Van volledige oplossing voor het huurprobleem nog geen sprake Dr. J. Grashuis: strijder voor verantwoorde veevoeding ZIEKENFONDSEN GEVEN MEER VOOR SCHOOLTANDVERZORGING WOENSDAG 29 AUGUSTUS 196b PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIJPEND VRAAGSTUK BIJ KABINETSFORMATIE Twee punten vragen de aandacht: „blokkade" en compensatie (Door onze economische medewerker.) Een van de programmapunten van het nieuwe kabinet zal onherroe pelijk het huurvraagstuk moeten zijn, hoewel van een volledig oplos sen geen sprake zal zijn. Want dan zou een huurverhoging van ten minste 60 in het vat moeten zitten ten einde, in verband met de sterk gestegen bouw- en exploitatiekosten, de huren 150 boven het vooroorlogse peil te kunnen brengen en daarmede tot een rendabele exploitatie te kunnen komen. Thans liggen de huren bijna 50 bo ven het vooroorlogse niveau. Neen, men is het er thans over eens dat een verhoging van 25 gewenst is. Die „men" zijn dan regering en politieke partijen. Hoewel deze beslissing, die ln juli in principe genomen is, op zich zelf al een vooruitgang betekent, liggen de grootste moeilijkheden toch nog voor de boeg: 1. Als er een verhoging van 25 wordt gegeven, mag de eigenaar die verhoging dan geheel behouden en naar eigen inzicht besteden? 2. Krijgt de huurder een com pensatie voor de extra te betalen huur? 3. Wat zijn de gevolgen van een afwenteling van de huurverhoging op de ondernemer en de staat? Tot voor kort stond een van de po litieke partijen op het standpunt dat de eigenaar de komende huurverho ging niet geheel mag behouden: een deel moest door een speciale belas ting afgeroomd worden. In juli heeft deze partij (P.v.d.A.) de afroming la ten vallen. De politieke partijen hebben zich in juli min of meer vastgelegd op een tweede vorm: de eigenaar moet de nelft van de huurverhoging ter be schikking van de staat stellen. Die helft wordt dus geblokkeerd; wel wordt zo is de gedachte althans over dit geblokkeerde deel 3 rente betaald, doch ook die rente wordt weer geblokkeerd. De aldus door een eigenaar gevormde pot zou alleen aangesproken mogen worden voor vernieuwing of verbetering, doch niet voor normaal onderhoud. Of de eige naar voor het offer van de blokkade nog een zekere tegemoetkoming krijgt in de vorm van belastingfacili teiten, b.v. een verhoging van het be lastingvrije afschrijvingspercentage, is nog een open vraag. Het 's te verwachten «lat deze blok kade van een deel van de huurverho ging als compromis in de politieke strijd de grootste kans maakt. Zij zou als het ware de prijs zijn om de voor het opvoeren van de wonlngpro- duktie zo noodzakelijke huurverho ging in veilige haven te krijgen. Doch men moet dan wel alle aan dit systeem vastzittende moeilijkheden op de koop toe nemen. In de eerste plaats dat deze blokka de een aantasting is van de beschik kingsmacht van de huiseigenaar over zijn inkomsten, iets wat men principi eel toch niet licht moet opvatten. Bo vendien zal het stelsel een enorme ad ministratie vergen met alle kosten daaraan verbonden en geknoei in de hand werken. Compensatie Thans probleem 2: de compensatie. Hieraan is na al wat hierover ge schreven en gepraat is niet meer te ontkomen. De stemmen van hen die zeggen dat de mens van tegenwoordig een te gering deel van zijn inkomen voor zijn woning besteedt thans globaal 6% tegen voor de oorlog 12% is als die van een roepende in de woestijn. Een herstel van die verhou dingen wordt dan ook als onbillijk ge voeld, zodat een verzwaring van de huurlasten niet ten kóste van de werknemers mag komen, doch moet worden afgewenteld. Men kan lang en breed over de rechtvaardigheid van dit stand punt debatteren. Het is evenwel gemeen goed geworden, zodat al leen de vraag over blijft of die com pensatie zal worden gegeven in de vorm van een loonsverhoging ad 2Yz dan wel