Franse bosbranden woedden voort; politie verrichtte arrestaties Stakende taxichauffeurs dreigen met geweld tegen vervangers KLANKBORD INFORMATEUR LEGT LAATSTE HAND AAN ZIJN PROGRAM VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duizenden vechten tegen vuurzeeën De prefect van het departement Alpes-Maritimes, in het uiterste zuidoosten van Frankrijk, heeft verkiaard, dat drie arrestaties zijn verricht in verband met de bosbranden in het departement, waar zich in de afgelopen maand 47 grote branden hebben voorgedaan, die meer dan drie duizend ha. bos en struikgewas ih de as hebben gelegd. De prefect wees er op, dat herhaaldelijk bijna gelijktijdig grote branden waren uitgebroken. De buitengewone omvang van de branden weet de prefect voornamelijk aan de grote droogte in het gebied, waar sedert 10 juli slechts 5 mm regen is gevallen. Donderdagochtend vroeg is in de heuvels ten noorden van Nice een nieuwe bosbrand uitgebroken. In de nacht van woensdag op donder dag hadden duizenden brandweer lieden, politiemannen en vrijwilli gers vergeefs tegen drie andere branden aan de Rivièra gestreden. In het bos van Valbonne heeft men grote tegenvuren moeten maken Een gegeven locomotief niet op de plaat zien De socialistische afgevaar- I i digde voor Nieuw Zuid Wales 1 in het Australische parlement, i Frederick Daily, heeft erover i i geklaagd dat de Indonesische i autoriteiten van vier door Aus- i i tralïë geschonken diesel-loco- i motieven de gedenkplaten heb- 1 ben laten verwijderen, waarop het feit van deze schenking i vermeld stond. 1 De locomotieven zijn aan Indonesië gegeven op grond I van het Colombo-plan. De waarnemende minister I van buitenlandse zaken Mc Bridge heeft toegezegd de klacht te zullen onderzoeken. I Nieuw uitleveringsverzoek in zaak-Anneke Beekman Op het parket van de procureur- generaal te Luik is donderdag het nieuwe uitleveringsverzoek voor de ex-pleegmoeder van Anneke Beek man, mevr. G. M. L.-Van M. ontvan gen. Het uitleveringsverzoek bevat tevens het bevel tot onmiddellijke gevangen neming, waartoe het Amsterdamse hof besloot evenals ook de rechtbank haar uitspraak had gedaan. Door dit nieuwe verzoek is het oude uitleveringsverzoek van eind 1955, dat gebaseerd was op het vonnis van de rechtbank te Amsterdam, van 24 ok tober, komen te vervallen. De aanhouding van mevr. L.-Van M. op 19 augustus j.l. te Nonceveux geschiedde op grond van het uitleve ringsverzoek van 1955. Kort na de arrestatie heeft de pro cureur-generaal te Amsterdam het reeds gemelde nieuwe uitleverings verzoek gereed gemaakt en doen ver zenden. Dat het stuk eerst donderdag op het parket te Luik arriveerde is een gevolg va® de wat ingewikkelde diplomatieke weg, welke dergelijke officiële stukken moeten gaan van afzender tot ontvanger. Aangenomen mag worden, dat de kamer van inbeschuldigingstelling te Luik donderdag de zaak niet kon be handelen omdat het uitleveringsver zoek woensdag nog niet op het parket was binnengekomen. Duitsland koopt boter in, Nederland en Scandinavië West-Duitsland zal in de komende maanden ongeveer 17.000 ton boter invoeren, vooral uit Nederland en de Scandinavische landen. Deze invoer is nodig om in de to tale behoefte van 335.000 ton te voor zien, welke voor slechts 300.000 ton uit eigen produktïe gedekt kan wor den. Tot nu toe is ongeveer 17.500 ton boter ingevoerd. OVERMACHT. Een vlaggestok-zit- ter is op droevige wijze gestoord in zijn poging, het wereldrecord vlagge- stok-zitten (169 dagen) te verbeteren. Toen de 38-ja_rige Amerikaan Henry Bass „pas" 25 dagen op zijn viagge- stok in Miami zat, werd hij door de bliksem getroffen op zijn 17 meter hoge zitplaats. Bass liep brandwon den aan handen, hals, nek en hoofd op, maar de overredingskracht van de brandweer was ervoor nodig, hem omlaag te praten. Een troost is, dat zijn toestand volgens het