PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fransen zullen tijdelijk troepen legeren op het eiland Cyprus Zeeuwse voorlichtingsambtenaar voor emigratie zag Australië Oriëntatie-periode thans afgesloten de BILT WERKTIJD IN WINKELS WORDT HOOGSTENS 48 UUR PER WEEK VERWACHT... 199e jaargang - no 205 Dagblad uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 aug. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g., 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Nleuwstraat 43, telef. 20; Temeuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlk7ee, N. Bogerdstr. 24. telef. 25. ENGELS-FRANS COMMUNIQUE Vijfhonderdduizend gulden geboden voor proef van Grivas' handschrift Engeland en Frankrijk hebben met een gemeenschappelijk communi qué bekendgemaakt, dat zij overeenstemming hebben bereikt over de tijdelijke legering van Franse troepen op het eiland Cyprus met het oog op de bescherming van de Franse burgers in Egypte en het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Deze Franse maatregel wordt een gevolg ge noemd van de jongste gebeurtenissen in de Suezkanaal-zone. Voorts wordt erin gezegd, dat de Franse regering om de legering had verzocht bij de Britse regering. In diplomatieke kringen te Parijs laat men er geen twijfel aan bestaan, dat de betrokken troepen uit Algerije zullen komen. De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, heeft gisteren in een toespraak uiteengezet, waarom hij, spoedig na het aanbod van de Eoka voor een bestand, de voorwaarden bekend had gemaakt, waarop de Eoka-leden zich konden overgeven. „Wij beschikten over betrouwbare inlichtingen dat de terroristen een adempauze in de strijd wensten om meer bommen te kunnen vervaardi gen, hun wapenvoorraad uit te brei den en nieuwe aanhangers te wer ven", verklaarde hij. Een Atheens rechtskundige heeft woensdag verklaard, dat agenten van de Britse geheime dienst hem vier Tellen I J (vrijwel nutteloze) woningtel- ling in Nederland zijn enkêle dagen geleden bekendgemaakt Zij bevestigden goeddeels wat men al wist. Men heeft overigens voor het berekenen van het woningtekort een systeem gevolgd, dat nogal aanvecht baar is en dat zeker een geflatteerd beeld geeft van het werkelijk woning tekort. Woningbehoevend werden ver klaard alle huishoudens van twee of meer personen en bovendien de al leenstaanden, die reeds in het bezit van een woning waren of hoofdbewo ner (ster) waren. Deze laatste groep van alleenstaan den houdt op dit ogenblik in Neder land 187.000 woningen bezet hetzij als enig bewoner (ster), hetzij als hoofd bewoner (ster). Bij deze wijze van telling kwam men tot een woningtekort in Neder land van 258.000 stuks. Men heeft zonder meer alle gezin nen, die bij anderen inwonen als woning-behoevend aange merkt. De organisatoren van de telling moeten echter wel diep teleurgesteld geweest zijn toen ze ontdekten, dat er in Nederland 42 dorpen waren met te zamen een overschot van 477 wonin gen en dat desondanks in die dorpen 478 gevallen van samenwoning voor kwamen. Dat betrof gezinnen, die de vreugde van het samenwonen verkozen boven het bezit van een der beschikbare wo ningen. Om welke reden deze gezin nen de voorkeur gaven aan samenwo nen, blijkt niet uit de tellingsresulta ten en het heeft dus weinig zin daar over beschouwingen te houden. Maar men zal het feit niet mogen ontkennen, dat er in Nederland stellig duizenden (meestal kleine) gezinnen zijn, die een deel van een huis prefere ren boven het bezit van een eigen wo ning. Het gaat dus niet aan, dat men bij een telling al deze huishoudens zonder meer op de lijst van de woningbehoe- venden