PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitkomst woningtelling: ons land heeft 580.000 woningen te weinig Woelige Schelde geeft kustvaarder „Kare" niet gemakkelijk prijs Bill A. H. DOORNIK IN SEPTEMBER VOOR INDONESISCHE RECHTER STOFFELIJK OVERSCHOT VAN BABY WEINBERGER GEVONDEN Vandaag... '199e jaargang - no. 201 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 aug. '56. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 5 tel. 2355 4 lijnen (b.g g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Langa VorsUtr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 41, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. Het advies van de commissie van drie Vrijdag hebben H.M. de Konin gin en Z.H.K. de Prins der Neder landen het volgende communiqué laten bekendmaken: „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer hebben ons ter voldoening aan de opdracht van 28 juni j.l. hun bevindingen voor gelegd en van raad gediend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waar devol geweest by het oplossen van de gerezen moeilijkheden. Met ver trouwen zien wy thans de toekomst tegemoet". w.g. Juliana w.g. Bernhard xXx Van zeer bevoegde zijde wordt naar aanleiding van de tekst van het door H.M. de koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden uitgegeven commu niqué verklaard, dat thans geen re den voor bezorgdheid met betrekking tot de in en rond het koninklijk huis gerezen kwesties meer bestaat. Het communiqué wordt aangemerkt als een bewijs, dat de koningin en de prins een oplossing voor him moeilijk, heden hebben gevonden, die hen in staat stelt de toekomst hoopvol tege moet te treden. Naar wij van dezelfde zijde verne men, heeft de gevonden oplossing het nodig gemaakt, dat koningin en prins bepaalde voorzieningen hebben ge troffen, terwy'l andere voorzieningen nog genomen zullen worden. Deze voorzieningen liggen in de sfeer der persoonlijke relaties. H. M. de konin- ë'n heeft haar relaties met mej. Greet ofmans de naam, die genoemd werd in verband met bepaalde activi teiten o.a. gebedsgenezing ter hove verbroken, niet voor een bepaalde termijn, doch voor onbepaalde tgd. Prins Beatrix zal haar studie aan de rijksuniversiteit te Leiden in sep tember beginnen en het ligt in de be doeling, dat zij het studieplan op nor male wijze zal afwerken. Van bevoegde zijde wordt voorts verklaard, dat de taak van de com missie van drie met het uitbrengen van haar advies, welks inhoud uiter aard het geheim van Soestdijk moet bleven, beëindigd is. De leden van het driemanschap zijn thans weer voor andere functies beschikbaar. Dit en de inhoud van het communi qué worden in politieke kringen dan ook geïnterpreteerd als een bewijs, dat van een abdicatie van H.M. de koningin zoals in Duitse bla den gesuggereerd nu of in de toe komst thans in het geheel geen spra ke is. Er is reden om aan te nemen, dat enige mutaties ten hove zullen beho ren tot de voorzieningen, die genomen zullen worden. Ten aanzien van in de buitenlandse pers verschenen berichten als zou Êrins Bernhard het voornemen heb- en voor geruime tijd naar zijn bezit tingen in Tanganjika te vertrekken, wordt verklaard dat deze alle grond missen. Weliswaar zal de prins in de toekomst weer wel enkele malen naar Tanganjika reizen, doch dan hoogs tens voor enkele weken en deze rei- fcen staan in generlei verband met de thans gevonden oplossing. Wij" tekenen bij het bovenstaande het volgende aan: De bekendmaking van H.M. de ko- ningin en Z.K.H. -prins Bernhard, als mede de mededelingendie van be voegde zijde op het officiële commu niqué zijn verstrekt, stemmen tot dankbaarheid. De moeilijkheden ten paleize, waarover met name in de buitenlandse