PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT „Vreesloze periode" op Cyprus is voorbijEoka legde tijdbommen Egypteeconomische problemen bij oogst In Sint-Jansteen werkt Belgische breigoederenfabriek NOG STEEDS NIET VERDER DAN ORIËNTATIE Vandaag... DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 203 Dagblad uitgave van de firnja Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen. Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Nteuwslraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierik/ee. N Bogerdstr. 24. telef. 26. NOG GEEN BESLISSING OVER MAKARIOS Zwaar bewapende politiemannen bij Turkse gebouwen in Griekenland Enkele incidenten hebben vannacht het aflopen van de „vreesloze periode" op Cyprus gekenmerkt. Op een Iegerbureau, in een rioolbuis en in een officïersauto heeft men, gewaarschuwd door onbekenden, tijdig drie tijdbommen ontdekt en boven op een autobus naar Paphos vond men een mortier, het eerste wapen van dit soort dat op Cyprus is aangetroffen. In Londen werd gisteravond door ingelichte kringen verklaard, dat premier Eden een beslissing of al dan niet een aanklacht zal worden opgesteld tegen aartsbisschop Makarios van Cyprus, twee weken zal uitstellen. Die tijd zal nodig zijn om gereed te komen met de vertaling van buitgemaakte documenten die, naar de Britse rege ring beweert, Makarios aanwijzen als leider van de Eoka, de onder grondse beweging, die ijvert voor aansluiting van het eiland bij Grie kenland. De Eoka heeft haar aanbod tot het afkondigen van een be stand ingetrokken, omdat de Engelsen op dit aanbod antwoordden met de publikatie van overgave-voorwaarden. Ingelichte kringen zeiden dat Eden en zijn kabinet persoonlijk zullen beslissen of Makarios al dan niet zal worden teruggehaald uit ballingschap om berecht te wor den. Men verklaarde dat het een moeilijke beslissing zou zijn, ge zien de grote populariteit die Ma karios geniet als religieus leider van de Griekse Cyprioten. Het be sluit zal niet genomen worden voor het kabinet in de gelegenheid is alle Eoka-papieren te bestuderen die gevonden zijn in schuilplaatsen in de bergen op Cyprus. Zwaar bewapende politiemannen be waken thans de Turkse ambassade in Athene en Turkse consulaten in ge heel Griekenland om wraaknemingen te voorkomen als gevolg van de dief stal van vertrouwelijke documenten uit de Griekse ambassade in Ankara tijdens het afgelopen weekeinde. fllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillH Het weer wisselvallig (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur, die zondag nog tot 19 graden Celsius steeg, n bleef gisteren belangrijk lager, terwijl een depressie, die van Frankrijk naar West-Duitsland trekt, opnieuw voor enige neer- =e slag zorgde. De wind is weer laar zuidwest gedraaid en roert nu opnieuw koele en on- bestendige lucht aan. Vooral in de hogere luchtlagen wordt= koudere lucht aangevoerd, jg waar op 5 km hoogte tempera-= turen van iets meer dan 20s graden Celsius onder het vries-= punt voorkomen. Hierdoor is de= lucht onstabiel en zijn er nogil enkele regen- of onweersbuien^ te verwachten. De eerstkomen-= de dagen blijft het weer wissel-= vallig, daar ook op de oceaan= de omstandigheden nog gunstig= zijn voor het ontwikkelen van nieuwe storingen. Constructiemateriaal voor de veel omstreden stuwdam, die Egypte bij Assoeam in de Nijl wil bouwen, in direct de oorzaak van het Suez-lca- naal-conflict, is uit Oostenrijk aan gekomen in de haven van Triest waar het voor transport naar Egypte in het Italiaanse schip „Chioggia" werd geladen. De foto toont het aan boord hijsen van een stalen onder deel. De Griekse regering heeft inmid dels in verhand met die diefstad een protest ingediend by het Turk se ministerie van buitenlandse za ken. Volgens de eerste berichten, die de Griekse regering heeft ont vangen, worden belangrijke stuk ken, waaronder die van de militai re attaché, vermist. De Turkse po litie heeft een Turkse portier van het gebouw op de Boulevard Ata- turk. waarin de Griekse ambassa de is gevestigd, gearresteerd. Koningin zal congres in Nijmegen