Rotterdam en Amsterdam leveren reuzen voor congres in Kassei NIEUWS UIT DE KERKEN SOWJET-ATLETE SPOORLOOS NA DIEFSTAL IN LONDEN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT VOOR GEEN KLEINTJE VERVAARD Vijfentwintig boterhammen en vijf eieren met biefstuk als ontbijt Van 13 september wordt in Kassei (Duitsland) een congres van reuzen gehouden, waar de zoon van bondskanselier Adenauer ook acte de presence geeft. Meer dan achthonderd leden telt dit unieke congres, waarvoor de toelatingseis voor dames en heren resp. op 1.80 en 1.90 meter is gesteld. De elite uit Frankrijk, Oostenrijk, Zwitser land en België zal aan deze „reuzenbijeenkomst" deelnemen. Twee Nederlandse reuzen, die heel ruim aan die eisen voldoen, zul len daar aanwezig zyn: Albert Johan Kramer en R. Rijnhout. De Am sterdamse caféhouder is de langste man ter wereld: 2 meter 42, 320 pond, schoenenmaat 57. Vroeger had hij in het Noordhollandse dorpje Anna Paulowna een café en sinds verleden jaar mag Amsterdam-W. hem onder de inwoners tellen. Nauwelijks minder imposant is dan de Rotterdamse jongeman R. Rijnhout, die „maar" 2 meter 35 lang is en vaak voor reclamedoeleinden z'n lengte weet te benutten. Hoe de reuzen zo groot worden, en of overdadige werking van de schild klier daar debet aan is, is nog niet Erecies vastgesteld. De heer Kramer eeft met veel succes meer dan een kwart eeuw de gehele wereld bereisd als de langste man, die dan op het to neel te voorschijn kwam met een ak- tentas onder de arm, waaruit hij de kleinste man, de dwerg Sepp (69 cm), tevoorschijn toverde. In 1949 zei hij het circus vaar wel en vestigde zich in het kleine Noordhollandse dorp Anna Pau lowna als caféhouder. Hij vindt het overigens helemaal geen pretje om de langste man ter wereld te zrjn, reizen is voor hem in 't geheel geen genoegen meer en altijd aan gegaapt te worden als „de reus van Amsterdam" is een twijfelachtige eer. De Amsterdamse schooljeugd grijpt elke gelegenheid aan om „lol" te hebben en de reusachtige caféhouder is dan ook bij de jon gens en meisjes in de buurt zeer populair. „GROTE RIK" is by de Rotterdam mers de gevierde man. Toen hy op 21 april 1922 geboren werd, woog hij slechst 9 pond en toen zijn vader hem op die dag op het bureau van de Rot terdamse burgerlijke stand liet in schrijven, sprak de grjjze ambtenaar de klassieke wens uit, dat Richard maar een flinke jongen mocht wor den Nu, die wens is volledig uitgeko men! Richard leek op vierjarige leef tijd al op een jongen van 8 jaar en toen hij acht lentes telde, dacht men, dat hy een afgestudeerde leerling van de h.b.s. was. Dat het voor Richard verre van aangenaam was om dergelijke afme tingen te hebben, kan men zich onge twijfeld voorstellen. Door zijn enorme kracht, volkomen in verhouding met zijn lengte, was hij zijn schoolkame raadjes verre de baas. Lopen kon hij met z'n lange benen veel harder dan de anderen en een bal wierp of schop- te'hjj altijd twee keer zo ver weg als zijn klasgenoten. Jaloerse vriendjes vertelden in die tijd, dat „Grote Rik", zoals hij door iedereen nu werd ge noemd, staande op de Rechter Maas oever de ruiten op Katendrecht met stenen bekogelde. Maar die verhalen zullen wel verzonnen zijn geweest Historisch echter is de volgende ge schiedenis, daterende uit de tijd, dat hij de kinderschoenen al aardig ont groeid was. Levende hefboom Het gebeurde op een zonnige na middag in mei Richard, juist veer tien jaar geworden, was op de kop af 2 meter lang en woog 100 kilo toen een chauffeur van een Rotterdamse expeditiedienst