pers zo uitvoerig is ge schreven, zijn opgelost! Wij hebben er geen behoefte aan alsnog uitvoe rige beschouwingen te wijdén aan de oorzaken, die tot bovengenoemde moeilijkheden hebben geleid. In dit opzicht willen wij een eerder inge nomen standpunt handhaven, name lijk om. de berichtgeving over deze delicate kwestie die zich groten deels afspeelde in de persoonlijke sfeer van het gezin op Soestdijk 2o sober mogelijk te houden. Wel dient hier met grote nadruk te worden vastgesteld, dat het Ne derlandse volk de afgelopen maan den het vorstenhuis met hetzelfde grote vertrouwen als vroeger is tege moet getreden Dat was verheugend en sterkend! Verheugend is thans vooral, dat dit grote en spontaan ge geven vertrouwen niet beschaamd is geworden Bovengenoemde publilca- «e en de daarop van officiële zijde gegeven toelichting hebben alle on- gerustheid ovei deze zo moeilijke aangelegenheid weggenomen. Hoofdredactie P.z.c, WONINGTEKORT 10 VAN VOORRAAD Grootste tekort in Gelderland, Limburg, Utrecht en Zuid-Holland Op 30 juni van dit jaar had Nederland 258.000 woningen te weinig om in de behoefte aan woonruimte te voorzien. Sinds mei 1947 is het tekort aan woningen met 40.000 verminderd, want in die maand be droeg het tekort 298.000 woningen. Het woningtekort bedraagt thans 10 procent van de woningvoorraad. In 1947 was dat 14 procent. De woningvoorraad, die in mei 1947 2.085.000 bedroeg, was op 30 juni van dit jaar 2.533.000. Er zijn sind s 1947 dus 448.000 woningen bij gekomen. Dit zijn enige cijfers uit de voorlopige uitslag van de alge mene woningtelling, die vrydag door het centraal bureau voor de statistiek is gepubliceerd. Blijkens deze voorlopige cijfers is het tekort aan woningen in ver gelijking met de woningvoorraad het grootst in Limburg, waar het tekort 15 procent van de woningvoorraad bedraagt. In Zuid-Holland Gelderland en Utrecht was dit per centage 12, in Overijsel en Noord- Brabant 11, in Noord-Holland en Drente 9, in Groningen 6, en in Friesland en Zeeland 4. In zijn publikatie vestigt het Centraal Bureau voor de Statis tiek er met nadruk de aandacht op, dat dit allemaal nog ongecontro leerde cijfers zijn. In de voorlopige uitslagen kunnen dus nog verande ringen komen. In 'n toelichting op de cijfers zegt het bureau onder meer het volgende. De woningvoorraad van Neder land bedroeg op 30 juni 1956 2.533.000 en de woningbehoefte 2.791.000. Het verschil van 258.000 geeft een beeld van de grootte van het woningtekort. Bij dit laatste cijfer dient men re kening te houden met het feit, dat de voorlopige uitkomsten voor 42 ge meenten geen woningtekort, doch wo ningoverschot aanwijzen. Aangezien de overschotten in deze gemeenten in principe niet kunnen dienen ter op heffing van tekorten, in andere ge meenten dient bij bepaling van het totale nog op te vangen tekort voor het rijk c.q. de provincies te worden uitgegaan van de gemeenten waar alsnog van een tekort sprake is. Op 30 juni jl. bedroeg het gezamenlijk overschot in de eerder bedoelde 42 ge meenten echter slechts 477, hetgeen in het op duizendtallen afgeronde wo- ningtekortcijfer van 258.000 voor het ryk als geheel dus geen verandering brengt. In de voorlopige cyfers over de woningvoorraad is nog geen rekening gehouden met de rond 30.000 getelde zgn. woningen zon der eigen toegangsdeur. Eerst bij de verdere bewerking zal binken hoeveel van deze woningen als 'n aanvaardbare behuizing zullen kunnen worden beschouwd. Ten opzichte van de totale woning voorraad bedraagt het ongecorrigeer- Vervolg op pagina 3). „ONDERMIJNENDE ACTIVITEIT" Mevrouw Mieke Bouman zal hem niet verdedigen. De Nederlander A. H. Doornik, die op het ogenblik in Djakarta gevangen zit, zal