KAPPIE en de STUNTERS Dijk om Oostelijk Flevoland gaat half september dicht Mü Avontuur in de Residentie ZENDTIJD VOOR NEDERLANDSE TELEVISIE THANS VERDEELD GEZONDHEIDSWONING: MEER ARMSLAG VOOR VERPLEGING 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 TJEERD ADEMA 76 „Volkomen", zei de heer Van Baa- ren. „Men stelt zoveel vertrouwen in de leden van de bali, dat men zelfs geen kennis neemt van de tussen ons gevoerde correspondentie. Trouwens, het wetboek van strafvordering ver biedt dat ook uitdrukkelijk". Hij glimlachte, toen hij het bezorg de gezicht van zijn cliënt zag. „U heeft waarschijnlijk nooit van mij gehoord", zei hg, „en U begrijpt niét, waarom ik moeite gedaan heb, dat U my als uw raadsman zou kie zen". „Inderdaad, mijnheer", gaf Steens- ma toe, „de geschiedenis is mij volko men onbegrijpelijk. Hoe en wanneer heb ik de brief ontvangen „Die brief is niet door mij geschre ven, maar door een dame", zei de heer Van Baaren. „Men heeft kans gezien hem ongemerkt in uw zak te laten glijden, toen U ter confrontatie naar het ziekenhuis vervoerd is". „Wie is die dame?" vroeg Steens- ma in gespannen verwachting. „Het spijt mij, mijnheer", antwoord de mr. Van Baaren, „maar ik mag U haar naam niet noemen. U zult haar spreken, zodra U bevrijd is". „Bestaat er dan kans, dat ik dezer dagen zal worden vrijgelaten?" vroeg Steensma blij-verrast. „Niet dat U wordt vrijgelaten", zei de raadsman, „maar dat U onopge merkt uit het Huis van Bewaring ver dwijnt. De verdwijning zal hopelijk niet opvallen, maar heel spoedig na dat U verdwenen is, zal men U mis sen. Maar dat laatste zal U waar schijnlijk minder interesseren". Ir. Steensma keek zijn raadsman verbaasd aan. „Kunt U mij een en ander niet wat duidelijker maken?" vroeg hij. „Morgen", zei de heer Van Baaren, „hoop ik U weer te bezoeken. Ik wil niet te hard van stapel lopen en het is wenselijk, dat de bewakers even aan mij wennen. Gaat U hier eens bij me zitten, hier bij het raam alstublieft, zodat ik U eens goed kan bekijken". Steensma voldeed zwijgend aan het verzoek van zijn raadsman, dié hem nauwkeurig opnam. „U is geen moeilijk object", zei hij. „ik heb cliënten gehad, die mij voor heel wat lastiger problemen stelden". „Maar..." zei Steensma verbaasd. „Laten wij er maar niet verder over praten", zei de heer Van Baaren. „Morgenmiddag hoop ik U de nodi ge instructies te kunnen geven. Ver telt U mij eens iets van net verhoor. Ik wil vanmiddag even een bezoek aan de rechter-commissaris brengen en het is wenselijk, dat ik voldoende georiënteerd ben". Ir._ Steensma gaf een uitvoerig re sumé van de verhoren, maar zweeg onwillekeurig over zijn confrontatie met de moeder en de zuster van het vermoorde meisje. „Is het ook uw mening, mijnheer Van Baaren, dat de keten bijna om my gesloten is?' vroeg hij. De raadsman glimlachte. „Mensen, die verhoren afnemen, schilderen de toestanden wel eens zwarter af dan met de werkelijkheid overeenstemt", zei hij. De rechter-commissaris hoopt u zo in het nauw te drijven, dat u vrijwillig zult bekennen". „Is het uw mening, dat er licht punten zijn?" vroeg Steensma hoop vol. „Natuurlijk", antwoordde mr. Van Baaren. „Men zal moeten bewyzen, dat u hetdodelijke schot gelost heeft". „Maar", vroeg Steensma, „hoe kan ik het tegendeel aantonen?" „Mr. Van Baaren haalde zijn schou ders op. „Als u de moord had bedreven", zei hij, „zou u ook verantwoordelijk zijn voor de verdwijning van het geld en de brieven. En hoe kon u die naar het ziekenhuis zenden, terwijl u reeds in het huis van bewaring zat? Dan had u toch zeker een medeplichtige moeten hebben. Het is mijn overtuiging, dat u met de moord niets heeft uit te staan, maar dat er bijzondere redenen zijn, waarom u belangrijke dingen ver zwijgt. Dat u de dood van deze vrouw heeft gewild, is evenmin bewezen. Wat wel bewezen is, dat is, dat u juist alle moeite heeft gedaan om haar leven te redden. U heeft haar met de stuk ken van uw overhemd verbonden en u heeft