ziekenhuis bevredigend is, zodat hij spoedig zijn seance kan hervatten. Waar bleven we, als het record altijd op 169 dagen bleef staan. EXCLUSIEF. In de wachtkamer van Schiphol wil een gezagvoerder van de K.L.M. zijn jus d'orange afre kenen. Achtereenvolgens haalt hij uit z\jn portefeuille: Canadese dollars, Amerikaanse dollars, Joegoslavische dinars, Egyptische piasters, Perzische realen, Spaanse peseta's, Peruaanse soleo's, Italiaanse lires, Mexicaanse peso's, Braziliaanse cruseiro's, Belgi sche francs, Portugese escudo's, West- indische guldens en waarachtig ook nog een Nederlandse gulden. „De prijs was exclusief, captain", zegt de ober beleefd. Waarop de gezagvoerder in zijn broekzak tast en tevoorschijn haalt: twee Zweedse kronen en een bolivar uit Maracaibo! om te voorkomen, dat een boerderij door het vuur werd ingesloten. Er nemen daar ook militairen aan het blussingswerk deel. Ten noorden van Nice lopen de dor- Êen Clemensans en Ardouins gevaar, ir worden maatregelen getroffen om de bewoners zonodng te evacueren. Een as- en roetregen zweefde gis teren overdag en in de afgelopen nacht voortdurend over de ver maarde Promenade des Anglais In Nice, die getooid is met palmbo men en de horizon zag rose en rood van de branden, die niet veraf woedden. In Monte Carlo daalde een regen van as neer op de rose villa's, die daar tegen de rotshel lingen van de kust aanliggen, toen de vuurzee 40 meter hoog oplaai de tegen de nachtelijke hemel, ho ven de heuveltoppen uit, die achter de stad omhoog rijzen. De vuur zee bij La Turbie baant zich een weg naar Nice en Monaco en be dreigt op haar pad een hele reeks van weelderige villa's en buiten verblijven. Nieuw procédé voor de fabricage van staaL Sir Charles Goodeve, de directeur van de Engelse vereniging voor speurwerk op het gebied van ijzer en staal heeft mededelingen gedaan over een nieuwe wijze van staalfabri- cage uit verpoederd erts en kolen. Hij deelde mede, dat de vereniging bezig is met de ontwikkeling van een nieuw procédé, dat de naam „Cy- closteel" draagt. Het werk verkeert nog in het allereerste stadium, maai er zijn reeds kleine hoeveelheden zeer ruw staal gemaakt. „Het is niet waarschijnlijk, dat het procédé de hoogoven zal verdringen, zeer zeker niet gedurende nog een groot aantal jaren, maar wanneer de logica in praktijk kan worden ge bracht, dan zal het procédé een plaats gaan innementussen de procedé's voor pneumatische staalfabricage", aldus sir Charles. Zes procent loonsverhoging in klein-metaalnijverheid Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verhoging der loontabelien met zes procent in verscheidene C.A.O.'s in de klein-metaaLnijverheid. De be treffende C.A.O.'s gelden voor de vol gende bedrijfstakkensmeden- en me- taalbewerltingsbedrijf, het carosse- rie-, wagenbouw-, autoplaatwerk, autospuit- en autobeikleedbedrijf, het automobiel-, garage-, motorrijwielre paratie- en fcraotórreparatiebedrijf en voor het motorenrevisièbedrijf. Deze verhoging mag ingaan in de week van 3 september. LAATSTE LOODJES WEGEN HET ZWAARST Vandaag rapport van dr. Van den Berge (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Gaay Fortman legt thans de laatste hand aan zijn program. Naar hijzelf heeft verzekerd, is hem geen enkele moeilijkheid bespaard ge bleven. Stuk voor stuk hebben al on ze nationale problemen zich opgesta peld op zijn bureau in het „torentje". Voor het overgrote merendeel schjjnt hij uiteraard mede steunend op de ervaringen van zijn voorgangers aanvaardbare oplossingen te hebben gevonden. Maar de laatste loodjes we gen het zwaarst. Thans staat hij voor de zware taak om voor de beide nog resterende, zeer moeilijke vraagstuk ken, namelijk bezitsvorming en land bouw, formuleringen te vinden, die zijn gehele ontwerpprogram voor een zo groot mogelijke meerderheid van het parlement aanvaardbaar