in het begin van september terechtstaan wegens „ondermijnende activiteiten", zo heeft de Indonesische openbare aanklager, Joesoef Soewon- do, vrijdag bekendgemaakt. Soewondo zeide dat Doornik een voormalig Nederlands employé was op West-Java en dat hij zal worden beschuldigd met „het lid maatschap van een illiegale orga nisatie". „Er bestaat een duidelijke scha kel tussen Doornik en Schmidt", aldus Soewondo. Doornik en een andere Nederlan der, R. de Mey van Gerwen, werden in December 1954 tegelijk met Schmidt gearresteerd. Sindsdien zijn zij opgesloten in de Tjilinang-gevan- genis te Djakarta. Schmidt, die nu terecht staat op de beschuldiging van „ondermijnende activiteit", hoorde een eis van 15 jaar gevangenisstraf tegen zich uitspreken. Soewondo verklaarde vrijdag dat hij R. M. Harahap heeft aangewezen als de aanklager in de zaak-Doornik. Harahap vertelde United Press dat hij in geen geval iemand van buiten Indonesië zal aanvaarden als verde diger van Doornik. De machtige grijparmen van de ze ven reuzebokken, waaronder Van der Taks allernieuwste „Colossus" (JfOO ton hefvermogenliggen ge reed om bij het gunstige moment de Zweedse kustvaarder ,Jtare" uit de Westerschelde te lichten. Zoals be kend, zonk de „Kare" op 25 april j.l. na een aanvaring met het m.s. ,fiongedijk" (Foto P.Z.C.) In Nederlandse kringen te Djakarta verneemt United Press dat mevrouw Mieke Bouman de verdediging van Doornik niet op zich zal nemen. Door nik heeft drie studerende kinderen in Nederland. Het is niet bekend, wanneer Van Gerwen terecht zal staan. Koningin en prins aan boord van „Achileus". Koningin Juliana en prins Bern hard zijn vrijdagavond per vliegtuig op het eiland Korfoe aangekomen. Zij hebben zich daar ingescheept op het schip „Achileus", dat met de konink lijke gasten van het Griekse konings paar een rondvaart maakt. HANDSCHRIFT VERRIED DADER Ontvoerder legde volledige bekentenis af. Het Amerikaanse Federal Bureau of Investigation heeft donderdag avond een man gearresteerd, die be kend heeft op 4 juli de 33 dagen oude Peter Weinberger te hebben ontvoerd. De man werd geïdentificeerd als de 31-jarige Angele John Lamarca. Hij vertelde de politie het ontvoerde kind levend onder wat takken en bladeren te hebben achtergelaten op 10 juli in een bebost terrein in Long Island. On middellijk heeft de politie het. terrein laten afzetten en begon een minutieus onderzoek. In de loop van gisteren ...viert Uruguay zijn onafhan- kelijkheidsdag (1825); ...is het 400 jaar geleden, dat H de wederdoper Davidt Jorisz, s die zich de messias noemde en wiens volgelingen in Antwer- pen, Deventer en Emden bij honderden werden gedood, in Bazel overleed; ...beginnen in Kopenhagen de wereldkampioenschappen wiel- rennen. MORGENI .is het 20 jaar geleden, dat het s hoofdkanaal EnschedeZutfen officieel in gebruik werd geno- men. lllllllll!!l|!lljj!!ll!l!llllllll|||||||||!lll||||||!l!llllll|||||||||||||||||||||!lll||!iT werd het lijkje van een baby gevon den. De machtige recherche-organisatie van de Verenigde Staten kwam op het spoor van de kidnapper door een typisch haaltje in het handschrift op het briefje waarin een losgeld voor de baby werd geëist. Het spoor leidde naar Lamarca, die een volledige be kentenis aflegde. Het motief voor de daad is geld ge weest. De man had onder andere een koelkast en een auto gekocht en was daardoor dringend verlegen geraakt om 2000 dollar. Hij schreef toen al zijn pogingen om aan geld te komen faal den. een briefje om losgeld en reed met zijn auto weg. Toevallig was het de baby Weinberger, die hij zonder toezicht in de tuin zag staan. Hij nam het kind weg en legde het briefje neer. De kidnapper, die een potlooddun snorretje