PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Commissie-Menzies vraagt Nasser waar en wanneer hij wil praten Opstand aan boord van een Mexicaans schip Wegschap Walcheren beantwoordt aan de verwachtingen de BILT Vand aag, Herfsi en winter naderen GESCHIL M0SK0U-B0NN OVER DUITSE RAKETSPECIALISTEN 199e jaargang - no. 204 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adlunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,05 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPCENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm, Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen. Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b.g g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2: Zlerlkzee. N Bogerdstr. 24. telef. 26. DE KWESTIE VAN HET SUEZKANAAL In Egypte werden twee Engelsen gearresteerd verdacht van spionage President Nasser van Egypte heeft op de uitnodiging van de commissie Menzies geantwoord, dat hij instemt met de voorgestelde bijeenkomst. Ausfralië's premier Menzies, voorzitter van de commissie van vijf landen die het voorstel-Dulles van de Londense Suezconferentie aan Nasser wil toelichten, heeft nu aan de Egyptische ambassadeur in Londen een bood schap voor Nasser overhandigd, waarin aan de Egyptische president wordt gevraagd, voorstellen te doen over tijd en plaats van een ontmoe ting met de commissie. De commissie komt vandaag opnieuw bijeen. bassadeur in Cairo Kisselew dat „de Egyptiseh-Russische economische be trekkingen zullen worden verstevigd". Een speciale (Sowjet-Russische or ganisatie „ter bevordering van de so lidariteit met de Aziatische en Afri kaanse landen" is door de Sowjet- Unie gesticht. Aldus werd in officiële kring te Londen vernomen. Het doei van aeze organisatie is, de kortelings aangeknoopte banden tussen Rusland en de onderontwikkelde gebieden te verstevigen. Er zyn plannen voor een conferentie met vertegenwoordigers van Aziatische en Afrikaanse staten. De Britse ambassade te Cairo heeft met klem ontkend, betrok ken te zyn geweest in enige spio- nage-activiteit. Zulks in verband met het bericht, dat twee Engel sen, James Swinburn van het Ara bische Nieuwsbureau en Charles Pittuck, een onder-directeur van de Marconi Telegraph Compagny met vier Egyptenaren zijn gearres teerd omdat zij naar het heette militaire inlichtingen hadden door gegeven naar „een buitenlandse ambassade". Na de ontvangst van het zeer be knopte antwoord van Nasser, waar in geen voorwaarden werden ge noemd, confereerde Menzies met de Britse premier, Anthony Eden en hij riep vervolgens de commissie bijeen om plannen te maken voor de reis naar Cairo. Na een kabinetsverga dering lunchte Eden met sir Winston Churchill. Hij sprak met hem over de Suez-kanaalkwestie en de moeilijk heden op Cyprus. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft tijdens een persconferentie woorden van lof gesproken voor president Nas ser in verband met diens aanvaarding van de uitnodiging der commissie- Menzies. Dulles noemde de aanvaar ding „een opmerkelijke bijdrage tot een mogelijke oplossing van de Suez- kanaal-kwestie". Tezelfdertijd be schuldigde Dulles de Sowjet-Unie er van, een schandelijke propaganda campagne te voefen (met Arabische radio-programma's uit Moskou), wel ke erop is gericht, een vreedzame op lossing van de Suezkanaal-kwestie onmogelijk te maken. Dulles zei ech ter te vertrouwen op voldoende in vloed en gezag van president Nasser tegen de Russsiche sabotage-pogin- gen. United Press meldt, dat Rusland, Japan en Saoedi-Arabië grote bedra- fen ter beschikking van Egypte heb- en gesteld ter compensatie van de in Londen en Parijs bevroren bankreke ningen, Saoedi-Arabië droeg een be drag van tien miljoen dollar bij, Ja pan betaalde eeii handelsoverschot van twee miljoen dollar. Na overleg met de Egyptische minister van fi nanciën verklaarde de Russsiche am- is het 200 jaar geleden, dat Frederik II van Pruisen een aanval deed op Saksen, |j waarmee de zevenjarige oorlog e= een aanvang nam. Hierin werd Frederik gesteund door Enge- land met Hannover en Saksen kreeg hulp van Oostenrijk, Rusland, Frankrijk, Zweden