Advies Stichting van de Arbeid: verhoog sociale uitkeringen Reden? LUNS' TWEEDE GESPREK MET DULLES WAS „PLEZIERIGER" MAKARI0S WAS GENERAAL VAN DE E0KA, ALDUS LENN0X-B0YD IN HET ZUIDEN VAN ONS LAND WORDT MEER BROOD GEGETEN MAANDAG 27 AUGUSTUS 1056. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B WELLICHT MET INGANG VAN 1 SEPTEMBER Ongevallen- en invaliditeitswet tien procent; extra-maand noodwet-Drees? Wanneer de minister van sociale zaken en volksgezondheid en de staatssecretaris liet advies volgen dat de Stichting, van de Arbeid heeft uitgebracht over sommige uitkeringen der sociale verzekerings wetten is het niet onwaarschijnlijk dat per 1 september a.s. sommige dier uitkeringen worden verhoogd. Het gaat hier om een aanpassing van de sociale uitkeringen als gevolg van de jongste loonmaatrege len. Zo is voorgesteld de oude renten en toeslagen ingevolge de On gevallenwetten met 10 procent te verhogen ingaande 1 september 1956. Dit percentage is hoger dan de loonsverhogingen. De loonsver hogingen gaan de 6 procent niet te boven. De hoogte van de sociale uitkeringen is echter in de loop van de tijd belangrijk achtergebleven b\j de werkelijke stijging van het loonpeil. De thans op de ongevallenrenten verleende toeslagen variëren al naar gelang het tijdstip van het on geval Van 1 tot 46.5 procent. Ge zien het vorenstaande wordt dit straits 1 tot 61 procent. Het hoogste percentage geldt voor de renten die toegekend zijn voor 1 januari 1947. De toeslagen worden alleen ver leend bij een arbeidsongeschiktheid van meer dan 25 procent, terwijl alle toeslagen eindigen bij het bereiken Van de 65-jarige leeftijd. Invaliditeitswet Op grond van dezelfde overwe gingen zullen, volgens het advies ook de ingevolge de invaliditeits wet verleende renten en toeslagen met 10 procent moeten worden verhoogd met ingang van 1 sep tember a.s. Dit betekent, dat de huidige toeslag van 156 procent wordt Verhoogd tot 182 procent (10 procent verhoging van de ba sis-rente plus toeslag). De gezins toeslag die tihans 45 bedraagt,' zal dan phn. 50 moeten bedragen. Ook de ingevolge de invaliditeits wet verleende toeslagen eindigen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Noodwet Ouderdoms voorziening Aangezien de noodwet ouderdomsvoor zienmg per 31 december 1956 komt te vervallen, adviseert de Stichting van de Arbeid, af te zien van een pro centuele verhoging van de individuele uitkeringen. Deze zou te kostbaar zijn. In plaats daarvan wordt aange drongen op een extra uitkering in eens. Gezien de andere verhoging (10 precent) zou deze uitkering-inéehs 40 procent van de maandelijkse uitke ring moeten bedragen. (4 maanden 10 procent). Omdat de financiële positie van de noodwettrekkers vry ongunstig Is, Mislukte roofoverval op bejaarde Amsterdammer Zaterdagavond omstreeks zeven uur is-de 72-jarige alleenwonende heer W. E. in zijn benedenhuis aan de Czaar Peterstraat in Amsterdam- Oost door de 21-jarige elektricien W. M. met een hamer neergeslagen. Ernstig gewond werd de oude man naar het O.L.V. ziekenhuis overge bracht, waar hij 's nachts nog geope reerd werd. Dankzij het feit, dat net slachtoffer zijn aanvaller herkende en, zij het niet geheel duidelijk, diens naam aan een te hulpgesnelde buur man kon opgeven, kreeg de recher che een eerste aanwijzing die tot het vinden van de dader leidde. Het bleek dat M., geschrokken van zijn daad, geen geld had meegenomen. Het was zyn bedoeling geweest de bejaarde E. te beroven. Sowjet ontwapeningsoproep aan de paus aangeboden Rusland heeft de voorstellen voor ontwapening aan de paus aangeboden. De oproep van Boelganin werd door de Russische chargé d'affaires te Ro me aan de pauselijke nuntius te Italië overhandigd. Sinds de revolutie van 1917 heeft Rusland geen direct diplo matiek contact met net Vaticaan ge- Op de zomershow te Vlissingenwel ke zaterdag beëindigd werdtrad ook de bekende drumband