in de vorm van be lastingfaciliteiten, opdat ook de niet-werknemers mee zullen profi teren. In het eerste geval vangt de werkgever de stoot op en in het tweede geval de staatskas; moge lijk is ook dat beide de last zullen dragen. Voor de werkgever is een loonsver hoging een verzwaring van zijn kos- tenpeil, waarbij er aan gedacht moet worden dat hij toch al voor een loons verhoging komt te staan in verband met de compensatie voor de premie voor de ouderdomswet. Naar mate de concurrentie feller wordt, zal een ver hoging der produktlekosten gevaarlij ker worden. Wel zou hij die in ver schillende gevallen kunnen opvangen door modernisering en produktieuit- breiding, doch dit vergt kapitaal, dat thans echter moeilijk te krijgen is, ter wijl de overheid de investeringsactivi teit bovendien tegenwerkt door haar fiscale maatregelen. Anderzijds is het welhaast onmoge lijk dat de staatskas een belastingver mindering van enig belang kan dra gen, in een tijd dat de oorlogslasten zwaarder worden en de sociale ver langens steeds meer worden opge schroefd, ook al zullen anderzijds de belastinginkomsten stijgen door de hogere inkomens van de eigenaren. Het dilemma ls dan ook moeilijk. Economisch het gezondst is een huur verhoging, die vrijelijk door de eige naar kan worden getoucheerd en die door de huurder moet worden gedra gen door zijn bestedingen anders te regelen. Dit is onder de huidige krachtsverhoudingen echter „graue Theorie". Besluit men tot een afwenteling op de werkgever, dan zal men zich be wust moeten zijn dat, naar mate het offer voor de ondernemer zwaarder wordt, de kansen groeien dat het bin nenlandse prijspeil stijgt, hetgeen niet alleen de concurrentie met buitenlan ders verzwaart, maar ook de tendens heeft de kosten van levensonderhoud op te voeren. NA AFWIJZING RIJKSBIJDRAGE Tachtig diensten ontvangen thans financiële steun. De Ziekenfondsraad heeft de bijdrage van algemene ziekenfondsen per verplicht verzekerd kind aan diensten van schooltandverzorging over het schooljaar 19551956 vastgesteld op 70 percent en over het schooljaar 1956 1957 op 75 percent van een maximumkostenbedrag van acht gulden per kind, dus ten hoogste over het eerstgenoemde schooljaar op f 5.60 en over het tweede op zes gulden. Een zekere verhoging van de bijdrage is mogelijk voor diensten met een gemiddeld aantal vullingen per kind per jaar van meer dan l-'/2. Voor beide schooljaren geldt als minimumbijdrage een be drag van f 3.75. De regeling geldt in beginsel alleen voor diensten, die twee maal per jaar alle kinderen controleren en, zo nodig, behandelen en geen klassen wegens gebrek aan geld of tandartsen uitslui ten. Ten aanzien van diensten, die aan deze eisen niet voldoen, zal van geval tot geval worden nagegaan, of zij niettemin voor bijdragen van zie kenfondsen in aanmerking komen. De Ziekenfondsraad heeft een be roep op de ziekenfondsen gedaan om voor vrijwillig verzekerde kinderen dezelfde regeling te volgen. De kosten hiervan dragen- de fondsen zelf. Van niet verzekerde ouders vragen de meeste diensten een bijdrage, on geveer even groot als die der fondsen voor verzekerde kinderen. Voor wat de diensten nog meer aan geld nodig hebben, zijn zij op gemeen telijke bijdragen aangewezen. Aanvankelijk was voor verplicht verzekerde kinderen over het school jaar 19551956 een regeling getrof fen, volgens welke de bijdrage der fondsen kleiner zou zijn dan hierbo ven vermeld. De fondsen pleegden over het niet door hen betaalde deel der kosten toen nog overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en, gezamenlijk met deze vereni ging, met de minister van sociale za ken en volksgezondheid. Daarna echter heeft de minister een rijksbijdrage afgewezen. Het overleg tussen de fondsen en ge noemde vereniging heeft niet tot volledige overeenstemming geleid. Wel heeft de