zo spoedig mogelijk om een dokter getelefoneerd. Dat alles zou toch te dwaas zyn, als u de dood van deze vrouw had gewild. Enfin, het is begrijpelijk, dat men gereserveerd is als u zelf niet open hartig kunt of wilt zijn. Uw beschrijving van de revolver geeft mn de indruk, dat het een be trekkelijk klein wapen is. Ik zal straks naar het rapport van het sec- tieonderzoek vragen. Het zou mij niet verwonderen, als het dodelijke schot uit een revolver met kogels van veel groter kaliber is gekomen. In dat ge val kan de vondst van deze revolver niet meer bezwarend voor u zijn. En fin, we zullen zien. Is de rechter-commissaris een man van mijn leeftyd en weet u misschien waar hij gestudeerd heeft?" „Hg is veel ouder dan u", zei Steensma. .,Ik meen gehoord te heb ben, dat hij zijn doctoraal destijds in Utrecht heeft gehaald". „Prachtig", zei de heer Van Baa ren, „ik kom liever niet in aanraking met juristen, die gelijk met my in Groningen gestudeerd hebben. Als u het goed vindt, mijnheer, zal ik de rechter-commissaris de indruk geven, dat u tegenover mij meer los- felaten heeft dan tegenover hem en at ik het in het belang van mijn cliënt noodzakelijk acht dat er een onderzoek naar de verblijfplaats van een imaginair en dus toch onvindbaar persoon wordt ingesteld". „Waarom, meneer?" vroeg Steens ma verbaasd. .,Om Iy3 te winnen", legde de heer Van Baaren uit. „De rechter-commis saris zat als een bloedhond achter het verse spoor draven en inmiddels zal hij ons even met rust laten. Morgen middag hoop ik u opnieuw te bezoe ken. Overmorgen Ir. Steensma keek hem vol ver wachting aan. „Javroeg hij. „Overmorgen zal ik trachten u hier uit te krijgen", zei de heer Van Baaren glimlachend rondkijkend. Mocht de rechter-commissaris u in middels laten halen en naar mij infor meren, dan vertelt u hem maar, dat wij oude schoolmakkers zyn. Nu zal ik mij eerst aankleden en dan de be waker bellen". Hij schoot zijn lange, zwarte jas aan en zette de astrakankraag hoog tegen zijn hals op. Toen hij de flam bard op het hoofd had, was er van zijn gezicht weinig meer te onder scheiden. Hij belde en zij hoorden de bewa ker van verre naar de advocaten- kamer slappen. „Ik ben gereed met de verdachte", zei de heer Van Baaren, toen de man de deur had ontsloten. „Uitstekend, mynheer", antwoordde de bewaker. Hij bracht Steensma naar diens oei, keerde daarna terug en ging de raadsman voor naar de buitendeur, welke hij met een grote sleutel open de. „Goedenavond, mijnheer!" De heer Van Baaren bromde een antwoord en stapte vlug over de drempel naar buiten. De volgende dag liet de rechter commissaris de beklaagde met rust. In de middag werd Steensma op nieuw uit zyn cel gehaald en naar de advocatenkamer gebracht, waar mr. Van Baaren op hem wachtte. „Hoe gaat 't, mijnheer?" vroeg de ze, toen de bewaker zich verwijderd had. „Kan het gestichtsleven u al een beetje bekoren, of zit u toch maar liever aan de andere kant van de tralies?" „De ken genoeglijker oorden dan dit, mijnheer", zei Steensma. „Heeft u de rechter-commissaris nog gespro ken?" Ons onderhoud was erg interes sant", antwoordde de raadsman. „Ik heb hem verteld, dat u de dupe is van allerlei toevallige gebeurtenissen en dat er waarschijnlijk iets in verband met uw ambtelijke plichten is, dat u tot nu toe belet heeft ronduit met hem te spreken. (Wordt vervolgd) FEESTELIJKE VOORBEREIDING IN KAMPEN 81. Toen de Meester inmid dels op de brug was geko men, werden zijn ogen groot van verbazing. „Kra kende krukassen", begon hij, „ik ben een poets dot „Man, sta ja niet te zeve ren!" riep Kappie. „Maak ons liever los! Snij die touwen door!" En terwijl de verbrouwereerde Mees ter met zijn mes aan het werk ging en eerst Kappie en daarna Okkie van zijn banden bevrijdde, vertelde Kappie, wat er allemaal ge beurd was. „Dat is ja allemaal het werk van die Duizeldin- ges!" besloot hij. „Maar wat nou precies de bedoeling was, is me ja nog een raad sel! In elk geval moeten we eerst de