Trommelaere van Roesendaele" uit Roosendaal op, welke men hier ziet vóór de rond gang door de Scheldestad. wordt echter voorgesteld bedoelde ex tra-uitkeringen Ineens, te stellen op een volle maanduitkering. Deze ex tra-uitkering dient dan „volgens het advies, in liet laatste kwartaal van 1956 te worden uitbetaald. Kind erbijslagwetten Voor de te nemen maatregelen met betrekking tot verhoging van de kin derbijslagen is, zo verneemt het A.N. P. van de zijde van het Christelijk Na-, tionaal Vakverbond, geen eensluidend advies uitgebracht. De meerderheid van het bestuur van de Stichting (waaronder de werknemersvertegen woordigers) acht een verhoging met 10 procent ingaande 1 oktober 1956 gewenst. Anderen adviseren een ver hoging van het derde Icind af, terwijl weer andere leden van oordeel zijn, dat er geen aanleiding is' de kinderbij slagen te verhogen. De uiteindelijke beslissing zal moe ten worden afgewacht. ZIEKTEWET EN WERKLOOSHEIDSWET Met betrekking tot. een verhoging van de lopende uitkeringen ingevolge ziektewet en de werkloosheidswet heeft de Federatie van Bedrijfsvereni gingen een advies gegeven aan de be drijfsverenigingen. Hierin wordt voor gestold, de uitkeringen op hetzelfde tijdstip en ln gelijke mate te verhogen als die van de loonsverhogingen in de onderscheiden bedryfstakken. Tuchtunie vraagt ruimere armslag voor de jeugd De Tucht-unie, een federatie van honderd en elf corporatieve en ruim vijfhonderd persoonlijke leden, die de tuchteloosheid tracht te bestrij den en waarvan luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich voorzitter is, heeft aan de besturen van alle ge meenten met 20.000 en meer inwo ners een adres gericht, waarin sug gesties worden gedaan ter bestrij ding van de baldadigheid en van het groot aantal verkeersongevallen. De Tucht-unie vraagt in plannen voor de uitbreiding c.q. herbouw in grote mate ruimten te projecteren, die dienst moeten doen als speel plaatsen, speelweiden, sportvelden, e.d. Waar dit niet meer mogelijk is vraagt de Tucht-unie uit daartoe ge schikte straten gedurende de „tus- senschoolse en naschoolse" uren alle verkeer te weren, opdat deze dan dienst kunnen doen als zogenaamde speelstraten. Voorts vraagt de Tucht-unie de speelplaatsen van de diverse inrichtingen van onderwijs op zon-, feest- en vakantiedagen voor de recreatie van de jeugd open te stellen. Buma richtte een cultuurfonds op Het bureau voor muziek-auteurs- recht Buma heeft besloten tot de op richting van een stichting „Cultuur fonds Buma" met het doel steun te verlenen in de vorm van toeslagen of gehonoreerde opdrachten aan een be perkt aantal, daarvoor naar het oor deel van het stichtingsbestuur in aan merking komende, scheppende kuns tenaars, in het bijzonder aan compo nisten en makers van met muziek functioneel verbonden literatuur. Het fondsbestuur is voor de eerste keer samengesteld uit de heren: prof. dr. N. R. A. Vroom, voorzitter, prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, dr. E. Ben der, Sem Dresden, drs. J. Henrick Mulder, Leo Ott, gewone leden, en mr. J. van Nus, directeur van Buma, ad ministrateur met adviserende stem. DE KWESTIE DER INDONESISCHE SCHULDEN Andere landen begrijpen ons beter dan Amerika „Is er al een nieuw kabinet?" schertste de minister van Buitenland se Zaken mr. J. M. A. H. Luns. toen hy zaterdagavond van de Londense conferentie over het Suezkanaal op Schiphol met zyn vrouw terugkeerde en daar werd opgewacht door een aantal journalisten die hem vragen voorlegden over het kanaalconflict en over de Indonesische schuldenkwcs- tie. Ten aanzien van het Suezkanaal uitte hij zyn grote voldoening over de meerderheid van achttien landen, die zich achter het westelijke voorstel hadden geschaard. Mevrouw Bouman na zaak- Schmidt naar Nederland Mevrouw Mleke Bouman, de verde digster in de zaak tegen de Nederlan der H. Schmidt, heeft zaterdag in Djakarta