Jubileumviering „Scheldestroom" met traditionele zwemwedstrijd TaP" SCHAKELDE „ELT0" VOOR KAMPIOENSCHAP UIT JUBILEREND MIDDELBURG WON VAN IE KLASSER ZEEBURGIA SPORTVELD IN OUD-VOSSEMEER WERD IN GEBRUIK GENOMEN VLISSINGEN LEED EERVOLLE NEDERLAAG TEGEN DOSKO Avontuur in de Residentie 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956. BRESKENSZWEMCLUB 25 JAAR Dubbele zege voor ,Luctor et Emergo' De bekende Breskens© zwem- en watcrpolovereniging „Scheldestroom" bestond zondag precies 25 jaar. Vanzelfsprekend konden bestuur en leden van deze club, die zo'n belangrijke plaats Inneemt in het sportleven van Breskens en die honderden inwoners van dit vissersdorp de eerste „slagen" heeft bijgebracht, dit heugelijke feit niet ongemerkt, voorbij laten gaan. Daarom werd zaterdagmiddag de traditionele havenzwemwedstrijd gehou den, waaraan achtentwintig heren en eenentwintig dames deelnamen. De waterpolowedstrUd tussen een zevental jongeren en een veteranenteam werd afgelast. Het water was te koud. De zwemwedstrijd door twee havens en terug, een afstand van 1760 m, is een dubbele overwinning geworden voor de Middelburgse vereniging „Luctor et Emergo". De start geschiedde iets later dan oorspronkelijk bedoeld was, omdat de leden van de „Bruinvis" uit Sas van Gent door een aanrijding met hun bus, te laat in Breskens arriveerden. Nauwelijks waren de heren vertrok ken of J. Dirlcse (Luctor) nam de lei ding, in zijn zog gevolgd door C. Wa genaar (S.Z.V.), P. Rotte (Luctor) en P. v. d. Heuvel (Scheldestroom). Langzaam maar zeker zwom Dirkse met een soepele borstcrawl steeds ver der op dit driemanschap uit. By het keerpunt was zijn voorsprong onge veer 50 m en toen hij bij de finish aantikte moest de dichtstbijzijnde zwemmer, Wagenaar, nog honderd meter afleggen. Tussen Van den Heu vel, die schoolslag zwom en in derde positie lag en Rotte ontspon zich een hevig duel. En dat kon ook moeilijk anders, waht de vele supporters op de wal riepen om het hardst „hup Piet, hup Piet". Toevallig droegen allebei de zwemmers deze voornaam, zodat het was te verklaren, dat zij alles op alles zetten. Rotte tikte tenslotte een fractie van een seconde eerder aan. Bij de dames was het mej. A. Cor- nelisse, (Luctor) die na het startsein de leiding vast in handen nam en deze niet weer afstond. Zij werd op korte afstand gevolgd door de dames C. Voogd (Luetor) en L. Bondewel, (Scheldestroom) van wie de laatste halverwege de stryd wegens kou moest opgeven. In een spannende eindsprint won mej. Cornelisse het met haar schoolslag echter net van haar clubgenote. Uitslagen van de wereldkampioenschappen Op het circuit van Ballerup bij Kopenhagen werden de wereldkam pioenschappen wielrennen op de weg gehouden. Bij de amateurs luiden de uitslagen: 1. en wereldkampioen Frans Mahn, Nederland, 4.47.54; 2. Norbert Verougstraete, België, z.t.; 3, Jan Buis, Nederland, z.t.; 4. Jen sen, Denemarken, z.t.; 5. Hermans, België, z.t.; 6. Romagnoli, Italië, z.t.; 7. Dahlgaard, Denemarken z.t.; 8. Geyre, Frankrijk, z.t.; 9. Pancek, Polen, z.t.; 10. Jan Rol, Nederland, z.t.; 11. Coen Niesten, Nederland, z. t.; 12. Panbianco, Italië, z.t.; 13. Jackson, Groot-Brittannïë, z.t.; 14. Tsjerepovitsch, (Rusland), z.t.; 15. Christian, Oostenrijk, z.t.: 16. Grac- zyk, Frankrijk, z.t.; 17. Pommer, West-Duitsland, z.t.; 19. Funke, West-Duitsland, z.t.; 20. Valdoies, Frankrijk, z.t.; 29. Kersten, Neder land z.t. Voor 41 renners in totaal werd dezelfde tijd genoteerd als die van de winnaar. De officiële uitslag van het we reldkampioenschap op de weg voor profs luidt: 1. en wereldkampioen Van Steenbergen, België. 