toespreken. Koningin Juliana zal dinsdag 4 sep tember, in de ochtendbijeenkomst van de internationale conferentie inzake menselijke verhoudingen, die in „De Vereeniging" te Nijmegen zal worden gehouden, een toespraak houden. Op die dag wordt de conferentie, welke van 3 tot 15 september in Nij megen zal worden gehouden, officieel geopend. De ochtend- en de middagzitting op de openingsdag zullen worden gepre sideerd door prins Bernhard. Zuidvietnamezen bezetten Spratley-eilanden Zuidvietnamese marinetroepen zijn onlangs geland op de Spratley-eilan den een groep van elf eilandjes in de Zuidohinese zee. Zij hebben de ar chipel voor Zuid-Vietriam in bezit ge nomen, aldus is maandag in Saigon vernomen. De Zuidvietnamezen heb ben hun vlag op de eilanden gehesen, en een kenteken opgericht. Op de Spratley-eilanden, waar rijke fos- faatlagèn zijn, wordt ook door com- münistisch-China, nationalistisch- China, Frankrijk en een Filippijnse ontdekker, een zekere Tomas Cloma, aanspraak gemaakt. Op 11 juli werd op Formosa bekendgemaakt, dat na tionalistische troepen op een der ei landen van de archipel waren geland. Cloma maakte op 9 augustus bekend dat hij zijn aanspraak op de eilanden voor de Vea\ Naties zal brengen en dat hij zal vragen om internationaal bestuur van de archipel. Plannen tot modernisering Volkerenpaleis te Genève De algemeen-secretaris van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft maandag de begroting van de V.N. voor 1957 bekendgemaakt. De totale uitgaven zijn geraamd op 48.250.700 dollars, een 300.000 dollars minder dan dit jaar. Op 12 november zal de algemene vergadering zich met de begroting bezighouden. Tege lijkertijd maakte Hammarskjöld plan nen openbaar voor modernisering van het Volkerenpaleis in Genève, welke acht jaar zal duren. Vijf koeien door de bliksem getroffen. Zondagmiddag zijn tijdens een on weer boven de buurtschap Rezerveen, gemeente Hardenberg (O.), vijf koei en, die- aan een pielkmachine stonden om gemolken te worden, door de blik sem dodelijk getroffen. De eigenaar, de landbouwer L. W., was voor de he vige regen even gaan schuilen. DE KABINETSFORMATIE Informateur sprak met prof. dr. L. J. C. Beaufort Zaterdagochtend heeft de informa teur, prof. mr. De Gaay Fortman, nog een onderhoud van een half uur ge had met prof. dr. J. Horring, direc teur van het Landbouweconomïsch Instituut. Naar zijn woordvoerder me dedeelde heeft de informateur zich bij dit bezoek over enkele technische problemen laten voorlichten. Internationaal symposion dierenartsen-hygiënisten. Prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid, heeft maandagochtend in Utrecht het eerste internationaal symposion van dierenartsen-hygiënisten geopend. Aan het symposion, dat tot 1 septem ber zal duren, nemen 160 vertegen woordigers uit 27 landen deel. Prof. Muntendam legde in zijn openingsre de de nadruk op het grote belang voor de volksgezondheid van controle op voedsel van dierlijke oorsprong. Zaterdagmiddag heeft hij met mr. Burger het aangekondigde onderhoud te Zwolle gehad. Het duurde van kwart over vijf tot half acht. Prof. De Gaay Fortman heeft de zondag in de familiekring doorge bracht op zijn vakamtie-adres in Koot wijk. Des avonds is hij vandaar naar Den Haag gegaan. Onderweg heeft hij te Wassenaar een gesprek gehad met prof. dr. L. J. C. de Beaufort, lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. Maandagmiddag ontving de infor mateur minister Suurhoff in „het to rentje". Met al deze gesprekken is de informateur nog in de oriënterende sfeer. Aan een programma is hij nog niet toe, aldus zijn woordvoerder. In Sint-Jansteen werkt een Belgische breigoed'erenfabriek met hoofdzakelijk Belgisch personeelwaar men o.a. kle ding vervaardigt voor het Ne- derlandse leger en de lucht- macht. Op de voorgrond beide directeuren, de heren O. A. van Hove en J. L. van Hove. (Foto P,Z.CJ i Terreur in Algerije weer opgelaaid Robert Lacoste geopereerd De Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, is maandag geopereerd voor het verwijderen van een nier. Volgens een officiële be kendmaking is