PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Egypte wil met onderhandelen commissie-Menzies over Suezprobleem Storm over Duitsland zeker twintig doden Op de 101 Zeeuwse gemeenten78 met woningtekort, 21 met overschot RIJWIELHANDELAAR TE HEER OVERVALLEN EN VERMOORD 199e jaargang-no. 202 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 aug. '56. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlisslngen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.gg. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. 24, telef. 26. DULLES VRAAGT „ONMISBARE BIJDRAGE" In straten van Egyptische steden: films over strijd om Stalingrad Zondagmiddag heeft president Nasser van Egypte zijn kabinet bij eengeroepen voor het opstellen van het Egyptische antwoord op de uitnodiging voor een ontmoeting met de commissie van vijf landen ter bespreking van het Suezprobleem. In gezaghebbende Egyptische kringen te Cairo is verklaard, dat Egypte een gunstig antwoord heeft gegeven op de uitnodiging. Het is nog niet bekend, waar de conferen tie zal worden gehouden. Het Egyptische antwoord was op weg naar Kobert Menzies, de Australische premier en voorzitter van genoemde commissie, zo is zondagavond medegedeeld. Uit welingelichte bron was tevoren vernomen, dat het voornemen zou bestaan, te antwoorden dat Egypte de commissie verzoekt, naar Cairo te komen, doch dat dit niet moet worden uitgelegd als een teken van bereidheid van Egypte, internationaal beheer over het kanaal toe te staan. Wel zou Egypte zich bereid willen verklaren, deel te nemen aan discussies over een „vreedzame oplossing" van het probleem. Bij aankomst in Washington heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Fos ter Dulles een tevoren opgestelde verklaring voorgelezen, waarin hij een beroep deed op Egypte, om een „onmisbare bijdrage" te leveren tot de vreedzame oplossing van 't geschil over het Suezkanaal, door het voorstel der achttien landen in zake internationaal toezicht op het kanaal te respecteren. Radio-Mos kou heeft de uitnodiging van de commissie van vijf landen uit de Suezconferentie „niets anders dan een verkapt ultimatum" De Egyptische autoriteiten wezen gisteren drie westerse journalisten 't land uit: William Stevenson van de Toronto Star, Eileen Travis, corres pondente van de Daily Mail uit Lon den en Anne Sharpley van de Lon- dense Evening Standard. De Suezkanaalmaatschappij in Fa- rijs heeft zondag een verklaring uit- fegeven, waarin wordt gezegd dat e landen die op het ogenblik de toe komst van 't kanaal bestuderen, zelf de verantwoording dragen voor haar niet-Egyptische staf die nog in de kanaalzone verblijft. „De berichten uit de kanaalzone tónen, dat het werk lagelrjks ondragelijker wordt en dat net Egyptische bewind bezig is, de internationale organisatie (die nood zakelijk was voor de doeltreffende functionering van het kanaal) te ver nietigen". Twee boerderijen tot de grond toe afgebrand Door blikseminslag is zondagmor gen omstreeks 4 uur in Beemster en Avenhorn brand ontstaan in boerde rijen die 300 meter van elkaar af staan. Zij zijn tot de grond toe afge brand. De boerderij in de Beemster behoorde aan de heer S. B., die in Avenhorn aan de gebroeders S. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, wordt van beide boerderijen samen op ruim f 100.000 geschat. Roeslan Abdoelyani, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, die leider was van de Indonesische dele gatie op de Suez-kanaal-conferentie in Londen, heeft op de terugweg van Londen naar Djakarta, Ca:iro aange daanwaar hij president Nasser van Egypte op de hoogte stelde van het standpuntdat zijn land heeft inge nomen ten aanzien van de nationa lisatie van het Suez-kanaal door Egypte. De foto laat zien hoe Nasser (rechts) opgewekt Abdoelgani be groette. In Southampton werden vijf vracht schepen, die door de Britse" regering waren gevorderd geladen met oor logsmateriaal. De bestemming werd niet bekendgemaakt. Mobiele filmeenheden trokken door Cairo en Alexandria voor de openbare vertoning van films over de slagen om Leningrad en Sta lingrad. „Dit is om de Egyptische bevolking de techniek te leren van straatgevechten", aldus vertelde een operateur aan een medewer ker van United Press. Meer dan 260 vrijwilligers heb ben zich op Ceylon opgegeven voor het Egyptische leger om ter ver dediging van het Suezkanaal- te