plaatst en daardoor het beeld van de woningnood in bepaalde stre ken van het land „flatteert". Dit kan overigens niet de enige „fout" zijn in de opzet van de woningnood-schatting. Er moe ten nog meer factoren zijn, die deze schatting onzuiver maken. Een medewerker van de „Bloemen- daalse Post" wees er op, dat in 1930 geen woningnood in Nederland be stond en dat er toen per ruim vier zie len (om precies te zijn 4,35) een wo ning beschikbaar was. In 1939 waren er 300.000 woningen méér en 900.000 zielen meer in Nederland. Er stonden toen overal huizen te huur bij een wo ningdichtheid van één woning op 4.09 zielen Eind november 1955 waren er in Nederland 2.5 miljoen woningen op 10.7 miljoen mensen oftewel 1 woning op 4.30 zielen. Stellig een minder rui me voorziening dan in 1939, maar een betere voorziening dan in 1930 toen men zeker niet sprak van woning nood De Bloemendaler vraagt zich nu af of men wel mag spreken van woning nood en hij wil de fout zoeken in de wijze van verdeling der woningen en de (te lage) huurprijs. Wij zullen hem op dat pad niet vol gen, maar wij delen wel zijn twijfel aan de omvang van de reële woning behoefte in Nederland. Die beloopt stellig geen 258.000 stuks, maanden geleden te Athene 500.000 gulden hebben geboden voor 'n staal tje van het handschrift van Grivas, de Griekse officier van wie men ver moedt dat hij de bevelhebber is van de Eoka op Cyprus. De naam van de rechtskundige, mr, Constantine Ef- stathopoulos, kwam voor in het dag boek, dat volgens de Britten toebe hoort aan Digenis, onder welke naam de leider van de Eoka optreedt. In dit dagboek staat dat Efstathopoulos van aartsbisschop Makarios het ver bannen hoofd van de Grieks-Orthodo xe kerk op Cyprus geld heeft ont vangen voor de verscheping van wa pens naar Cyprus. Efstathopoulos heeft in een interview ontkend, dat hij Makarios ooit heeft ontmoet. Hij had het voorstel van de geheime dienst van de hand gewezen. Bisschop Anthimos van Kitlum, die zolang aartsbisschop Makarios in bal lingschap verkeert het hoofd is van de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus, is dinsdag door een bevel van de Brit se overheid in zijn bewegingen be perkt. Hü mag zyn residentie niet verlaten omdat hy niet in verbinding mag treden met de verzetslieden, noch hun politieke propaganda mag steunen. Intussen zyn vyftig Britse politiemannen per vliegtuig uit Enge land overgekomen om de veiligheids troepen te versterken. Hevige bosbranden aan Franse Rivier a Duizenden brandweerlieden en vrij willigers zijn thans in een hevige strijd gewikkeld tegen minstens vier grote bosbranden, die in de omgeving van Nice woeden. Het vuur wordt aangewakkerd door een krachtige noordwesten wind. Er zijn reeds tal van vakantiehuizen door de vlammen verteerd. De branden woeden tussen Cannes en Grasse, ten zuidwesten van Grasse, te Villeneuve-Eoubet en te Turbie, ten noorden van Nice. De toe stand wordt door de brandweer-auto riteiten „zeer alarmerend" genoemd. INFORMATEUR BRACHT TUSSENTIJDS RAPPORT UIT Landbouw problemen spelen grote rol (Van onze parlementaire redacteur) Woensdag leek het of er een tijdelijke stilstand in de kabinetsformatie was ingetreden. Nadat prof. De Gaay Fortman 's morgens zijn tussentijds rapport aan koningin Jiiliana had uit gebracht, heeft hij die dag geen be zoekers meer ontvangen, terwijl voor donderdag voorshands slechts het be zoek van mr. dr. W. H. van den Ber ge, de staatssecretaris vra financiën op het programma stond. De stilte was echter slechts schijnbaar, want van 't „torentje" uit hééft de infor mateur de hele dag druk getelefo neerd. Met het uitbrengen