7.26.15; 2. Van Looy, België: 3. Schulte, Neder land; 4. Ockers, België; 5. De Bruy- ne, België; 6. De Rijcke, België; 7. Gerrit Voorting, Nederland; 8. Louis Bobet, Frankrijk; 9. Dupont, Frank rijk; 10. De Groot, Nederland, allen in dezelfde tijd ais de winnaar. 11. Vlaeyen. België, op 12 sec.; 12. Mag- ni, Italië, op 1 min. 12 sec.; 13. Dar- rigade, Frankrijk, op 2 min. 35 sec.; 14. Elliott, Ierland; 15. Coppi, Italië; 16. Gauthier, Frankrijk; 17. Baffi, Italië; 18. Adriaenssens. België, allen in dezelfde tijd; 19. Bedwell, Groot- Brittannië op 6 min. 58; 20. Maule, Italië, op 11 min. 58; 21. Pianezza, Zwitserland; 22. Ferraz Nunez, Span je; 23. Reinecke, West-Duitsland; 24. Gret, Zwitserland; 25. Backat, West- Duitsland: 26. Rusman, Nederland; 27. Kaj Olsen, Denemarken. Alle an dere renners er waren er 71 ge start hebben de strijd gestaakt. 's-Avonds-gaf het bestuur van de ju bilerende vereniging een druk bezoch te receptie in hotel „Luctor et Emer go". Namens het bondsbestuur van de K.N.Z.B. kwam de heer Straatman de gelukwensen overbrengen, welke h(j vergezeld liet gaan van de zilveren bondsmedaillc. De heer Meyer uit Souburg voerde het woord namens de Kring Zeelhnd van de K.N.Z.B., waar na de heer P. A. Bouwense de jubile rende vereniging gelukwenste namens „Luctor et Emergo" uit Middelburg. Beide laatste sprekers lieten hun ge lukwensen vergezeld gaan van een bloemenhulde. Geen K.N.V.B.-fiat voor fusie Doetinchem De Graafschap De beroepsvoetbalclub „De Graaf schap" en de voetbalvereniging „Doe tinchem" hebben van de K.N.V.B. een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de K.N.V.B. de fusie tussen beide verenigingen niet erkent. Op 9 sept. olympische dag in Sas van Gent. Op zondag 9 september wondt in Sas van Gent een olympische dag ge houden, die zal bestaan uit gymna- stiekdemonstraties, atletiekwedstrij den en een voetbalwedstrijd. Dè orga nisatie berust b(j de plaatselijke gym nastiekvereniging „Thor", muziek vereniging „De Verenigde Vrienden" en voetbalvereniging „Corn Boys" en de Vlissingse atletiek vereniging „Ma rathon". Het atletiekprogramma om vat 60 m meisjes B, 80 m. meisjes A„ 100 en 800 m jongens A, 100 en 600 m jongens B en heren 100 m, 800 m, 1500 m„ discuswerpen speerwerpen, olympische estafette en 3000 m invi tatie. Voor het laatste nummer hebben vele bekende hardlopers ingeschre ven o.a.Frans Herman uit Vlierze- le (B.) nationaaal kampioen van zyn Cujé van EMM (M-burg), S. Dobbe- laere van Marathon, Roovers uit Roosendaal en Ktlnen, militaire kam pioen op de 5000 m uit Breda. De organisatie en leiding van de atletieknummers berust bij „Mara thon". Voorts zal „Com Boys" een voetbalwedstrijd spélen tegen dé ver eniging „Axel". Griekse documenten in Ankara ontvreemd Op de Griekse ambassade in An kara is ingebroken. Belangrijke dos siers, waaronder die van de militaire attaché, zouden verdwenen zijn. 77 ZEEUWSE KORFBALCOMPETITIE Degradatiespook bedreigt B.K.C. in 2B De competities van de Zeeuws Korf bal Bond zijn deze week op beschei den wijze hervat. Van