medegedeeld, dat zij een verzoek om als verdedigster te willen optreden in de zaken tegen de andere Nederlanders, die zich op de beschul diging van ondermijnende activitei ten nog in hechtenis bevinden, niet in overweging zal nemen. Mevrouw Bouman zeide, dat zij zo dra de zaak Schmidt is afgelopen, naar Nederland wenst terug te keren. Openbare aanklager Raden Hara- hap verklaarde, dat de zaak tegen de Nederlander Doornick binnen tien da gen zal beginnen, en die tegen De Mey van Gerwen kort daarna. Het is nog niet bekend wie hen zal verdedi gen, doch Harahap heeft reeds te kennen gegeven geen verdediger uit het buitenland te zullen aanvaarden. Over de Indonesische schulden kwestie heeft onze minister vrijdag middag met zyn Amerikaanse ambt genoot Foster Dulles een tweede on derhoud gehad. „Het was een voortzetting- van óns eerste gesprek van enkele dagen te voren", vertelde minister Luns. „Ik heb- helaas geen vrijheid om nadere mededelingen over dit tweede ge sprek te doen. Ik laat dat na op spe ciaal verzoek van minister Dulles. Het enige, dat ik kan zeggen is, dat het een plezieriger gesprek was dan het eerste". Volgens minister Luns, die onmo gelijk kon zeggen of de schulden kwestie door Nederland zou worden voorgelegd aan de Verenigde Naties, is de Nederlandse regering op het ogenblik aan het overwegen welke mogelijkheden er zijn om stappen te ondernemen tegen de eenzijdige op zegging dezer schulden aan Neder land door Indonesië. „Een en ander wordt ons niet ge makkelijker gemaakt door het feit, dat het kabinet demissionair is en de opvolgers niet al te zeer kan binden". De minister was tenslotte van oordeel, dat de meeste andere lan den ten aanzien van de moeilijk heden, die ons land met de Indo nesische regering heeft en in het bijzonder ten aanzien van de schuldenkwestie, over het alge meen meer begrip tonen voor de Nederlandse zienswijze, dan Ame rika. dat soms de indruk wekt er weinig voor te voelen president Soekarno iets in de weg te leggen, wanneer de eigen Amerikaanse belangen daarmee niet zijn ge- diend. Hij achtte het uitgesloten, dat over het opzeggen van de schul den ooit een landenconferentie zou worden gehouden, zoals thans in Londen is geschied over het Suez kanaal. „Waag uw kans" bij Radio Luxemburg 20 september .Waag uw kan8" is een programma van Radio-Luxemburg, dat contacten wil Joggen met de luisteraars. Het is opgezet ln de vorm van een steden- wedstrijd, waaraan 30 Belgische en 30 Nederlandse plaatsen deelnemen. Ook Middelburg zal in deze rij worden op genomen. Radio Luxemburg komt na melijk donderdag 20 september opna men vervaardigen voor een uitzen ding uit de Zeeuwse hoofdstad. Groe pen, ensembles en individuclen, ieder, die iets presteert op het gebied van de lichte muze, kan zich hiervoor op geven. De avond wordt gehouden in net Schuttershof, waar van 18.30 tot 20 uur een voorselectie van de gega digden zal zijn. Daarna blijven ongeveer 24 num mers over, waaruit een volledig pro gramma voor deze avond wordt sa mengesteld dat om 20 uur begint. Dit programma wordt dan in zijn geheel op de band opgenomen. Zondag 30 september zal een montage van het opgenomene worden verzonden van 13 tot 13.30 uur over 49 en 208 m. Aan de avond verlenen de conférencier Bu- eno de Mesquita en de pianist Joop de Leur hun medewerking. Later wordt ook voor Middelburg één winnaar uit gekozen. Deze zal dun meedoen aan de finale van de stedenwedstrijd, die begin januari 1957 gehouden za! wor den. De winnaar wordt steeds bij het begin van elke volgende stedenuitzen- ding bekendgemaakt. Invoer tomaten in België en Luxemburg gestopt België en Luxemburg hebben de in voer van tomaten met ingang van dinsdag 28 augustus a.s. tijdelijk stop gezet. Zelfs Neptunus was de hoeveelheid water, die zaterdagavond een on tijdig einde bracht aan de Vlissing- se zomershow te bar. Daarom had de heer