PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Informateur ontbiedt gouverneur Van Tilburg naar Nederland De heer P. Vijn neemt afscheid als directeur van de „De Ruyterschool" BILl EEN K0MPL0T TEGEN KLEINE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN Vandaag... NIEUWE SECRETARESSE VOOR KONINGIN JULIANA RUSLAND EXPERIMENTEERT MET ATOOMBOMMEN DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 207 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 8,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mrp Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen. Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 848 of 304); Middelburg, Markt 81, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. >0; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zlerlkree, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. PREMIER OF FINANCIËN Socialisten niet enthousiast; dr. Drees blijft hun favoriet (Van onze parlementaire redacteur) De Informateur heeft de heer J. van Tilburg, gouverneur van Suriname verzocht per snelste gelegenheid naar Nederland te komen. Hü zal waar schijnlijk zondag arriveren. In de persoon van gouverneur Van Tilburg keert tijdens deze kabinetscrisis de tweede buitenslands verblijvende Nederlandse staatsman spoorslags naar het vaderland terug. De heer Van Tilburg ech ter ls niet, zoals onlangs de heer Lieftinck, teruggeroepen voor het aan vaarden van een informatieve opdracht, maar als kandidaat voor een zetel in het nieuwe kabinet. Aangezien hij als gematigd socialist bekend staat, streekt zijn overhaaste overkomst wel met de ln politieke kringen geldende opvatting, dat prof. De Gaay Fortman het premierschap van het door hem bijeen te brengen kabinet graag wil toevertrouwen aan een figuur uit soci alistische kring, die plet in het politieke geharrewar van de afgelopen elf weken betrokken is geweest. Het ls trouwens ook geenszins uitgesloten, dat voor de heer Van Tilburg de portefeuille van financiën te wachten ligt. Wel heeft de Partij van de Arbeid ook voor deze post een andere kandi daat in do heer Hofstra, maar in de ogen der andere partijen heeft deze figuur het grote bezwaar, dat hij ie mand met wel zeer uitgesproken so cialistische ideeën is. Met name de K. V.P. zal hem niet graag de zorg toe- Verandering De heer William A. Benson te Londen heeft een beroep, dat zich uitnemend leent voor het gezelschapsspelletje „beroepen-ra- aen". Hij is „luister-analyst" en om dat die aanduiding zonder toelichting onbegrijpelijk is, moet er bijverteld worden, dat hij werkt voor de Britse radio- en televisie-corporatie. Hij gaat na welk deel van de Britse luisteraars en televisiekijkers aan een bepaald programma de voorkeur geeft en waarom. Onlangs verontrustte hem de vraag wat nu wel de invloed zou zijn van het televisie-kijken op de mensen en dit in het bijzonder voor wat betreft him algemene belangstelling en hun lief hebberijen. Hij heeft toen met zijn as sistenten 3000 gezinnen „getest", waar een televisietoestel aanwezig was. Ziehier zijn conclusie: cie televisie heeft in het algemeen een nega tieve uitwerking op de liefheb- bergen van de mensenze gaan minder naar de bioscoop en naar theater, ze doen minder aan politiek (voor zover dit althans als een lief hebberij beschouwd mag worden), ze lezen minder, ze geven zich minder over aan kaartspel, ze draaien min der grammofoonplaatjes en ze laten een hele boel andere dingen na. Daartegenover staat dan dat door de televisie de belangstelling voor voetbalwedstrijden en voor de paar densport stevig is toegenomen. Hoe