Van Houwelingen, Joop Captein en Gerritsen uitgeschakeld NIEUWS UIT DE KERKEN DOOR GELDZUIVERING TWINTIG MILJOEN VOOR SCHATKIST HALFVERHARD TRAININGSVELD VOOR VLISSINGS VOETBAL? Avontuur in de Residentie 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Baanwedstrijden door hevige regen uitgesteld - Braat heeft nog kans DE DEENSE WIELERBOND heeft niet veel geluk met de organisatie van de wereldkampioenschappen wielrennen. Na het geldelijk fiasco van de weg wedstrijden op zaterdag en zondag (de financiële strop werd voor die dagen geraamd op 100.000) voor een groot deel veroorzaakt door het erbarme lijke slechte weer, is maandagavond het baanprogramma door de regen verstoord. Een gedeelte van de kwartfinales achtervolging amateurs moest zelfs uitgesteld worden tot vanmiddag half vier. Tijdens de series, die in de middaguren verreden werden, plaatsten zich acht renners voor de kwart finales. De Nederlandse deelnemers, Frans Braat uit Aalsmeer en Arie van Houwelingen uit Noordwijkerhout handhaafden zich beiden. Weliswaar ver loor Braat van de Engelsman Geddes, maar de Nederlander maakte zo'n goede tijd, dat hij nog juist by de acht. geselecteerden kwam. 's Avonds, tijdens de kwartfinales, begon het reeds tijdens de eerste rit te regenen. Deze eerste rit kon ech ter worden voltooid. De broodmagere maar ijzersterke Engelsman Gam- brill versloeg de Deen Hansen met ruim 12 sec. verschil. In de tweede kwartfinale van de amateurachtervolging reed onze landgenoot Arie van Houwelingen tegen de Engelsman Geddes, van wie ook Braat had verloren. Ook van Houwelingen bleek tegen de ze Engelse favoriet niet opgewas sen. Hij werd, zij het in een voor treffelijk gereden, spannende rit uitgeschakeld. Braat, die in de laatste kwartfinale tegen de Italiaan Leandro Faggin zou uitkomen, startte niet meer, om dat de regenval toen inmiddels zo hef tig was geworden, dat de organisatie genoodzaakt was de wedstrijden uit te stellen. Zadel kantelde. 's Middags werden voor de sprint der amateurs twaalf series verreden met drie of vier deelnemers tegelijk. Ook hierin was Nederland door twee man vertegenwoordigd, doch geen van beiden slaagde erin te winnen en zich direct of indirect voor de achtste finales te plaatsen. De Amsterdam mer Joop Captein liet zich in zijn rit verrassen door de pijlsnelle demarra ge van de Pool Zbigmew Zajac. Captein beantwoordde deze aanval zo krachtig, dat zijn zadel, waaronder hy verzuimd had een steuntje te plaatsen voorover kantelde. Uiteraard werd de Amsterdammer hierdoor ge handicapt. Hoewel hij schitterend reed, bleef hij op de streep een wiel- lengte achter op de Pool. Zijn 16-jarige stadgenoot Melis Gerritsen ontbrak het ten ene male aan ervaring hij maakte hier zijn internationaal debuut om het tot een overwinning te brengen. Ook hij weerde zich echter dapper, al eindig de hij op de derde plaats achter ae Fransman Rousseau en de Deen Hjortbol. In de andere series hadden zich onder andere de Italianen Ogna, Een BOEK over VERVALSINGEN De wereld wil bedrogen worden! Dit motto zou kunnen dienen voor het onlangs in een Nederlandse ver taling verschenen boek „Aus der Welt der Falscher", uit de wereld der vervalsers. Frits Mendax schreef en Noud van den Eerenbeemt ver taalde dit boeiende en lezenswaardige werk. Op vlotte wijze vertelt ae schrijver van allerlei vervalsingen, die in de loop der tijden in de wereld van kunst en verzamelingen groot opzien hebben gewekt, niet alleen omdat gerenommeerde kenners door de vervalsingen werden beetgenomen, maar