Ziekenfondsraad nu de oorspronkelijke regeling wat verruimd en voor het schooljaar 1956-1957 een hoger percentage vastgesteld. Aan het einde van 1955 waren on geveer 80 diensten voor schooltand verzorging met financiële medewer king van de ziekenfondsen werkzaam. Deze diensten controleerden en be handelen ruim 500.000 leerlingen der lagere scholen, dit is ruim een derde van het totale aantal. Naar schatting is met de bijdrage der fondsen over het schooljaar 1956- 1957 ongeveer 2 miljoen gulden ge moeid. Deze foto's tonen het laatste n op het gebied van van vleugels voorziene botenontworpen door de Duitse ingenieur Fried- rich Wensel uit Hamburg. De boot rust op drie steunen (onder), die eindigen in klei- ne vleugels en waarvan de p voorste twee een schroef dra- gen en de achterste als roer dienen. Zolang de boot stil ligt, rust de gehele romp in het water, maar naarmate het vaartuig een grotere snelheid s ontwikkelt, verheft zij zich M verder boven het water-opper- vlak, tot zij de hoogte heeft be. reiktzoals op de bovenste M opname. Zij glijdt dan met een §1 minimum aan weerstand door het water. De snelheid, die de H boot heeft bereikt bij de hier M getoonde vaarproeven op de M 'rivier de Elbe, is ruim vijftig kilometer per uur. llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll Vijf Nederlandse op Australisch Vijf jonge Nederlandse versteke lingen, die uit Australië naar Den Haag, waar hun moeder ziek ligt, wilden terugkeren, hebben geboft. Kapitein W. B. Thompson van 't Australische passagiersschip „Orontes" waarop de kinderen zich in Fremantle hadden verstopt, heeft in Durban meegedeeld de kin deren mee te nemen naar Londen, waar de Nederlandse consul wel verder voor hen zal zorg dragen, (wegens de Suezkanaal-crisis vaart het schip rond de Kaap). OMSTREDEN FIGUUR LEO* K-HNf.U hH<i«iih „De Schothorst" krijgt jaarlijks tienduizenden bezoekers (Van onze Landbouwredacteur) Dr. J. Grashuis is een veelomstreden figuur in agrarisch Nederland Er zijn boeren, die hem op handen dragen en er zijn mengvoederfa brikanten, die maar zeer weinig waardering voor hem hebben. Dr. Grashuis, van huisuit een levendige veearts, die ook politiek met het agrarische wel en wee meeleeft, is directeur van het Instituut voor Moderne Veevoeding „De Schothorst", een research-inrichting voor veevoeding, dat gefinancierd wordt door de stichting „C.L.O.-con- trole", waarvan dr. Grashuis eveneens hoofd is. Deze stichting con troleert het voer van de coöperatieve aankoopverenigingen op kwali teit en door een heffing van twee cent op iedere honderd kilo meng- voer dragen de boeren het onderzoek van het instituut. Dat dr. Grashuis een veelomstre den man is, is het gevolg van het feit, dat hij precies omlijnde stand punten heeft, die niet diplomatiek te berde worden gebracht. Hij werkt in zijn redevoeringen voor de boeren graag scherpe tegenstellin gen, mijdt geen lange tenen en hei lige huisjes zoekt hij speciaal op om er hard tegen aan te schoppen. Zijn enigszins lijzige Groninger stem is doordringend als die van een vakbondsbestuurder aan de con ferentietafel. Door zijn contact met de boeren als veearts is dr. Grashuis het pad van het onderzoek opgedreven. Hij is niet de stille, afgetrokken werker in een geheimzinnig laboratorium. Dr. Gras huis populariseert zijn bevindingen en die van anderen. Dr. Grashuis was de man, die zich met hand en tand ver zette tegen de menging van antibio tica in het veevoer, waardoor het ex periment in Nederland onmogelijk is geworden. UEBREKSZIEKTEN. Toen de jonge Groninger in 1919 met één college veevoeding In zijn geestelijke bagage de veeartspraktijk bi de Achterhoek indook, ontdekte hij al gauw. dat er aan zijn ontwikkeling Iets ontbrak. Door de eenzijdige voe dermiddelen, die er in de distributie- Kunstrecensenten aangeklaagd wegens smaad