Jan Derksen en Arie van Vliet in de kwartfinales sprint JIMMY en rinu de robot „VIER VLAANDEREN-RIT" GAAT OP 15 SEPTEMBER VAN START NOG GEEN BESLISSINGEN IN ZEEUWSE KORFBALCOMPETITIE GROTE BELANGSTELLING VOOR REVANCHETOERNOOI AMATEURS Avontuur in de Residentie 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1958 KOCH PLAATSTE ZICH IN FINALE. Peter Post en Daan de Groot werden uitgeschakeld voor achtervolging (Van een speciale verslaggever) Donderdagavond zyn de resultaten van de Nederlandse sprinters in Ko penhagen verblijdend geweest. Jan Derksen plaatste zich door een schitte rende rit uit zyn serie direct in de kwartfinale en Arie van Vliet bereikte de kwartelndstryd via de herkansing. Het was een hartroerend moment, voor de Nederlandse veteraan toen, reeds na middernacht, enkele minuten na zyn tweede herkansingsrlt tegen de Jonge Franse kampioen Gaignard, de flnlshfoto had uitgewezen, dat de Woerdenaar met ©en banddikte voor sprong had gewonnen. Van de achtervolgers werd de Amsterdammer Peter Post meteen ln zyn serie uitgeschakeld. Wel won hy de race, maar zyn tyd de acht snelsten werden geplaatst ln de kwartfinales was niet goed genoeg. Daan de Groot daarentegen handhaafde zich ln de series uitstekend, maar ln de kwartfinale werd hy door de titelhouder, de Italiaan Guldo Messina versla gen. By de stayers zorgde de Utrechter Norbert Koch die dinsdag ln zyn se rie sterk had teleurgesteld, voor een sensatie door de herkansing, na een prachtig duel met de Engelsman Bunker, te winnen en zlcli alsnog voor de finale te klasseren. Voor de Nederlandse kampioen, Jan Pronk, die vyfde werd, ls de stryd om de wereldtitel afgelopen. Donderdag vielen enkele incidenten voor. Het eerste Incident was al voorge vallen toen er nog maar één rit in de achtervolging was gereden. Het be trof het duel, dat direct al als het voorproefje van de finale beschouwd kon worden. Voor de acht series van de achtervolging waren namelijk de sterkst geacnte deelnemers, de kam pioen van de beide voorgaande jaren, de Italiaan Guido Messina en de Fransman Jacques Anquetil, de hou der van het werelduurrecord, tegen over elkaar geplaatst. Van de 16 deelnemers van de series zouden de acht snelsten naar de kwartfinales over gaan. De rit tussen Messina en Anquetil was overigens een uur te laat begon nen, tengevolge van de regen. Het werd een spannende race, waarin de zichtbaar rustiger en gelijkmatiger rijdende Anquetil in het begin een kleine voorsprong nam, die hij in de achtste ronde tot tien meter en in de negende ronde tot 15 meter vergroot te. Door een sterke tempoverhoging wist de titelhouder echter zijn ach terstand in de laatste ronde tot de helft terug te brengen. Van de ge maakte tijden die door de luidsprekers werden bekendgemaakt 6 min 7.2 sec voor Anquetil gingen er aan vankelijk kreten van bewondering op, die weldra oversloegen in gejoel en gefluit. „Wat een tijd, dat bestaat niet" zei Gerrit Schulte, die zich op 't midden terrein bevond. „Het zou een wereld record voor de overdekte banen bete kenen. Die tijd hebben ze zeker op een duivenklok afgelezen". Inderdaad bleek de zaak niet ln or de. Met alle moderne elektrische mid delen welke hen ten dienste staan, hadden de wedstrijdfunctionarissen de chronometers ongeveer een halve ron de te vroeg afgedrukt. Er volgden eindeloze discussies (en ook weer een mals regenbuitje) zodat het program ma opnieuw werd vertraagd. Tenslot te besloot de internationale jury, de renners in de andere series eveneens een halve baan minder te laten ryden. Dat kwam er dus op neer, dat niet vyf km maar 4810 meter moest worden afgelegd, een nogal