moet maken. Het lijkt niet uitgesloten, dat hij deze werkzaamheden nog in de loop van vrijdag zal afsluiten, want voor de komende dagen wordt een snelle, verdere ontwikkeling ver wacht. Prof. De Gaay Fortman heeft nog steeds het oog op een kabinet van een brede samenstelling gericht. Maar de vraag of dit eventueel parlementair of extra-parlementair zal worden is evenals in de tweede fase LieftLnck nog slechts van ondergeschikt belang. Van de informateur zelf immers is de uitspraak afkomstig: ,,A1 pleeg ik geen overleg met de fracties, het kan Heel goed zijn, dat de aang personen het wel zullen doen' Nu gaat het er dus om voor de bezitsvorming de „toverformu le" te vinden die k.v.p. en p.v.d.a. beide tevreden moet stellen. Het rapport over dit onderwerp, dat de informateur vandaag van dr. Van den Berge, staats-secretaris van financiën zal ontvangen, moet daarvoor de grondstoffen leveren. Ook de paragraaf over de landbouw zal nu een definitieve vorm moeten krijgen. Het is politieke kringen op gevallen, dat de informateur tot dus ver nog steeds minister Manshalt niet heeft ontvangen om over de land bouwproblemen van gedachten te wisselen, doch donderdagmiddag wel een bezoek heeft gebracht aan minis ter Staf de andere landbouwdeskun dige van het demissionaire kabinet. En aangezien gisteravond nog offi cieel werd medegedeeld, dat de infor mateur nog niet toe is aan het polsèn van kandidaten, lijkt het niet uitge sloten, dat zijn gesprek met minister Staf de landbouw tot onderwerp had... Piet Moeskopseens onbetwist Nederlands heerser in de inter- m nationale sprinterswereld en s vyfmaal wereldkampioen in de sprint verblijft op het ogenblik op de Ordrupbaan te Kopen- ri hagen, .waar de strijd om de H diverse wereldtitels amateurs H en profs 1956 volop aan de ri gang is. Be foto toont (links) Moeskóps, op een bankje bij de Kopenhaagse wielerbaan in ge- sprek met de voormalige Duit- se wereldkampioen Walter g Rütt. 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiin Echtgenote mede schuldig aan uitlokking van moord Bij het onderzoek inzake de zater dagavond gepleegde moord op de rij wielhandelaar J. M. te Heer bij Maas tricht heeft de echtgenote van de verslagene erkend, dat zij mede schul dig is aan de uitlokking van de daad. Zij heeft namelijk bekend, dat zij zelf de revolver, waarmede de aanslag op haar man werd gepleegd, in Luik had fekocht en aan de knecht N. had oorgegeven, die op zijn beurt het wa pen ter hand stelde aan de twee da ders. .Zij erkende tevens, de toezeg ging van de 20.000 beloning voor het volvoeren van de moord, door de knecht N. aan de daders gedaan, te genover deze te hebben bevestigd. Op Ceylon Is door de voorlopige af schaffing van de doodstraf het aantal moorden aanzienlijk toegenomen,- zo is ln de senaat meegedeeld. Record-transactie tussen Verenigde Staten en India Landbouw-overschotprodukten voor 360 miljoen dollar Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag bekend gemaakt, dat er te New Delhi een overeenkomst met de re gering van India is ondertekend tot verkoop van Amerikaanse land bouw-overschotprodukten tot een bedrag van 360.100.000 dollar aan India. Volgens het ministerie is dit de be langrijkste overeenkomst, welke tot nu toe met onverschillig welk laiïd gesloten is. Deze overeenkomst maakt de verkoop aan India mogelijk van 3,5 miljoen ton tarwe, 500.000 balen katoen, voor 3,5 miljoen dollar aan melkproducten, 6 miljoen pounds tabak en 200.000 ton rijst. De verko pen zullen zich over een periode van drie jaar uitstrekken. Koningin Juliana naar de Ruigenhoek Koningin Juliana heeft zich gisteren middag naar de „Ruigenhoek" bege ven, waar ztj enkele dagen bij haar moeder zal verblijven en de verjaar dag van prinses Wilhelmina zal mee- MOLEST ACTIE IN AMSTERDAM Bemiddelaar trok zich met verontwaardiging terug De