ook omdat zij met groot ver nuft en raffinement tot stand kwa men. Dit werk is bijzonder lezens waardig, ten eerste omdat het onder werp de belangstelling trekt, en ten tweede omdat de schrijver een grote kennis van zaken ten toon spreidt, zonder daarbij al te zwaarwichtig te worden. De lichte, ironische toon van zijn verhaaltrant wordt geaccentu eerd door vlotte tekeningen, terwijl achter in het boek een aantal fraaie foto's is opgenomen. Het geheel werd tot in de puntjes 1 verzorgd door de Uitgeverij Foreholte in Voorhout. wereldkampioen 1955, en Pesenti, en de Australiër Tresidder met groot ge mak onmiddellijk in de achtste fina les gereden. Captein gevallen. Een massale angstkreet verscheur de de betrekkelijke rust op de baan, toen in de zesde rit van de herkansin "oop Captein, positie achter luitser Lauff lag, kwam te vallen. Weer had Captein zich in zijn demarrage met een ruk ver naar vo ren geplaatst op zijn zadel, waardoor hij een ogenblik het evenwicht kwijt raakte en zijn achterwiel als het wa re dwars onder hem weg zakte. Hij fleed weg en door de wrijving over e betonnen piste scheurde zijn voor band van hei wiel. Nog geen tien me ter voor de finish smakte Captein op de baan en de achter hem rijdende Engelsman Handley tuimelde over hem heen. Beiden bleven kreunend liggen. Onze landgenoot was er met schaafwonden aan de benen en een flinke keep in zijn elleboog er nog het beste van afgekomen. Handley moest half bewusteloos op een brandcard van de baan worden gedragen. Na de verzorging van zijn schrammen en builen, waarbij hij tevens weer tot rust kwam, bleek ook zijn toestand niet van ernstige aard te zijn. Voor Captein waren de wereldkam pioenschappen afgelopen. En even la ter was dit ook het geval met de dap- Eere Melis Gerritsen, want in de her- ansingen bracht hij het niet verder dan een derde plaats achter de Rus Romanov en de Belg Godefroid. Hein Cujé en Rini Mondeel wonnen in Den Haag. Een 5-tal Zeeuwse atleten namen het afgelopen weekeinde deel aan wedstrijden van de Haagse Atletiek Commissie in de residentie. Er stond een sterke wind en de regenval had de baan glad gemaakt. Dit vormde voor Hein Cujé van het Middelburgse E.M. M. evenwel geen beletsel om het num mer 2 Engelse mijl (3219 meter) op zijn naam te brengen. Hij nam reeds na de eerste ronde de kop en stond die niet meer af. Cujé finishte in de tijd van 9 min. 45.2 sec. De Leidenaar Van der Linden, die tweede werd, had pre cies 15 sec. meer nodig. Een andere E.M.M.-er, Rini Mon deel, bracht de 880 yards jongens A op zy"n naam. Met veel krachtsver toon ging hij als eerste over de streep in de tijd van 2 min. 11.2 sec. Piet Zwartepoorte (E.MJM.) werd op de 300 meter heren vijfde in zijn serie in 42.2 sec. Bilius van Zeeland Sport werd vijfde op de 1 mijl. A. Bos- telaar (Zeeland Sport) werd in de fi nale van de 300 meter heren zesde, nadat hij in de series derde was ge worden. Eervolle uitnodigingen voor v.c. „Vlissingen". De v.c. „Vlissingen" ontving dezer dagen twee eervolle uitnodigingen. F.C. „Köln" uit Duitsland heeft aan geboden met het eerste elftal een wed strijd in Vlissingen te komen spelen, waarop dan een returnwedstrijd van de Vlissingêrs zou moeten volgen. Het bestuur van de F.C. „Luxem burg", welke club uitkomt in de ere divisie diende een dergelijk voorstel in. Het bestuur van „Vlissingen" houdt de uitnodigingen in beraad. Zeeland Sport—-Vlissingen (lagere elftallen). De lagere elftallen van Zeeland Sport en Vlissingen speelden enkele •oefenwedstrijden