In Cyprische gevangenis zorgden opgeslotenen voor terreurregime ontsnapt KLM-vSiegtuig aan ramp KLANKllüRD TELEVISIEUITZENDING DOOR ZENDERSTORING MISLUKT WOEINSDAG 29 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EOKA HEEFT ACTIES HERVAT Het Wereldgebeuren T o enadering Koninklijke gift voor Marcinelle Koningin Juliana en prins Bernhard hebben aan het Nederlandse Rode Kruis een belangrijke gift gezonden, voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Marcinelle. Het bedrag dat op de giro rekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor dit doel werd ge stort, is intussen gestegen tot 164.648,63. De hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft besloten voor de tweede maal een bedrag van twee miljoen Belgi sche francs voor hulpverlening aan de families van de slachtoffers van de ramp van Marcinelle uit te trek ken. Een eerste bedrag van twee mil joen francs werd reeds onmiddellijk na het bekend worden van de ramp ter beschikking gesteld. Nederlander gedood bij auto-ongeluk in Duitsland De 46-jarige J. B. uit Ridderkerk is dinsdag om het leven gekomen by een auto-ongeluk in Duitsland. Twee an dere inzittenden van zijn auto werden zwaar gewond. Op de aftakking van de autobahn Keulen-Frankfort naar Lohmar (Ze vengebergte) kwam de Nederlandse personenauto bij een poging een bot sing met een zware vrachtauto te ver mijden, in een greppel terecht. De Ne derlandse automobilist kwam in moei lijkheden doordat hij zich niet aan de voorrangsbepaling hield. daan. Aangezien de controletoren echter op verschillende golflengten met de toestellen in ver-binding had gestaan, hadden de piloten elkaar niet via de radio opgemerkt. Volgens ooggetuigen waren de toe stellen op een bepaald moment slechts op ongeveer tien meter afstand van elkaar. Deze getuigen hadden ge meend dat een ramp onafwendbaar was. Ook op de toren had men het ge vaar gezien en onmiddellijk hadden beide piloten instructie gekregen de lucht weer in te gaan. Het Nederlandse toestel behoorde niet tot een normale lijndienst. Er waren weinig passagiers aan boord die nas hoorden wat er ge beurd was na de landing. Het Amerikaanse toestel was op weg naar het vliegveld Kastrup om ge repareerd te worden. De vertegenwoordiger der K.L.M. in Kopenhagen heeft gisteren te kennen gegeven, dat de K.L.M. vermoedelijk een officieel protest zal indienen aan het adres der Amerikaanse lucht macht in verband met de handelwij ze van het Amerikaanse straalvlieg tuig. Na zestig glazen bier achter het stuur Na een lange achtervolging door een politie-auto in Rotterdam-Zuid is een auto met zes dronken inzittenden te gen een leuning van de Oosthoekbrug gebotst. De auto werd aan de voor kant geheel in elkaar gedrukt, de leu ning werd over een lengte van zeven meter vernield. De bestuurder van de wagen verklaarde zestig glazen bier te hebben gedronken. De wagen werd zwaar beschadigd, maar de zes man nen bleven ongedeerd. Zij werden in het politiebureau opgesloten. Op „neutraal terrein", en wel in het Franse Pralognan (Savoye) zijn dezer dagen de pogingen voortgezet, om te komeft tot een ver zoening tussen de Italianen Giuseppe, Saragat en Pietro Nenni. Zo'n verzoe ning zal heel wat meer betekenen dan een verbetering in persoqnlijke be trekkingen. Saragat en Nenni leiden immers allebei een socialistische par tij. Jarenlang was het tussen hen koek en ei, totdat de koude oorlog was uit gebroken en Saragat een eind wilde maken aan het oude pact met de com munisten tot gemeenschappelijke ac ties. Nenni voelde er echter niets voor om het van