draagt, zag er netjes uit in zijn schone groene overall. Hij is gehuwd en vader van twee jon ge zoons. Hij woont in een huis van 15.000 dollar op acht kilome ter afstand van het huis der Wein bergers. Zün vrouw Dominica werd ook gearresteerd, maar er bestaan geen plannen voor een ge rechtelijke vervolging van haar. De ontvoerder vertelde de familie Weinberger driemaal te hebben opge beld. Hij is de dag na de ontvoering met het kind in zijn auto in de buurt van het huis der Weinbergers geweest om het losgeld op te halen. Maar toen hij daar zoveel mensen gewaar werd is hij gevlucht. Nadat hij op 10 juli nog tweemaal opgebeld had is hij met het kind naar het bos gegaan. Hij heeft het daar voorzichtig neergelegd en het in de steek gelaten. Lamarca staat terecht wegens ontvoering. Wanneer die be wezen wordt zal hij ter dood veroor deeld worden. BERGERS STUITEN OP MOEILIJKHEDEN Superbok Colossusligt werkloos totdat voorsteven „gestropt" is DE „KARE", de 498 ton metende Zweedse kustvaarder, die op 25 april van dit jaar vlak voor de haven van Hoedekenskerke gezonken is na een aanvaring met het Nederlandse motorschip „Dongedyk", ligt nog steeds op de bodem van de Westerschelde. Want zolang de mannen van de Belgi sche bergingsmaatschappij Herbosch uit Antwerpen, geassisteerd door W. A. van der Tak's bergingsbedrijf n.v. uit Rotterdam, de twee belangrijkste stroppen voor de „superi'-dryvende bok „Colossus" niet om de voorsteven van de gezonken kustvaarder kunnen krijgen, houdt de Schelde liaar prooi stevig vast. Woensdag was men reeds van gedachte, dat dit zware karwei zon gelukken. Maar ook donderdag sprak de pechduivel 'n hartig woordje mee en de hoop, dat het vrijdag dan gebeuren zou. werd in de nacht van donderdag op vrijdag volledig de bodem ingeslagen. De harde wind uit het noord-westen maakte toen het water veel te woelig om succes te hebben bij het duiken. Zo wordt het waarschynlyk wel zondag of maandag, voordat de „Kare" boven water verschijnt. Maar dan moet men ook geen enkele tegenslag hebben De afgelopen twee dagen zijn de ber- fers onafgebroken in touw geweest: e vermoeidheid is op hun gezichten te lezen. Een uitzonderlijk zwaar kar wei, zei een van de ervaren Rotter damse bergers, en hij noemde de uit komst nog onzeker. Maar onversaagd zetten ze door. De Schelde zal de bijna gloednieuwe kustvaarder de „Ka re" was op het moment, dat hij ten onder ging. nog geen jaar oud moeten loslaten. Dat is de rotsvaste overtuiging van de bergers! Met behulp van de drijvende bok „Atlas" uit Dordrecht, die een hef vermogen heeft van 275 ton. is de „Kare" drie weken geleden recht ge zet. Het schip was namelijk gekan teld en lag met de stuurboordzijde op de bodem van de rivier. De Belgische firma ging vervolgens aan het werk om de stroppen rond en om de kust vaarder te slaan. Zij kregen hierbij in het begin van deze week hulp van een machtige vloot drijvende bokken van Van der Tak. Machtige vloot Inderdaad kwam er groot materiaal uit Rotterdam, want het was in het begin al gebleken, dat men dit nodig had. Allereerst is daar van der Tak's grootste en allernieuwste „Colossus" een drijvende bok met een hefvermo gen van 400 ton. Deze wordt geassis teerd door zijn „collega's" „Atlas", „Condor" en „Arend". De Belgen heb ben verde- de reuzebokken „Buil" en „Aigle" ingezet. De zeven „reuze.." vormen met een aantal zuigers, ber- engs vaar tuigen en drukdoende sleep- iten een imposant geheel, dat dage lijks door tientallen kijkers uit bin nen- en buitenland met belangstelling gadegeslagen wordt. Tot en met gisteren waren er al een vijftiental stroppen onder de kust vaarder vastgemaakt. Indien moge lijk wil men er nog een vijftal bijvoe