van een tussentijds rapport kan inmiddels de periode van oriëntatie als afgesloten worden beschouwd. De huidige faze van de werkzaam heden van prof. De Gaay Fortman kan worden omschreven als „het zoe ken van een basis, waarop een forma teur straks de ministers zal kunnen aantrekken". Hetgeen in feite bete kent: het ontwerpen van een pro gram. Het is wel zeker, dat in dit stadium de acute landbouwproblemen voor het eerst een belangrijke rol zijn gaan spelen in de kabinetsformatie. Zoals wij verleden week reeds meldden be staat ten aanzien van het toekomsti ge landbouwbeleid een nogal diep gaande onenigheid, zowel tussen ae Kamerfracties onderling als in som mige fracties zelf. Dat verbetering dringend nodig is, is juist nu ondub belzinnig gebleken nu langzamerhand meer gegevens bekend worden over de omvang van de catastrofe, die deze Drie Franse berggidsen verongelukt. Drie jonge maar ervaren Franse berggidsen zijn naar beneden geval len en gedood bij het bestijgen van de oostzijde van de Index piek bij Cha- monix. Een rotsblok bleek de voorste gids niet te kunnen dragen en sleurde hen alle drie mee in een val van 200 me ters. zomer voor de landbouw betekent, over de noodzaak van een drastiscihe verandering va.n het landbouwbeleid ls men'dan ook in het algemeen wel eens, maar by" de verwezenlijking van dit uitgangspunt zijn er alom proble men. De P.v.d.A. zegt nu een concreet plan gereed te hebben. In de andere partijen schijnen de landbouwdeskun digen steeds meer gehoor te vinden en het is nog allerminst uitgesloten, dat ook daar het inzicht zal baanbreken, dat er op grote schaal iets voor de landbouw zal moeten worden gedaan. Want zou dit niet gebeuren, aan zou het voor wie.dan ook vrijwel onmo gelijk worden een redelijk landbouw beleid te voeren en zonder die ver ruiming zal het praktisch onmoge lijk zijn nog ooit een kundige kandi daat voor de landbouwportefeuille te vinden. Dit is de eerste foto van prin- M ses Beatrix in haar glanzende H nieuwe auto. De kroonprinses arriveerde gisteren met haar auto een geschenk van haar vader in verband met haar M slagen voor het eindexamen aan het Baams lyceum op het terrein van het internatio- m naai concours hippique te Rotterdam. Eventueel distributie van olie en benzine Echter nog geen reden voor voor verontrusting De berichten, dat reeds bonkaarten zouden worden gedrukt om te kun nen overgaan tot distributie van olie en benzine in ons land, wanneer de situatie rond het Suezkanaal mocht leiden tot een stagnatie van de olie- aanvoer, behoeven vooralsnog geen verontrusting te wekken bij de ge motoriseerde weggebruikers. Uiteraard heeft men op het minis terie van Economische Zaken zijn ge dachten reeds laten gaan over de mo gelijkheid van distributie van olie en benzine, om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid, aldus het Algemeen Handelsblad. Hier doen zich grote pro blemen voor en wel in het bijzonder wat betreft de ruim 500.000- bromfiet sers. die niet meer geregistreerd wor den sinds zij zijn vrijgesteld van mo torrijtuigenbelasting. De toekomst zal moeten leren of de tankers door het kanaal kunnen blij ven varen of de omweg rond Afrika moeten maken, waardoor een prijs verhoging van de olieprodukten niet zal kunnen uitblijven en de aanvoer tijdelijk iets zal afnemen. Dit behoeft ook nog niet direct te leiden tot dis tributie. Alles zal echter afhangen va>n de resultaten van het overleg tus sen de commissie van vijf en presi dent Nasser van Egypte. Werving voor Westland in „overschotgebieden" Het nevenbureau Naaldwijk (West- land) van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Delft, heeft