PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Franse parachutisten worden bij Algiers ingescheept voor Cyprus Minister Algera liep onder Noordzeekanaal Suikerbietenoogst waarschijnlijk slechts matig 3 TWEE EGYPTENAREN WERDEN DOOR ENGELAND UITGEWEZEN r v_ DE VERWACHT... Ï99e jaargang - no 206 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. ACTIVITEIT IN DE HAVEN VAN MARSEILLE Intussen valt Cyprische Eoka politiebureaus en Britten aan Van gezaghebbende zijde te Nicosia is gisteren verklaard, dat een vliegtuig met Franse legerofficieren donderdag te Akrotiri bij Limas sol (zuidwest-Cyprus) is aangekomen. De officieren maken deel uit van een eenheid waarvan het gros dit weekeinde op Cyprus verwacht wordt, zo voegde men eraan toe. Volgens eerdere berichten zou een „groot contingent" Franse troe pen te Akrotiri geland zijn. Het Franse vrachtschip Aulme is donderdagavond met Franse leger- goederen in Famagusta aangekomen. Van officiële zijde weigerde men enigerlei inlichting over de om vang van het troepentransport te verstrekken, doch het blad „Fran- ce-Soir" meende te weten, dat het hier een bataljon valschermtroepen betreft. Er zouden voorts in het geheim troepen te Algiers en Mar seille worden ingescheept. Intussen is op Cyprus het ver zet van de Eoka weer toegenomen. Donderdagavond werd het Britse schip Charles McLeod in de haven van Famagusta zoda nig ploor een ontploffing getrof fen, dat midscheeps een gat werd geslagen. De ontploffing is Explosie treft Engels schip Uit gewoonlijk welingelichte bron in Algiers is vernomen, dat onge veer drieduizend man Franse val schermtroepen en leden van het vreemdelingenlegioen woensdag per schip uit Didi-Ferruch, bij Algiers, naar 'n „onbekende bestemming" zijn vertrokken. Volgens het blad Paris-Presse werden deze troepen binnen 48 uur op Cyprus verwacht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie te Parijs heeft medegedeeld, dat het aantal Franse troepen op Cyprus een mili tair geheim is. In Toulon, waar de Franse Middel- landse-Zeevloot reeds enige tijd pa raat gehouden wordt, en in Marseille heerste donderdag grote activiteit. Naar France-Soir bericht zullen he den of zaterdag meer dan 5000 man troepen uit Marseille vertrekken De berichten over de militaire voor bereidingen in de Middellandse Zee hebben donderdag op de effectenbeurs te New-York de scherpste koersda ling sedert ruim een week veroor zaakt. In sommige gevallen bedroe gen de koersverliezen drie dollar. Olies, metaalwaarden en chemische waarden vertoonden de grootste koersdalingen, namelijk van een tot drie dollar. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Cursus in de krant.. 1 Het Egyptische dagblad „Al Gomhouria" is gisterochtend M begonnen met de publikatie van een serie artikelen, die een praktische cursus voor de be- vollcing vormen in de kunst van de guerilla. Het eerste artikel begint met de beroemd geworden stelregel van Mao tse Toeng: „Indien de vij'and aanvalt, terugtrekken indien hij halt houdt, hem las- M tig vallen indien hij terug- g trekt, aanvallen Het eerste artikel behandelt M het -gebruik van verschillende wapenen in de guerillastrijd van machinepistolen tot keu- ken messen. Ook Den Haag een helihaven De minister van verkeer en water staat heeft donderdag aan het ge meentebestuur van Den Haag toe stemming verleend voor de aanleg van een helihaven op het terrein aan de Carel Reinierskade. naar men gelooft veroorzaakt door een aan het vaartuig vast gehechte mijn. Enkele politiebureaus werden aan gevallen, waarbij een paar Britse soldaten licht werden gewond. Don derdagavond werd door Cyprioti sche verzetsstrijders in een voor stad van Nicosia op twee vrouwen van Britse beambten geschoten. Beiden liepen slechts lichte kwet suren op. In een koffiewinkeltje in een dorp even buiten Paphos heb ben verzetsstrijders een Cyprioot door geweerschoten ernstige ver wondingen toegebracht. Al eerder had men een aanslag op hem ge pleegd. De Britse ambassade in Athene heeft woensdag de berichten tegen gesproken, volgens welke Britse ge heime agenten aan de Atheense advo caat Efstathopoulos geld en werk hadden aangeboden, in rail voor enige regels handschrift van kolonel Gri- vas, de vermoedelijke leider van de Grieks-Cyprische verzetsbeweging. Wel heeft