vreemde beslis sing. Daan de Groot reed tegen de Belg Paul de Paepe uitstekend, hoewel de Amsterdammer, zoals hij beweerde, het weer niet mee had. Het was nu bijna windstil en Daan prefereert „een halve storm", maar hij voelde zich sterk en trok zich ook niets aan van zijn startnummer 13. Hij vertrok in een stevig tempo en vergrootte lang zaam maar zeker zijn voorsprong, die aan de finish een kwartbaan lengte bedroeg. Zyn tijd van 6.11.5 lag even wel ruim vier seconden boven die van Anquetil. Daan de Groot kreeg het in de kwartfinale tegen de titelhouder Mes sina, uiteraard veel moeilijker dan eerder op de avond. Hij liep al in de eerste ronde een kleine achterstand op en verloor tenslotte. Zijn tijd was niettemin uitstekend en beter dan die van enkele renners die wel in de halve finale kwamen De andere „halve" fi nalisten werden Anquetil die de Zwit ser Wirth als het ware „verslond" de Deen Nielsen die de Fransman Brun versloeg en de Zwitser Strehler, door zijn zege op de Italiaan Piazza, In zijn serie behaalde de Nederland se sprinter Jan Derksen een prachti ge overwinning. Zijn sterkste rivaal was de jonge Fransman Gaignard maar Derkseji had evenzeer rekening te houden met de Deen Stephesen in deze rit „a trois". Derksen ging de tweede ronde in als laatste man ach ter Gaignard die demarreerde. Onze landgenoot reageerde geen seconde te laat en bleef de Fransman volgen. Het werd een razensnelle eindspurt, die de Amsterdammer gelanceerd op gedecideerde wijze won, ln de prach tige tyd van 11.4 sec. over de laatste 200 meter. Van Vliet was minder fortuinlijk. Hy had als een berg tegen deze rit met de gevreesde Italiaan Moretti- ni en de gladde Engelsman Pea cock opgezien. En het werd inder daad een strijd van twee man te gen een, zoals de Woerdenaar had fevreesd. En hij wist op het kritie- e moment niet tegen wie hy zich moest weren. Hij stond als het ware tussen twee vu ren. Op van de zenuwen, passeerde hij het ingaan van de tweede ronde Morettini, wiens lange spurt hij vrees de. Maar Peacock dook onder beiden door en nam de leiding over. In de voorlaatste bocht bleef Van Vliet niet veel anders over dan te demarreren, een besluit waarop Morettini zat te wachten. Hy had niet mooier gelan ceerd kunnen worden om (ongeveer met een wiel lengte) van de Neder lander te winnen. Van Vliet; moest dus later op de avond nog eens ln de re- pechages starten. Evenals Derksen hadden de favorieten, de titelhouder Antonio Maspes, Rog Marris e nOscar Plattner, zich zonder veel moeite voor de kwarteindstryden geplaatst. De Duitser Portzernheim deed dit even eens, ten koste van de Italiaan Sacchi. In de herkansingen kwam Arie van Vliet zonder inspanning het eerst over de streep tegen de Deen Andersen en de Zwitser ltiefenthaler, maar hij moest nog een tweede keer in een match „a deux" rijden tegen de jon- VOOR RAADHUIS VAN IJZEN DUKE Ingewikkelde, maar interessante opdrachten De automobilisten, die graag een Ingewikkelde betrouvvbaarheidsrit ryden, kunnen zaterdag 15 september ln Belgie en Zeeuwsch-Vlaanderen terecht. Op die dag gaat namelyk voor het gemeentehuis van Uzendyke de derde „Vier Vlaanderen-rit" om streeks elf uur van start. Vorig jaar waren er zelfs uit Amsterdam en Rot terdam automobilisten naar de Vlaamse landen gekomen om aan de ze rit deel te nemen en ook dit jaar zullen er ongetwijfeld weer vele rij ders naar LJzendijke komen om de rit door België en Zeeuwsch-Vlaanderen mee te maken. Ditmaal gaat deze be- trouwbaarheidsrlt, die vanzelfspre kend weer wordt georganiseerd door de Zeeuws Vlaamse Automobiel club (de ZEVAC), over een afstand van ongeveer 200 km. De rit