G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. maar een paraplu laten aanrukken om de zee god tegen de ongunst der weergoden te beschermen Raad voor de woningbouw doet vier aanbevelingen De raad voor de woningbouw, die werd ingesteld op 10 december 1955, heeft over de onderwerpen, waarvan de bestudering daartoe aanleiding heeft gegeven, aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting vier aanbevelingen gedaan. De raad stelt dat de gemeenten steeds een voldoende hoeveelheid bouwrijpe grond voor uitgifte be schikbaar moeten hebben. Vroegtijdi ge samenwerking tussen architect, uitvoerder en opdrachtgever waar borgt een betere uitvoerbaarheid der plannen. De derde aanbeveling be treft de unificatie der bouwvoor schriften. In een algemene maatre gel van het bestuur zouden bepaalde technische voorschriften moeten wor den geüniformeerd. De vierde aanbe veling heeft betrekking' op prestatie beloningen in het bouwbedrijf. De raad is van mening, dat een goed functionerend stelsel van prestatiebe loning kan bijdragen tot opvoering van de produktiviteit in de woning bouw. Race van „Cumulus" redde zeeman het leven De 25-jarige assistent-machinist B. Engel uit Den Haag heeft donder dag in een ziekenhuis in Trondheim (Noorwegen) een geslaagde blinde darmoperatie ondergaan, nadat zijn schip, het weerschip „Cumulus", hem in 20 uur in een race op leven en dood naar de haven van Trondheim had gebracht. De zeeman was plotseling ziek ge worden aan boord van het weerschip, dat zich op zijn vaste station tussen West-Noorwegen en IJsland bevond. Brand aan boord van de Duiveland in Kopenhagen. In de kolenlading van het Neder landse vrachtschip „Duiveland" is za terdagmorgen te Kopenhagen brand uitgebroken als gevolg van een over verhitte stoompijp. De 1500 ton steen kool die het schip in de ruimen had, werd gelost. Het vuur werd daarop snel bedwongen. De schade is gering. NIEUWE TOESTAND ONTSTAAN Engelsen vonden het dagboek van Grivas De Britse minister van koloniën Lennox-Boyd heeft gisteren op een persconferentie te Londen velletjes papier vertoond, die zouden behoren tot een buit gemaakt dagboek van <le leider der anti-Britse verzetsbewe ging op Cyprus Eolca. Uit deze blad zijden, zó betoogde Lennox-Boyd, blijkt dat de aanvoerder van de Eoka, Grivas, onder de „persoonlijke lei ding" van bisschop Makarios heeft gewerkt. Groepen experts zijn nog steeds op Cyprus en in Londen bezig, de documenten, waarvan het laatste maandag j.l. werd buitgemaakt, te vertalen. Import motorrijwielen en scooters gaat nu gelijk op. Volgens berekeningen van de K.N. A.C. bedroeg het aantal geregistreer de motorri|tuigen op 1 juli 1956: 315.400 (267.888) personenauto's; 7.100 (6.722) autobussen; 108.650 (97.699) vrachtauto's en bestelauto's; 4.580 (4.275) trekauto's; 5.100 (4.944) speciale voertuigen; 159.550 (146.171) motorrijwielen (inclusief scooters): 590.000 (503.421) bromfietsen; 300 (280) tractoren en 12.400 (11.294) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief bromfietsen) bedraagt dus per 1 juli 1.203.080 stuks. De tussen haaltjes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende door het C.B.S. gepubliceerde gegevens per 1 augus tus 1955. Er zijn circa 46.000 land bouwtrekkers in Nederland; het door het C.B.S. gepubliceerde aantal per 1 mei 1955 bedroeg 45.149 stuks. Terwijl in het jaar 1955 nog onge veer twee maal zoveel motorrijwie len als scooters werden geïmpor teerd. zijn in het eerste half jaar van 1956 reeds bijna evenveel scooters als motorrijwielen inge voerd. De invoer van scooters was gedurende de eerste helft van dit jaar 60% hoger dan gedurende de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Een marktonderzoek inzake brood heeft in teressante gegevens aan het licht gebracht ten aanzien van dit voedingsmiddel. Tij dens dit onderzoek, dat werd verricht in op dracht van de Neder landse Vereniging van Meelfabrikanten, wer