Minister Mansholt: 1956 is een noodjaar voor de landbouw Mijnramp in het Poolse Chorzow kostte 29 mensen het leven KLANKBORD 1 ECONOMISCHE UITBOUW VAN WEGENNET ONMOGELIJK DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Het Wereldgebeuren BIJ OPENING VAN KAMPER EXPOSITIE nister een noodjaar genoemd worden, dat laat zien wat het betekent wan neer de landbouw geen voldoende re serves kan kweken. Verhoging van de arbeidsproduktiviteit achtte spre ker van zeer groot belang. Hij herin nerde aan de slechte staat van de ge bouwen in de zand- en weide gebieden. Hiermede zal rekening gehouden moeten worden voor het garantie prijsniveau. Minister Mansholt drong ver der aan op rationalisatie van de bedrijfsvoering. Hij sprak ten slotte de wens uit dat de tentoon stelling te Kampen een zinvolle tentoonstelling zal zijn waar veel te zien zal zijn wat de boer nodig heeft voor een goede, moderne be drijfsvoering, en dat in de toe komst zal blijken dat een zodanig beleid gevoerd wordt in Nederland dat de boer de mogelijkheid vindt aan te schaffen wat hem geboden wordt. Dagboek Of de Britse minister van kolo niën, Lennox-Boyd, nu zoveel nieuws heeft verteld op zijn persconferentie van zondag, is de vraag. Hij liet de krantenmensen in Londen fotocopieën zien van velletjes Eapier, die zouden behoren tot het uitgemaakte dagboek van de Cypri sche rebellenaanvoerder Grivas. En uit dat dagbloek bleek, dat Grivas in feite onder leiding stond van aartsbisschop Makarios. hoofd van de ethnargische raad op het eiland en voor de bevolking niet alleen op kerkelijk, maar ook op wereldlijk ter rein de man, die het laatste woord heeft. De 44-jarige aartsbisschop, die in maart jongstleden werd verbannen naar de Seychellen, was al eerder door de Britten beticht van samen spanning met de terroristen. Dat hij zelfs hun leider was en nog is, ligt min of meer voor de hand. Hij was het immers, die mede de enosisbe- weging voor aansluiting bij Grieken land hieuw leven inblies, en die in 1950 een volksstemming organiseer de, waarbij 95 van de deelnemers ten gunste van enosis stemde. Van de nationalistische jeugdorganisatie, die daarna opriep tot een boycot van alles wat Bnts was, noemde men hem de initiatiefnemer. Later werd van de zijde dgr Engelsen meege deeld. dat Makarios een systemati sche campagne van passief verzet op touw zette. En. het was deze cam pagne die, nadat wapens en munitie waren binnengesmokkeld uit Grie kenland, uitliep op sabotage en ter rorisme. Ook wanneer de aartsbis schop niet kolonel Grivas' grote baas achter de schermen zou zijn ge weest, dan nog was hij voor de onder grondse beweging grotendeels ver antwoordelijk. Eén woord van aarts bisschop Makarios was immers vol doende geweest om de activiteit van de gewelddadige nationalisten te doen ophouden. Dat ene woord heeft Makarios echter nooit willen uitspre ken. Mede daarom zit hq nu als oan- neling op de Seychellen. Er was haast bij de persconferen tie van Lennex-Boyd, anders had hij hem niet meteen op zon dagmiddag al gehouden. En dat is te begrijpen: „om Engelands goede wil te testen" had George Grivas twee weken geleden aangeboden, de guerillastrijd stop te zetten. Dit aan bod werd door de Britse regering be antwoord met het voorstel, dat extre misten van de Eoka ongestraft naar Griekenland zouden mogen gaan, wanneer zij zich overgaven. Uiter aard was het aanbod van de illegale strijders niet als een capitulatie be doeld. Het Britse voorstel maakte George Grivas dan ook woedend en hij waarschuwde, dat de vijande lijkheden zouden worden hervat, wan neer het vannacht niet zou zijn inge trokken. Inplaats van het in te trek ken. riep Lennox-Boyd echter die persconferentie bijeen" waar hij onder meer betoogde, dat de bereidheid van de Engelse regering om de aarts bisschop als gesprekgenoot