is verdeeld in vier trajecten. De eerste rit is een kaartopdracht. Daarby wordt 'n bepaald object aan gegeven, dat men via de kortste weg moet bereiken. In de tweede rit moe ten de deelnemers met behulp van 'n zogenaamde blinde lyn hun weg zoe ken. Na deze tweede rit kunnen de automobilisten genieten van een half uur rust, voordat men aan de derde rit begint, een kaartbeschryving. Ook in de vierde rit moet men weer met behulp van een blinde lyn de route uitzoeken. In deze rit wordt ook ge werkt met pylen, die bij de drie- of viersprongen de juiste richting aan geven. Bekendheid De opgaven zyn zonder twijfel buitengewoon ingewikkeld en er zal dan ook heel wat gepuzzeld moeten worden om zonder fouten te kunnen ryden. De ver rassende opdrachten maken deze kaartleesrit echter ook bijzonder interessant. Vanzelfsprekend telt in deze rit de factor tijd eveneens mee. Er wordt in twee klassen gestart, namelyk A en B. de A-klassers moeten rijden met 'n gemiddelde snelheid van 40 km, ter wijl de B-klassers met een kruissnel heid van 36 km naar het einddoel ry den. Het zal de chauffeurs en kaart lezers heel wat hoofdbrekens kosten om bij de tijd- en de geheime contro les geen strafpunten op te lopen. De „Vier-Vlaanderen-rit" heeft In korte tyd een bekendheid verworven en de organisatoren weten zich dan ook al verzekerd van de deelname van de „vaste klanten", automobielen, dié ook de vorige malen present waren en die ongetwijfeld ook nu weer aan deze sportieve rit zullen willen deelnemen. Van de zyde van de Belgische rij ders bestaat veel belangstelling voor deze rit, die immers voor een gedeelte door België loopt. „Maar al ligt Zeeuwsch-Vlaanderen dan wat afzy- dig", zei één der organisatoren, „we hopen toch, dat ook vele Nederlan ders en vooral Zeeuwen de weg naar de „Vier-Vlaanderen-rit" zullen vin den". Wie de rit mee wil rijden, kan voor aanmelding terecht by het bestuur van de Zeeuws Viaamse Automo bielclub in Terneuzen. VKssingen neemt deel aan Zilveren Krab-toernooi Aan het Zilveren Krab-toernooi van de voetbalvereniging MOC te Bei-gen op Zoom wordt thans definitief deel- en omen door MOC, RAC dat de t ro se reeds twee maal achtereen heeft gewonnen), TSC en Vlissingen. Het toernooi wordt gehouden op zondag 9 september en begint 's middags om half twee met de wedstryd RAC-Vlis- singen, gevolgd door de ontmoeting MOC-TSC. Hierna volgen de verlie zers. en winnaars ronden. Alle wed strijden duren 2x30 minuten. ge Fransman Gaignard. Van Vliet nam vajn het begin af de kop en liet de Fransman geen kans te passeren. Ook in de laatste bocht toen de Frans man nog eens verbluffend snel aan zette ving de Nederlander de aanval van zyn tegenstander uitstekend op en in een adembenemende eindspurt raasden beiden op de finish af. Van Vliet riepen velen, Gaignard riepen anderen, de finïsh-foto wees later uit, dat onze landgenoot met miniem ver schil had gewonnen. UITGEBREID PROGRAMMA Belangrijke strijd tussen BKC en de Zuidwesters Hoewel voor het Zeeuwse korfbal voor het a.s. weekeinde een uitge breid programma is samengesteld, ls de competitie nog niet zover, dat er nu reeds beslissingen kunnen vallen. Het zal nog wel enkele weken duren voor de eerste kampioenen en degra danten bekend zyn. In de eerste klas zal Vios de uitweclstryd tegen Olym- pia moeten winnen om de achterstand op TOGO niet "©g groter te maken. Maar een gemakkelyke opgave is dit tegen Olympla beslist niet. Scampolo zal zeker niet tevreden zjjn met de huidige stand op de ranglijst en zal alles op alles zetten om thuis van Tjo- TOP-AMATEURS VOETBALLEN Vlissingen treedt aan met een sterk verjongde ploeg. Het