dit kleine pro gramma zijn nog enkele wedstrijden niet doorgegaan, omdat de overvloe dige regen de velden onbespeelbaar had gemaakt. Een verrassing was het, dat Elto op eigen terrein een neder laag leed tegen Top. zodat voor Elto de kansen op een kampioenschap zijn verkeken, terwijl Top nog in de „running" blijft. In de Walcherse avondploeg was het Swift 5 dat zijn kansen door twee overwinningen sterk verbeterd zag. Dat Animo in de tweede klasse A met grote cijfers van Togo II zou win nen viel wel te verwachten, maar dat Vitesse bij Vios II maar net met de hakken over de sloot kwam, was voor Vios een fraaie prestatie. In de twee de klasse B gaat het er voor B.K.C. donker uitzien, nu het met 72 van Scampolo II verloor. Luctor kampt met terreinmoelijkheden, waardoor de wedstrijd tegen De Poel niet kon doorgaan. Swift 4 trok in de derde klasse A met een doelpunt verschil tegen K.V.L. net aan het langste eind, maar schoot daar weinig mee op, om dat kopleider Animo II hekkesluiter A.K.C, met een nederlaag naar huis stuurde. In de avondcompetitie van de derde klasse C deed Swift 5 het het beste: door de overwinning op Zuidwesters heeft het nu een voorsprong van drie punten op de/e ploeg. In D kwam voor Blauw-Wit het kampioenschap in het verschiet te liggen door een overwinning op Scherpenisse. Uitslagen Tweede klasse A: Animo—Togo 2 8 3, Vios 2Vitesse 45, Tweede klasse B: Scampolo 2BK C 7—1, Elto—Top 1—3. Derde klasse A: Swift 4KVL 6 5, Animo 2AKC 82. Derde klasse C: Zuidwesters 2 Animo *3 41. Swift 5Animo 4 131, Vedo 2Animo 3 34, Zuidwesters 2—Swift 5 5—7. Derde klasse D: SVSBlauw-wit 1 8, Zeelandia 2Kats 18. Adspiranten B: OndoAnimo B 2 1. - Adspiranten C: AtlasSwift rap 0 6, VedoSwift lening 04. Adspiranten D: ZeelandiaVios B 40, VitesseBlauw wit A 02, Blauw-Wit AZeelandia 4—1, Vios B —Vitesse 03. Boulevardloop op 23 sept. De traditionele boulevardloop, die jaarlijks in Vlissingen wordt gehou den en waaraan altijd een groot aan tal binnen- en buitenlandse hardlo pers deelneemt, zal dit jaar gehou den worden op 23 september. De or ganisatie berust bij de A.V. „Mara thon". Swift I verloor in Gent Adspiranten behaalden klinkende 160 overwinning Op uitnodiging van de „Gentse K.V?' bracht de Middelburgse korf balvereniging „Swift" zaterdag met haar eerste twaalftal en een ploeg, samengesteld uit A en B-adspiran- ten een bezoek aan Gent, om daar enkele wedstrijden te spelen. Hierbij kwam duidelijk aan het licht, dat korfbal in België anders gespeeld wordt dan in ons land. Het gaat er niet zo om „fair play." En dit is de Middelburgers min of meer noodlot tig geworden. Want hoewel men be ter korfbal te zien gaf, konden de Swift-mensen zich niet ontplooien. Dit in ogenschouw genomen, is de 87 nederlaag een alleszins bevredi gend resultaat te noemen. By de adspiranten vlotte het be ter. Het bleek, dat in België weinig gedaan1 wordt aan het adspiranten- Werk. Zonder veel moeite zegevier den de oranje hemdjes met maar liefst 16—0! GEFLATTEERDE 3—2 ZEGE Amsterdammers stonden tijdens rust met 21 voor 31et een nogal gewijzigde ploeg heeft het jubilerende „Middelburg" in de wedstrijd tegen de Amsterdamse amateur eerste klasse „Zeeburgia" vaak zeer behoorlijk spel laten zien. De bezoekers speelden beier voetbal en de Zeeuwse 3-2-ovenvinning is een tikje geflatteerd, maar toch