te aan vaarden, door de gevonden documen ten ernstig was aangetast. Iemand vroeg op Lennox-Boyds persconferentie, of de naar de Sey chellen verbannen aartsbisschop nu wegens medeplichtigheid van moord zal worden vervolgd. De minister antwoordde, dat door de documenten een nieuwe toestand is ontstaan, en dat de positie van de aartsbisschop nauwkeurig zal worden bezien. Men kan zich echter afvragen, of er in de toestand wel zoveel is veranderd. Het feit, dat de aartsbisschop zich achter de Eoka had gesteld, was ook voor zijn verbanning al bekend. Zou men hem nu gerechtelijk vervólgen, dan zou dit de oplossing van de kwestie- Cyprus alleen maar vertragen. Ook na deze „onthullingen" zullen de Cyprioten immers vasthouden aan hun eis, dat alleen met de aartsbis schop over de toekomst van het eiland kan worden onderhandeld. Zij zouden alleen maar fanatieker wor den, omdat de aartsbisschop dan nog meer dan nu een „martelaar" zou wezen. Besprekingen, met de aarts bisschop zullen niet te omzeilen zijn. En daarbij zal men moeten aanvaar den, dat deze man er een hekel aan heeft, om al in het begin in het na deel te zijn. Vandaar misschien, dat hij in de afgelopen periode heeft wil len bewijzen, dat ae Cyprioten hun eigen vorm van geweld kennen die te gebruiken is tegen een Britse overmacht aan strijdmiddelen. Het blijft in moreel onzicht een moeilqk probleem, maar het is nu eenmaal zo, dat in de politiek bijna altijd de fac tor macht op de achtergrond staat. Dat de. slimme en handige politicus Makarios erop gesteld is bq bespre kingen op gelijke voet te staan met de ander, bleek vóór zijn verbanning telkens, wanneer hij Britse of Ameri kaanse journalisten ontving^ Hij spreekt een aardig mondje Engels, onder meer doordat hij in Amerika een tijd heeft gestudeerd. Maar wan neer hij zich Tiet interviewen, dan moest er een tolk aan te pas komen: hij sprak dan niets dan Grieks. Dat is immers zijn (Cyprische) moeder taal en in die taal behoeft hij niet te zoeken naar woorden, die zijn enosis- ideeën verduidelijken. AARTSBISSCHOP MAKARIOS by interviews: een tolk...... Hele gemeenschap verantwoordelijk voor de agrarische welvaart Minister S. L. Mansholt heeft gisteren de nationale landbouwten toonstelling te Kampen geopend in aanwezigheid van een zeer groot aantal autoriteiten, onder wie de commissaris van de koningin in Overijssel, de voorzitter van het landbouwschap ir. Louwe-s, leden van Gedeputeerde Staten van Overijssel, de landdrost van de Noord-Oost- Polder, alsmede de directie van de Wieringermeer. Minister Mansholt heeft allereerst herinnerd aan de benarde positie waarin de Nederlandse landbouw de laatste jaren is komen te ver keren doordat het industrialisatieproces de landbouw voor zeer grote moeilijkheden stelt. In de gehele wereld heeft de landbouw een on gunstige keer genomen en Nederland is daar, als sterk op de export geöriënteerd land, wel zeer speciaal bij betrokken. Hoe moeten we ons landbouwbe leid thans aanpassen bij de be staande situatie, zo vroeg minister Mansholt zich vervolgens af. In de uitzonderlijke situatie waarin men zich thans bevindt, als gevolg van o.a. snelle bevolkingsgroei en te ruggang van de agrarische con junctuur moet het de richting uit van verantwoordelijkheid, die de gehele Nederlandse gemeenschap heeft voor de agrarische welvaart in Nederland. Dit laat zich gemakkelijk uitspre ken, vervolgde de minister, maar op dit punt zijn de moeilijkheden groot. De minister achtte herziening van het landbouwbeleid noodzakelijk. Is er kritiek dan moet men met conse quente voorstellen komen. Het jaar 1956 kan volgens de ml- Gloria Vanderbilt voor derde maal in huwelijksboot Gloria Vanderbilt, het be roemde „arme kleine rijke meisje" van Park Avenue, is maandag in het huwelijk ge treden met de in een Newyork- se