wonderlijk het ook mag klinken ook 't museumbezoek is door de tele visie toegenomen. De voor- en nadelen tegen elkaar afwegende is de heer Benson tot de- conclusie gekomen, dat de televisie de actieve bezigheid met ongeveer 10% verlaagt en dat algemene geïn teresseerdheid met 5% vermindert. De activiteit met betrekking tot de eigen liefhebberij loopt terug met 6%. Wij weten nu dus zo'n beetje wat ons Nederlanders boven het hoofd hangt, wanneer hier te lande de televisie dezelfde ruimere verbreiding krijgt als ze thans reeds heeft in de Verenigde Staten en Enge land. Wij weten het, maar we zullen er ons vermoedelijk niets van aantrek ken en de gevolgen lijdelijk over ons hoofd laten komen. Zoals destijds ook de gevolgen van het radioluisteren lij- delgk werden aanvaard.. Zeker men debatteerde wel over de vraag of de schoolkinderen 's avonds hun huiswerk konden maken als de radio ..knetterhard" aanstond, maar vele moeders waren er toch maar wat trots op als „haar dochter" in staat was het huiswerk bij die knetterhar- de radio af te raffelenen dus werd het radio-apparaat niet stilge zet. Typerend was ook de „luister-ana lyse" van een onderwijzer, die in zijn lagere-school-klas aan jongelui ver zekerde, dat hij de avond te voren het vervolg-hoorspel had gemist tame lijk laat op de avond en die nu wilde weten of een van de jongelui misschien laat was opgebleven om dat vervolg-hoorspel te beluisteren. Het bleek, dat bijna alle kinderen zichzelf met toestemming van vader en moeder in de gezondheid tekort hadden gedaan door te laat op te blji- ven om net bewuste hoorspel te vol gen. Verbaast het iemand, dat zulke kindertjes soms weinig belangstelling aan de dag- leggen voor het rekenen en lezen in het schoollokaal Neen niet waar? Maar toch is niemand een campagne begonnen om de radio luisteraars op te voeden tot verstan dige en beheerste gebruikers van dat apparaat. Niemand ook heeft een weg aangegeven voor het besehermen van de kinderen tegen een deel van de ra dio-onrust, waarbuiten de ouderen blijkbaar niet kunnen leven. Men heeft alle nare uitwassen van de ra dio-vreugde lgdelijk aanvaard. Zo zal het bok wel gaan met de te levisieals straks de Nederlandse televisie-torens in bedrijf zijn. We we ten wat ons wacht. Minder theater... minder politiekmeer voetballen en meer paardensportWe zullen toch wel even moeite hebben om daar aan te wennen. Vooral aan die paar densport!! vertrouwen voor het scheppen van be lastingfaciliteiten ten gunste van de bezitsvorming. Maar wat de heer De Gaay Fort man nu precies voor de gouverneur van Suriname in het vat heeft zal be gin volgende week wel duidelijk wor den. Overigens kan uit het terugroe pen van de heer Van Tilburg worden geconcludeerd, dat de informateur nogal hoopvol ten aanzien van zijn kans van slagen gestemd moet zijn. In het tegenovergestelde geval im mers laat men toch niet zo licht ie mand even uit Suriname naar Neder land overkomen. Inmiddels schijnt professor De Gaay Fortman zich reeds nu te willen aan passen aan de Westindische sfeer. Vrijdagmiddag ontving hg namelijk de heer J. M. Kiveren, de secretaris generaal van het ministerie van over zeese rijksdelen, terwijl voor zaterdag morgen gesprekken met de beide ge volmachtigde ministers W. F. M. Lampo (Nederlandse Antillen) en mr. dr. R. H. Pos (Suriname) op het pro gramma stonden. In politieke kringen neemt men aan dat deze gesprekken de ophef fing van het ministerie van over zeese rijksdelen tot onderwerp heb ben. Dit zou wei eens een vry teer probleem kunnen zijn, want tegen over Suriname