revanchetoernool van het ama teurkampioenschap van Nederland, dat de V.C. Vlissingen zondag orga niseert, heeft in wijde kring belang stelling gewekt. Ook de K.N.V.B. toont zien bijzonder ingeïnteresseerd. Zo zal het bondsbestuur vertegen woordigd zijn door de heer Dirk Nys, terwijl zeer waarschijnlijk ook de heer Brunt acte de presence zal geven. Voorts heeft de keuzecommissie deze gelegenheid om een aantal top-ama- teurs op een dag tegelijk aan het werk te zien, dankbaar aangegrepen. De Zeeuwse voetballiefhebbers vra gen- zich af, of Vlissingen het in dit toernooi beter zal doen dan in de kampioenscompetitie en of zy inder daad kans zullen zien om revanche te nemen. Een voorspelling is uiterst moeilyk, omdat niet bekend is of RFC en Hengelo hun ploegen inmiddels hebben gewijzigd. De roodwitten ko men in ieder geval met een op ver schillende plaatsen gewyzagde ploeg in het veld. Zo zyn Ab Wygman en Klaas Din- gemanse geblesseerd, terwyl Van Ot- terloo kort geleden een operatie on derging. De jeugdige Jan de Nooyer een oroer van Henk en dus niet te verwarren met middenvoor Jan de Nooyer is nu de zware taak toege wezen om Wygman op de linksback plaats te vervangen. In de middenllnie wordt Piet Bar- ten geflankeerd door Piet Stroo als linkshalf en Piet Weststrate, die dus Wim Struywigh vervangt als rechtshalf. Verder is er een ge heel nieuwe rechtervleugel, be staande uit Jo Klein, jan als rechts buiten en Henny van Wezel, die enkele seizoenen In de amateur eerste klasser Rapiditas speelde, als rechtsbinnen. Het toernooi begint om half elf met de wedstryd Vlissingen-Hengelo. Cm kwart voor twaalf komen RFC en TSC tegen elkaar in het veld en om twee uur begint de verliezersronde. De finale vangt aan om kwart over drie. Het sluitstuk ls ln hotel Britannia waar om half zes bestuursleden, offi cials en genodigden zullen worden ontvangen gevolgd door een gezamen lijk diner, waar byna 200 personen zullen aanzitten. Tydens dit diner zal Dir(k Nys een rede uitspreken en zullen de prij zen worden uitgereikt. Naast de prij zen voor de deelnemende clubs is er voor alle spelers een sigarettendover met een model van „De Zeven Provin ciën". Atletiekwedstrijden E.M.M. uitgesteld De regionale atletiekwedstrijden, die E.MM. dinsdagavond in Middel burg zou houden zyn, als gevolg van de slechte toestand van het ter rein, tot zaterdag 1 september a.s. uitgesteld. Het programma is enigs zins gewijzigd en ziet er nu als volgt uit: Heren: 100 yards, 800 meter, Zweedse estafette, kogelstoten en hink-stap-sprong. Jongens A: 100 yards, 4 x 800 me ter en vèrspringen. Jongqns B: 600 meter en kogel stoten. Jongens C: 60 meter, 4 x 80 meter. Meisjes A: Hoogspringen en vèr- Meisjes B: Kogelstoten. 102. Toen Rinus de Robot onder de verhuiswagen was weggetrokken, bleek hij zo plat als een dubbeltje te zijn en Jimmy begreep dat zelfs professor X. hem nooit meer tot leven zou kunnen brengen. „Dit betekent zijn definitieve einde", dacht hij, terwijl hij zich de drup peltjes van het voorhoofd veegde, want het was een zwaar karweitje geweest, dat opheffen van die zware verhuiswagen. Er waren mensen die hem goedkeurend op de schouders klopten en hem prezen om zijn enorme kracht. „Hij werkt zeker ln een cirrecus as krachtpat ser", zei de slagersjongen die Rinus onder de auto van daan had gesleept. Jimmy had weinig zin om wat te rug te zeggen en daar kreeg hij ook weinig gelegenheid toe, want eensklaps greep een der agenten hem bij zijn arm. hem toesnauwend: t Wordt tijd dat jij 's met ons meegaat, meneer; Stap maar in de Jeep. We hebben de gestolen fiets als zijnde 't korrepus deliktus al achterin