en het Duitse rijksleger s is het 125 jaar geleden, dat 1 op de heide bij Acht (N.B.) de s gehele koninklijke familie aan- vvezig was bij een wapen- Z schouw van de Nederlandse troepen, die aan de succesvolle Tiendaagse Veldtocht in België hadden deelgenomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir De krijgsraad van het Amerikaanse leger in de Duitse stad Würzburg heeft het vonnis levenslang uitge sproken tegen vier van de zeven Amerikaanse neger-militairen, die op 9 juli j.l. bij het stadje Bamberg ge zamenlijk een vijftienjarig Duits meisje overvielen en aanrandden. De drie anderen hoorden zich veroor delen tot een gevangenisstraf van J/0 jaar. Twee veroordeelde neger-mili tairen verlaten onder bewaking het gebouw van de krijgsraad. Van betrouwbare zijde wordt te Pa rijs vernomen, dat de internationale Suez-kanaalmaatschappij aan de niet- Egyptische loodsen en technici zal vragen, op hun post te blijven tot de commissie-Menzies haar taak heeft volbracht. Radio-Caïro gaf gisterenmiddag het volgende commentaar op de Egypti sche aanvaarding van de uitnodiging uit Londen: „Hierdoor verplicht Egypte zich tot niets Na hel vliegtuigincident bij de Chinese kust Peking aan V.S.: vergissing Minister Dulles heeft op zijn pers conferentie in Washington bekend ge maakt, dat communistisch China langs diplomatieke weg de V.S. een boodschap had doen toekomen dat de Chinese luchtmacht bij de Chinese kust een vliegtuig had neergeschoten, Dulles zei dat volgens de boodschap de Chinese piloten in de mening ver keerden een nationalistisch vliegtuig te hebben neergeschoten. De bood schap was overgebracht via de Britse diplomatieke missie in Peking. Twee Columbiaanse fregatten bezoeken ons land. Twee schenen van de Columbiaan se marine, de fregatten „Almirante Brio" en „Almirante Fadilla". zullen van 31 augustus tot 2 september een niet-officieel bezoek brengen aan ons land. De beide fregatten, die hebben deelgenomen aan de strijd in Korea, zullen een bezoek brengen aan een aantal Europese landen. Zij nemen op 31 augustus des namiddags om 3 uur, ligplaats in Amsterdam. Vijf arbeiders verdronken Er zal een officieel onderzoek wor den ingesteld naar de, beweerdelij- ke onbeschrijfelijke toestanden die er heersen of heersten aan boord van het Mexicaanse stoomschip ,Mercurio". Die toestanden zijn aan het licht gekomen, toen de onvrijwillige pas sagiers, een zending illegaal in de Ver. Staten binnengekomen en per .Mercurio" teruggezonden Mexi- kaanse arbeiders, in opstand zijn gekomen. Toen het schip namelijk van Port Isabel in Texas op weg naar Vera Cruz, de haven van Tam- pico passeerde, zetten 500 passa giers het schip zozeer op stelten, dat het de haven moest binnenlo pen, gewapende assistentie moest vragen en tenslotte de passagiers van boord moest laten om de tocht naar midden-westelijk Mexico te voet voort te zetten. Dit alles echter pas, nadat 37 pas sagiers voor de kust overboord ge sprongen waren en vyf hunner ver dronken. Er is altijd een grote stroom van zogenaamde „wetbacks", werkloze Mexicaanse arbeiders die illegaal de Ver. Staten binnenkomen om er werk in de landbouw te zoeken. Indien ze worden gepakt gaan ze onherroepelijk terug. Voor die terugtocht was deze keer de „Mercurio" uitgekozen, met o.a. twee reddingsboten, plaats bie dend elk aan 45 personen, voor een totaal van 500 passagiers ongerekend het aantal bemanningsleden. Als „sardines in een blikje", aldus kenschetste men van officiële zijde in Mexico City de wijze waarop de 500 ongelukkigen aan boord van de „Mer curio" waren ondergebracht. Aanvankelijk hadden de passa giers alleen ter hoogte van Tampi- co de kapitein luidkeels bezworen, in de haven binnen te lopen. Toen de gezagvoerder dat weigerde, be gon een hardhandige demonstra tie en sprongen 37 passagiers over boord. Vijf hunner verdwenen in de diepte. De kapitein vroeg per radio toestemming, Tampico bin nen te lopen omdat hij de menigte niet baas kon. Hij vroeg militaire assistentie. Maar toen het schip eindelijk in de haven lag, moesten de autoriteiten de passagiers wel toestemming geven te debarkeren en te voet naar de