voor de oorlog bestaande bondgenootschap op te zeggen. In 1947 vond Saragat het welletjes en van die tijd af zijn in Italië de gema tigde socialisten verenigd onder zijn leiding en de links-socialisten hele maal apart, trouw asm Nenni, en heel dicht bij de communisten van Palmiro Togliatti. Samen met de communisten vormden Nenni's mannen een soorte ment Volksfront, dat vooral van zich deed spreken in de winter 19471948, toen het niet alleen massastakingen organiseerde, maar ook gewapende conflicten (met behulp van door de Kominform geleverde wapens). Dat Nenni vorig jaar nog een zeer bijzon der linkse indruk maakte, staat als 'n paal boven water. Het was nog in ok tober, dat hij op bezoek ging bij de leider van communistisch China, Mao tse Toeng. Daarginds in Peking en in Moskou, waar hij even uitstapte om de Kremlin-grootheden te ontmoeten* had hij niets dan vriendelijkheden over voor de communisten. Hij zin speelde onder meer op het feit, dat eeuwen geleden een Chinese groot- khan twee schone meisjes die een ver re reis moesten maken toevertrouwde aan de Italiaanse ontdekkingsreiziger Marco Polo. „Op het ogenblik", zo sprak hij, „is er geen groot-khan meer* maar wel is er het hoofd van de Chi nese volksrepubliek. Hij zal ons geen jonge meisjes geven die beschermd moeten worden, maar in plaats daar van zullen we van hem de vredesduif krijgen die we naar Italië zullen mee nemen als een symbool van de vre deswens van het Chiaese volk.... Sinds vorig jaar oktober is er ech ter een en ander gebeurd, waar onder het twintigste congres van de Russische communistische partij. Op dat congres werden de wandaden van Stalin breed uitgesponnen. Bo vendien gebeurde er sinds oktober en sinds de „destinalisatie" iets an ders: de Italianen stroomden naar do stembus om gemeenteraden te kiezen. Daar bleek, dat de waarheid over Stalin (en eigenlijk was het nog maar een halve waarheid) veel gemoedelij ke maar altijd in de contramine ver kerende Italianen de ogen had open gedaan, Togliatti, tot dan toe op do paus na de populairste man van Italië, kreeg hun stem niet meer. In de mees te gevallen zetten zij hun rode stip nu bij kandidaten van Nenni. Een oude communist, die hoorde dat hon derdduizenden niet voor Togliatti, maar voor Nenni hadden gestemd, vertelde .tóen dit verhaal: „Het is, alsof men een liter wijn heeft en twee flessen. Men kan wijn uit de ene fles in de andere schenken, en weer terug en omgekeerd, zoveel als men wil, maar dan heeft men nog altijd een li ter. Inderdaad was nog altijd een op de drie stemmen in de communis tische sfeer gebleven. Zou Nenni nu inderdaad uit dia communistische sfeer geraakt zijn? 'Het antwoord ligt nog ver borgen in de nevels van de toekomst. Het is voor de heer Saragat in elk ge val zaak, om niet over één nacht ijs te gaan en dat heeft hij dan ook niet gedaan. Nenni zei gisteren in een in terview: „Saragat en ik hebben het vraagstuk van de socialistisch eenheid in zeer concrete termen gesteld en de mogelijkheden tot ontwikkeling hier van nauwkeurig bekeken. Deze moge lijkheden lopen uiteen van een toena dering tussen socialisten en sociaal democraten bij de dagelijkse strijd tot de samenstelling van een gemeen schappelijk partijprogramma bij de verkiezingen in 1958. Van een fusie is dus nog geen spra ke. Saragat moet dan ook wel op zijn hoede zijn voor de mogelijkheid dat Nenni, die immers reeds tijdens de Spaanse burgeroorlog de journalis tiek vaarwel zei om in een commu nistisch vrijwilligerslegioen te dienen, ook nu nog trouw is aan zijn Russi sche vrienden en