zijn anderhalve tons Eervol ontslag aan ir. H. C. P. de Bruyn Bij K.B. is aan ir. H. C. P. de Bruyn met ingang van 1 november 1956 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, zulks onder dankbetuiging voor de belangrijke den lande bewezen diensten. Een BOEK over VAN ALLES EN NOG WAT. Bij „Brüna" in Utrecht verscheen een allergezelligst boekwerkje, geti teld „Welterusten" en handelend over van alles en nog wat. Volgens het ti telblad is het „een bundel verhalen, beschouwingen en tekeningen, strek kende tot lectuur in bed voor het sla pen gaan". Wat niet zeggen wil, dat het ook in de ochtend of middag niet gelezen mag worden, voegt de uitge ver er haastig aan toe en daar heeft hij groot gelijk in! Sterker: wanneer men er in de middag in begint te le zen, is er heel wat wilskracht voor no dig om het te bewaren voor in bed Het begint met een meesterlijk ver haaltje van de Spanjaard Fernandez Flórez en verder is er teveel in te vin den om hier op tc sommen. Een paar namen van medewerkers? Goed: Jaap Romijn, Josepha Mendels, G. B. Shaw, Paul de Casparis, Ab Visser, Bertus Aafjes, Eline Capit, Martie Verdenius, Rikwa Bruining, Anne H. Mulder, Max Dendermonde en Geor ges Simenon. Voor de illustraties zorgden Roland, Ted Schaap en Dick Bruna, terwijl Lizzy Sara Mav en Jaap Romijn vopr de (uitstekende) samenstelling' tekenden. Een kostelijk, boeiend boekje met een opmerkelijk rijk gevarieerde in houd. vrachtwagen aan het lossen was. De voorbijkomende reus bekeek het zwa re werk van de chauffeur en nam hem met een „Laat dat maar effies an main over", het werk uit de handen, zodat in minder dan geen tijd de wa gen was gelost. Als dank voor het ge presteerde mocht Rik meerijden naar Tilburg, maar vóór het bereiken van deze stad, moest de reis worden on derbroken in verband met een lekke achterband. De chauffeur zat met z'n handen in het haar, omdat hy geen krik bij zich had. Ook nu echter bracht de reus uit komst. Hy kroop onder de wagen en zonder noemenswaardige Inspanning lichtte hy het achtergedeelte op en kon de chauffeur een nieuw achter wiel omleggen! Door deze verhalen en tal van an dere anecdotes zou al spoedig de in druk gewekt kunnen wordenj dat Ri chard zich schuldig maakte aan „krachtpatserij" van de grootste al lure. Niets echter van dat alles! Hij is zeer zachtaardig en het is aandoenlijk te zien, hoe hy met zyn grote handen kleine huisdieren liefkoost. Reus als reclame De belangstelling die talloze mensen begrijpelijkerwijs voor hem koesteren, vond hij onaangenaam en hinderlijk, totdat hij einde '47 op het idee kwam, zijn bijzondere grootte uit te buiten en zich be schikbaar te stellen voor reclame doeleinden, hetgeen hij sindsdien dan ook met veel succes doet. Voor de statistiek vermelden we dan nog even, dat zijn lengte thans 2.35 meter bedraagt, dat zijn 385 pond(!) gedragen wordt door speciaal- voorhem vervaardigde schoenen, maat 62en dat zijn kleermaker in een kostuum niet minder dan 6 meter stof verwerkt! Zijn ontbijt is op z'n zachtst ge zegd stevig en bestaat uit 4 of 5 geklopte eieren, ongeveer 25 boter hammen, anderhalf pond biefstuk en een paar bordjes pap; de lunch en het diner zullen wij U besparen. Wat een slokje thee voor ons is, is een liter melk voor hem, en 5 ki lo tomaten verdwijnen binnen en kele minuten...... Dit is de eerste foto van de nieuwe Engelse Bristol Britannia SOI in de vlucht. Het toestel ts een grotere, snellere en krachtiger uitvoering van de tot nog toe in gebruik zijnde Bri tannia-machines. Televisiekijkers