Maat gaan losma ken! Die klont ligt in een deken op het achterdek te schreeuwen!" Ze renden naar beneden en toen de Maat hen zag, begon hij nog harder te jammeren. „Ik heb altijd wel gezegd, dat er niets goeds van kon komen!" steunde hij. „Maar niemand wou naar me luisteren!" Kappie, de Meester en Okkie begonnen hem uit zijn omhulsel te wikkelen tot grote woede van Sil- verstein, die nog steeds op de rots stond te wach ten, wat er verdei- zou gaan gebeuren. „Nou maken ze Duizeldader ook nog los!" brulde de filmmagnaat buiten zichzelf van woede. „Waar om doen ze niet wat er was afgesproken? Roep on middellijk de helikopter op! Ik zal eens een hartig woordje met ze gaan praten!" Laatste gat tussen Lelystad en noordelijke punt van polder (Van één onzer verslaggevers) De befaamde Kamper Steur, die volgens de legende sedert de middel eeuwen met een bel om de nek in de IJssel zwom, is door een comité van plaatselijke grappenmakers, of zo men wil, Kamper Ulenkwekers, opgevist en met de hulp van een bijskraan aan wal gebracht. Nu bengelt het negen meter lange gevaarte van latwerk en jute, dat in uiterlijk niets voor een echte Steur onderdoet, boven de hoofden van de voorbijgangers en de bel rinkelt als de wind over de LJssel vaart. Het grapje is een getuigenis van de feestelijke stemming die over de Kampenaren is gekomen wegens de na derende afsluiting van de ringdijk om Oostelijk Flevoland. Tijdens de festi- viteitien die drie weken duren onder de naam operatie HaO spiegelt het stadje zich, vrolijk verlicht 's avonds als een kokette jonkvrouwe in de donkere IJsselstroom, maar een prozaïsche domper op deze feestpoëzie is het, dat de dijk niet in augustus dicht gaat. Dat zal half september worden en hiermee zitten we midden in de werkelijkheid van de echte operatie op het LJsselmeer. Een soort „uur X" is het, dat tijd stip waarop de dijk rondom Oostelijk Flevoland zal worden gesloten, maar datum en uur van de sluiting zyn niet eens het belangrijkste, na al die jaren waarin is gewerkt voor de totstand koming van Oostelijk Flevoland. Be langrijker dan de omstandigheid of het eén dag eerder dan wel een dag later zal zijn, is de vraag of de slui ting van dé dijk gelijktijdig zal plaats vinden met het gereedkomen van de kunstwerken zoals de gemalen. Het ziet er naar uit dat "deze com petitie wel zal slagen. Het is een kwestie, die „Zuiderzeewerken" hoog zit, omdat een groot kapitaal rente loos zou liggen, als de dijk klaar zou zyn, terwijl de gemalen nog niet kon den werken. Intussen nadert de laat ste fase van de dijkdichting nu met rasse schreden. EENZAME HOEK Het laatste gat zal liggen tussen Lelystad en de noordelijke punt van de nieuwe polder, waar te zijner tijd een brugverbinding tussen Oostelijk Flevoland en de Noordoostpolder zal komen. Een tien km lang stuk diik loopt achter Ketelhaven in de rich ting van Urk. Dit stuit is al geheel bestraat tot de zoeven genoemde noordelijke punt, maar het is nog af gesloten voor het verkeer. Vandaar dat grote kolonies meeuwen rustig op de dijken zitten te dommelen en ver stoord het luchtruim kiezen als een bezoeker nadert. Op het eenzame eindpunt van de bestrating, waar de wind meedogenloos giert, staat een keet van Zuiderzeewerken stevig ver ankerd met staaldraden, waar vier mensen in de eindeloosheid van wa ter en lucht hun werk doen. Aan de Dit ceramisch reliëf wordt aange bracht in het gemaal Wortman bij Le lystad. Het stelt voor de boer en de visser, die elkaar over het werk heen de hand reiken. De tegels zijn buiten het reliëf 10 cm. dik en 40 x 40 cm. groot. overkant van dit stuk dijk nadert het dijkperceel van Lelystad. Wie van de twee aannemers het laatst is, valt de eer te beurt het laatste gat te slui ten. Het verschijnsel heeft zich voor gedaan, dat door allerlei omstandig heden zowel de dijkbouw als de aan leg van de kunstwerken enige vertra ging heeft ondervonden; nu, tegen liet einde, schijnen deze twee vormen van werkzaamheden