dat bij juist daar om toeschietelijker is dan tevoren. Zei de Russische partijleider Kroesjt- sjew op dat twintigste congres in Moskou niet, dat samenwerking met socialistische partijen dringend werd aanbevolen? Bollenexporteurs in zak en as door de vele regen. De slechte zomer van dit jaar plaatst niet alleen de vakantiegan gers en hun verzorgers-om-den-brode voor schier onoplosbare problemen, maar geeft vooral in de agrarische sector der Nederlandse economie le gio zorgen. In bloembollenkringen bijvoorbeeld wordt een hevige slag om de tijd geleverd, want de irisbol- len, die gewoonlijk met als leverings datum 1 september worden verkocht, zijn nog lang niet droog en de ex porteurs hebben hun verplichtingen aangegaan met hun buitenlandse re laties. zodat er een kringloop van moeilijkheden is ontstaan als gevolg van de abnormaal slechte zomer '56. De irissen vragen een langdurige droogperiode en thans is een gedeel te van de bollen, die al gedroogd hadden moeten zijn. de grond nog niet eens uit. Er zijn kwekers, die door het natte weer weken extra no dig hebben voor het rooien van hun produkt en op de Kennemer akkers staan dan ook overal de droogbak ken; men hoopt dat er nog iets van terecht komt. De schadeposten zijn hier en daar echter toch al aanzien lijk. Een aardverschuiving heelt zondag het spoorverkeer door de Bren.nerpas lamgelegd, lïen verwacht dat het enige dagen zal duren voor de baan weer vrij ls. Cyprus verwijderd zijn omdat zij een „regime van terreur" georga niseerd nadden onder andere ge vangenen in de gevangenis van Nicosia en een ernstige achteruit gang van de discipline in de ge vangenis veroorzaakt hadden. Een van de zes mannen is een broer van bisschop Kyriakides van Ky- renia, die samen met Makarios in maart in ballingschap gestuurd is. Sedert maandag te Paphos tussen de bagage boven op een bus een mor tier ontdekt is, heeft de politie met behulp van mijndetectors alle bussen op het eiland onderzocht. De rege ring heeft een beloning van 100 pond sterling beloofd voor mijnen die door het publiek worden ingeleverd. Themi8tocle8 Dervis, de Grieks-Cy prische burgemeester van Nicosia die maandagavond in hulsarrest gesteld werd, ls dinsdag weer vrijgelaten. Dervis, een vooraanstaand lid van De Ethnarchische Raad van het eiland, werd vastgehouden tenvijl detectives naar gegevens zochten over de Eoka. De Britse regering heeft van de liberale partij het verwijt gekregen, dat zij „het aanbod van de Eoka om het vuren te staken heeft beschouwd als een aanbod tot overgave." In een verklaring zegt de liberale partij, hoewel zij 't terrorisme geheel veroordeelt, van mening te zijn, dat de Britse regering aan de leiders van de Eoka en anderen op Cyprus een vrijgeleide moet geven teneinde de onderhandelingen te hervatten. Bom ontploft in huis te Larnaca Een bom heeft gisteren de woning vernietigd van een Grieks-Cypri sche familie in Larnaca. Het was het eerste incident sedert het door de Eoka-verzetsbeweging uitgeroepen bestand dat om middernacht afliep. Er vielen geen slachtoffers. De Eoka had gewaarschuwd dat de vijandelijkheden tegen de Engel sen hervat zouden worden, tenzy de regering haar oproep aan de ex tremisten zich over te geven zou intrekken. Die oproep is nog steeds van kracht en autoriteiten zeiden dat zij aannamen dat de door Eoka geproclameerde wapenstilstand per middernacht was afgelopen. De politie heeft een jongeman van 18 jaar aangehouden, op verden king de bom geplaatst te hebben. Troepen en politie hebben op het gehele eiland strategische punten be zet om te