door beide partijen in het Amsterdamse taxiconflict aanvaarde bemiddelaar, mr. A. H. van Namen, heeft zich gisteren verontwaar digd uit de besprekingen rond de staking teruggetrokken. Hiermee is een kritiek stadium ingetreden, omdat de werkgevers het van het slagen van de informatieve bemiddelingspogingen van mr. Van Namen hebben laten afhangen of zij al of niet de op hun advertenties binnen gekomen sollicitanten aan het werk zullen zetten. En het is niet on- omgelijk, dat de stakers met geweld tegen hun indiensttreding op treden. De bemiddelaar had -gisteren een basisformule voor verdere onderhan delingen opgesteld, die zijns inziens voor de stakers aanvaardbaar was en die hij in overeenstemming achtte met het bij de werkgevers maximaal be reikbare. Hij heeft deze formule aan de stakingsleiding medegedeeld, op voorwaarde, dat hij haar persoonlijk op de gistermiddag in de „Brakke Grond" te Amsterdam gehouden sta kingsvergadering zou kunnen toelich ten. Nadat de stakingsleiders goede nota van de formule hadden genomen, hebben zij echter de voorwaarde, waarop zij hen was medegedeeld, niet aanvaard. Mr. Va® Namen heeft hier op aan de stakers gistermiddag nog een schrijven gericht, waarin hij er voor waarschuwde, dat een misluk king van zijn onderhandelingen ondernemers er toe zou kunnen bren gen de bij hen binnengekomen solli citanten aan het werk te zetten. Te vens waarschuwde hij de loonchauf- feurs er voor, dat in dat geval hun vergunningen in gevaar zullen komen. De stakers hebben hierop gereageerd met een tegenvoorstel aan mr. Van Namen en de ondernemers. De ondernemers hebben bij het begin van de staking, nu veertien weken geleden, hun loonchauffeurs en masse ontslagen. Het gistermid dag gevraagde komt in feite over een met de eis tot uitkering van drie procent over 1955 en een loonsverhoging van zes procent over 1956 op basis van f 56.80, die de stakers bij de aanvang van hun actie stelden. Mr. Van Namen is er va® over tuigd, dat dit nieuwe voorstel voor de ondernemers onaanvaardbaar is. Hij heeft verder de indruk, dat de stakingsleiding hem in feite niet ais bemiddelaar heeft aanvaard, doch hem heeft willen gebruiken als promotor voor hun eisen. Intussen wordt de staking voort gezet. Op de gistermiddag gehouden vergadering werd het dreigement ge hoord, dat de stakers zich zo nodig met geweld zullen weren tegen de indiensttreding van de op de adver tenties van de ondernemers binnen gekomen sollicitanten. Als de loon- chauffeurs hun dreigement ten uit voer leggen zal deze staking, die tot nu toe de openbare orde niet heeft verstoord, omslaan in een molestactie. In het kader van het bouwrijp maken van het Zierikzeese industrieterrein in de Zuidhoek, wordt ook de kade, tegenover de Nieuwe Haven, ver sterkt en omgevormd tot een flinke loswal. Nadat de loskaden aan het Sas reeds verbeterd waren,' kan het nieuwe industrieterrein binnenkort zonder enige belemmering over wa ter worden bereikt. Foto P.Z.C.) Supporters George Meany betekent heel wat in het Amerikaanse leven van vandaag. Toen hij zijn carrière als loodgietersknecht begon, kon hij niet dromen, dat hij nog eens, als zestiger, een verklaring zou afleggen over presidentsverkiezingen en dat die verklaring dan in kranten over de hele wereld een plaats zou krijgen. George Meany kon dan ook evenmin dromen, dat hij. actief vak bondslid, zou stijgen tot de top van de Ame rikaanse arbeidersorganisatie. Maar aan die top staat hij nu. Op de bo venste tree van de AFL en de CIO, de twee verenigingen die op het eind van het vorige jaar een fusie aangin gen en die met hun 15.400.000 leden gezamenlijk de grootste werknemers organisatie in ae vrije wereld zijn. Miany heeft woensdag bekend ge maakt, dat het dagelijks be stuur van de verenigde vak bonden heeft besloten, de leden aan te bevelen om Adlai Stevenson en Estes