elkaar te rech ter tijd terug te vinden. Het elektri sche gemaak Lovink bij Harderwijk, kan deze maand nog proefdraaien en bij het eveneens elektrische ge maal Colijn bij Ketelhaven, gaan de zaken eveneens naar wens. Het dieselgemaal Wortman bij Le lystad, is ingewikkelder, zowel wat de installaties als wat het gebouw aangaat; gehoopt wordt echter, dat men in september zal kunnen proef draaien. Dat is dan iuist op tyd, want de sluiting van de dyk zal ook onge veer half september een feit worden De aanblik van het werk by de Rog- geboisluizen verandert met de dag, nu de balansbrug al enige tijd in ge bruik is en de straatmakers bezig zjjn met de bestrating van de oprit ten. DE KUNST DOET MEE Van buitenaf wordt nogal eens ver ondersteld, dat het harde werk aan de inpoldering geen tijd en ruimte laat voor dingen die de haast mathe matische arbeid doorbreken: voor een artistieke toets. Dat is bepaald on juist. De kunst spreekt wei terdege een woordje mee in de grootse ont plooiing van dit werk. De gemalen worden alle voorzien van ornamenten waarvoor contact is opgenomen met bekende kunstenaars. Het gemaal bij Lelystad krijgt een mozaïiktegelwerk met eromheen be schilderingen van Hans van Norden. Prof. Paul Gregoire te Amsterdam is bezig met beeldhouwwerk, dat hier eveneens zal worden aangebracht. Het gemaal bij Harderwijk wordt voorzien van een ceramisch reliëf door T. Roosenburg te Oost Eysden en bij Ketelhaven komt in het Colrjn- gemaai een groot gebrandschilderd raam tussen de machinezaal en de cabine voor de machinist. Terstond na de sluiting van de dyk zullen de drie gemalen hun werk beginnen. Zij ontwikkelen gezamenlijk een capaci teit van vier tot vijf miljoen liter wa ter per minuut. In acht maanden kun nen ze. zonder tegenslagen tenminste, de watermassa's boven het 54.000 ha grote gebied buiten de dyk pompen. Dan begint het in cultuur brengen en koloniseren van de nieuwe polder en komen de landbouwwetenschap- peltte, sociografische en planologi sche vraagstukken om de hoek kij ken, NIEUW TELEVISIEBESTEL PER 1 OKTOBER Onder omroepverenigingen, IKOR en Convent van kerken. Het nieuwe televisiebestel zal, vól gens enige dezer dagen vastgestelde beschikkingen van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, in werking treden op 1 oktober 1956. Toen in het begin van dit jaar het televisiebesluit 1956 werd vast gesteld, werd het '"n werking treden van een aantal artikelen opgeschort. Dit gold de bepalingen op de zend tijdverdeling en de opzet van de Ne derlandse Televisie Stichting. In af wachting van de nodige organisato rische wijzigingen werd alleen aan de N.T.S. een zendmachtiging toege wezen. Nu de nieuwe statuten van de N.T.S. zyn vastgesteld en goed gekeurd, heeft de minister bepaald, dat het gehele televisiebesluit 1956 van kracht zal zjjn met ingang van 1 oktober van dit jaar. In verband hiermede zijn tihans ook zendmachtigingen gegeven aan de. vijf omroeporganisaties, zodat deze voortaan over eigen zendtijd beschikken. Een deel van de zend tijd blijft aan de N.T.S. voor het journaal, de Eurovisie-uitzendingen en voor de programma's die door de programma commissie van de N.T.S. (in samenwerking met de omroepor ganisaties) zullen worden voorbe reid. Tevens heeft de minister zendmach- tiginen verleend aan een aantal kerk genootschappen, die om zendtijd ver zocht hebben. De AVRO ziet zich, evenals de KRO,-de NCRV en de VARA, 69 uur per jaar toegewezen, de VPRO 23 uur per jaar. Voor de uitzending van kerkdiensten is 24 uur per jaar ge- Deze negen meter lange steur met een bel om de nek, die gedurende de hele maand augustus aan de IJssel- kant in Kampen zal bengelen, herin nert aan één der bekende Kamper Uien en aan de feeststemming, die over de Kampenaren vaardig is ge worden wegens het vooruitzicht van de dijkdichting om Oostelijk Flevo land. Geen Chinese militaire academie op Sumatra. Van de zijde van het Indonesische leger is gisteren in Djakarta het be staan