gelegd en jc zal je nou voor de commissaris te verant woorden hebbenl" Jimmy knikte alleen maar. „Ik heb geen enkel bezwaar", zei hij en liep gedwee met de agenten mee in de richting van de politie-jeep. „Da's nou ze dank!" riep de slagersjongen kwaad. „Heb-ie se eige voor ingespannen en nou moet-ie mee naar 't be- ro!" Een der agenten wendde zich om en riep op baise toon dat hij zijn grote mond moest houden. Waarop de slagersjongen zijn flets pakte en na kort commentaar er vandoor ging. ba te winnen. Deze opgave is moeilyk maar mogelyk. Swift H en Zeelan- dia zullen elkaar in kracht niet veel ontlopen. In de tweede klasse A zal Vitesse tegen Eendracht niet op onoverko melijke moeilykheden stuiten en To go moet thuis spelend de punten van Vios II kunnen binnenhouden. Tjoba II zal echter al bly mogen zyn met 'n deel van de winst tegen VOPO. In de tweede klasse B Is zowel BKC als Zuidwesters nog lang niet veilig, zodat de wedstryd tussen deze teams belangryk kan worden. Wy tippen Zuidwesters als de winnaar. De Poel moet ln staat zyn om thuis van Volharding II te winnen In de derde klasse is Stormvogels thuis ongetwijfeld een lastige tegen stander, maar toch achten we de be zoekers van dit weekeinde, Animo H, goed voor de overwinning Swift IV moet een kleine overwinning op Atlas kunnen behalen en VEDO zal AKC wel met lege handen terug zenden naar Aardenburg In de derde klasse B kan de wedstryd VZODSwift VI een kleine overwinning worden voor de bezoekers. In de derde klasse D zal Blauw Wit aan Kats een moeiiyke tegenstander krygen, maar de thuisclub moet toch aan het langste eind kunnen trekken. WKV nloet ook van Zeelandia II kun nen, terwyl SSS tegen SVS een zware strijd tegemoet gaat, maar toch wel beslag op de punten zal kunnen leg gen. Dios zal in de derde klasse E haar positie ten koste van Vopo II misschien kunnen verbeteren en ook Elto n moet in staat worden geacht van Vitesse n te winnen. BU de adspiranten A moeten de wed strijden OlympiaVios A en Swift B Animo A door de thuisclubs kun nen worden gewonnen Zuidwester» kan by de adspiranten B winnen van KVL. Bij de adspiranten C. achten we Swift-rap sterker dan Animo C, ter wyl Atlas op eigen veld zal moeten capituleren voor Vedo By de D-adspiranten is Scampolo sterker dan Vios B en kan Zeelandia aan Vitesse een nederlaag opdringen. Blauw Wit A zal bij Togo niet tot winst kunnen komen en De Poel moet de punten aan Volharding A meege ven. By de junioren E tenslotte zal Elto niet van Luctor A kunnen win nen, terwyl Luctor B de punten by Blauw Wit B zal wegkapen. Programma Het programma luidt: le klas: Olym piaVios; ScampoloTjoba; Swift nZeelandia. 2e klas A: Vitesse Eendracht; Togo nVios II; Vopo Tjoba II. 2e Was B: BKCZuidwes ters; De PoelVolharding n. 3e klas A: StormvogelsAnimo II; Swift IV—Atlas; Vedo—AKC. 3e klas B:VZODSwift VI; 3e klas D: Blauw Wit— Kats; WKV—Zeelandia II; SVS—SSS. 3e klas E: Dios—Vo po II; Elto IIVitesse H. Adspiran ten A: OlympiaVios A; Swift B Animo A. Adspiranten B: Zuidwes tersKVL. Adspiranten C: Swift-rap Animo C; AtlasVedo. Adspiran ten D: ScampoloVios B; Zeelandia Vitesse; TogoBlauw Wit A: De PoelVolharding A. Adspiranten E: EltoLuctor A; Blauw Wit BLuc tor B. Jaarvergadering van de K.N.V.B. afd. Zeeland De jaarvergadering van de K.N. V.B., afdeling Zeeland, zal worden ge houden op zaterdag 15 september a.s. in restaurant „Wöhler" te Middelburg. Behalve de gewone jaarstukken om vat de agenda een bestuursvoorstel om het aantal bestuursleden tijdelijk op 10 te brengen wegens uitbreiding met een tweede r.-k.zetel. In de va cature, ontstaan door het vertrek van het r.