hebben de groen-wilten goed party gegeven. Vooral in liet begin speelden de hoofdste den ogen vlot, waarb(j vooral de jeugdige linkervleugel Kolyn-Groenewegen hoopvolle verwachtingen wekte, die helaas in het verdere verloop van de wedstrijd niet tenvolle z\jn ingelost. Wisse en Veerhoek deden aan de rech terkant vaak heel aardig werk en hun grote ijver vergoedde veel bij hun nog- ongeroutiueerd spel. Outermans, kennelijk op de midvoorplaats gezet om te trachten aan het opbouwende werk van zijn mede-voorwaartsen de laatste hand (of beter voet) te leggen, slaagde daarin niet steeds, maar bleek toch nog een gevaarlijk schutter en goed spelverdeler. De achterhoede, met Goossen als stopper en Houtepen en Jongepier op de backplaats, leverde defensief ver dienstelijk werk, maar de opbouw der eigen aanvallen liet te wensen over door het vaak zeer slordig afspelen van de bal. Carol en Vogel moesten als kanthalfs daardoor nog teveel bij springen. waardoor ook hun spelop- bouvv nogal eens in het gedrang kwam. Versluys in het doel toonde zich nog steeds een doelman van klas- Middelburg begon met goed opgebouwde aanvE bij Kolijn, na goed voorbereidend WETHOUDERS TRAPTEN AF Twee voetbalwedstrijden op openingsdag Onder zeer grote belangstelling werd zaterdag liet prachtige sport terrein aan de Schoolstraat te Oud- Vossemeer in gebruik genomen. Om half drie sprak burgemeester J. J. Versluijs enkele woorden tot de spe lers van de eerste voetbalwedstrijd op het nieuwe veld, tussen een ploeg van V.V. Vosmeer en een van Vrede rust uit Bergen op Zoom. Nadat wet houder P. van Driel de aftrap had verricht, ontspon zich een spannende stryd, die door Vosmeer met 82 werd gewonnen (ruststand ol)j. De sehoolwedstrijden, die 's mor gens gehouden zouden worden, kon den helaas niet doorgaan en de gym- nastiekdemonstratïe van „Spido" werd pas 's middags gegeven. Na afloop van de voetbalwedstrijd zaten de spelers samen aan bij een koffiemaaltijd in het gemeentehuis, waar de aanvoerders van de burge meester een herinneringsgeschenk kregen aangeboden. Om half zes, toen een fiks regen buitje de stemming dreigde te ver- Na aantrekkelijke wedstrijd 32 voor thuisclub In een aantrekkelijke wedstrijd heeft Vlissingen tegen de oude ri vaal Dosko zondag een 32 neder laag geleden. Van enig krachtsver schil in het veld was geen sprake, maar de ploeg van Dosko was in het begin veel agressiever, terwjjl de Zeeuwen een afwachtende houding aannamen. De oud-internationaal Bennaars die volgens de geruchten naar Wil lem H was overgegaan, was nog steeds een der steunpilaren van de Dosko-ploeg, evenals de vroegere spil van De Zeeuwen Schenkel. Bij Vlissingen ontbraken Barten en Wijgman, die echter op uitstekende wijze vervangen werden door P. Stroo en J. de Nooijer. Reeds voor de rust had Vlissin gen een 20 achterstand opgelopen. Dosko bofte echter bij het eerste doelpunt, omdat een mislukte kop bal van Struiwigh in zijn eigen doel verdween. Na een aanval over de linkervleugel belandde de bal bij Bennaars, die de stand op 20 bracht. Wel wist Kleinjan voor Vlis singen te scoren, maar het doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Vlak voor de rust kreeg Van Maris nog een prachtige kans, maar zyn schot was recht op de Dosko-doel- man gericht. Kans gemist. Na de pauze had Vlissingen het voordeel van de