tegen elkaar. Zee land Sport 3 verloor met 93 van Vlissingen 3, Zeeland Sport 4 klopte Vlissingen 4 met 21. Zeeland Sport 5 moest met 51 het onderspit delven tegen Vlissingen 5. Bate van niet tijdig ingeleverde muntbiljetten. (Van een speciale verslaggever) Toen op 26 september 1945 al ons papiergeld ongeldig werd verklaard, en ieder onzer met één slag even ryk werd met de somma van tien gulden, konden maar weinig mensen voor zien, waartoe deze geldzuivering pre cies zou leiden. Nu, elf jaar later, is dat beeld iets duidelijker geworden. Zo duidelyk zelfs, dat de minister van financiën in het wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 16 december 1954 betreffende aanwijzing van de middelen tot dekking van de uitgaven op de rijksbegroting voor het dienst jaar 1955 heeft kunnen voorstellen ongeveer 19 miljoen gulden als bate op te nemen voor bij de geldzuivering in 1945 niet-lngeleverde of niet tijdig ingeleverde muntbiljetten en zilver- bons. Dit voorstel is weinig minder dan de onbewogen afsluiting van de veel besproken maatregelen van minister Lieftinck om onze munt na de bezet ting weer een gezonde koopkracht te geven. Voor een bedrag van bijna negen tien miljoen gulden is dus ondergedo ken gebleven. Het is niet juist om te veronderstellen, dat het alles zwart geld is geweest. Er zit om te begin nen al een bedrag in van 3.109.057. van muntbiljetten, die door de geal lieerde legers vooral in het zuiden in omloop werden gebracht, toen dit zui den reeds bevrijd was en het noorden er nog op wachtte. Voor een bedrag van 88 miljoen gulden aan in Amerika gedrukt bank papier is in die periode in omloop ge komen. Voor een veel grotere waarde was besteld. De gehele aanmaak is echter vernietigd, behalve de 88 mil joen die reeds circuleerde. In feite is dit geld te vroeg in circus latie gebracht. De bedoeling was ge weest het in Amerika gedrukte geld na de bevrijding als ons nieuwe geld te introduceren. Door de uitgifte in het zuiden, werd dit onmogelijk. Ook het resterende bedrag van 15.721.866.— wat thans als bate in de schatkist komt, is niet uit sluitend zwart geld. Het zijn na melijk alleen zilverbons, zoals men zich zal herinneren, zilverbons van 1.2.50 en 5.In de mobi lisatietijd van 1939 was de Neder landse regering begonnen aan de uitgifte ervan. De bezetter heeft dit spel na mei 1940 voortgezet en de papiermolen lustig laten draai en. Tot welk bedrag dit gebeurd is, konden we niet zo gauw meer na gaan, maar wanneer we veronder stellen, dat evenals bij de latere muntbiljetten de bate voor de schatkist ongeveer 4 is, dan zou het een bedrag van tegen de vier honderd miljoen gulden vertegen woordigd moeten hebben. Voor het overige is het interessant te ver nemen, dat in dit bedrag ook nog verdisconteerd is, een onbekend aantal zilver bons uit de vorige oorlog. Die zijn namelijk nooit on geldig verklaard, voordat de geld- zuiveringsmaatregelen werden af gekondigd. Een overzicht, hoeveel hiervan door onachtzaamheid van de bezitters verloren ging, heeft de overheid dus nooit kunnen krijgen, Van Amsterdam heer en meester in Zuiddorpe. Slechts 20 deelnemers bij wielerwegwedsfrijd. In Zuiddorpe werd zondag te tra ditionele wielerwegwedsfrijd voor nieuwelingen verreden. Er versche nen slechts 30 deelnemers aan de start, zodat het met 13 Zeeuwen weer voornamelijk een „Middel- kamp"-aangelegenheid werd. Kees van Amsterdam, een geroutineerde nieuweling, die de overgang naar de amateurs blijkbaar nog niet durft te wagen, was ook hier weer heer en