-k.bestuurslid F. H. A. G. Ivens, is kandidaat gesteld door de vereni gingen Clinge, Graauw, Hontenisse, Rapenburg en Vogelwaarde de heer L. G. Hermans te Hengstdijk, lid van de vereniging „Rapenburg". De perio diek aftredende bestuursleden de he ren J. J. den Boer, J. M. Meyler en F. J. Lensen stellen zich herkiesbaar, evenals de periodiek aftredende leden van de commissie van beroep en de financiële commissie. FEUILLETON door TJEERD ADEMA 78 „Denk er om", zei de heer Van Baaren, „dat u zo weinig mogelijk spreekt. .,U laat het praten maar aan mij over, want ik geloof, dat ik een beter acteur ben dan u. Heeft u my nog iets te vragen, mijnheer?" „Ik heb er over nagedacht", zei Steensma, „hoe u aan dit plan de campagne is gekomen. Is het 't enige dat uws inziens kans van slagen biedt?" „Ik geloof het wel zei mr. Van Baaren. „Het zou dwaasheid zijn, te trachten u met geweld te bevryden. Daarvoor zijn de tralies te dik en de muren te hoog. Daarvoor zou ik ook een overmacht van gewapende man nen moeten hebben, die bij verrassing zouden moeten binnenkomen. Ik heb u al eens gezegd, dat ik dit zelfde staaltje vanhmlaten we maar zeggen oplichteryal eens eerder met succes heb vertoond, maar de heren juristen en gevange nisdirecteuren zijn er nog altyd niet wijzer door geworden. Kykt u eens, ais u mij als raadsman kiest, is een eenvoudig stukje papier met een brievenhoofd met myn naam. titel en woonplaats er op, aan de grif fier gericht, voldoende om deze te suggereren, dat hij door mr. Van Baa ren uit Valkenburg is geschreven". .Vanzelfsprekend", zei Steensma. „Waarom zou hij iets anders ver wachten?" „U heeft gelijk", antwoordde mr. Van Baaren. „Op de griffie neemt men dus kennis van myn verzoek tot u te worden toegelaten en men geeft dat telefonisch door aan het huis van bewaring. Nu komt myns inziens de grote fout, want een simpel visitekaartje is voldoende om er de bewaker van te overtuigen, dat ik inderdaad de ver wachte mr. Van Baaren ben en dus moet worden toegelaten. De eerste keer,-dat ik op deze wij ze iemand bevrijd heb, heeft men mij niet eens naar het kaart;gevraagd en mij op mijn geloofwaardig gezicht binnengelaten. Ik heb nadien als raadsman vaak iemand in het huis van bewaring of in de gevangenis op gezocht, zelfs in steden, waar nie mand ooit van mij gehoord had, maar men heeft mij nog nooit gevraagd myn bul te tonen als bewijs, dat ik werkelijk jurist en de raadsman van de verdachte ben." „En als men het nu wèl gevraagd had?" zei Steensma geïnteresseerd. „Dan had ik er natuurlyk niet op Serekend, dat ik het stuk nodig zou ebben", antwoordde mr. Van Baa ren, „maar de volgende dag zou ik terugkomen met een prachtig nage bootste bul en „Maarzei Steensma, „dat is toch niet nodig als u een echte Mr. Van Baaren keek een beetje ongeduldig op zyn horloge. „Als u my niet kwalyk neemt", zei hij, „zou ik nu tot de laatste acte van dit juristische drama willen overgaan. Wij moeten van de duisternis profite ren. Onze verwisseling moet plaats vinden vóór de lichten worden aange draaid. Is u nerveus, mynheer?" ^.,In het minst niet", antwoordde „Prachtig", zei mr. Van Baaren. dachte. „Er is niemand", zei hy. „Trek nu de jas aan!" Steensma gehoorzaamde en zette de astrak an-kraag hoog op. „Nu de hoed!" zei mr. Van Baa ren. Met de flambard op stond Steens ma voor zijn raadsman, die hem on derzoekend opnam. „Wat dieper in uw ogen", zei hy. „Ziezo, dat is voortreffelijk. Nu zo weinig mogelijk spreken." Hij zette zich op de plaats, waar de verdachte had gezeten, haalde een korte pruik uit zijn zak en schoof die over zyn hoofd. In een zakspiegeltie bekeek hg vlug het resultaat