ontkend van een klandestiene militaire academie van de Kwomin- tang, die ergens in een afglegen ge bied op midden-Sumatra zou staan. De legerwoordvoerder, luitenant kolonel Pringadi, deelde mede, dat uit een door het leger ingesteld onderzoek is gebleken, dat de school in werke lijkheid een gewone Chinese middelba re school was met een Formosaans leerprogramma. Volgens geruchten, die de ronde hadden gedaan, kregen de Chinese jongelui op genoemde school onder richt in militaire wetenschappen. reserveerd (voor de bij het IKOR aangesloten kerken tezamen 10 uur, voor de bij het Convent van Kerken inzake radiodiensten aangesloten kerken tezamen 4 uur en voor het R.K. kerkgenootschap 10 uur per jaar.) De zendtijdverdeling bepaalt zich tot bet toewijzen van de hierboven gegeven aantallen zend uren. Aan het bestuur van de N. T.S. is opgedragen na overleg met de instellingen, die de uitzen dingen der kerkgenootschappen verzorgen de dagen en uren vast te stellen, waarop de uit zendingen van de kerken en de omroeporganisaties zullen plaats hebben, met de mogelijkheid van beslissingen van het bestuur in beroep te komen bij de minister. Kamer extra kan aan zieken ten goede komen (Van onze speciale verslaggever.) Den Haag krijgt tien „gezond heidswoningen". Misschien is dit een wat groot woord voor wat de Rotterdamse architect Jos de Jong ontwierp. Niettemin: aan de Ha- veltestraat in de wijk Morgen stond is thans een aantal woningen in aanbouw, waarin zich een spe ciale ziekenkamer bevindt, be stemd voor langdurige bedlegeri- gen. De kamers liggen op het zui den, hebben openslaande deuren, die aan weerszijden van de deur opening een glazen windscherm vormen. Zij hebben een extra vaste wastafel en staan in directe verbin ding met de woonkamer. Het zijn een paar simpele voorzieningen, weïke niettemin het verblijf van een chronische zieke in huis aan zienlijk kunnen veraangenamen. Belangrijker is echter, dat deze vijf- kamerwoningen eigenlijk dus wo ningen voor grote gezinnen zullen worden beschouwd als vierkamerwo- ningen. De ziekenkamer is dus „ex tra". Hoe precies deze woningen zul len worden toegewezen, is op het ogenblik nog niet bekend. Het zou trouwens daarvoor nog te vroeg zijn, gezien het stadium, waarin, de bouw verkeert. De Algemene Woningbouw vereniging, die deze huizen heeft la ten bouwen, heeft in dit opzicht ook nog geen enkele aanwijzing. Men denkt o.a. uiteraard aan tuberculose patiënten, maar de gemeente heeft hier het laatste woord. De gedachte om dit soort woningen neer te zetten is bij de architect opgekomen, toen hg een oplossing zocht voor de „dwars- afsluiting" van een vijftal stroken van drie woonlagen. Deze woningen, vijfkamerwoningen in twee woonla gen, moesten zijns inziens een spe ciale bestemming krijgen: er komen dan ook winkels, een polikliniek, het kantoor van de woningbouwvereni ging. Aan de zuidzijde heeft hij toen gedacht aan „gezondheidswoningen", welke ongetwijfeld in een behoefte zullen voorzien. Reizigersrecord op Schiphol. Op Schiphol is zondagavond op nieuw een oud record gesneuveld. Tussen 6 en 11 uur 's avonds illu streerde onze luchthaven hoe het ver keer door de lucht zich snel ontwik kelt: binnen vijf uur tijds stegen in totaal 7 vier-motorige toestellen op, die vlak achter elkaar alle de sprong over de Atlantische Oceaan naar Amerika ondernamen. Het waren vyf normale lijntoestellen met bestem ming New York en Montreal en bo vendien nog twee chartermachines. In totaal hadden de zeven vliegtuigen 449 passagiers met bestemming Ame rika aan boord. Grondwetswijzigingen zijn in Staatsblad verschenen. In het Staatsblad van gisteren zjjn verschenen de vier Rijkswetten en de zeven wetten van 23 augustus, welke veranderingen in de grondwet inhou den. Zoals uit de gewisselde Kamerstuk ken is gebleken zal de plechtige af kondiging van de grondwetswijzigin gen vermoedelijk op maandag 10 sep tember geschieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12