een man, die zei Efstatho poulos te heten, enige maanden gele den een lid van de ambassade aange klampt en Inlichtingen over Grivas aangeboden. De zaak was toen aan de Griekse autoriteiten in handen gege ven en de ambassade had er verder niets van gehoord, aldus de officiële bekendmaking. Nasser protesteer! tegen Amerikaanse verklaringen De Britse autoriteiten hebben don derdag twee Egyptische diplomaten gelast, binnen 72 uur het land te ver laten. Het zijn Salah Abdel Salam Kafifien Hamdi Mohammed Nassef. Nassef is handelsattaché. Zij zijn tot persona non grata verklaard. Deze uitwijzing volgde op het Egyp tische besluit om twee Britse diploma ten uit te wijzen, nadat in Egypte een spionagekomplot ontdekt was waarbij volgens de Egyptenaren, de Britse am bassade in Cairo was betrokken. Brit se autoriteiten hebben de Egyptische beschuldigingen „absoluut vals" ge noemd. "Van officiële zijde is donder dag te Caïro medegedeeld, dat het proces tegen de leden van het „Britse spïonagenet" zondag a.s. wordt ge opend. Egypte heeft gisteren bij monde van -zijn ambassadeur in Washington, Ah med Hoessein geprotesteerd tegen de verklaring van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, dat het Suezkanaal al door het verdrag van 1888 werd ge ïnternationaliseerd. De ambassadeur verklaarde, dat het kanaal altijd Egyp tisch is geweest. President Nassèr van Egypte heeft de Amerikaanse ambas sadeur in Caïro, Byroade, laten weten, dat de Egyptische regering de ver klaring, welke president Eisenhower woensdag over de Suezkwestie heeft afgelegd, betreurt, aldus is donderdag avond officieel te Caïro bekendge maakt. Eisenhower had er op aan gedrongen, het westelijke plan voor internationalisatie van het kanaal te steunen. De Noordatlantische raad zal op 5 sëptember m het Navo-hoofd- kiVartier te Parijs bijeenkomen ter be spreking van de Suez-crisis. Loodsen. Volgens mededelingen van Egypti sche ambassades hebben in Bonn, Moskou, Athene, Parijs, Rome, Den Haag en San Francisco een aantal loodsen en kapiteins van de koopvaar dij gesolliciteerd nadat in de kranten advertenties, waarin loodsen werden gevraagd waren verschenen. De woordvoerder van de Egyptische am bassade in Bonn verklaarde donder dag, dat meer dan 300 loodsen, meren deels uit Noord- en West-Duitsland, maar ook verscheidene uit Engeland, Frankrijk, Noorwegen. Zweden en Oost-Duitsland, naar de ambassade in Bonn hebben geschreven. De Duitse ambassadeur in Parijs baron Vollrath von Maltzan heeft te genover de Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Maurice Faure, de persberichten tegengesproken dat Duitse loodsen zijn ingegaan op aan-1 biedingen der Egyptenaren om in het Suezkanaal te komen werken. Arbeiders bezig met het aan H kant brengen van de tunnel H voor de grote doorbraak van f| de zuidelijke naar de noorde- lijke oever, die gistermiddag in L= tegenwoordigheid van minister Algera tot stand kwam. minimi Poolse Landru ter dood veroordeeld In Warschau is een 48-jarige Pool ter dood veroordeeld, die tal van moorden op zijn geweten heeft. Wladyslaw Mazurkiewicz, een vroegere legerofficier en later za kenman heeft waarschijnlijk wel 50 moorden op zijn geweten. Hij werd echter berecht wegens 8 moorden en daaraan schuldig be vonden. Deze moderne Landru werd er van verdacht een dertigtal vrouwen vermoord te hebben om hun geld. Twee van zijn vermeende slacht offers waren zusters. De ene, een rijke weduwe, stelde hem geld en juwelen ter hand toen hij haar ge- waarschuwd had dat de veilig heidspolitie een inval in h^ar wo ning zou doen. Toen de inval niet plaats vond, wilde de vrouw haar geld terug. Mazur kiewicz verzocht haar naar zijn huis te komen, nam haar mee naar de garage, schoot haar dood en be groef haar onder de vloer. Toen haar zuster twee uur later naar haar kwam zoeken, trof deze vrouw het zelfde lot. Mazurkie wicz verleidde vrouwen in zijn ga rage, zorgde er voor dat dan foto's werden genomen en dreigde ver volgens de foto's aan him mannen te tonen als de vrouwen hem niet grote sommen geld gaven. Tijdens het proces heeft Mazurkie wicz zes moorden op vier man nen en twee vrouwen bekend en heeft hij ook bekend gepoogd te hebben nog twee mannen te ver moorden. In een mijn bij Nemoero op Hokkai do (Japan) zijn bij een brand tien