richten een vereniging op. In Amsterdam is het initiatief ge nomen tot het oprichten van een Vereniging van Nederlandse Televi siekijkers. Deze vereniging stelt zich ten doel de belangen van de Neder landse televisiekijkers te behartigen. Dat wil men bereiken door invloed uit te oefenen op de programmalei dingen. De vereniging in oprichting gaat van het standpunt uit dat zij, die voor hun amusement betalen het reoht en de macht dienen te hebben him invloed op dit amusement uit te oefenen. Ook zal een maandblad worden uitgegeven. Het ligt in de bedoeling omtrent princinièle vragen aan het huidige televisdebestel ver bonden, via stemming onder de leden een beeld te krijgen van wat de Ne derlandse televisietoestelbezitter zelf wil, hetgeen dan in een rapport aan de betrokken instantie zal worden voorgelegd. IN RUSSISCHE AMBASSADE Kapitein van „Molotow" weet van niets De 27-jarige Russin Nina Pono- mareva, de beste discuswerpster van de Sowjet-Unie stal woensdag in een Londens warenhuis vijf goed kope hoedjes. Zij werd betrapt, maar is nu spoorloos. Mejuffrouw Ponomareva was na haar arresta tie vrijgelaten op de verzekering van een lid der Russische ambassa de, dat zij gisteren voor het ge rechtshof in Piccadilly Circus zou verschijnen. Er waren honderden belangstellenden voor 't gerechts hof samengepakt, maar de Russi sche atlete kwam niet opdagen. Men had nog een kleine hoop dat zij tijdens de middagzitting in het hof aan de Marlboroughstreet zou ver schijnen, maar die hoop bleek ijdel. De vraag: waar is de Russin, ach ten de Londense politie-autoriteiten niet moeilijk te beantwoorden. Zonder dit met zoveel woorden te willen zeg gen, geven zij toch als hun oordeel te kennen dat juffrouw Ponomareva in de Russische ambassade of het Rus sische consulaat-generaal haar in trek heeft genomen. Zij werd veron dersteld, deel te nemen aan de trai ning van de andere Russische atleten die heden in het White City stadion tegen een Britse ploeg zullen uitko men, maar zij liet verstek gaan. De kapitein van het Russische stoomschip Molotow dat in de Theems ligt en vanochtend naar de Sowjet- Unie vertrekt, ontkende dat Nina zich aan boord bevindt. Het Britse ministerie van buiten landse zaken maakte gisteravond be kend, dat een vertegenwoordiger van de Russische ambassade gistermiddag zijn opwachting heeft gemaakt op het ministerie. Volgens een woordvoerder van het ministerie bracht de Rus de kwestie-Nina Ponomareva te berde, maar men zou hem te verstaan heb ben gegeven dat dit een zuiver juridi sche aangelegenheid is waarmee de Russische ambassade niets heeft te maken. Detectives brachten gisteravond een bezoek aan het Russische con sulaat om consul-generaal Alexan der Startsew te vragen waarom hy zijn belofte niet heeft gehouden. Het was Startsew die woensdag beloofde dat hij Nina voor het ge recht zou laten verschijnen. Perso neel van het consulaat vertelde dat Startsew niet aanwezig was. Vermoedelijk bevindt hij zich in de Russische ambassade, waar Britse politiemannen niet mogen binnen- "komen," tenzij zij worden uitgeno digd. Deserteur Princen lid van Indonesisch parlement De voormalige Nederlandse militair J. C. Princen, zal naar alle waarschijn lijkheid worden benoemd tot lid van het Indonesische parlement als ver tegenwoordiger van de Indo-Europese minderheid, aldus heeft de correspon dent van het A.N.P in Djakarta ver nomen. Princen is door de „Ipki", de partij van de ondersteuners van de Indonesische onafhankelijkheid kandi daat gesteld. Princen is in 1948 uit