den ruim 1600 huis. vrouwen ondervraagd. Zo werd onder meer vastgesteld, dat het gemiddeld broodver- bruik per hoofd (kin* deren beneden 1 jaar niet meegerekend)op normale weekdagen ongeveer 290 gram be. draagt. Verder, dat het. brood-verbruik lager is, naarmate de welstand stijgt, dat in het zui den meer brood wordt gegeten dan in de ove rige provincies en dat op het platteland het broodverbruik relatief het hoogst is. Over het algemeen wordt tij dens de week-ends min der brood gegeten dan op werkdagen. Veer tig procent van de on. dervraagde gezinnen neemt voor de zondag krentenbrood in huis en verder vooral duurder witbrood dan op werk- En meer koffie gedronken dagen, of kadetjes. Twee derde deel van de gezinnen verkiest witbrood boven bruin- brood en bijna 30 pro cent van de onder vraagden koopt wel eens verpakt brood, als regel gesneden. De meerderheid van de ondervraagden vindt het brood van tegen woordig .lekkerder dan dat van voor de oorlog en van vijf jaar gele den. 86 procent van de huisvrouwen laat het brood thuis bezorgen en de overige 1$ pro cent grotendeels woon-, aclitig in de steden haalt het liever zelf, of laat het halen. Waai de bakker 's middags zijn brood bezorgt, ris keert hij ontevreden ge zichten. Een achtste deel van de huisvrou wen, die laten bezor gen, is namelijk niet te. vreden over de bezorg tijd en geeft in het al gemeen de voorkeur aan bezorging in de ochtenduren. Overigens blijkt de Nederlandse huisvrouw zeer trouw aan haar bakker te zijn: een vijfde déél heeft hem al van voor de oorlog en gemiddeld bedraagt de tijd, dat men bij dezelfde bak ker koopt, ongeveer 8'A jaar. De getrouwde man nen, die 's ochtends met hun pakje brood de deur uitgaan en vrouio en kinderen niet eerder dan 's avonds terug zien, kunnen zich troos ten met de gedachte, dat S/6 procent van allé huisvaders brood mee neemt naar het werk. In rond vier-vijfde van die pakjes brood zitten vier boterhammen of meer. Warme maaltij den blijken op het werk nagenoeg niet gebruikt te worden. Wat tenslotte het ont bijt betreft, thee is hier verreweg de meest ge bruikte drank, in net zuiden van het land wordt evenwel veel kof fie gedronken. Tenslot te blijkt- uit de statistie ken,- dat de mannen verhoudingsgew ijs meer melk by het ontbijt drinken dan de vrou wen. Makarios had een leidende rol ge speeld bij de oprichting van de Eoka. Hem was gevraagd, de datum van het begin der operaties vast te stellen. Hij had geld verstrekt voor het smok kelen van wapens naar Cyprus. De minister zei dat Grivas. wiens handschrift bekend is omdat hij in de tweede wereldoorlog samen met Brit se strijdkrachten heeft gediend, op hield Makarios bij name te noemen m zijn dagboek, nadat op 25 januari '55 een Grieks wapenschip was buitge maakt, „Het schijnt dat Makarios toen de codenaam ..generaal" kreeg". Lennox-Boyd zei nog, dat uit de do cumenten blijkt dat Makarios persoon lyk sommige personen heeft uitge zocht die door de excecutieoloegen en de Eoka vermoord zijn. Op de vraag, of de naar de Seychellen ver bannen aartsbisschop nü wegens me deplichtigheid van moord zal Mvorden vervolgd, antwoordde de minister, dat door ae documenten een nieuwe toe stand is ontstaan en dat de positie van de aartsbisschop nauwkeurig zal worden bezien. In Limassol zijn zaterdagavond vlugschriften verspreid die voor het eerst de initialen Peka droe gen. Dit is edn nieuwe ondergrond se organisatie, die zich noemt: „Het politiek comité voor de strijd op Cyprus". Een negentienjarige Grieks-Cyprioot, George Ootzonis, heeft politiek asiel in Egypte gekregen. Hij was in Rho- desie gearresteerd en werd per vlieg tuig naar Cyprus gevoerd. Tijdens een tussenlanding op het vliegveld van Cairo slaagde h(j er in, contact op te nemen met de Egyptische politie, via een Griekse ober in het restau rant van het vliegveld. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5