en knikte daarna tevre den. „Wat denkt u ervan?" vroeg hy. „Tja", zei Steensma verrast, „ik geloof, dat het „Wacht, uw bril nog", zei de raads man. „Ik geloof, dat ae gelykenis dan volkomen zal zijn." Steensma nam zyn bril af en de heer Van Baaren zette die op. „Lykt het zo wat?" vroeg hy ge ïnteresseerd. „Als ik het niet zeker wist, dat wy van plaats verwisseld hadden „Zou u denken, dat u nog hier zat", zei mr. Van Baaren glimlachend. „Laten we het beste er maar van „Maar", vroeg Steensma, „wat zal er nu met u gebeuren? U heeft nu toch valsheid in geschrifte gepleegd „Pardon", zei de heer Van Baaren, „ik heb tot dusver nog geen bul be hoeven te tonen en dus ook niet na gemaakt. Een visitekaartjeeen stukje bedrukt briefpapierzijn geen officiële stukken." „Maar u moogt my toch niet straf feloos bevrijden!" „Natuurlijk niet", zei de heer Van Baaren. „Het wetboek van strafrecht zegt: hy, die opzettelyk iemand, op openbaar gezag of krachtens rech- terlyke uitspraak of beschikking van de vrijheid beroofd, bevrijdt of bij zyn bevrijding behulpzaam is, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar. Maar zo'n vaart zal het niet lopen, al was 't alleen maar, omdat de he ren niet graag wereldkundig maken op welke doodeenvoudige manier ze door eigen onoplettendheid zjjn beet- fenomen. Trouwens, mijn risico's zyn etaald. Ik weet precies wat my le wachten staat. Denkt u er om, mynheer, dat er buiten de poort een auto op u wacht U moet dadelijk instappen en weg- ryden. Is u gereed?" „Ja, mynheer", zei Steensma, „ik dank u harbelyk voor uw goede zor gen." Mr. Van Baaren belde en in span ning luisterde Steensma naar de na- derkomende stap van de bewaker. Toen de deur was ontsloten en de man binnentrad stond de heer Van Baaren op. ,,Ik dank u voor uw belangstelling, mynheer", zei hy, zich tot Steensma wendend. In toon en optreden herkende Steensma zichzelf. Deze man, dacht hij, is een geboren imitator. Steensma knikte. „Al goed", brom de hij. Hij wachtte in spanning toen de gedetineerde op weg naar de cel was, ieder ogenblik vrezend, dat er iets mis zou gaan, maar de rustige stap van de bewaker kwam weer nader bij en de man ging Steensma voor naar de zware buitendeur, welke hy met eensleutel uit zyn grote bos opendraaide. „Goedenavond, mynheer!" Steensma bromde iets. Zyn hart sloeg met zulke zware slagen, dat hy een ogenblik vreesde, dat de bewaker het zou horen. Diep in zyn kraag gedoken stapte hij in de stormwind naar buiten en zag op twintig pas afstands een don kere auto geparkeerd, waarvan de koplampen waren aangedraaid. De chauffeur deed bij zijn aankomst onmiddellyk een portier open. „Vlug, mijnheer!" waarschuwde hij. Toen de wagen reeds in beweging was, drong het tot Steensma door, dat hij deze man meer gezien had. Hy schrok, toen hg plotseling tot de ontdekking kwam, dat hij in de donkere wagen naast een vrouw zat. „Pardon, mevrouw", zei hg „ik Hy voltooide de zin niet en staar de in het licht van een straatlan taarn stom verbaasd in het glim lachende gezicht van de vrouw, die hem bevrijd had. Het was Rieta von Amsberg. Rieta von Amsberg legde haar hand op de schouder van de man, die zich van haar had afgewend. Eens heb je mij een sprookjesprin ses genoemd", zei ze. „Wil je nu niet meer naar me kijken?" Ir. Steensma dook wat dieper in de astrakan-kraag van zy'n jas. Hg zag haar weer voor zich, zoals zij in zyn gedachten was gebleven, een slanke, jonge vrouw met grote, donkere ogen, die plotseling een re volver op hem richtte en dreigde hem neer te schieten, als hy niet gehoor zaamde. XWordt vervolgd^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4