het Nederland se leger gedeserteerd en voegde zich bij de Indonesische strijdkrachten, die toen in een guerilla-oorlog tegen de Nederlanders waren gewikkeld. Prin cen is Indonesisch staatsburger' en Islamiet geworden. Hij heeft een pel grimsreis gemaakt naar Mekka. N.V.M. aanvaardde een urgentieprogramma. Het Nederlands verbond van mid- denstajidsverenigingen heeft tijdens een vergadering, die woensdag in Amersfoort werd gehouden een ur gentieprogramma aanvaard. Als punten in dit program komen onder andere voor: Vevérdqring van onder andere voor: Bevordering van de vrijwillige sanering: de parallelisa- tie; de middenstan dskredieten; het kartelbeleid; de schadeloosstelling bij onteigening; de verzekering tégen seizoen-risico's en het ziekenfonds- vraagstuk. In Anna Paulowna (N.H.) fotogra feerden wij de heer A. J. Kramer op het moment dat de fotografen met hem een wandelingetje door het dorp gingen maken. De reusachtige café houder, die thans op de hoek van de Sloterkade en de Theopliile de Bock- straat te Amsterdam-West zijn ten ten heeft opgeslagen, is een bereisd mens, die in vroeger jaren in circus sen en schouwburgen als een van de wonderen der wereld den volke werd getoond. Navo-generaal Norstad bij ontvangst op Soesterberg Ter gelegenheid van de uitrusting met 100 super sabres van het op Soesterberg gestationeerde 32e Ame rikaanse squadron en de verlenging van de startbaan, heeft de Neder landse minister van oorlog, ir. C. Staf, donderdagmorgen op deze basis een ontvangst gegeven. Hierbij waren aanwezig generaal Lauris Norstad, chef staf van de Nawoluchtstrrjd- kraehten in west-Europa, de Ameri kaanse ambassadeur H. Freeman Matthews en vele andere gasten uit binnen- en buitenland. Zes Poolse intellectuelen prefereerden het westen. Van het Poolse toeristenschin „Ma- zowsze", dat een trip maakt door de BaJtische wateren en daarbij ook Stockholm aandeed, zijn zes passa giers in Stockholm van boord gestapt met het blijkbare doel, niet meer te embark er eii. De „Mazowsze" heeft een gezel schap toeristen, allen Polen uit in tellectuele kringen, aan boord. Woensdagavond lichtte het schip na een verblijf van twee dagen in Stockholm het anker. Toén ontbra ken echter zes passagiers. Drie van hen hebben zich reeds met de Zweed se autoriteiten in verbinding gesteld over de mogelykheden van asyl. Ook de drie anderen zijn voor zover be kend nog in Stockholm. Nederlandse militair in Duitsland omgekomen De 21-jarige dienstplichtige wacht meester O. J .P. uit Heemstede is donderdagmiddag in Duitsland om het leven gekomen tengevolge van een botsing tussen een Nederlandse mili taire vrachtauto en een Britse mili taire auto. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Premielening Amsterdam trok veel belangstelling Nederland 1951 (3%) 93% 1. 93b Nederland 1948 (3%) 89% Nederland 1955 (3%) 89% 89 Nederland 1947 (3%) 3 90% 90% Nederland 1937 3 88% 88 Dollarlening 1947 3 pet. 92% 91% Investeringscertificaten 3 93 93% Nederland 1962-64 3 93 93 Ned. Indië 1937 A 3 91% 92 Nat. Handelsbank 119 118 Ned. Handelmij. 