achterbuurt opgegroeide te levisie-directeur Sidney Lumet, een vroegere echtgenoot van de actrice Rita Gam. De 32-jarige Gloria Vander bilt kreeg in oktober van het vorig jaar echtscheiding van de beroemde_ dirigent Léopold Stökowski (74), met wie zij tien jaar was getrouwd. Daar voor was zij gehuwd met de filmagent Pat di Cicco. Zij was toen zeventien jaar. Vier jaar later scheidden zij. Arthur Miller in New York. De Amerikaanse toneelschrijver en echtgenoot van Marilyn Monroe, Ar thur Miller, Is maandag per vliegtuig uit Londen In New York aangekomen om de twee kinderen uit zyn eerste huweiyk te bezoeken. By zyn aankomst verklaarde de auteur, dat hy verwacht tien dagen tot twee weken in de Verenigde Sta ten te blyven. Hy zei, dat hy niet verwacht, dat het ministerie van justitie enige actie tegen hem zal voeren gedurende zyn kort verblijf in het land. Miller is gedagvaard op grond van belediging van het congres vóór hij naar Londen vertrok. Miller verklaarde voorts, dat hy en zijn vrouw van Engeland houden, maar op een directe vraag antwoord de hy, dat hy en Marilyn niet van plan zijn, er permanent te blijven. VOSMEER DE SPIE. Om aan de po litie te ontkomen, die hem een bekeu ring wilde geven omdat hij dronken een motorfiets bereed, dook de 25-ja- rige Amsterdammer J. H. M. S., schoonmaker van beroep, in een sloot nabij de Osdorperweg in Amsterdam- West. De politie had toen al vergeefs enige waarschuwingsschoten gelost. Na enige tiid van ijverig zoeken ont- ren man in een sloot met slechts het hoofd boven water, gelqk Vosmeer de Spie in de Gq'sbreght van Aemstel. FAMIL1EBAND. Sheri Grimes werd vorige week, om precies te zijn op 24 augustus, geboren in het Euclid Glenville. hospitaal te Cleve'nnd (V. S.l. Haar vader Sam. werd 30 jaar geleden geboren op 24 augustus. Haar moeder. Beatrice, 24 jaar gele den op 24 augustus en haar broer Sam jr, zag verleden jaar op 24 au gustus het levenslicht. LEED GELEDEN. De gevangenen van Bow street, de beklagenswaardi- fe lieden die in hun cel wachten tot e politierechter van Londen, die in Bow street zetelt, zich met hen zal bezighouden, hebben bet de laatste nachten zwaar le verduren gehad. Drie dagen en drie nachten hebben Londcnse ballettomanen namelijk in de rq gestaan om het optreden van het Moskouse Bolstoinballet in het nabije Coveiif Garden Theater niet te missen. Om do verveling te verdrij ven, brachten de wachtenden draag bare radio's en grammofoons mee, en als het repertoire uitgeput was. zong- men met zijn allen een deuntje in de nacht. Het leed is nu voor de gevangenen geleden, de kaartverkoop is begonnen. vast dienstverband van het personeel zal bevorderen, hetgeen zowel voor de werkgever als voor de werknemer verre verkieslijk is boven het nog veel voorkomende losse dienstverband. Ir. Prins hoopt, dat een nieuwe belo- ningswyze, waarbij ook wordt gere kend met de functie die dë Werkne mer in het bedrijf vervult, binnenkort in het bouwbedrijf zal kunnen worden ingevoerd. IR. PRINS TOT WEGENBOUWERS: Continuïteit gewenst in de bedrijfsbezetting „De opdrachtgevers van wegen- bouwwerken, vrijwel uitsluitend Rijk, provincies, gemeenten en andere pu bliekrechtelijke lichamen, kunnen nog steeds hun taak niet volvoeren zoals een particuliere onderneming dit kan". Aldus ïr. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van We genbouwers in de gisteren in 't Kur- haus te Scheveningen gehouden alge mene ledenvergadering van deze or ganisatie. Dit maakt, zo vervolgde ir. Prins, dat de meest economische uit bouw van ons wegennet, ook tegen de zin van de genoemde instanties, niet mogelijk is en ofschoon de wegenbou wers een zeer uitgebreide markt voor zich zien, is het hun toch niet moge lijk om door een marktanalyse het in zicht in die markt te verruimen en de bedrijven daarbij aan te passen. Tevoren had spreker de aandacht er op gevestigd, dat men er alom van overtuigd is, dat het wegennet in Ne derland, ondanks de vele goede wegen die er reeds zijn, nog dringend verbe tering en uitbreiding behoeft. Een van de belangrijkste vragen sinds de na-oorlogse mechanisatie is, of er voor nu en de naaste toekomst voldoende emplooi voor de machine zal zijn, niet slechts gedurende enke le maanden van het jaar doch vrijwel voor het gehele jaar en bovendien voor een reeks van jaren. De voortgaande invoering van de kostbare en dikwijls ingewikkelde machines schept ais probleem de kwestie van de personeelsbezetting, aangezien die machines hoge eisen aan het bedienend personeel stellen. Ir. Prins brak een lans voor een gro tere continuïteit- in de bezetting der bedrijven, hetgeen in hoge mate een Negentig Russische jagers verlieten Oost-Duitsland Uit Fïnsterwalde bij Cottbus in Üost-Duitsland zijn maandag negen tig Russische Mig-straaljagers naar de Sowjet-Unie vertrokken. Het te rugtrekken van deze jagers is eèn on derdeel van de vermindering van de Sowjettroepen in Oost-Duitsland met 33.500 man, aldus meldt het Oost- duitse persbureau A.D.N. Besmettelijke ziekten in de afgelopen week. In de week van 12 tot en met 18 augustus zijn in Nederland 13 geval len van paratyfus-b, 35 gevallen van roodvonk, 2 gevallen van difterie, 99 gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen en 21 ge vallen van kinderverlamming zonder verlammingsverschqnselen geconsta teerd. Vier gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschqnselen kwa men voor in Zeeland, en wel in 's Hee- renhoek, Renesse, Terneuzen en Wol- phaartsdijk. Er waren hier geen ge vallen van kindeiwerlamming zonder verlammingsverschqnselen. Dr. Kinsey overleden. Dr. Alfred Kinsey, de Amerikaan se bioloog die vooral bekend is ge worden door het onder zijn leiding ingestelde onderzoek naar het sexu- ele gedrag van de mens, is zaterdag ochtend op 62-jarige leeftijd te Bloomington overleden. Hij leed reeds enkele maanden aan een hartkwaal, waardoor hij zijn werkzaamheden had moeten beper ken. Woensdag werd hij in het zie kenhuis van Bloomington opgeno men. Zijn toestand, die zich aanvan kelijk niet ernstig liet aanzien, ver ergerde vrijdag echter snel doordat hij ook longontsteking kreeg. Prinses Wilhelmina naar „De Ruigenhoek". De particulier secretaresse van prinses Wilhelmina deelt mede, dat de prinses op 28 augustus a.s. haar intrek zal nemen op „De Ruigenhoek" te Scheveningen en ook daar haar verjaardag zal doorbrengen. Een Hiller-21 helikopter van het Amerikaanse leger heeft in on geveer SI uur de eerste ononder broken transcontinentale helikopter- vlucht in de geschiedenis van de luchtvaart, van San Diego in Cali- fornië naar het Pentagon in Wash ingtongemaakt- Onder het vliegen s de wentelwiekzesmaal van brandstof voorzien. De foto links loont hoe een U-IA De Havilland „Otter"' ergens onderweg op 1500 meter hoogte de tanks van de heli kopter bijvult. De rechterfoto laai zien, hoe de piloot, kapitein J. Bow man, na zijn aankomst m Washing ton uit de cockpit naar beneden wuifde. De Britse regering heeft vijf vrachtschepen gecharterd en is onder de naam „Operatie Mus- M ketier"' begonnen met de ver- scheping van vrij grote hoe- veelheden oorlogsmateriaal naar een „onbekende bestem- ming" in het Midden-Oosten. H De foto geefteen beeld van het laden van rijdend luclitaf- ee weergeschut aan boord van H een van de gecharterde sche- pen in de haven van South- ampton. Q llllllllllllllllllinillllllllllllllllllflIIW Minister heft schorsing van varkensmarkten op. Het feit dat in Nederland sedert 10 augustus j.l. geen gevallen van mond en klauwzeer zijn geconstateerd, is voor de minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening aanleiding