de operatie goed ge slaagd en is de toestand van de mi nister bevredigend. Intussen hebben de rebellen gisteren 54 kilometer ten oosten van Bougie het vreemdelingen legioen een harde nederlaag bezorgd, Er werden 11 legionaires gedood en 16 gewond, negen rebellen sneuveld den. In het Bainen-woud zijn opnieuw branden gesticht. Zondagavond was de brand volledig ontembaar en troe pen en brandweer uit veraf liggende gebieden moesten worden ontboden om het vuur het hoofd te bieden, het geen tot dusverre niet gelukt is. De burgerbevolking is gewaarschuwd, zich voor evacuatie gereed te houden. Garage met drie auto's in Bussum uitgebrand. Zondagnacht is de garage van het taxibedrijf van de heer A., naast diens woonhuis aan de Vogelkersstraat te Bussum, met de drie daarin gepar keerde auto's nagenoeg geheel door brand verwoest. Te ca.' kwart voor vier werden om wonenden gewekt door voortdurend claxongeluid. Door het vuur moet kortsluiting zijn ontstaan in de elek trische geleiding. De terstond gealar meerde brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon weinig meer doen dan de schade tot de garage beper ken. Deze schade wordt op ca. 20.000 gulden geschat. De eigenaar is verze kerd. Naar alle waarschijnlijkheid is een in de bekleding achtergebleven vonk je van een sigaret van de laatste pas sagier de oorzaak van de brand. NA WESTERSE DWANGMAATREGELEN: Menzies wacht nog op Nassers brief Vergeefs hebben premier Men zies en de andere leden van de vijf- landencommissie voor overleg met Egypte over het Suezkanaal giste ren te Londen gewacht op het offi ciële antwoord van Nasser, op hun uitnodiging. In Cairo werd bekend gemaakt, dat het antwoord niet voor heden aan Menzies zou wor den overhandigd. Misschien, zo zei den gisteren diplomaten te Londen, heeft Egypte zijn antwoord „terug geroepen" in verband met de scher pe aanval die de oude Suezkanaal- maatschappij het afgelopen week einde heeft gedaan op de wijze waarop haar employé's door Egyp te behandeld worden. §e ...viert Groningen de jaarlijkse ij feesten ter herdenking van het ontzet in 1672. Dit jaar wordt het hoogtepunt gevormd door een „nationale energièparadé 28-8", een demonstratie van in- dustriëie- en zakenactiviteit in Nederland; ...begint in Moskou een §j schaaktoernooi om het wereld- H kampioenschap, dat zal worden betwist door schakers uit ne- genentwintig landen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOORBEELD VOOR BENELUX Levering aan leger en luchtmacht Een Belgische onderneming met hoofdzakelijk 3elgisch personeel ver werkt wol uit België in een fabriek op Nederlands gebied voor het Neder landse leger de luchtmacht. In St. Jansteen in het Zeeuws-Vlaamse land, vlak bij de Belgische grens staat de breigoederenfabriek Jan Steen, eigendom van een familievennootschap onder leiding van de lieren O. A. van Hove en J. L. van Hove, beiden uit Sint Niklaas. Het personeel omvat een 200 medewerkers, voor negentig procent uit België, maar de produktie wordt alléén afgezet in Nederland. Niet alleen de modehuizen en de grote zaken zijn afnemers van de ze breigoederenfabriek, ook het Nederlandse leger weet er weg mee. Vorig jaar nog een 60.000 toe 80.000 stuks van de kaki-pullo vers voor het leger en de lucht macht. Een relatie, die al jaren be. staat en telkenmale weer ver nieuwd dank zij de inschrijving by de openbare aanbesteding, waarbij de kwaliteit een duchtig woordje meespreekt. Immers, bij deze in schrijving moeten monsters over legd worden, waarbij uiteraard vast. staat dat de later g-eleverde artikelen niet onder mogen doen voor deze monsters. Dat gebeurt dan ook niet want men wil van zelfsprekend het eenmaal verwor ven vertrouwen niet beschamen. De grote warenhuizen, vele winkels en andere zaken in ons land sturen ieder jaar hun inkopers naar Sint Jansteen, waar zij de gebreide boven kleding kopen, de pullovers, de vesten de rokken ende mantelpakjes. Mén verwerkt uitsluitend wol. Volop werk. Met de bedrijfsleider de heer W. J. Vercouteren hebben wij een rondgang door de fabriek gemaakt. Vóór de oor- Log had dit bedrijfje een