c.q. belediging. Namens de heren L. J. Swaanswyk (zich noemende Lucebert), David Kouwenaar, Jaap Mooy, allen te Bergen, Arnold Reemer te Alkmaar en George Ides te Haarlem, heeft mr. M. D. Proper te Haarlem een ver zoek gericht tot de officier van justi tie bij de rechtbank te Alkmaar, om een vervolging ln te stellen wegens laster c.q. smaadschrift, c.q. beledi ging tegen de hoofdredacteur van de Verenigde Noord-Hollandse Dagbla den NV"., gevestigd te Alkmaar (W. Middelbeek) en wegens smaadschrift c.q. belediging tegen twee journalis ten (W. Kok en D. P. van Wigche- ren) verbonden aan de Alkmaarse Courant. De vijf kunstenaars van wie het verzoek tot het instellen van een ver volging is uitgegaan, hadden op 18 augustus van dit jaar in de kunstzaal van de stichting Het Kunstenaars Centrum Bergen een tentoonstelling geopend. In de zogenoemde experi mentele vorm. bevatten de geëx poseerde werken onder meer protes ten tegen massavernietiging, ontmen selijking door mechanisatie, satiren of valse romantiek, schijnreligie, wansmaak door reclame en televisie aldus het schrijven aan de officier van justitie. Over deze exposities werden door de bedoelde hoofdredacteur publika- ties gedaan die volgens hen het ka rakter van smaadschrift hebben en die kwetsend zijn voor dè eer en goe de naam van de betrokken exposan ten. Indonesische wet geldt voor investeringen na januari '56. In de memorie van toelichting op de ontwerpwet over de buitenlandse investeringen, difc door het kabinet aan het parlement is voorgelegd, wordt verklaard, dat de voorzienin gen in de wet van toepassing zullen zijn op buitenlands kapitaal, dat na januari 1956 is geïnvesteerd. In de memorie wordt gezegd, dat over de behandeling van het buitenlandse ka pitaal, dat vóór die datum is ge- investeerd zal worden beslist door de .buitenlandse investeringsraad". verstekelingetjes passagiersschip De verstekelingen zijn de 21-jarige Anna Zandvliet, haar zusje Paulina (6) en haar broertjes Adriaan (12) Gerard (9) en Robert (8). De kinde ren, die twee jaar geleden met de ou ders naar Australië waren geëmi greerd, wilden weer bij hun zieke moeder zrjn, die naar Den Haag was teruggekeerd. Ook vader Zandvliet zou ziek zijn. Anna vertelde hoe hun avontuur was begonnen. „Ik had een plan. Wil gingen aan boord van de „Orontes" tegelijk met ander bezoek en ik liet de kleintjes het schip zien. Toen het bezoek van boord ging, nam ik de kinderen mee naar een achterdek en daar vei stopten we ons. Het was onze enige hoop. We hadden geen kleren of wat dan ook bij ons. De kinderen hiel den zich stil en fluisterden niet, ook niet toen het schip de haven uitvoer". Kapitein Thompson vond dat de kinderen „gouden hartjes" had den. Zij zijn alle maal nog minder jarig en kunnen niet vervolgd worden. Als het aan mjj ligt, zullen we ook tegen het oudere meisje geen ver volging instellen", zo voegde hfl er aan toe. De moeder, mevrouw Zandvliet, ls inmiddels per telegram op de hoogte gesteld van de komst van haar kinderen. Op 3 september a.s.; dag waarop het tien jaar geleden zal zijn, dat de beroemde com ponist Paul Linclce overleed, zullen de Westduitse posterijen beginnen met de uit gifte van een postzegel, waarmee men de nage dachtenis van de grote musicus wil eren. De foto toont deze zegel, die rechts de kop van Paul Linclce draagt te gen de achtergrond van een notenblad met muziek in het hand schrift van de compo nist en diens handteke ning. De zegel, die ge drukt werd bij de Bondsdrukkerjj in Ber lijn, is ontworpen door Leon Schnell. Zij heeft een waarde van 20 pfennig en is in rood uitgevoerd. tijd aan de varkenshouders waren verstrekt, was er een zee van ge- breksziekten ontstaan. „Je kon de boeren wel zeggen, dat ze verkeerd voerden, maar als ze vroegen hoe ze het wel moesten doen, dan kon je het niet precies zeggen. Het