geweest te besluiten met ingang van 31 augustus 1956 de schorsing van de varkensmarkten op te heffen en het houden van verkopingen, keuringen, tentoonstellingen e.d. van varkens wederom toe te staan. Ex-minister Djody is op vrije voeten gesteld De- voormalige minister van justi tie in Indonesië, Djody Gondokoesoe- mo, die een gevangenisstraf heeft uit gezeten, is gisteren op vrqe voeten gesteld. Djody was in januari j.l. door het Indonesische Opperste Gerechts hof tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het aannemen van steekpenningen, toen hq minister was. Djody bleef toen op vrqe voeten, in afwachting van de uitslag van zyn gratie verzoek aan president" Soekar- no. Op 19 juli schold de president hem de helft van zijn straf kwijt. Djody moest toen nog 40 dagen in de gevan genis doorbrengen, daar 4% maand voorarrest van de veroordeling werd afgetrokken. Trekking N.O.C.-Ioterij. Het Nederlandsch Olympisch Co mité heeft bericht dat de trekking van de Nationale N.O.C. loterij defi nitief is? Vastgesteld op 27 september a.s. in de bovenzaal van het Vendu huis der Notarissen te Den Haag. ALLE INGESLOTENEN ZOUDEN ZIJN GERED In Opper-Silezische mijnen worden vrouwen en kinderen tewerkgesteld Het Poolse nieuwsagentschap P.A.P. deelde gisteravond, opgebeld uit Berlijn, mede, dat 29 mijnwerkers zijn omgekomen door gasvergif tiging na het uitbreken van de brand in een kolenmijn in Opper-Silezië ruim 300 meter onder de grond. Volgens P.A.P. zijn alle overige mijn werkers die waren ingesloten gered. Hoeveel mensen gered zijn werd niet onthuld, maar geloofd wordt, dat het aantal ingeslotenen meer dan 200 heeft bedragen. Over het tijdstip dat de brand uitbrak in een mijn in de stad Chör- zow, Königshütte zijn de berichten tegenstrijdig. P.A.P. zegt dat de brand zondagochtend om 3 uur begon en dat men hem diezelfde dag meester was. Maar reizigers die in Berlijn arriveren en een Poolse functionaris in Königshütte verklaarden, dat de brand zaterdag ochtend vroeg begonnen was. De brand brak uit op 320 meter onder de oppervlakte en greep snel om zich heen. P.A.P. zeide, dat als gevolg van energieke reddings- maatregelen, alle mijnwerkers op 29 na gered konden worden. De slachtoffers stierven door mijn- gasvergiftiging in de laagste gaan derij van de mijn. De 29 lijken zijn geborgen, zeide P.A.P. Het nieuwsagentschap vertelde niet, hoeveel mijnwerkers gewond zijn. P.A.P. zeide, dat een speciale commissie is aangewezen om de oorzaak van de brand vast te stel len. Het Westberlijnse blad „Berliner Zeitüng" had gemeld dat zich onder de ingeslotenen ook militairen bevon den, die naar de Opper-Silezische mij nen zijn gezonden, nadat zich moei lijkheden hadden voorgedaan met de mijnwerkers in verband met de hoge arbeidsprestaties, die van hen worden geëist, èn de slechte omstandigheden waaronder zij moeten werken. In de Opper-Silezische mijnen zyn, in verband met het heersende tekort aan mijnwerkers, vele vrouwen en kinderen te werk gesteld. Deze moe ten vaak to't zestien uur per dag wer ken, om het van hen geëiste quotum te kunnen volbrengen. IN BELGIE 'Maandag zijn nog drie lijken ge vonden op de verdieping van 975 meter van de rampmijn in het Bel gische Marcinelle, maar de moeï- lqkheden om ze naar boven te brengen zijn zo groot, dat men be sloten heeft ze samen met de op 1035 m gevonden stoffelijke resten op te halen. Men hoopt daarmede woensdag te kunnen beginnen. De brand op 715 meter, die sedert het begin van de ramp smeulde, is twee dagen geleden opgelaaid en moet krachtig bestreden worden, Door een instorting in de mijn Dutla- zard bij Cheratte (België) is zondag avond een Italiaanse mijnwerker om het leven gekomen. Twee collega's' van het slachtoffer wisten zich te be vrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5