en de Antillen mag niet de indruk worden gewekt, dat men het ministerie opheft, omdat men de onderlinge ryksband In Nederland niet zó belangrijk vindt. In een vroeger stadium zgn er al plannen geweest om de betrekkingen met de overzeese rijksdelen onder te brengen bij het ministerie van alge mene zaken, dat door de minister president zelf worden beheerd, dan kan dit zeker niet als denigrerend voor de West worden beschouwd. Later is ook aan binnenlandse za ken gedacht, welk ministerie door de vice-premier wordt beheerd. Ook dit geeft de zaak nog een zeker cachet. Thans echter wordt eveneens het mi nisterie van justitie genoemd juist de portefeuille dus, die prof. De Gaay Fortman volgens sommige be richten voor zichzelf denlct te reserve ren. Maar erg waarschijnlijk lijkt de combinatie justitie-overzeese rijksde len niet. Ook het bezoek, dat de informa teur vrijdagmiddag aan de minis ter van staat mr, J. F. H. van Schaik heeft gebracht, zou met deze kwestie ln verband kunnen worden gebracht. De heer Van Schaik immers heeft zich in 1951 en 1952 bijzonder verdienstelijk ge maakt door zijn voorbereidend Werk voor de R.T.C. met de West. Hij is toen ook als Nederlands ge machtigde in West Indië geweest en kent dus de sfeer en de problemen van de West. Wij vernamen nader, dat men in so cialistische kring niet bijzonder en thousiast blijkt te zijn over de komst van de heer Van Tilburg. Hoewel hy een gezien partijgenoot is, zal hét ve len moeilijk vallen hem als premier te aanvaarden lnplaats van dr. Drees. Ook mag worden aangenomen, dat voor financiën de kandidatuur van de heer Hofstra onverkort zal worden gehandhaafd. En met deze verwikke lingen voor ogen stijgt bij de waarne mers ln de politieke wereld de span ning weer ten top. DEENS BLAD BEWEERT: Laten grote mogendheden SAS en KLM dupe worden? Het wordt als vaststaand aangeno men, dat de koude oorlog, die door de Duitsers gevoerd wordt tegen het Scandinavische en Nederlandse lucht verkeer, de zegen heeft van de drie grote westelijke mogendheden, zo schrijft het te Kopenhagen verschij nende blad „Ekstrabladet". Het doel is het kortwieken van de Scandinavien Airways (S.A.S.) en van de luchtvaartmaatschappijen in een aantal kleine landen, om aldus de luchtvaartmaatschappijen in de grote landen te bevrijden van een steeds toenemende en hinderlijke concurren tie. Het bestuur van de S.A.S. be schouwt het als een feit, dat er een geheime Duits-Franse overeenkomst bestaat, welke er op gericht is de Scandinaviërs uit het Duitse lucht ruim te verdrijven. De kogels, welke de Westduitse minister voor verkeer tijdens de onderhandelingen te Ko penhagen afvuurt, zijn naar het blad meent in Duitsland gemaakt, maar het materiaal er voor is afkomstig uit. Engeland, Frankrijk en de V.S. in welke landen de luchtvaartmaat schappijen er geenszins tegen zijn, dat de Duitsers de rug breken van kleinere doch knappere concur renten De Duitsers zijn er in ge slaagd de K.L.M uit Frankfort en Koning Boudewijn naar Spanje. Koning Boudewijn van België is voor een reis van enkele dagen naar Spanje vertrokken. Hamburg te verdrijven, en als het offensief tegen de S.A.S. succes heeft, dan zal straks een actie gevoerd wor den tegen de luchtvaartmaatschap pijen van België en Zwitserland, al dus „Ekstrabladet". is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse roman- schrijver J. F. Oltmans (schuil. 1 naam J. v. d. Hage), die o.m. de boeken „De Schaapherder" en „Het slot Loevestein" schreef te Den Haag werd ge- boren; §j hoopt de heer Eduard van j§ =3 Beinum zijn 25-jarig jubileum e§ te gedenken als dirigent van het Concertgebouworkest te Amsterdam. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiL Nog meer regen (Van onze weerkundige medewerker). Tot de laatste dag toe is au gustus een bijzonder koude maand gebleven. Het is zelfs waarschijnlijk, dat het de koud ste augustusmaand van de laat ste 250 jaar is geworden. September begint ooit al met ongunstig weer als gevolg van een depressie, die van Frank rijk naar ons land trok. Ook ln onze omgeving mag weer op enige regen gerekend worden. Het is zelfs mogelijk, dat de neerslag plaatselijk van onweer vergezeld gaat. Het hogedruk- gebied ten westen van Ierland gelegen, blijft met noordelijke winden aanvankelijk nog veel te koude lucht aanvoeren, maar ln de komende dagen mag een langzame stijging van de tem peratuur worden verwacht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ s In Moskou zijn de eerste be. M sprekingen gehouden tussen de Russische regeringsleiders en de Indonesische president Soe- e§ karno en diens delegatie. Links M premier Boelganin met zijn mi- M nister van buitenlandse zaken Sjepiloio, rechts op de voor- grond president Soek'arno. iiiiyiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii Abdoelgani vrij De politieke carrière van de Indo nesische minister van buitenlandse za ken, Roeslan Abdoelgani is vrijdag ge red door zijn mede-ministers ,dïe een speciale commissie vormden en hem vrijspraken van het plegen van cor ruptie. De commissie kondigde officiéél aan, dat A.bdoelgami een zuivere staat van dienst heeft, Na zijn getuigenis te hebben ge hoord en zijn verklaringen en rappor ten te hebben afgewogen ziet de com missie geen reden broeder Roeslan Abdoelgani van corruptie te beschul digen", aldus de verklaring van de ministeriële commissie. Bejaarde Rotterdammer redde drenkelingetje Zonder zich te bedenken is de 72- jarige heer J. de Vries uit Rotterdam, die donderdag in het park aan de Westzeedijk liep te wandelen en een jongetje midden in een vijver om hulp ,-V'oorde roepen, in het water gespron gen om hem eruit te halen. Hij ont deed zich eerst van overjas, colbert en vest, en slaagde er in het jongetje, dat van een brugleuning gevallen was, op het droge te brengen. De heer de Vries bracht het kind naar 't Cha let Suisse in het park en keerde daar na snel per taxi naar huis terug. Radioverkeer onmogelijk door zonnevlekken. Tussen kwart voor twee en onge veer half drie vrijdagmiddag is alle radio-verkeer tussen de Verenigde Staten, Europa, Azië en Afrika vrij wel onmogelijk geweest als gevolg van de invloed der zonnevlekken. Mevr. Smitt-Avis gaat heen Bij Koninklijk Besluit van 1 mei 1956 is aan mevrouw N. Smitt-Avis, Earticulier secretaresse van H.M. de koningin, met ingang van 1 septem ber op de meest eervolle wijze ont slag verleend uit haar functie, met de betuiging van dank voor de bewezen diensten. Met ingang van 1 september 1956 is benoemd in de functie van particu lier secretaresse van H.M. de Konin gin mejuffrouw M. R. M. de Jong. Mejuffrouw mr. M. de Jong behaal de haar doctoraal rechten aan de uni- Explosie op groot Brits passagiersschip Een ontploffing heeft zich vrijdag aan boord van het 27.955 ton metende Britse passagiersschip, Himalaya voorgedaan. Een bemanningslid is hierdoor gedood en een tiental ande ren werden gewond. Dit werd medegedeeld door het hoofdkantoor van de Peninsular ajid Oriental Line te Londen. Het schip was juist de straat van Gibraltar gepasseerd op weg van Lon den naar Sydney. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Vier mijnwerkers gedood in Tsjecho-Slowakije Bij een mijnramp in Most, nabij Aussig (Tsjecho-Slowakye) zijn don derdag vier mijnwerkers om het leven gekomen, zo meldt radio-Praag. De oorzaak van een brand in de mijn kon nog niet worden vastgesteld. Raymond Kopa, de bekende Franse internationaal en voorwaarts van Stade de Reims zal voor de Spaanse club Real Madrid gaan spelen. President Eisenhower deelde vrij dag mede, dat de Russen een nieuwe grote atoom-ontploffing tot stand ge bracht hebben, donderdagmorgen, in het zuid-westen van Siberië. Eisenhower deelde aan de journalis ten op zijn persconferentie mede, dat de atoomproefneming groter was dan die, welke de vorige vrijdag in het zelfde gebied plaatsvond. De Sowjetrussische regering heeft erkend, dat op 24 en 30 augustus pr oef-ontplof fingen met atoom-projec tielen zijn genomen. VOOR ALLES OPVOEDER.... Goed gezond en helemaal niet in de put „Of Ik het erg vind, dat ik afscheid ga nemen?", de heer P. Vyn, directeur van de „De Ruyterschool", lacht breed uit. „Wel nee man, ik ben goed ge zond en ik zit helemaal niet, in de put". In zyn gezellige woning in Vllssln gen aan de Julianalaan ontving hg ons om enkele feiten uit zijn drukke le ven de revue te laten passeren. Met een praktijk van dertien jaren varen op de wereldzeeën en een rijke ervaring uit 37 jaren leraarschap bij het zeevaartondenvys kan de heer Vyn van een welverdiende rust genieten. Plannen voor de toekomst heeft hy nog niet. Eerst een rustig ontspannen en dan wel verder zien. De zeevaartschool is voor deze thans 68-jarige directeur altyd het voornaamste in zjjn leven geweest. Hy gaf zich gaarne aan zyn taak als opvoeder ook, steeds bewust van het menselijke in verhoudingen tussen de leraar en de leerling..... P. Vyn, directeur van de ,J3e Ruyterschool" te Vlissingen. Het begon in een Westfries dorpje, waar de heer Vijn op 8 januari 1889 geboren werd. Hij maakte zélf zijn carrière. Van zijn veertiende tot zijn zeventiende jaar de opleiding aan de Kweekschool voor de zeevaart te Am sterdam. Daarna varen bij de mij. Ne derland, alle rangen doorlopen tot het einde kwam als eerste officier, het geen hij overigens nog vyf jaar was Maar zgn gezondheidstoestand belet te hem dóór te varen. Trouwens zijn hart trok naar het zeevaartonderwijs; de heer" Vijn ging in 1919 naar Texel en na vyf jaar volgde er een periode, waarin hij ge durende drie jaar van Heemstede uit les gaf in wis- en zeevaartkunde en zeemanschap, een periode ook, waar in alle noodzakelijke aktes voor het onderwijs behaald werden. De heer Vgn werkte in Den Helder en IJmuiden tot hij naar Texel maar nu als directeur terugkeerde. Van Texel ging hij naar Vlissingen, waar hij dus nu al weer 25 jaar direc teur van de „De Ruyterschool" is. In de begintijd van het verblijf van de heer Vijn telde de school 125 leer lingen en thans bij zgn afscheid zijn er 200 nieuwe leerlingen en in totaal 450Zelfs nu de M.T.S. er uit gaat en een eigen gebouw krijgt is de ruim te nog te klein. Er zgn thans vier maatschappijen, die hun leerlingen naar de school zenden; de K.P.M., de Koninklijke Java China Paket Lijn, de Shell en de Caltex. En de selectie by de aanmelding van leerlingen is lang niet mis, wat zich ook wel begrijpen laat, als men bedenkt dat deze maat schappijen vrij veel geld aan de oplei ding en de uitrusting besteden. De school heeft een uitstekende naam in het land, zo constateert de heer Vijn rustig en zonder overdrij ving. Deze directeur van een der grootste scholen van Nederland heeft zo zijn eigen visie op de jeugd. „Het is dwaas heid te