gen. Dit onderdoorhalen van een strop (Vervolg op pag, 2). ee De „levensaders" van Koeweit: |f li de oliepijpleidingen, zoals deze te zien zijn bij Mena al-Ahma- di. De pijpen lopen van deze Ze s havenplaats rechtstreeks naar de bronnen. De olie-industrie van het Midden-Oosten i.s weer ee in het centrum van de belang- §e H stelling komen te staan door de naasting van het Suez- kanaal, waardoor de olievoor- M ziening van het westen in ge- s vaar kan worden gebracht, m iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KORTE PREDIKATIE Waar is uw God Psalm 1,2 -J en 11. Wat klinkt dat spottend de psalm dichter tegen! Hij bevindt zich in het hoge noorden, ver van Jeruzalem en de tempel. Vermoedelijk onvrijwillig. In een vreemde vijandige omgeving. Verlangend naar God, als een hinde smacht naar waterbeken. Maar God is zo ver. Waar is uw God nu, vraagt men hem. En we proeven de hoon aan de toon, waarop men het zegt. Die God van u! Niet: onze God. Want men belijdt Hem niet. Maar hij doet het immers. En vertrouwt op Hem. Ziet ge nu wel, dat dat allemaal onzin is? Hij laat u toch in de steek. Gooi het toch over boord, dat hele geloofhet helpt toch niets. Zo wordt nog vaak gezegd Als G-Ofls hulp niet direct en zicht baar wordt ervaren, en het lijkt, als- o] Hy de mensen laat zitten; als al zijn beloften lege klanken schijnen. Dat is een duivelse verzoeking. Wie geeft er gehoor aan? Laat ik het maar doen, er mee ophouden. Dan lacht de wereld: al weer één, die God zyn congé geeft. Zo gaat het goed. Het heeft de dichter pijn gedaan. Hij wilde blijven geloven. Het was een doodsteek in zijn beenderen, het deed hem huilen, dag en nacht. Wie heeft zo de geloofstrijd tranen ge kostf Er mee geworsteld, om staan de te blijven? Hij is niet bezweken, door Gods genade. Hij heeft zichzelf toegeroepen op Hem te blijven ho pen, die zijn Verlosser en God is. Dat deed hem zelfs zingen van zijn goedertierenheid. Dat is het antwoord op de spotvraag der vijanden. Waar is uw GodHij is &r, en zal mij verlossen. Hij is mijn God en zal het blijven. Dat is ge- loofstaal. En de spot wordt er door tot zwijgen gebracht. Als een mens m zul ke omstandigheden nog hopen en loven kan, moet het geloof wel sterk zijn Waar is uw GodWat antwoordt u, als het U wordt gevraagdOf stottert U verlegen: Ik weet het ook niet meer f Dein bent U al weg. Maar U hoeft het niet. Want het antwoord is er, de wereld tot beschaming. Wys dan naar het kruis van Golgtha en het lege graf. Daar is oiize God, de Vader van onze Here Jezus Christus. Die Hem verliet voor een ogenblik, maar Hem ook weer heeft aangeno men. Opdat die in Hem geloven, nooit door Hem verlaten zullen worden. Men heeft het Jezus ook gevraagd, toen Hij hulpeloos aau het kruis hing. En Hij zweeg. Maar God heeft voor Hem geantwoord, door zijn opstan ding. En de H.Geest fluistert 't in on ze harten. Zo kunnen wij de spot doorstaan, en blijven vasthouden, door zijn kracht. Én door de tranen heen speelt de glimlach van het ver trouwen, als de zon door de wolken. Yerseke h. R. J. Reyenga. Knaapje gevallen van vierde verdieping In de Dapperbuurt in Amsterdam- Oost is een anderhalf jaar oud knaanje van vier hoog naar beneden f avail en. Zijn val werd eerst gebro- en door een afdakje en vervolgens door een waslijn. Het knaapje be hoefde niet in een ziekenhuis te wor den opgenomen. DE VERWACHT... ONBESTENDIG WEER. Perioden met regen of regenbuien, afgewisseld door opklaringen. In hoofdzaak matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 26 augustus Zon op 5.44 onder 19.43 Maan op 21.07 onder 11.21 27 augustus Zon op 5.45 onder 19.41 Maan op 21.39 onder 12.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1