Kefauver, de democratische kandidaten voor het presidentschap en het vice-presidentschap van de Verenigde Staten, te steunen. Met veertien tegen acht stemmen had het bestuur ervoor gestemd, om deze aanbeveling uit te doen gaan. Men mag aannemen, dat George Meany iets in zichzelf heeft moeten over winnen, voordat hij zich helemaal achter deze gedachte van politieke inmenging kon stellen. Tot eind vorig jaar was hij immers voorzitter van de A.F.L., de American Federation of Labour, die nooit wilde weten van politieke actie. Het was juist daar om, dat in 1935 een groep zich af splitste onder leiding van John Le wis, de nu 75-jarige voorzitter van de Verenigde Mijnwérkers van Amerika. Die afsplitsing noemde zich toen C. I.O., Congres of Industrial Organiza tions. Bij de fusie in 1955 was de 49- jarige Walter Reuther voorzitter van deze organisatie. Hij is nu vice-voor- zitter van de gezamenlijke bonden en heeft in die functie een belang rijke stem in het kapittel. Blijkbaar heeft hij Meany ervan weten te over tuigen, dat het zijn nut kan hebben om als arbeidersbeweging mee te praten over dingen, die niet direct met de lonen en de andere arbeids voorwaarden te maken hebben, maar die indirect toch ook voor de werk nemers van groot belang zijn. „Wan neer jy je niet met de politiek be moeit, bemoeit d.e politiek zich wel met jou". Bij de fusie va.n vorig jaar werd al verwacht, dat de vakbeweging zich zou opmaken om een rol te spelen in de politieke arena. Alge meen werd immers aangenomen, aat de twee bonden van vroeger naar el kaar toegedreven waren door onte vredenheid over het republikeinse be wind: de regering-Eisenhower zou werkgevers begunstigd hebben. T" voorspellingen zijn <fus nu uitgeko men fen het zijn de concurrenten van het republikeinse verkiezingsteam Eisenhower-Nixon, die ervan profite ren. Het besluit va/i het bestuur, om Stevenson en Kefauver aan te moedi gen als de mannen die werken voor de belangen van de arbeiders, moet nog door de vertegenwoordigers van de honderdveertig honden van de or ganisatie worden goedgekeurd; op twaalf september komen ze bij elkaar om de kwestie te bespreken. Evenmin als in het bestuur zal daar eenstem migheid zijn over de nieuwe koers die naar politieke vaarwaters leidt. Maar Meany heeft al gezegd dat hij er niet aan twijfelt of het congres zal de aanbeveling aanvaarden. Presidentschapskandidaat Steven son heeft intussen bij de voorver- kiezineen van dit jaar al blijk gegeven, dat hij kan afstappen van de scherpzinnige maar ingewikkelde betoogtrans, die hem het beste ligt, en dat hij simpelweg kan spreken tot het hart van het volk. In 1952 deed hij daartoe eigenlijk geen moei te: hij was toen ook zelf ervan over tuigd. dat Eisenhower, die door de republikeinen kandidaat was ge steld. de beste keus zou zijn (al heeft men hem ervan kunnen weerhouden, dit in het openbaar uit te spreken!). In dat alles is nu verandering geko men: evenals de AFLCIO heeft hij grote bezwaren tegen het huidige republikeinse bewind. Hij wenst nu te winnen en geen inspanning is hem te groot bij het najage'n van dat doel. Supporters als George Meany en Walter Reuther kunnen hem daarbij goed van pas komen. GEORGE MEANY in de politieke arena Canadees vliegtuig neergestort Een vliegtuig van de „Canadian Pa cific Airline" van het type DC-6, is, op weg van Vancouver naar Tokio, nabij Cold Bay, in Alaska neerge stort. Van de veertien passagiers en de bemanning van acht kwamen er twaalf om het leven, terwijl er nog drie worden vermist. De overige ze ven hebben het ongeluk overleefd. Enige ogenblikken voor het. ongeluk had de bestuurder gemeld, dat het toestel in brand stond. Bij een poging om op het vliegveld bij Cold Bay "een landing te maken, stortte het vlieg tuig neer. AS- EN ROETREGEN OVER NICE Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3