dergelijke omvang nog niet. Maar de heer Van Hove Sr. legde de grondslag voor de ze fabriek die in de laatste jaren ge heel gemoderniseerd werd en thans op top-produktie staat. Dat kwam door de grote vraag naar textiel doch ook door de grote werkkracht van de heren Van Hove, van wie er één de technische kant verzorgt en die dag in dag uit in de fabriek is en van wie de ander de zakelijke leiding heeft, naar buiten optreedt, o-nderhandelt met de inkopers. De vraag is zó groot, dat men niet alleen volop werk heeft doch ook moeilijk aan alle behoefte kan vol doen. Daarbij komt, dat ook hier de grote kwestie wederom het gebrek aan voldoende personeel is. Zoals ge zegd komt het personeel voor negen tig procent uit België. Er zijn veel gehuwde vrouwen onder in het na buurland werken de vrouwen evenals de mannen in vele gevallen buitens huis die niet eigen bussen worden opgehaald uit België. De Belgische vrouwen blyken een grote handigheid te hebben in het vervaardigen van de kledingstukken, waarbij soms met een 300 tot 400 ver schillende modellen moet worden ge werkt. Ook is de bereidheid om in een fabriek te gaan werken groter dan in Nederland. Op deze wijze zijn er Bel gische gezinnen, waar soms een 120 tot 150 gulden in de week wordt ver diend door man en vrouw, hetgeen wederom verklaart waarom zij voor (Vervolg op pag. 2) Het antwoord was opgesteld kort voordat de in Parijs uitgegeven ver klaring van de maatschappij zondag Cairo Dereikte. In die verklaring stond o.m. dat de maatschappij niet langer van zijn niet-Egyptische em ployé's kan verlangen, aan het werk te blijven. Egypte werft inmiddels met advertenties ook in Franse hla- den loodsen aan voor de nieuwe ka naalmaatschappij. Het Parijse blad France-Soir heeft geweigerd, de ad vertentie in zijn edities op te nemen. Officiële Egyptische kringen er kennen. dat de door Engeland en Frankrijk genomen dwangmaatre. gelen voor Egypte moeilijkheden ópleveren en dat radicale maatre gelen genomen zullen moeten wor den om daaraan het hoofd te bie den. Handelsverdragen die in pon den sterling luiden wil Egypte her zien. Het Egyptische ministerie van financiën heeft een conferen tie van Egyptische bankinstellin gen georganiseerd om hen voor het eerst in de katoengeschiedenis van Egypte te vragen de financie ring van de katoenoogst te verze keren. Medegedeeld werd, dat de regering besloten heeft, aan de bank voor landbouw- en coöperatief krediet een voorschot van tien miljoen Egypti sche ponden te verstrekken, om de door de boeren geoogste katoen ge deeltelijk te kunnen betalen. In vorige jaren financierden Franse en Engelse banken alleen bijna zestig procent van de jaarlijkse kato^ioogst door aan kopers van katoen in Egypte en aan exporteurs te Alexandrië'kredie ten op lange termijn te verstrekken, waardoor de boeren snel de opbrengst van hun oogst konden incasseren, ter wijl de katoenhandelaren en expor teurs afrekening van het buitenland iconden afwachten. Het Egyptische dagblad ..Al Ahram" meldt, dat vrijwilligers uit Oeganda en Frans Equatoriaal Afrika zich bij het Egyptische bevrijdingsleger heb ben gevoegd. Zij ondergaan thans een militaire opleiding ïn een oefenkamp te Cairo. Het weer in Europa apporlen van gisteravond Volgens 7 uur. Stockholm: onbewolkt Oslo: onbewolkt Kopenhagen: geheel bewolkt Aberdeen: geheel bewolkt Londen: half bewolkt Amsterdamregen Luxemburg- zwaar bewolkt Parijs: onbewolkt Bordeaux: onbewolkt Grenoble: onweer Nice: regenbui Berlijn: regen Frankfort: zwaar bewolkt München: zwaar bewolkt Zurich; regen Genève: onweer Locarno: onweer Wenen: licht bewolkt Innsbruck: zwaar bewolkt Rome: licht bewolkt Ajaccio, zwaar bewdlkt Mallorca: half bewolkt 13 gr. 20 gr. 18 gr. 16 gr. 16 gr. 17 gr. 16 gr. 20 gr. 21 gr. 29 gr. 26 gr. 22 gr. 17 gr. 30 gr. 24 gr. 20.gr. 20 gr. 30 gr. 27 gr. 35 gr. 31 gr. 34 gr. KOEL Veranderlijke bewolking met enkele buien, plaatselijk met onweer. Over wegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 29 augustus Zon op 5.48 onder 19.36 Maan op 23.10 onder 14.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1