in samenwerking: met de werkgeversorganisaties tot tweemaal toe voor de tuinbouw een actie gevoerd in de zogenaamde over schotgebieden, teneinde tuinarbeiders aan te trekken voor de tuinbouw in het Westland. Een goede sociale voor zieningsregeling werd getroffen voor diegenen die naar deze streek kwa men. Aan de hand van een scholings- program verplicht de werkgever zich D.v. de werknemer op te leiden. Aan de werkgever vergoedt het rijk een gedeelte van het loon in de vorm van een „trainingstoeslag". Reis- en huis vestingskosten worden gedeeltelijk vergoed. Van de totaal 41 aangewor ven personen kwamen er 15 uit Zuid- Holland, 9 uit Friesland, 5 uit Noord- Holland, 4 uit Noord-Brabant, 2 uit Groningen, 2 uit Drente en Zeeland' en 1 uit Gelderland. Prof. Oud hersteld Naar wij vernemen is de leider van de Tweede-Kamerfractie van V.V.D., prof Oud, thans volkomen her steld. Hij hoopt zijn werkzaamheden volgende week geheel te hervatten. Na zeven uur 's avonds is arbeid verboden Zaterdag treedt een wijziging van het werktijdenbesluit voor winkels in werking. Voortaan mag het win kelpersoneel niet langer werken dan 9 uur per dag en 48 uur per week. De oude regeling stond VIER MAANDEN IN VIJFDE CONTINENT C. van Reemst uit Middelburg: „Dit land kan een tweede Amerika worden" (Van onze correspondent in Australië) In een motorbootje, dat wild op de golven van de Baai van Sydney danste, had ik een gesprek niet de heer C. van Reemst, voorlichtingsambtenaar voor de emigratie aan het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg. Het was zeer vroeg in de morgen en wij voeren de „Johan van Oldenbarnevelt" tegemoet die de heer Van Reemst haar Nederland zou terugbrengen, nadat hij onge veer vier maanden in Australië had doorgebracht. Hij heeft dit onmetelijke land in alle richtingen doorkruist, van Fremantle in het westen tot Adelaide en Sydney in het oosten, en bracht bovendien een bezoek aan Nieuw-Zee- land. „Eerlijk gezegd zyn wy in Nederland lange tijd niet „Australië-min- ded" geweest'verklaarde de Zeeuw en hy meende dit te moeten toeschrij ven aan de ongunstige persberichten over dit continent. „Ik wist niet, dat dit land zo belangrijk voor onze emigranten kan zijn" zo verklaarde hij. C. van Reemst: ....keek rond in Australië»... De heer Van Reemst heeft ook in dertijd Canada bezocht en dust vroeg ik hem of hij een bepaalde voorkeur kon laten gelden. „Dat hangt groten deels af van het type emigrant" zo ontweek hij min of meer mijn vraag. „Ik heb hier ook boeren gezien, die uitstekend geslaagd zijn". In Nieuw-Zeeland is het naar mijn mening wel moeilijker om iets te be reiken en in West-Australië heerst wel enige werkloosheid, maar die is veel minder ernstig dan wel wordt be weerd. Toch had hij geconstateerd, dat het speciaal voor de boeren in Australië langer duurt dan in Ca nada om zelfstandig te worden. Voor de ongeschoolde en nog meer voor de geschoolde arbei der ligt de zaak evenwel geheel anders. „Bij mijn bezoek aan talrijke emigran ten, heb ik hier de wonderlijkste resul taten gezien" zo betoogde hy. De heei Klop uit Koudekerke bijvoorbeeld heeft in West-Australië een flink be drijf weten te stichten voor het be strijden van de zo gevreesde witte mieren. „Het land is mij enorm meegeval len; je maakt jezelf wel een voorstel ling aan de hand van boeken, kranten en tijdschriften, maar het is toch al tijd weer anders wanneer je het land ziet. Wy proberen de mensen zo duide lijk mogelijk in te lichten. Tijdens de ze reis heb ik echter kunnen zien, dat er aan deze voorlichting nog heel wat mankeert. Zij, die niet met de prak tijk