beweren", zo meent hij, „dat zg slechter dan vroeger is. In sommi ge opzichten is zij énders dan vroeger en in andere opzichten wellicht be ter...." (Vervolg op pag. 2) versiteit van Utrecht en studeerde daarna economie en volkenrecht aan de universiteiten van Zürich, Genève en Lausanne. Zij beoefende enige tijd de advocatuur in Hilversum en werd na de stormramp van 1953 aangesteld als hoofd van het planbureau voor de watersnood van het Nederlandse Ro de Kruis. Zoals bekend is zal met ingang van 1 september mejuffrouw mr, M. Meurs haar functie van particulier secretaresse van H.K.H. prinses Bea trix aanvaarden. Tot .genoemde datum werd deze functie waargenomen door de particulier-secretaresse van H. M. de Koningin. Mej. mr. Martine de Jong is 6 febr. 1926 te Enkhuizen geboren. Zij woont in Den Haag KORTE PREDIKATIE KONINKLIJK GEZAG. De bijbelse fundering van het ko ningschap vinden we in de boeken Richteren en Samuel. R1CHTEREN geeft het preludium: gevadr en wdürde van het koning schap. Dat gevaar v:ordt belichaamd in Abimelech, eeii typiese despoot (IX); de waarde in de If voudige klacht (vanaf XVII 6) dat de ver wildering van het volk vrij spel heeft „omdat er geen koning in Israël waf. Eet koningschap, dat dus een ordenende functie in zich heeft. Abi melecli, wiens tyrannie door God ge wroken wordt, heet: te zweven bo ven" zijn onderdanen. De 3 voudige hekeling geeft nadruk aan deze ver melding. IN DE SAMUELBOEKEN vinden we deze zelfde lijnen terug. Begeerd om Israël uit de verlegenheid te red den, wordt het door Samuel veront waardigd van de hand gewezen, om dat het heidens voorbeeld de oor sprong is, en de basis van 't Gods vertrouwen ontbreekt (I 8 5). God wil deze volkskeuze een kans geven (I 12 13, llf). Maar Saul, eenmaal koning, bouwt op militaire paraat heid en op de stemming van het volk. Onder stichtelijk mom (I 25 22 gaat zijn beleid gepaard aan: vloek, dreiging, angst, eer- en hebzucht. Bij David is er sprake van een Gods- keuze (1 13 lj). En David zwééft niet bóven zijn onderdanen, maar weet van Gods genadige heerschap pij die ons niet aan onszelf overlaat. Hij spreekt dan ook van zijn ,Jtots" (II 23 3) en danst „met de eenvou- digsten" (II 6 21, 22). Vandaar dat er voor zijn Huis zulke grote mo gelijkheden zijn (Pss. 72 en 89). Verstaan wij, anno '56, dat mense lyke overwegingen noch nationale ge voelens, angst noch machtsbegeerte volstddn als kompasnaald voor een leven dat „schepping" heet ómdat „de aarde des heren IS". Het ko ningschap is lieden ten dage tenen despotisme ingeperkt; maar de gra. tie Gods behoudt zijn reserve tegen over alle menselijk gezag terecht. Want moeten in het koningschap recht en gerechtigheid niet boven menselijk verankerd liggen Goddelijk gefundeerd gezag kent geen aanzien des persoons; ook niet van de eigen persoon. (Mare. 10 jS v.v.). Het kan in geloof gekend en erkend worden. Moet in gebed Gode afgebeden-en-opgedragen xoorden. Daarom kent de christenheid de voorbede (Ps. 72 1. I Tim. 2:1) Vergeten wij als volk deze God niet.'!! Hy is jaloers ómdat Hij lief heeft. Zo'n God is gevaarlijk. Maar het kan, ook in een volk, een heilige hartstocht worden zich door Hem bemind te we ten. Axel. P. J. PENNINGS. PLAATSELIJK REGEN Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige aan de kost mogelijk nu en dan harde wind tussen noord en oost. Weinig ver andering in temperatunr. ZON EN MAAN 2 september. Zon op 5.55 Maan op 2.47 september. Zon op 5.57 Maan op 4.11 onder 19.27 onder 17.51 onder 19.25 onder 18.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1