meester. De strijd ging over 12 ronden van 5,6 km en werd ingeleid door een aanval van het duo Raas en De Schipper, die na de derde ronde voor de grote groep doorkwamen. Lang konden zij het echter niet houden. Tot halverwege had de koers een tam verloop. Totdat zich onder aan voering van Van Amsterdam een groep van zes renners wist los te maken: Vernooij, Van Doeselaar, Raas, Van Geel, Versehuure en De Schipper. De laatste viel later terug. Na een mislukte poging in de vijftig ste kilometer ging Van Amsterdam er met nog tien kilometer voor de boeg alleen van door en dit bleek een beslissende wending te zijn, want de rest van het veld was in middels verspreid en de kopgroep in drie stukken uiteengevallen. De uitslag was: 1. C. van Amster dam(Oosterhout) 70 km in 2 uur 20; 2. H. Vernooij (Sluiskil) op 10 sec.; 3. F. van Doeselaar (Sluiskil) 4 J. v. Geel (Lepelstraat); 5. C. Raas ('s Heerenhoek); 6. P. Versehuure (Hansweert); 7 C. de Schipper (Ka- Selle); 8. J. Linders (Roosendaal); J. Embrechts (Breda); 10 J. v. d. Vijver (Axel); 11. J.v. Espen (Axel) 12. P. Rijn (Schore). RAADSVOORSTEL Verlichting voor het z.g. derde terrein Het ziet er naar uit, dat binnen af zienbare tijd het probleem van het te kort aan óefenvelden voor voetbal clubs in Vlissingen grotendeels zal zijn opgelost. Vrijdagmiddag zal de raad der gemeente Vlissingen name lijk een voorstel behandelen om een krediet beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een verlichtingsin stallatie voor het zogenaamde derde veld van het terreinencomplex aan de Irislaan. En verder stellen B. en W. voor om in principe te besluiten tot de aanleg van een halfverhard voet balveld op een terrein, gelegen onmid dellijk ten noorden van het zogenaam de tweede veld aan de Irislaan. Vooral bij de VC „Vlissingen" zijn ernstige moeilijkheden ontstaan in verband met het tekort aan óefenvel den. B. en W. achten het noodzakelijk dat, nu deze vereniging een trainer in vaste dienst heeft aangesteld, door lopend een trainingsveld ter beschik king van de VC „Vlissingen" kan worden gesteld. De enige oplossing om uit de im passe te komen is uitbreiding van het aantal óefenvelden. In verband hier mee ontving het gemeentebestuur van Vlissingen een verzoek van de stich ting sportbelangen, die een bespre king had meegemaakt tussen B. en W. en het bestuur van de VC „Vlissin gen", om de reeds genoemde verlich tingsinstallatie en de realisering van een plan bot de aanleg van een half verhard trainingsveld. Zou men de thans bestaande oefen- Mijdrecht krijgt een 20-jarige predikant. De kandidaat-predikant J. Brons te Ermelo is voornemens op donder dagavond 1 november zijn intrede te doen bij de Gereformeerde kerk te Mijdrecht. De aanstaande predikant, die op 5 november 21 jaar zal wor den, zal worden bevestigd door zijn toekomstige schoonvader, ds. M. S. Roos uit Zwijndrecht. De heer Brons heeft ondanks zijn jeugdige leeftijd de voor de predi kantenstudie normale opleiding ge volgd. Van de lagere school ging hij naar het gymnasium en daarna naai de theologische school te Apeldoorn. NED. HERV. KERK Beroepen te Kooten (toez.) P. Hakke- steeg te Zelhem. Bedankt voor Ijlst: S, van de Bos te Nijeveen. Samenkomst van predikanten, ouderlingen en diakenen. Op zaterdag 27 oktober a.s. zal te Goes een samenkomst worden gehou den van predikanten, ouderlingen en diakenen in de Geref. Kerken in Zee land om te spreken over de beslis singen der laatste generale synode in verband met maatschappelijk werk sociale zorg enz. Dr. C. Stam, geref. predikant te Goes, zal op die bijeen komst een inleidende beschouwing over deze besluiten geven. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Anael P. Joosse kand. te Goes, die bedankte voor Brug- terveld, Lexmond en voor Zaltbommel- Gameren. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bunschoten M. Baan te Dordrecht. Zilver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rhenmatische Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een ge volg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kruschen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschap pelijk samengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Reumatiek. Neem voor taan ook Kruschen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewan den doet uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden en die veroorzaken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs na tuurlijke weg. Reserve-legerpredikanten Voor de tijd van één jaar en zes weken zyn als reserve-legerpredikan ten in dienst getreden o.m. ds. F. J. Veldman Ned, herv. predikant te Co- lijnsplaat ds. K. Smit, geref. predi kant te Anna Jacobapolder en ds. A; Veldhuizen, geref. predikant te Baar land. In werkelijkheid mogen coivboys niet allemaal zo zijn als zfj in boeken en op de film worden voorgesteld, een feit is, dat als zij eenmaal in het za del zitten er wel wat voor nodig is, om ze er weer uit te krijgen. Het bewijs hiervoor wordt regelmatig ge leverd op de grote „rodeo's", die van tijd tot tijd in de Far West worden gehouden. velden intensiever gaan gebruiken, dan zou de grasmat van deze velden spoedig vrijwel geheel verdwenen zijn met het gevolg, dat de velden on bruikbaar zouden worden. De tijd, ge durende welke een halfverhard veld kan worden gebruikt is het acht- tot tienvoudige van de tijd, gedurende welke een veld met een grasmat kan worden gebruikt. Van Overbeeke uit Souburg won Ronde van Rilland. In Rilland werd zaterdag de jaar lijkse wielerronde voor gewone fiet sen over 50 ronden (60 km), gehou den, waaraan 38 renners deelnamen. Nadat de loco-burgemeestër, de heer M. A. Frangois, het startsein had gegeven, waren de renners al spoe dig in drie groepen verdeeld. De strijdlustigste van hen was D. v. d. Flier uit Hansweert, die de meeste van de beschikbaar gestelde premies in de wacht sleepte. Toch kon hij het niet bolwerken tegen A. C. van Overbeeke uit Souburg, die de koers won. De zeventienjarige Jo Fraas bood de winnaar een prachtig boeket bloemen aan en de heer C. Duiven voorde, lid van het organiserend- co mité, wenste hem met deze overwin ning geluk. De heer Duivenvoorde dankte ook het publiek voor de spon tane belangstelling en voorts allen, die eraan hadden meegewerkt om deze ronde, die ieder jaar meer be langstellenden trekt, te doen slagen.- Het ligt in de bedoeling der orga nisatoren om voortaan ook een voor ronde voor jongens te houden. Voetbaltoernooi voor lagere elftallen. De voetbalvereniging „Vlissingen" houdt zondag 9 september a.s. een toernooi voor lagere elftallen. De tweede, derde en vierde elftallen van de voetbalverenigingen Middelburg, MOC, TSC en Vlissingen nemen aan dit toernooi deel. De elftallen worden in drie groepen voor tweede, derde en vierde .elftallen verdeeld. In iedere groep wordt een halve compe titie gespeeld, zodat er in totaal 18 wedstrijden zijn. Voor ieder elftal is een prijs beschikbaar gesteld. Plan voor wolkenkrabber van 1600 meter hoogte. De bekende Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright, heeft