van het emigreren te maken heb ben gehad, kunnen daarover bezwaar lijk een goed beeld geven". De heer Van Reemst vertelde ver volgens, dat hij op zijn reis door Au stralië wel had geleerd, dat het wel slagen van zo'n belangrijke onderne ming als het emigreren, heel sterk af hankelijk is van de persoonlijke instel ling van de emigrant. Deze moet vol doende kracht op kunnen brengen om zich tegen de talloze moeilijkheden, die zich kunnen voordoen, te verzet ten. Maar ook moet hij in staat zijn de geboden mogelijkheden ten voile te benutten. „Er liggen hier schatten voor de emigrant. Hij moet deze schat ten echter niet alleen zien, maar ook exploiteren. Het is me nu wel geble ken, dat vele emigranten vertrekken zonder dat zij voldoende zrjn voorbe reid op hetgeen hier van hen wordt verwacht" aldus deze voorlichtings ambtenaar. Een belangrijk punt vond hij ook de kennis van de Engelse taal, die door Vader van jonge verstekelingen als schepeling op thuisreis .Je heer A. H. Zandvliet uit Perth (Australië) wiens kinderen als verste- .eiingen op weg r.aar him moeder in Den Haag zyn, heeft aangemonsterd >p bet Nederlandse vrachtschip „Amstelveen" en zal naar Nederland terug keren. Een overgelukkige vader vertelde aan United Press, hoe harrelyk de ka pitein van de Amstelveen wel geweest was. De kapitein had hem dadelijk als schepeling aangenomen. „Hij geeft me zelfs een voorschot met het oog op de passage van de kinderen. Hy heeft me verzekerd, dat ik voor Kerstmis by myn kinderen zal zyn." uur per dag en 53 uur per week toe. Bij wijze van overgang mogen kappersbedienden en het personeel van winkels waar voedings- en ge notmiddelen worden verkocht, ge durende 1 jaar (dus tot september 1957) nog 9 uur per dag en 50 uur per week werken. Het tydstip waarop het werk moet zijn beëindigd is teruggebracht tot 7 uur 's avonds, de oude regeling stond half negen toe. De wekelijkse rustdag is verlengd van 32 tot 36 uur. De we kelijkse vrije halve dag zal op een middag of op maandagmorgen moe ten vallen. Voor deze bepaling geldt een overgangstijd van een half jaar, dus tot 1 maart 1957. Voorts is een regeling getroffen voor drukke dagen (b.v. koopavond). Eens per week is voor winkelperso neel boven 18 jaar een werkdag van 11 uur toegestaan. Het maximum van 48 uur per week mag dan echter niet worden overschreden. Tenslotte is een langere werktijd voorzien voor de uitverkooptijd en voor periodes, dat winkels ingevolge de winkelsluitingswet extra lang open zijn, zoals met ker missen en andere festiviteiten. Hieronder kunnen ook de sei- zoenbedrijven gedurende het sei zoen vallen. De bestaande facilitei ten voor de Sinterklaas- en de kersttijd blijven ongewijzigd ge handhaafd. velen wordt verwaarloosd, wat het veel moeilijker maakt om vol te hou den. Er zal, zijns inziens, hierop bij de voorlichting nog sterker de aandacht gevestigd moeten worden. De heer Van Reemst gaf toe, dat er tijden zijn geweest, waarin men aan Canada meer aandacht besteedde dan aan Australië, hoewel hij persoonlijk steeds de betekenis van dit land voor de emigrant heeft ingezien. „Austra lië heeft mogelijkheden om zich te ontwikkelen tot een tweede Amerika, hoewel er nog toestanden zijn, die grote wijzigingen vragen". Wat dit land al bereikt heeft op het gebied (Vervolg op pag. 7) ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden met slechts hier en daar een bui. Zwakke tijdelijk ma tige wind voornamelijk tussen west en noord. Ongeveer dezelfde raiddag temperaturen. ZON EN MAAN 31 augustus Zon op Maan op 5.52 onder 19.32 0.13 onder 16.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1