wind en reeds in de zevende minuut maakte Jan de Nooijer na een fraaie combinatie met P. v. d. Schraaf een tegenpunt (21). Lang hebben zrj er geen ple zier van gehad, want na een snelle doorbraak over rechts was het al spoedig 31. Vlissingen gaf zich echter zo maar niet gewonnen. Na een goede uittrap kreeg Kleinjan 't leer in zijn bezit. Hij „wandelde" rustig door de achterhoede en ver kleinde de achterstand tot 32. De aanvallen golfden hierna heen en weer, maar de verdedigingen wisten van geen wijken. Toch passeerde Jan de Nooijer nog eenmaal de gehele achterhoede van Dosko, de keeper incluis, maar op het beslissende mo ment schoot hij toch^nog naast. En daarmee ging voor Vlissingen de laatste kans om nog een gelijkspel te behalen verloren. storen, begaf het voltallige gemeen tebestuur zich met muziek voorop naar het terrein, waar burgemeester Versluys zjjn openingstoespraak hield. Nadat hij allen, die aan het tot stand komen van het veld hadden meegewerkt, hiervoor had be dankt, sprak hij de hoop uit, dat het nieuwe sportterrein niet alleen een veld voor de schoolgaande jeugd zal blijken te zijn, maar dat het een stimulans zou worden om meer verenigingen op te richten. Zijn gedachten gingen hierbij in de richting van een Korf- en volleybal club voor jongeren. Voorts betuigde hij er zijn spijt over, dat door een be sluit van de gemeenteraad het sport veld ook op zondagen voor voetbal wedstrijden zal worden gebruikt. ,.Er zal straks een wedstrijd ge speeld worden tussen MOC en „Al liance" en ik hoop dat ons veld meer van zich zal doen spreken door deze naam-alliance, want dit betekent ver bondenheid", aldus de burgemeester. ...Moge het sportveld ertoe medewer ken, dat die onmisbare verbonden heid in onze gemeente zal groeien". Hierna voerden nog het woord de voorzitter van de gymnastiekvereni ging „Spido", de heer P. Maes, en de consul van de K.N.V.B., de heer Hagr, die beiden gelukwensen aanbo den. Wethouder A. M. van Engelen ver richtte de aftrap voor de voetbalwed strijd tussen „Alliance" uit Roosen daal en MOC uit Bergen op Zoom. Het werd een aantrekkelijke wed- .strijd, die door „Alliance" met 30 werd gewonnen. In de rust gaven en kele leden van „Spido" een gym- nastiekdemonstratïe. Tijdens de kof fiemaaltijd, die er op volgde, sprak burgemeester Versluys woorden van dank tot de beide ploegen en hij reik te hen een beker en een lauwerkrans uit. Oud-Vossemeer heeft nu een prach tig terrein gekregen, waarvoor de eerste spade in april 1955 in de grond werd gezet. Volgens de spelers is de grasmat uitstekend en het wachten is nu op turnzaal en kleedkamers, die waarschijnlijk volgend jaar gereed zullen komen. De lamlenwedstrijcl Noorwegen—Fin land, gespeeld in de Noorse hoofdstad, is in een gelijk spel 1—1 geëindigd. Na de eerste helft leidden de Finnen met 1—0. Het vernieuwde Olympische stadion van Melbourne, dat voor de Olympische spelen met nieuwe tribunes is uitge breid, waarvan de kosten ongeveer 6.200.000 gulden bedroegen, is voor bet eerst in gebruik genomen. Ongeveer 80.000 toeschouwers woonden een voet balwedstrijd bij- Het stadion biedt plaats aan 120.000 werk van Groenewegen, op het be slissende moment faalde en een omhaal van Outermans juist in hapden van de Amsterdamse doel man belandde. Blijkbaar wakker geschud door een schot van Veerhoek tegen de