een wol kenkrabber van 1600 meter hoogte ontworpen. Indien de plannen door gang vinden zal deze in Chicago worden gebouwd. FEUILLETON door TJEERD ADEMA De bewaker lachte. „Al wou u d'r tien hebben", zei hij met een brede grijns. „Als u ze maarhij maakte een beweging met vinger en duim en het was duidelijk, dat de geldstukken, welke hy in gedachten neertelde, niet van de kleinste afme ting waren. Om tien uur liet de rechter-com- missaris de verdachte halen. Hij was met de griffier alleen in de kamer toen §teensma binnentrad. Hij rookte een sigaret, maar nam niet meer de moeite er een aan zijn. slachtoffer te presenteren. Zwygend wees hij naar eeh stoel te- fenover zijn schrijfbureau en blader- e daarna schijnbaar gedachteloos in een bundeltje papieren. „Verdachte", zei hij. en er ver scheen iets als een triomfantelijk lachje op zijn met zorg geschoren ge zicht, „ik neb gistermiddag gezégd, dat ik de rechtbank veur vijfennegen tig procent van uw schuld zou kun nen overtuigen. Nae deze rapporten hij hield een bundeltje papieren omhoog zal het p&rcentage nog aanzienlijk groter zijn. Allereerst heb ik hier de conclusie van de éxpért, die uw colbertkostuum onderzocht heeft. De vlakken op uw pak zrjn bloedvlakken. Het bloed kan van de vermeurde vrouw afkomstig zijn en het tijdstip, waerop ze in uw colbertjasje zijn gekomen, stamt overeen mét dat, waerop de misdaed gepleegd is". „Mijn compliment, mijnheer", zei Steensma sarcastisch. „Dat is inder daad een zeer belangrijke ontdek king". .,U verkeert niet in een toestand om er mee te spotten"', antwoordde de rechter-commissaris. „Ik héb trou wens meer verrassingen veur u. De politie heeft de revolver gevonden, wélke u in het waeter heeft gewor pen. Hier is ze!" Hij liet een kleine, met paarlemoer ingelegde revolver zien. Er zaten vijf kogels en een lege hulls in. „Het dodelijke schot, mijnheer Van Waerdenburg!" Ir. Steensma haalde onverschillig de schouders op. „Heeft u nog meer bewijsmateriaal?" „Meer dan u dénkt", zei de rechter commissaris. ,.De vrouw is verbonden met een in stukken gescheurd over- hémd. In de kraeg staen uwe initia len. Zou het wérkelijk niet verstandi ger zijn maer te bekénnen, mijn heer?" Hij legde de vingertoppen van bei de handen tegen elkaar en keek on dier het spreken naar buiten. „Ik zal u deur een exposé van dé gebeurtenissen laeten zien, dat de keten bijnae gesloten is", zei hij. „U ging deur de tuin van het zie kenhuis onopgemerkt naer buiten. U haelde de sleutel van het bewuste pand. Dat is bewezen. U ontmoette de vrouw, mat wie u waerschynlyk een afspraak gemaekt had en u schoot haer neer. Ontkénnen baet u niet. er zyn te veel stille getuigen. U béildi de politie op; ook dat is bewezen. Én u gooide de revolver in het waeter hetgeen evenmin valt te ontkénnen". De rechter-commissaris haalde een gapier uit het dossier en sloeg er een „U kwam in het ziekenhuis terug. „Zuster Angelica", zei Steensma bitter. „Dat doet er niet toe", antwoordde de rechter-commissaris, .,ik hab hier een beëdigd en getekend procés-vér- bael en ik behoef u geen verklaerin- gen af te laggen, als ik dat in het be lang van het onderzoek niet nodig acht. U sloop naer uw kaemer en deed daer de deur op slot en u verzon een uitvlucht, toen u daernaer ge- vraegd werd. U was nerveus en kon niet slaepen. U sprak in uw slaep over vingeraf drukken en een revolver „Is dat ook al een bewijs?" vroeg Steensma nijdig. „Dromen zijn be drog, mynheer! „Goed, goed," zei de rachter-com- ,71k Zag dat alleen maer tar