mijn werkers in de vlammen omgekomen. Vijl mannen liepen ernstige verwondingen op. De brand zou veroorzaakt zijn door een grondverschuiving. Tunnel hopelijk eind 1957 klaar Een ruwhouten trapje vormde gis termiddag de verbinding tussen de beide helften van de Velser tun nel, die tot nu toe door een negen tig centimeter dik betonnen schot van elkaar waren gescheiden. Mi nister mr. J. Algera van Verkeer en Waterstaat, was na de arbeiders Roeslan Abdoelgani gaf vijf en een half uur opheldering Het speciale ministeriële comité, dat is ingesteld naar aanleiding van de poging van het leger om de minister van buitenlandse zaken, Roeslan Ad- doelgani, te arresteren op beschuldi ging van betrokken tè zijn in een cor ruptie-affaire, is zeven uur bijeen ge weest. De voorzitter van het comité, vice-premier Moh. Roem, verklaarde, dat de minister van buitenlandse za ken vijf en half uur inlichtingen had verstrekt en dat hij verscheidene do cumenten aan zijn collega's had over handigd. Mr. Roem zei, dat het co mité de mededelingen van Roeslan Abdoelgani had besproken, doch dat het nog niet tot een conclusie was gekomen. Hij hoopte, dat het comité vandaag met zijn werk gereed zal komen. Zestig procent onderzochte gronden geschikt voor directe bietenverbouw De suikerbiet, welke een zo belangrijke plaats in het bouwplan van de Zeeuwse boer inneemt, zal dit jaar waarschijnlijk slechts een matige oogst geven. Door het lang aanhoudende slechte weer is er een achterstand in het wortelgewicht ontstaan, die volgens de deskundigen van het Instituut voor Rationele Suikerproductie, vermoedelijk niet meer ingehaald zal kunnen worden. In vergelijking met het gemiddelde over de jaren 1933-1955 komen de bieten dit jaar gemiddeld over Nederland 17% in gewicht tekort. In het angustus-numiner van „de Suikerbiet" worden de cijfers van de wekelijkse rooiingen door het Insti tuut gepubliceerd. Op 16 juli was er een wortelgewicht van 222.9 gram voor 1 biet en een suikergehalte van 10.7%, op 6 augustus resp. 415.6 gr. en 13.2% en op 13 augustus; 472.6 gr. en 13.7%. Onder normale omstandig heden zou het gewicht per biet in ae periode van 16 juli tot 13 augustus met zeker 300 gram moeten toene men. Thans is het maar 250 gram. De stijging van het suikergehalte verliep beter, maar bij de onvoldoende toena me van het wortelgewicht is dit ge halte eigenlijk alleen maar een aan- wijziging te meer dat er met de wortel groei iets niet in orde was. Intussen zijn ook de veertiendaagse monsternemingen over geheel Neder land weer begonnen. Bij de tweede fa- briekmonsterneiming op 6 augustus jl. kwam men voor het gehelé land tot een gewicht van 375 gram voor 1 biet GEVOLGEN VAN SLECHT WEER Dit wonderlijke tafereel kan men waarnemen in.... neen niet in Ameri ka, maar in Europa: In Wattens bij Innsbriiokf Daar is n.l. het eerste ..onderwater-restauran t" geopend, dat naast een openluchtzwembad ge bouwd is. Het glas tussen restaurant en bad is gelukkig heel erg dik en een suikergehalte van 12.1%. Op 8 augustus 1955 waren deze cijfers resp. 428 gr. en 13.1% en gemiddeld over de jaren 1933-1955: 453 gr. en 13.9%. Voor de Zeeuwse eilanden kwam men aan een gewicht van 409 gr. ('55-476 gr., '33-'55: 473 gr.) en een suikerge halte van 12.3% ('55: 13.8, '33-'55: 14.4). Zeeuwseh Vlaanderen gaf een gewicht van 401 gr. (vj. 487 gr., '33- '55: 455 gr.) en een gehalte 12.9% (resp. 14.5 en 14.0%). Er is dus een duidelijke achterstand. Een ander nadeel van het lang aan houdende slechte weer is, dat de bie ten in bladmassa achteruit zijn ge gaan. Bij verbetering van het weer bestaat dus het risico, dat eerst weer nieuw blad wordt gevormd, ten koste van de reeds gevormde suiker. Tenzjj de komende weken nog een sterke verbetering te zien geven, mag op niet meer dan een matige bietenopbrengst worden gerekend. Voor sommige streken moet be twijfeld worden of zelfs een mati- ge opbrengst gehaald zal worden. De gezondheidstoestand van het ge was is in het algemeen goed tot zeer goed. De primaire haarden van ver- felingsziekte staan duidelijk afgete- end in het veld en vooral in het zui den van ons land begonnen zich nu de secundaire symptomen te vertonen. Het gaat tot nu toe langzaam, maar enkele dagen zonneschijn zullen het wel sterker naar voren brengen. In het buitenland