lat, lan ceerden de Amsterdammers plotse ling 'n fel tegenoffensief waarbij Ver sluys al zijn kunnen moest tonen om een doelpunt te voorkomen. Tooh kwam succes aan Middelburgse kant, want Veerhoek was er als dè kippen bij om een foutje in de Zeeburgia-ver- dediging af te straffen. (1-0). Kort daarop kon Van Ham door een straf schop de gelijkmaker produceren en nog vóór de rust zorgde deze gevaar lijke en uiterst handige speler er voor dat de ruststand 1-2 voor de Amster dammers werd. Na de thee ging het initiatief lange tijd van de bezoekers uit, maar vooral Versluvs liet zich toen van zijn beste zijde Kennen. Kolijn bracht een onverwachte kans op deg elijkmaker om zeep, maar toen kort daarop een hevig Middel burg-offensief wat aan het luwen was, kwam na een hoekschop die gelijk maker toch. Wisse benutte de hém geboden kans uitstekend (2-2). Nadat Outermans zich keurig had vrijgesppeld, gaf hij een fraaie doel kans weg, maar zijn mede-voorwaart sen bleven in gebreke die te benutten. De hierna plotseling invallende dui sternis, waardoor het spel nauwelijks te volgen was, inspireerde de thuis club nog even en Ijet was de hard werkende Veerhoek. die met een fraai schot de overwinning voor de jubile rende groen-witten uit het vuur sleep, te (3-2). Rik van Steenbergen snelste bij profs (Slot van pag. 3) voorbeeld Van der Lijke wiens rem was losgeschoten in de negende ronde, volgde. Voorin hadden zich inmiddels 50 ren ners verzameld, onder wie alle kans hebbers enalle overgebleven ze ven Nederlanders. Na twaalf ronden viel er een opening in die groep. Schulte, Van Est, Gerrit Voortuig en Daan de Groot hadden de kop echter niet losgelaten. Door hei-haaldelyke tempoverhogingen wijzigde de situa tie zich, zodat 4 ronden voor het ein de de volgende stand van zaken kon worden opgetekend: op kop een groep van 13 man, te weten 6 Belgen, 4 Nederlanders, de Fransen Bobet en Dupont en de Italiaan Magni. Magni raakte het contact met de uitlopers kwijt door een lekke tube, zodat nog 11 man de leiding hadden. Tijdens de laatste omloop beheersten de Belgen de slag nagenoeg volstrekt. Dat wil zeggen, dat zien ploegmaltkers voor Rik van Steenbergen de zege veilig stelden.Tedere uitlooppoging van een niet-Belg werd onmiddellijk door De Bruyne en Derijcke verhinderd. Dat ondervond Daan de Groot die tot tweemaal toe demarreerde, maar even vaak direct tot de orde werd ge roepen. Drie kilometer voor de eind streep nestelden zich alle Belgen schouder aan schouder op kop om nie mand meer kans te geven erdoor te komen. Maar de geroutineerde Ger rit Schulte had het goede wiel geko zen namelijk dat van Rik van Steen bergen. En toen het op de eindstprint aankwam zat Gerrit rechts van Steen bergen en kon alleen Van Looy zich er nog tussen wringen om de Neder lander van de tweede plaats weg te houden. Stan Ockers moest zich tevreden stel len met de vierxle plaats achter de Bossenaar. maai- de vijfde plaats Van de Bruyne en de zesde voor de Rijcke bracht het succes van de Belgen toch wel op een schitterend niveau. FEUILLETON door TJEÉRD ADEMA 74 „Hdrkant u de verdachte, juffrouw De Leeuw?" vroeg de rechter-com- missaris. In de starre verwijtende ogen van het meisje was iets van verwarring gekomen. Zij schudde haar hoofd en wierp haar goudblonde haren naar achte ren. „Ikik weet 't niet zeker..." weifelde