kénschetsing van de toestand, waarin u zich die aevond bevond". „Aan zuster Angelica dank ik ze ker ook mijn vlugge arrestatie", zei Steensma. ,.Ik herhael", antwoordde de rech ter-commissaris, „dat ik hat niet no dig acht u daerover vérder in te lich ten. Ik bén allerminst verplicht u in kénnis te stéllen met alle veur mij afgelégde verklaeringen. U zult mij moeten toegeven, mijnheer Van Waerdenburg, dat 't dwaesheid zou zyn zy'n nog langer te ontkénnen, dat u op het tydstip van de meurd in het bewuste perceel is geweest. Geeft u dat toe?'r Steensma haalde de schouders op. „Och", zei h", „waarom niet?" De rechter-commissaris wreef zich tevreden de handen. „Dat is zeer verstandig van u. We gaen dus veuruit", zei hij met een snelle blik naar de als altijd zwijgen de griffier. „Nu een belangrijke vraeg: waerom kwam U in dat perceel?" Ir. Steensma trok met een gewoon te-gebaar zijn das recht. „Ik ben niet van plan U verder te antwoorden", zei hij geprikkeld. „En waerom niet, mijnheer?" „Omdat ik in de positie, waarin ik verkeer, recht heb op bijstand van een raadsman", zei Steensma. „Is dat niet juist, mijnheer?" De rechter-commissaris keek snel op, blijkbaar ongerust, dat zijn prooi hem zou ontsnappen. „Natuurlijk", zei hij met onmisken bare teleurstelling in zijn stem, U dat wénst. Heeft U een bepaelde ju rist op het oog?" „Ja mijnheer, een studievriend, mr. Van Baaren". „Van Baeren?" vroeg de rechter commissaris verwonderd, „ik kan geen Van Baeren". „Mijn vriend woont in Valkenburg", legde Steensma uit. De rechter-commissaris hief afwe rend beide handen omhoog. „U moogt het onderzoek niet nodeloos vertra gen, mijnheer". „Schrikt U maar niet, mijnheer", zei Steensma glimlachend. „Mijn vriend logeert in Hotel Paulez en blijft voor onbepaalde tijd in de resi dentie". De rechter-commissaris knikte. „De griffier heeft uwverzoek genoteerd", zei hij. „Aan mr. Van Baeren zal daer- van worden kannis gegeven". Hy haalde een boekje uit een muur kast en bladerde er een ogenblik in. „Arrondissement Maestricht", zei hy, „mr. J. van Baeren te Valkenburg. Dat klopt. Goed, mijnheer, wij zullen met de verbeuren wachten tot uw raedsman darbij tegenwoordig kan zyn". In de namiddag kwam een bewaker de cel van jhr. Van Waardenburg bin nen. „Uw raadsman is gekomen", zei hij. „Ik zal U bij hem brengen". Hij geleidde de verdachte door gan gen en over trappen en bracht hem in een kleine kamer, die enkele met fijn gevlochten draad beklede raampjes had, waarachter groene gordijntjes waren gehangen. De bewaker kon desgewenst daar over heen kijken, maar nadat hij de verdachte had binnengelaten, verliet hij het vertrek, deed de deur op slot en begaf zich naar een ander gedeelte van het gebouw. De „advocatenkamer" was sober gemeubileerd. Er stonden een paar stoelen en een tafel, waarover een donkergroen kleed gelegd was. Bij Steensma's binnenkomst stond een jonge man op en reikte hem de hand. „Van Baaren", zei hij hoffelijk. „U is natuurlijk de verdachte". Steensma nam de man belangstel lend op. Voor zover hij zich kon herinneren, had hij hem nimmer tevoren gezien. De raadsman had een postuur als hij zelf, een gladgeschoren gezicht en een hoofd, dat zo kaal en glimmend was als een biljartbal. Aan een kapstokpen in het vertrek had hij een lange jas met een astra kan kraag en ene grote, zwarte flam bard opgehangen. Steensma keek enigszins wantrou wig naar de deur. „Kunnen we hier praten zonder be luisterd te worden?" vroeg hy. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6