trachten nieuwe geweldda digheden te verijdelen. Extra patrouil les trekken door de straten. Hoog bo ven Nicosia drijft een ballon met waarnemers van het leger aan boord, die uitkijken of extremisten samenko men in de bochtige straatjes van de stad. In Larnaca is na de bomaanslag een avondklok ingesteld voor motor rijders en fietsers. Zes veroordeelde Cyprische ex tremisten zjjn onder gewapend ge leide per vliegtuig naar Engeland overgebracht. In een officiële ver klaring wordt gezegd dat ze van Opstand in Atjeh: tot dusver 12.500 doden De opstand in Atjeh, die gevoerd wordt door de „Daroel Islam" heeft tot nu toe 12.500 mensenlevens ge kost, aldus is ln een communiqué van het leger medegedeeld. Een 30.000 mensen werden tengevolge van deze opstand, die in 1953 begon, gewond. Twee vertegenwoordigers van 5000 opstandelingen in Zuidoost-Borneo hebben onderhandeld met de leger- chefstaf, generaal Abdoel Haris Na- soetion, in Djakarta over hun vrijwil lige overgave. „Sit-down"staking in Enschedese fabriek Nederlandse meisjes eisen loonsverhoging. Tengevolge van een „sit-down"-sta- king is de prodoktie van het Enschede textielbedrijf N.V. Blom, nagenoeg tot stilstand gekomen. Alleen de ex peditie en de snijzaal werken. In to taal zy"n er 500 personen werkzaam ln het bedryf. Vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties hebben een be spreking gevoerd ln het bedrijf. De meisjes willen toepassing van de zes Srocent loonsverhoging, welke met igang van 1 juli j.L in de confectie- nijverheld zou ingaan. De directie stelt zich op het stand punt, dat wanneer de werknemersor ganisaties kunnen aantonen, dat het personeel een prestatie verricht die overeenkomt met het percentage dat een bedrijfseconomisch bureau heeft vastgesteld, de zes procent met terug werkende kracht-zal worden uitbe taald. Bij deze prestatie komen de meisjes op een loon van f 55.per week. In het bedrijf werken ook ongeveer 50 60 Duitse meisjes. Zij onvangen nog niet een loon van f 55.omdat zij daar volgens haar prestaties nog geen recht op hebben. Zij krijgen bo vendien een kostgeldvergoeding van f 10.per week. De Duitse meisjes hebben de directie enige tegemoetko ming verzocht en de directie heeft dit verzoek ingewilligd door een kleine loonsverhoging toe te staan. De Ne derlandse meisjes hebben daarop ge vraagd of zij ook in aanmerking kon den komen voor een verhoging, doch dit werd afgewezen. Daarop zijn de Nederlandse meisjes in staking ge gaan en de Duitse meisjes eveneens. Staking bij de B.P.M. in Djakarta Vierduizend employé's van de Ba- taafsche petroleum maatschappij in Djakarta zijn dinsdag voor acht uur in staking gegaan als protest. De stakers, allen leden van de links georiënteerde vakbond Perboem, ei sen overwerkloon en extra-betaling wanneer zij door hun werk geschei den van hun gezinnen moeten wonen, alsmede overschakeling van daggel ders naar maandgelders. VOLLE LAAG. Een 29-jarige Ameri kaanse monteur is heel erg boos ge worden omdat het P.T.T.-kantoor in zijn woonplaats geen B.O.-gesprek van hem met president Eisenhower wilde aannemen. (Bij een B.O. ge sprek moet de opgeroepene betalen. In dit geval zou de president dus de kosten hebben moeten vergoeden). De monteur kwam na de weigering met een tweeloops jachtgeweer te rug, schoot het slot uit de deur van het kantoor en beloofde de employe's de volle laag als ze de verbinding niet tot stand brachten. HANDIG. De Amerikaan Tomas- zewski werd telkens geplaagd door een dief. De nachtelijke bezoeker ging telkens zijn schuurtje binnen en nam steeds weer een kan