luiden de berich ten over de stand van de suikerbieten gunstig voor Ierland en Engeland. In Zweden en Denemarken was de voor zomer zeer droog, maar de ontwikke ling van het gewas lijkt toch bevredi gend. Zeer slechte bieten liggen in sommige delen van Duitsland en Frankrijk, terwijl In België, dat wei nig bieten in de polders heeft, de stand in het algemeen bevredigend schijnt te zijn. Bietenmoeheid. „De Suikerbiet" geeft thans ook de resultaten van het grondmonsteron- derzoek op bietenmoeheid in het sei zoen 1955-'56. Het gemiddelde beeld van de be smetting, over het gehele land gere kend, vertoont grote overeenkomst met dat van voorgaande jaren. De verschillen tussen de districten zijn echter zeer groot. Gemiddeld over Nederland bleek 60% van het aantal onderzochte percelen geschikt te zijn voor di recte bietenverbouw. Voor Schou wen was dit 68%, Duiveland 57.3 St. Philipsland 68.9, Tholen 42, Walcheren 82.4, Noord Beveland 51.6, Z. Beveland 0.57.2, Zuid Be veland W. 77.3, Z. Vlaanderen- Oost, 62 en Z. Vlaanderen West 83.8. Uit verschillende gebieden kwam slechts een gering aantal monsters binnen. Dat er van dit geringe aantal een zeker percentage matig of ern stig ziek bleek te zijn, is voor de bie tenverbouwers in het betrokken ge bied een waarschuwing temeer om hun grond te laten onderzoeken. Voor al o.a. van het eiland Tholen kwamen betrekkelijk weinig monsters binnen, die niet of licht ziek bleken te zijn. Over het geheel genomen blijkt het percentage ernstig ziek iets gedaald tfl zijn ten gunst van matig ziek. die dit schot doorboorden, de eer ste die onder het Noordzeekanaal in Velsen doorliep, bij wijze van vertraagd preludium op de komen de drukte van het wegverkeer, dat naar men aanneemt tien a twaalf duizend auto's per dag door de Vel ser tunnel zal jagen. Jlinister Algera heeft voor hij op 24 meter beneden het maaiveld deze histori sche stappen zette, in een korte toe spraak de geschiedenis van de Vel ser tunnel opgehaald en een prog nose voor de toekomst gegeven. Hij vertelde, hoe al voor de oorlog besloten werd twee tunnels onder het Noordzeekanaal te bouwen, een pro ject dat echter in 1941 door de bezet ter werd afgebroken. Het heeft zijn goede zijde gehad, weliswaar kon men pas zeven jaar na het einde van de oorlog het gigantische werk hervat ten, maar toen kon men er rekening mee houden dat het autoverkeer zo sterk zou toenemen. De aanvankelijk geprojecteerde tunnel met een rij weg, zo bleek toen, zou spoedig te klein zijn. In 1941 immers rekende men met 4000 auto's per dag, maar als het bouwwerk eind 1957 gereed zal zijn, moet men rekenen op tien a twaalfduizend voertuigen, zodat de dubbele rijbaan (tweemaal zeven me ter) geen overbodige weelde zal blij ken te zijn, aldus de heer Algera. De minister heeft enige histori sche data uit de wordingsgeschie denis van de Velser tunnel ge licht, zoals die van mei 1953 toen de eerste tunnelvloer in beton werd gestort. De zomer van 1955 toen boven het zuidelijk gedeelte van de tunnelbouwput de aarde werd weggebaggerd en de scheep vaart daar kon passeren, die van 30 augustus 1956 nu men dus on der het kanaal door kan komen en naar verwachting eind 1957, als dank zij een uiterste krachtsin spanning deze belangrijke ver keersverbinding gereed zal zijn. Het weer in Europa. 7 uur. Stockholm, zwaar bewolkt 16 gr. Oslo, geheel bewolkt 11 gr. Kopenhagen, regenbui 16 gr. Aberdeen, half bewolkt 13 gr. Londen, regenbui 14 gr. Amsterdam, licht bewolkt 17 gr. Luxemburg, licht bewolkt 15 gr. Parijs, onbewolkt 19 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 20 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 19 gr. Nice. licht bewolkt 24 gr. Berlijn, geheel bewolkt 17 gr. Frankfort, half bewolkt 17 gr. München, zwaar bewolkt 16 gr. ZClrich, licht bewolkt 16 gr. Genève, zwaar bewolkt 17 gr. Locarno, licht bewolkt 23 gr. Wenen, half bewolkt 20 gr. Innsbruck, licht bewolkt 20 gr. Rome, onbewolkt 20 gr. AJaccio, onbewolkt 24 gr. Mallorca, licht bewolkt 28 gr. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden maar ook enkele verspreid voorkomende bnien, weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. ZON EN MAAN 1 september. Zon op Maan op 5.53 onder 19.29 1.26 onder 17.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1