194 191 A.K.U. 247% 243% Bergh's en Jurgens 278 278% Calvé-Delft 343 338 Kon. Ned Hoogovens 335 330 Ned. Kabelfabrlek 332 326 Philips 285% 208% Unilever 402 392% W" ilton-Feij enoord 317 307 Kon. Petroleum Mij. 792% 788% Amsterdam Rubber 78% 767B Holland Amerika Lijn 191 189% Kon. Paketvaart 161% 159% Rotterdamse Lloyd 174 172 Ned. Scheepvaart Unie 1707B 169% Stv. Mij. Nederland 191 188 H.V.A. 103 99% De» Mij. 1103/4 11074 Bank van Ned. Gem. 4% 100 99% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 123% b. Van Beikeïs Patent 129 127% Centrale Suiker 215 2f6 Kon. Mij. De Schelde N.B. 210% Pennsylvania 23% 23% Anaconda 82% 82'/8 Bethlehem Steel 161% 16274 Generals Motors 47% 47% Kerk en werelddierendag Naar aanleiding van Werelddieren dag 4 oktober heeft de „Neder- landsche Vereniging tot Bescherming varn Dieren" aan de voorgangers en kerkeraden der protestantse kerken in Nederland een schrijven doen uit gaan. In deze brief, die als motto het woord van Paulus in de brief aan de Philippenzen voert: „Hetzelfde aan U te schrijven is voor mij niet ver- drietigen voor U veilig", wijst de ver eniging er op „dat de prediking van de God, die mens en dier verlost (Psalm 36 vers 7)", legitiem tot de kern der bijbelse boodschap behoort. Genoemde vereniging verzoekt de voorgangers en kerkeraden dan ook om op de zondag voor of na Wereld dierendag (30 september of 7 oktober) aandacht aan dit aspect van de Hei lige Schrift te willen wijden. Anglicaanse bisschoppen zijn nu tegen de doodstraf De bisschoppen van de Engelse Kerk (Church of Engeland) wijzen bijna eenstemmig de doodstraf af. Dit be tekent een wijziging van oordeel ge durende de laatste jaren. Van de tien bisschoppen, die in het Hogerhuis bij de stemming over het ontwerp aan wezig waren, stemden er negen tegen de doodstraf, onder hen de aartsbis schoppen van Canterbury en York. In Engeland heeft dit sterk de aandacht getrokken, omdat nog in 1948 drie vierde deel der in het Hogerhuis aan wezige geestelijken vóór het behoud van de doodstraf waren. In het thans gevoerde debat werd de veranderde houding der bis schoppen verschillend geargumen teerd. De aartsbisschop van York, dr. Ramsey, noemde het ontoelaatbaar om met plaatsen uit het Nieuwe Testa ment de staat het recht tot het vol trekken van' de doodstraf te ontzeg gen. Ook de theorie van de algeme ne preventie zo meende hij, was niet voldoende weerlegd. Toch, zei hij, „moet men zelfs de slechtste mens een kans tot verbetering geven, alvorens hij voor het gericht van God ver schijnt". Daarom stemde ook deze aartsbisschop tenslotte tegen de dood straf. Karl Barth (bij vergissing) niet in Frankrijk toegelaten Naar eerst thans blijkt, heeft Karl Barth, de wellicht bekendste maar zeker meest besproken theoloog van onze tijd, in april j.l. bij zijn voorne men om de Zwitsers-Franse grens te overschrijden, vreemde ervaringen opgedaan. Hem werd verboden Frank rijk binnen te gaan, aangezien hij het voorwerp uitmaakte van een per soonlijke verbodsmaatregel. Hij was volkomen onkundig van deze sanctie, weigerde ook zich eraan te onderwer pen, maar de douane liet hem niet toe. Karl Barth begaf zich daarop naar de Franse consul te Bazel om tegen dit hem treffende verbod te proteste ren. Twee dagen later ontving hij van deze instantie een brief, medede lende, dat de competente instanties na raadpleging hadden besloten om de maatregel, die per vergissing te zij nen aanzien genomen was in te trek ken. In afwachting van de onderte kening van de reglementaire tekst verleende de consul hem een speciaal visum dat hem voor alle overlast zou vrijwaren. Het bleek, dat deze maatregel enige jaren geleden genomen was tegen Barth en een aantal andere tegenstan ders van de Europese Defensie Ge meenschap, waar Frankrijk op dat ogenblik zelf nog voor was. Barth, die zoals bekend, een tegenstander van de Duitse herbewapening is, werd in die dagen in Frankrijk ongewenst geacht. Men verwierp later zelf de È.D.G., maar vergat deze maatregel in te