vechten. De regering van Irak heeft beslo ten om de Iraq Petroleum Company voor 36.000.000 Libanese ponden i belasting te laten betalen. In deze som is een boete van vijf tig procent begrepen wegens onjuist heden in het jaarverslag van de maatschappij. Waarnemers vrezen, dat het geschil tussen de Libanese regering en de maatschappij bezig is, zich tot ec" tweede internationale crisis in het Midden-Oosten te ont wikkelen. Een dode en vijf gewonden bij verkeersongeval Inwoonster van Nieuwerkerk werd zwaar gewond Zaterdagmiddag is in Steenbergen een verkeersongeluk gebeurd, waar bij een persoon werd gedood en vijf personen werden gewond, van wie twee ernstig. In een onoverzichtelijke bocht in de Kruislandse dijk, naderden elkaar uit tegenovergestelde richting een mo torrijder en een automobilist. De au tomobilist, de heer A. B., die van Steenbergen kwam, reed met een waarschijnlijk te grote snelheid de bocht door waardoor hij te veel naar links zwenkte. Daardoor kwam hij in aanrijding met de hem tegemoet ko mende motorrijder M. van S. uit Go- rinchem. Na de aanrijding botste de motorrijder tegen een stapel stenen langs de weg. Hij werd op slag ge dood. Zijn duopassagiere, mej. R. H. uit Nieuwerkerk kreeg een schedel- basisfractuur en werd naar het zie kenhuis te Roosendaal overgebracht. De auto van de heer B. kantelde en viel van de dijk. De heer B. en zijn dochtertje en mevrouw Van E. uit Steenbergen met haar zoon, die bij hem in de auto zaten, moesten naar het ziekenhuis in Steenbergen wor den vervoerd. Mevrouw Van E. bleek zwaar gewond te zijn. Bosbrand in Frankrijk eiste drie mensenlevens Een grote bosbrand die in de om geving van Grasse (Fr.) woedde en aan drie brandweerlieden het leven heeft gekost, was gister aan het uit doven. De brand, die aangewakkerd werd door de mistral, heeft vier dagen geduurd. De officier van justitie in Grasse heeft een onderzoek gelast, maar het is niet uitgesloten dat de brand het gevolg was van hj.tte, droogte cn de mistral en niét opzettelijk is veroox- zakat. Daders gearresteerd In de nacht van zaterdag op zon dag is door de rijkspolitie te Heer de 50-jarige rijwielhandelaar M. H. J. M. zwaar gewond aangetroffen in zijn woning aan de Akenersteenweg on der de gemeente Heer bij Maastricht. De man is naar een ziekenhuis te Maastricht overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij had vier schotwonden, waarvan die in de buikholte de dood heeft veroorzaakt door inwendige ver bloeding. De zwaargewonde heeft de politie echter nog kunnen meedelen dat vrienden van zyn knecht hem overvallen en neergeschoten hadden. De rijkspolitie heeft daarop in de vroege morgen van zondag de 18-ja- rige handlanger J. van G. en de 22- jarige garagebediende M. S., beiden te Maastricht, van hun bed gelicht en in arrest gesteld. Bij het voortgezet on derzoek heeft de politie aanleiding ge vonden om ook de 45-jarige echtgeno te van het slachtoffer aan te houden en later ook de 18-jarige winkelbe diende H. J. N. De beide jongemannen Van G. en S. hebben een volledige bekentenis afge legd. Zij hadden zo zeiden zij, van de bediende, die tot voor kort in dienst was bij het slachtoffer, een sleutel ontvangen van. de woning van M., als mede een revolver. Zij zouden van de bediende, die een verhouding met de echtgenote zou hebben, en die na de moord vrij spel meende te hebben om het geld van de vermoorde in de wacht te slepen, f 20.000.krijgen voor het neerschieten van de rijwiel handelaar. De jongemannen zijn de woning bin nengedrongen en hebben daar aan de slaapkamerdeur geklopt, waar zij de bewoner overvielen en nadat een van hen met een ploertendoder de man een klap op het hoofd had gegeven, heeft de ander (Van G.) vijf schoten gelost waarvan er vier het slachtof fer troffen. De aangehoudene N. en de vrouw ontkennen hardnekkig elke schuld aan het gebeurde. Van G. en N. staan beiden zeer on gunstig bij de politie bekend. WEER GROTE MIJNRAMP Nu in Polen In de Chorzov-mijn in de stad Konigshütte in Opper-Sile/.ië is zaterdagochtend brand uitgebro ken en honderden mijnwerkers zit ten ingesloten. Dit is gemeld door reizigers die zondag uit Polen in Berlijn arriveerden. Een telefoongesprek met Ko nigshütte bevestigde dit bericht. Een Poolse autoriteit in Königs- hlitte vertelde aan United Press dat reddingsploegen dag en nacht in de weer zijn om te proberen bij