zij. „Meneer Van Waerden- burg droeg nog geen bril, toen hij bij ons „Zdt uw bril eens af, verdachte!" gebood de rechter-commissaris. Steensma nam de goudomrande bril af en keek het meisje in de ogen. Hij had haar iets te zeggen en luj kon het in tegenwoordigheid van deze mensen met uitspreken. Toen gebeurde het vreemde, waar aan hy later als aan iets wonderlijks zou terugdenken. Zijn ogen spraken. Zy vertelden en smeekten. Hij had in zijn leven menig mens in de ogen gekeken, meestal vluchtig vaak zonder zelfs de kleur daarvan'te herkennen. Nu staarde hij in de ogen van As- trid de Leeuw. Zij hadden de kleur van vergeet- mij-nietjes, het wit was als porselein en in de donkere pupillen zag hg een miniatuurportret van zichzelf. Die ogen hypnotiseerden hem, zy verweten, zij dreigden, maar hij hield de zijne wijd en manmoedig open en voelde dat zij voor hem spraken. Spaar mij, zeiden zijn ogen. Ik ben onschuldig. Ik ben uw vriend, u moogt mij niet ontmaskeren. Ver trouw mij, red mij, er zijn hogere be langen De dreiging week uit de ogen van het meisje. Er kwam langzaam iets als verwondering in en zij verzacht ten in een stille belofte. Zij wendde zich af en zuchtte, als of zy een moment in grote spanning had verkeerd. Langzaam liep zij naar haar stoel en bracht een ogenblik vermoeid de hand voor de ogen. „Walnu, juffrouw De Leeuw", drong de rechter-commissaris aan, „heeft u de verdachte harkdnd?" Het meisje antwoordde zonder op te zien. „Ja, mijnheer". De rechter-commissaris knikte te vreden. ..Dan zal ik u niet langer op houden".' Hij stond op en nam de moeite per soonlijk naar de deur te gaan om de dames uit te laten. Zonder naar de verdachte om te kijken, verlieten zij het vertrek. Jhr. mr. Van Linschoten zette zich weer in zijn bureaustoel, bladerde in fedachten nog een' ogenblik in het ossier en keek Steensma een beetje uitdagend aan. „Ik zal het veur vandaeg hierbij laeten", zei hij. „U zult moeten toe geven, mijnheer, dat ik mijn tijd niet ongebruikt heb gelaeten. Morgen ver wacht ik een ddskundig rapport over de vlakken op uw colbert en als de politie een beetje geluk heeft over ae revolver waermee u heeft gescho ten. U ziet, dat de eindjes van de ke ten, die ik om u heen zal sluiten, al aerdig bij elkaar kómen". „Maar sluiten zal die keten nooit, meneer", antwoordde Steensma. „En waerom niet?" vroeg de rech ter-commissaris uitdagend. Omdat de voornaamste schakel ontbreekt". „En dat is „Het bewijs, dat ik op deze vrouw geschoten heb", zei de verdachte sar castisch. De rechter-commissaris haalde zyn schouders op. Vijfennegentig procant waerschijn- lijkheid zal veur de rechtbank wal voldoende zijn, mijnheer. Wy zullen het verheur veur vandaeg maer be ëindigen". Hij eindigde en gaf bevel een rijks veldwachter te roepen om de ver dachte naar diens cel te geleiden. Vijf minuten later zette ir. Steens ma zich met een gevoel van dodelijke vermoeidheid op zijn krukje. Het was hem of de blauwe ogen van het meisje nog altijd peilend in de zijne keken. Zijn hand gleed langs de jas van zijn colbert en het was of er iets kreukte. Hij voelde iets in zijn zak en haalde er een enveloppe uit. Het was een brief en op de licht blauwe, enigszins geparfumeerde om slag waren naam en titel geschreven. ,De Hoogwelgeboren Heer jhr. J. J. van Waarcfenburg". Hij maakte de