benzine mee. Frank verzon er iets op. Hij nam zijn fototoestel met flitsapparaat, beves tigde daar heel handig een draad aan zodat de inbreker bij zijn volgende be zoek beslist geknipt zou worden. Dat gebeurde ook. Het nare was echter dat de dief die nacht geen benzine, maar het fototoestel stal. Soekarno werd in Moskou eredoctor in de rechten Een kwart miljoen juichende Rus sen heeft gistermiddag president Soe karno van Indonesië in de Russische hoofdstad verwelkomd. De president arriveerde per vliegtuig voor een staatsiebezoek van twee weken. De president van de Sowjet-Unie, Worosjilow, sprak in zijn'welkomst rede van de „vriendschap tussen onze landen". Worosjilow vervolgde: „Het volk van de Sowjet-Unie volgde met diepe en blijvende sympathie de vrij heidsstrijd van het Indonesische volk. Indonesië triomfeerde in deze ge rechtvaardigde strijd." Soekarno zeide in zijn antwoord: „Wij hebben drie belangrijke taken. De eerste taak is, volledige politieke onafhankelijkheid te verkrijgen. Op het ogenblik is een deel van ons land nog onder vreemd gezag. De tweede taak is een eerlijke en bloeiende sa menleving te creëren voor het Indone sische volk en de wereld. Onze derde taak is, bij te dragen tot de wereld vrede Gisteravond was Soekarno eregast tijdens een plechtigheid in het Mos- kouse huis van de wetenschap, waar bij hem het eredoctoraat in de rech ten werd verleend. Bijna botsing bij Kopenhagen Compleet plastic huis van Parijs naar Den Haag. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal heden in de tweede binnenhaven in Scheveningen een huis door de lucht zweven. Dit huis zal worden gelost uit de kust vaarder „Marne" en door kranen op de wal worden gezet. Het is het eerste huis ter wereld, dat voor honderd procent uit plastic is vervaardigd. Het is gemaakt door de Franse staatsmijnen en wordt uit Parijs naar Den Haag overgebracht om 'te worden tentoongesteld op de Damesbeurs in de Houtrusthallen, van 28 september tot 10 oktober. Ernstigste die N.T.S. tot dusverre heeft ondervonden Door een ernstige storing in de televisiezender te Lopik is dinsdag avond het televisieprogramma dat de N.C.R.V. zon uitzenden niet uitge zonden. De storing was een der ern stigste die de Nederlandse televisie tot dusverre heeft ondervonden. Na het inschakelen van de zender om half acht bleek al spoedig dat er er gens iets niet in de haak was, want er verscheen geen beeld op de ontvan gers. Koningin en Prins terug van Korfoe. Dinsdagavond is de Dakota, die het koninklijk paar en de prinsessen Bea trix en Irene van Korfoe naar Neder land heeft gebracht, op het vliegveld Soesterberg geland. Het koninklijk paar begaf zich daarna naar het pa leis Soestdijk, Commando Smaldeel V overgedragen. Schout-bij-nacht L. J. Goslings, die binnenkort de dienst met pensi oen gaat verlaten, heeft maandag middag aan boord van H. M. kruiser „De Zeven Provinciën", op de rede van Den Helder, het commando over het oefensmaldeel V der Koninklijke Marine overgedragen aan comman deur L. Brouwer, die op 22 augustus als plv. chef van de marinestat werd opgevolgd door kapitein-ter-zee A. H. J. van der Schatte Olivier. Aanvankelijk heeft men de fout niet kunnen localiseren, maar toen deze was opgespoord werd het meteen dui delijk, dat er van een uitzending op deze avond geen sprake kon zijn. Om negen uur des avonds werd besloten het voor dinsdagavond aangekondigde programma in zijn geheel hedenavond uit te zenden. Het begint dan om half negen. Van de zijde van de N.C.R.V. heeft men om de vijf minuten laten omroe pen dat de