districten Gua najuato en Jalisco verder te gaan. ||lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||llllllllllllllllllllllll Hoewel de hoop op wat mooie dagen met zon nog niet ge blust behoeft te zijn, wordt hel toch weer tijd om zich voor te bereiden op herfst en winter. De machtige modemachine van Par\js is reeds maanden gele den met de voorbereidingen voor dit seizoen begonnen. De uitkomsten hebben de bezoek sters van de beroemde mode salons-. de laatste wéken op nieuw voor verrassingen ge stéld. Een van de produkten van het huis Garven, dat be stemd is voor het herfst- en winterseizoen 1956'57, draagt de mannequin op onze foto. "Men noemde het „Obi". Deze lijn heeft men voor de veran dering „Olijflijn" gedoopt. Op onze pagina's 7 en 8 van vandaag vinden onze lezeres sen nog meer te zien en te lezen betreffende de mode in het aanstaande seizoen. Zes procent voor ambtenaren Over datum van ingang is men het niet eens. Gisteren is de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer A. Mastenbroek. Mededeling werd gedaan van het standpunt der rege ring omtrent de loonsverhoging 1956, inhoudende verhoging met 6 procent der salarissen met in gang van 1 september 1956. De or ganisaties van overheidspersoneel konden zich met het percentage verenigen, maar haar instemming kon niet worden verkregen omtrent de voorgenomen datum van ingang. Voorts werden besprekingen ge voerd omtrent de voorstellen der regering tot verhoging der salaris sen van de hogere rijksambtenaren. De besprekingen hieromtrent zul len op korte termijn worden voort gezet. Knecht lokte moord op motorhandelaar uit. De vier personen die, verdacht van de moord op de motorhandelaar J. SI. te Heer zijn aangehouden, zullen he den in voorlopige hechtenis worden gesteld. Tegen hen is een aanklacht van moord, medeplichtigheid en aan stichting tot moord ingediend. Het ge rechtelijk onderzoek Is nog in volle gang. De vroegere knecht H. N. heeft tijdens verhoren bekend zijn vrienden, de 18-jarige J. V. G. en de 23-jarige M. S. meermalen te hebben aangezet om M. om het leven te brengen en met hen het plan tot de moord uitvoe rig besproken te hebben. De beloning van 20.000,die hij, naar hij reeds heeft erkend, de moor denaars in het vooruitzicht stelde, zou hij hebben willen fourneren uit de bloeiende zaak van de heer M., waar in hij dan met de weduwe van het slachtoffer zeggenschap hoopte te verkrijgen. De herkomst van de sleutel, waar van N. ook heeft toegegeven deze de daders in handen te hebben gespeeld, staat echter nog niet vast. Men is nog bezig de echtgenote van de heer M. te verhoren. De revolver waarmede de moord is gepleegd, blijkt niet afkom stig te zijn uit het huis van M., maar door N. in het buitenland te zijn ge kocht met geld, dat hij door kleine diefstallen heeft bijeen gekregen. Informateur bestudeert en vergelijkt regeringsprogram De informateur prof. mr, De Gaay Fortman heeft de maandagavond be steed aan de bestudering en vergelij king der regeringsprograms, welke zijn ontworpen door dr. Drees, prof. Romme en prof. Lieftinck. Op be paalde punten is hij nog ambtelijke adviezen wachtende. In dit verband, zo verklaarde zijn woordvoerder, moet ook worden gezien het bezoek van prof. F. Polak, dë directeur van het Centraal Planbureau, die de informa teur dinsdagmiddag ontving. Voor dien heeft hij, om half elf een onder houd gehad met het A.R.-Tweede Ka merlid, dr. J. Bruins Slot. De informateur heeft des avonds prof. dr. J. Zijlstra ontvangen en met hem enkele economisch belangrijke vraagstukken besproken. Westduitse gezant mag ziek niet met hen bemoeien De terugkeer van Duitse raket specialisten uit de Sowjet-Unie is een nieuw geschilpunt geworden tussen Bonn en Moskou. De moei lijkheden begonnen al bij de vraag of de Westduitse vertegenwoordi ging in Moskou gerechtigd is Duit se deskundigen na afloop van hun arbeidscontract naar West-Duits- VOORBEELD VOOR NEDERLAND Technische en economische voordelen Het gaat goed met het Wegschap Walcheren! Uit een onderhoud met de voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en het hoofd van de technische dienst, de heer