij er evenwel op wees, dat de wens daartoe bij de mensen zelf be hoort te leven. Bovendien is het in de praktijk zo, dat men bij „Beth esda" vaak al lang vooruit is op het geen van officiële zijde voorgeschre ven wordt. Nadat ds, A. Verschoor, geref. pre dikant in Vlissingen, de bijeenkomst met dankgebed besloten had, begaf men zich naar de nieuwe eetzaal, voor de huldiging van de zusters Blok en Kuypers en de aanbieding van het geschenk aan het bestuur. Huldiging „Omzoomd" door onze trouwe medewerksters, zoals de heer Moll opmerkte, in de nieuwe eet zaal, die te klein was om alle be langstellenden te bevatten, was de huldiging van deze verpleeg sters een hoogtepunt in de her denking van het 25-jarig jubi leum van „Bethesda". De heer Moll gewaagde daarbij in zijn toespraak tot deze jubilarissen van de innerlijke vreugde, die zij kennen in het werken voor een ander. Toen zij in 1931 begonnen, waren de arbeidsvoorwaarden minimaal. Hoe vaak het woord bezuiniging in de notulen van de bestuursvergade ring in die jaren opklonk, valt moei lijk te vertellen maar liet was zeer veel. Voor zuster Blok, die weldra de taak van directrice als waar- neemstei op zich nam, was het ook een zwai c tijd. Tenslotte sprak de heer Moll de hoop uit, dat men nog (Vervolg op pag. 7) i nen 24 uur de orde en rust tc verze keren. Gouverneur Clement van Tennes see heeft deze noodmaatregelen ge troffen, nadat de autoriteiten van Clinton hem hadden meegedeeld, dat zij vreesden de toestand niet meer te kunnen beheersen na een grote beto ging van blanken die zaterdagavond gehouden zou worden. Met behulp van traangas werd later een menigte van naar schat ting vijfhonderd blanken, die voor het gerechtsgebouw een dreigen de houding had aangenomen, uit eengedreven. De plaatselijke poli tie, die de actie uitvoerde, kreeg kort daarop steun van de staats politie. Er werden drie personen aangehouden. De aangekondigde demonstratie begon een uur te laat. Kort nadat enige vooraanstaande personen in de beweging voor handhaving van de rassenscheiding in Tennessee de be togers tot kalmte hadden gemaand, brak een hevig onweer los. Met het oog hierop besloten de organisato ren de bijeenkomst te beëindigen en de 1500 aanwezigen gingen rustig naar huis. Twee bataljons van de National Guard zyn zondag in Clinton aange komen met tanks en verdere bewa pening, teneinde de politie te steu nen bij de handhaving van de orde in de stad. Gouverneur Van Tilburg arriveert pas vandaag Vliegtuig had een technische storing De woordvoerder van de informa teur deelde zondag mede, dat de heer J. van Tilburg, gouverneur van Suri name, die op uitnodiging van de infor mateur naar Nederland onderweg is, door een technische storing aan het vliegtuig niet zondagavond, maar eerst maandagavond laat op Schiphol zal aankomen. Indonesië, Frankrijk en Italië doel der Russen? Indonesië, Italië en Frankrijk zijn de voornaamste doelen van de nieuwe strategie van parlementaire verove ring van het Kremlin, zo heeft Allen Dulles, broer van minister Foster Dul les en directeur van de Amerikaanse ..Centrale inlichtingendienst" onlangs verklaard voor de commissie van or.- Amerikaanse activiteit van het Ameri kaanse congres. Het weer in Europa De weerrapporten van sisteravond 7 uur luidden: Stockholm, half bewolkt, 19 gr. Oslo. onbewolkt, 20 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 21 gr. Aberdeen, half bewolkt, 13 gr. Londen, zwaar bewolkt, 18 gr. Amsterdam, nevel, 17 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt. 16 gr. Parijs, licht bewolkt, 19 gr. Bordeaux onbewolkt, is gr. Grenoble, onweer. 18 gr. Nice, onweer, 27 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 25 gr. Frankfurt, geheel bewolkt. 24 gr. München. zwaar bewolkt. 25 gr. Zilrich. geheel bewolkt. 24 gr. Genève, geheel bewolkt, 16 gr. Locarno, zwaar bewolkt, 18 gr. Wenen, licht bewolkt. 28 gr. Inssbruck, half bewolkt, 28 gr. Rome. onbewolkt. 34 gr. Ajaccio half bewolkt, 34 gr. Mallorca, licht bewolkt, 23 gr. VERWACHT... VRIJ WARM. Vrij warm en vochtig weer met ver anderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. In de ochtend hier en daar mist. Matige tot zwakke veranderlijke wind. ZON EN MAAN ;pt ember. Zon 0 Maan 0 5.58 5.36 onder 19.23 onder 18.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1