enveloppe voorzich tig los en vouwde een klein velletje papier open, dat slechts weinige woorden bevatte. „Herinner u, dat u een school vriend hebt, mr. Van Baaren, die advocaat in Valkenburg is. Hij lo- f eert in hotel Paulez in de residen- ie. De wet staat u een raadsman toé. Laat nu niet meer verhoren buiten zijn tegenwoordigheid". De brief was waarsehynlijk door een vrouw geschreven en niet onder tekend. Steensma trachtte tevergeefs de bedoeling te begrijpen. Hij Iiad nooit een schoolvriend gehad, die Van Baa ren heette. Hij kende geen advocaat van die naam. die in Valkenburg woonde, hij herkende evenmin dit handschrift. Hij las de brief nogmaals aandach tig over en stopte hem vlug in zijn binnenzak, toen hij de grendel van zijn deur hoorde verschuiven. 'Diep in gedachten proefde hij die middag nauwelijks ae eenvoudige spijzen, welke de bewaker op zyn ta fel gezet had. OP VRIJE VOETEN. Toen de 'bewaker voor de tweede maal in zijn cel gluurde, was het .Steensma nog niet gelukt de slaap te vatten. Hii dacht aan het geheimzinnige briefje en vroeg zich tevergeefs af wanneer en hoe het in zijn zak was gekomen, zonder dat hij er iets van gemerkt had. Mocht hy in voorlopige hechtenis een raadsman naar eigen keuze heb ben? De rechter-commissaris had er niets van gezegd of misschien had hy er op gezinspeeld, zonder dat dit de aandacht van de verdachte had ge trokken. Hij bedacht, dat hij als meester in de rechten dat allemaal moest weten. Men zou het de man, wiens plaatsver vanger hij was. in diens studietijd wel bijgebracht hebben, maar tenslotte ging een groot deel der afgestudeerde juristen niet bij de advocatuur, maar een geheel andere kant op en hij be greep dat het arbeidsterrein van de strafpleiter voor velen zijner studie genoten een terra incognita zou zijn. Hij besloot zijn bewaker te polsen op wie zijn onwetendheid geen by- zondere indruk zou maken. Wie was de vrouw, die de brief had geschreven Kon het Astrid de Leeuw zijn ge weest Hij stelde zich de vraag en verwierp tegelijkertijd de mogelijkheid, als Het meisje had niet geweten, dat zij met hem zou worden geconfron teerd en zelfs als zij dat wèl had ge weten, was het duidelijk, dat haat gevoelens tegenover de man, die ver dacht werd naar zuster te hebben vermoord, niet van dien aard waren, dat zij hem vriendschappelijke brief jes zou schrijven, nog afgescheiden van de onmogelijkheid om hem die in de kamer van de rechter-commissa ris ongemerkt in zijn colbertjasje te stoppen. Het probleem leek hem onoplos baar en hij gaf zich weldra aan aan genamer overpeinzingen over. In welke miserabele toestand hy ook,.verkeerde, de gedachte aan As trid de Leeuw was als een zonne straal in het duister. Levenwekkend en verheugen*}. Zonder dat hij één woord tot haar had gesproken, had zij hem begrepen en hij wist met gro te zekerheid,, dat zy van zijn onschuld overtuigd was en volkomen vertrou wen stelde in alles wat hy zou onder nemen. Toen om half zeven het belsignaal hem des morgens tot opstaan dwong, zag hy de komende dag tegemoet met het zelfvertrouwen van een man, die zijn reservekrachten geschouWd en in uitstekende conditie heeft bevonden. „Hoort u eens", zei hij tegen zijn bewaker, „mag iemand in voorlopige hechtenis zich de bystand van een raadsman verzekeren?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4