was een kwestie van niet te veel van dit en niet te veel van dat". Het verantwoorde vervoederen van het mengvoer, waarvan er nu jaar lijks voor een miljard gulden in de magen van koeien, varkens en kippen verdwijnt, is mede gebaseerd op de kennis die de jonge veearts in Zelhem zich in die tijd uit eigen waarneming en uit de buitenlandse literatuur be gon te verwerven. De veevoederwe tenschap lag in die tijd nog dicht bij het nulpunt met name in Nederland. De boeren in Zelhem drongen hun veearts het onderzoek op en brachten daartoe 2500.bij elkaar. Dat was voldoende voor een gebouw. Het on derzoek, dat een proefschrift oplever de, waarop dr. Grashuis cum laude promoveerde, betaalde hij het eerste jaar zelf. Het onderzoek betrof de minera- leh in de voeding en het leidde voorts tot de samenstelling van de eerste verantwoorde mengvoeders, waarvan de coöperatie in Zelhem de primeur had. Als een olievlek heeft deze wijze van voedering zich over Nederland uitgebreid. Het onderzoek in Zelhem breidde zich ook uit. Er kwam meer be langstelling voor en uiteraard meer geld. In 1935 werd dr. Grashuis directeur van de CLO-controle, die in 1934 door de aankoopcoöperatics was gesticht. In 1938 kocht het Centraal Bureau het landgoed „De Schothorst" bij Amersfoort en stelde dat ter beschik king van de CLO-controle om er naar eigen goeddunken proeven te nemen. Enkele jaren geleden kwam „De Schothorst" geheel in exploitatie bij een stichting. Excursies lopen op het bedrijf af en aan. Tussen de 20 en 30.000 bezoekers zijn er ieder jaar op het bedrijf. Het bedrijf is ongeveer 61 ha groot, waarvan 31 ha weiland, zeventien ha bouwland, de rest wordt ingenomen door de gebouwen waarin proeven worden genomen, het park en het tuintje, waarin dr. Grashuis zijn da gelijkse spitoefeningen doet. Op het bedrijf worden uiteraard rundvee en kippen, maar ook geiten gehouden. De veestapel omvat o.a. 60 melkkoei en, 80 stuks jongvee, 100-145 schapen en lammeren. Het bedrijf is uiteraard Viola beweert: Andrea Doria kan worden gelicht Kapitein Alfredo Viola van de Ita liaanse marine, een expert op het ge bied van diepzee-operaties, verklaar de gisteren tegenover United Press dat de Andrea Doria naar zijn mêning kan worden gelicht. De Andrea Do ria zonk op 25 juli na een botsing met het Zweedse schip Stockholm. Het schiD ligt nabij het eiland Nantucket op een diepte van 72 meter. Volgens kapitein Viola zou de hele operatie in geen geval meer dan zes miljoen gulden kósten. Er zou in to taal 37.000 ton lucht in het gezonken schip moeten worden gepompt. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur. Oslo: zwaar bewolkt 16 gr. Kopenhagen: half bewolkt 17 gr. Aberdeen: regenbui 13 gr. Londen: regenbui 19 gr. Amsterdam; licht bewolkt 16 gr. Luxemburg: zwaar bewolkt 17 gr. Parijs: licht bewolkt 18 gr. Bordeaux: onbewolkt 20 gr. Grenoble: zwaar bewolkt 21 gr. Nice: onbewolkt 26 gr. Berlijn: half bewolkt 23 gr. Frankfort: regenbui 22 gr. München: regenbul 18 gr. Zürlch: zwaar bewolkt 17 gr. Genève: half bewolkt 20 gr. Locarno: regenbul 22 gr. Wenen: licht bewolkt 26 gr Innsbruck: geheel bewolkt 24 gr. Rome: licht bewolkt 36 gr. Ajaccio: zwaar bewolkt 34 gr. Mallorca: half bewolkt 31 gr. tiptop ingericht met o.a. een melkstal. waar de melk via een buizenstelsel direct van óe melkmachine in de melkbussen wordt gevoerd. Bjjzondere aandacht Is op „De Schothorst" gegeven aan de opfok van kalveren. Men Is er voorstander van de „schrale opfokmethode", waarbij maximaal honderd liter melk wordt verstrekt. De jonge dieren wor den daarbij aanvankelijk In hun ont wikkeling geremd, maar hun levens duur is daarentegen twee tot drie jaar langer, dan bij overdadig voeren. De gemiddelde leeftijd van de runde ren op „De Schothorst" ls daarom ook hoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11