de mijn werkers te komen. Volgens de reizigers is de brand zo zwaar, dat de mijn afgesloten is en het reddingswerk is opgegeven. Maar de Poolse functionaris sprak dit te gen. „Het reddingswerk is nog steeds aan de gang en zal doorgaan", zeide hij. Hij weigerde verdere oijzonderhe- den te geven. Opper-Silezië is vroeger Duits ge bied, dat krachtens de overeenkomst van Potsdam onder Pools bestuur ge plaatst is. Het officieel bezoek dat de presi dent van Liberia de heer William Tubman zal brengen aan koningin Ju. liana en prins Bernhard. is vastge steld op 15, 16 en 17 oktober. Presi dent Tubman zal op 15 oktober per trein uit Duitsland in ons land arrive ren. Na het officieel bezoek zal hij nog enkele dagen in Nederland blij ven. Hij zal op 20 oktober ons land verlaten. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn vrijdagmiddag met hun regeringsdakota ge land op het Griekse eiland Kor- foe. Op het vliegveld roerden zy verwelkomd door koning Paul van Griekenland en ko ningin Frederika. Met het Griekse koninklijke jacht zijn de vorstelijke per sonen naar de villa Mon Re pos" van koning Paul gevaren, 's Avonds is in het oude paleis van Korfoe een groot bal gege ven ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Sophie, de oudste dochter van het Griekse koninklijke paar. V<J.n.r.Koningin Frederika, koning Paul en koningin Juliana. Russen brachten kernwapen tot ontploffing Volgens een zondag op verzoek van president Eisenhower gepubliceerd rapport van de voorziter van de Ame rikaanse commissie voor atoomener gie, Lewis Strauss, heeft de Sowjet- Unie op 24 augustus haar proeven met kernwapens in Zuidwest-Siberië, ten noorden van India, Afghanistan en Pakistan en ten westen van China, hervat. In het rapport wordt de Sow- jet-Unie gekritiseerd om de geheim houding waarmee zij haar program heeft omgeven en het niet verstrek ken van enigerlei veiligheidswaar borg „met betrekking tot de wijze waarop zij een proefneming met kern wapens verricht". Twee gevangenen ontsnapt Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zijn tijdens het luchten, twee ge vangenen ontsnapt uit de gevangenis aan de Pompstationsweg te Scheve- ningen. Het zijn de 24-jarige H. v. d. D. uit Hoogkerk en de 23-jarige v. d. B. uit Hendrik-Ido-Ambacht. Beiden zijn veroordeeld wegens het plegen van inbraak. Zij zouden in 1957 en '58 him straftijd hebben uitgezeten. ,Elbing VIII' veilig binnengesleept Woedende stormen hebben dit week einde Duitsland gegeseld. Volgens dc tot nu toe binnengekomen berichten hebben zeker twintig personen de dood gevonden. Ongeveer 200 ande ren werden gewond. Windsnelheden van meer dan 120 kilometer werden geregistreerd. Ne- dersaksen alleen réeds betreurt tien doden. Zestig personen zijn in zieken huizen opgenomen. Een slachtoffer is een zeiler, die met zijn bootje om sloeg en verdronk, alle overigen zijn voetgangers en automobilisten, die getroffen werden door omvallende bomen. Tenminste 80 auto's werden door neerstortende bomen vernield. In het stadspark van Hannover werd een strook van 200 meter breed en twee kilometer lang door de storm „schoongeveegd." Er bleef geen boom staan, ruim duizend woudreuzen sneuvelden. Uit Dusseldorp wordt de totale vernieling van de fruitoogst gemeld. Uit vrijwel alle steden komen be richten omtrent ernstige schade. In de monding van de Wezer zonk de 138 ton metende „Anni Lïna". m Keulen blies de storm een aantal grote tenten weg, die onderdak ga ven aan jonge bezoekers van de ka tholiekendag. In Essen werd een huiseigenaar, die de schade aan zijn dak stond op te nemen, door de RESULTATEN WONINGTELLING Grootste tekorten hebben Middelburg, Goes en Terneuzen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft, naar zaterdag gemeld, de voorlopige uitkomsten bekend gemaakt van de algemene woningtelling 1956. In Zeeland zyn er op 101 gemeenten 78 met een woningtekort en 21 met een woningoverschot, terwijl er in 3 gemeenten een evenwicht is. De groot ste tekorten hebben, gerekend boven de 60, de volgende gemeenten: Mid delburg 521 (by een voorraad van 6205 en een behoefte van 6726), Goes 202 resp. 3799 en 4001), Terneuzen 162 (3903 en 4065), Zierikzee 93 (1966 en 2059), Arnemuiden 89 (665 en 754), St. Annaland 87 (706 en 793), Hulst 80 (1119 en 1199), Axel 71 (2155 en 2226), St. Jansteen 70 (1082 en 1152), Renesse 65 (279 en 344), Koewacht 