televisieuitzending was gestoord, maar aangezien bij moderne televisie-ontvangers alleen geluid ont vangen wordt als ook het beeld ont vangen wordt, had dit omroepen geen resultaat. Een gevolg daarvan was weer dat de telefooncentrale van de Nederlandse televisiestichting over belast geraakte, zodat de informeren de televisiekijkers ook daar niets wij zer werden. De storing bij de zender betreft vermoedelijk het doorbranden van een koppelfilter tussen de eindtrap van de zender en de antenne. Voor automobilisten, die soms f§ wel eens de neiging krijgen n hun oude wagen, als die persé M niet verder wil, „in elkaar te M trappen", heeft een Duitse fir- |5 ma in Dusseldorp de oplossing H gevonden in de vorm van een enorme hydraulische pers, wel- p p 7ce zij voor anderhalf miljoen p Duitse marken bouwde voor p een Engelse staalfabriek. Het gevaarte, dat maar liefst 230 p ton weegt, slokt aan de ene p kant carrosserieën van auto's p op en levert deze aan de ande- p p re kant, geperst tot keurige p pakjes van anderhalf tot twee p en een halve ton, weer af. De p foto's laten zien hoe dat alle- p maal gaat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil „Blonde zeerover" riep voor microfoon: „Ik ben erbij". Te Enschede is dezer dagen de klandestiene zender ..Pelikaan" op gespoord. Tegen de eigenaar, de 26- jarige opperman J. E. uit Enschede is proces-verbaal opgemaakt. Hg noemde zich in zijn uitzendingen „de blonde zeerover". De eventuele luisteraars van de „Pelikaan" hebben de ontdekking ge deeltelijk mee kunnen maken. De laatste woorden die zij uit de luid spreker hoorden waren een uitroep van een man; „politie" en een over rompeld: ,,Nu ben ik er bij". Voorts is te Zuidhorn de klandes tiene zender „vliegende schotel" op gespoord. Proces-verbaal is opge maakt tegen de 31-jarige carosserie- bouwer J. S. te Kommerzijl. De tegenwoordiglieid van geest van de K.L.M. piloot Borgman heeft te Kopenhagen het leven van zijn passagiers en bemanning ge red in een situatie die een der ern stigste vliegrampen van de afgelo pen jaren ten gevolge had kunnen hebben. De DC-4 Skymaster van de K.L.M. had reeds van de contro le toren op het vliegveld Kastrup van Kopenhagen landingsinstruc ties gekregen maar toen het toe stel met uitgestoken landingsge stel de landingsbaan naderde zag Borgman plotseling een Ameri kaanse T-33 straaljager die op de zelfde baan aan koerste. In de fractie van een seconde nam Borgman zijn besluit, en raasde met zijn zware toestel op vol gas weer omhoog. Hierdoor voorkwam hij een ernstig ongeluk. De straaljager ging ook weer de lucht in. Na een tweede bocht boven het vliegveld beschreven te hebben land de Borgman zijn Skymaster veilig en diende onmiddellijk een klacht in bij het bestuur voor de luchtvaart. De Amerikaanse piloot gaf kortaf toe dat hij het passagierstoestel niet ge zien had. Toen hij over de radio toestemming kreeg om op de landingsbaan te landen, als tweede, had hij aat ge- Bijna op de kop af honderd jaar na dat in het Neander-dal bij Dussel dorp liet skelet van de Neandertha ler-man (homo-neanderthalensis) ge vonden werd, heeft deze voorwereld lijke mens een vrouw gekregen. De foto toont n.l. haar schedel, die na een overstroming in de buurt van het Hessische dorpje Rhünda uit de aar de tevoorschijn kwam. Professor Eduard Jacobshagen, die de schedel heeft onderzocht, is ervan overtuigd, dat deze niet minder dan 120.000 jaar oud is en behoort bij het skelet van een op ongeveer veertigjarige leef tijd overleden Neanderthaler-vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5