A. Boone bleek dat men de moellyke begin periode uitstekend is doorgekomen. Dc begroting voor 1957 vertoont thans een reëel beeld, nadat die voor 1955 en 1956 min of meer een slag in de lucht genoemd moesten worden. De samenwerking In het wegschap tussen de zeventien deelnemende ge meenten en de polder Walcheren is goed. Aan verbreding en vernieuwing van de wegen kan In de huidige omstandigheden niet gedacht worden. Voorts is er een restant, gebleven doordat de herverkaveling niet geheel is afgewerkt, waaraan men ook niet kan beginnen, indien de rijksregelingen in dit opzicht niet gewyzigd worden houd van wegen uit een centraal punt de kwaliteit ten goede komt en voorts financieel-economische voordelen biedt. Men heeft het onderhoud ge splitst in wegen en plantsoenen. Toen men zijn taak aanvaardde op 15 de cember 1954 was het uiteraard niet wel doenlijk voor 1955 en 1956 een be groting te geven, die op werkelijke er varingen berustte. Voor het hoofd van de technische dienst kon het een zware opgave ge noemd worden de achterstand, die de Technisch heeft het wegschap ook een toenemende betekenis om dat men in totaal een 360 km on derhoudt, dus méételt en omdat men niet schroomt experimenten te ondernemen, wanneer dit noodza kelijk is. Het wegschap Walcheren heeft thans aan overig Nederland in de praktijk aangetoond, dat het onder- Herverkaveling by het wegenonder- houd had achtergelaten onmiddellijk weg te werken. Maar die achterstand is thans inge haald en het kan gezegd worden, dat de wegen in veel betere staat verke ren dan vroeger. Vast staat dat elk van deze zeventien gemeenten apart niet dit materiaal voor het wegenon- derhoud had kunnen verkrygen zoals thans gebruikt kan worden voor koud asfalt en beton. Democratisch. Het college van beheer telt 28 stem gerechtigden, waaronder 5 voor de polder Walcheren en 23 voor de ge meenten. Uit dit college wordt het da gelijks bestuur gevormd, dat er voor zorgt dat de begroting wordt inge diend bij het college van beheer. Deze begroting gaat vóór 15 augustus naar de gemeenten en de polder Walche ren. Hier heeft men veertig dagen de tijd om bezwaren in te dienen. Daarna moet het college van beheer vóór 1 november bij Gedeputeerde Staten zijn, die overleg plegen met hun tech nische diensten. Men ziet dat op deze wijze een zeer democratische controle mogelijk is, waarbij er in het bijzon der op gewezen kan worden, dat de gemeenteraden vrij zijn in hun bezwa ren. Uiteraard zijn de vertegenwoor digers in het college van beheer van deze gemeenten onafhankelijk van de- Vervolg op pag. 6) land terug te laten keren. Toen de Westduitse gezant in Moskou zich bij de Zwarte Zee met een derge lijke groep deskundigen in verbin ding wilde stellen, kreeg hij van de Sowjets daartoe geen toestemming. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken merkte op dat slechts de Moskouse vertegenwoordiging van Oost-Duitsland voor de consulaire ver zorging van Duitse staatsburgers be voegd is. Dinsdag heeft ook Oost-Duitsland zelf zich in het geschil gemengd door de verklaring van het Oostduitse pers bureau A.D.N., dat Bonn zich „on rechtmatig" met de terugkeer van de deskundigen bemoeit, aangezien Mos kou slechts met Oost-Berlijn bij ver drag de consulaire verzorging met hen heeft vastgelegd. Maar in Bonn is men van mening, dat de deskundigen, die deels ook uit West-Duïtsland stammen, tot die groep van persolien behoren, wier terugkeer Moskou heeft beloofd toen de diplo matieke betrekkingen tussen beide landen werden hersteld. Ontploffing in Montreal eiste vier mensenlevens Een zware ontploffing heeft dinsdag een blok van zestien woningen in een buitenwijk van Montreal vernield. Vier mensen werden gedood en drie worden vermist. Voorts zijn er acht tien gewonden. De ontploffing is ver moedelijk ontstaan door gas, dat ont snapte uit een hoofdleiding, die ar beiders per ongeluk hadden bescha digd. VERWACHT... BUIEN Enkele buien, maar ook opklarin gen. Matige, nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 30 augustus Zon op 5.50 onder 19.34 Maan op onder 15.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1