trekken. Kerkelijke prediking moet meer dan ooit het hart raken In onze gestroomlijnde tijd die ver eenvoudiging vraagt, is het probleem der prediking bijzonder actueel ge worden, schrijft het geref. week blad De Bazuin. De kerk moet haar leden door de prediking vasthouden en dat kan alleen, wanneer die pre diking kernachtig en modern is. Er is een geestelijke vermoeidheid merk baar en daarom vluchten vele een- voudigen, ook onder gereformeerden, in de secte. „Men heeft een harde levensstrijd te voeren, vaak op alle fronten van het aangevochten leven, huwelijk, op voeding, bestaanskwestie enz. enz. En men is er aan vermoeid. Men heeft zelf om antwoorden te vechten en die als persoonlijk bezit te verove ren. En nu is de typische vermoeid heidsreactie deze, dat men psycholo gisch een onbewuste afkeer heeft te gen waarheden en zekerheden, die men zelf nog niet als geestelijk be zit verworven heeft. Het zal allemaal wel erg waar zijn wat de man op de kansel theoretisch staat te verkondi gen, maar men heeft geen aansluiting. De ontsluiting van het Woord vraagt aansluiting in het mensenhart. Voor maar al te velen blijft de preek een uitstalling van gerefor meerde waarheden. Men kan zich een „goéd-gereformeerde" preek ook niet anders indenken. Het gevolg is dat I men althans bij de schare te hoog mikt en dus.... ernaast". I Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 30 augustus. Lon den 10.63%—10.63 "6, New York 3.827s—3.83Montreal 3.90%— 3.90%, Parijs 1.0842%—1.0852%. Brussel 7.64%—7.65%, Frankfurt 91.04%—91.09%, Zürich 87.27—87.32, Z-üriCh <vr. frcs.) 89-34%—89.39%, Stockholm 73.81%—73.86%, Kopen hagen 54.98%—55.03%. Oslo 53.19%— 53.24%, Milaan 61.00%—61.05%, Ja- panse verr. dollar 3.78—3.78%, Turkse verr. dollar 3.79%—3.79%. Intern. Nickel 1087a 1116% Kennecott 136% 135% Republic Steel 50% 50% U.S. Steel 64% 64 Shell Union 96 Tide Water 41 40 PREMIF.LENING. Amsterdam 1951 105 110 Breda 1954 96 97 Eindhoven 1954 96 95% Enschede 1954 92% 93 Vs Den Haag 1952 I 105 1067a Den Haag 1952 H 105 105% Rotterdam 1952 I 105% 109% Rotterdam 1952 II 105% 106% Utrecht 1952 99% 93% A.N.P.C.B.S. BEURSINDICES. 28(8 29/8 30/8 289.97 288.63 234.79 166.06 165.94 164.80 167.74 167.93 167.74 142.14 142.30 141.64 •108.97 108.88 107.88 215.10 214.45 212.18 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSOVERZICHT. Gisteren stond de inschrijving open op 20.000.000 premieobligatlën ten laste van de gemeente Amsterdam, waaraan zoals bekend premies van 250.000 zijn verhonden. Dit laatste is zeer attractief gebleken en naar taxatie waren de in schrijvingen dusdanig, dat het aangebo den bedrag enkele malen overtekend is. Dit in tegenstelling tot de laatste pre mielening van Alkmaar, die geen suc ces gebleken is. De reeds genoteerde premieobiigaties op de beurs waren licht v .rdeeid en de staatsfondsen over het algemeen opnieuw Iets luier. In de aandelensector viel Unilever op. Dit papier had begin beurs enige ver kooporders uit het buitenland, waar schijnlijk voor Londense rekening, te verwerken en daalde aanzienlijk, 12 pun ten tot 390. Later volgde slechts een licht herstel tot 392. Dit bleef niet zon der Invloed op de andere sectoren waar eveneens een zwakkere houding aan de dag werd gelegd. Philips moest een ver lies van 5 punten incasseren en Kon. Olie en AKU sloten ongeveer 3 lager. De scheepvaart en Indonesische sector deelden beiden in de algemene markt- tendentie en noteerden overwegend iets lager. Prolongatie 3% procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11