63 (681 en 744). Met nadruk dient er in dit ver band op te worden gewezen, dat deze cijfers slechts een voorlopig karakter dragen, terwijl bij de be paling van de woningbehoefte voorlopig alleen als woningbehoe- vend zijn aangemerkt: alle huis houdens in een bepaalde gemeente van 2 of meer personen en voorts de alleenstaanden, die alleen of als hoofdbewoner een woning bewo- Geen rekening is dus gehouden met de wachtlijsten met o.a. de na men van de gegadigden, die in het huwelijk wensen te treden en even min met de behoeften van de in dustrieën, die woningen moeten bouwen voor het aantrekken van personeel. Het werkelijke totale woningtekort is dus niet uit deze cijfers af te leiden, wél de behoef ten in verband met inwoning enz. Beziet men de resultaten van enke le der voornaamste gemeenten, dan kan voor de Zeeuwse hoofdstad ge constateerd worden, dat er 'n wo ningtekort is van 521 (voorraad 6205, behoefte 6726)Er zijn hiér 5934 wo ningen bewoond, 86 onbewoond. Aan bijzondere wooneenheden heeft men er 17, waarmede bedoeld wordt, hofjes voor bejaarden en andere complexen. Middelburg heeft niet minder dan 168 noodwoningen en noodboerderij- en en 26 overige bewoonde andere ruimten. Voor wat betreft de huis houdens van 2 of meer personen heeft Middelburg 140 inwonende zinnen in 'n woning en 223 in 'n woonde adnere ruimte, terwyl van de alleenstaanden er 189 inwoning heb ben ih een woning en 45 in een be woonde andere ruimte. WONINGTELLING IN ZEELAND. Voor VLISSINGEN zijn de uit komsten, dat er een tekort is van 19 woningen (woningvoorraad 8124, woningbehoefte 8143). Er zijn 7436 bewoonde woningen in de Scheldestad en 129 onbewoon de alsmede 40 bijzondere wooneen heden. Men heeft hier echter 519 noodwoningen en noodboerderijen; 157 gezinnen hebben inwoning in één woning en 510 in een bewoonde an dere ruimte. Voor de alleenstaanden (Vervolg op pag, 2). storm gegrepen en op straat gewor- Een. Met zware verwondingen werd ij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij overleed. In Paderborn woei bij 'n steen bakkerij 'n schoorsteen van veer tig meter om, In Mühlheim werd een motorrijder zwaar gewond toen hij werd getroffen door het dak van een houtloods, dat tien tallen meters werd weggeslin gerd. In Lunenburg woei het dak varf het stadhuis. Zaterdagmorgen raasde de storm over Winterswijk. Een van de vele ontwortelde bomen sleurde een draad van de elektrische bovenleiding mee. De draad kwam op een aan de teu gel geleid paard terecht, dat door de stroom op slag gedood werd. De achttienjarige J. L., die het paard leidde, liep in zijn verbouwereerdheid enkele malen om het dode dier heen en trapte daarbij op de draad. Het dragen van rubberlaarzen redde hem het leven. Het N.S.-baanvak Maastricht Heerlen werd door een omgevallen boom versperd. De sleepboten Hol land en Stortemelk sleepten het in nood geraakte Duitse schip Elbing VIII zondagnacht naar de haven van Harlingen. De machine van het scheepje was defect geraakt. Na uren zwoegen om hun schip te behou den in de hevige storm werden S.O. S.-seinen uitgezonden. De sleepboten voeren uit, wisten lijnen over te bren gen en schip en bemanning veilig binnen te brengen. De reddingboten President Jan Leis en Dorus Rijkers voeren uit op zoek naar een jacht, dat zonder mast was gesignaleerd. Ze keerden onverrichterzake terug. Volgens de rapporten van avond 7 uur. Stockholm: regenbui Oslo: zwaar bewolkt Kopenhagen: onweer Aberdeen: regenbui Londen: licht bewolkt Amsterdam: licht bewolkt Luxemburg: zwaar bewolkt Parijs: zwaar bewolkt Bordeaux: zwaar bewolkt Grenoble: licht bewolkt Nice: onbewolkt Berlijn: half bewolkt Frankfort: half bewolkt München: zwaar bewolkt Zürieh: regen Genève: regen Locarno: zwaar bewolkt Wenen: geheel bewolkt Innsbruck: zwaar bewolkt Rome: onbewolkt Ajaccio: licht bewolkt Mallorca: half bewolkt >a gister- 14 gr. 17 gr. 17 gr. 16 gr. 19 gr. 18 gr. 18 gr. 22 gr. 21 gr. 20 gr. 25 gr. 20 gr. 21 gr. 18 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 18 gr. 22 gr. 31 gr. 31 gr. 31 gr. DE VERWACHT. ZUIDELIJKE WIND Geleidelijk weer toenemende bewol king met later plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en zuid oost. Op de meeste plaatsen iets ho gere temperaturen. ZON EN MAAN 28 augustus Zon op 5.47 Maan op 22.19 onder 19.38 onder 13.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1